Užitočné tipy

Uzly vo svaloch - ako sa zbaviť?

Pin
Send
Share
Send
Send


Svalnaté hrče v chrbte môžu byť bolestivé, najmä ak sú veľké a nezmiznú. Niektoré uzly môžu spôsobiť mierne nepohodlie, zatiaľ čo iné môžu ovplyvniť vašu schopnosť spať, pracovať a pohybovať sa. Podľa článku uverejneného v časopise American Family Doctor z roku 2002, viac ako 10 percent Američanov trpí chronickými poruchami pohybového ústrojenstva a je hlavnou príčinou zdravotného postihnutia pracujúcich dospelých. Svalové uzly, tiež nazývané spúšťacie body, je možné predchádzať a spracovávať ich, aby ste sa mohli vrátiť do bezbolestného života.

Spúšťacie body sa netvoria spontánne. Presná príčina spúšťacích bodov je stále predmetom vyšetrovania, ale súhlasí s tým, že sú reakciou na to, čo sa deje vo vašom tele. Spúšťacie body sa zvyčajne vyskytujú v dôsledku akútnej traumy alebo chronickej mikrotraumy. Akútne zranenie je jedným z prípadov šoku pre vaše telo, napríklad nesprávny vývoj, príliš intenzívna práca alebo hibernácia v nepohodlnej polohe. Chronická mikrotrauma sa vyskytuje po dlhú dobu, potenciálne žijúcu a pracujúcu so zlým držaním tela, fyzickou nerovnováhou, pohybovým ústrojenstvom, životným štýlom a faktormi z povolania alebo opakovanými záchvatmi akútneho zranenia. Identifikácia príčiny bodu spustenia vám pomôže ju odstrániť a zabráni jej opakovaniu.

Profesionálna pomoc

Profesionálna pomoc vám pomôže vyrovnať sa so svojimi svalovými uzlami. Váš lekár by mal byť vašou prvou kontaktnou osobou, najmä ak máte silnú bolesť. Môže vám pomôcť pri vyšetrovaní a odstránení hlavných príčin. Poraďte sa s osobným trénerom alebo fyzioterapeutom, ktorý má zručnosti pre funkčný pohyb a nápravné cvičenia. Môže vám pomôcť identifikovať a napraviť nerovnováhy pohybového aparátu, ktoré môžu viesť k zhoršeniu uzlov a spúšťacích bodov. Ergonomický špecialista vám môže pomôcť zorganizovať vašu kanceláriu alebo domáci priestor, aby sa zabránilo opakujúcim sa pohybom, napríklad držaním telefónu medzi hlavou a ramenom, neustále otáčaním hlavy jedným smerom alebo sedením v nezdravej polohe.

Ak vaša bolesť oslabuje a okamžite vám bráni v účasti na každodenných činnostiach, okamžite navštívte svojho lekára. Váš lekár preskúma základné príčiny a môže vám ponúknuť injekcie v kombinácii so špeciálnymi masážami a technikami naťahovania. Ak je váš diskomfort mierny a nedeštruktívny, môžu sa na zmiernenie diskomfortu zo svalových uzlín a spúšťacích bodov použiť neinvazívne metódy. University of Maryland Medical Center tvrdí, že masáž zlepšuje krvný obeh a zmierňuje napätie, pomáha obnoviť normálny stav zasiahnutého svalu. Poraďte sa s licencovaným masážnym terapeutom alebo sa pokúste resetovať spúšťací bod sami.

Samostatné uvoľnenie

Tenisové loptičky, golfové loptičky a mäkké loptičky sú účinnými nástrojmi na masírovanie a uvoľňovanie spúšťacích bodov sami. Ľahnite si na chrbát s loptou pod postihnutou časťou chrbta a stlačte na 30-45 sekúnd. Ak máte bolesť na oboch stranách chrbta, zalepte spolu dve gule. Umiestnite gule proti stene a nakloňte sa k nim, ak je pre vás ťažké byť na zemi. Penové valce sú ďalším užitočným nástrojom na uvoľnenie spúšťacích bodov. Sú to dlhé valce z tvrdej peny, ktoré položíte, aby ste natlačili plochu. Rozviňte oblasť na jednu až dve minúty, zastavte na jemných plochách po dobu 30-45 sekúnd alebo kým sa neuvoľnia. Metódy samopúšťania by sa mali vykonávať raz alebo dvakrát denne.

Aké sú uzly vo svaloch?

