Užitočné tipy

Ako a ako maľovať dlaždice v kúpeľni, v kuchyni

Pin
Send
Share
Send
Send


Krásne položené dlaždice zdobia miestnosť na dlhú dobu, ale časom chcem aktualizovať interiér. Odstraňovanie starých obkladov a kladenie nových obkladov je namáhavý a zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje finančné náklady, a nie je vždy možné vykonať ho.

V súčasnosti sa vyrába dlaždica, pomocou ktorej bude možné rýchlo a lacno zmeniť vzhľad miestnosti. Nemôžete sa obmedziť iba na maľovanie, ale môžete použiť aj dekorácie s tematickými kresbami, použiť vzory s farebnými sklokeramickými kompozíciami. Tí, ktorí nie sú dobrí v kreslení, môžu používať šablóny.

Metódy farbenia

Dlaždice môžete maľovať niekoľkými spôsobmi, medzi inými:

 • maľba,
 • tvorba kresieb,
 • kreslenie vzorov
 • aktualizácia farieb
 • kapitálne farbenie.

Maľovanie stien je povolené technikou krajiny, abstrakcie, zátiší, portrétov. Výkresy sa používajú pomocou šablón alebo sa vytvárajú nezávisle. Vzory je možné aplikovať na jednotlivé fragmenty dlaždíc alebo na celú plochu. Pri aktualizácii farby bude sýtejšia. Ak sa rozhodne úplne natrieť dlaždice v kúpeľni a nahradiť farby, vzory, kresby, obrázky, ozdoby, potom sa táto práca považuje za kapitál. Metóda sa zvolí v závislosti od účelu zafarbenia.

Môžete aktualizovať dlaždice na podlahe. Jediný rozdiel spočíva v tom, že má väčší mechanický účinok, čo vedie k rýchlejšiemu opotrebovaniu povlaku. Preto sa na podlahové dlaždice nanáša viac vrstiev ako na stenu.

Môžete maľovať s rôznym zložením:

 1. epoxidové farbivá
 2. na báze akrylu
 3. saténový email.

Výhody použitia epoxidovej farby sú v tom, že rýchlo schne. Po zafarbení nezostane takmer žiadny nepríjemný zápach. Akrylové farby sú svetlé a sýte. Môžu dokonca pracovať neprofesionálne. Po nanesení saténovej skloviny nezostanú žiadne škvrny, obrázky majú sametovú kryciu vrstvu.

Druhy farieb

Na maľovanie nie je vhodná štandardná farba, pretože postupom času sa odlupuje a odlupuje. Preto používajú špeciálne farbivá:

 • Na latexovom základe. Táto farba má dobrú priľnavosť k povrchu. Vyznačuje sa odolnosťou proti opotrebeniu, nepoškodzuje zdravie. Na natieranie obkladov v kúpeľni je potrebná hydroizolácia, preto sa používajú gumové zmesi. V suchej miestnosti sa používa akrylová latexová farba.
 • Farbené na sklo. Povrch, na ktorý sa zmes nanáša, musí byť hladký a čistý. Farbiaca kompozícia je drahá. Používa sa na vytváranie krásnych kresieb.

 • Na báze oleja. Pred natieraním musí byť na povrch aplikovaný základný náter.

 • Epoxidová. Sú vodotesné, dobre priľnú k povrchu a v priebehu času sa nebudú odlupovať. Pred použitím epoxidovej farby musia byť dlaždice ošetrené základným náterom na báze organických rozpúšťadiel.

 • Polyuretán. Sú odolné proti zmenám teploty, vlhkosti, preto sú vhodné na použitie v kuchyni, v kúpeľni. Rozdiel v odolnosti proti opotrebeniu. Najprv však musí byť povrch pokrytý základným náterom (nie vodou, ale z organických rozpúšťadiel) a iba v tejto oblasti sa nanáša farba na dlaždice.

 • Alkydové zlúčeniny. Vyznačujú sa dobrou priľnavosťou k povrchu. Alkydové emaily sú vhodné iba do suchých miestností.

 • Automatické emaily. Pôvodne určený na maľovanie automobilov. Zahŕňajú: pigment, živicu, rozpúšťadlo a tvrdidlo. Takéto farby sa môžu nanášať na hladké povrchy vrátane keramiky.

Odpoveď na otázku, ako maľovať dlaždicu, závisí od účelu maľby, teploty a vlhkosti, pridelených finančných prostriedkov atď. Celá maľba dlaždíc sa vykonáva pomocou latexových, epoxidových a olejových kompozícií. Výkres sa nanáša špeciálnymi farbami. Stojí to viac. Pred použitím týchto farbív povrch nemusí byť brúsený.

