Užitočné tipy

Ako otvoriť súbor s dokumentom programu Word 2010

Pin
Send
Share
Send
Send


Poslal Fedor Teropiuty 17. septembra 2010

Dobrý deň, milí návštevníci webu Teryra.com!

V tejto lekcii sa zoznámime iba s textovým editorom Microsoft Office Word av nasledujúcich lekciách tento program podrobnejšie rozoberieme. Program je veľmi užitočný a multifunkčný. Na jednoduché písanie v zásade nepotrebujete veľa informácií, dokonca aj začiatočník to dokáže zistiť, ale vezmeme do úvahy rôzne funkcie tohto textového editora.

Naučte sa pracovať s Microsoft Office Word.

V tomto článku sa všetko zobrazí na príklade aplikácie Microsoft Office Word 2010, ale ak máte kanceláriu z roku 2007, nebojte sa, vo videonávode pod týmto článkom som ukázal, ako urobiť všetko, čo bolo v článku uvedené.

Preto začíname program Microsoft Office Word.

Kvôli prehľadnosti napíšeme nejaký text. No, alebo skopírujte pár odsekov zo stránky a zvážte to ako vložiť text do slova, Vyberte text a:

  • alebo kliknite pravým tlačidlom myši a vyberte možnosť Kopírovať,
  • alebo súčasne držte stlačené klávesy Ctrl + C (ďalšie informácie o klávesových skratkách nájdete v tomto článku).

Text bol skopírovaný do schránky. Ak ho chcete vložiť, kliknite pravým tlačidlom myši na prázdne miesto v dokumente a vyberte príkaz Prilepiť alebo jednoducho podržte stlačené klávesy Ctrl + V.

V ľavom hornom rohu je tlačidlo kancelárie v programe Word - Toto je hlavné tlačidlo programu a pomocou neho môžete vykonávať rôzne akcie. Vo verzii programu z roku 2007 je to okrúhle tlačidlo a vo verzii z roku 2010 je karta Súbor na svojom mieste.

Ich funkcie sú takmer rovnaké, iba dizajn sa mierne líši. Teraz sa bližšie pozrieme na obsah tohto tlačidla. Kliknite na tlačidlo.

Ako vytvoriť nový dokument v programe Microsoft Word?

Najprv zvážte ako vytvoriť nový textový dokument. Kliknite na Vytvoriť a vyberte Nový dokument.

Ako vidíte, okrem dokumentu tu nájdete aj položku blogu, pomocou ktorej môžete písať texty na uverejňovanie na internete, ak máte svoj vlastný blog, tj online denník.

Tu nájdete rôzne šablóny alebo si vytvorte vlastné. Mimochodom, je to celkom užitočná vec, pretože často vznikajú veľké ťažkosti, ak je potrebné správne vyhotoviť obchodný list, oznámenie, kartu alebo nejaký iný dokument, ale tu už existujú medzery, stačí napísať text. Alebo, ako už bolo spomenuté, môžete si vytvoriť vlastnú šablónu, napríklad dotazník, a poslať ju iným ľuďom, aby ju vyplnili. Kliknite na Vytvoriť, vyberte Moje šablóny, vložte bod do položky Šablóna a kliknite na OK. Teraz si môžete vytvoriť vlastnú šablónu.

Väčšina používateľov však potrebuje vedieť ako vytvoriť slovo dokument, ale nezabudnite na ďalšie možnosti, ktoré vám neubližia. Ak je to potrebné, budete vedieť, kde hľadať.

Takže vytvorte nový dokument. Prázdny dokument sa otvorí v novom okne, oddelene od nášho pôvodného dokumentu.

Ako otvoriť a uložiť dokument programu Word?

Nasledujúci odsek nám pomôže zistiť to ako otvoriť dokument doc. Kliknite na položku Otvoriť a potom vyhľadáme akýkoľvek dokument vo formáte doc, ktorý bol predtým uložený v počítači alebo stiahnutý z internetu. Samotný program zobrazí dokumenty, ktoré podporuje.

Pomocou tlačidla Uložiť zistíme, ako uložiť dokument slovom, Kliknite na tlačidlo Uložiť.

