Užitočné tipy

Ako pestovať zimolez vo vašej oblasti

Pin
Send
Share
Send
Send


Výsadba rôznych Karina. V blízkosti už rastie dekoratívna zimolez. Vyvolá opeľovanie?

Výsadba rôznych Karina. Vyvolá opeľovanie ozdobná zimolez?

Ďakujeme za informácie a pekné čisté stránky.

Ahoj drahý.
Minulý rok som kúpil 3 kríky zimolezu, z ktorých dva mali tento rok dať úrodu, na jar sa prebudili dokonale, začali zbierať lístie a potom začalo sušenie listov, teraz na listoch buď hrdza alebo niečo iné. Vaše stránky sú dobré, ale rád by som čítal o chorobách a metódach kontroly zimolezu. Drogy som postriekal pavúkom, pretože tam bol pavučina.

Povedzte mi, prosím, ak ste museli vysadiť kríky týmto spôsobom: zimolez - ríbezľa - zimolez, bude to mať vplyv na výnos.? Medzi kríkmi zimolezu je vzdialenosť 2,8 m.

v tejto vzdialenosti - nie

Čo poteší zimolez
V posledných 10 - 15 rokoch sa na mnohých dáchach objavili kríky jedlých zimolez. Kvitnú krásne a neustále dodávajú majiteľom veľmi užitočné a chutné ovocie a skôr ako mnoho iných plodov. Zimolez poteší záhradníkov a nenáročnosť.
Kultúru môžete pestovať v mierne zatienených oblastiach. Ak je pôda kyslá, najmenej mesiac pred výsadbou musí byť ochutená vápnom alebo kriedou: 500 - 600 g na 1 km štvorcový. m.
Výsadbový materiál sa najľahšie získa rozdelením zarastenej kríky. Táto metóda poskytuje vysoké hodnoty
prežitie sadeníc. Aby rastliny dobre plodili, musia byť minimálne 2-3. Je lepšie vysadiť zimolez podľa vzoru 1 × 1,5 m. Dutiny by mali mať hĺbku 0,5 ma priemeru asi 60 cm. Na dno sa odporúča naliať nie príliš veľké kamene, ale do 8 pôdy, ktoré budú pokryté koreňmi, pridajte nejaké organické hnojivo. Formovanie prerezávania sa môže vykonať iba raz za 2-3 roky.
Už 3-4 roky stará Bush zimolezu dáva 1,5 - 3 kg bobúľ. Sú veľmi užitočné v akejkoľvek podobe. Iba 1 - 2 lyžičky za deň významne zlepšujú pohodu.

Užitočné, ale náročné
Milujem zimolez! Jedná sa o veľmi cenný bobuľovinu, ktorá zlepšuje pevnosť a priepustnosť krvných ciev. Jeho bobule sú užitočné pre tých, ktorí trpia kardiovaskulárnymi chorobami, aterosklerózou a hypertenziou.
Varil som mladé vetvy zimolezu, nalievam vývar do kúpeľa, čo veľmi pomáha pri liečbe kĺbového reumatizmu.
Ale hlavná vec je, že zimolez je veľmi skoré a skoré dozrievanie bobúľ s vysokou zimnou otužilosťou. A veľmi skoro, zbieram úrodu začiatkom júna. Na jarné mrazy je úplne ľahostajná, vyžaduje však podmienky. Suché a príliš vlhké miesta nie sú zimolezu. Miluje ochranu pred slnkom a vetrom.
Ak sa rozhodnete túto rastlinu vysadiť, je lepšie to urobiť na jeseň. Pristátie na jar je menej žiaduce - v tomto prípade je zimolez veľmi chorý. Zasadím kríky vo vzdialenosti jeden a pol metra od seba. Dno stonky počas výsadby je mierne prehĺbené. Rozmnožujem rastlinu lignifikovanými a zelenými odrezkami a vrstvením.
Jednoduchá starostlivosť - uvoľnenie, ničenie buriny. Zalievanie prstencových drážok vo vzdialenosti pol metra od puzdra. Potom - mulčovanie. Špičkový dresing - jar a začiatkom leta.