Možnosti rozpočtu zahŕňajú akrylové zmesi. Okrem toho po vyschnutí farby prakticky nedochádza k nepríjemnému zápachu. Ak je to potrebné, akrylové farby sa dajú ľahko odstrániť. Na aplikáciu použite kefu alebo valček. Epoxid rýchlo schne a dá sa položiť na podlahu a strop.

Steny a podlahy sú niekedy pokryté porcelánovou kameninou. Vyznačuje sa zvýšenou pevnosťou a krásnym výhľadom. Ako porcelánová kameninová farba sa používajú látky pre porcelán alebo sklo. Pred lakovaním je potrebné povrch dôkladne vyčistiť brúsnym papierom alebo brúskou.

Dajú sa dlaždice natrieť farbou?

Potrebujete špeciálne výrobky na maľovanie obkladov v kuchyni, v kúpeľni alebo je vhodná bežná farba na steny? Určite sa vyžaduje. Je to spôsobené dvoma faktormi:

 1. povrchové špecifiká (rôzne druhy keramiky),
 2. pomerne zložité podmienky v kúpeľni, kuchyni - vlhkosť, horúčka, striekanie tuku.

Povrchy upravené omietkou alebo pokryté keramickými dlaždicami sú rôzne - majú odlišnú štruktúru, reagujú odlišne na zafarbenie:

 • pri maľovaní omietnutej steny farba voľne preniká do mikroskopických pórov omietky a dotýka sa jej základne,
 • keramická dlaždica je hustá, kompaktná, hladká, takže farba nemá šancu preniknúť do svojej štruktúry a nelepí dobre na povrch, preto sa musia použiť špeciálne výrobky.

Pri plánovaní maľovania dlaždíc v kuchyni, v kúpeľni je potrebné pamätať na určité podmienky, ktoré v týchto miestnostiach existujú. Farba by mala mať nasledujúce vlastnosti:

 • prispôsobené na dlhodobý kontakt s vlhkým vzduchom, vodou,
 • odolný proti čisteniu, mechanickému poškodeniu,
 • je odolný proti čistiacim prostriedkom, takže môžete umývať steny, podlahy bez obáv z poškodenia náteru.

Aká farba maľovať dlaždice?

Na pultoch obchodov musíte hľadať výrobky určené na keramické povrchy, to znamená keramické dlaždice, terakota. Ako môžem maľovať dlaždice? Nepoužívajte rovnakú farbu na rôzne druhy keramiky. Je dobré kupovať rôzne výrobky na maľovanie dlaždíc na podlahe a stenách, tieto povrchy pracujú s rôznou intenzitou, podliehajú rôznym vplyvom.

Mnoho kompozícií lakov a farieb sú dvojzložkové keramické farby na dlaždice zmiešané bezprostredne pred použitím. Tieto inovatívne formulácie pre rôzne typy povrchov sú veľmi populárne.

Od zloženia laku na dlaždice očakávame silnú priľnavosť k podkladu. Musíte si vybrať výrobky s prihliadnutím na požiadavky tejto miestnosti - pri maľovaní steny, podlahy v kúpeľni, kuchyni je potrebné venovať pozornosť odolnosti voči:

Musíte premýšľať o tom, aký druh povlaku pomôže dosiahnuť požadovaný účinok:

 • matný povrch vyzerá elegantne, výrazne odráža jemnú viditeľnosť objemového vzoru dlaždíc,
 • lesklý - ovplyvňuje optický vzhľad miestnosti a vizuálne ho zvyšuje.

Švy na dlaždice je možné použiť na maľovanie švov na dlaždice, na maľovanie švíkov je možné zakúpiť špeciálny výrobok.

Populárne možnosti maľovania:

 • Náter V33 - na maľovanie keramických obkladov v kúpeľni, kuchyni, je produktom do vlhkých miestností, odolný proti vode,
 • Namiesto obnovovacích farieb V33 si môžete kúpiť hydrografický náter Noxan - dá sa použiť na maľovanie vnútornej strany sprchy. Ak výrobca V33 neodporúča nepretržitý kontakt natretého povrchu s vodou, Noxan tento problém nemá.

Spotreba farieb (podľa výpočtov výrobcu) poskytujúcich jednovrstvový povlak:

 • Noxan - 5-6 m² / kg,
 • V33 - 12 m² / l,
 • Flüggera Flutex 10 - 8-10 m² / l.

