Užitočné tipy

Ajurvédska strava je kľúčom k zdraviu a dlhovekosti

Pin
Send
Share
Send
Send


Indická tradičná medicína s názvom Ayurveda je známa už viac ako 5 000 rokov. Dnes je na západe čoraz obľúbenejšia. Tento systém si kladie za cieľ nielen zdravie a pohodu tela, ale aj život v harmónii so sebou samým as okolitým svetom.

Podľa Ajurvédy je jedným z najdôležitejších prostriedkov na dosiahnutie tohto cieľa vyvážená strava. V tomto prípade si to nezamieňajte s diétami na chudnutie, ktoré sú populárne v západnej spoločnosti. Ajurvédska strava má za cieľ zmeniť štýl varenia, a to tak, aby sa jedlo dobre hodilo a aby sa zlepšilo vaše celkové zdravie a aby ste lepšie zvládli ťažkosti každodenného života.

Účinky na zdravie

Obyvatelia Indie vždy žili v harmónii s prírodou. Preto vo svojej strave používali iba zrelú a čerstvú zeleninu a ovocie. Napĺňajú telo užitočnými vitamínmi a minerálmi. Tieto chemikálie pomáhajú udržiavať vnútorné orgány a ich systémy v dobrom stave.

Takmer každá zelenina a ovocie obsahuje antioxidanty. Bránia toku redoxných reakcií, ktoré ničia kožné bunky. Vďaka týmto transformáciám začína ľudské telo starnúť rýchlejšie a priemerná dĺžka života sa môže výrazne znížiť. Naopak, s pomocou ájurvédskej stravy sa naopak zvyšuje a dáva človeku nielen zdravie, ale aj dlhovekosť.

Európski odborníci to dokázali táto strava pomáha zlepšovať fungovanie srdca a orgánov gastrointestinálneho traktu, Celková výdrž tela sa postupne zvyšuje a všetky metabolické reakcie v ľudskom tele sa začínajú zrýchľovať. To vám umožní „rozdeľovať sa“ s kilogrammi ešte rýchlejšie.

Rozdiely medzi ájurvédskou a tradičnou stravou:

 • Tradičná strava sa týka potravín s nenávisťou (pretože sú príčinou nadváhy a cieľom chudnutia je čo najviac znížiť ich spotrebu!) Ajurvéda „miluje“ každý prejav života a zaobchádza s potravinami primerane - ako so zdrojom životne dôležitej energie. Počas ájurvédskej stravy beriete jedlo s radosťou, vďaka jedlu pre svoju chuť a výživu, čo znižuje riziko nervového rozkladu,
 • Bežná strava zriedka zohľadňuje fyziologické vlastnosti chudnutia, spravidla dáva všeobecný akčný plán pre všetkých. V ájurvédskej strave je základným princípom individuálny prístup (nie je zbytočné, že priebeh chudnutia začína určovaním typu dávky).

Podrobný popis

Ajurvéda rozdeľuje všetkých ľudí do troch kategórií: vata, pita a kafa, V závislosti od týchto kategórií je vaša strava určená. Niektorí Európania sa mylne domnievajú, že akákoľvek ájurvédska strava zahŕňa úplné odmietnutie bielkovinových potravín. Nie je to úplne pravda, pretože indická tradičná medicína môže pre rôznych ľudí ponúknuť rôzne možnosti výživy.

Vata sa odporúča jesť obilniny z obilnín, polievky s vareným mäsom, maslom, teplým kravským mliekom, sušeným ovocím a koláčmi. Všetky tieto výrobky pomáhajú telu zohriať sa a pre watty je táto vlastnosť celkom dôležitá, pretože zahŕňajú chudých a neustále mraziacich ľudí.

Do kategórie pita patria silní ľudia s malým množstvom nadváhy. Mali by jesť nesladené ovocie, zeleninu, strukoviny, varené kurča a ryby. Je veľmi dôležité znížiť denný príjem kalórií tak, aby nadváha klesla rýchlejšie. Do jedla by ste nemali pridávať veľa soli a nadmerná konzumácia orechov vedie k zrýchlenému prírastku hmotnosti.

Pre ľudí v kaviarni, ktorí majú veľké telo s dobrou pokožkou, krásnymi vlasmi a silnými kosťami, musíte jesť drobivé cereálie, vodnatú zeleninu, korenené jedlá a morky. Je lepšie úplne odmietnuť sladké jedlá, aby sa hladina cukru v krvi nezvyšovala. Spravidla sú títo ľudia náchylní k rozvoju cukrovky.