Obdobie bobúľ v letných chatkách otvára každý rok modrý zimolez. Jahody ešte nedozreli, ríbezle sú zelené, korenisté a nepriateľské egreše. A na sviežech kríkoch zimolezu sú už viditeľné podlhovasté zrelé bobule zahmlené šedým oparom ...
Táto rastlina prišla do našej záhrady z Ďalekého východu - obyvatelia 19. storočia začali tento plodný krík bobule presadiť z tajgy bližšie k domovu. V 20. storočí sa o zimolezu zaujímali profesionálni záhradníci. Dnes nás tieto bobule priťahujú ich liečivou silou. Podporujú energiu srdca a silu obehového systému. Pektíny obsiahnuté v bobuľkách viažu škodlivé látky v ľudskom tele, rádionuklidy a prirodzene vylučujú, čo je v záujme nášho zdravia. Existujú tu monosacharidy, kyselina askorbová, ktorá posilňuje imunitný systém, a čo je najdôležitejšie, pravdepodobne to sú aktívne fenolové zlúčeniny, ktoré podporujú najjemnejšie krvné cievy - kapiláry, vrátane tých, ktoré vyživujú mozog. Takže pre tých, ktorí pravidelne jesť bobule zimolez, skleróza nie je hrozná!
Najlepšie odrody zimolezu zanechal v našej pamäti profesorka Mária Nikolaevna Plekhanová z All-Russian
Ústav rastlinnej výroby N. I. Vavilova. Bola vo všetkých kútoch Ruska, kde v divočine rastie zimolez a úspešne ju pestovala.
Chuť týchto bobúľ je odlišná - kyslá, sladká, šťavnatá alebo suchá, podľa konzistencie sú jemné, husté, kožovité ... Každá odroda zimolez má charakteristickú vlastnosť.
tvar plodu. Existujú aj odrody, v ktorých sa plody podobajú starogréckym amforám! Jeden z nich sa nazýva Amfora. P. N. Plekhanova ho priviedla spolu so svojou kolegou A. V. Kondrikovou pri Petrohrade na stanicu Pavlovskaya VIR.
Po mnoho rokov profesionálni pestovatelia ovocia v Leningradskej oblasti v spolupráci s vedcami a chovateľmi uskutočňovali odrodové testy tejto dôležitej záhradnej kultúry, aby amatéri vedeli, ktoré bobule sú najplodnejšie a nenáročné v podmienkach vidieckeho domu. Pri pestovaní v okrese Luga v oblasti Leningrad bol Morena na prvom mieste, pokiaľ ide o výnos: v priemere na rok dal 39 centov bobúľ na hektár. Na druhom mieste z hľadiska produktivity je Pavlovskaja 29 centov na hektár. Na tretej odrode Amfora l Blue Vereteno (24 centners na hektár). Maximálny výnos za roky testovania - 85 centov na hektár - sa opäť získal na odrodách bobúľ Morena.
A aké veľké sú bobule zimolezu? Najväčší v odrode Amphora - 1,6 g. Triedy V Morena - 1,4 g. Najchutnejšie bobule podľa ochutnávateľov sú v zimolezi fialovej.
Na vidieckej záhrade nám stačia štyri kríky na bobule - pár rôznych odrôd.

Na písanie by ste písali krásne knihy!

Pred niekoľkými rokmi som sa začal zaujímať o siatie semien zimolez. Keď sa po 3 až 4 rokoch v semenáčkoch objavili prvé bobule, ochutnali ich, vybrali si jeden z najlepších bobúľ, opäť zaseli a znova si vybrali. Posledný výber sa uskutočnil zo 150 sadeníc - izolované s sladkým ovocím. Moja manželka Valentina Sergeevna to ako prvá vyskúšala a okamžite ponúkla rozšírenie výsadby odstránením starých odrôd. Potom pokračujte
Prichádzali na ochutnávku známi záhradníci, páčili sa im tiež sladké bobule. Zdieľal zelené odrezky, dúfam, že odroda nezmizne. A pomenoval som ho na počesť prvého ochutnávača - mojej manželky - Valentína.

Hejlové - vtáky sú veľmi krásne, ale bohužiaľ nie sú zlé ani poškodené.
Zvykli sme si vytrhávať obličky z zimolezu. Jeden krík je takmer zničený. Teraz, koncom jesene, na kríky inštalujeme ľahké konštrukcie mreží a jednoduchú rybársku sieť. Teraz sú kríky vtákov mimo dosahu!

Prečo je zimolez tak dobrý?