Recenzie farieb

Podľa recenzií majú kompozície nasledujúce vlastnosti:

  Flügger Flutex 10 - hrubá matná farba. Má výraznú vôňu, nie zvlášť silnú. Nanáša sa pohodlne, nekapáva, nie je potrebné ho zvlášť vyrovnávať. Povlak Flutex nie je zlý - nanáša sa štetcom. Úplné pokrytie je možné dosiahnuť iba v 2-3 vrstvách. Nič zvláštne? Stará kúpeľňa zmizla pod 5 až 6 vrstvami V33, natretá valčekom. To nie je zlý výsledok.

Fotografie maľovanej steny - matná biela

Fotografie maľovanej steny - saténovej bielej s trblietkami

Foto. 3 vrstvy aplikované V33

Foto. Porovnanie počtu vrstiev V33

Vzory dlaždíc

Namiesto úplného natierania dlaždíc v kúpeľni odporúčame aktualizovať ich ozdobami a vzormi. Na tento účel je užitočná šablóna. Povrch musí byť čistý a odmastený, základný náter. Šablóna by mala priliehať na povrch.

Prípravné práce - ako sa vyhnúť chybám?

Dôležitá je správna príprava podkladu.

 1. Najprv musíte z miestnosti vybrať nábytok, spotrebiče, vybavenie, ktoré narúša prácu.
 2. Povrch dlaždíc je potrebné dôkladne odmastiť (zbaviť sa škvŕn od mastnoty, usadenín, ktoré môžu viesť k zlej priľnavosti vrstvy farby). Bude vyžadovať vodu s čistiacim prostriedkom a špongiu.
 3. Potrebujete vyčistiť švy. Musia sa odstrániť všetky stopy plesní. Na čistenie sa používajú špeciálne prostriedky na ochranu proti plesniam.
 4. Nakoniec sa povrch premyje veľkým množstvom vody.

Teraz prišiel rad opravárskych prác! Zahŕňajú nasledujúce kroky:

 1. Všetky škrabance, praskliny, dutiny musia byť vyplnené špeciálnou vodotesnou hmotou na opravu obkladov, ktoré dosiahnu lepší estetický efekt. Po injektovaní nie sú škrabance po lakovaní viditeľné, steny, podlahy sú účinne chránené pred vlhkosťou.
 2. Z tohto dôvodu sa musia poškodené spoje opraviť (praskliny sa vyplnia, injektáž sa znovu aplikuje). Prebytočný roztok sa odstráni.
 3. Povrch je brúsený, vyhladený.
 4. Je zbavený prachu.

Po ochrane okrajov nábytku (ak nie je možné ho rozobrať) a miestach, kde sa dlaždica stretáva so stenou, podlahou s maskovacou páskou, môžete začať maľovať.

Tip: ak je to možné, pred lakovaním je potrebné demontovať, odskrutkovať, odskrutkovať všetko, čo je možné. Vyhnete sa tým dodatočnej práci! V opačnom prípade môžete po odstránení maskovacej pásky získať výsledok, ako je znázornené na fotografii nižšie.

Maľba: na čo treba pamätať?

Najdôležitejšie záväzné odporúčania o tom, ako natrieť dlaždicu, nájdete na obale farieb. Je potrebné prísne dodržiavať informácie o postupe, metóde maľovania, dobe schnutia jednotlivých vrstiev.

V miestnosti musíte zabezpečiť určité podmienky vlhkosti, teploty:

 • vlhkosť vzduchu by nemala prekročiť 70 - 80%,
 • optimálna teplota je 24-28 stupňov.

Pracovné podmienky ovplyvňujú:

 • rýchlosť sušenia
 • parametre pevnosti
 • estetika výsledného povlaku.

Napríklad, ak je miestnosť príliš horúca, vrstva zasychá príliš rýchlo, môže sa ukázať ako menej trvanlivá, s krátkou životnosťou.

Väčšina výrobcov odporúča pred natieraním keramické podklady ošetriť jednou vrstvou špeciálneho základného náteru. Základný náter dodáva stene potrebnú drsnosť, lak sa lepšie priľne k podkladu. Použitie základného náteru je zvlášť vhodné, ak sú povrchy vystavené neustálemu pôsobeniu vody (kuchyňa, kúpeľňa). Po zafarbení v iných miestnostiach môže byť počiatočná vrstva vytvorená farbou zriedenou malým množstvom vody (do 10%).

