Užitočné tipy

Na čo je tlakový obväz?

Pin
Send
Share
Send
Send


Pod pojmom obväz sa rozumie špeciálne zariadenie, ktorého účelom je upevniť obväzy na tele pacienta.

Prostriedok na zastavenie krvácania

Tlakový obväz vytvára stály nápor na určitú časť tela. Používa sa nielen pri silnom krvácaní z poranenia alebo poranenia, ale v prípade potreby tiež na rýchle zastavenie krvácania z tepien. Táto metóda sa používa ako posledná možnosť, pretože môže viesť k závažným léziám.

Vlastnosti tlakového obväzu

Tento druh obväzu, rovnako ako akýkoľvek iný, má svoje vlastné charakteristické zložky. Okrem požadovaných prvkov (sterilná vložka umiestnená na rane alebo strihu, vankúšik a gázový obväz) sa dodáva v súprave so špeciálnym tlakovým vankúšikom. Pretože je povolené používať župan.

Tlakový vankúš má svoju vlastnú funkčnú zodpovednosť. Z tohto hľadiska musí spĺňať určité požiadavky a charakteristiky. Patria sem: flexibilita (pre lepšie prispôsobenie povrchu tela), veľkosť (mala by byť dostatočne veľká na pokrytie celej rany) a hustota (na ranu a jej okraje pôsobiť rovnomerným tlakom, zatiaľ čo veľmi tesné môže viesť k zvýšenému krvácaniu). ,

Po určitom čase náporu je miesto rany zakryté a krv prestáva tečať.

Bandážová aplikácia

Prečo je dôležité nerušiť obeh?

Ak aplikujete tento typ obväzu na miesto poranenia, dávajte pozor, aby ste neprenášali žily, a tým zabránili prietoku krvi. Inak je možné prudké spomalenie alebo dokonca úplné zastavenie pohybu krvi (stáza). Takéto narušenie krvného obehu môže vyvolať zvýšenie krvného tlaku v žilách nad miestom poranenia a v dôsledku toho zvýšené krvácanie.

Keď je obväz narušený alebo sa použije nesprávny materiál, sú pozorované príznaky stázy: prsty na poranenej ruke alebo nohe začnú zafarbovať do modra.

Ako aplikovať tlakovú bandáž?

Správne použitie tlakového obväzu je veľmi dôležité. Na tento účel je povolené používať špeciálny župan alebo improvizované prostriedky, ale je veľmi dôležité, aby boli sterilné.

Pri nanášaní tlakového krytia dodržiavajte nasledujúci postup:

 • Otvorte zapečatené balenie sterilného vrecka a na miesto rany vložte sterilné tkanivo.
 • Obrúsok musí byť pripevnený k rane pomocou dvoch alebo troch kruhových pasáží s bandáží.
 • Ďalej, technika aplikácie tohto typu obväzu zahŕňa aplikáciu tlakovej vložky. Uistite sa, že pokrýva rovnomerne okraje rany alebo rezu. Ak nemáte po ruke správny vankúš, jeho funkciu môže vykonávať bežný župan.
 • Pevne pritlačte prítlačnú doštičku obväzom, pričom okolo zranenej končatiny vykonajte niekoľko kruhových pohybov. Násilie musí byť také, aby sa zastavil tok krvi z rany.
 • Potom starostlivo sledujte príznaky stázy a zastavte tok krvi z rany.
 • Ak sa krvácanie nezastavilo, dodatočne na povrch rany naneste tlakovú podložku.
 • Bez ohľadu na krvácanie sa uistite, že je zabezpečená zvyšná časť postihnutej časti. Je tiež vhodné ho mierne zvýšiť. To platí najmä pre zranené končatiny.
Tlakové obväzy

Ak nie je po ruke žiadne sterilné obväzové vrecko, môže sa ako tlakový obväz použiť šatka, ktorá sa pred tým musí zložiť.

Technika aplikácie šatového obväzu je podobná ako pri predchádzajúcej technike:

 • Najskôr si nasaďte sterilnú gázovú servítku a pripevnite ju obväzom.
 • Po zložení položte obväz na miesto rany prikryté sterilnou vložkou. Jeho konce by mali vyčnievať z oboch strán do rovnakej dĺžky.
 • Potom naneste tlakovú podložku.
 • Prečnievajúce hrany prekrývajte uzlom.
 • Uistite sa, že nedochádza k žiadnemu stázovaniu, ale prietok krvi z rany sa zastavil.

Dôležité! Ak sa v rane nachádza cudzie teleso, je prísne zakázané používať tlakovú bandáž pred jej bezpečným odstránením! Nie je tiež dovolené umývanie rán alebo rezu normálnou tečúcou vodou. To je možné dosiahnuť pomocou trojpercentného roztoku peroxidu vodíka.

