Užitočné tipy

Ako vytvoriť portfólio? Príklady portfólia a vzorky

Pin
Send
Share
Send
Send


 • 21. decembra 2017

Prečo potrebujem portfólio?

Hlavným cieľom zostavenia portfólia je prezentácia a príťažlivosť zamestnávateľov alebo klientov. Vizuálne sa vyjadrite, preukážte svoje schopnosti, znalosti a zručnosti - to je hlavná úloha žiadateľa pri zostavovaní portfólia.

V skutočnosti ide o jasnú ilustráciu príslovia „Je lepšie vidieť raz, ako počuť stokrát.“ O svojich profesionálnych úspechoch môžete hovoriť dlho a výrečne, ale často to nestačí. Najlepším spôsobom, ako potvrdiť slová, je ukázať zamestnávateľovi svoju najpôsobivejšiu prácu.

Kto potrebuje portfólio?

Portfólio je tradične mnohými zástupcami tvorivých povolaní: fotografov a modelov, umelcov a dizajnérov, hudobníkov a architektov, novinárov a inzerentov.

Každoročne sa však zvyšuje počet povolaní, ktorých zástupcovia môžu potrebovať užitočnú prezentáciu zručností. Napríklad od učiteľov sa môže požadovať, aby predviedli programy alebo dokonca videá s najlepšími lekciami, vysokoškolskí učitelia - výpisy z prednášok autorov, právnici - výber výsledkov ich praktických aktivít a manažéri - štatistika ich dohôd s diagramami, grafmi a vysvetleniami.

Ako vytvoriť portfólio?

„Samozrejme, že nie je potrebné„ zamestnávateľovi odovzdávať úplné pracovné bremeno počas všetkých rokov pracovnej praxe. Vyberte najlepšie, univerzálne a úspešné. A potom ich systematizujte, “radí odborník v spoločnosti Molnet. Marina Adamova.

Pri zostavovaní portfólia náš odborník odporúča dodržiavať tieto zásady:

1. Vyberte si z piatich až desiatich kvalitných pracovných miest. Táto suma umožní zamestnávateľovi vyhodnotiť vašu úroveň profesionality a pracovných zručností.

Včerajší absolventi môžu do svojho portfólia zahrnúť úspešné študentské projekty, najmä tie, ktoré boli ocenené a odmenené. O ktorých je tiež potrebné spomenúť.

2. Rozhodnite o postupnosti, v ktorej bude práca prezentovaná v portfóliu. Je dôležité, aby informácie boli zoskupené a ľahko čitateľné. Práca z portfólia môže byť usporiadaná v abecednom poradí, podľa štýlu, podľa projektu. Dobrou možnosťou je zabezpečiť prácu podľa dátumu, aby zamestnávateľ mohol vyhodnotiť fázy svojho profesionálneho rozvoja.

Ďalšou možnosťou je rozdelenie podľa žánru. Napríklad pre fotografa to môže byť fotografovanie na šírku, reportáž, portréty, svadba, fotografovanie detí a podobne. Pre interiérového dizajnéra, dizajnové projekty pre mestské byty, vidiecke domy, kancelárske budovy, obchody, atď. Môžete tak preukázať širokú škálu svojich schopností.

Ak sa však uchádzate o prácu v úzkoprofilovej spoločnosti - nepreháňajte to šírkou sortimentu. Napríklad, ak predstierate, že ste politickým pozorovateľom, je nepravdepodobné, že by váš zamestnávateľ ocenil text o detských plienkach alebo prehľad kozmetických salónov, ktoré ste urobili pre lesk, bez ohľadu na to, aký dobrý je tento prehľad.

3. Ku každej práci pridajte popis: názov projektu, zákazník, účel, stručné vysvetlenie, čas potrebný na jeho vytvorenie.

4. Vytvorte portfólio v dvoch formách: tlačenú a elektronickú. Prvý z nich je užitočný priamo na pohovore, druhý z nich môžete poslať spolu so životopisom.

Tlačené portfólio vložte ju do krásnej zložky. Pripojte k nemu krycí list, na ktorom je uvedené vaše meno, priezvisko a kontaktné údaje. Pripojte svoju fotografiu v štýle podnikania.