Na začiatok sa nebojí mrazy. Dokonca ani -40 pre ňu nie je problém! Naviac nie sú pre ňu hrozivé mrazy, čo je veľmi dôležité v strednom Rusku, v rovnakom Moskovskom regióne alebo v Tambovskom regióne. V súlade so správnou poľnohospodárskou praxou zimolez hojne prináša ovocie každý rok.

Prvé bobule je možné vidieť už v roku výsadby, po dobu 2 rokov začína prinášať ovocie a 8 rokov dosahuje svoj vrchol. Žije viac ako 50 rokov. Po výsadbe tejto rastliny si teda môžete užiť pravidelnú úrodu po celé desaťročia. Súčasne je starostlivosť o túto plodinu minimálna, zimolez prakticky neochorí a zriedkavo je poškodený škodcami a dozrievanie je najskôr. Je ťažké uveriť, ale je to zimolez, ktorý udržiava tempo ako prvý, a nie jahody, ako sa bežne predpokladá.

Toto bobule má tiež malé nedostatky. Rýchlo spieva, často sa rozpadá bobule, takže musí byť rýchlo odstránená. Niekedy existujú odrody, v ktorých sú bobule horké. Okrem toho existuje niekoľko druhov zimolez, nielen jedlých.

Napríklad zimolez Tatar alebo zimolez je horolezecká vínna réva, v ktorej je bobule oranžovo-červená, veľmi krásna, ale jedovatá.

Takže pri zbere musíte vedieť, ktorý zimolez sa môže jesť a ktorý nie. Ak však vezmeme do úvahy všetky výhody tejto rastliny vrátane dekoratívnych rastlín, môžeme s istotou povedať, že vo všeobecnosti ide o veľmi nádejné bobule, najmä pre oblasť Chernozem.

Ako si vybrať sadbu

Dobrý silný sadenice má rozvinutý koreňový systém, niekoľko silných vetvených vetiev (jedinou výnimkou sú zakorenené odrezky, ktoré nemajú vetvy) so živými púčikmi. Dôležitá podmienka pri výsadbe na jar: musíte si kúpiť sadbu, z ktorej listy ešte kvitli. Výsadba sadeníc v rozkvetu je navyše neprijateľná.

Najlepšie je kúpiť sadenice vo veku 2 a 3 rokov, ktoré nie sú vyššie ako 1 m. Staršie a príliš veľké rastliny majú korene horšie, ochorie na dlhšiu dobu, v dôsledku toho plodinu nezískame rýchlejšie, ale oveľa neskôr. Mladé kríky sa veľmi dobre prispôsobujú a čoskoro začnú prinášať ovocie. V prvých rokoch sa zimolez neodreže, pretože plodina sa nachádza iba na mladých jednoročných výhonkoch. Výška kríka mladej rastliny teda priamo súvisí s výškou úrody.

Tip: Počas jarnej výsadby sa prvé vaječníky v zimolezi môžu objaviť doslova za týždeň alebo dva. V takom prípade je nežiaduce neopúšťať puky ani kvety ani vaječníky, musia sa odstrániť. To sa deje tak, aby rastlina lepšie zakorenila a nedala všetku svoju silu kvitnutiu a rodeniu.

Vyberte si miesto na pristátie

Kde je najlepšie vysadiť zimolez na mieste?

Táto plodina miluje slnko. V čiastočnom tieni to bude tiež rásť a dokonca bude prinášať ovocie, ale oveľa slabšie. Je veľmi žiaduce, aby bolo miesto chránené pred vetrom. Pre bohatú úrodu na jednom mieste je potrebné vysadiť niekoľko kríkov rôznych odrôd, pretože táto rastlina má krížové opelenie. Ak máte dobrých susedov, môžete s nimi rokovať a umiestniť na svoje strany niekoľko kríkov inej odrody.

Je vhodné usporiadať sadenice nie v jednom riadku, ale v niekoľkých krátkych radoch je to lepšie v šachovnicovom vzore. To znamená, že ak máme 9 kríkov, zasadíme ich nie do reťazca, ale do schémy 3x3. Vzdialenosť medzi puzdrami by mala byť najmenej 1,5 - 2 ma uličkou 2-2,5. Schéma vykládky takéhoto plánu je na fotografii.

Kríky môžete zasadiť aj do malých malebných záclon, ale vzdialenosť medzi nimi by mala byť dostatočná. Zimolez žije dlho, má silný ker, ktorý veľmi rastie. Ak počas výsadby ušetríte miesto, následne sa zavrú korunky rastlín, čo spôsobí ťažkosti so starostlivosťou o kríky a zberom plodov.

