Užitočné tipy

Každý sa môže naučiť spievať!

Ak chcete, aby vás spoznali a spomenuli na speváka, najprv sa rozhodnite o štýle vystúpenia. Zapamätajte si svojich obľúbených spevákov rôznych smerov - rock, jazz, pop, soul - a skúste spievať rovnako. V akom štýle cítite najúplnejšiu emancipáciu?

Pozrite sa na obrázky veľkých sólistov a podrobne ich analyzujte: napríklad Amy Winehouse, Paul McCartney, Tina Turner. Je dôležité študovať celý repertoár každého umelca - aby ste pocítili jeho štýl a všetky odtiene zvuku. Možno sa vám bude páčiť niekoľko možností naraz alebo naopak, jeden štýl bude nahradený iným. Je to normálne, pretože nájsť si vlastný štýl je celé dobrodružstvo. Po výbere štýlu nájdite učiteľa, ktorý odhalí jedinečnosť vášho hlasu a naučí vás spievať zvoleným štýlom.

Druhý krok: nájdite učiteľa

Ak chcete spievať profesionálne - nájdite speváka. Učiteľ vás naučí slovník, správne dýchanie, pocit rytmu, frázovanie, improvizáciu. Pomôže to pri vývoji osobného repertoáru, hladkých registrov a rozšírení rozsahu.

Mentor sa tiež stane vaším „kritickým poslucháčom“ a povie vám, ako zlepšiť výkon - aj keď sa vám zdá dokonalý.

Dobrý učiteľ je človek, ktorý svoju prácu miluje navždy a týmto smerom sa neustále vyvíja. Vo svojej práci sa snažím vyhnúť vzorcom a venovať veľkú pozornosť individualite každého študenta. Neučím sa spievať pod uhlíkovým papierom, ale snažím sa študentom odhaliť, čo im príroda darovala

Pamätajte, že učiteľ musí byť kompetentný vo vašom zvolenom štýle a musí zdieľať vaše želanie rozvíjať sa v ňom. Napríklad, ak ste sa rozhodli spievať jazz, mal by váš učiteľ milovať tento smer: poznať a cítiť jeho jemnosti, techniky a techniky, ponoriť sa do histórie jazzu a analyzovať prácu jazzových hudobníkov. Taký učiteľ musí mať vyškolených mnoho hodných jazzových spevákov.

Nezabudnite opraviť svoje pocity po hlasových hodinách: ak sa vám učiteľ podarilo inšpirovať, vybrali ste si správneho učiteľa. Koniec koncov, je to inšpirácia, ktorá pomáha posunúť sa vpred do sna.

Krok tretí: Solfeggio

Solfeggio je disciplína, ktorá je potrebná na rozvoj hudobného ucha, zmysel pre rytmus a čistú intonáciu. Toto je nástroj, ktorý vám poskytne niekoľko výhod: napríklad jednorazové a viachlasové cvičenia zlepšia harmonický sluch, vaše vnímanie hudby sa stane citlivejším a spevnenie výkonu piesní sa naučíte počuť intervaly a poltóny.

Môžete spievať čisto bez hodín solfeggia, ale práve týmto nástrojom sa amatéri odlišujú od profesionálov. Solfeggio je užitočný najmä pre tých, ktorí chcú nielen hrať svoje obľúbené piesne, ale aj improvizovať a písať svoje vlastné: vďaka získaným schopnostiam môžete ľahko nahrávať vynaliezanú melódiu a doprovodiť ju.

Štvrtý krok: práca na umení

Ak ste sa už naučili vokály a chcete žiariť na pódiu - pustite sa do problematiky umenia. Ak chcete byť oslobodení pred publikom a nehanbiť sa žiť pieseň na pódiu, zúčastnite sa herectva. Pre úspešného speváka je to dôležité: publikum musí cítiť pieseň a jedným zo spôsobov, ako uchvátiť publikum, je vyjadriť svoje emócie prostredníctvom predstavenia.

