Užitočné tipy

Ako riadiť mechaniku: Desať jednoduchých krokov

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 86 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 18. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Ak ste začínajúci vodič alebo ste doteraz jazdili iba s automatickou prevodovkou, myšlienka mechaniky vás na prvý pohľad vydesí. Našťastie každý môže pochopiť, ako naštartovať auto s manuálnou prevodovkou a ako radiť. Aby ste to dosiahli, musíte pochopiť, čo je spojka, naučiť sa používať radiacu páku a potom cvičiť s rozbiehaním, zastavovaním a radením pri rôznych rýchlostiach. Jediným spôsobom, ako sa skutočne učiť, je opakovať prax a prax.

Ako jazdiť na manuálnej prevodovke.

V Amerike je podiel nových vozidiel predávaných s manuálnou prevodovkou iba 6 percent. Preto je pre mnohých amerických vodičov veľmi náročné riadiť vozidlo s mechanickou prevodovkou. Toľko vodičov sa používa na riadenie vozidiel s automatickou prevodovkou. V našej krajine je podiel doteraz predaných vozidiel s manuálnou prevodovkou o niečo väčší ako s automatickou prevodovkou, ale pre mnohých vodičov, ktorí riadia auto s manuálnou prevodovkou, je však veľa problémov. Naša online publikácia pripravila pokyny pre všetkých motoristov a malú príručku, ktorá vám pomôže naučiť sa jazdiť na mechaniku.

Autá s manuálnou prevodovkou sú vo všeobecnosti lacnejšie ako autá s automatickou prevodovkou. Ale vedenie vozidla s manuálnou prevodovkou vám nielen ušetrí peniaze pri kúpe automobilu, ale otvorí vám aj úplne nový svet.

Všimnite si, že rovnako ako predtým, mnoho výkonných športových automobilov je vybavené manuálnou prevodovkou. Ale aj keď ste si kúpili lacný lacný slabý automobil, umožní vám to výrazne znížiť náklady na palivo, pretože auto vybavené manuálnou prevodovkou spotrebuje oveľa menej paliva ako auto vybavené automatickou prevodovkou.

Aké sú ďalšie výhody manuálnych prevodoviek oproti automatickým prevodom? Manuálna prevodovka je oveľa spoľahlivejšia ako automatická prevodovka a náklady na opravu mechaniky sú navyše oveľa nižšie ako náklady na opravu zložitého stroja.

Navyše, jazda autom s manuálnou prevodovkou v zime je oveľa bezpečnejšia ako jazda autom s automatickou prevodovkou.

Krok 1: Prečo potrebujeme prevod v manuálnej prevodovke?

Pri manuálnej prevodovke je potrebné, aby vodič radil samostatne. Väčšina vozidiel s mechanickou prevodovkou má 4 alebo 5 rýchlostí a jeden zadný prevodový stupeň. Ak chcete zvládnuť, kde je prenosová rýchlosť a pre čo je každá z nich, potrebujete vedieť nasledujúce informácie:

Spojkový pedál. Keď stlačíte pedál, špeciálny mechanizmus v skrinke vám dáva možnosť použiť gombík radenia prevodových stupňov na zapnutie potrebného rýchlostného stupňa. Nezabudnite, že prevodovku môžete radiť iba vtedy, keď je pedál spojky úplne zošliapnutý.

Neutrálny prevodový stupeň v skutočnosti znamená, že krútiaci moment z motora sa nebude prenášať na kolesá. Ak je motor naštartovaný a je zaradený neutrál, ak stlačíte plynový pedál, auto sa nepohybuje. Ak je zaradený neutrál, môžete z tejto polohy zaraďovať ľubovoľnú rýchlosť vrátane spiatočky.

Pre väčšinu áut s mechanikou je druhým prevodovým stupňom pracovný kôň, pretože prvý prevodový stupeň je určený predovšetkým na pohyb smerom preč. Druhý rýchlostný stupeň vám pomôže zostúpiť autom po strmom svahu alebo sa budete pohybovať v premávke.

Spiatočka sa mierne líši od ostatných rýchlostí v manuálnej prevodovke. Táto rýchlosť dostala o niečo väčší rozsah činnosti ako prvý prevodový stupeň. Pri rýchlosti vzadu môžete zrýchliť rýchlejšie ako na začiatku. Keď však vozidlo v tomto režime cestuje veľmi dlho, spätný prevod sa „nepáči“ (môže to viesť k zlyhaniu mechanizmu prevodovky).

