Užitočné tipy

Uzol Bullet (uzol arbor)

Pin
Send
Share
Send
Send


Altánkový uzol

bowline
Kanonický názovAltánkový uzol
synonymáBulín (bowline)
kategórieNezat'ahovacie pánty
Kategória č. 2Ukončenie slučiek
účinnosť60-75 %
pôvodStaroveký uzol, považovaný za kráľa všetkých uzlov.
Súvisiace uzlyDvojitý bowhouse posuvný bowline
Razvyazyvaemostjednoduchý
nedostatkyMôže sa plaziť, na slučke zo strany bežiaceho konca je potrebné priviazať riadiaci uzol. Podporná slučka netoleruje striedavé zaťaženie.
Kniha uzlov
  1. 1010, #1716

Chatovacia miestnosťalebo bowline (Anglický bowline) - jeden z hlavných a najstarších uzlov všeobecného použitia. Neuťahovacia koncová slučka. Niekedy sa pre svoju jednoduchosť, univerzálnosť použitia a chýbajúce zjavné nedostatky nazýva „kráľom uzlov“.

Altánový pletací vzor

Vzhľadom na svoju šíriacu sa a tisícročnú históriu získal „altánok“ niekoľko spôsobov pletenia. Líšia sa iba v poradí a vlastnostiach akcií pri viazaní a žiadnym spôsobom neovplyvňujú jeho silu alebo účinnosť. Pre lepšie pochopenie je nasledujúci najbežnejší klasický spôsob.

Klasickým spôsobom

Vezmite lano s jedným voľným koncom, môžete ho zabaliť pomocou podpery, ku ktorej bude lano priviazané,

Vyrábame jednoduchú malú slučku, bez otáčok, Teraz natiahneme voľný koniec malou slučkou, ktorú musíte oprieť prstami,

Zabalíme bežiaci koniec za voľnú časť lana a vložíme ho späť do malej slučky, Teraz uzol dotiahneme uzlom veľkou slučkou na jednej strane a voľnou časťou druhej (pomocou voľného konca môžete nastaviť šírku veľkej slučky),

Zviazali sme „bowline“ alebo „altánok“ v jeho klasickej verzii!

„Bulin uzol“ je vo svojich vlastnostiach jedinečný. Navonok sa môže podobať uzlu tkania, ale všetko sa líši v spôsobe viazania. Taký uzol nie je nikdy zatiahnutý do mŕtveho bodu pod váhou, nepoškodí lano alebo kábel pod váhou, je celkom ľahko zviazaný a nikdy sa neviazal. V zásade hrá úlohu bezpečnostného lana na osobe, ktorá sedí na altánku.

Plette jednou rukou

Päsť bežeckého konca
Položte palec nahor a zabalte koreňový kábel
Otočením kefy vytvorte slučku na koreňovom kábli
Zatlačte ruku do slučky pomocou bežiaceho konca
Obtočte koniec kábla okolo hlavného kábla na zadnej strane
Chyťte bežiaci koniec a vytiahnite ho späť do slučky
Uzol pritiahnite za bežiaci koniec a za koreň lana

Takže môžete jednoducho zviazať uzol „Bulin“ jednou rukou, takže video môžete vidieť jasnejšie:

„Bulin“ je použiteľný na všetky hlavné typy káblov a lán, bez ohľadu na kvalitu a vlastnosti vlákna. Pomáha, keď potrebujete dočasne priviazať a skrátiť dĺžku lana alebo lana, ako aj keď potrebujete hrať bezpečne a uvoľnite opotrebovanú časť lana alebo lana z napätia. Uzol Besedovka sa medzi námorníkmi teší veľkej úcte, pretože počas svojej storočnej histórie zachránil veľa životov námorníkov.

Pletenie uzla "Running Bulina" a jeho aplikácia

Tento druh patrí k jednoduchým typom klzných uzlov, používa sa v námornom priemysle na vyhľadávanie zapustených predmetov, na zachytávanie palivového dreva, dosiek, polien a na zdvíhanie kotiev. Ak ju chcete zviazať, musíte urobiť toto:

  1. Vezmite lano (je potrebné, aby mal klzký povrch, pretože prevádzka uzla vyžaduje zmenu veľkosti slučky). Malá slučka je urobená 50 - 60 cm od konca.
  2. Koniec je ovinutý okolo hlavného lana a tvorí veľkú slučku.
  3. Ďalej je koniec navlečený do malej slučky.
  4. Omotajte sa okolo koreňového konca veľkej slučky a vráťte sa späť do malej slučky (podobne ako klasická línia)
  5. Výsledný uzol opraví vytvorenú hlavnú slučku. Veľkosť veľkej slučky sa dá meniť v priemere.

Taký uzol je veľmi odolný, môže byť pletený za pár sekúnd a rýchlo rozviazaný.