Venujte pozornosť aj choreografii - lekcie tanca vám pomôžu zostať na pódiu s istotou. Nepotrebujete tanec s podpisom, ako je Michael Jackson, ale krásne pohybovanie na pódiu je esteticky dôležitá spevácka zručnosť.

Krok 5: Cvičenie, Cvičenie, Cvičenie

Rovnako ako v každom prípade, majstrovstvo prichádza s praxou. Spievajte čo najviac: nahrávajte videá na sociálnych sieťach, vystupujte na pódiu a pred priateľmi.

Ak ste pripravení ísť ďalej, zúčastnite sa hudobných súťaží a festivalov. Vystúpenie, keď ste odsúdení, je oveľa ťažšie, ale vďaka tejto skúsenosti sa účinkujúci zbavujú strachu z javiska a začínajú si užívať predstavenia.

Súťaže tiež pomáhajú sledovať váš profesionálny rast a vnútorné pocity. Pamätajte, že každý - či už pomalý alebo rýchly - dosiahol pokrok, ale bez praxe ho nemožno zachytiť a sledovať.

Zopakujme, ako sa naučiť profesionálne spievať:

 • Vyberte si štýl
 • Nájdite učiteľa,
 • Naučte sa solfeggio,
 • Zúčastnite sa lekcií herectva a tanca,
 • Praxujte tak často, ako je to možné.

Liečivá sila vokálov

Od čias starovekých civilizácií je známe, že spev vám nielenže umožňuje získať pozitívne emócie, ale má aj priaznivý vplyv na zdravie speváka. Už dlho sa teda zistilo, že zvukové frekvencie spôsobené spievaním tehotných žien pozitívne ovplyvňujú mozog plodu a aktivujú vnútromaternicový vývoj dieťaťa. Okrem toho naše telo pri speve produkuje látku ako endorfín, ktorá prispieva k dobrej nálade, zvyšuje vitalitu a spôsobuje pocit eufórie. Napokon, spev dobre trénuje naše pľúca, zlepšuje krvný obeh v tele a opravuje poruchy reči.

Preto sa mnohí ľudia pýtajú, ako sa naučiť spievať doma a bez týchto talentov je možné dobre spievať. Skrátka: každý sa dnes môže naučiť spievať a mať špeciálne schopnosti, aby mohol krásne spievať, nie je to absolútne nevyhnutné. Najmä ak nejde o operný spev, kde to naozaj nie je možné bez vynikajúcich hlasových údajov a hudobného ucha, ale o schopnosť vyjadriť svoje pocity pomocou piesne, pričom to robí nielen doma, ale aj v spoločnosti priateľov na pikniku. alebo v karaoke bare.

A aby sme sa ubezpečili, ako hovoria, že to nie sú bohovia, ktorí horia hrnce, stačí sa pozrieť na našu scénu, kde 90% takzvaných spevákov a spevákov nielen nevie krásne spievať, ale kategoricky sa nechce učiť, ako spievať objaví sa vonkajšiemu pozorovateľovi. Preto by ste sa nemali báť a zbaviť sa všetkých predsudkov, zaoberať sa touto vecou sami, pretože nie každý si môže dovoliť najať speváka, čo nie je potrebné.

Ako sa naučiť spievať doma?

Okamžite stojí za zmienku, že pre moderného človeka má úloha naučiť sa spievať doma značne zjednodušený technický pokrok. Je to predovšetkým o karaoke, neprofesionálnom speve pomocou elektronického zariadenia, ktoré vám umožní spievať piesne na vopred napísanú hudbu. Navyše, v posledných rokoch sa možnosti karaoke výrazne rozšírili a môžete sa naučiť spievať viac-menej krásne bez toho, aby ste opustili svoj domov.

