Užitočné tipy

Príznaky a liečba črevnej chrípky

Pin
Send
Share
Send
Send


Počas masívneho šírenia vírusových infekcií vrátane chrípky mnohí počuli o chorobe, ako je napríklad žalúdočná chrípka. Často sa mylne spája s bežnou chrípkou, ktorá patrí do skupiny chorôb dýchacích ciest. V skutočnosti okrem toho, že chrípka a žalúdočná chrípka sú infekčné choroby, medzi nimi nie je nič spoločné.

V úradnom lekárstve sa termín „žalúdočná chrípka“ prakticky nepoužíva. Ochorenie, pre ktoré sa tento názov používa, sa nazýva gastroenteritída alebo rotavírusová infekcia. Ale pre jednoduchosť vnímania to v tomto materiáli nazývame populárne - žalúdočná chrípka.

Príčiny žalúdočnej chrípky

Táto patológia je zápal žalúdka alebo tenkého čreva vyvolaný rôznymi faktormi. V medicíne existujú štyri skupiny príčin vzniku žalúdočnej chrípky:

 • Vírusová infekcia. Gastroenteritída sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku infekcie rotavírusom, norovírusom, adenovírusom alebo astrovírusom. Vírusový pôvod žalúdočnej chrípky je potvrdený v 70 percentách prípadov.
 • Bakteriálna infekcia. Infekcia sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku požitia Escherichia coli, Salmonella, Campylobacter. V drvivej väčšine prípadov je ich pôvod spojený s použitím mäsa a vajec vtákov, ktoré nepodliehalo náležitému tepelnému ošetreniu. Štatistiky hovoria, že bakteriálny pôvod predstavuje asi 15 percent prípadov gastroenteritídy.
 • Protektory sa vylučujú do samostatnej skupiny patogénov žalúdočnej chrípky - prevažne jednobunkových organizmov, ktoré sa podľa reziduálneho princípu vylučujú do „piateho kráľovstva organizmov“. Nevzťahujú sa na zvieratá ani na rastliny ani na huby. Prípady črevnej chrípky spôsobenej protistami sa najčastejšie zaznamenávajú pri prírodných katastrofách. Predstavujú až desať percent prípadov gastroenteritídy na svete.
 • Žalúdočná chrípka neprenosného pôvodu. Napriek skutočnosti, že oficiálne gastroenteritída je klasifikovaná ako infekčné ochorenie, neinfekčné gastrointestinálne zápaly sa v medicíne nazývajú aj gastroenteritída. Táto skupina dôvodov zahŕňa užívanie viacerých liekov, otravu, jedenie určitých potravín.

Lekári takmer jednohlasne nazývajú žalúdočnú chrípku „chorobou špinavých rúk“. Nedostatočná hygiena je hlavnou príčinou infekcie v gastrointestinálnom trakte. Okrem toho môže dôjsť k infekcii v dôsledku použitia vody nízkej kvality, nesprávne pripravených produktov živočíšneho pôvodu, ako aj banálnym kontaktom s osobou, ktorá infekciu prenáša a ktorá je prenášaná vzduchovými kvapkami.

Príznaky žalúdočnej chrípky

Prejavy žalúdočnej chrípky sú celkom jasné, ale neexistujú žiadne špecifické príznaky tohto ochorenia. To znamená, že iba lekár dokáže presne stanoviť diagnózu, pretože znaky, ktoré sú charakteristické pre gastroenteritídu, môžu byť príznakmi iných patológií. Najčastejšie sa prejavujú žalúdočné chrípky:

