Užitočné tipy

Slovanská morská víla

Pin
Send
Share
Send
Send


Jeden najčítanejší článok dostanete poštou raz denne. Pripojte sa k nám na Facebooku a VKontakte.

Mavki, vodáci, kúpanie, sirény - to všetko sú synonymá pre slovo morská víla. A podľa povesti vďaka karikatúram vyzerala inak, ako sa zdá mnohým. Morské panny sú zlé, ich stretnutie je smrtiace. Podľa legendy existuje niekoľko spôsobov, ktoré vám pomôžu zostať nažive, ak ste sa stále nemohli vyhnúť kontaktu.

Tam sú zázraky: škriatok putuje tam, morská víla sedí na konáre

Ľudia si najčastejšie predstavujú morskú pannu v podobe krásneho dievčaťa s dlhými vlasmi a rybieho chvosta pokrytého striebornými šupinami. Niet divu, že keďže mnoho ľudí vie o týchto tvoroch iba zo slávnej rozprávky Hansa Christiana Andersena „Malá morská víla“, niektorí túto knihu nečítali, ale pozerali báječné celovečerné filmy a animované filmy, kde morská víla vyzerá rovnako. V mnohých pirátoch z Karibiku, milovaných mnohými, morské panny fascinujú, striekajú do čistej morskej vody a priťahujú námorníkov.

Treba však poznamenať, že na tomto obrázku sa objavujú zahraničné morské panny. A čo slovanské? Pushkinove básne okamžite prídu na myseľ, kde morská víla sedí na strome. Ukazuje sa, že ruské morské panny nie sú vždy vo vode. Podľa legendy sú veľmi radi, keď používajú ako svoj dom stromy v blízkosti vody, napríklad plačúcu vŕbu. Od Trinity do jesene žijú týmto spôsobom. Je to ako bežné dievčatá tancujúce, spievajúce a hrajúce sa, húpajúce sa na konáre. Ale iba v noci a počas dňa miznú z dohľadu a skrývajú sa v listoch alebo vode.

To je veril, že slovo morská víla v Rusku pochádza z "Rusaliy", čo znamená pamätné dni medzi starými Slovanmi. Existuje ďalšia teória: je založená na slove „kanál“, a preto sa s týmito zákernými tvormi môžete stretnúť vo vode. Možno sa tomu hovorí tak, pretože majú luxusné blond vlasy? Všetky predpoklady majú právo na existenciu.

V iných krajinách majú morské panny aj iné mená: víla a siréna, diabol a špendlík, plavky (v bieloruskom jazyku), mavka (v ukrajinčine).

Oslnivo krásne alebo neuveriteľne škaredé?

Ako vyzerajú tieto záhadné stvorenia? V niektorých tradíciách sú to nádherné, obdivuhodné mladé dievčatá s dlhými vlasmi a dokonalými telami, na hlavách s vencom krásnych kvetov. Podľa iných legiend je všetko úplne opačné a morské panny sú hrozné staré ženy s rozcuchanými vlasmi, veľkým bruchom, škaredými pazúrmi, chrbtom hrboľatým a prehnutými prsiami. Vo svojich rukách je poker alebo palica, ktorú chytia okoloidúcich okoloidúcich.

Ale bez ohľadu na to, ako vyzerá morská víla, v každom prípade vždy patrí do sveta mŕtvych. Je bledá a priehľadná, jej oči sa pozerajú na jeden bod alebo sú jednoducho zavreté, jej vlasy nie sú nikdy opletené do copu a sú vždy voľné. Morské panny sú oblečené v bielych šatách, môže to byť košeľa, slnečník a dokonca aj svadobné šaty. Toto sú mŕtvi, ktorých životná energia sa úplne nevyužíva, a preto sa nejakým neznámym spôsobom prejavila po smrti a dala milenke tela silnú nadprirodzenú silu.

Stretli ste morskú pannu? Utekaj!