Otvorí sa okno, v ktorom si môžete vybrať, kde presne v počítači chceme dokument uložiť. A keďže sme to predtým neuložili, musíme zadať aj názov dokumentu. Zadajte názov, pod ktorým budete rozumieť, o aký druh dokumentu ide. Vyberte typ súboru Word Document (ak nie je predvolene vybratý) a kliknite na Save (Uložiť).

Tu bol dokument uložený na pracovnú plochu, ako sme si vybrali.

Po opätovnom stlačení tlačidla Uložiť už nemusíte zadávať meno, program jednoducho aktualizuje existujúci dokument. Odporúčam vám dokument často ukladať, aby ste nestratili údaje v dôsledku výpadku napájania alebo zamrznutia systému. Poradenstvo je trochu mimo témy: pokúste sa neukladať dôležité údaje na pracovnú plochu, do priečinka Moje dokumenty a všeobecne na systémovú jednotku C. Ak sa systému niečo stane a povedzme, budete musieť preinštalovať systém Windows alebo vyčistiť systémovú jednotku, existuje vysoká pravdepodobnosť straty údajov. , Preto uložte na iné miestne jednotky, napríklad D alebo E.

Teraz späť do programu Word a zvážte tlačidlo Uložiť ako.

Keď klikneme, zobrazí sa známe okno. Tu môžete uložiť dokument s iným názvom, čím vytvoríte kópiu, s ktorou môžete neskôr pracovať bez zmeny pôvodného dokumentu. Tu môžete dokument uložiť v inom formáte kliknutím na Typ súboru a výberom riadku, ktorý potrebujeme.

Zobrazuje sa tu veľa formátov, ale doslova nás zaujímajú 3 z nich. Ak máte program Microsoft Office 2007 alebo 2010, po výbere typu súboru programu Word sa dokument uloží vo formáte docx. V starších verziách programu Word tento formát nie je podporovaný, dokumenty sa predvolene ukladajú vo formáte doc. tak ako otvoriť dokument vo formáte docx? Najprv ho musíte otvoriť v programe Word 2007 alebo 2010 a uložiť výberom typu súboru Dokument Word 97-2003. Teraz by sa dokument mal otvoriť na počítačoch s ľubovoľnou verziou programu Word. Aj v tomto prípade môžete dokument uložiť ako text vo formáte RTF. Toto je pomerne bežný formát a podporujú ho nielen všetky verzie programu Word, ale aj mnoho ďalších textových editorov.

Vytlačíme textový dokument.

A nakoniec to zistíme ako tlačiť dokument slovom. Vyberte položku Print (Tlačiť).

Tu je vľavo zobrazený náhľad, to znamená, aký typ dokumentu bude v prípade jeho tlače. Ak máte pripojených niekoľko tlačiarní, môžete si vybrať tlačiareň, do ktorej chcete tlačiť. Ak chcete nakonfigurovať rôzne nastavenia, ako je farebná tlač alebo čiernobiela tlač, kliknite na položku Vlastnosti tlačiarne. Tento bod nebudeme brať do úvahy podrobne, pretože rôzne tlačiarne majú odlišné okno nastavení a samotné nastavenia. Ak chcete dokument vytlačiť, kliknite na tlačidlo Tlačiť s obrázkom tlačiarne.

Pri tlači v programe Word teraz rýchlo prejdeme prispôsobiteľnými funkciami.

Pomocou tohto tlačidla vyberieme, ktoré stránky chceme vytlačiť: všetky alebo iba aktuálne. Môžete tiež tlačiť konkrétne stránky, preto musíte zadať čísla strán. Môžete zadať čísla oddelené čiarkami a medzerami, ak potrebujete vytlačiť niekoľko strán, ktoré nie sú v poriadku (napríklad 1, 3, 7, 15) alebo spojovník, aby ste z nich mohli vytlačiť (napríklad 7-25) ).

Ak chcete vytlačiť viac kópií dokumentu, napíšte počet kópií.

O niečo nižšie môžete nastaviť, v akom poradí sa budú kópie tlačiť: pomocou hotových súprav alebo napríklad najprv všetkých prvých strán, potom všetkých druhých strán atď.

Môžete tiež nastaviť jednostrannú alebo obojstrannú tlač.

Pri obojstrannej tlači tlačiareň najskôr vytlačí jednu stranu a potom sa na obrazovke objavia pokyny, ako správne otočiť listy na tlač na druhú stranu.