Maľba dlaždíc: klady a zápory

Dlaždice - silný a odolný dekoratívny náter. Môže byť lesklý alebo matný. Závisí od štruktúry vrchnej vrstvy: hladkej alebo mierne drsnej. Teoreticky môže ktokoľvek maľovať vlastnými rukami. To je len sila zafarbenia sa môže líšiť. A čo je najhoršie, farbiace prípravky sa udržiavajú na lesklom základe. Vyžaduje si to osobitné predbežné ošetrenie.

Je dôležité zvoliť správne zloženie. Niektoré farby nie sú na tieto účely kategoricky vhodné. Vo všeobecnosti je zafarbenie možné pre akýkoľvek typ dlaždíc.

Výhody farbenia

 • Rýchla aktualizácia interiéru.
 • Odstránenie viditeľných defektov starého náteru.
 • Rôzne farebné možnosti.
 • Minimálna hotovostná investícia.
 • Ľahká implementácia. Neskúsený pán sa s prácou vyrovná.

Nevýhody riešenia zahŕňajú krehkosť nového náteru pre niektoré typy farieb. Pravda, nič nebráni jej aktualizácii z času na čas. Výsledok bude potom lepší. Dlaždice na podlahe by mali byť natreté iba epoxidovými alebo latexovými zmesami. V opačnom prípade intenzívne používanie rýchlo urobí nový povrch bezcenným. Malovaný keramický obklad stien však trvá dlhšie.

Maľovanie môže byť nepretržité alebo selektívne. V prvom prípade sa farba nanáša na celú plochu stien. V druhej časti sú maľované iba fragmenty, kreslia sa vzory, panely atď. V takom prípade je obzvlášť dobré použiť šablónu. Takže môžete miestnosť zónovať, upozorniť na jej konkrétnu oblasť. Pre dizajn zvoľte iba jeden tón alebo si hrajte s farbou. Blízke kombinácie alebo kontrasty - tu neexistujú žiadne pravidlá. Použije sa akýkoľvek dizajn, ktorý sa vám páči.

Pozrite sa na fotografiu: pred a po zafarbení. Ako sa zmenila stará kúpeľňa.

Ako si vybrať farbu na obklady v kúpeľni

Kvalita a trvanlivosť nového náteru úplne závisí od správneho výberu zloženia. Musíte pochopiť, že musí odolať extrémnym teplotám, vysokej vlhkosti, častému čisteniu. Nie každý nástroj to zvládne. Preto musíte okamžite opustiť všetky liečivá rozpustné vo vode. Alkydové emaily nebudú fungovať, sú nepohodlné vo vlhkom prostredí. Najlepšie je vybrať si nasledujúce typy kúpeľní.

Olejové farby

Hustý, dostatočne odolný náter s dlhou životnosťou. K dispozícii v širokej škále farieb. Ak je to potrebné, môžete ich kombinovať a získať požadovaný odtieň. Ľahko sa nanáša, schne niekoľko dní. Má štipľavý zápach, ktorý po vysušení zmizne. Časom sa môže žltnúť, najmä na svetlých a bielych rovinách. Cena ropných produktov je nižšia ako u ostatných.

Epoxidový email

Vytvorte plastový, odolný, horľavý film. Je vodotesný, nereaguje na zmeny teploty, je ohňovzdorný. Je nepríjemné, že sa mikroorganizmy množia na svojom povrchu, čo je dobré pre neustále vlhké a teplé prostredie v kúpeľni. Medzi nevýhody epoxidu patrí vysoká cena a obtiažnosť pri aplikácii. Majstri odporúčajú začínajúcim maliarom cvičiť na nenápadných miestach pred začatím farbenia.

Latexové zlúčeniny

Čisté latexové emulzie. To dáva povlaku zvýšenú odolnosť proti vlhkosti - neprenáša vodu na substrát, môže sa umývať a čistiť. Ďalšou výhodou materiálu je plasticita. Vďaka tomu výsledná vrstva nielen praskne, ale je tiež schopná utiahnuť malé praskliny až do šírky 1 mm. Nevýhody latexových prípravkov: nízka svetelná stálosť a vyššia cena ako olejové zmesi.

Olejové, latexové a epoxidové farby sa používajú na maľovanie veľkých plôch. Na maľovanie alebo kreslenie vzorov sa používajú iné kompozície. Na tieto účely sú najvhodnejšie špeciálne prípravky z farebného skla. Ležia dobre na zemi bez osobitnej prípravy, vydržia dlho, neklesnú.

