Užitočné tipy

Ako čistiť vložku do obuvi: užitočné tipy

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 19. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

V priebehu času sa vložky do topánok značne opotrebujú. V každom kroku, ktorý urobíte, porézne vložky absorbujú prach, mazu a pot, čo môže spôsobiť objavenie sa baktérií a húb. Niekedy sa zbaviť baktérií a nepríjemného zápachu je veľmi ťažké, ale celkom možné je to vďaka mnohým trikom. Ak je slabý zápach, stačí stierku vložiť do mydlovej vody. Zložitejšie problémy možno vyriešiť riešením s pridanou jedlou sódou alebo liehovým alkoholom.

Ako čistiť kožené vložky

Koža je prírodný materiál, ktorý sa vyznačuje mechanickým napínaním a citlivosťou na vlhkosť a chémiu. Preto sa musíte o tieto topánky starať zvláštnym spôsobom, aby ste predĺžili jej životnosť. Ako čistiť vložky doma?

Kožené vložky by nemali byť mokré, to znamená, že možnosť prania v práčke alebo ručne nie je vhodná. Na starostlivosť o topánky vo vnútri môžete použiť špeciálne peny. Nechajú pôsobiť niekoľko minút a potom ich utrite suchou alebo vlhkou handričkou, aby sa odstránili nečistoty a zvyšky.

Na čistenie vložiek existujú domáce recepty.

Najjednoduchší spôsob použitia bežnej zubnej kefky s mäkkými štetinami a roztokom mydla na pranie.

Ľahko navlhčite kefu v roztoku a stielku ľahko vyčistite, ak je to potrebné, postup niekoľkokrát zopakujte. Potom povrch utrite mäkkou suchou handričkou a nechajte ho vyschnúť na teplom mieste, nie však na batérii. Týmto spôsobom môžete odstrániť nečistoty z takmer akéhokoľvek vnútorného povrchu obuvi, sandálov, baletných topánok atď.

Špecifickosť kože ako materiálu: na čo sa zamerať?

Pretože je pokožka prírodným materiálom, vyznačuje sa pomerne rýchlym výskytom defektov spojených s intenzívnym používaním. Vyznačuje sa zvýšenou citlivosťou na vlhkosť a napínanie. Koženú stielku nie je možné navlhčiť, pretože rýchlo stratí svoj tvar a nebude vhodná na ďalšie použitie.

Pre mnoho dievčat je otázka, ako čistiť stielku z kožených sandálov, obzvlášť dôležitá z dôvodu, že ju nie je možné odstrániť z topánok. To znamená, že ako sa zbaviť nepríjemných zápachov a škvŕn, bude sa musieť brať do úvahy vonkajší a vnútorný materiál obuvi, ktorý iba prispieva k nepríjemnostiam.

Aké prostriedky by sa v žiadnom prípade nemali použiť

Predtým, ako si vyberiete technológiu čistenia koženej stielky v topánkach bez toho, aby ste na ňu míňali príliš veľa peňazí, musíte najprv zvážiť možnosti riešenia problému, ktoré by ste mali odmietnuť (pokiaľ nie ste ochotní minúť peniaze za nový pár):

  • mydlo je hlavným nepriateľom materiálov ako semiš, koža a nubuk, mydlový roztok sa nedá použiť na čistenie vložiek z kože, pretože môže zmeniť štruktúru pokožky, urobiť materiál príliš mäkkým alebo naopak tvrdým,
  • domáce chemikálie, pracie prášky a iné čistiace prostriedky 100% poškodia produkt bez možnosti jeho obnovenia,
  • acetón môže mať bieliaci účinok.

Ako čistiť koženú stielku v topánkach: riešenia problému

Najťažšia vec je čistenie vložiek, ak ich nemožno odstrániť bez poškodenia integrity topánky. Ak je možné textilné vložky prať bez poškodenia, vzniknú problémy so šitou kožou. Experimentálne sa však našli optimálne metódy čistenia koženej stielky sandálov alebo iných letných topánok:

  • utrite stielku bavlneným tampónom namočeným v slabom roztoku manganistanu draselného alebo peroxidu vodíka,
  • naneste na vyčistenú plochu stielky akýkoľvek dezinfekčný prostriedok, v zmesi môžete dokonca použiť alkohol (najjednoduchší spôsob je ten istý mokrý disk),
  • používať lacný detský krém s vysokým obsahom tuku,
  • predaj špeciálnych riešení na čistenie koženej obuvi.

Každá z metód má svoje klady a zápory a účinnosť bude priamo závisieť od kvality samotnej pokožky a prísneho dodržiavania technológie.

Naučte sa, ako si prikrývku zakryť a čo môžete na to použiť.

Odporúčame prečítať si užitočné tipy na umývanie bicykla a jeho jednotlivých častí.

Ako čistiť kožené vložky?

Ponúkame účinné pokyny na čistenie vložiek. Najprv musíte stielku utrieť suchou handričkou alebo obrúskom, aby ste z jej povrchu odstránili nečistoty a prach. Ďalej vyberte jeden z vyššie uvedených nástrojov na čistenie stielky - peroxid vodíka, mastný krém s minimálnou koncentráciou chémie alebo čistiaci prášok. Jemnosti použitia jednotlivých prostriedkov sa však líšia (ďalej ich budeme posudzovať). Pozrime sa na spôsoby umývania kožených vložiek cenovo dostupnými a cenovo dostupnými výrobkami.