 • Gl naštvaná vo forme simultánnej hnačky a zvracania. Súčasne sa hnačka vyskytuje v mimoriadne zložitej podobe: až desať ciest na toaletu za deň s veľkými pohybmi čriev tekutín. Súčasne neexistuje žiadny zástanca inklúzií v stolici a iba v prípade bakteriálnej genézy choroby sa môže v stolici objaviť krv. Okrem toho môže bakteriálna infekcia spôsobiť bolesť brucha,
 • zvýšenie telesnej teploty. Pacient s žalúdočnou chrípkou má najčastejšie horúčku nízkej úrovne, ale pri akútnej gastroenteritíde je možné zvýšenie teploty až o štyridsať stupňov,
 • príznaky katarálnej povahy. Často charakteristická pre žalúdočnú chrípku vírusového pôvodu. Prejavuje sa nádchou, kašľom, kýchaním. Okrem toho sú všetky tieto príznaky krátkodobé a prejdú bez terapeutického účinku po jednom až dvoch dňoch,
 • dehydratácia a sprievodná všeobecná slabosť. K tomu dochádza v dôsledku zvracania a hnačky, preto je obnovenie rovnováhy voda-soľ mimoriadne dôležité pri liečbe žalúdočnej chrípky, o ktorej budeme hovoriť ďalej.

Je potrebné poznamenať, že podobné prejavy sú charakteristické pre celý rad ďalších chorôb: cholera, otrava jedlom, salmonelóza. Preto sú tieto príznaky dôvodom pre okamžité kontaktovanie lekára, ktorý dokáže správne diagnostikovať patológiu a vybudovať správnu taktiku liečby.

Antibiotiká pre žalúdočnú chrípku

S bakteriálnym pôvodom gastroenteritídy sa predpisujú antibakteriálne lieky zo skupiny makrolidov. Najvýhodnejšie je azitromycín. Spolu s nízkou cenou (od 60 rubľov) pôsobí proti mnohým baktériám, rýchlo sa vstrebáva a môže sa predpisovať deťom.
Okrem toho sa na liečenie bakteriálnej žalúdočnej chrípky vyvolanej špecifickou skupinou baktérií alebo príčin používajú nasledujúce antibiotiká:

Skupina baktériíAntibakteriálne liečivocena
Giardia a Entamoeba histolyticatinidazolod 140 rub.
Shigella, SalmonellaMetrinidazolod 35 rub.
Clostridium difficilevankomycínuod 300 rub.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie je používanie antibiotík pri liečbe žalúdočnej chrípky nevyhnutné pre deti, ako aj dospelých pacientov, ktorí majú krv v stolici a horúčku. Vo všetkých ostatných prípadoch je určenie antibiotických liekov na uvážení lekára.

Čo je črevná chrípka?

V úradnom lekárstve sa diagnóza črevnej chrípky nestanovuje.

To, čo lekári nazývajú „črevná chrípka“ u bežných ľudí, je jednoducho kombinácia príznakov, ako sú hnačka, nevoľnosť a vracanie, plynatosť (nadúvanie), bolesť brucha sprevádzaná vysokou horúčkou a intoxikáciou tela.

V záujme jasnosti chrípka (akútna infekčná choroba dýchacích ciest spôsobená vírusom chrípky) nemá nič spoločné s týmto ochorením, s výnimkou príznakov (horúčka do 40 stupňov a intoxikácia), ktorá vyplýva z vírusových infekcií. Ale aby sme vám uľahčili vnímanie informácií z tohto materiálu, budeme to nazývať - ​​črevná / žalúdočná chrípka.

Ďalej v článku odpovieme podrobnejšie na otázky, ako liečiť tento stav, čo ponúka tradičná medicína a aké preventívne odporúčania by sa mali dodržiavať, aby sa v budúcnosti nepoškodili.

Gastrointestinálne činidlá

Gastrointestinálne infekcie sa vyskytujú, keď vzácne parazity, vírusy a baktérie vstupujú do tela.

Najbežnejšie z nich sú norovírusy a rotavírusy, ktoré sú veľmi nákazlivé a pretrvávajúce.

Pri niektorých patogénoch je inkubačná doba:

 • norovírusy a rotavírusy: od 10 do 50 hodín,
 • Salmonella: od 5 do 72 hodín v závislosti od ich množstva,
 • enterohemoragická E. coli: 3 až 4 dni.