Svalové uzly sú body vo svale, kde sa zmluvné vlákna nedokážu uvoľniť, alebo, ako hovorí slovník: „Veľmi bolestivé a extrémne podráždené lokalizované oblasti vo forme napätého zhutnenia svalového tkaniva“.

Bežným problémom fyzicky aktívnych ľudí sú svalové uzliny myofasciálne spúšťacie bodyalebo MPTT - pri palpovaní prstami ste sa cítili ako malé tesnenia. Tieto uzliny môžu mať veľkosť špendlíka v malých svaloch alebo veľkosť palca vo veľkých svaloch.

Spúšťacie body môžu byť:
1) skryté, ktoré bolí, len ak na ne vyvíjate tlak,
2) aktívny, ktorého bolesť sa šíri nervovými cestami a môže sa pozorovať v odľahlých oblastiach.

Spúšťacie body v konštantnom stave napätia narúšajú normálny metabolizmus a dodávku kyslíka do svalu, pretože prietok krvi do tejto oblasti sa zastavuje, a to vysiela signál bolesti do mozgu. Pretože váš mozog chce zastaviť bolesť, nariaďuje svalu odpočívať a snaží sa ho používať čo najmenej. To zasa vedie k sťahovaniu a skracovaniu svalov.

Čo spôsobuje tvorbu svalových uzlín?

Najčastejšie príčiny svalových uzlov sú:
1) Nehody (akútne zranenie spôsobené pádom a športové zranenia kĺbov a svalov).
2) Posturálny stres (zostať príliš dlho v sede so zlým držaním tela alebo bez podpery chrbtice, ako aj so zlou technikou zdvíhania tela).
3) Nadmerná stimulácia (tvrdý tréning a šport, najmä vzpieranie).

Ak sa uzly svalov ramien, krku, horných alebo stredných chrbtov často objavujú pri vzpieraní, najpravdepodobnejšou príčinou je posturálny stres.

Napríklad, ak sa sklopíte, pretože sedíte v kancelárii celý deň, vaše zadné svaly sa nadmerne napínajú, keď sú vaše ramená ťahané dopredu. Keď vykonávate ťahanie alebo ťahanie za opasok, svaly sa pri znižovaní závažia ešte viac napínajú a pri zdvíhaní závaží sa potom budú musieť sťahovať. Toto nadmerné rozťahovanie v kombinácii s intenzívnou kontrakciou môže nadmerne stimulovať vaše svaly, čo môže viesť k tvorbe týchto nepríjemných svalových uzlov.

Ako sa zbaviť uzlov vo svaloch?

Stačí pripevniť masážnu guľu na stenu alebo podlahu, oprieť sa o tú časť tela, kde sa nachádza spúšťací bod, a miesiť ju. Môžete použiť dva tenisové loptičky umiestnené v ponožke.

Upozorňujeme, že ako už bolo spomenuté, bolesť, ktorú cítite, môže byť vzdialená od miesta svojho pôvodu. Možno budete musieť dôkladne masírovať niekoľko oblastí skôr, ako nájdete uzol sám. V tomto prípade potrebujete iný nástroj - špeciálny kotúčik peny s rôznym stupňom tuhosti. Pravdepodobne ste videli, ako ľudia valia akúkoľvek časť tela na jednom z týchto valcov v telocvični. Robia to preto, aby uvoľnili svalové vlákna a zvýšili prietok krvi do masážnej oblasti.

Ako poslednú alternatívu môžete prstami aplikovať masáž hladkého svalstva do hĺbky. Buďte však pripravení na silnú bolesť podobnú tej, ktorá sa vyskytuje, keď prstom zasiahnete nábytok.

Ale rovnako ako bolesť prechádza po takom úraze, aj bolesť z hlbokej masáže zmizne a budete cítiť veľkú úľavu. Aj keď väčšina ľudí spája masáž s manipuláciou rúk, v prípade uzlíkov je efektívnejšie používať nástroje (gule a valčeky).

Tu je niekoľko pokynov, ako sa zbaviť svalových uzlov:
• Pomocou tohto nástroja neobťažujte ruky
• Namiesto statického tlaku používajte masáž s hlbokým hladením
• Pomalé hladenie
• Na uzol použite 6 až 12 úderov
• Každý svalový uzol mieste 2-3 krát denne, až kým bolesť nezmizne

Používajte masážnu guľu alebo valček alebo masáž s hlbokým hladením 2-3 krát denne, kým bolesť nezmizne a nezmizne spúšťací bod, ktorý môže trvať od niekoľkých dní do týždňa v závislosti od veľkosti uzliny a intenzity masáže. To všetko by vám malo pomôcť zbaviť sa všetkých svalových uzlín. Skutočnosť, že ste sa ich zbavili, však neznamená, že sa nevrátia.