Ajurvédska strava sa však neobmedzuje iba na správny výber jedla. Je dôležité zvážiť niekoľko z týchto zásad:

  Potraviny musia byť čerstvé a zelenina - zrelé. Tradiční liečitelia sa domnievajú, že rozmaznané potraviny a nezrelá zelenina a ovocie narušujú rovnováhu ľudskej energie.

Hlavné jedlo by sa malo vyskytovať na poludnie, pretože v tejto chvíli funguje najlepšie gastrointestinálny trakt.

V žiadnom prípade by ste sa nemali rozptyľovať od potravinového procesu. To platí najmä pre ľudí, ktorí radi jedia televíziu.

Musíte jesť iba v okamihu, keď sa telo cíti hlad. Nie je potrebné sa prejedať.

 • Na zvýšenie účinnosti ayurvedskej stravy sa odporúča kombinovať správnu výživu s jogou a dychovými cvičeniami.
 • Všeobecné pravidlá ájurvédskej stravy sú jednoduché:

  • Nemiešajte nemiešateľné výrobky
  • Začnite jesť až vtedy, keď máte hlad
  • Jedzte iba čerstvé jedlo.
  • Nenechajte sa rozptyľovať od jedla
  • Nepite jedlo

  Ďalšie odporúčania sú svojou povahou individuálne a vyplývajú z vášho typu dosha, takže skôr ako začnete s diétou, mali by ste určiť svoju dávku, čo je dôležitá definícia v Ayurvedovej výžive pre chudnutie.

  Po určení dávky sa postupujte podľa týchto pravidiel:

  1. Ak chcete schudnúť, jedzte, akoby ste boli kapha.

  Iba čistá Vata nepriberá na váhe. Sú to ľudia vetra, svetla a zvuku a pre nich nie sú známe problémy s nadváhou (áno, čo to je, oni často zabudnú jesť vôbec!)

  Všetci ostatní musia vyvinúť úsilie na udržanie harmónie.

  Najjednoduchší spôsob, ako priberať na váhe, je Kapha. Pre ľudí tohto typu je nesmierne ťažké priberať na váhe, zdá sa, že len priberajú na tuku len z myšlienky jedla! Kapha sa musí neustále kontrolovať. Staňte sa kapaom na chudnutie v Ayurvede: vzdajte sladké a slané jedlá, bielu ryžu, pšenicu, kukuricu a ovos. Milujte jablká a zabudnite na sladkosti (môžete mať nejaký med). Vylúčte banány, melóny a kokosové orechy z ovocia, bravčového mäsa z mäsa (kuracie mäso a ryby sú podľa vášho výberu počas stravovania). Po celú dobu diéty sa zvyčajne môžete stať vegetariánmi.

  Vyhnite sa konzumácii mliečnych výrobkov a orechov. Preferujú šaláty a ľahkú zeleninu (zemiaky sú ťažká zelenina!)

  3. Pohybujte sa!

  Kapha je svojou povahou pomalý a neaktívny a na zachovanie prirodzenej rovnováhy „predpísal“ fyzické cvičenia (aby vzbudil životnú energiu). Je dôležité, aby tenší človek vytvoril rozdiel v „príjmových výdavkoch“ kalórií, takže ak ste na diéte, neignorujte cvičenie. Môže to byť joga, plávanie, beh - vyberte si to, čo osobne preferujete.

  Pre tých, ktorí dôverujú názoru kvalifikovaného odborníka na vážne záležitosti, by som odporučil kurz „Ako stavať za 100 dní s Ayurvedou“?.

  Vďaka programu opísanému v knihe nájdete za tri mesiace harmóniu a zachovanie krásy svojho tela! Iba tri mesiace, 90 dní prinesie vášmu telu vynikajúcu kondíciu po mnoho rokov!

  V kurze nájdete veľa jednoduchých a zdravých receptov, popisy jedál a odporúčania k jedlu. Recepty sa ľahko pripravujú: nemusíte stáť pri kachliach celé hodiny alebo behať po meste a hľadať vzácne ingrediencie - všetky ingrediencie jedál sú ľahko dostupné.

  Stravovanie podľa kurzu vám ušetrí hlad a neustále poruchy, pretože ponúkané jedlá sú nielen zdravé a nízkokalorické, ale aj chutné. Schudnite s chuťou - čo by mohlo byť krajšie? A ak aj so zdravotnými výhodami?

  Tieto úžasné príležitosti získate pomocou kurzu „Ako stavať za 10 dní s Ayurvedou“.

  Klady a zápory

  Každá ájurvédska strava sa skladá z veľkého množstva zeleniny a ovocia. Tieto potraviny plnia ľudské telo vitamínmi a inými prospešnými chemikáliami. Všetky z nich zohrávajú dôležitú úlohu pri zlepšovaní fungovania všetkých vnútorných orgánov a ich systémov. To umožňuje ľuďom, ktorí schudnú, úplne opustiť používanie rôznych výživových doplnkov, ktoré môžu poškodiť ich zdravie.