Okrem toho vzájomné zatienenie kríkov zimolezov poskytne chudobnejšiu úrodu a opätovné vysadenie kríkov pre dospelých na iné miesto je problematické.

Pozor: táto podmienka sa nevzťahuje na zimolez okrasný, ktorý dokáže vynikajúcim spôsobom niesť ovocie aj v jedinej vzorke a rastie v tieni. Zároveň však zimolez (ozdobné kučeravé voňavé vône liana) nebude kvitnúť tak hojne. A samozrejme by sa malo pamätať na to, že svetlé okrúhle oranžovo-červené bobule zimolezu sú jedovaté.

Gardener Tatyana vo svojom videu zdieľa tipy na pestovanie:

Kedy transplantovať zimolez?

Najlepšie sa pestuje na jeseň po tom, ako už rastlina odišla. V extrémnych prípadoch je možné pestovať rastliny skoro na jar, pred začiatkom vegetačného obdobia. Keď začne rásť, je lepšie sa ho nedotýkať.

Pridanie článku do novej kolekcie

Jedlý krásny, chutný, zdravý zimolez alebo modrý zimolez, ako sa tiež nazýva, bude cenným doplnkom vašej záhrady. Naučte sa, ako to správne zasadiť.

Modrá zimolez je cenená nielen pre bobule, ktoré chutia ako čučoriedky, ale aj pre neuveriteľne skoré rodenie (o 7-10 dní skôr ako pre záhradné jahody) a užitočné vlastnosti.

Výber stránok

Zimolez preferuje otvorené slnečné miesta, ale vydrží aj tieňovanie. Rastie dobre na akejkoľvek pôde, ale lepšie sa rozvíja na sypkej a mierne kyslej vode (pH 5,5 - 6,5). Nevhodné pre jeho pristátie sú považované za príliš suché oblasti, ako aj za uzavreté povodia.

Zimolez miluje dobre osvetlené oblasti s voľnou pôdou

Príprava pôdy

Vzhľadom na to, že ide o dlhodobú kultúru (do 25 - 30 rokov), je potrebné pri výsadbe pôdy dobre vyplniť. Do pristávacej jamy sa pridá 10 až 12 kg humusu alebo kompostu, 150 až 200 g dvojitého superfosfátu a draselnej soli. Draselnú soľ a superfosfát je možné nahradiť komplexnými minerálnymi hnojivami: nitrofosom (350 - 400 g) alebo ammofosom (300 - 350 g). Pri použití hnojív, ktoré neobsahujú draslík, je možné jeho nedostatok kompenzovať pridaním drevného popola v množstve 400 - 500 g na rastlinu.

Výsadbový materiál

Koreňový systém sadenice zimolezu

Je potrebné nakupovať zdravý výsadbový materiál pestovaný v špecializovaných ovocných škôlkach. A odrody sa odporúčajú pre konkrétnu zónu. Nekupujte dospelé zarastené rastliny s výškou viac ako 1,5 m nekoreňujú korene a nezačnú okamžite prinášať ovocie. Nie je potrebné kupovať a príliš malé (výška menej ako 20 - 25 cm) zakorenené odrezky, ktoré nemali čas na vývoj.

Optimálny vek sadenice je 2 roky. Na mieste sú vysadené najmenej tri rôzne odrody zimolez, aby sa dosiahlo lepšie opelenie, a teda vysoký výnos. Výsadbový materiál môže byť s otvoreným a uzavretým koreňovým systémom, ale prvý je lepšie prevzatý.

Výsadba zimolezu

1 - 2 - ročné kríky sa vysádzajú v jamách, ktorých veľkosť závisí od stupňa rozvoja koreňového systému rastlín. Korene zimolezu sú prúty, husto rozvetvené. Priemer jamy by preto mal byť najmenej 50 cm a hĺbka najmenej 40 cm.

Najlepší dátum výsadby je jeseň (koniec septembra - začiatok októbra). Povolená je aj jarná výsadba, v tomto prípade je však miera prežitia 80%. Rastliny budú zaostávať za vývojom svojich jesenných „bratov“.

Pred výsadbou sa organické a minerálne hnojivá v jame dôkladne premiešajú s hornou úrodnou vrstvou pôdy. V strede vytvárajú priehlbinu, v ktorej je puzdro osadené lopatou. Korene sú rozložené rôznymi smermi, posypané zemou a dôkladne rozmrazené. Po výsadbe sa rastliny polejú (8 až 10 litrov vody) a potom sa pomelú rašelinou alebo ornou pôdou.

