Užitočné tipy

Mrazenie rýb

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie je ťažké zmraziť opakovane mrazené morské ryby zakúpené v obchode. Ak nemal čas na to, aby ste sa roztavili, keď ste ho nosili domov, potom ho rýchlo zabaľte do vrecka so zipsom a vložte ho do mrazničky. Viac problémov sa vyskytuje pri skladovaní riečnych rýb, najmä ak je váš manžel rybárom.

Existuje niekoľko možností zamrznutia riek a morských rýb. Môžete zmraziť ryby tak, ako sú. To znamená, že to vôbec nečistite, ale blato jednoducho umyte riasami, položte na podnos a jednotlivo zmrazte. Potom ich položte do vriec, keď každá ryba dostatočne zamrzne, aby nezamrzli vo vrecku v jednej ľadovej guľôčke. Táto metóda je vhodná pre malé ryby. Môžete si ho uložiť asi mesiac, kým nezistíte, čo robiť s takýmto maličkosťou.

Ak je ryba väčšia, je lepšie ju očistiť od šupín a vyprázdniť ju. Môže sa teda skladovať dlhšie a následné rozmrazovanie a varenie pôjde rýchlejšie. Ak je ryba veľmi veľká, je lepšie ju nakrájať na kúsky.

Výrobky, najmä ryby, sú v mrazničke často pokryté bielym poťahom s nepríjemným zápachom. Toto je počasie. Počas zmrazovania ľadové kryštály vytlačujú rybí olej a časté otváranie a zatváranie mrazničky vedie k poklesu teploty, a teda k rozkladu tohto tuku.

Ryby môžu byť zamrznuté v glazúre, aby sa predišlo chveniu. Keď vidíme „ľadovú polevu“ na výrobkoch v supermarkete, trochu sa hneváme, pretože musíme preplatiť na ľad. Čo robiť, ak je to najúčinnejšia metóda na záchranu rýb.

Nemusíte predávať ani kupovať ryby, a ak nemáte obavy o krásu, ale iba o bezpečnosť rýb, môžete ich zmraziť priamo pomocou brikety na ľade. Veľké ryby nakrájajte na kúsky tak, aby sa každý kus zmestil do vrecka so sponou a do každého vrecka nalial trochu studenej vody. Potom skúste vrecko upevniť a pritom nechajte čo najmenej vzduchu.

Ak chcete, aby sa na vašich rybách objavila iba hustá ľadová kôra, ako v obchode, budete musieť stráviť trochu viac času.

Jatočné telá rýb na chvíľu ponorte do veľmi studenej vody, potom trošku potraste, položte na podnos, od seba a v mrazničke nastavte maximálny mraz. Toto je šokové zmrazenie a pomôže to vytvoriť ľadovú glazúru. Potom vložte zmrazené jatočné telá rýb do balíčkov a vy sa nebudete musieť starať o ich bezpečnosť najmenej 6 mesiacov.

Zasklenie rýb

Ryby sa zmrazujú prírodným chladným, umelo studeným vzduchom v mrazničkách, zmesi ľadu a solí, soľankou a tekutým dusíkom. Prirodzené zmrazenie rýb je najstarším spôsobom, ktorý stratil svoj praktický význam. V mraze, najmä vo veternom počasí, ryby veľmi rýchlo zamrznú. Táto metóda sa však používa iba v určitých oblastiach s nízkou teplotou v zime na otvorených plochách vyčistených v blízkosti miest s ľadovým rybolovom. Dobrá kvalita takto zmrazených rýb sa dosiahne pri teplote vzduchu najmenej -15 ° C.

Umelé zmrazovanie umelým vzduchom (suché) sa vykonáva v mrazničkách a zariadeniach s teplotou vzduchu nie vyššou ako -23 ° C, vybavenou rúrkovými stojanmi, cez ktoré cirkuluje chladivo. Mrazené ryby sa kladú rovnomerne na plechy z pozinkovaného železa na policiach tvorených rúrkami. Existujú tiež mrazničky so stropnými alebo nástennými batériami, v ktorých sú ryby umiestnené na drevených stojanoch alebo nákladných vozíkoch, ako aj na háčikoch v končatinách. Mrazničky vám umožňujú rýchlo umiestniť relatívne veľké množstvo prichádzajúcich rýb na zmrazenie, ale proces mrazenia je pomalý (4-5 dní), sprevádzaný prudkými kolísaniami teploty v komore v čase nakladania a vykladania rýb. Zariadenia a inštalácie s intenzívnym pôsobením, v ktorých je chladiacim médiom vzduch s nízkou teplotou cirkulujúci pri vysokých rýchlostiach (5–7 m / s), majú oveľa väčšiu účinnosť. Plavidlá rybárskeho priemyslu používajú najmä mrazničky so vzduchovým chladením typov tunelov a dopravníkov. Ryby sú umiestnené na plechoch na pečenie s vekom alebo v blokoch. Kompaktné kachľové mrazničky horizontálneho a vertikálneho typu so zariadením na predtláčanie sa používajú na pobrežných chladničkách aj na lodiach. V nich sa medzi dva chladiace povrchy dutých platní, v ktorých cirkuluje chladivo, umiestni rybie filé alebo mleté ​​mäso. Produktivita kachľových prístrojov na podlahovú plochu je 2-3 krát vyššia ako produktivita vzduchu. Približne 90 - 95% všetkých vylovených rýb sa spracováva umelým zmrazením v Rusku.

Zmrazovanie ľadovou soľou sa používa iba tam, kde nie sú chladničky, alebo počas masového príjmu rýb. Zmes soli a ľadu má vlastnosť samochladenia. Soľné (mokré) zmrazenie rýb sa uskutočňuje v roztoku chloridu sodného s koncentráciou 18 až 22%, ochladeného na teplotu -16 ... -20 ° C. Takéto zmrazenie môže byť kontaktné a bezkontaktné (v plechoch na pečenie s viečkami alebo tvarmi blokov). Bez ohľadu na spôsob použitia soľanky (ponorením, zavlažovaním a postrekovaním) sa mrazené ryby solia na celom kontaktnom povrchu so soľankou. Pri skladovaní takáto ryba rýchlo získa vôňu a chuť slaných rýb. Sleďovité ryby rýchlo získajú chuť a vôňu žltkastého tuku. Mastné vykuchané ryby rýchlo zožltnú pozdĺž rezov v brušnej časti. Plutvy a žiabre vo všetkých prípadoch nemrznú, ale sú vysolené. Metóda zmrazovania soľanky sa aktívne používa iba pri ťažbe tuniaka v mori na tselnovye plavidla priamo v nákladných priestoroch.

Ponorenie do netoxického odparovacieho chladiva sa považuje za najlepší a vysoko efektívny spôsob zmrazenia rýb, ktorý umožňuje vylúčiť medziprodukty z technológie a zabezpečiť vysokú kvalitu a výťažok. Pri kryogénnej metóde sa mrazené ryby privádzajú do vzduchotesnej komory, kde sa potom dodáva tekuté chladivo, zvyčajne tekutý dusík. Po odparení sa plynný dusík odsáva a odosiela na ochladenie a skvapalnenie na ďalšie použitie.

Zasklievacie ryby [upraviť |

Pin
Send
Share
Send
Send