Čo hovoria ľudové legendy o morských pannách? Najjednoduchšie je stretnúť sa po Trojici. V týždni po tomto sviatku sa aktivujú. Nerozvážny cestovateľ, ktorý vyšiel na prechádzku lesom, alebo cestujúci, ktorý sa rozhodol osviežiť sa v zdanlivo tichom potôčiku, ktorému čelia smrteľné nebezpečenstvá. Morská panna by ho mohla potrápiť k smrti alebo ho jednoducho uškrtiť, vtiahnuť do vody a utopiť. Morské panny boli opatrné pri výbere obete, často to boli bývalí milenci, ktorí ich počas života zradili. Pomsta bola krutá.

Ak upustíte od milostných záležitostí, malé morské panny zbožňujú mätúce rybárske siete, otáčajúce sa člny, dokonca kazia mlynské kamene v mlynoch. U žien ukradli priadzu, ľan, ktorý bol zavesený na sušenie. Mohol potiahnuť dieťa bez dozoru.

V niektorých regiónoch sa domnievajú, že morské panny nemôžu ublížiť, iba vystrašia človeka, smejú sa s ním. Najčastejšie tu hovoríme o krásnych morských pannách. Výsledkom je, že cestovateľ dostáva estetické potešenie z rozjímania o krásnom dievčati, ktoré je rozmaznané strachom z správania krásy, jej výkrikom, hrozbami alebo pokusmi o utopenie. Keď sa človek stane morskou vínou, stáva sa letargickou, bolestnou nespavosťou, ktorá ho prekonáva.

Ale čo ak sa zamilujete do morskej panny? V tomto prípade existujú legendy. Muž vošiel do podmorského kráľovstva pre svoju milovanú osobu a žil tam v hojnom množstve, láskavo pohladený svojou novou manželkou. Iba jedno „ale“: už nebolo možné vrátiť sa.
Väčšina názorov však považuje morské panny za nebezpečných duchov, s ktorými by ste sa v žiadnom prípade nemali stretnúť.

Krížové, palinové a košele rukávy

Neexistujú žiadne príbehy, v ktorých by morské panny pomohli ľuďom v starodávnych legendách. Preto bolo potrebné naučiť sa, ako sa brániť proti tomuto zlu. Napríklad, ak zavolala menom, nikdy by nemala odpovedať. Bojí sa morskej panny kríža, nemôžu prekročiť kruh nakreslený na zemi a zatienený krížovým nápisom.

Povedali, že morské panny neboli napadnuté skupinou ľudí, takže kúpanie a prechádzka v lese je v spoločnosti lepšie. Ak čítate folkloristu S. Maximov, nájdete popis metódy, ktorá pomáha chrániť sa pred morskými vínami. Toto je palina obyčajná. Ak ste plánovali výlet do lesa, potom sa táto rastlina musela vziať so sebou. Morská panna by mohla položiť otázku, čo je cestovateľ, petržlen alebo palina? Odpoveď znie: „Palina.“ Potom s výkrikom „Skryť sa pod tynom!“ Malá morská víla utiekla. Ale so slovom „petržlen“ úplne iným spôsobom: so slovami „Ó, ty miláčik,“ morská víla bude štekliť k smrti.

Verilo sa, že tieto bytosti nenávidia železo. Ihla vzatá s ňou a prilepená v morskej víne mohla pomôcť a zachrániť pred smrťou. Po Trojici, počas ruského týždňa, sedliaci nechávali darčeky pre morské panny - jedlo, plachty a oblečenie. To malo spôsobiť ich umiestnenie a zabrániť útoku.

Populárne znaky hovoria, že nebolo možné zamiesť podlahu, umyť, roztrhať kachle všeobecne, robiť akúkoľvek prácu, ktorá by mohla morskú moru znečistiť. Tiež nebolo možné zapojiť sa do šitia a tkania, aby sa zlými duchmi neobšívali šaty. Ak došlo k stretnutiu s morskou vínou, bolo potrebné nestratiť sa, ale hodiť ju látkou - šatkou, šatkou, a ak nie, odtrhnite rukáv, hodte ho a rýchlo utečte.

Áno, existuje veľa predpisov a všetky sú zamerané na zabezpečenie vášho domu, vášho sveta pred neznámym, mimozemským, nepochopiteľným, hrozným.