Veľkosť jamy pre výsadbu zimolezu závisí od vývoja koreňového systému sadenice

Na ľahkých a úrodných pôdach sa zimolez počas výsadby môže prehĺbiť o 3 až 5 cm, čo spôsobuje vznik ďalších náhodných koreňov v spodnej časti výhonku. V ťažkých pôdach av oblastiach s vysokou hladinou podzemnej vody by sa rastlina nemala prehĺbiť, pretože to spôsobí hnilobu a hnilobu koreňov.

Zimolez s uzavretým koreňovým systémom je možné pestovať od jari do jesene vrátane. Je však potrebné si uvedomiť, že presádzanie počas kvitnutia má škodlivý vplyv na rastliny: výhonky vädnú a vädnú, kvety sa rozpadajú.

Vzdialenosť medzi rastlinami počas výsadby je 1-1,5 m od seba (živé rastliny menej často, slabo rastúce - častejšie) a medzi radmi - 2 m. To je potrebné pre pohodlie pri kultivácii pôdy, starostlivosti o korunu a zbere.

Mali by ste vedieť, že zvláštnosťou zimolezu je pomalý rast v prvých 3 až 4 rokoch. Do štvrtého roka po výsadbe na trvalom mieste dosahujú kríky väčšiny odrôd výšku 70 až 80 cm a priemer koruny je niečo vyše 1 m.

Kríky zimolezu môžu slúžiť ako vynikajúca ozdoba akejkoľvek záhrady!

Zimolez by mal byť vysadený na jeho mieste len preto, že poskytuje chutné a zdravé bobule. A jej vynikajúce dekoratívne vlastnosti budú príjemným bonusom.

Najlepšie okolie s zimolez, čo zasadiť vedľa zimolez

Zimolez je absolútne nekonfliktná rastlina, má vynikajúcu kompatibilitu s jadrovým a kôstkovým ovocím. Cíti sa obzvlášť dobre v okolí s ríbezľami.

Okrem toho môžete vysádzať prízemné rastliny, jednoročné rastliny alebo dokonca urobiť malú záhradu. Hlavná vec je, že nemusíte kopať hlboko do zeme, pretože korene zimolezu sa nachádzajú celkom blízko zemského povrchu. Je veľmi užitočné pestovať rastliny, ktoré sa nachádzajú v skorých kvete, priťahovať včely a čmeliaky, ktoré opeľujú zimolezu.

Zasadili sme zimolez správne. Pokyny krok za krokom

Akú pôdu má zimolez?

Pre výsadbu tejto rastliny je lepšie zvoliť miesto s voľnou pôdou pre vlhkosť živín. Zimolez vôbec netoleruje dlhodobé záplavy, vodné lúky nie sú pre ňu. Rastie tiež zle v pôdach s vysokou hladinou podzemnej vody. Veľmi dobre reaguje na hojné zalievanie, najmä počas kvitnutia a tvorby vaječníkov.

Pri nedostatočnom zalievaní bude plodina obmedzená a bobule samotné budú menšie a ich chuť bude horšia. Ak má lokalita vysokú kyslosť pôdy, potom má zmysel pridať dolomitovú múku alebo páperové vápno.

Príprava pristávacej jamy

Výsadbové jamy by mali mať veľkosť najmenej 60x60 cm, hĺbka závisí od typu pôdy, ale nie menej ako 40 a nie hlbšie ako 60 cm. Pitnú jamu vyplňujeme živnou pôdou, ktorá sa skladá z 3 častí drsnej pôdy, 1 dielu piesku alebo jemného perlitu, 1 dielu humusu a 1 popol.

На песчаных почвах посадочную яму хорошо заправляют питательной землей, при этом яму делают большего размера, а на самое дно кладут небольшое количество глины или любого другого нейтрального водонепроницаемого материала, чтобы при поливе вода не сразу уходила в песок.

А вот что делать, если почва тяжелая, глинистая и не пропускает воздух? Тогда есть смысл добавить лёгкой, но питательной дерновой земли, листовой перегной и разрыхлитель (песок или перлит). В этом случае яму копают глубже стандартной, а на дно кладут дренаж из битого кирпича или крупного керамзита.