Ďalej môžete nastaviť orientáciu stránky, na výšku alebo na šírku.

Veľkosť stránky je lepšie nedotýkať sa, v predvolenom nastavení je A4.

Polia, tj zarážky pozdĺž okrajov strán, na ktorých sa nič nebude tlačiť, je možné zvoliť ako hotové alebo nastaviť vlastné. Čím menšie sú okraje, tým viac textu sa na stránku vojde. Ak však máte nejaký dôležitý dokument, musíte vziať do úvahy určité požiadavky na jeho návrh a nastaviť potrebné polia.

A posledná vec vyberte počet strán na list, Zvyčajne sa vyberie 1 strana, ale ak chcete urobiť niečo ako brožúru alebo len ušetriť papier, môžete vybrať 2 strany na list. Zvážte však, čím viac stránok, tým menšia je veľkosť textu.

Oboznámili sme sa preto s niektorými hlavnými funkciami programu Microsoft Office Word, z ktorých väčšina bude pre vás samozrejme užitočná. Študujte tento program a upevnite získané vedomosti, pretože schopnosť pracovať s programom Word je v našej digitálnej technológii vždy užitočná a veľmi cenná. Veľa šťastia pri zvládnutí tohto užitočného programu!

Výukový program s videom ukazuje to isté, iba na príklade aplikácie Microsoft Office Word 2007.

PS: Ďalšie návody balíka Microsoft Office si môžete pozrieť na nižšie uvedených odkazoch:

Kliknutím sem zobrazíte videopríručku.

Posledné Tab

O existencii tejto karty a jej možnostiach ste sa dozvedeli z predchádzajúceho článku. Pomocou zoznamu Posledné dokumenty, ktorý sa nachádza na karte Posledné v ponuke Súbor na ovládacom páse, môžete získať prístup k dokumentom, ktoré boli predtým otvorené v programe Microsoft Word. Zoznam predtým otvorených dokumentov umožňuje uložiť veľmi veľké množstvo súborov. Ak sa však dokument presunul z adresára, na ktorý odkazuje odkaz v zozname Posledné dokumenty, ako aj v prípadoch, keď potrebujete otvoriť dokument, ktorý nebol predtým otvorený, môžete použiť druhý spôsob otvorenia dokumentov v programe Microsoft Word.

Otvorte dialógové okno dokumentu

Druhá metóda zahŕňa použitie štandardného dialógového okna otvorenia dokumentu pre väčšinu aplikácií. V programe Microsoft Word sa také dialógové okno nazýva Otvorený dokument (Obr. 3.7). Pomocou neho môžete vybrať ľubovoľný súbor podporovaný programom Microsoft Word a otvoriť ho. Súbor sa otvorí v novom okne a nemení už otvorené dokumenty.

Obr. 3.7. Otvorte dialógové okno dokumentu

Ak chcete zavolať dialógové okno Otvoriť dokument (Otvoriť), musíte vykonať ľubovoľnú možnosť:

  • využiť kombináciu klávesových skratiek: v programe Microsoft Word vyvoláva okno otvorenia súborov Ctrl + O a Ctrl + F12,
  • použite tlačidlo Otvoriť umiestnené v ponuke Súbor.

Po otvorení okna musíte prejsť do priečinka obsahujúceho požadovaný dokument, nájsť požadovaný dokument v zozname súborov a kliknúť naň myšou. Názov zvýrazneného súboru sa zobrazí v vstupnom poli Názov súboru v dolnej časti dialógového okna Otvoriť dokument.

[box color = sovet] Ak chcete otvoriť dva alebo viac dokumentov súčasne, vyberte ich všetky kliknutím na ne a zároveň podržaním klávesu Ctrl alebo Shift. [/ box]

Po výbere súboru kliknite na tlačidlo Otvoriť v pravej dolnej časti dialógového okna Otvoriť dokument. Dialógové okno Otvoriť dokument sa zatvorí a požadovaný súbor sa otvorí v novom okne programu.

[box color = primechanie] Na otvorenie dokumentu môžete namiesto kliknutia na tlačidlo Open (Otvoriť) dvakrát kliknúť na požadovaný súbor. Okrem toho môžete kliknúť na požadovaný súbor a stlačiť Enter. [/ Box]

Hľadanie požadovaného dokumentu môžete výrazne zjednodušiť vďaka dodatočným funkciám dialógového okna Otvoriť dokument. Toto je užitočné najmä vtedy, keď priečinok obsahuje veľké množstvo súborov.