Na bavlnenú špongiu sa musí naniesť malé množstvo tukovej smotany (2 - 3 kvapky). Kompozícia sa musí nechať na výrobku najmenej niekoľko minút, aby sa nechala namočiť. Potom sa krém utrie bežnou vlhkou utierkou a stielka sa nechá niekoľko hodín zaschnúť.

Ak sa použije špeciálna pena na obuv, musí sa tiež naniesť na stielku a nechať ju nasiaknuť. Na to stačí 10-15 minút. Väčšina odrôd takýchto pien je k dispozícii v sprejových fľašiach, čo značne zjednodušuje aplikáciu produktu. Mnohí spotrebitelia reagujú pozitívne na výrobky Collonil. Jeho výhodou je, že rýchlo schne a neobsahuje žiadne agresívne látky, ktoré negatívne ovplyvňujú stav materiálu a zdravie ľudí. Kúpa takejto chémie vám umožní nepremýšľať o tom, ako čistiť kožené vložky bez poškodenia hmoty. Nevýhodou sú vysoké náklady.

Bez ohľadu na spôsob čistenia vnútorných povrchov topánok, ktoré používate, musia byť stielky po procedúrach nechané zaschnúť najmenej 2 hodiny. Preto je racionálne čistiť produkt večer.

Ako sa starať o kožené vložky

Správna starostlivosť o obuv nielen predlžuje jej životnosť, ale tiež pomáha predchádzať nadmernej kontaminácii produktu. Prečo je dôležité monitorovať stav topánky zvnútra a ako sa starať o kožené vložky?

Špinavá stielka nie je predovšetkým esteticky príjemná. Je nepravdepodobné, že niekto bude chcieť zložiť svoje topánky znova, pretože vie, v akom stave sú topánky. Špinavá stielka nevyhnutne zničí obraz. Je tiež zdrojom nepríjemného zápachu a podnože patogénnych baktérií, ktoré môžu spôsobiť plesňové infekcie chodidla a nechtovej platne.

Čítať: Ako sa vysporiadať s krtkami v záhrade.

Zistite, aký druh organzovej textílie je a ako sa z nej umyte výrobky, ktoré z nej sú šité.

Ako často a ako prať vložky, aby sa zabránilo hromadeniu nečistôt? Pre teplú sezónu je ideálne vykonávať čistenie každý deň. Na tento účel nie je potrebné používať chémiu. Dostatočné odstránenie špiny vlhkou handrou. Každé 3 až 4 dni sa musí vykonať úplné čistenie so silnými prostriedkami. Avšak na základe predchádzajúceho odporúčania to nemusí byť potrebné.

Ak si človek oblečie ponožku pod kožené letné topánky, musí byť z bavlny. Syntetika urýchľuje rast baktérií a podporuje hromadenie nečistôt.

Výber v prospech konkrétneho nástroja závisí od osobných preferencií a finančných možností. Až po vyskúšaní každého z nich nájdete ten, ktorý je pre vás ten pravý.

technológie

Čistenie stielky z kože

Pred začatím čistenia vložiek by ste sa na ňu mali zbaviť nečistôt. Môžete to urobiť utretím obuvi handrou alebo obrúskom. Potom môžete začať čistiť.

Každý vyššie uvedený nástroj má svoje vlastné jemnosti:

  • Na tampón sa aplikuje peroxid vodíka, roztok manganistanu draselného alebo dezinfekčný prostriedok, potom sa vložky stierajú.
  • Na vatový tampón sa má naniesť malé množstvo detského krému a potom stielka utrieť. Produkt by sa mal do produktu vstrebať, preto sa krém ponechá na vložke 2–4 minúty. Potom by sa mal prostriedok utrieť handrou alebo obrúskom. Niekoľko hodín po vysušení sa obuv môže používať na určený účel.
  • Špeciálna pena na čistenie obuvi sa tiež nanáša na stielku a potom sa nechá vsiaknuť. Zostane iba 2 minúty, ale 10 až 15 minút. Väčšina výrobcov vyrába podobné výrobky v rozprašovačoch.

Bez ohľadu na spôsob čistenia kožených vložiek by topánky mali po zákroku uschnúť. Na tento účel by sa malo ponechať na dobre vetranom mieste, najmenej na pár hodín.

Ak sa dobre staráte o topánky, môžete ju nosiť na dlhú dobu. Je dôležité starať sa o topánky nielen vonku, ale aj vnútri. Špinavá stielka je zdrojom zápachu a živnou pôdou pre baktérie. A sú zase zdrojom plesní nechtov a nôh.

V lete je vhodné čistiť obuv denne. To sa nemusí robiť špeciálnymi prostriedkami, môžete použiť obyčajnú handru navlhčenú vodou. Dezinfekčné čistenie sa odporúča každé 3-4 dni. Je tiež veľmi dôležité spracovať obuv, ak v nej je nepríjemný zápach alebo ak má človek huby.

Pri umiestňovaní ponožiek pod koženú obuv by sa mali používať iba prírodné výrobky, pretože k rozmnožovaniu mikróbov prispievajú syntetické látky. Každý človek si vyberie nástroj, ktorý mu vyhovuje, na základe svojich financií a preferencií.

Pin
Send
Share
Send
Send