Čo je Reverse Bowline?

Napriek vysokej spoľahlivosti klasický uzol Bulin často rozbíja a ukladá náklad, ktorého hmotnosť presahuje 80 kg, najmä ak viazanie urobil neskúsený človek. Modifikácia „Reverse Bowline“ je odolnejšia: v tomto prípade sa po vytvorení prvej slučky vloží druhá slučka do nej nie zo strany naloženého konca lana, ale zo zadnej strany.

Zvláštnosťou takého uzla je to, že naložený koniec nebude pritlačený slučkou a zaťaženie v inflexnom bode, ktoré vedie k zlomeniu, je oveľa menšie. Jedna zo slučiek vytvára dva body pôsobenia sily, vďaka čomu hmotnosť pôsobí na lano rovnomerne. Vďaka tomuto princípu sa „Reverse Bowline“ považuje za odolnejšiu voči roztrhnutiu.

Holandská námorná línia

Podľa archeologických dôkazov bol altánok známy starovekým Egypťanom a Féničanom už pred 3000 rokmi. Najskorší známy opis uzla je v námornej učebnici Johna Smitha, uverejnenej v roku 1629.

„Od staroveku je tento slučkový uzol známy. Pletie sa vytvorením bariéry na lane a prechádza ním voľný koniec - hore a dole, natiahnutý pod hlavným kmeňom lana alebo lana. Vezmite lappar v ľavej ruke tak, aby jeho voľný koniec smeroval z čela pletacieho uzla. V určitej vzdialenosti od laloku, v závislosti od veľkosti slučky, ktorú musíte získať, sa vytvorí malý kolík, to znamená bod. Ak sa pozriete dopredu, klapka by mala byť na pravej strane lappara. držiac kolík ukazovákom a palcami ľavej ruky, voľný (bežiaci) koniec čepele prechádza do neho tak, že je nasmerovaný na osobu pracujúcu s uzlom a ide do väzby (šachty) bodom a koreňovou časťou čepele. Po tom, ako obkolesil podvozok lapparu okolo koreňa, prechádza späť k bodu a vedie pozdĺž seba. potom pevne dotiahnite hrot a jazdný koniec lapara. “

Holandský námorný bowline [upraviť |

Ako pliesť "double bowline"?

Taký uzol, ktorý predpokladá vytvorenie dvoch slučiek nepritiahnutého typu, sa používa vtedy, keď je potrebné osobu zdvihnúť do určitej výšky, používa sa tiež ako súčasť dodržiavania bezpečnostných opatrení pri práci vo výškach.

Na pletenie je jedna slučka vyrobená na polovicu oproti druhej: vo väčšej slučke môže človek sedieť a druhá slúži na zachytenie tela pod podpazuším. Tento dizajn umožňuje používať obe ruky na prácu, takže táto stránka je obzvlášť obľúbená medzi priemyselnými horolezcami.

Okrem toho sa „dvojitá palacinka“ môže použiť na priviazanie bezpečnostného lana: v tomto prípade je dĺžka obidvoch slučiek rovnaká.

Spôsob pletenia dvojitého bowleru:

Pri pletení je potrebné použiť dvojito prepletenú šnúru alebo povraz, po vložení veľkej slučky na malý koniec je mierne napnutá.
Zakrúžkujte veľkú slučku s koncom a zasuňte ju do hornej časti uzla.
Jednou rukou je potrebné držať koreňové lano a druhou - ťahaním ľavej časti veľkej slučky utiahnite „Double Bowline“.

Uplatnenie jednotky Arbor

Taký uzol pletie lano alebo kábel k doske v lodnom tŕni. Ďalšie meno pre tento výraz „palacinka“ pochádza z anglického „Bowline Knol“, kde „bowline“ znamená zariadenie na ťahanie spodnej plachetnice. Toto zariadenie je k lešeniu pripevnené presne uzlom morskej cibule.

Altánok sa vo flotile veľmi aktívne používa. Vďaka svojej univerzálnosti a vlastnostiam sa môže na lodi používať na rôzne účely. Okrem toho sa jeho využitie často vyskytuje v stavebníctve, extrémnom cestovnom ruchu a horolezectve, v domácnostiach.

Z flotily do iných sfér ľudskej činnosti sa altánok sťahoval späť do staroveku. Počas tisícročia svojej histórie nestratila svoj význam pre tento deň. Jeho veľkou výhodou zostáva, že je vynikajúci na pletenie na ľubovoľnom type lana. Bowlin môže byť pletený na podložke, v napnutom alebo oslabenom stave. Vďaka tejto funkcii dostal pomerne rozšírenú aplikáciu, ako zvyčajne, námorný uzol.

Pozrite si video: Uzol a jeho Kotva (Jún 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send