Nebudeme sa zaoberať zvláštnosťami spievania pod karaoke, pretože každý, kto premýšľal, ako sa naučiť spievať doma, si pravdepodobne vyskúšal túto metódu pomocou tejto metódy. Je oveľa dôležitejšie zamerať sa na správne dýchanie a artikuláciu pri speve a sledovať určitú postupnosť akcií, pričom si pre svoje cvičenia vyberiete prvé jednoduchšie piesne. Tu je len niekoľko odporúčaní, po ktorých budete s najväčšou pravdepodobnosťou uspieť vo svojej túžbe naučiť sa spievať:

 • V prvej fáze stačí len dostať sa do poznámok. Bude lepšie, ak si len zamumláte bez toho, aby ste otvorili ústa v zhode s melódiou. Hlavná vec je tu dostať sa do poznámok a uistiť sa, že zvuky, ktoré vydávate, sa spájajú s melódiou, ktorú vytvárajú hudobné nástroje. Ak máte doma ladiacu vidlicu, trénujte, aby ste produkovali zvuky, ktoré by úplne opakovali jeho zvuk. Takéto cvičenia je potrebné opakovať, až kým sa vám nezdá, že zvuky ladiacej vidlice a nízkej hladiny, ktorú robíte, sú jedno.
 • Výber skladieb na cvičenie nie je založený iba na vašich hudobných preferenciách, ale tiež na zohľadnení tonality pôvodného predstavenia, takže môžete ľahko kopírovať spev profesionálneho umelca. Je zrejmé, že predovšetkým bude spočiatku ťažké opakovať zvuk v príliš širokom rozsahu. Preto by bolo pekné začať s detskými piesňami, ktoré spravidla umožňujú hlasivkám pracovať bez napätia kvôli ich jednoduchosti a zrozumiteľnej melódii. Po zvládnutí repertoáru detí sa odporúča prepnúť na obľúbené skladby. Svoje vokálne údaje môžete objektívne vyhodnotiť zaznamenaním domáceho spevu do zvukového záznamníka a porovnaním výsledku s originálom. Musíte pochopiť, že človek jednoducho nepočuje počas popravy a iba pri nahrávaní môžete zvýrazniť všetky chyby a pokúsiť sa ich napraviť.
 • Učenie spevu doma pomôže pri správnom dýchaní. Malo by byť tiché, krátkodobé a zároveň dostatočne energické. Malo by sa pamätať na to, že spev si vyžaduje inhaláciu vzduchu cez nos pomocou brucha, a nie hrudníka, inak sa jednoducho zadusíte. Okrem toho sa musíte naučiť, ako vydýchnuť vzduch nie okamžite, ale postupne, pretože ten, kto krásne spieva, musí neustále udržiavať potrebnú hlasitosť a výkon zvuku. Inak, aj keď máte dobré vokálne údaje, nie je možné spievať dostatočne dobre kvôli strate požadovaného množstva vzduchu na výdychu a zvuk nedosiahne potrebnú tonalitu a hlasitosť. Preto, ak uvažujete o podmienkach, ako sa naučiť spievať doma, potom je absolútne nevyhnutné naučiť sa dýchať žalúdkom. Pri tomto profesionálnom vokáli je najväčšia pozornosť venovaná tomuto takzvanému diafragmatickému dýchaniu, čo znamená, že náležitej pozornosti by sa malo venovať správne dýchanie doma. Predstavte si, ako vzduch zo spodnej časti pľúc začína tlačiť na bránicu zdola, akoby ju vytlačil alebo vytvoril oporu. Je to také dýchanie žalúdkom, ktoré umožňuje reprodukovať pomerne dlhé a objemné zvuky, ktoré nám umožňujú dospieť k záveru, že človek dobre spieva. Naučte sa dýchať v bruchu, bez toho, aby ste získali vzduch v hrudníku, a opakujte cvičenia doma tak, že