Spiatočka teda nie je hlavným spôsobom pohybu.

Plynový pedál umožňuje pri každej rýchlosti použiť maximálny krútiaci moment motora nastavený pre každú rýchlosť. Pri zrýchľovaní v aute vybavenom manuálnou prevodovkou pocítite každú rýchlosť, ktorá každému vodičovi poskytuje jedinečný zážitok z jazdy a lepšiu kontrolu nad vozidlom.

Krok dva: Pochopte umiestnenie rýchlostných stupňov

Predtým, ako sa naučíte jazdiť na mechaniku, musíte zvládnuť polohu každej rýchlosti, ktorá je vyznačená na radiacom gombíku. Koniec koncov, nebudete sa pozerať na rukoväť, v ktorej sa nachádza rýchlosť?! Nezabudnite, že na dokonalé radenie prevodových stupňov je potrebné spojkový pedál úplne zošliapnuť, inak sa každá rýchlosť spustí charakteristickým hrkálkou alebo nárazom, čo môže viesť k poruche prevodovky.

Ak ste novým vodičom, odporúčame vám, aby ste sa najprv pozerali zo sedadla predného spolujazdca, pretože ďalší skúsenejší vodič synchrónne stlačí spojkový pedál a zaradí rýchlostné stupne. Venujte pozornosť maximálnej rýchlosti vozidla v každom prevodovom stupni.

Najprv si dokonca aj po preštudovaní polohy každej rýchlosti budete stále spomínať, kde je tento alebo ten prevodový stupeň. Postupom času prestanete premýšľať o zmenách prevodových stupňov a budete to robiť na bezvedomí (mechanicky). Všetko je to zvyk. Ak teda na začiatku nemáte ideálnu schopnosť jazdy s manuálnou prevodovkou, neodrádzajte sa a nezúfajte. Rýchlosť radenia prevodových stupňov a omnoho viac k vám príde, keď nahromadíte zážitok z jazdy.

Ďalším problémom každého začínajúceho vodiča, ktorý riadi auto s manuálnou prevodovkou, nie je vedieť kedy a akú rýchlosť sa má zapnúť. Aby ste vedeli, či je pri určitej rýchlosti vozidla zaradený správny prevodový stupeň, odporúčame vám zamerať sa na zvuk motora.

Ak sú otáčky motora veľmi nízke a vozidlo sa nezrýchľuje, je potrebné preradiť na nižší prevodový stupeň.

Ak sú otáčky motora veľmi veľké, na vyloženie skrinky musíte zaradiť vyšší prevodový stupeň.

Ak je vaše vozidlo vybavené tachometrom, potom, aby ste pochopili, kedy je potrebné prepnúť rýchlosť, sa riadte počtom otáčok motora. Napriek tomu, že každá značka a model automobilu s manuálnou prevodovkou vyžaduje iné poradie radenia prevodových stupňov, v zásade je možné radiť každý prevodový stupeň, keď motor dosiahne 3000 ot./min. Môžete tiež navigovať rýchlomerom a zistiť, kedy je potrebné prepnúť prenosovú rýchlosť.

Napríklad prepnite rýchlosť každých 25 km / h (1. rýchlostný stupeň 1-25 km za hodinu, 2. 25-50, 3. 50-70 atď.). Nezabudnite, že toto je iba všeobecné pravidlo pre radenie prevodovky. A čím silnejšie bude vaše auto, tieto hodnoty sa budú líšiť smerom nahor.

Krok tretí: Štartovanie motora

Pred naštartovaním motora prepnite prepínač radenia prevodových stupňov do neutrálnej polohy tak, že zošliapnete pedál spojky. Nepreraďujte prevodové stupne bez zošliapnutia pedálu, pretože by to mohlo mať za následok zlyhanie manuálnej prevodovky. Naštartujte motor a zahrejte ho na prevádzkovú teplotu. Ak v zime zohrievate vozidlo, prvých pár minút zahrievania neuvoľňujte pedál spojky po zaradení neutrálneho prevodového stupňa. To vám umožní zohriať zmrazený olej v škatuli oveľa rýchlejšie.

Varovanie. Neštartujte motor automobilu so zaradeným prevodovým stupňom. To vedie k nekontrolovanému pohybu stroja, čo môže viesť k nehodám.