Pracovná postupnosť

 • Podšívku dôkladne umyte. Najskôr odstráňte všetky nečistoty pomocou čistiaceho prostriedku. Ak je to potrebné, použite brúsivo. Rovina musí byť čistá. Čistíme plesne, huby a povrch ošetríme dezinfekčným roztokom.
 • Matujeme základňu. Farbivo nebude ležať dobre na lesklom hladkom povrchu, musí byť zdrsnené. Berieme malý brúsny papier a brúsime lietadlo. Ak je podšívka matná, môžete tento krok preskočiť. Čiastočné maľovanie alebo maľovanie nevyžaduje rohoženie.
 • Skontrolujte dlaždice a škáry dlaždíc. Posledne menovanú možno dokonca ľahko poklepať. Odstráňte všetky odštiepané čipy a starostlivo ich vyčistite. Zmiesiť zálievku, vyplniť poškodenými švami. Praskliny a triesky na výstelke sú utesnené tmelom. Nechajte to zaschnúť.
 • Povrch odmastite. Ak to chcete urobiť, utrite ju rozpúšťadlom. Môžete vziať rozpúšťadlo, terpentín alebo lieh.
 • Voľné povrchy zakrývame filmom, aby sa počas prevádzky nestrekli. Okraj vane prilepíme maskovacou páskou.
 • Uzemnenie základne. Vyberte základný náter, ktorý zlepšuje priľnavosť. To by malo byť špeciálne riešenie pre dlaždice. Naneste tenkou vrstvou valčekom alebo štetcom na celý povrch. Počkáme, kým bude základný náter úplne suchý.

Štetina z prírodných štetín

Na prácu potrebujete dve rôzne kefy. Ploché filé sú vhodné na spracovanie veľkých plôch. Na natieranie škár, malých prúžkov alebo nanášanie vzoru sa vyberajú obložené kefy. Pred prácou sa odporúča prístroj opláchnuť a namočiť po dobu jednej hodiny do čistej vody. Počas tejto doby štetiny trochu napučia a stanú sa elastickými. Po takejto príprave vypadnú menej počas procesu farbenia.

Ak je nádoba s farbou veľká, produkt sa naleje do menšej misky. Farbenie začína od rohu. Tretia kefa sa položí do pohára, jemne stlačeného na okraji nádoby. Inak prebytočný roztok kvapká na základňu. Средство растирается по облицовке плавными движениями. Двигаются либо справа налево, либо сверху вниз. Направление движения менять не стоит. Могут появиться некрасивые полосы.

Нужно знать, что кисть накладывает достаточно толстый слой красящего состава. Ak nie je rovnomerne rozložená, zostanú škaredé toky alebo pruhy. Na neprístupných miestach a pri kĺboch ​​použite tenký nástroj. Pri tomto postupe môže produkt v nádobe trochu vyschnúť, pravidelne sa mieša s paličkou.

Najlepšia voľba, ak potrebujete maľovať veľké objemy. Je to klzisko s držadlom, ktoré môže byť dlhé - je vhodné maľovať steny takýmto nástrojom, alebo krátke, zariadenie je vhodné pre povrch stropu. Na štadión sa kladie tzv. Kožuch. Môže byť s hromadou alebo bez hromady. Plášť valca je zvolený v závislosti od typu farbiva.

Takže pre olejové prípravky sú vlasové materiály vhodnejšie pre vodné emulzie - porolon. Dizajn vám umožňuje distribuovať farbiacu kompozíciu čo najrovnomernejšie na povrch, aplikovať ju v tenšej vrstve ako kefa. Preto je spotreba materiálu pri maľovaní valcom výrazne znížená. Nie je však možné maľovať dlaždice týmto spôsobom, budete musieť pracovať štetcom.

Ak chcete pracovať s valcom, musíte si kúpiť špeciálny zásobník na farbu. Tekutý prípravok sa naleje do palety do polovice a do neho sa ponorí klzisko. Potom je vyhodený na rebrovanej rovine podnosu, po ktorej môže byť vymaľovaný. Valec je pritlačený k základni, potom spadne, opäť stúpa. Pohyby sú plynulé s rovnakou silou po celej ploche. To zaisťuje rovnomerné sfarbenie dlaždíc.