Aby sa v budúcnosti zabránilo tvorbe svalových uzlov, je potrebné prijať opatrenia na zlepšenie držania tela, pohyblivosti a sily a zároveň pravidelne masírovať hlboké tkanivá. Ak ste bežec, športovec alebo neustále vyvíjate uzly vo svaloch, mali by ste vážne zvážiť kúpu masážnej súpravy, aby ste určili spúšťacie body.

Konzistencia určuje, ako úspešná bude liečba. Odstránenie bodov spustenia vám nielen poskytne úľavu od bolesti, ale tiež zvýši mobilitu vášho tela.

Rizikové faktory

Lekári identifikovali niekoľko rizikových faktorov pre ľudí, u ktorých je väčšia pravdepodobnosť výskytu spúšťacích situácií. Tieto zahŕňajú

 • strava, ktorá nemá rôzne vitamíny a minerály.
 • ťažkosti so spánkom alebo nespavosť
 • história spoločných problémov a zranení kĺbov
 • zlé držanie tela
 • sedavý životný štýl

Ľudia, ktorí hrajú šport alebo pracujú s rukami, môžu byť tiež ohrození, pretože sa zapájajú do opakujúcich sa aktivít. Opakovanie toho istého pohybu môže v priebehu času spôsobiť napínanie a uzlovanie.

Čo sú to svalové uzly?

Svaly sú ťažké a citlivé oblasti svalov, ktoré sa sťahujú a sťahujú, aj keď je sval v pokoji. Tieto napäté svalové vlákna môžu pri dotyku spôsobiť bolesť v iných častiach tela. Sú známe aj ako spúšťacie body.

Svaly môžu byť spôsobené:

 • sedavý životný štýl
 • nadmerný alebo traumatický sval
 • zlá póza

K rozvoju svalových uzlín môže tiež prispieť dehydratácia, nezdravé stravovacie návyky a stres a úzkosť.

Svalové uzly sa nachádzajú kdekoľvek v tele, zvyčajne sa však nachádzajú v chrbte, ramenách a krku. Často sa objavujú v svalovom svalstve.

Svalové kĺby môžu spôsobiť bolesť a bolesť svalov a kĺbov. Keď sa dotknete svalového uzla, môže to byť opuchnuté, napäté alebo hrboľaté. Môže to byť tiež napäté a pevné, aj keď sa snažíte relaxovať a často sú citlivé na dotyk. Infikovaná oblasť sa môže dokonca zapáliť alebo opuchnúť.

Svalové uzly môžu spôsobiť príznaky v oblastiach mimo svalov, vrátane:

 • bolesti hlavy
 • bolesti zubov
 • bolesť uší

Môžete tiež zažiť stres, úzkosť a depresiu a máte problémy so spánkom.

Liečba svalových uzlín môže trvať dlho. Aby ste sa zbavili uzlov, musíte zlomiť zviazané tkanivo a upokojiť zapálené nervy. Nižšie sú uvedené niektoré veci, ktoré vám môžu pomôcť rozbiť uzly a nájsť úľavu.

Nechajte svoje telo relaxovať, ak máte svalové uzly. Pauza od akejkoľvek činnosti, ktorá spôsobuje uzly alebo zvyšuje vašu bolesť alebo nepohodlie. Venujte čo najviac času relaxácii. To môže zahŕňať spánok dlhšie ako obvykle alebo ležanie v pohodlnej polohe, použitie vankúšov na podporu vášho tela.

Jemné strečing na predĺženie svalov vám pomôže zmierniť napätie v tele. Pri strečovaní buďte opatrní. Netlačte sa do žiadnej polohy ani nerobte nič, čo by spôsobovalo bolesť.

Najlepšie výsledky dosiahnete podržaním strií po dobu najmenej 30 sekúnd a pomaly uvoľňujete rastlinu, aby ste znížili riziko poranenia.

Domáce opravné prostriedky

Ľudia môžu chcieť vyskúšať domáce lieky, ktoré sú často prvou líniou liečby svalových uzlín. Človek by mal začať tým, že zhodnotí, prečo sa mohli vyvinúť svalové uzly.