Správnym a včasným ošetrením miest poranení a poranení sa dá vyhnúť vzniku mnohých komplikácií.

Čo je to tlakový obväz

Účinným spôsobom eliminácie krvácania je špeciálna fixácia. Môže sa používať na boj proti stredne ťažkému až ťažkému venóznemu kapilárnemu a arteriálnemu krvácaniu. Metóda sa používa, keď neexistujú žiadne iné metódy, pretože to môže spôsobiť vážne komplikácie. Obväz pozostáva z obväzu, sterilnej vložky a podložky, ktorá je ohybná, pokrýva celú poškodenú oblasť a priľne k pokožke. Tlakové obväzy pomáhajú hojiť rany a zastavujú krvácanie.

Kedy použiť tlakové obväzy

Na krvácanie z ciev a kapilár sa často používa tlaková bandáž. Okrem toho pomáha eliminovať svetelný a stredný prietok krvi z tepien. Táto technika sa používa na prevenciu krvácania po operácii (flebektómia alebo mastektómia).

Pri zraneniach je tiež potrebný tlakový kryt, ktorý sa správne aplikuje. aby nedošlo k narušeniu normálneho obehu krvi a aby nedošlo k vytlačeniu krvných ciev. Nesprávny postup je indikovaný znížením teploty v mieste poškodenia, zvýšeným prietokom krvi a modrou kožou na nechtoch a prstoch.

Pravidlá prekrývania

Pravidlá uplatňovania tlakového obväzu pomáhajú predchádzať nepríjemným následkom. Postupnosť pôsobenia závisí od materiálu použitého na obväz a miesta rany. Táto technika je vhodná na boj proti krvácaniu zo žily v ktorejkoľvek časti tela. Keď z tepien prúdi krv, na stehno a rameno sa položí škrtidlo. Ak nie je k dispozícii, môžete použiť župan, pevne ovinúť poškodenú oblasť.

Pravidlá uplatňovania tlakového obväzu pomáhajú predchádzať nepríjemným následkom.

Použitie tlakového obväzu, ktorého algoritmus je jednoduchý, sa používa na poškodenie tela a hlavy. Ak sú žily v krku poškodené, musia sa použiť špeciálne techniky. Osoba poskytujúca prvú pomoc nemusí mať lekárske vzdelanie, ale musí poznať algoritmus činnosti.

Použitie županu

Župan je možné zakúpiť v lekárni, vziať si ho do auta alebo do továrne. Postup je nasledujúci:

 • umyte si ruky umývaním mydlom alebo nadávkovaním alkoholom, furatsilinom alebo vodkou,
 • ošetriť miesto poškodenia
 • vyberte vložku a aplikujte ju na ranu,
 • opraviť ovinovacím obväzom 2-3 krát,
 • naneste naň prítlačnú podložku a pevne ju pripevnite obväzom.

Ak krv stúpa a vankúš je rýchlo nasýtený, ďalší sa položí na vrch a zaistí sa obväzom. 15 minút po zákroku sú obväzy oslabené, ak sa vyskytnú príznaky porúch obehového systému. Pri použití tejto techniky musíte postupovať podľa krokov a správne zaobchádzať s ranou. Je zakázané umývať ho antiseptikom, ale je potrebné ošetrovať oblasť okolo poškodenia pohybujúc sa od okraja k okraju.

Ak sa v rane nachádzajú malé úlomky, opatrne sa odstráni. V prítomnosti zaseknutého kúska skla a iných hustých materiálov sa neodstraňujú, pretože uzatvárajú nádobu a extrakcia spôsobí vážne krvácanie. Okrem toho môžu z oblasti rany vychádzať úlomky kosti, čo bráni aplikácii obväzu.

Aby ste ich neovplyvnili, musíte do obrúsku odrezať dieru a umiestniť tlakovú podložku bez toho, aby to ovplyvnilo štruktúru kosti. Ak bol obväz aplikovaný na dolnú časť nohy, potom sa musí končatina umiestniť na kopec, aby sa znížil prietok krvi. Ak je rameno poškodené, musí byť pripevnené k telu.

Šatkový dresing

Táto technika sa môže použiť v prípade núdze na skrátenie času na obliekanie. Na tento účel použite kúsok gázy alebo tkaniny zložené vo forme šálu. Použije sa tlakový obväz, ktorý sleduje algoritmus:

 • vykonávať ošetrenie rán a rúk,
 • umiestniť na miesto poškodenia obrúsok alebo tampón,
 • aplikujte šál v strede miesta poranenia, konce by mali byť rovnako veľké,
 • cez okraj obväzu pritlačte vankúš k telu a pripevnite ho uzlom.

Táto technika sa môže použiť v prípade núdze na skrátenie času na obliekanie.