Dôležité! Asi 20% populácie trpí žalúdočnou chrípkou raz ročne. Deti v priemere ochorejú častejšie, trikrát do roka. Črevná chrípka u dospelých nie je taká závažná ako u starších ľudí a detí.

V Rusku je aktivita týchto vírusov v jesennom a zimnom období.

Patogenéza alebo pôvod choroby

Tento proces je spôsobený patogénnymi mikroorganizmami, ktoré vstupujú do úst. Rozmnožujú sa a útočia na sliznicu žalúdka a tenkého čreva.

Čas, počas ktorého vírusová infekcia dokáže preniknúť a spôsobiť vznik symptómov, trvá 1 až 5 dní.

Dôležité! Pôvodca črevnej chrípky (norovírus a rotavírus) je mimoriadne odolný, je ťažké ho zničiť bežnými čistiacimi prostriedkami alebo mydlom. Odolá pomerne vysokým a nízkym teplotám.

Najúčinnejšie proti týmto vírusom sú látky so zvýšenou koncentráciou chlóru.

Príznaky črevnej chrípky

U detí

Na rozdiel od dospelých, „malé“ obdobie choroby je u malých detí v rozmedzí od 12 do 24 hodín.

Ďalej existujú jasné znaky žalúdočnej chrípky:

 • bolesť brucha
 • hnačka (penenie stolice nepríjemným zápachom),
 • teplota,
 • nezáujem o jedlo a vodu,

U dospelých

V žalúdku, kvôli prítomnosti črevnej infekcie, nie je možné potravu správne tráviť, potrebuje viac vody, ktorú z tela berie. Vzniká tak hnačka. Okrem toho sliznica začína odolávať výslednej infekcii v dôsledku nevoľnosti so zvracaním.

Latentné obdobie u dospelých pacientov, ako je uvedené vyššie, trvá o niečo dlhšie. V tomto momente preniknutý vírus vstúpi do gastrointestinálneho traktu a tam sa aktívne rozmnožuje.

U dospelých pacientov sú tieto príznaky tieto:

 • nevoľnosť a zvracanie
 • Bolesti svalov
 • sčervenanie očí (konjunktivitída),
 • bolesť brucha, nadúvanie,
 • hnačka,
 • dehydratácia.

Dehydratácia spôsobená vírusovou infekciou je obzvlášť nebezpečná, dehydratáciu môžu naznačovať nasledujúce príznaky:

 • suchý jazyk a pery,
 • pokles krvného tlaku
 • závraty,
 • potopené oči.

Liečba črevnej chrípky sa najčastejšie uskutočňuje doma. Terapia je obmedzená na hlavné oblasti:

 • posilnenie imunitného systému
 • odstránenie príznakov
 • nízka teplota
 • odstránenie dehydratácie (v akútnej forme).

Keď sa choroba často predpisuje:

 • Loperamid, Enterol (lieky proti hnačke),
 • Domperidon, Motilak (antiemetiká),
 • Mezim (zaisťuje tráviaci systém)
 • Rehydron (zápasí s dehydratáciou)
 • Sorbex (aktívne uhlie) pomáha zbaviť sa toxínov v tele.

Pri vysokej teplote sa antipyretické lieky nazývajú:

Je potrebné venovať pozornosť, pre malé deti je teplo odvádzané sviečkami.

Po ukončení liečebného cyklu sa odporúča uchýliť sa k pomoci probiotík, ako sú napr Linexschopný obnoviť metabolizmus.

Ako liečiť črevnú chrípku doma bez drog

Je vhodné zbaviť sa patogénnej infekcie prirodzeným spôsobom bez použitia liekov. Tu je spôsob, ako zaobchádzať s ľudovými liekmi:

Ľubovník bodkovaný (predáva sa v každej lekárni) - na prípravu odvarov, ktoré budete potrebovať:

 • jedno vrece alebo lyžicu mladiny s ľubovníkom,
 • 100 ml vriacej vody.