Nanesenie ochrannej vrstvy

Aby náter vydržal čo najdlhšie, je chránený lakom. Po vyschnutí farbiva sa na povrch nanesie jedna alebo dve vrstvy laku. Je dobré, že chemický základ materiálov je jeden. Ak sa teda použilo akrylové farbivo, mal by byť lak tiež na akryláte.

Počet vrstiev sa určuje podľa odporúčaní výrobcu. Uložte ich pomocou kefy, menej často pomocou valca. V miestnostiach, kde existuje riziko plesne, je potrebné ďalšie ošetrenie natretého povrchu antiseptikom. Dá sa kúpiť v akomkoľvek železiarstve. A musíte to robiť pravidelne.

Zistili sme, ako maľovať dlaždice v kúpeľni vlastnými rukami. Jedná sa o jednoduchý postup, ktorý vám pomôže bez veľkých nákladov a veľmi rýchlo aktualizuje nudný interiér. Môžete konať dramaticky: natrieť podlahu a steny kúpeľne, alebo môžete iba mierne zmeniť dizajn a doplniť ho stredne veľkou ozdobou alebo panelom.

Aké zloženie farby zvoliť?

Ak chcete dosiahnuť najlepší výsledok, musíte zistiť, ako maľovať dlaždice. Ideálnou možnosťou je akékoľvek zloženie na mastnom základe. Vytvára pevnú priľnavosť na pracovnom povrchu a môže vyzerať bezchybne po mnoho rokov.

Akrylové kompozície sú ekonomické a mali by sa im venovať pozornosť pri zvažovaní otázky „ako maľovať dlaždice?“. Je vhodné s nimi pracovať a, čo je dôležité, maľovanie dlaždíc v tomto prípade nevyžaduje špeciálne zručnosti.

V tejto záležitosti sa tiež dobre prejavili epoxidové farby. Kompozície na báze epoxidovej živice tvoria pevný a tvrdý povlak na stene dlaždíc (čo sa nedá povedať o elastických polyuretánových farbách). Adhézia a odolnosť proti vode sú tu tiež štandardné. Smalt, ktorý pevne drží na povrchu dlaždice, zároveň vytvára ochranu pred vlhkosťou. Ak ste nemuseli maľovať dlaždice takýmito kompozíciami, je lepšie najprv trénovať na neviditeľnom mieste pre oči. Pretože práca s takýmito farbami vyžaduje zručnosť. Ani tu však nie je nič komplikované, a preto by sa mala zvážiť táto možnosť.

Latexové disperzné farby majú dobré adhézne vlastnosti. Vďaka latexu sú pevne držané na kovoch, skle, betóne a na dlaždiciach. Mali by sa však vyberať výlučne do miestností so suchým podnebím. V prípade vlhkých miestností má zmysel venovať pozornosť formuláciám na báze gumy. Prakticky nie sú horšie z hľadiska stability a odolnosti voči polyuretánovým zlúčeninám. Dispergovateľná voda však neobsahuje štipľavý zápach a pri maľovaní je úplne neškodná.

Predpúšťanie povrchu pre túto triedu náterov nie je potrebné, okamžite sa nanášajú na dlaždicu.

Alkydové emaily (napríklad PF-115 a cudzie analógy) majú vynikajúcu priľnavosť k mnohým typom povrchov vrátane keramiky a plastov. Takéto smalty sa najlepšie používajú iba v suchých miestnostiach a iba na stenách. Ak chcete maľovať dlaždice na podlahe alebo vo vlhkej miestnosti, je lepšie zvoliť iné možnosti zloženia.

Polyuretán na báze polyuretánových živíc má vynikajúcu priľnavosť k akýmkoľvek materiálom. Osobitná pozornosť si tu zaslúži jednozložkové uretánové emaily v zmesi s organickými rozpúšťadlami. V porovnaní s vodnými disperziami a alkyduretánovými farbami je ich odolnosť proti oteru pomerne vysoká, neohýbajú sa pri vystavení vlhkosti a vysokej teplote.

Ďalším typom kompozície, ktorá je vhodná pre tento druh práce, je lak na auto. Toto nie je zlá voľba pre hladké povrchy. Smalt je schopný odolať vlhkosti. Automaticky smaltované povrchy sa ľahko spracúvajú (umývajú, utierajú) a dlhodobo si zachovávajú svoj estetický vzhľad.

Pred natieraním keramických obkladov a nadobudnutím farby sa tieto farby okamžite určia podľa farebnej schémy budúceho dokončenia. Za týmto účelom si môžete kúpiť farbu s hotovým odtieňom alebo si vytvoriť farbu sami. V druhom prípade sa k bielej farbe pridá farba. To je oveľa pohodlnejšie, pretože musíte dosiahnuť presne rovnaký odtieň, ktorý je najvýhodnejší.