Krok 4: Používajte pedál spojky správne

Spojka je mechanizmus, ktorý vám pomôže plynule radiť. Spojku vždy zatlačte až na doraz. Ak počas jazdy zmeníte prevodový stupeň bez toho, aby ste spojku úplne stlačili, budete počuť hrkot alebo chrumkavosť. Snažte sa tomu vyhnúť, aby ste škatuľu nepoškodili.

Nezabudnite tiež, že ľavé chodidlo by malo zošliapnúť iba pedál spojky. Pravá noha je iba plynový pedál a brzdový pedál.

Najskôr bude pre vás ťažké prepnúť spojku po zaradení prevodových stupňov. Musíte si na to zvyknúť. Ak s tým máte problémy, odporúčame vám po zaradení rýchlostných stupňov pomaly uvoľniť spojku, aby ste pocítili okamih, keď sa začne prenášať krútiaci moment z motora na kolesá.

Ak pedál spojky nie je úplne zošliapnutý, zabráňte zbytočnému zrýchleniu vozidla. Nevyvíjajte zvyk nechávať zošliapnutý pedál spojky dlhšie ako 2 sekundy (aj pri semaforoch - použite neutrálnu rýchlosť).

Mnoho začínajúcich vodičov má problém veľmi rýchlo uvoľniť pedál spojky. Nenechajte sa odradiť, ak máte problémy. Postupom času si zvyknete a nevšimnete si, ako koordinujete radenie prevodových stupňov. Pamätajte, že s tým majú všetci ťažkosti. Akonáhle začnete často jazdiť v hustej mestskej premávke, rýchlo získate skúsenosti.

Piaty krok: koordinovaná koordinovaná akcia

Čo je gombík radenia? Toto sú vaše dvere do sveta zrýchlenia jazdy a osobitného vnímania automobilu. Aby sa však naplno cítilo skutočné potešenie z jazdy autom s mechanikou, sú potrebné koordinované a koordinované činnosti. Ako príklad pre 1. a 2. rýchlosť uvádzame všetky vaše akcie, ktoré by ste mali v priebehu času priviesť k automatizácii.

Úplne zošliapnite pedál spojky. Prepnite rýchlostný gombík na prvú rýchlosť. Začnite pomaly uvoľňovať pedál spojky a súčasne jemne a pomaly stlačte plynový pedál. Keď zošliapnete spojkový pedál niekde do stredu, budete cítiť, že krútiaci moment sa začal úplne prenášať na kolesá. Po postupnom uvoľňovaní spojkového pedála až na koniec zrýchlite na 25 km / h. Ďalej musíte prepnúť na druhý prevodový stupeň. Aby ste to dosiahli, znova stlačte spojku na koniec a prepnite rýchlosť na druhý prevodový stupeň, potom pomaly, pomaly zošliapnite pedál spojky a pomaly pridajte plyn.

Šiesty krok: Radenie smerom nadol

Radenie nižšie je spôsob radenia nižších prevodových stupňov automobilu počas spomaľovania. To, ako zmeníte rýchlosť pri znížení rýchlosti a ako funguje automatická prevodovka, keď vozidlo spomalí, má obrovský rozdiel. Prepnutie na nižšiu rýchlosť vám pomôže nielen spomaliť vozidlo, ale tiež vám umožní zapnúť presne tú rýchlosť, ktorá je skutočne potrebná.

Radenie smerom nadol vám pomôže v zlých klzkých podmienkach v lete aj v zime, aby ste sa uchýlili k brzdeniu pomocou brzdového pedála, ak je potrebné znížiť rýchlosť, čím je bezpečnejšie cestovať autom, na rozdiel od automobilu vybaveného automatickou prevodovkou.

Tu je príklad zastavenia vozidla rýchlosťou 70 km / h pomocou radenia nižších prevodových stupňov:

- zošliapnite pedál spojky a zaraďte prevodovku na 3. prevodový stupeň presunutím pravej nohy z plynového pedála na brzdu.

- Aby ste sa vyhli vysokým otáčkam, pomaly uvoľnite pedál spojky.

- Pred zastavením znova zošliapnite pedál spojky.

- Nepoužívajte prvú rýchlosť ako nižší prevodový stupeň.

Tento spôsob zastavenia vám umožňuje zastaviť oveľa rýchlejšie a bezpečnejšie ako pri brzdení jedným brzdovým pedálom.