niekoľkokrát denne inhalujete a vydychujete, čo nakoniec posilní vašu bránicu, ktorá by sa mala stať pružnou a silnou. Relevantné budú aj pravidelné cvičenia pre tlač, ktoré umožnia nielen krásne spievať piesne, ale zachovajú aj celkovú dobrú fyzickú kondíciu. Po vyškolení diafragmatického dýchania doma budete môcť spievať aj v najzložitejšom kľúči a ostatných môžete prekvapiť silou svojho hlasu, aj keď ste predtým mali pochybnosti o svojich hlasových schopnostiach.
 • Aby váš hlas bol krásny a melodický doma, pomôže vám čo najjasnejšia a prehnaná artikulácia, na ktorú by ste sa mali doma neustále trénovať, aby ste sa zbavili napätia v krku a mohli ste uvoľniť hlasivky. Najjednoduchším spôsobom sú jazykové twistery, ktoré sú nevyhnutným prvkom prípravy jasného a zreteľného slovníka doma. Súhlasíte s tým, že vlastníctvo dokonca aj krásneho a silného hlasu môže úplne zničiť „prehĺtanie“ konca fráz a navyše aj nezrozumiteľnú výslovnosť textu. Pieseň to dáva zmysel, najmä ak rozumiete jeho jazyku. Pri speve doma je veľmi užitočné spievať pred zrkadlom, sledovať polohu svalov tváre a jej výrazy tváre, čo umožní zapamätať si takzvanú „hlasovú masku“ a potom ju ľahko prehrať automaticky. Existuje niekoľko rôznych cvičení na rozvoj artikulácie. Ak napríklad držíte za zuby hrubú ceruzku, skúste text jasne a zreteľne spievať. Presnejšie je to povedať, pretože nebudete môcť prvýkrát demonštrovať spev. Takýto tréning svalov jazyka je doma úplne prístupný a mal by sa opakovať, až kým nebude jazyk úplne unavený.
 • Mnoho profesionálnych spevákov sa venuje dýchaciemu gymnastickému systému Strelnikova, ktorý spočíva v cvičeniach na ostro a intenzívne vdychovanie vzduchu nosom, zatiaľ čo výdych sa vykonáva ústami, čo najtichšie a nepostrehnuteľne. Pri praktizovaní vokálu doma je užitočné precvičovať skandovanie známe všetkým, keď sú hlasné vyslovovanie jednoduchých slabík so striedajúcimi samohláskami. Zároveň sa môžete nakláňať dopredu a súčasne rukou tlačiť na lis. Je dôležité, aby takéto domáce cvičenia boli trvalej povahy, čo nám umožní rozvíjať automatizmus v pohybe a posilňovať hlasivky a svaly zapojené do procesu spevu.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať rozvoju hudobného ucha, pre ktoré môžete využiť špeciálne programy, ktoré sú na internete viac ako dosť. Tréning obyčajne spočíva v porovnávaní a definovaní rôznych tónov a hraní rytmických prvkov. Potrebujete iba veriť v seba a nepretržité školenie doma určite prinesie výsledky. Nedostatok ucha pre hudbu vôbec nie je veta a postupom času sa po špeciálnych vokálnych cvičeniach (solfeggio) naučíte rozlišovať medzi rôznymi notami, ale dosahuje sa to prostredníctvom dlhých a tvrdých tréningov. Otázka, ako sa naučiť krásne spievať doma, preto možno zodpovedať takto - pracovať a pracovať znova.
 • Pokúste sa zbaviť rozpakov, pretože chcete spievať nielen doma pred zrkadlom, ale aj obklopovať ostatných ľudí. Na prekonanie ich komplexov bude užitočné navštíviť nejaký karaoke bar, v ktorom nájdete veľa rovnako zmýšľajúcich ľudí.