  Ajurvédska strava bola dlho skúmaná európskymi odborníkmi na výživu. Všetci tvrdia, že ona môže zvýšiť očakávanú dĺžku života, To sa dosahuje vďaka vysokému obsahu antioxidantov a vitamínov, ktoré pomáhajú omladzovať kožné bunky.

  Na prvý pohľad sa môže zdať, že ajurvédska strava je vhodná pre každého, ale môže byť nebezpečná pre vredy a alergie. Nepretržité jedenie ovocia a zeleniny zvyšuje riziko vzniku alergií a negatívnych reakcií z gastrointestinálneho traktu, ak má osoba problémy s týmto systémom.

  Každá ájurvédska strava sa skladá zo 6 etáp. Inými slovami, v prvej fáze musíte na raňajky jesť najťažšie jedlo: múčne výrobky, koláče, koláče a sladké rezance. Len tak sa takéto jedlo môže rýchlo stráviť v ľudskom tele.

  Na raňajky surová zelenina, Môžu sa pripraviť vo forme šalátu. Môže sa pridať kyslá smotana s nízkym obsahom tuku a olivový olej. Niektoré šaláty môžu obsahovať aj citrónovú šťavu, zázvor, korenie, ale množstvo soli by sa malo znížiť.

  Používa sa na obed zeleninové polievky, Nelegariáni môžu pridávať varené mäso a biele riečne ryby. Je povolené jesť obilniny, ako napríklad pohánka a ryža. K chuti sa do nich pridáva korenie.

  Na večeru si môžete dovoliť ovocný šalát alebo nízkotučný tvaroh s orechmi a sušeným ovocím, Dve hodiny pred spaním, ak vás mučí silný pocit hladu, môžete jesť pár čerstvého ovocia, ktoré sa vypije nesladeným zeleným čajom.

  V ájurvédskej strave je hlavnou zložkou všetkých jedál zelenina a ovocie. Spravidla sa z nich pripravujú šaláty, ale ak chcete diverzifikovať svoju stravu, môžete variť dusenú zeleninu. Za týmto účelom sa do panvice naleje olivový olej. K tomu sa pridá korenie a vypráža sa niekoľko minút. Potom sa do oleja pridá zelený hrášok, kapusta, niektoré zemiaky, zelený korenie a mrkva. Zelenina sa dusí 10 minút a potom sa jedlo môže jesť.

  Každý môže čerpať krky doma. Vyžaduje si to túžbu, čas a znalosť správnej techniky!

  Extrakt Hoodia gordonii vám pomôže zbaviť sa mnohých chorôb. Podrobný popis je k dispozícii na stránke http://ifeelstrong.ru/nutrition/vitamins/ingridienty/hudiya-gordoni.html.

  kontraindikácie

  Ajurvédska strava sa považuje za jednu z najbezpečnejších, ale pred zmenou stravovania je lepšie poradiť sa s odborníkom na výživu. Niektoré druhy zeleniny, ovocia a korenia sa nemôžu konzumovať s žalúdočnými vredmi, chorobami obličiek a čriev. Tehotné ženy a deti by sa mali zdržať akejkoľvek stravy, pretože do ich tela by malo vstúpiť rovnomerné množstvo prospešných látok.

  Indická strava sa považuje za ľahkú a príjemnú, takže na ne môžete dlho sedieť. Ak však musíte takúto diétu opustiť, malo by sa to robiť postupne. V priemere môže odchod z ájurvédskej stravy trvať od 7 do 14 dní. V prvý deň odmietnutia nepodávajte mastné a sladké jedlá. Malo by sa nahradiť medom, sušeným ovocím a orechmi. Ak chcete ešte niečo jesť, môžete si urobiť šalát s olivovým olejom alebo smažiť zeleninu v oleji.

  Na konci dvojtýždňového odchodu môžete prepnúť na obvyklú stravu. V tomto okamihu bude telo úplne pripravené, takže ďalšie libry nebudú môcť znovu získať.

  záver

  Ajurvédska strava je kompletne postavená na kategóriách ľudí: vata, kaviareň a pita. Každá z týchto kategórií potrebuje svoju vlastnú stravu, takže skôr ako začnete stravu, musíte určiť typ vášho tela. Tenkí ľudia patria do kategórie bavlna, full - pita a masívni športovci - toto je kaviareň. Úplne všetka strava tohto druhu však zahŕňa zeleninu, ovocie, obilniny a varené mäso.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send