Zostava by nemala byť nad poškodenou oblasťou. Táto technika sa používa na ranu na hlave, ramene, ramene, kolene, brade, stehne alebo ramene. Šetrku môžete použiť na zavesenie nohy alebo ramena, aby sa znížilo riziko zvýšeného prietoku krvi a posunu kostí počas zlomeniny.

Poranenie hlavy a trupu

Táto metóda umožňuje zastaviť krvácanie z rán, ktoré sú na tele a hlave. Tlaková podložka je pripevnená tak, že pokrýva celú oblasť poškodenia a prilieha k nej pevne. Ak existuje hlboký kanál na rany a silné krvácanie, potom pred začatím aplikácie urobte tamponádu a do rany vložte tampóny. Potom sa uskutočnia zvyšné kroky postupu.

V prípade poškodenia krku sa vyžaduje správny obväz. Na tento účel sa poškodená nádoba pritlačí prstom k chrbtici. Do oblasti krčnej tepny sa umiestni sterilná vložka a tlakový obväz, ktorý ju pripevní turniketom k zdvihnutému ramenu z opačnej strany, ak nie je k dispozícii dlaha alebo lepenka.

V tomto prípade je postup núdzový. V budúcnosti musí byť obeť prevezená do nemocnice za odbornou pomocou a úplným zastavením krvácania.

Použitie turniketu a bandáže tlaku

Ak má osoba závažné krvácanie z tepny, aby sa zabránilo veľkej strate krvi a smrti pacienta, je potrebné použiť škrtidlo. Ak to nie je po ruke, môžete si vziať pás alebo akýkoľvek nie príliš úzky roztiahnuteľný materiál. Masívny prietok krvi sa najčastejšie pozoruje pri poškodení ciev dolných končatín, stehien predlaktia alebo ramien.

Umiestnenie rán sa môže líšiť, ale turniket sa aplikuje na stehno alebo rameno, pričom sa vyhýba dolnej časti nohy a predlaktia. Bandážovanie krvácejej rany pomocou turniketu by sa malo vykonávať podľa pravidiel:

 • pripevnite turniket nad ranu 3-5 cm,
 • pred použitím stlačiť nádobu,
 • Na nahé telo neukladajte škrtidlo (odporúča sa do neho položiť kus látky).

Rozťahovanie turniketu a jeho aplikácia okolo končatiny vám umožňuje zastaviť krvácanie. Zariadenie nemôže byť zakryté ničím. Ak sú horné končatiny poškodené, turniket sa aplikuje počas 1,5 hodiny a pri zranení dolných končatín - počas 2 hodín. V zime trvá pol hodiny. Informácie o dobe aplikácie turniketu sa zaznamenávajú na otvorených plochách kože v hodinách a minútach, pretože sa môže stratiť kúsok papiera, ktorý je umiestnený pod turniket.

Umiestnenie rán sa môže líšiť, ale turniket sa aplikuje na stehno alebo rameno, pričom sa vyhýba dolnej časti nohy a predlaktia.

Ak preprava trvá dlho, musí sa turniket uvoľniť každú hodinu na 10 minút. Počas tohto obdobia sa krvácanie zastaví pritlačením prstu k nádobe. Turniket sa aplikuje správne, ak v dolnej časti tela nie je pulzácia a bledosť pokožky. Ak turniket nie je dostatočne utiahnutý, končatina sa zmení na modrú.

oklúzny

Okluzívny obväz sa používa s otvoreným pneumotoraxom, keď sa vzduch hromadí v pleurálnej dutine v dôsledku otvoreného rany v hrudi. Bandáž zabraňuje vniknutiu vzduchu do hrude. Po prvé, koža okolo postihnutej oblasti musí byť namazaná vazelínou a materiálom, ktorý neumožňuje vzduchu prechádzať napríklad polyetylénom.

Obväz by mal zakrývať ranu a pokožku okolo nej. Tlaková podložka alebo vatový tampón a gáza zložená v niekoľkých vrstvách sa položia na vrch. Pri vdychovaní materiál zakrýva poškodený povrch a izoluje ho od prenikania vzduchu.

sterilné

Tento postup bude vyžadovať absorpčnú bavlnu a niekoľko vrstiev sterilnej gázy. Takýto obväz sa aplikuje na samotnú oblasť poškodenia. Je vhodný na zakrytie tampónu alebo drenáže vloženého do rany na odstránenie lymfy alebo hnisavej hmoty. Týmto spôsobom sa z poškodenej oblasti odstránia toxíny a škodlivé baktérie, čím sa rana chráni pred opakovaným šírením infekcie.

Procedúra urýchľuje proces hojenia. Ak je pacientovi aseptický obväz, musíte sa uistiť, že nie je namočený v krvi. Ak k tomu dôjde, tkanivo s krvou sa zmení na čisté alebo sa aplikuje ďalšia vrstva obväzov a vatovej vlny.

Pin
Send
Share
Send
Send