Как правильно посадить саженец

V pôde vytvárame nízku kopu, umiestnime na ňu sadenice, vyrovnajte korene čo najrovnomernejšie pozdĺž povrchu hromady. Základné pravidlo pristátia: nedá sa prehĺbiť koreňový krk, Je tiež neprijateľné, aby bola nad úrovňou zeme.

Starostlivo hľadáme, aby špičky koreňov striktne zostupovali, neohýbali sa. Posypte zvyšnou pôdou, mierne stlačiť a vodu hojne, ale tak, aby sa zeme nestal kal. Položíme mulčovanie na vrch, najskôr zatienime sadenice. Ako vidíte, pestovanie zimolez v otvorenom teréne je jednoduchá záležitosť.

Ako množiť zimolez

Zimolez ľahko množia, každý záhradník, ktorý má aspoň nejaké malé zručnosti v tomto odbore zvládne. Niektoré metódy sú jednoduchšie, iné zložitejšie, veľa závisia od preferencií a zručností. Stáva sa tak, že neexistuje spôsob, ako transplantovať veľkú krík na nové miesto. V takom prípade stačí na uloženie vašej obľúbenej odrody urobiť pár výhonkov alebo niekoľko bobúľ. Zvážime iba najpopulárnejšie spôsoby: ako rozmnožovať zimolez odrezkami, semenami a vrstvením.

Semená (zimolez z domácich semien)

Z rastlín, ktoré máme radi, berieme zrelé a najväčšie bobule. Jemne nakrájajte a extrahujte semená z buničiny. Umývame, dezinfikujeme v ružovom roztoku mangánu a sušíme. Skladujte do jari na suchom, tmavom a chladnom mieste. Klíčenie osiva nestratí niekoľko rokov.

Výsev semien je najjednoduchší skoro na jar ihneď v malých nádobách. Vhodný je akýkoľvek ľahký výživný substrát s neutrálnou kyslosťou zmiešaný s 2 dielmi jemného perlitu a 1 dielom vermikulitu. Je veľmi užitočné pridať tam nejaké drvené uhlie.

Semená rozprestierame na povrch pôdy a posypeme pieskom. Hydratujte a udržiavajte vo vlhkom stave neustále, ale nevyplňujte. Po ich vzniku ich chránime pred priamym slnečným žiarením a pred vyschnutím, keď povrch rýchlejšie zasychá, pravidelne uvoľňujeme povrchovú vrstvu Zeme, najmä v horúčave so silným vetrom. V zime sú sadenice zvyčajne už také silné, že môžu zimovať samy o sebe na ulici.

V prípade potreby môžete v lete zasiať ihneď po zbere semien. V tomto prípade sa však bude vyžadovať aj ochrana pred jasnými letnými lúčmi a zimnými mrazmi.

V obidvoch prípadoch je siatie na otvorenom priestranstve nežiaduce, pretože je veľmi ťažké chrániť a udržiavať mäkké sadenice pred všetkými nepriaznivými vplyvmi a sadenice jednoducho schnú po niekoľkých týždňoch.

V poslednej dobe sa stále častejšie uchyľuje k metóde jesenného výsevu, čo si však vyžaduje veľké množstvo semien. Vysievajú sa v čase, keď mráz už začal a krajina ešte nezmrazila. Vysievajú sa pomerne husto, pretože na jar si vyberajú najsilnejšie výhonky, ostatné sú odstránené. Semená zblízka plytké, postele sú pripravené vopred.

Prípadne môžete použiť boxy a po objavení prvých výhonkov na jar ich preniesť do skleníka. Niekde v polovici júla zasadíme sadenice, do tejto doby by mali byť aspoň 10 cm. Ak je menej, je lepšie počkať, kým dorastú, a potom ich zasadiť.

O rok neskôr to budú dobre tvarované mladé kríky, ktoré sa dajú presunúť na trvalé miesto. Takto získané rastliny sú silnejšie a majú dobre vyvinutý koreňový systém.

Propagácia zelenými odrezkami

Pravdepodobne najbežnejší spôsob, pretože šírenie zimolezov odrezkami nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti.