Tráva v pohári sa naleje vriacou vodou a vylúhuje sa po dobu 30 minút. Obsah sa prefiltruje cez gázu a potom sa zriedi vodou (prevarenou) na hladinu 200 ml.

Odvar vypite nasledovne: tretina pohára 3-krát denne pred jedlom (asi tesne pod) po dobu pol hodiny.

Bylinkový vývar by mal byť ponechaný na chladnom mieste a nemal by sa skladovať dlhšie ako 2 dni po varení.

Výživa pre žalúdočnú chrípku

Strava počas črevnej chrípky je nevyhnutnosťou.

Čo sa vyžaduje:

Pacient bude musieť kategoricky upustiť od vyprážaných potravín a konzumovať zeleninové vývary, kompoty a obilniny.

Aby sa zabránilo hromadeniu plynov, odporúča sa jesť sušienky.

Prvých 2 až 3 dni po začiatku liečby je potrebné jesť kaše varené výlučne pre pár.

Počas ochorenia by ste mali znížiť príjem potravy o 20% oproti normálu.

Po nástupe zlepšení, po približne 3 dňoch, sa môžete postupne vrátiť k predchádzajúcemu príjmu potravy.

Existujú tiež výrobky, ktoré môžu počas stravovania poškodzovať:

 • strukoviny: šošovica, fazuľa, hrach,
 • huby,
 • kapusta, uhorky (najmä nakladané),
 • plnotučné mlieko
 • mastné mäso a ryby,
 • slivky, broskyne, hrozno,
 • hnedý chlieb, pečenie,
 • sýtené nápoje.

Ako sa vyhnúť infekcii (prevencia)

K prenosu gastrointestinálnej chrípky dochádza prostredníctvom kontaminovaného jedla, špinavých predmetov alebo kýchaním, kašľom a vzduchovými kvapkami.

Aby ste neochoreli žalúdočnou chrípkou, mali by ste dodržiavať nasledujúce preventívne odporúčania:

 • dôkladné umývanie rúk po príchode z ulice, po každej návšteve toalety,
 • použitie dezinfekčného prostriedku na ruky, najmä po WC,
 • dôkladné čistenie a umývanie umývadiel a toaliet dezinfekčnými prostriedkami.

Dodržiavanie týchto všeobecných pokynov pomôže predchádzať infekcii. Týka sa to nielen dospelých, ale aj detí.

Pokiaľ ide o jedlo, je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania:

 • vajcia, mäso, ryby a morské plody by sa mali pripravovať s veľkou starostlivosťou, pretože sú často nosičmi patogénov, ako je napríklad salmonella,
 • rýchlo sa kaziace potraviny by sa mali skladovať iba na chladnom mieste a nie dlhšie ako po dobu ich používania, inak sa v nich mikroorganizmy začnú intenzívne množiť,
 • snažte sa jesť surové potraviny, ako sú vajcia, mäso, zle uvarené ryby a párky. To platí najmä pre tehotné ženy a malé deti.

Niekto povie, že toto všetko je už dávno známe a nie nové, ale štatistika je tvrdohlavá vec. Každý rok sa čoraz viac ľudí nakazuje nebezpečnými vírusmi a baktériami, pričom nedodržiavajú najzákladnejšie hygienické pravidlá.

Zaujímavé fakty

Vysoké riziko infekcie:

Črevná chrípka u dospelých a detí má schopnosť preniknúť fekálno-orálnou cestou.

Rotavírus a norovírus sú v prostredí mimoriadne odolné:

Tieto vírusy sú schopné zostať nezranené takmer na všetkých povrchoch domácnosti. Malé množstvo týchto škodlivých mikroorganizmov stačí na infikovanie staršej osoby alebo dieťaťa.

