Užitočné tipy

Aby sa vaše dieťa cítilo milované: tipy pre rodičov

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok napísal Trudi Griffin, LPC. Trudy Griffin je licencovaná psychoterapeutka z Wisconsinu. V roku 2011 získal magisterský titul v odbore klinickej psychoterapie na Marquette University.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 12. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Neexistuje nikto, správny spôsob, ako prinútiť vaše dieťa, aby si myslíte, že si ho vážite. Dieťa pravdepodobne bude cítiť, že ho ocenia, ak s ním dospelí zaobchádzajú s úctou a prejavia úprimný záujem o jeho myšlienky, pocity a skúsenosti. Stanovenie zdravých hraníc a stability vo vzťahoch s dieťaťom pomôže rozvíjať pocit vlastnej hodnoty.

Ako pomôcť dieťaťu cítiť sa milovaný

Dovoľte mi stručne prehodnotiť päť jazykov lásky a uvidíme, ako sa tieto znalosti dajú uplatniť na vaše dieťa.

Fyzický kontakt zahŕňa objatie, bozky, hladenie po chrbte, potľapkanie po ramene, vážny boj, iba jemný dotyk pri opustení miestnosti atď.

Raz som sa opýtal jedenásťročného Jasona:

- Na desaťbodovej stupnici zhodnotte, ako veľmi vás váš otec miluje.

"Desať," odpovedal chlapec bez blikania.

Keď som sa opýtal Jasona, prečo si to myslí, odpovedal:

"Zakaždým, keď okolo mňa prejde otec, vtipne ma hodí na podlahu a bojujeme."

Pamätajte, že fyzický kontakt je silným prostriedkom emočnej lásky.

Aby sa dieťa cítilo milované, povedzte mu to. Slovami povzbudenia môžete zvýšiť sebaúctu dieťaťa. Napríklad: „Milujem ťa. Tieto šaty ti veľmi dobre vyhovujú. Dobré pre nastavenie postele! Veľká rana! Ďakujem, že si mi pomohla umývať auto. Som na teba hrdá.“ “

Jednoduché slová „Milujem ťa“, ako ľahký dážď, budú mať priaznivý vplyv na dušu dieťaťa. Naopak, neslušné urážlivé slová vyslovené v hneve môžu znížiť jeho sebaúctu a traumatizovať po celý život.

Desaťročný Mitch preukázal, že jeho hlavným jazykom sú povzbudzujúce slová, keď povedal: „Pravdepodobne ma miluje, ale príliš často kritizuje.“ Ako príklad môžeme uviesť Mitcha, ktorý tiež ukazuje, že použitie hlavného jazyka lásky pre nesprávny účel bolí chlapca oveľa viac než iné deti. Výčitkové slová matky zanechali hlboké rany v duši dieťaťa.

Absolútna pozornosť je kvalitný čas strávený s dieťaťom, keď si s ním hráte, ak je malý, vyvalte sa na podlahe alebo si spolu sadnite na gauč a prečítajte si knihu. Ak je dieťa staršie, môžete ísť s ním na prechádzku do parku a hovoriť tam, sedieť na lavičke, aby sa dieťa cítilo milované. Keďže deti môžu byť viac alebo menej zrelé, musíte byť schopní ísť dole na svoju úroveň - zistiť, ako žijú, nechávajú sa uniesť, spoznávajú svoj svet.

Územná blízkosť sa nerovná duchovnej. Otec a syn môžu spolu sledovať futbalový zápas, ale trávia kvalitný čas iba vtedy, ak je syn v centre pozornosti svojho otca. Ak sa všetka pozornosť jeho otca zameriava na športovú hru, chlapec bude pociťovať odmietnutie, ako sme videli na príklade Magta. On a jeho otec aktívne trávili čas, hrali rôzne hry, ale Matt zostal emocionálne nespokojný, pretože jeho otec sa nezaujímal o to, čo si myslel a čo cítil.

Zdá sa, že tento darček pripomína: „Niekto na mňa myslí. To mi dal.“ Prezentácie nemusia byť drahé, napríklad: krásny kamienok, ktorý ste našli na pobreží, kvetina, ktorú ste si vybrali na záhrade. Aby darček urobil ten najlepší dojem, krásne ho zabalte. Dokonca aj školská uniforma predložená dieťaťu v krásnom obale sa zmení na dar od otca alebo matky (ak sú rodičia rozvedení).

Tieto dary sa neposkytujú, ak si dieťa urobilo posteľ alebo upratovalo izbu. Inak to bude odmena za starostlivosť. Dary sa predkladajú na motiváciu lásky, aby sa dieťa cítilo milované, a nie ako platba za zásluhy.