  • V júni, keď sa krík len rozbehne, nakrájame malé zelené odrezky. Dovtedy bude ich vrchná časť stále jemná a zelená, ale spodná časť je už viac lignifikovaná. Ideálnou možnosťou je vziať stopku s „pätou“ - kúsok dreva zo starej vetvy. To je miesto, kde najviac buniek, ktoré sú schopné tvorby koreňov.
  • Ak chcete zistiť, či drevo dozrelo, možno to urobiť jednoduchým spôsobom: ohnite vetvu. Ak sa ohýba ľahko, je stále príliš zelená. Ak sa zlomí a kôra už zhnedla, je už prezretá. Ideálne: vetva je krehká, ale kôra je stále zelená.

Tip: na štepenie nevyberajte slnečný, ale zamračený, ponurý deň. Ak je leto horúce, môžete to urobiť skoro ráno.

Poznámka: Môžete tiež použiť úplne lignifikované mladé odrezky ich odrezaním na jeseň. V tomto prípade však miera prežitia nie je vyššia ako 30%.

Zložitejším spôsobom sú letecké rezy. Ale potom sa môže množiť z kríka, v ktorom konáre ostro rastú. Berieme plastovú fľašu alebo pohár, rozrežeme a naplníme ho ľahkým substrátom. Ľahko nakrájame vhodnú vetvu zdola pod internódiu a potom položíme na toto miesto pohár pôdy.

Teraz zostáva len zviazať ho. Voda a počkajte, kým sa objavia korene. Potom odrežte vetvičku a zasadte ju už do zeme.

Ďalšie podrobnosti o tom, ako sa vydať na stopku, nájdete vo videoklipe:

Zimolez môžete šíriť aj z kríkov pomocou vrstvenia. Toto je najjednoduchší spôsob. Hneď na jar, keď pôda topí, ohneme spodné konáre a pripneme ich k zemi. Pred tým môže byť kôra na spodnej strane mierne poškodená. Takéto prerezávanie je potrebné na stimuláciu tvorby viacerých koreňov.

Zostáva iba mierne vykopať vetvu. Spravidla má vlastné korene už na jeseň, mladá rastlina však bude pripravená na transplantáciu až na jar budúceho roka.

Týmto spôsobom je veľmi vhodné množiť lezúcu zimolez - zimolez, s jedným rázom môžete získať niekoľko sadeníc. Malo by sa pamätať na to, že čím bližšie bude mladá rastlina k materskej rastline, tým silnejšia bude. Preto sú vrstvy, ktoré sú umiestnené ďalej, transplantované neskôr, len ako rastú.

Okrem toho existujú aj iné spôsoby chovu zimolez. Napríklad Bush môžete rozdeliť na časti a zasadiť ich, alebo ich množiť koreňovým potomkom a teraz sa objavil nový spôsob - klonovanie. Ale to všetko je buď ťažké, zvlášť rozdelenie kríkov, alebo málo efektívne (rastlina dáva potomkom veľmi málo a zriedka), alebo si vyžaduje špeciálne vybavenie a znalosti.

Záhradná zimolez starostlivosť + Pestovanie tajomstiev

Poďme hovoriť o tom, ako sa starať o zimolez na jar.

Zimolez je veľmi ľahko udržiavaná plodina, poľnohospodárska technológia jej pestovania je jednoduchá, ale existujú aj osobitosti pestovania. Dobrý rast na jar je kľúčom k veľkej úrode, pretože práve na týchto výhonkoch sa kladú kvetinové puky. Preto by sa starostlivosť na jar mala zamerať hlavne na zabezpečenie toho, aby bolo čo najviac mladých vetvičiek a aby boli dosť silné a silné.

Preto na jar, ešte pred otvorením púčikov, má zmysel vyrábať dusíkaté hnojivá, aby bola dobrá úroda. Na kŕmenie sa používa dusičnan amónny v množstve 10 - 15 g / m2 alebo močovina 8 - 10 g / m2. Je veľmi dôležité kŕmiť pred kvitnutím, Počas obdobia pučenia má zmysel hnojiť rastliny komplexom plných minerálnych hnojív alebo fermentovaných kuracích trusov, ktoré sa musia chovať v pomeroch: 1 diel hnojiva na 20 dielov vody.

Kríky by mali dostávať nielen dostatočnú výživu, ale aj dostatočné množstvo vody. Potom bude bobule šťavnaté, veľké a sladké. Dobré zalievanie pomôže odstrániť horkosť v mnohých odrodách, a napríklad v prípade Sizaya Bird alebo Blue Spindle sa dá výrazne znížiť. Vďaka zlej poľnohospodárskej technológii listy rýchlo schnú a malé bobule majú horkú chuť. Ale ak je zimolez spočiatku horká, potom tu - zalievanie nezalievame, je ľahšie zmeniť odrodu.