Siedmy krok: spätná rýchlosť

Pri cúvaní vozidla buďte opatrní. Ak je aktivovaná nesprávne, môže sa radiaca páka vyskočiť. Nikdy sa nepokúšajte zaradiť spiatočku, kým sa vozidlo úplne nezastaví. Na niektorých modeloch, aby ste povolili spätný chod, musíte najskôr zatlačiť gombík radenia na vrchu.

Nezabudnite, že spiatočka má vysoký prevádzkový dosah, preto buďte opatrní, aby ste príliš nestlačili pedál plynu, pretože vozidlo môže rýchlo získať nebezpečnú rýchlosť.

Krok 8: Jazda na kopci

Väčšina ciest spravidla nemá z dôvodu terénu rovnú rovinu. Preto sa na mnohých miestach zastavuje na ceste, keď sa auto začína rozbiehať bez brzdy. Je oveľa ťažšie dotknúť sa cesty so šikmou rovinou ako v rovinatom teréne. Aby ste sa dokonale naučili, ako začať na kopci, musíte nasledujúcim cvičením upevniť svoje zručnosti.

Postavte sa na cestu so sklonenou rovinou a pri zaradení vozidla do polohy ručnej parkovacej brzdy („ručná brzda“) zaraďte neutrál. Teraz je vašou úlohou uvoľniť ručnú brzdu, zaraďte prvý prevodový stupeň, zošliapnite pedál spojky, choďte z kopca, jemne uvoľnite spojku a súčasne stlačte plynový pedál. V určitom okamihu budete mať pocit, že sa auto zastavilo. V tejto polohe môžete nechať auto na svahu alebo na kopci bez brzdy.

Naučiť sa riadiť auto s manuálnou prevodovkou

Po príprave sedadla vodiča (sedadlo vodiča, bočné zrkadlá a spätné zrkadlo boli nastavené) sa môžete zoznámiť so zostavou pedálov.

Vozidlo na mechanike je vybavené tromi pedálmi: spojka, brzda a plyn (plyn). Spojkový pedál je vľavo, brzdový pedál je v strede a plynový pedál je vpravo.

 • Pedál spojky je určený na prenos krútiaceho momentu a plynulé radenie. Okrem toho môžete radiť iba pri zošliapnutom pedáli spojky. Vodič zošliapne spojkový pedál rýchlym stlačením, uvoľní ho plynulo, berúc do úvahy vôľu bez spojky, kým sa spojkový kotúč nedotkne zotrvačníka motora a vozidlo sa nezačne pohybovať. Po naštartovaní vozidla je potrebné dávkovať plynový pedál a zošliapnuť pedál spojky.
 • Brzdový pedál sa stlačí pravou nohou a slúži na zabrzdenie vozidla. Úsilie zošliapnúť brzdový pedál závisí predovšetkým od rýchlosti a stavu vozovky. Čím nižšia je rýchlosť, tým menšie úsilie.
 • Plynový pedál. Prostredníctvom plynového pedála vodič mení množstvo palivovej zmesi padajúce do valcov motora s vnútorným spaľovaním, čím zvyšuje alebo znižuje rýchlosť otáčania kľukového hriadeľa.

V súlade s tým sa mení rýchlosť vozidla. Čím silnejšie vodič stlačí plynový pedál, tým viac paliva vstúpi do valcov motora, čím sa zvýšia výkonové parametre motora.

Začínajúci vodič musí pamätať na to, že pri jazde autom vybaveným manuálnou prevodovkou sa pravá noha prenáša z plynového pedála na brzdový pedál a naopak, ľavá pracuje iba so spojkovým pedálom. Výnimkou je použitie športových kontrolných techník, keď brzdenie môže vykonať profesionál ľavou nohou.

 • Radiaca páka je určená na výmenu manuálnych prevodoviek, keď sa vozidlo pohybuje. Každý krok manuálnej prevodovky zodpovedá určitému rýchlostnému režimu. Pri zvýšení rýchlostného režimu musí vodič zaradiť radenie smerom nahor a pri znížení rýchlosti radenie smerom nadol.