Aká technológia maľovať

Pokyny, ako maľovať dlaždice, nie sú príliš ťažké. Urobte to sám, dokonca aj niekto, kto je na stavbe nový, sa môže ujať takejto práce.

Postupnosť akcií je nasledovná:

 1. V prvom rade sa dlaždice umývajú od nečistôt, vodného kameňa a spreja. Pomocnými látkami môžu byť abrazívne čistiace prášky alebo čistiaci prostriedok s kyselinou. Viac podliehajú odstráneniu starého znečistenia,
 2. Zvyšok čistiaceho prostriedku utrite navlhčenou handrou a povrch (vrátane švov) úplne osušte,
 3. Dlaždice sa odmasťujú acetónom alebo benzínom,
 4. Povrch dlaždíc je očistený hrubým brúsnym papierom. Na dotyk by mala byť cítiť určitá drsnosť. Lesk je rádovo o stupeň horší na priľnavosť,
 5. Prach sa odstráni pomocou vysávača alebo suchých handier,
 6. Následné postupy - základný náter a vlastne natieranie dlaždíc zvoleným zložením.

Ak je to potrebné, zabezpečte vynikajúcu hydroizoláciu povrchu, je vhodné povrch úplne natrieť.

Dlaždice a švy sú natreté valčekom alebo štetcom so širokou základňou. Ak máte v úmysle ozdobiť povrch, môžete zvážiť možnosť zvýraznenia švov inou farbou. V tomto prípade sú švy pred lakovaním dlaždíc uzavreté maskovacou páskou.

Poznámka: Zakaždým, keď je potrebné maskovaciu pásku odrezať novú, pokusy o použitie už prilepených prúžkov na nových úsekoch dlaždíc sú neúspešné. A pokaziť všetku prácu (farba je rozmazaná pri švíkoch).

Ak je potrebné použiť vzor alebo malú kresbu, vyberie sa čiastočné sfarbenie dlaždíc. V takom prípade je veľmi vhodné použiť šablónu.

Odtiene sfarbenia

Celý postup farbenia sa zredukuje na viacnásobnú aplikáciu skloviny s tenkou vrstvou na pripravenom keramickom základe. Prečo je kompozícia farby najprv prispôsobená konzistencii, s ktorou je príjemnejšie pracovať. Pozeranie sa na cestu súčasne sa však považuje za kompetentnejšie. Potom by sa farba nemala riediť viac, ako je uvedené na plechovke, pretože je možné dosiahnuť úplne nepredvídateľný účinok. Ďalší dôležitý aspekt sa týka množstva indukovanej farby. Indukovaná kompozícia by mala stačiť rovnako, ako je to potrebné pre jednovrstvovú aplikáciu na keramiku.

Pretože farbu nie je možné skladovať dlhšiu dobu (môže trvať až 6 hodín). Aby bola lakovaná podlahová krytina rovnomerne vyfarbená a krásna, nanáša sa farba v 3 vrstvách. Najmä ak je základňa veľmi odlišná zafarbenia, ako je farba, ktorá sa plánuje zabudovať na dlaždicu.

Nanesená vrstva sa musí nechať schnúť, pričom to trvá asi 12 hodín. A až po tejto dobe prejdite na ďalšiu vrstvu. Toto by sa malo robiť so všetkými vrstvami. Hlavná vec nie je ponáhľať sa.

Ako ozdobiť dlaždice moderným spôsobom

Pri vytváraní geometrického vzoru je optimálnym riešením použitie maskovacej pásky. S jeho pomocou je možné vytvoriť jasné a presné línie.

Novodobým trendom v dekorácii dlaždíc je použitie 3D efektu. Je zaujímavé, že obrázky vytvorené farbou na dlaždici vyzerajú trojrozmerne. Keramický povrch s 3D dekorom vyzerá nezvyčajne a krásne. Obzvlášť táto dlaždica je vhodná na zdobenie stien kúpeľne a WC. Z tohto dôvodu je sortiment takýchto výrobkov v stavebných supermarketoch veľmi široký. Náklady na túto keramiku nie sú malé. V tejto súvislosti mnohí krajania vzali 3D dekor do prevádzky a úspešne ho vytvorili doma vlastnými rukami.