Pri navrhovaní priečinka buďte kreatívni, ale nepreháňajte ho. Štýl bohatý na drahé, s monogramami, zlatými kučerami a prepracovanými typmi písma sa v obchodnom svete neocení. Nie je to však príliš jednoduché, sivé a nudné - najmä ak sa uchádzate o pozíciu dizajnéra, architekta a podobne.

Elektronické portfólio vytvorené pomocou programov Photoshop, Illustrator, InDesign. Portfólio novinára alebo copywritera sa môže zostaviť v textovom dokumente poskytnutím odkazov na publikácie a zdroje, v ktorých boli uverejnené určité články alebo ich snímky obrazovky.

Skopírujte elektronické portfólio na disk USB a uložte ho aj do niektorého dostupného zdroja - napríklad do e-mailu alebo dokumentov Google. Takže ho možno kedykoľvek otvoriť na internete a poslať zamestnávateľovi.

Dobre navrhnuté portfólio bude slúžiť ako vaša „volacia karta“ a umožní zamestnávateľovi vás hodnotiť ako kvalifikovaného profesionála.

Pomôže vám tiež správne prezentovať svoje zručnosti a skúsenosti počas pohovoru, čo znamená dosiahnuť úspech pri hľadaní zamestnania. Okrem toho vám profesionálne vyrobené portfólio v ťažkej situácii môže pomôcť prežiť dočasný nedostatok práce a nájsť si prácu na kratší pracovný čas. Napríklad umiestnením do špeciálnych internetových služieb môžete nájsť zákazníkov na voľnej nohe a na projektovej práci.

Ako vytvoriť portfólio?

 1. Zvýraznite smery, v ktorých chcete vytvoriť portfólio. Napríklad copywriter môže mať: obchodné ponuky, texty na webové stránky, pomenovanie, slogany. Na fotografovi: reportážne fotografovanie, portréty, svadobné fotografovanie atď.
 2. V oboch smeroch vyberte svoje najlepšie diela a projekty priemernej kvality. Je optimálne zahrnúť 10 - 20 diel v každom smere do portfólia. Takto sa už vytvorí normálny obraz vašej úrovne s klientom.
 3. Pomysli na krásny dizajn portfólia. Napríklad, nezávislý copywriter môže vytvoriť jeden súbor v .doc, kde budú zobrazené všetky ponúkané ponuky, alebo pre každý text vytvoria samostatné súbory. Hlavná vec je, že sú správne navrhnuté. Môžete vytvoriť niekoľko priečinkov, do ktorých môžete pridávať prácu podľa pokynov.
 4. Umiestnite svoje portfólio na internet, na osobnú webovú stránku, disk Flash alebo disk. V ideálnom prípade, ak je vaše portfólio vždy s vami - nikdy neviete, kde budete musieť komunikovať s klientom.

Aký druh práce pridať do portfólia?

Prvá otázka, ktorá vzniká pri vytváraní portfólia, je práca, ktorú treba uviesť? Ak ste začiatočník na voľnej nohe, tak to je všetko. V tomto prípade množstvo materiálov pracuje pre vás, kvalita môže byť nižšia ako úroveň guru. Ukazujete však zákazníka - už ste dokončili projekty a ich je veľa! Hlavná vec je, že zážitok bude. Ak ste ďaleko od začiatočníka a máte tisíce alebo dve písomné správy a články alebo stovky spustených webov, vyberte zaujímavé diela. Ste profesionál a viete, že ste urobili lepšie.

Svoju prácu však nemôžete príliš vyzdobiť. Je dôležité zahrnúť do portfólia najlepšie aj stredné projekty. Klient musí pochopiť, akú kvalitu môžete dať stabilne, a to nielen v prípade „kreatívneho štrajku“.

Kde pridať portfólio na internete?

 • Na osobnej webovej stránke - najlepšia možnosť, pretože môžete dať odkazy na vzorky portfólia na vizitke, na akúkoľvek vzdialenú pracovnú výmenu, ako aj na proces komunikácie na fóre alebo komunite.
 • Na vzdialenej pracovnej výmene je to dobrá voľba, ktorá vám umožňuje upozorniť portfólio od potenciálnych zákazníkov, na to však budete potrebovať platené služby na zvýraznenie portfólia v katalógu nezávislých pracovníkov (pozri článok „Kde hľadať klientov? Vyhľadávanie klientov na internete“).
 • V katalógoch nezávislých pracovníkov - v súčasnosti neexistujú prakticky žiadne samostatné zoznamy.
 • Na fórach - témy rýchlo prechádzajú do archívu a postupom času môže byť vaše portfólio zo stránky odstránené. Účinok pridania portfólia do fór môže byť počas prvého alebo dvoch týždňov. Ak chcete v budúcnosti upozorniť návštevníkov fóra, budete musieť aktualizovať portfólio alebo inak naň upozorniť. Ďalšie nevýhody metódy: nedostatok schopnosti pridať veľa práce, krásne navrhnutý a vhodne štruktúrovaný.
 • Na nástenkách - podobné nevýhody, ako pri pridávaní portfólia na fórach.