Ako jazdiť autom v mechanike: pokyny krok za krokom

 • Zaujímame správnu polohu pri volante vozidla, skontrolujte polohu páky (treba preložiť do neutrálnej polohy).
 • Otočíme kľúčom v zapaľovaní a naštartujeme motor auta.
 • Potom pravým tlačidlom myši kliknite na brzdu ľavou nohou, zošliapnite pedál spojky a zaraďte prvý prevodový stupeň.
 • Potom odbrzdíme brzdu, posunieme pravú nohu na plyn a súčasne plynulo uvoľníme pedál spojky.
 • Keď sa vozidlo mierne pohybuje, dávame ponor do pedálu plynu až do okamihu, keď sa vozidlo začne pohybovať s istotou.
 • Keď sa vozidlo začne pohybovať, úplne zošliapneme pedál spojky a stlačíme plynový pedál za účelom následného zrýchlenia vozidla.
 • Po dosiahnutí režimu požadovanej rýchlosti, ktorý sa odporúča, aby sa vozidlo zaradilo do prvého prevodového stupňa, uvoľnite plyn, znova stlačte spojku a zaraďte druhý prevodový stupeň. V takom prípade je možné spojku uvoľniť už o niečo ostrejšie ako na začiatku.
 • Pri správnom výbere potrebnej prevodovky sa bude prepínať bez trhania a trhania.

Odporúčané režimy rýchlosti pri rôznych rýchlostiach:

 • prvý prevodový stupeň 0 - 20 kilometrov za hodinu,
 • druhý rýchlostný stupeň 20 - 40 kilometrov za hodinu,
 • tretí výstroj 40 - 60 kilometrov za hodinu,
 • štvrtý rýchlostný stupeň 60 - 90 km za hodinu,
 • piaty prevodový stupeň 90 - 110 km za hodinu,
 • šiesty prevodový stupeň nad 110 kilometrov za hodinu.

Vedenie vozidla s mechanickou prevodovkou: brzdenie

При плавном торможении или притормаживании водитель должен перевести правую ногу с педали газа на педаль тормоза, добиваясь снижения скорости автомобиля до необходимого уровня.

После чего, если нет необходимости полной остановки автомобиля, водитель должен выжать сцепление, включить передачу, соответствующему данному скоростному режиму и продолжить движение.

Odporúčame tiež prečítať si článok o tom, ako riadiť auto s pištoľou. V tomto článku sa dozviete viac o vlastnostiach riadenia vozidla s automatickou prevodovkou. V prípade núdzového brzdenia musí vodič zložiť nohu z plynového pedála, preniesť ju na pedál brzdy a zošliapnuť brzdu až do úplného zastavenia vozidla. Ak to situácia umožňuje, súčasne sa zošliapne pedál spojky spolu s brzdou a radiaca páka sa zaradí do neutrálnej polohy.

Krok 9: Parkovanie

Ak necháte auto na parkovisku po vypnutí motora, zošliapnite pedál spojky a zaraďte prvý prevodový stupeň. Takto budete chrániť svoje auto pred vjazdom vo vašej neprítomnosti. Kvôli spoľahlivosti je tiež potrebné zdvihnúť páku parkovacej brzdy (alebo stlačte tlačidlo, ak je ručná brzda elektronická). Najdôležitejšie je, aby ste nezabudli, že keď sa vrátite, skôr ako naštartujete auto, musíte úplne zaradiť neutrál.

Krok 10: Cvičenie

Na začiatku sa vám všetky tieto akcie zdajú byť veľmi ťažké a ťažké. Ale to je všetko prirodzené. Počas prevádzky vozidla vaše skúsenosti porastú. Nezabudnite, že čím viac praxe, tým viac zážitkov z jazdy získate. Ak sa aj po nadobudnutí práv stále bojíte viesť vozidlo, vykonajte nezávislý výcvik na ktoromkoľvek mieste, kde nie sú žiadne iné autá. Takto získate dôveru v jazdu.

Akonáhle sa stanete odvážnejším, odporúčame vám precvičiť si skutočné cestné podmienky vašej lokality skoro ráno alebo v noci. Preskúmajte všetky cesty, najmä tam, kde chcete jazdiť autom najčastejšie. Nedostatok áut v tejto chvíli vám dá dôveru.

Mnohí sa boja jazdiť autom s mechanikmi. Niektorí tvrdia, že nie sú pohodlné ani moderné. Nepočúvajte nikoho. Manuálna prevodovka, napriek zastaranej technológii, zostáva jednou z najspoľahlivejších prevodoviek v automobilovom priemysle.