Ak sú svalové uzliny niekoho výsledkom dlhodobého sedenia alebo poškodenia svalov, pravidelné prerušenie strií môže pomôcť znížiť svalové napätie.

 • nanesenie tkanivom obloženého alebo ľadového balenia na postihnutú oblasť
 • aeróbne cvičenia, ako je plávanie, skoky na lyžiach a jazda na bicykli, aby sa uvoľnili napäté svaly.
 • užívanie protizápalových liekov, ako je ibuprofén, na zníženie bolesti svalov.
 • Ak je svalová uzlina príčinou stresu, môžu podniknúť kroky na ich zníženie, vrátane:
 • krátke dýchacie prestávky a hlboké prestávky počas celého dňa.
 • školenie po dobu 30 minút denne.
 • čítanie kníh alebo počúvanie hudby
 • spať viac v noci.
 • strávte najmenej 15-30 minút denne relaxačnými technikami, ako je meditácia alebo jemná joga.

cvičenie

Aeróbne cvičenie môže pomôcť znížiť svalové uzly. Ak sú uzly na ramenách alebo krku, skočte s hniezdami, plávaním a akýmikoľvek inými pohybmi rúk, ktoré ovplyvňujú svaly ramien a krku. To napína svaly a zvyšuje ich prísun krvi. Zvýšenie prísunu krvi pomáha odfiltrovať toxíny.

Vlastná masáž

Osoba môže tlačiť uzol alebo ho ťahať, pričom na miesto kompresie vyvíja konštantný tlak. Pri dostatočnom tlaku sa zostava začne cítiť mäkšie na dotyk a môže sa začať uvoľňovať.

Osoba môže tiež umiestniť tenisový loptičku medzi chrbát a stenu alebo podlahu a jemne zamiesť loptičku, aby masírovala svaly.

Ľudia môžu tiež použiť penový valec na masáž svojich svalov a na trénovanie svojich uzlov. Tu si môžete zakúpiť rôzne penové valce.

Ak domáce opravné prostriedky neznižujú príznaky svalových uzlín, ponúkajú sa profesionálne postupy. Zameriavajú sa na vyhladenie svalových uzlín a zníženie bolesti.

 • nízkoúrovňová laserová terapia
 • mechanické vibrácie
 • pulzný ultrazvuk
 • liečebná masáž
 • injekcie lokálnych anestetík, steroidov alebo fyziologického roztoku na začiatku aplikácie

Menej často môže lekár odporučiť metódu „stretch and spray“. To zahŕňa nástrek studeného roztoku na postihnutý sval. Chladové teploty môžu dočasne znížiť bolesť a akýkoľvek opuch, čo umožňuje osobe stlačiť a pretiahnuť svalovú uzol.

Horúca a studená terapia

Použitie kombinácie tepla a chladu môže pomôcť zmierniť bolesť a zápal v dôsledku svalových uzlín.

Studená pomáha vytlačiť krvné cievy, čo znižuje opuch. Ak chcete aplikovať chlad, použite studený obklad po dobu 10 minút a potom ho vyberte najmenej 15 minút. Môžete to opakovať, až kým nezačnete hľadať úľavu.

Teplo uvoľňuje a oslabuje stuhnuté svaly a zmierňuje bolesť. Teplo môže zvýšiť prietok krvi, čo podporuje hojenie. Ak chcete aplikovať teplo, použite vyhrievaciu podložku alebo sa vykúpajte v teplom kúpeli.

Alternatíva k chladeniu a tepelnému spracovaniu alebo použite tú, ktorá je pre vás najlepšia. Terapia horúcimi a studenými liečbami by sa mala používať v kombinácii s inými druhmi liečby.

prevencia

Dobré držanie tela a pravidelná fyzická aktivita sú skvelým spôsobom, ako zabrániť svalovým uzlinám.

Mnoho uzlov sa vytvára v dôsledku opakovaných poranení svalov, takže človek môže chcieť vykonávať rôzne činnosti, aby zabránil nadmernému používaniu tých istých svalov. Medzi aktivity môžu patriť ďalší deň plávanie a chôdza.

Lekár alebo fyzioterapeut vám môže pomôcť zabezpečiť, aby osoba počas tréningu alebo práce praktizovala správne držanie tela.

Vyhodnotenie spôsobov, ako zlepšiť držanie tela a tvar tela, môže pomôcť osobe vyhnúť sa zraneniam svalov a svalových uzlín.

Použitie drhnutia svalu.