Starostlivosť o bobule zimolezu

Kruh kmeňa by mal byť čistý od buriny, najlepšie zo všetkých - zamulchivan, najmä ak je leto horúce. Ihneď po zbere môžete ošetrovať kríky všetkých druhov hmyzu jesťho lístie, ako aj hmyzu z mierky, kliešťov, vošiek a iných škodcov.

Ako kŕmiť zimolez po plodení?

V júli sa odporúča hnojenie fosforu a draslíka, aby sa lepšie dozrelo drevo mladých zelených výhonkov a ďalších púčikov položených na budúci rok. Bližšie k pádu v auguste je veľmi užitočné pridať pod krík rašelinu, humus alebo kompost. Jedná sa o vrchný dresing a ochranu koreňov pred zamrznutím.

September je vhodný čas, keď môžete pridať popol a superfosfát. Jesenné top dressing tiež pomôže preniesť zimnú chlad na kríky a poskytne dobrú úrodu na budúci rok. Kŕmenie sa môže vykonať najviac raz za 3 týždne.

Zimné prípravky

Pár týždňov pred mrazom zalejte rastlinu hojne. V zime prekvapujú rastliny najviac dehydratáciou a nie silnými mrazmi. Pod každým kríkom pre dospelých je vhodné naliať 5 - 6 vedier vody. Zem pod kríkmi môže byť pozlátená skosenými siderátmi. Veľmi mladé sadenice prvého roku a sadenice, hneď ako listy žltnú, zakryjeme smrekovými konármi alebo špeciálnym krycím materiálom.

Tvorba zimolezu. prerezávanie

Zimolez prakticky nevyžaduje prerezávanie. Navyše, v mladom veku, je to mimoriadne nežiaduce, pretože kvetinové puky sa ukladajú na ročný rast. Orezaním a vytvorením kríka sa vlastne pripravujeme o úrodu.

Ako rastú, sú rezané konáre, ktoré príliš zahusťujú kríkov, ako aj tie, ktoré ležia na zemi, ak nie sú určené na množenie vrstvením. Odstránia sa aj suché a rozbité konáre. Je potrebné vytvoriť puzdro tak, aby na korunu dopadalo čo najviac svetla.

Veľmi staré kríky bez plodov, najmä ak sú už vetvy suché, nakrájajte takmer na koreňovú úroveň, aby ste omladli krík. Z pestovaných mladých výhonkov sa vyberajú najsilnejšie a dobre umiestnené výhonky a vytvára sa z nich nová koruna. Táto metóda umožňuje obnoviť aj veľmi staré rastliny. Prečítajte si viac o prerezávaní zimolezu v článku >>

Choroby a liečby

  • Múčnatka na zimolezu ako bojovať -
    Hlavné príznaky choroby: na povrchu listov sa objaví biely povlak pripomínajúci rozptýlenú múku. Stáva sa to v prípade zosilnených pristátí, nadmernej vlhkosti alebo pod vplyvom nepriaznivých poveternostných podmienok.

Liečba: preventívne opatrenia na zníženie vlhkosti, striekanie Fitosporínom, pseudobakterínom alebo alirínom. Z ľudových liekov môže pomôcť roztok sódy alebo sódy.

Ošetrenie: vývoj môžete zastaviť akýmkoľvek fungicídom. Ale hlavnou príčinou tejto choroby je voška, ​​ktorá je jej nosičom. Preto sú okrem opatrení na boj proti hubám potrebné aj opatrenia na ničenie vošiek. Featherm, Biotlin, Entobacterin sú dosť účinné, zatiaľ čo sú pre človeka úplne bezpečné. Po zbere môžete použiť chemické metódy kontroly, používať prípravky ako Karate, Confidor, Inta-Vir atď.

Okrem toho sú Fitoverm a Actellik celkom účinné. Ak je už plodina zozbieraná, môžu sa použiť akaricídy.

dôležité! * Pri kopírovaní materiálov článku nezabudnite uviesťaktívny odkaz na zdroj: https://nausade.ru/sad/zhimolost_posadka_i_uhod.html

Ak sa vám tento článok páčil, a zanechajte svoj komentár nižšie. Váš názor je pre nás dôležitý.!

Pin
Send
Share
Send
Send