Áno, v niektorých bodoch mechanika trochu zníži pohodlie pri jazde, ale za to budete odmenení oveľa väčšou kontrolou nad vozidlom, zvýšeným výkonom, lepšou spotrebou paliva, lacnou údržbou a lacnými opravami (v porovnaní s automatickými prevodovkami), cennými životaschopnými vodičskými schopnosťami, ktoré umožňujú Vediete takmer akékoľvek vozidlo na svete.

Prečo potrebujete schopnosť riadiť auto s príručkou?

Niektoré autoškoly poskytujú služby, ako napríklad vedenie vozidla výlučne na účely vedenia vozidla. To znamená, že práva sa budú vydávať zodpovedajúcim spôsobom. To znamená, že potom nebude možné dostať sa za volant manuálnej prevodovky bez získania nového osvedčenia.

Situácia v živote nastáva iná a niekedy je naliehavo potrebné riadiť auto s manuálnou prevodovkou. Po získaní práv na to môžete vždy preniesť do zariadenia. Naopak, nebude to fungovať.

Kúpa automobilu na mechanike je výhodnejšia. Okrem nižšej ceny automobilov bude ich prevádzka hospodárnejšia. Spravidla majú nižšiu spotrebu paliva a opravy niektorých častí budú tiež lacnejšie.

V prípade, že je batéria vybitá, môžete sa dostať mimo pozíciu. Napríklad nabite káble z iného automobilu a nabite ich. Alebo je možné vozidlo naštartovať z takzvaného posunovača. Tieto možnosti nie sú vhodné, ak má vozidlo automatickú prevodovku.

Iba pri použití manuálnej prevodovky môžete cítiť úplnú kontrolu nad autom. Ak sa na stroji vykonáva veľa manipulácií, tak sa to nestane.

Základy jazdy mechanikom

Predtým, ako sa naučíte, ako sa naučiť jazdiť na mechaniku, je vhodné pochopiť, s čím sa musíte vyrovnať:

 1. Pedál. Pri ovládaní vozidla sa používajú tri pedále: plyn (úplne vpravo), brzda (stred), spojka (umiestnená vľavo). Na rozdiel od automatickej prevodovky sa tu v ovládaní používajú obe nohy. Ak je vodič, ktorý stojí za volantom mechanika, začiatočník, bude to najskôr nezvyčajné.
 2. PPC. Zaradením prevodových stupňov v prevodovke sa prevodový stupeň zmení. Na mnohých vozidlách je tento prepínač vybavený hrotmi, ktoré uľahčujú zisťovanie, ktorý prevodový stupeň je zaradený.
 3. Tachometer. Nachádza sa na prístrojovej doske a umožňuje vám určiť, koľko kľukového hriadeľa robí otáčky za minútu. Vďaka tomu začiatočníci ovládajú, kedy je potrebné prepnúť na ďalší prevodový stupeň.

Zaoberáme sa prevodmi na manuálnu prevodovku

Mechanika sa líši od stroja tým, že vyžaduje neustále riadenie vodiča, to znamená nezávislé radenie. Vozidlá majú v podstate 4 alebo 5 rýchlostí a okrem nich aj zadné. Aby ste pochopili polohu každého z nich, musíte poznať jeho účel.

Prevodovka: príručka pre začiatočníkov

 • Zakaždým, keď pohyb začína so stlačeným spojkovým pedálom, je možné prepnúť na inú rýchlosť. Zavedenie požadovaného prevodového stupňa je prijateľné, keď je spojka úplne zošliapnutá.
 • Ak je zaradený neutrál, pri stlačení plynu sa vozidlo nepohybuje. Keď je volič v tejto polohe, je možné zvoliť želanú rýchlosť, vrátane zadnej.
 • Pracovné zariadenie sa považuje za druhé. Je vhodné pohybovať sa po svahu a jazdiť v dopravnej zápche. Prvý sa zvyčajne používa na začatie cesty, potom, akcelerácia, choďte na druhý. Po získaní ešte väčšej rýchlosti a rýchlosti sa môžete posunúť k tretej.
 • Pre neskúsených vodičov je ťažšie zvládnuť jazdu v mechanike pri zaradení spiatočky. Pri jej zrýchľovaní je zrýchlenie rýchlejšie ako prvé, ale stále je riadenie vozidla často veľmi nebezpečné.