Najmä, ak poznáte názov požadovaného súboru, môžete začať zadávať jeho názov do vstupného poľa Názov súboru - pri písaní vám program ponúkne možnosti súborov, ktorých názvy obsahujú zadané znaky. Na výber požadovanej možnosti z ponúkaných stačí použiť myš alebo tlačidlá ↑ a ↓ a otvoriť ju.

Pomôže vám rozbaľovací zoznam s rôznymi typmi dokumentov, ktorý sa nachádza napravo od vstupného poľa Názov súboru. Výberom požadovaného formátu súboru môžete súbory filtrovať a ponechať viditeľné iba súbory požadovaného formátu.

Používanie klávesových skratiek

Ako viete, klávesové skratky môžu váš počítač výrazne urýchliť. V programe Microsoft Word je preto možné základné operácie vykonávať stlačením príslušnej kombinácie klávesov.

Ak potrebujeme vytvoriť čistý dokument bez formátovania, ktorý je úplne pripravený na prácu, mali by sme kliknúť na:

Musíte to urobiť, keď je editor spustený.

Pomocou ponuky editora

Spustite program Microsoft Word. V ľavom hornom rohu kliknite na tlačidlo „Súbor“. Vyberte možnosť Vytvoriť. Otvorí sa ponuka so všetkými dostupnými šablónami. Potrebujete položku „Nový dokument“. Vyberte ju a kliknite na položku Vytvoriť.

Dokument sa vytvorí, uvidíte prázdny list bez formátovania. Teraz môžete s ním pracovať.

Vytvorte hlavný dokument z osnovy

Ak začnete vytvárať hlavný dokument bez toho, aby ste mali hotový materiál, môžete ho vytvoriť z náčrtu. Ak to chcete urobiť, vytvorte nový dokument programu Word a uložte ho vytvorením názvu súboru tak, aby bolo zrejmé, že ide o hlavný dokument.

Po uložení hlavného dokumentu prejdite na kartu vyhliadka (Zobraziť) a kliknite na obrys (Štruktúra) v časti Zobrazenie dokumentov (Zobraziť režimy).

Zadajte nadpisy dokumentu v režime prehľadu a zmeňte ich úrovne. Použite rozbaľovací zoznam úrovní alebo zelené šípky v sekcii Obrysové nástroje (Práca so štruktúrou).

Po zadaní všetkých požadovaných hlavičiek stlačte príkaz Zobraziť dokument (Zobraziť dokument) v časti Hlavný dokument (Hlavný dokument).

V časti Hlavný dokument (Hlavný dokument) sa sprístupnia nové funkcie. Vyberte celú štruktúru dokumentu a kliknite na tlačidlo vytvoriť (Vytvoriť).

Kliknutím na tento príkaz uzavrite každý dokument do svojho vlastného kontajnera. Teraz uložte hlavný dokument znova.

Každý kontajner v hlavnom dokumente sa stáva samostatným súborom, ako je uvedené nižšie. Názov prvého nadpisu v každom kontajneri hlavného dokumentu sa používa ako názov súboru pre zodpovedajúci vnorený dokument.

Ak sa chcete vrátiť na predchádzajúce zobrazenie, napríklad na Rozloženie tlače (Rozloženie stránky), kliknite na tlačidlo Zatvorte zobrazenie prehľadu (Režim zatvorenia štruktúry) v sekcii zavrieť (Zatvorenie).

Ak chcete pridať obsah do svojho hlavného dokumentu, umiestnite kurzor na začiatok dokumentu a otvorte kartu Referencie (Links). Kliknite na tlačidlo rozbaľovacej ponuky Obsah (Obsah) a vyberte jednu z možností pre automaticky zostavený obsah na vloženie automaticky zhromaždeného obsahu do vybraného umiestnenia.

Ak chcete zobraziť konce sekcií vložené programom Word pri vytváraní pripojených dokumentov, prejdite na kartu domov (Domov) a v sekcii kliknite na symbol prerušenia riadka odstavec (Bod).

Program Word zobrazí konce sekcií a ich typ.