Dehydratácia je hlavným nebezpečenstvom:

Pri častom vracaní je ľudské telo zbavené nielen vody, je tu strata sodíka a draslíka, ako aj potrebných minerálov.

Lieky na symptomatickú liečbu žalúdočnej chrípky

Hlavným cieľom liečby všetkých foriem gastroenteritídy, okrem bakteriálnej, je odstránenie hlavných príznakov žalúdočnej chrípky: hnačka a vracanie. Na tento účel sa používajú špeciálne lieky a neliečivá terapia.
Najbežnejšie predpisovanými antiemetikami sú:

prípravacenapopis
ondansetronod 70 rub.Liek na blokovanie zvracacích reflexov. Charakteristickou črtou je nedostatok vplyvu na psychomotora pacienta a absencia sedatívneho účinku.
metoclopramidod 28 rub.Blokátory dopamínových a serotonínových receptorov. Posilňuje tónovú a motorickú aktivitu tráviaceho systému. Nezmení to sekréciu žalúdka.

Na zvracanie sa pri liečbe žalúdočnej chrípky používajú:

prípravacenapopis
loperamidod 50 rub.Syntetické liečivo proti hnačke, ktorého účinok je založený na znížení tónu a pohyblivosti čreva, ako aj na zvýšení tónu análneho zvierača.
laktobaktérieod 190 rub.Liečivo s antibakteriálnym účinkom proti širokému spektru patogénnych mikroorganizmov. Protiprúdový účinok sa dosahuje normalizáciou črevnej mikroflóry, stabilizáciou zažívacieho traktu, imunomodulačnými vlastnosťami.
bifidumbacterinod 76 rub.Účinok lieku je podobný ako u Lactobacterin.

Liečba žalúdočnej chrípky zahŕňa okrem symptomatickej liečby aj súbor opatrení na obnovenie rovnováhy vody a solí v tele, normalizáciu črevnej mikroflóry a čistenie orgánov gastrointestinálneho traktu. Na tieto účely sa predpisujú tieto lieky:

prípravacenaSmer expozíciepopis
Regidratonod 419 rub.Obnovenie rovnováhy voda-soľLiek s glukózou v kompozícii, ktorý po požití absorbuje soli a citráty, čím obnovuje rovnováhu kyselina-báza.
Linexod 240 rub.Zotavenie črevnej mikroflóryPrípravok na obnovu črevnej mikroflóry, ktorého účinok je založený na aktivite živých baktérií mliečneho kvasenia, ktoré prešli lyofilizačným postupom.
bififormod 467 rub.Zotavenie črevnej mikroflóryLiek, ktorého účinok je zameraný na nápravu funkčných problémov v zažívacom trakte. Okrem toho Bifiform zvyšuje nešpecifickú odolnosť tela.
Hilak forteod 269 rub.Zotavenie črevnej mikroflóryLiek Hilak forte sa predpisuje na normalizáciu kyslosti čreva, na obnovu prirodzeného stavu mikroflóry, na potlačenie rastu počtu patogénnych mikroorganizmov.
Aktívne uhlieod 14 rub.sorbentyNajobľúbenejší a cenovo dostupný sorbent. Je schopný absorbovať plyny, alkaloidy, toxíny a ďalšie látky, ktoré spôsobujú intoxikáciu organizmu.
Smectaod 35 rub.sorbentySorbent prírodného pôvodu. Zvyšuje množstvo hlienu v tráviacom trakte a zároveň zlepšuje jeho gastroprotektívne vlastnosti. Aktívne na adsorpciu proti baktériám a vírusom. Neovplyvňuje črevnú motilitu.
polisorbod 37 rub.sorbentySorbent s aktívnym účinkom proti väčšine toxínov exogénneho a endogénneho pôvodu. Pomáha pri sťahovaní toxických produktov.