Predtým, ako pôjdete autom do mesta, musíte si byť dobre vedomí toho, kde sa nachádza zariadenie. Teória je dobrá, ale v tomto prípade sú potrebné praktické zručnosti. Koniec koncov, pri jazde sa nemôžete rozptýliť a pozrieť sa na volič a zvoliť požadovaný prevodový stupeň, pretože nie je bezpečný. Najprv môžete trénovať na aute, v nefunkčnom stave, zaraďovať prevodové stupne do automatickej polohy.

Začiatok pohybu

postup:

 1. Pred otočením kľúčom v spínacej skrinke je potrebné pedál spojky úplne zošliapnúť ľavou nohou a pravým tlačidlom na brzdu a až potom naštartovať motor. Motor sa naštartuje, spojka je vytlačená, prvý prevodový stupeň môže byť zaradený (predtým, ako je tento volič v neutrálnej polohe). Ak vozidlo nezastavilo, nie je možné uvoľniť ľavú nohu z pedálu. Ak je stroj v činnosti, noha sa pohybuje z pedála na plynový pedál a súčasne je potrebné pätku zo spojky začať s odstraňovaním plynulo.
 2. Na prechod na ďalšiu rýchlosť je potrebné, aby sa ihla tachometra rovnala 3000 ot./min. Ak prepnete príliš skoro, stroj sa môže zastaviť.

Ako sa vykonáva prechod:

 • Pravá noha sa odstráni z plynu a ľavá spojka sa úplne vytlačí a v tomto okamihu sa volič presunie do požadovanej polohy,
 • Spojka musí byť uvoľnená a plynový pedál musí byť zošliapnutý,
 • Ďalej je do ovládacieho prvku zapojená iba pravá noha pred presunutím na ďalšiu rýchlosť alebo zastavením.

Skúsenejší vodiči zvyčajne nečítajú údaje z tachometra, ale zameriavajú sa na zvuk motora.

Ak vozidlo nezrýchľuje a príliš nízke otáčky, musíte prepnúť na nižšiu rýchlosť. Ak sú otáčky príliš vysoké, je potrebné zahrnúť nasledujúcu rýchlosť, aby nedošlo k preťaženiu motora.

Zastavte a parkujte

Na utopenie vozidiel môžete použiť dve možnosti:

 1. Po zaradení na nižší prevodový stupeň je potrebné zošliapnuť brzdový pedál.
 2. Stlačte spojku a presuňte volič do neutrálnej polohy, potom zo spojky vyberte nohu a ak je to potrebné, stlačte brzdu.

Aby sa opotrebenie skrinky znížilo, je lepšie použiť druhú metódu a nezabudnite stlačiť spojku okrem brzdy.

Pri parkovaní vozidla je vždy potrebné použiť parkovaciu brzdu, najmä ak je povrch naklonený. Vždy je tiež potrebné pamätať si na polohu kolies počas parkovania. Musia sa otočiť tak, aby v prípade náhleho pohybu vozidlo nekončilo na vozovke.

Z dôvodu väčšej bezpečnosti sa odporúča radiť radiaci prvok pri prvom prevodovom stupni. Pomôže to chrániť vaše vozidlo pred náhodným rozjazdom. Pri pokračovaní v pohybe však musíte pamätať na to, že volič treba presunúť do neutrálneho stavu. A až potom začnite stláčať spojku.

Niektorí začínajúci automobiloví nadšenci dnes uprednostňujú autá s automatickou prevodovkou, pretože ich ľahšie jazdia. Je však potrebné si uvedomiť, že mechanici boli a zostali najspoľahlivejšími. Najväčšia kontrola nad vozidlom, vyššia spotreba a spotreba paliva odmeňujú jeho majiteľa za výber manuálnej prevodovky. A na základe získaných skúseností bude jazda na takýchto strojoch potešením.

Video inštrukcia pre manuálny prenos

Varovanie!
Z dôvodu častých zmien v právnych predpisoch Ruskej federácie nie je preto vždy potrebné aktualizovať informácie na tejto stránke bezplatní právni experti pre vás pracujú 24 hodín denne!

Moskva:+7 (499) 653-60-72, pridať. 206
Petrohrad:+7 (812) 426-14-07, ext. 997
Regióny Ruskej federácie:+7 (800) 500-27-29, ext. 669.

Prihlášky sa prijímajú 24 hodín denne a každý deň. Alebo použite online formulár.

Pin
Send
Share
Send
Send