Keď vytvoríte hlavný dokument z osnovy, program Word vloží koniec sekcie (na aktuálnu stránku) pred a za každý vami vytvorený dokument. To znamená, že váš dokument nie je stránkovaný. Typ každej zarážky sekcie však môžete ľahko zmeniť.

Nasledujúci obrázok zobrazuje, ako váš dokument vyzerá v režime osnovy s rozbalenými vnorenými dokumentmi.

Vytvorte hlavný dokument z existujúcich súborov programu Word

Ak už nejaké medzery máte a chcete ich zahrnúť do hlavného dokumentu, môžete pre nový dokument vytvoriť nový súbor a do neho vložiť existujúce súbory ako pripojené súbory. Ak to chcete urobiť, vytvorte nový prázdny dokument programu Word a uložte ho, ako sme to urobili predtým, pri vytváraní hlavného dokumentu z osnovy.

Prejdite na kartu vyhliadka (Zobraziť) a v sekcii Zobrazenie dokumentov (Zobraziť režimy) vyberte obrys (Štruktúra). Na páse s nástrojmi sa zobrazí aktívna karta osnova (Štruktúra). lis Zobraziť dokument (Zobraziť dokument) v časti Hlavný dokument (Hlavný dokument) na aktiváciu ďalších funkcií. Ak chcete do hlavného dokumentu pridať prílohy, kliknite na ikonu insert (Insert).

V dialógovom okne Vložte vnorený dokument (Vložte vnorený dokument) Nájdite umiestnenie dokumentov programu Microsoft Word, ktoré chcete prilepiť. Vyberte prvý požadovaný súbor a kliknite na tlačidlo otvorené (Otvorený).

Z praktických dôvodov ukladajte súbory priložených dokumentov v rovnakom priečinku ako súbor hlavného dokumentu.

Ak sa zobrazí také dialógové okno informujúce, že v priloženom aj v hlavnom dokumente je určitý štýl, kliknite na tlačidlo Áno všetkým (Áno pre všetkých). Takže všetky štýly v priložených dokumentoch budú zodpovedať štýlom uvedeným v hlavnom dokumente.

Rovnaké kroky zopakujte pre všetky dokumenty, ktoré je potrebné priložiť k hlavnému dokumentu. Po dokončení môžete podľa potreby zbaliť všetky priložené dokumenty. Kliknite na Zbaliť vnořené dokumenty (Zbaliť priložené dokumenty) v sekcii Hlavný dokument (Hlavný dokument) osnova (Štruktúra).

Ak chcete zbaliť priložené dokumenty, hlavný dokument sa musí uložiť. Ak ste to ešte neurobili, zobrazí sa takéto dialógové okno. lis OKuložte dokument.

Všimnite si, že v každom kontajneri hlavného dokumentu sa zobrazuje úplná cesta k súboru priloženého dokumentu. Ak chcete otvoriť vnorený dokument na úpravu, dvakrát kliknite na ikonu dokumentu v ľavom hornom rohu kontajnera alebo kliknite na odkaz na súbor stlačením klávesu ctrl.

Keď vložíte existujúci súbor do hlavného dokumentu, program Word pridá zlomok sekcie (z ďalšej strany) pred každý pripojený dokument a zlomok sekcie (na aktuálnej stránke) za každý pripojený dokument. Podľa potreby môžete zmeniť typ každej medzery.

Ak chcete zobraziť hlavný dokument v nestrukturovanom režime, prejdite na kartu vyhliadka (Zobraziť) a vyberte režim Rozloženie tlače (Rozloženie stránky) alebo čokoľvek.

Obsah môžete pridať presne rovnakým spôsobom ako predtým, keď sme z náčrtov vytvorili hlavné a pripojené dokumenty.

Po vložení všetkých priložených dokumentov do hlavného dokumentu môžete pridávať alebo upravovať päty, vytvárať obsah (ako už bolo zobrazené), indexovať alebo pracovať s inými vecami, ktoré zvyčajne obsahujú hotový dokument.

Когда Вы редактируете вложенный документ, его содержание в главном документе обновляется. Это верно при создании главного документа любым из рассмотренных в этой статье способов.

Главные документы в более ранних версиях Word иногда повреждали вложенные. Вы можете столкнуться с этой проблемой и в Word 2010. Более подробную информацию об этой проблеме ищите на сайте службы технической поддержки пользователей Microsoft.

Pin
Send
Share
Send
Send