Vymenovanie ktorejkoľvek z týchto liekov alebo ich analógov je výsadou lekára. Jeho rozhodnutie závisí od anamnézy pacienta, povahy priebehu žalúdočnej chrípky a individuálnych charakteristík tela. В ряде случаев использование этих лекарств может и не потребоваться: при легкой форме гастроэнтерита и при достаточных защитных функциях организма.Na liečbu žalúdočnej chrípky sú však najčastejšie potrebné sorbenty, prípravky na obnovu mikroflóry a rehydratačná terapia.

Prevencia žalúdočnej chrípky

Už sme spomenuli, že gastroenteritída sa nazýva „choroba špinavých rúk“. Z tohto názvu vyplýva hlavné pravidlo prevencie žalúdočnej chrípky:

Dodržiavanie osobnej hygieny.

Používanie antibakteriálnych detergentov, ako aj výrobkov na osobnú starostlivosť založených na alkohole, môže znížiť riziko žalúdočnej chrípky o tretinu.
Správne varenie s prísadami živočíšneho pôvodu má okrem toho kľúčovú úlohu pri prevencii gastroenteritídy. V prvom rade hovoríme o hydinovom mäse a vajciach, ktoré sa musia podrobiť dôkladnému tepelnému spracovaniu a snažiť sa ich nekupovať na pochybných miestach: na spontánnych trhoch, v obchodoch, kde nie sú pripravení preukázať osvedčenie o kvalite výrobkov.

Vakcinácia proti žalúdočnej chrípke

Otázka vakcinácie proti gastroenteritíde je stále mimoriadne kontroverzná. Pred desiatimi rokmi neexistovala vakcína proti tejto chorobe, ale práca na jej vytvorení sa vykonala v mnohých krajinách. Až v roku 2009 bola predstavená dvojica očkovacích látok proti žalúdočnej chrípke, ktoré už v prvej fáze hromadného užívania vykazovali pomerne kvalitné ukazovatele. Zhromaždené štatistické údaje o očkovaní ukázali, že masívne použitie očkovacích látok proti žalúdočnej chrípke môže znížiť zložitosť priebehu choroby a znížiť počet pacientov s gastroenteritídou, a to aj medzi tými, ktorí sa nezúčastnili na očkovacom programe. Tento účinok sa dosiahol znížením počtu nosičov patogénov. V rozvojových krajinách Afriky a Ázie sa uskutočnila štúdia účinnosti vakcíny proti žalúdočnej chrípke.
Tieto výsledky umožnili Svetovej zdravotníckej organizácii vydať odporúčanie o použití antivírusovej vakcíny na hromadné očkovanie detí. Tento postup je však v súčasnosti bežný iba v jednotlivých krajinách.

Od pacienta k zdravému

Toto ochorenie je lepšie známe ako črevná chrípka, hoci nemá nič spoločné s klasickou vírusovou chrípkou. Vo viac ako polovici prípadov je spojená s otravou jedlom. Exotické ovocie, mäso a morské plody a cukrovinky, ktoré sa predávajú v stánkoch na ulici, sa často stávajú zdrojom infekcie. Rovnako ako voda z vodovodu a kúpanie v miestnych riekach (nie na mori!).

Patogénne baktérie - salmonella, shigella, E. coli, stafylokok - vstupujú do tela s nekvalitnou potravou. V dôsledku intoxikácie je narušená syntéza tráviacich enzýmov, zhoršujú sa tráviace a metabolické procesy.

Ďalšou príčinou gastroenteritídy sú rotovírusy. Sú veľmi nákazlivé, to znamená, že nakaziť sa nimi nie je ťažké.

V 90% prípadov sa infekcia vyskytuje tradične pri črevných infekciách - špinavými rukami. Menej často sa ochorenie prenáša vo vzduchu kvapkami od chorého.

Prvé príznaky gastroenteritídy sa vyskytujú v ten istý deň, maximálne druhý deň po infekcii. Priebeh ochorenia závisí od toho, či sa jeho príčinou stali vírusy alebo baktérie.