Nebuďte prekvapení, ak po návrate z služobnej cesty a po poskytnutí obom dcéram plyšového medveďa narazíte na inú reakciu. Skočí, kňučí s potešením a okamžite dáva plyšovému medveďovi nejaké pekné meno, zatiaľ čo druhá poďakuje s zdržanlivosťou, hodí hračku na pohovku a pribehne k vám s otázkami na cestu. Týmto spôsobom preukáže, že jej hlavným jazykom lásky je pozornosť a že vaša spoločnosť je pre ňu dôležitejšia ako dar, zatiaľ čo jej sestra je opakom.

Aby sa dieťa cítilo milované, pomáha mu s niečím, s čím sa nedokáže vyrovnať, je prejavom lásky k nemu. V tomto jazyku hovoríme s dieťaťom, keď vymieňame plienky, kŕmime ho a pripravujeme pre iné fyzické potreby. Ďalších osemnásť rokov nášho života pozostáva z varenia, prania odevov, aplikácie náplasti na strúhané kurie oká, upevnenie bicykla a tisíce ďalších starostí. Keď to robíme s potešením, prejavujeme tým lásku k našim deťom.

Keď deti vyrastajú, pomáhame im naučiť sa zručnosti potrebné pre nezávislý život. Pomoc je mocný spôsob, ako dieťaťu sprostredkovať emocionálnu lásku. Desaťročná Jennifer raz povedala: „Viem, že moja matka ma miluje, pretože mi vždy pomáha robiť domáce úlohy, najmä v matematike.“

Čím sa vaše dieťa bude cítiť milované

Hovorili sme o tom, čo je potrebné urobiť, aby sa dieťa cítilo milované. Je však dôležité pamätať na to, že rodičia vychovávajúci deti majú rovnakú potrebu. V piatich jazykoch detskej lásky som napísal, že rodičia si musia vynahradiť svoju vlastnú potrebu lásky. Chcem citovať túto pasáž:

"Aj keď sa dieťa cíti previnilo, strach, hnev alebo neistota, rodičia môžu mať podobné pocity. Matka opustená manželom pravdepodobne zažije odmietnutie a hnev, matka, ktorá sa s manželom rozviedla, ktorá ju ponížila a zbila, bude pociťovať rozhorčenie a osamelosť." ,

Oslobodení rodičia potrebujú lásku rovnako ako všetci ostatní ľudia, ale keďže túto potrebu už nemôže uspokojiť bývalý manžel alebo manželka ani dieťa, osamelí rodičia sa často obracajú na priateľov so žiadosťou o pomoc. Toto je pomerne efektívny spôsob, ako naplniť svoju nádobu lásky.

Chcem varovať rozvedených ľudí pred novými priateľmi. Oslobodení rodičia sú obzvlášť zraniteľní vo vzťahu k opačnému pohlaviu. Zúfalí pre útechu im hrozí, že ho nájdu u osoby, ktorá ich zneužíva sexuálne, finančne alebo emočne.

Aby sa dieťa mohlo cítiť milované, osamelí rodičia musia byť pri výbere nových priateľov opatrní. V tejto súvislosti sú najbezpečnejšou skupinou ľudí starí priatelia alebo blízki príbuzní. Pamätajte, že hľadanie útechy za každú cenu často vedie k tragickým následkom. ““

Ak ste prežili rozvod alebo smrť svojho manžela / manželiek, potrebujete čas na to, aby ste sa vzdali svojho smútku a úplne sa uzdravili. Chatujte s priateľmi a príbuznými čo najčastejšie. Schopnosť vylievať svoju dušu hovorením o svojom utrpení, zášti a sklamaní vám pomôže ľahšie znášať bolesť straty. Zúčastnite sa rehabilitačných kurzov vo vašom miestnom zbore alebo sociálnych službách, ktoré pomáhajú osamelým rodičom.

Aby ste sa v tomto čase cítili milovaní, postarajte sa o to. Po zvládnutí vašej duševnej bolesti správnymi metódami budete dobrým príkladom pre svoje deti. Psychológovia Sherill a Prudence Tippins raz povedali: „Najlepším darom, ktorý môžete dať svojmu dieťaťu, je vaše emocionálne, fyzické, duchovné a intelektuálne zdravie.“

Bez ohľadu na to, ako smutné to môže znieť, sa môže stať, že zostanete jedným rodičom dlhšie ako jeden rok. Počas tejto doby, či už dlhej alebo krátkej, by ste mali byť vzorom úprimnosti a zodpovednosti za svoje dieťa, aby vyrastal ako dobrý a slušný človek. Dúfam, že odhalenie piatich jazykov lásky vám pomôže dosiahnuť tento cieľ.

Tipy pre rodičov: aby sa vaše dieťa cítilo milované

Možno si myslíte: „Už som prejavil lásku svojho dieťaťa jedným z vyššie uvedených spôsobov. Pravdepodobne sa cíti milovaný.“ Toto nemusí byť nevyhnutne prípad: každé dieťa vyžaduje osobitný prístup. To isté platí pre spôsob vyjadrenia lásky.

Ak chcete, aby sa vaše dieťa cítilo milovane, identifikujte jeho primárny jazyk a pravidelne ho rozprávajte. Toto je najúčinnejší spôsob, ako udržať vysokú úroveň emocionálneho uspokojenia dieťaťa.