Pieseň nám pomáha budovať a žiť

Táto fráza z populárnej sovietskej piesne z rovnako populárneho celovečerného filmu z tých vzdialených čias ešte nestratila svoj význam. Hudba spája ľudí a robí ich láskavejšími. Dobrý výkon preniká hlboko do ľudskej mysle, umožňuje zabudnúť na šedú rutinu, zvyšuje morálku, prebúdza príjemné spomienky a príjemne uvoľňuje. Matky často spievajú piesne na noc svojim novonarodeným deťom a zostávajú v našom podvedomí po zvyšok nášho života.

Hlasový tréning

V cvičeniach používaných profesionálnymi a začínajúcimi spevákmi neexistuje zložitá alebo nezvyčajná technika. Všetky tieto školenia a praktiky ste často narazili na mnoho ďalších tried. Najdôležitejšou súčasťou ich úspešného výsledku je pravidelné opakovanie každý deň. Iba tak sa človek môže odreagovať od starých zlých návykov v reči od nuly doma, čo bráni vytváraniu príjemného hlasu a rytmu.

 • Vývoj techník na rýchle a tiché dýchaniečo ťa nespustí pri speve. Zvyknite si vdychovať a vydýchať výhradne nosom, pričom v tomto procese prenášate zaťaženie z hrudníka na žalúdok. Preto prúdenie vzduchu v tele prechádza ústami, prakticky bez zmeny hlasovej úpravy hlasu.
 • Aby bol váš hlas menej hrubý precvičte spievanie každej noty, najlepšie pod jej zvukovým záznamom. Usilujte sa zabezpečiť, aby sa váš výkon minimálne líšil od elektronického zvuku. Po určitom čase si všimnete, že hlasivky sa prispôsobili plynulejšiemu prechodu z vysokých na nízke zvuky, vďaka čomu je hlas oveľa melodickejší.
 • Dobrým spôsobom na precvičenie slovníka je v jasnej výslovnosti zložených viet a fráz, Klasickým príkladom je jazykový twister, pri ktorom kombinácia podobných spoluhlások výrazne „vyladí jazyk“ počas opakovaného opakovania.
 • Keď už hovoríme o uchu pre hudbu, jeho vývoj je prirodzene spojený pravidelné počúvanie rôznych skladieb a skladieb, Je vhodné nájsť diela v najvyššej možnej kvalite a ak je to možné, zoznámiť sa s procesom ich tvorby. Precvičte si počúvanie rôznych žánrov a štýlov hudby, aby ste sa naučili presnejšie rozlíšiť ich vlastnosti.
 • Zaznamenajte si svoje spievajúce cvičenia vysokokvalitným zariadeniam, aby bolo možné neustále sledovať ich postup a odstraňovať chyby. Zo strany je náš hlas počuť úplne inak ako jeho majiteľovi, pretože mnohé z jeho chýb, ako je nadmerný objem a hrubosť, zostávajú bez takejto praxe často neznáme. Môžete tiež pozvať priateľa svojho priateľa, aby si vypočul a vyhodnotil vaše pokusy. Najmä ak je sám spojený s hudobnou alebo populárnou činnosťou.

Ďalšie tipy

Ak pozorujete tendenciu k určitému smeru hudby a spevu, môžete po určitom čase precvičiť verzie najzaujímavejších skladieb (originálne kompozície interpretované hudobníkmi alebo skupinami tretích strán). Starostlivo si prečítajte štýl vystúpenia speváka vrátane prestávok, intonácií a prechodov. Skúste sami alebo s priateľom zaznamenať svoju verziu do rekordéra a porovnať konečný výsledok s originálom. Nečakajte úspech v krátkom čase, pretože hlavným cieľom tohto cvičenia je naučiť sa odborníci a popové hviezdy, naučiť sa používať svoj hlas rovnako ako oni.

Každodenný tréning však neznamená, že sa musíte nemilosrdne preťažiť. Если чувствуете себя уставшим или выбитым из сил, дайте себе отдых, ведь излишняя нагрузка на горло и голосовые связки не приведёт ни к чему хорошему. Также, не следует налегать на длительные тренировки в случае простуды. Позвольте себе поправиться и лишь после этого вновь приступайте к стабильным упражнениям.Táto rada je dôležitá najmä v jesennom a zimnom období, keď je veľmi ľahké chytiť infekciu alebo prechladnutie v krku.

Práca s odborníkmi

Moderný svet ponúka mnoho spôsobov a príležitostí na rozvoj talentu na profesionálny spev nielen doma, ale aj pod dohľadom učiteľov, ktorí rozumejú základom zručných vokálov. MuzShock School učí mužov a ženy vo veku od 4 do 74 rokov o zložitosti hudobného umenia. Náš profesionálny vokálny lektor v Minsku vás pozýva na individuálne a skupinové kurzy na predvádzanie piesní rôznych žánrov.