Trojrozmerný obrázok môžete vytvoriť nasledujúcim spôsobom:

 1. Potrebné postavy sú vyrezané z gázy a prilepené k stene,
 2. Položte prvú vrstvu skloviny na kučeravé gázy na stenu,
 3. Po úplnom zaschnutí prvej vrstvy sa nanesie druhá vrstva farby s úplne iným odtieňom.

Všetky práce sa vykonávajú pomocou hrubého valca. Zvyšok sekvencie zodpovedá zvyčajnému spôsobu farbenia.

Ako vyrobiť farbu dlhšie?

Pri maľovaní dlaždíc kompozíciou farieb na báze oleja je potrebné túto farbu natrieť lakom. Laková vrstva bude chrániť farbu a zabráni olupovaniu farby. Pri opravách v kúpeľni je potrebné venovať osobitnú pozornosť tejto poznámke.

Na lakovanie dlaždíc sa zvyčajne používa lak na vodnej báze. Jeho dôstojnosť sa uznáva ako schopnosť udržiavať nedotknutú priehľadnosť po mnoho rokov bez toho, aby sa vytvorila žltá farba (čo sa nedá povedať o olejovom laku). Lak na báze oleja je vynikajúci na iné dizajnérske účely. Laková vrstva s požadovanou hustotou a tvrdosťou chráni lak pred opotrebením počas prevádzky. Najmä ten, ktorý pokrýva podlahovú keramiku.

Aby lak dokonale padol, musíte počkať, kým farba úplne nezaschne. V opačnom prípade sa farba zvlhne a vytvorí zbytočné škvrny.

Teraz pre tých, ktorí sa zaujímali o to, či je možné maľovať dlaždice, vyšlo najavo, že to nebolo len možné, ale aj potrebné. Ak urobíte všetko podľa pravidiel, kuchyňa, kúpeľňa alebo kúpeľňa získajú úplne inú atmosféru - módne, pohodlné a radostné. Príjem s farebnými dlaždicami môže výrazne ušetriť na opravách, bez toho, aby sa z domu stal prašný a nehostinný.

Maľovanie krok za krokom

 1. Najprv musíte naplánovať rôzne fázy práce. Pravdepodobne budú nejaké pochybnosti o spojoch. Musím najprv zafarbiť spoje? Najlepšou metódou je postupné používanie produktu - najskôr vo spojoch v tejto malej časti steny a potom na dlaždiciach. Ak najprv spojíte švy po celej ploche a potom po celej dlaždici, môže to spôsobiť nerovnosti.
 2. Ak chcete, aby švy mali inú farbu, najskôr ju môžete natrieť, keď je vrstva úplne suchá, prilepte ju cez jej okraje. Pohybujeme meter po metre, zhora nadol. Na zafarbenie švov budete potrebovať malú kefu, ktorá uľahčí zakrytie dutín, neprístupných miest. Vrstvy by sa mali nanášať špongiovým valcom pomocou priečnej metódy (každá nasledujúca vrstva v inom smere, napríklad najprv zhora nadol, druhá vodorovne).
 3. 15-30 minút po maľovaní opatrne odstráňte kryciu pásku. Ak pásku odstránite neskôr, farba na páske zaschne, môžete nový lak poškodiť.
 4. Ak je potrebné naniesť ďalšiu vrstvu, je potrebné povrch ešte pred ďalším spracovaním uzavrieť maskovacími páskami.

Koľko vrstiev by malo byť nanesených?

Mali by ste použiť informácie uvedené v pokynoch k produktu a vaše vlastné želania týkajúce sa intenzity farieb. Medzi nanesením vrstiev je potrebné urobiť interval sušenia 12-48 hodín (v závislosti od odporúčaní výrobcu).

Vytvrdzovanie nového laku trvá omnoho dlhšie:

 • mechanická odolnosť sa dosiahne za niekoľko dní,
 • chemická odolnosť - asi po týždni,
 • plne funkčné vlastnosti - za mesiac!

Nepoužívajte miestnosť počas prvých 3 až 4 dní, v priebehu niekoľkých nasledujúcich dní musíte byť opatrní pri natieraní povrchov. Dbajte na to, aby ste nenatierali lakovaný povrch, nestrekli ho vodou.

Fotografie diel: po a pred lakovaním

Je možné maľovať dlaždice alebo je lepšie zraziť a prilepiť novú? Ak je dlaždica v dobrom stave, nie je potrebné ju vymeniť. Maľovanie aktualizuje interiér, mení farbu - rýchlo a lacno.

Pin
Send
Share
Send
Send