Páči sa vám článok? Potom nás podporte PUSH:

Aké morské zviera

V dávnych dobách ľudia nepochybovali o existencii morských panien. Názory na to, čo sú tieto bytosti, sa však zásadne líšia.

V niektorých oblastiach boli považované za utopené, v iných - mŕtve nepokrstené deti.

Verilo sa, že morská víla bola dievča, ktoré sa utopilo kvôli nevyžiadanej láske. Táto verzia je veľmi podobná teórii pôvodu západných vodných tvorov - undine.

Verilo sa, že všetky deti, ktoré zomreli počas ruského týždňa - pohrebné dni v slovanskej kultúre, sa stali obyvateľmi riek.

Napriek rôznorodým názorom na pôvod týchto mýtických stvorení, ľudia jednomyseľne verili, že morské panny sú zlé stvorenia, ktoré môžu ľubovoľne zabiť kohokoľvek.

stanovište

Každý región mal vlastný názor na to, kde žijú morské panny.

Navyše sa verzie často zmenili na úplne opačný.

Niekto veril, že vodné krásy žili iba v riekach a jazerách a iba občas išli po zemi „oklamať“.

Iní boli toho názoru, že morské panny žijú celkom pokojne v lese a stepi a môžu žiť na vysokých stromoch, kde trávia väčšinu času hojdaním sa na vetvách.

Okrem toho sa predpokladalo, že od polovice jari do konca leta sa morské panny sťahovali na polia.

Obzvlášť sa im páčili plodiny konope a raže.

Ďalším obľúbeným miestom pre morské panny bolo šírenie plačúcej vŕby, ktorá sa ohýbala po vode. Tu žili po Dni Trojice.

vzhľad

O tom, ako vyzerali morské panny, sa nenašiel jediný názor. Vo väčšine prípadov však boli zastúpené krásnymi dievčatami s štíhlymi postavami a krásnymi tvárami.

Vlasy morských panien boli silné a dlhé a často dosahovali až k pätám.

Farba mopu sa menila. Niektorí verili, že majú blond kučery, iné - zelenú alebo čiernu.

Nikdy nepletali vrkoče a vždy kráčali so svojimi vlasmi uvoľnenými a len občas zdobili svoje hlavy kvetinovými vencami.

V niektorých oblastiach je morská víla škaredá stará žena pokrytá bahnom a pokrytá bahnom, s dlhými ostrými klincami.

Ona je vyzbrojená pokerom alebo stúpou. Niekedy môže byť potiahnutá živicou.

Taká rieka „víla“ vystrašila matky nezbedných detí a varovala, že morská víla ich môže zabiť a jesť za žarty. Následne bol tento obraz transformovaný do charakteru rozprávok - Babu Yagu.

Názory na stvorenia tvorov boli ešte silnejšie. Niektorí verili, že vo všeobecnosti nenosia nič a ako všetci predstavitelia zlých duchov chodia nahí. Ale iní „videli“, ako krásky rieky obliekajú biele šaty, košele a dokonca aj svadobné šaty.

Obsahuje morské panny

Dievčatá milujú spev, najmä preto, že v tradíciách týchto tvorov ocenili krásny melodický hlas, ktorý môže očariť a očariť každého, kto to počuje.

V tejto schopnosti boli morské panny podobné Sirinovi - stvoreniu slovanskej mytológie, s ženskou hlavou a vtáčím telom, schopným zaujať a zničiť každú osobu.

Preto sa morské panny často zobrazujú vo forme cudzích vtákov s tvárami a prsiami dievčat.

Tieto stvorenia, rovnako ako všetky nečisté sily, vedeli, ako sa zmeniť na zvieratá.

Najčastejšie sa z nich stali mačky, psy, vtáky, myši a zajace. Pripisujú sa im morské panny a schopnosť premieňať sa na neživé objekty. Ak je to potrebné, krása rieky by sa mohla stať zväzkom slamy, naplaveného dreva, malého stromu alebo kríka.

Verilo sa, že tieto stvorenia len zriedka sedí a radi chodia. Na rozdiel od iných predstaviteľov zlých duchov to však dokázali robiť vo dne iv noci.