Nehovorím, že musíte dieťaťu vyjadrovať lásku iba jedným spôsobom, ktorý mu najviac rozumie. Potrebuje všetkých päť jazykov, iba dôraz by sa mal klásť na jadro.

Raz otec, ktorý nežil so svojou rodinou, povedal:

"Moja žena a ja sme sa rozviedli pred rokom. Mám dve dvojčatá dvojčatá, ktoré majú štyri roky. Musím priznať. Nevedel som, ako s nimi zaobchádzať, pochopil som, že zručnosti môjho otca zostali príliš nezvyčajné. Nejako som sa dostal do kniha kníh „Päť jazykov detskej lásky“.

Bol som prekvapený, keď som si po prečítaní knihy uvedomil, že moje dcéry, napriek tomu, že sú dvojčatá, majú odlišné jazyky lásky. Jeden má fyzický kontakt, druhý má nerozdelenú pozornosť. Teraz, keď s nimi hovorím ich jazykom, sme si k sebe oveľa bližšie. ““

Ak chcete, aby sa dieťa cítilo milované, zistite, aký je jeho jazyk lásky a v ňom „hovorte“.

Jednoduché, ale funguje. Vyskúšajte to.

Keď idem von s dieťaťom a začujem ďalšie dieťa hádzajúce záchvat hnevu, môj dych sa zmocní paniky. Zmrznem uprostred obchodu s potravinami. Po niekoľkých sekundách chápem, že zdrojom hluku je dieťa niekoho iného.

Vďaka bohu, nie môj.

Chcel by som od počiatku sympatizovať s inou matkou. Podporte ju výrazom alebo švihnutím zápästia. Ale potrebujem pár sekúnd. Udržujte neskoro. Išli sme na ďalšie oddelenie a moja matka odtiahla dieťa od úsudkov iných ľudí.

To je problém

Nechcem, aby sa moje deti pozerali ďalej a neponúkali pomoc, keď vyrastú. Chcem, aby zavolali sanitku, keď sa človek na ulici cíti zle. Chcem, aby brzdili na ceste, aby pomohli obeti pri nehode. Chcem, aby podporovali niekoho, kto je smutný a tvrdý.

Jednou z mojich hlavných úloh ako matky je zvýšiť súcit s dieťaťom, ale nie som tým najlepším príkladom. Niektorí tvrdia, že deti nie sú schopné sympatizovať šesť až sedem rokov. Ale nie také jednoduché. V prvých rokoch sa u detí rozvíjajú empatické zručnosti.

Ako naučiť dieťa sympatizovať?

3 jednoduché, ale efektívne kroky.

Keď sa vy a dieťa na ulici stretnete s ďalším dieťaťom, ktoré je s niečím naštvané, postupujte takto:

1. Uveďte o tom, čo sa stane: “Vyzeraj chlapci plakať».
2. Spýtajte sa dieťaťa: «Čo si myslíš, že sa cíti teraz?". Ak sa dieťa krčí a nedokáže to zistiť, skúste navrhnúť voľbu: „Myslíte si, že je smutný? Alebo nahnevaný? “
3. Premýšľajte spolu: «Čo mu pomôže cítiť sa lepšie?»Počkajte trochu dlhšie, kým sa dieťa nerozmyslí. Ak to stále nevie, spýtajte sa: „Čo by vám v tom okamihu pomohlo?“

Toto cvičenie robíme vždy, keď stretneme rozrušené dieťa na verejnom mieste. Cítil som sa trochu hlúpo, ale jeden incident minulý víkend mi otvoril oči, ako naše rozhovory zmenili moje deti.

Boli sme v obchodnom meste, vrátili sme sa neskoro a moja osemmesačná Charlotte bola taká hrozná, ako chcela spať. Zařval bez prerušenia. Malý Bailey nás nasledoval do spálne, kde som začal pripravovať Charlottu na spanie. Potreboval som vymeniť jej plienku. Za mnou Bailey povedal:

"Mami, Charlotte plače."

- Áno, áno, - Zamumlal som a snažil sa zlomiť svetový rekord pre najrýchlejšiu zmenu plienok a Charlieho hlas stúpal o ďalšiu oktávu.

"Myslím, že Charlotte je smutná."

Zastavil som sa a otočil sa k Baileyovi. Sama sa stala smutnou. Usmial som sa, vďačný za výrastok sympatie, ktorý sa dostal priamo pred moje oči:

"Áno, je skutočne smutná." Teraz je veľmi unavená.

Vrátil som sa k dieťaťu, pripevnil si plienku, vložil bradavku späť na svoje miesto a vzal ju do rúk.

"Môžem Charlotte objať, aby sa necítila smutná?"

Pri pohľade na Bailey som sa znova usmial a blikali slzy:

"Samozrejme, drahý."

Pin
Send
Share
Send
Send