Nenechajte sa vyschnúť

Príznaky vírusovej gastroenteritídy:
ťažká nádcha

bolesť hrdla

horúčka,

sucho v ústach.

Najnebezpečnejším dôsledkom gastroenteritídy je dehydratácia. V dôsledku neustáleho zvracania a hnačky telo rýchlo stráca vodu a tým aj užitočné mikroelementy. V dôsledku toho to môže viesť k zníženiu krvného tlaku, mdlobe, a ak neposkytnete lekársku pomoc včas, - k zlyhaniu obličiek. Preto ak máte podozrenie na infekciu, je dôležité, aby ste sa zbytočne strácali časom, poraďte sa s lekárom.

Pitie veľkého množstva vody pomôže len zvládnuť smäd, ale neobnoví rovnováhu voda-soľ. Preto musia byť pacienti hospitalizovaní na infekčnom oddelení. Podľa výsledkov koprologickej štúdie je tu identifikovaný patogén a je predpísaná príslušná terapia.

Hovorí sa hladovka!

Príznaky bakteriálnej gastroenteritídy:
vysoká teplota

bolesti svalov

kŕče brucha,

hnačka.

Samoliečba na gastroenteritídu je prísne zakázaná. Protiútnické huby, ktoré sa teraz aktívne propagujú a predávajú v lekárni v ktorejkoľvek lekárni, sa nemôžu používať bez lekárskeho predpisu. Mechanizmus účinku niektorých liekov je blokovanie črevnej motility - 2 kapsuly „vypínajú“ črevá na 2 až 3 dni. Ak taký liek začne liečiť gastroenteritídu, bude to viesť k prudkému zhoršeniu pohody, intoxikácie a zvýšeniu telesnej teploty.

Liečbu predpisuje iba lekár a začína sa výplachom žalúdka špeciálnym roztokom. Po tomto postupe musíte piť veľa vody. Pri závažnej všeobecnej intoxikácii sa vykonáva rehydratačná terapia. Pri vírusovej gastroenteritíde sa predpisujú antivírusové lieky po liečbe, ktoré obnovujú črevnú flóru.

Kľúčom k rýchlemu uzdraveniu je odpočinok na lôžku a prísna strava. Menu obsahuje nízkotučné vývary, cereálie na vode, sušienky a nesladený čaj.

Pri dôslednej implementácii odporúčaní lekára sa gastrointestinálny trakt dospelých po desiatich dňoch zákroku úplne obnoví a v budúcnosti nebudú mať žiadne negatívne následky. Výnimkou sú pacienti s nízkou hladinou protilátok, ich infekcia sa môže opakovať alebo ísť do chronickej formy so striedavými exacerbáciami a obdobiami remisie.

U detí sa po vírusovej gastroenteritíde v tele objaví relatívna imunita, ktorá chráni pred opakovanou infekciou.

Všetko je vo vašich rukách

Gastroenteritída je jednou z tých chorôb, ktorým sa dá ľahko predísť. Pre špecifickú prevenciu rotavírusovej infekcie existujú dve vakcíny, ktoré prešli klinickými skúškami. Obidva obsahujú oslabený živý vírus a podávajú sa perorálne.

Infekcii sa tiež môžete vyhnúť dodržiavaním základných hygienických pravidiel:

 • pred jedlom si umyte ruky
 • venovať pozornosť skladovateľnosti potravín a monitorovať teplotný režim ich skladovania,
 • piť iba filtrovanú alebo balenú vodu, vylúčiť všetky nápoje s ľadom,
 • variť na čistých doštičkách,
 • dôkladne umyť zeleninu, ovocie a zeleninu,
 • nejedzte surové vajcia
 • nakupovať jedlo a pitnú vodu iba v supermarketoch,
 • noste alkohol alebo mokré obrúsky, aby ste si dezinfikovali ruky.

Pin
Send
Share
Send
Send