Našli sa pri moste a križovatke, blízko studne, na záhrade a dokonca aj v chate za sporákom. Obzvlášť radi navštevovali domy, v ktorých bývali.

V kúpeľnom dome sa často stretávali morské panny. Tam si s potešením umyli a umyli šaty.

Verilo sa však, že v takýchto chvíľach je lepšie ich nerušiť, pretože morská víla kruto pomstil pomsty.

Krásy riek vedeli, ako nielen utopiť svojich páchateľov.

Spôsobiť búrku, dážď a krupobitie alebo prinútiť rieku, aby zaplavila a zaplavila pastviny a plodiny, bola pre nich záležitosťou jednej sekundy.

Schopnosť kontrolovať vodný prvok v morských pannách bola spojená s ich vlasmi.

Podľa legendy boli zámky dievčat vždy mokré, a ak ich vyčesali hrebeňom, voda z prameňa vytekala donekonečna.

Ďalšia viera bola spojená s vlasmi z morskej panny. Verilo sa, že keby ich morská víla nemohla dlho zvlhnúť, potom by zomrela.

Podľa všeobecného presvedčenia plávajú krásy riek v riekach a jazerách iba v poludnie, svitaní a pri západe slnka. Preto bolo v týchto hodinách plávanie veľmi nebezpečné.

Mýtické dievčatá však neboli bez dôstojnosti. Nikdy sa nedotkli detí a malých detí. Obyvateľ rieky bude navyše vždy chrániť dieťa stratené v lese a odháňať z neho divoké zvieratá.

Charakter a návyky

Keďže predstavitelia zlých duchov boli najčastejšie vykresľovaní ako dievčatá, pripisovali sa im zaľúbenie.

Preto sa mladí, slobodní a pekní mladí muži mali obozretne stretávať s morskými vínami. Konieckoncov, mohli ľahko hypnotizovať a presunúť svoje vybrané na dno.

Existuje veľa legiend, podľa ktorých sa človek zamiloval do morskej panny a išiel za ňou do podvodného kráľovstva.

Tam žil v bohatstve a prosperite a všetky jeho rozmary a túžby sa okamžite splnili.

Muž však nikdy nemohol opustiť podmorský svet.

Krásy riek sa vyznačovali láskou k zábave. V dobrej nálade tancovali v noci, smiali sa a spievali.

Ak niekto náhodou chytil morskú pannu, potom vo väčšine prípadov nehovorila, ale plakala a utrela si slzy iba z dlhých vlasov.

Najčastejšie sa „stretnutia“ s morskými vínami konali počas ruského týždňa, ktorý prebiehal bezprostredne po sviatku Trojice. V tom čase boli zástupcovia tohto druhu obzvlášť aktívni a často sa zaoberali svojimi „škodlivými“ záležitosťami:

 • Vykrikovali mužské mená, aby zabili osobu, ktorá odpovedala,
 • Cestujúci, ktorí cestujú po smrti,
 • Hľadali milenca, ktorý ich počas svojho života hodil, aby brutálne pomstil páchateľa.

Preto bolo kategoricky zakázané kúpať sa jeden týždeň v Rusale. Verilo sa, že duša sa v tomto prípade zatratí a do konca času bude musieť putovať vo forme ducha.

Nebezpečenstvo stretnutia


Napriek atraktívnemu vzhľadu boli vodné krásy pozoruhodné svojou zlou povahou a rovnako ako všetci zlí duchovia ubližujú ľuďom. A snažili sa vyhnúť možným stretnutiam s morskými vínami. Zlo by skutočne mohlo:

 • Viesť cestujúceho na scestie
 • Údený a utopený
 • Šteklenie k smrti
 • Zmeňte na zviera alebo neživý predmet,
 • Zameniť siete a ponoriť rybársku loď,
 • Vylejte mu kameň
 • Odoberte mlieko od kravy
 • Pošlite choroby ľuďom a zvieratám.

Všeobecne platí, že stretnutie s morskými vínami nebolo dobré. Verilo sa, že podľa jedného z ich názorov na osobu, na ktorú bolo postihnuté ochorenie, sa stal letargickým, alebo naopak, začal trpieť nespavosťou.