25 stránok, na ktoré môžete umiestniť portfólio!

Prezrite si prehľad stránok, na ktorých môžete umiestniť portfólio zástupcov tvorivých povolaní.

Prvé dve možnosti spravidla prinášajú skutočných zákazníkov - osobný web a vzdialené pracovné výmeny. Stránka navyše funguje iba vtedy, ak je všeobecne známa a propagovaná na internete. Alebo druhá možnosť - pošlete zákazníkovi odkaz na vaše stránky, kde môže bezpečne vidieť portfólio.

Diaľkové pracovné výmeny sú chlebovými miestami pre slobodných povolaní, kde môžete získať stály prílev zákazníkov. Navyše, jednorazové aj bežné! Spravidla existuje katalóg nezávislých pracovníkov na každej vzdialenej pracovnej výmene, kde môžu umelci publikovať svoje portfólio. V tomto článku sa budeme väčšinou baviť o návrhu portfólia na telekomunikačných ústredniach. Ďalej je dôležité vziať do úvahy, že nezávislí pracovníci v telefónnych zoznamoch sú zoradení podľa ratingu. Tvorí sa rôznymi spôsobmi, ale zvyčajne závisí od nasledujúcich faktorov: počet prác v portfóliu, počet recenzií o nezávislých pracovníkoch, účasť v portfóliu (koľko ľudí ho sledovalo). Čím lepšie je vaše portfólio navrhnuté a čím vyššie je vaše hodnotenie, tým viac zákazníkov vás nájde v katalógu a ponúkne prácu!

Iba adresáre nezávislých pracovníkov, fór a diskusných fór prinášajú menšiu návratnosť, ale stále nemôžete tieto miesta úplne ignorovať. Mal som prípad, keď ho zákazník našiel a napísal len oznámením na fóre, ktoré opustil pred niekoľkými mesiacmi! Je pravda, že tu bol len jeden prípad. Ak je však možné prostredníctvom fóra prijať aspoň jednu veľkú objednávku, všetko úsilie sa vyplatí vhodne.

Registrácia portfólia na burze

Väčšina výmen umožňuje zadať názov úlohy, krátky komentár (asi 300 znakov), fotografiu a odkaz na zdroj. Je zrejmé, že ak ste dizajnér, môžete ako snímku umiestniť snímku obrazovky stránky, na ktorej ste pracovali. A čo si novinári môžu želať? To isté. Vložte článok s článkom do snímky obrazovky. Ak je článok veľký, urobte snímku jeho malej časti a uveďte odkaz na jeho plnú verziu. Ak ste programátor, má zmysel opísať podstatu práce v komentároch a potom dať odkaz na stránku, kde môžete vidieť prácu skriptu alebo riadiaceho systému. Prípadne môžete umiestniť snímku obrazovky administračného panela CMS.

Väčšina moderných teleworkových ústrední vám spravidla umožňuje uviesť vašu špecializáciu. A tak pre každý smer môžete pridať prácu z portfólia. Existuje iba jedno pravidlo: vo všetkých typoch prác, ktoré ste deklarovali, by mali byť príklady. Aspoň jeden, ale výhodne dva alebo tri. Môžete urobiť viac. Inak situácia nie je vo váš prospech. Napríklad osoba musí napísať článok. Vyhľadá nezávislého pracovníka a nájde vaše portfólio v katalógu. Neexistuje však jediný príklad tohto článku. Čo urobí zákazník? S najväčšou pravdepodobnosťou nájde iného umelca.

