Užitočné tipy

Lekári odporučili, ako sa vysporiadať s mdloby

Pin
Send
Share
Send
Send


Tento článok je určený pre tých, ktorí sú náchylní na mdloby. Napodiv, mdloby nie sú také zriedkavé prípady, asi tretina zdravých ľudí ich prežíva. Mdloby sú niekedy desivé, zvlášť ak ich často prežívate. Okrem toho to môže viesť k neustálej úzkosti a stresu. Ak ste náchylní k mdlobám, riskujete vážne ublíženie na zdraví, pretože mdloby sa môžu vyskytnúť kedykoľvek. Ak sa chcete dozvedieť viac o mdlobách ao tom, ako sa s nimi vysporiadať, prejdite na prvý krok. Dúfame, že náš článok vás a vašich blízkych mierne ochráni.

Každý tretí človek stratil vedomie aspoň raz za život.

Vedci z Daytonskej univerzity sa domnievajú, že mdloby sú vo väčšine prípadov vyvolané nízkym tlakom. Ak je s týmto ukazovateľom všetko v poriadku a krv cirkuluje cez žily a dodáva kyslík do všetkých častí tela, človek nebude čeliť strate vedomia.

V prípade veľmi nízkeho tlaku sa srdcová frekvencia výrazne spomaľuje a krv, ktorá v tomto okamihu cirkuluje, jednoducho nemá čas na to, aby telu dodala potrebnú dávku kyslíka. Ak už je krv zadržaná v periférnych tkanivách, vedie to k ešte väčšiemu poklesu tlaku a následkom toho je mdloby.

Všetky synkopálne (mdloby) stavy sa vyskytujú v troch fázach. Prvým je mdloba, keď sa pred vašimi očami objavia kruhy a „muchy“, máte závraty, zvracajú pocit nevoľnosti a nevoľnosti, krúžky v ušiach a závraty. Navyše, ak sa osoba presunie do horizontálnej polohy, potom všetky tieto príznaky a slabosť môžu okamžite prejsť a nedôjde k strate vedomia. Druhá fáza je mdlá. Môže to trvať od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút. A treťou etapou je post-synkopa, keď človek príde k sebe, cíti slabosť a ospalosť.

Čo robiť, keď vy alebo niekto z vás blízky mdloby? Najprv sa musíte pokúsiť vyzdvihnúť osobu, aby pri páde nebola zranená. Nepokúšajte sa pozdvihnúť obeť - mala by byť umiestnená tak, aby nohy boli vyššie ako hlava. Je potrebné uvoľniť golier, uvoľniť kravatu, maximalizovať prívod čerstvého vzduchu a, ak je to možné, odstrániť osobu z upchatej miestnosti. Studená voda a vdychovanie amoniaku oživujú život. Pacient by mal klamať, až kým sa mu konečne uľaví, v žiadnom prípade by nemal vstať náhle, inak môže omdlieť.

Ak ste sa zrazu cítili, že sa chystáte stratiť vedomie, nehanbite sa požiadať o pomoc. Ak je to možné, sadnite si (alebo skôr ľahnite) alebo sa zoskupte, aby ste pri páde neboli zranení. Krčiaci sa, skúste sklopiť hlavu pod úroveň srdca.

Príčiny straty vedomia sú mnohé. Ak sa však útoky opakujú často, neodkladajte to k lekárovi.

Čo by mohlo byť príčinou mdloby?

 • Mentálna trauma, stresová situácia, ťažké obavy,
 • strata krvi a dokonca pravidelný odber krvi na analýzu,
 • silná bolesť, najmä neočakávaná v dôsledku zranenia,
 • prudký vzostup z miesta na sedenie alebo ležanie,
 • nútená dlhodobá nehybnosť (napríklad počas hodiny na škole),
 • tehotenstvo,
 • byť v dusnej miestnosti,
 • silné prehriatie
 • zadržiavanie dychu
 • slabosť spôsobená podvýživou alebo nedostatkom pohybu,
 • anémia,
 • porušenie srdca a pľúc.

Mdlievaniu spravidla predchádzajú príznaky, ako sú ostré blednutie, pocit ľahkosti, nevoľnosť, závraty, stmavnutie očí, zvonenie v ušiach. Niekedy je to tak. Ale častejšie pacient stráca vedomie, pomaly sa usadzuje na podlahe. Jeho dýchanie je plytké. Pulz nemusí byť detekovaný na zápästí, ale je na krčnej tepne. Obyčajne trvá asi 50 až 50 sekúnd, potom sa pacient prebudí. Chvíľu po omdlení sa stále cíti slabý a nevoľný.

Ako môžem pomôcť osobe, ktorá omdlala?

Polož to na chrbát. Zdvihnite nohy 30-40 centimetrov nad telo. V tejto polohe sa zvyšuje prietok krvi do hlavy. Na tejto pozícii by ste mali zostať 15 - 20 minút. Otvorte golier a utiahnite dych.

Je potrebné zabezpečiť prívod čerstvého vzduchu. K hlave pacienta môžete navyše pripevniť uterák namočený v studenej vode. Aby sa človek mohol rýchlejšie zotaviť, prineste mu do nosa čpavok.

Pamätajte, že ak omdlievate dlhšie ako päť minút, musíte zavolať sanitku. Možno budete potrebovať injekciu kofeínu alebo kordiamínu.

Ako zabrániť strate vedomia?

Ak musíte dlho stáť v upchatej miestnosti alebo v doprave, čas od času si napnite a uvoľnite svaly. Stimuluje krvný obeh.

V prípade, že pociťujete bledý stav mdloby, skúste si sadnúť a sklopiť hlavu čo najnižšie - položte ju podľa možnosti na kolená. Zhlboka sa nadýchnite.

Ak máte vy alebo príbuzný tendenciu mdloby, zapojte sa do prevencie. Potrebujete pravidelné cvičenie, ktoré znižuje úroveň vzrušenia vestibulárneho aparátu. V prípade arteriálnej hypotenzie užívajte lieky na posilnenie a lieky, ktoré zvyšujú krvný tlak.

Pin
Send
Share
Send
Send