Najhoršie zo všetkých boli obyvatelia ukrajinských dedín. Ich morské panny boli obzvlášť krvilačné a pri stretnutí ľahko odtrhli hlavy cestujúcich. Krásy bieloruskej rieky neboli o nič krutejšie. Páchatelia otočili hlavu dozadu a stlačili oči.

Treba však poznamenať, že „triky“ morských vĺn sa týkali iba tých, ktorí viedli nespravodlivý život. Tvorovia sa utopili a pritiahli na dno iba tých plavcov, ktorí sa kúpali v nesprávnom čase, na zvláštnom mieste alebo bez kríža.

Ako sa chrániť pred morskými vínami

Verilo sa, že predstavitelia zlých duchov môžu napadnúť iba osamelého cestujúceho. Ani jazda na koni však nemohla chrániť pred nebezpečenstvom. Preto sa pokúsili ísť do lesa alebo k rieke veľkou spoločnosťou.

Obzvlášť veľa zákazov sa týkalo ruského týždňa. V tom čase sa ani nepokúsili priblížiť sa k vode. Nevesty, tehotné ženy a dojčiace matky vo všeobecnosti nemali dovolené ísť za bránu. To bolo veril, že rieka krása mohla závidieť im a poslať škodu na dieťa.

Keďže morské panny mali silu spôsobiť smrť hovädzieho dobytka a úrody, roľníci sa snažili všetkými možnými spôsobmi chrániť svoju ekonomiku.

Za týmto účelom sa na krk zvierat položili zvláštne kúzla. A dievčatká sa pokúsili urobiť obetu. Verilo sa, že ich možno upokojiť čerstvým bochníkom, ktorého kúsky boli rozmiestnené blízko brány a verandy.

Snímka z filmu „Wii“ 1967

Určitý znak ochrany pred akýmikoľvek zlými duchmi vrátane morských panien bol vždy „znamením kríža“.

Alebo „pokročilejšie“ rituály, napríklad v príbehu N.V. Gogol je „Wii“.

Vykonalo sa to takto: človek okolo seba alebo domu nakreslil kriedou kruh a tento priestor pokrstil. Z dôvodu ochrany bol kríž nosený nielen na hrudi, ale aj na chrbte.

Ale okrem „Božej pomoci“ sa byliny používali aj proti morským pannám.

Verilo sa, že zlí duchovia majú na tieto rastliny „alergiu“: palina, mladý cesnak, miláčik, žihľava, chren a zasvätená vŕba.

Snažili sa nosiť zväzky týchto rastlín vo vreckách. Navyše mu na hrudi visel osika, pretože talisman pomáhal odvrátiť krásy lesov a riek.

Morské panny nenávideli železo, takže opatrní ľudia so sebou vždy nosili ihlu. Verilo sa, že ak ju strčíte do morskej panny, utečie od hrôzy.

Priateľstvo so zlými duchmi

Nie všetci sa obávali morských vĺn. Napríklad dievčatá s nimi mohli komunikovať celkom bezpečne. Okrem toho im stvorenia pomohli v ich milostných záležitostiach. Pravda však bola, že ste za to museli platiť. Niektorí rozdávali korálky a krásne šály, zatiaľ čo iní museli obetovať život dieťaťa.

Morská panna sa mohla stať ochráncom urazeného dievčaťa alebo ženy. Rieka naiada počúvala sťažnosti a potom páchateľa zbláznila alebo ho dokonca zabila.

V severnej časti Ruska bolo zvyčajné „byť v spojení“ s lesnými a riečnymi dievčatami. Verilo sa, že taká nečistá moc nebude škodiť.

Za týmto účelom ozdobili mladú brezu stuhami, tancovali okolo nej a vždy sa hojdali z vetiev na strome. Morská panna sa tak mohla poriadne otravovať.

Na konci ruského týždňa však boli všetky pásky odstránené a zlí duchovia boli strávení spevom, tancom a hrami okolo ohňa. Po týchto rituáloch sa riečnice vydali na cestu.

Pin
Send
Share
Send
Send