Osobitne chcem zaznamenať počet diel v portfóliu. Ako už bolo spomenuté, mnohé výmeny na diaľku sú nezávislí odborníci. A veľkosť tohto ratingu niekedy priamo závisí od počtu diel v portfóliu. Napríklad Free-Lance.ru získava ďalších päť bodov za prácu. Z tohto dôvodu majú nezávislí pracovníci záujem uviesť čo najviac príkladov! Musel som vidieť portfólio, v ktorom počet diel prekročil sto alebo dokonca dvesto! Dĺžka stránky bola úžasná! Ale stojí za to „ukončiť“ hodnotenie? Je zrejmé, že ďalších 20 diel - a je tu 100 bodov. Sto diel - už 500 bodov. Čo však povie zákazník pri prezeraní takého portfólia? Vďaka určite nebudem hovoriť. Obrovský zoznam je pre neho morom informácií, ktoré nemožno spracovať. S najväčšou pravdepodobnosťou opustí také portfólio s objednávkou. Malo by sa tiež pamätať na to, že banálne umiestnenie mnohých projektov nie je zďaleka jediný spôsob, ako získať vysoké hodnotenie. Jeho veľkosť ovplyvňujú aj ostatní fatkori: účasť na portfóliu, recenzie zákazníkov a ďalšie. Vplyv týchto faktorov je často silnejší ako množstvo práce.

Je optimálne umiestniť až 10 - 15 diel v každom smere. To nestačí na to, aby sa stránka preplietla, zvýšila sa o 50 až 75 bodov a poskytla zákazníkovi úplný obraz o vašich vedomostiach a schopnostiach. Čo keď práca nestačí? Ak chcete zdieľať! Napríklad píšete správy pre portál, napríklad Kadrof.ru. Namiesto toho, aby ste túto prácu umiestnili do jedného odseku (správy pre Kadrof.ru), zdieľate a predstavujete každú správu ako samostatný projekt. Nevyučuje sa žiadna práca, ale povedzme desať. A nikto nebude vadiť. Všetko podľa pravidiel. Hodnotenie sa nezvýši o 5 bodov, ale okamžite o 50 bodov.

Ako si vytvoriť profesionálne portfólio?

Analyzujme vyššie opísanú teóriu pomocou konkrétnych príkladov portfólia. Keďže nebude správne brať do úvahy portfóliá iných ľudí v článku, zaregistroval som sa na viacerých burzách, zverejnil som tam príklady práce a na základe nich analyzujem, ktoré portfólio je dobre navrhnuté a čo je zlé.

Príklad dobrého portfólia:

Výhody vzorového portfólia:

 • V oboch smeroch - od 2 do 6 projektov
 • Najlepšie a najnovšie vybrané diela
 • Články vyrobené pomocou snímok obrazovky
 • Príslušný názov a popis projektov
 • Stránka ako celok vyzerá elegantne
 • K dispozícii je avatar (fotografia interpreta)

Toto portfólio som navrhol nedávno, resp. Do neho som pridal nové diela z čerstvých, doplnil ich o snímky obrazoviek a rozdelil projekty. Môže sa použiť ako model na navrhovanie elektronického portfólia.

Príklad portfólia, ktoré si vyžaduje zlepšenie:

Nevýhody tohto portfólia:

 • Málo čerstvej práce
 • Niekoľko ukážok, snímok obrazovky,
 • Nie všetky oblasti práce sú uvedené,
 • Niekoľko recenzií.

Mám v úmysle v blízkej budúcnosti revidovať toto portfólio a výrazne zlepšiť, najmä odstrániť vyššie uvedené nevýhody.

Príklad portfólia na firemnej webovej stránke:

Výhody tohto portfólia:

 • Existujú príklady práce (pripravené audity), ktoré môžete povedať a vidieť. Je to veľmi dôležité pre oblasti poradenstva (pre klientov je dôležité pochopiť, aký výsledok dosiahnu),
 • Uvádza sa celkový počet projektov, na ktorých pracovali odborníci agentúry (čísla pracujú pozitívne v portfóliu),
 • Každá práca má ukážku vo forme snímky obrazovky webu,
 • Každý projekt má stručný popis,
 • Uvádza sa zoznam vykonaných prác a dosiahnutý výsledok.
 • Práce sú zoskupené do kategórií.

V tomto príklade neexistuje dostatok odkazov na zákaznícke recenzie vedľa diel prezentovaných v portfóliu. Je tiež potrebné neustále aktualizovať prácu a pridávať nové projekty.

Pin
Send
Share
Send
Send