Svaly upokojujú a uvoľňujú svalové uzly. Do postihnutej oblasti môžete dvakrát denne masírovať svalové napätie, aby ste uľahčili ochladenie. Možno budete potrebovať niekoho, kto vám pomôže aplikovať ťažko dostupné oblasti.

Nájdite receptúru obsahujúcu mentol, kapsaicín alebo gáfor. Pred prvým použitím trenia vykonajte záplatový test. Ak chcete vykonať náplasťový test, naneste malé množstvo masti na vnútornej strane predlaktia. Počkajte 24 hodín, aby ste sa uistili, že nejde o reakciu. Ak nedochádza k žiadnej reakcii, mali by ste ju dobre aplikovať na ďalšie časti tela.

perspektíva

Svalové uzly alebo myofasciálne spúšťače sa môžu často liečiť jednoduchými domácimi prostriedkami a stričmi.

Niektoré uzly však môžu byť dosť bolestivé, aby zasahovali do každodenného života a ľudských aktivít.

V takom prípade by sa mal pacient obrátiť na svojho lekára so žiadosťou o ošetrenie. Keď niekto odstráni hlavnú príčinu, môže v budúcnosti zlepšiť svoje postavenie, znížiť stres a zabrániť svalovým uzlinám.

Vybrali sme súvisiace produkty na základe kvality produktu a uviedli sme výhody a nevýhody každého z nich, aby sme vám pomohli určiť, ktoré z nich sú pre vás najvýhodnejšie. Spolupracujeme s niektorými spoločnosťami, ktoré tieto výrobky predávajú, čo znamená, že spoločnosť Healthline UK a naši partneri môžu získať časť príjmu, ak uskutočníte nákup pomocou vyššie uvedeného odkazu (odkazov).

fyzioterapia

Vo vážnejších prípadoch sa môže odporučiť fyzická terapia. Fyzikálny terapeut vám môže pomôcť identifikovať hlavné príčiny svalových uzlín. Они будут лечить вашу боль, используя процедуры, соответствующие вашему делу. Вам будут преподаваться техники, которые уменьшат боль и предотвратят ее повторение.

Массажная терапия

Вы можете использовать массаж для лечения мышечных узлов. Массажная терапия увеличивает кровообращение и улучшает кровообращение. Môže to zlepšiť funkciu svalov a uvoľniť svaly. Pomáha to zmierniť bolesť a stuhnutosť.

Majte na pamäti, že jedna relácia zvyčajne nestačí na úplné vyliečenie. Pravdepodobne budete potrebovať niekoľko častých sedení. Keď uvidíte vylepšenia, môžete relácie preskočiť.

Existuje niekoľko druhov masáží. Typ, ktorý získate od väčšiny, bude závisieť od závažnosti svalových uzlín a vašich osobných preferencií. Možno budete musieť vyskúšať niekoľko rôznych druhov masáží skôr, ako nájdete typ, ktorý vám vyhovuje.

Kedy vyhľadať pomoc

Neošetrené svalové uzly môžu spôsobiť chronickú bolesť a viesť k ďalším zdravotným problémom. Ak ste prijali opatrenia na zmiernenie bolesti svalov, navštívte svojho lekára, ale pretrváva. Mali by ste tiež zavolať svojmu lekárovi, ak sa bolesť zhoršuje a narúša váš každodenný život a pohodu.

Je možné, že to, čo sa javí ako svalová uzlina, môže byť niečo iné, napríklad opuchnutá lymfatická uzlina. Zvyčajne sa objavujú ďalšie príznaky, ktoré sprevádzajú opuchnuté lymfatické uzliny, ako je prechladnutie, kašeľ alebo infekcia.

Navštívte svojho lekára, fyzioterapeuta alebo osteopata, ak sa chcete uistiť, že je to svalová uzlina a nie niečo iné. Dokážu identifikovať možné príčiny bolesti.

Jedlo s sebou

Svalom sa vždy nedá vyhnúť, ale môžete podniknúť kroky na zníženie rizika. Uistite sa, že ste fyzicky aktívny každý deň. Nájdite si čas a zamerajte sa na flexibilitu a relaxáciu. Zistite, ktoré zmeny života a liečebné plány sú pre vás najlepšie. Ak máte svalový uzol, ktorý sa zhoršuje, nezlepšuje sa liečbou alebo neovplyvňuje vašu mobilitu, povedzte to svojmu lekárovi.

Pozrite si video: Jak si uvolnit krční páteř? Radí terapeut Josef Vrba (Septembra 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send