Užitočné tipy

Ako žehliť hodváb

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodváb, umelý alebo prírodný, je jedným z najviac rozmarných a najnáročnejších materiálov na starostlivosť. To je jedna z najdrahších a najkrajších látok. Výrobky z nej vždy vyzerajú atraktívne, drahé a luxusné. Keď máte v šatníku odevy alebo posteľnú bielizeň vyrobené z tohto materiálu, mali by ste vedieť, ako žehliť hodváb, aby ste ho nepoškodili.

Ako žehliť prírodný hodváb

Hodvábna tkanina je jemná a je potrebné ju za špeciálnych podmienok žehliť. Ak sú výrobky vyrobené z vysoko kvalitného materiálu, vôbec sa nekrčia, a preto nie je potrebné žehliť. Zvyčajne sú drahé doplnky vyrobené z takýchto vysokokvalitných tkanín - šatky, šatky, blúzky, šaty. Na to, aby výrobky mali estetický vzhľad, stačí ich po umytí v narovnanej forme vysušiť a natrieť na dokonale rovný povrch.

Ak máte hodváb, prečítajte si užitočné rady odborníkov o tom, ako žehliť prírodný hodváb:

 • Proces žehlenia by sa mal začať bez čakania, až kým nebude produkt úplne suchý. Odborníci neodporúčajú žehliť suchú handričku striekaním vodou, pretože kvapky môžu zanechávať škvrny a škvrny. Je tiež nemožné nechať niečo vyschnúť, potom to bude drsné a tuhé a nebude ľahké ho vyhladiť.
 • Na žehliacu dosku položte čistú bavlnenú handričku.
 • Žehličku nastavte na nízku teplotu, ktorá sa používa na žehlenie tkanín obsahujúcich hodvábne vlákno. Moderné spotrebiče sú vybavené teplotným režimom „Hodváb“. Ak tento režim neexistuje, nastavte teplotu medzi značkami „Kapron“ a „Vlna“, nesmie to byť viac ako 150 stupňov. Toto je optimálna teplota pre žehlenie hodvábu.
 • Ak si nie ste istí správnym teplotným režimom, opatrne potiahnite vyhrievanú žehličku na nenápadnom mieste. Vhodný pre tento uhol produktu z nesprávnej strany.
 • Neodporúča sa žehliť prírodný materiál pomocou režimu naparovania. Pretože pod vplyvom horúcej pary môže produkt deformovať a stratiť farbu.
 • Prírodné hodváb by sa mal žehliť z nesprávnej strany alebo spredu, ale suchou gázou alebo tkaninou vyrobenou z tenkej bavlny.
 • Pri žehlení by železo malo hladko prechádzať po povrchu textílie. Je dôležité dlho netrpieť na jednom mieste, inak riskujete spálenie drahého materiálu.
 • Niekedy sa stáva, že výrobok je nerovnomerne sušený, na ťažko prístupných miestach a v oblasti spoja, v čase žehlenia môže byť látka vlhká. V takom prípade sa na materiáli môže objaviť kovový lesk. K náprave situácie pomôže iba opakované umývanie a sušenie rúk prirodzeným spôsobom.

Na uľahčenie žehlenia hodvábnej tkaniny je dôležité výrobky z hodvábu správne prať:

 • výrobky vyrobené zo 100% prírodného hodvábu je možné prať iba ručným umývaním,
 • na umývanie používajte špeciálne jemné čistiace prostriedky určené pre jemné veci,
 • teplota vody by nemala prekročiť 30 stupňov,
 • vytlačenie premytého produktu je tiež dôležité opatrne, môžete ho jemne vytlačiť rukami a zavesiť tak, aby samotné sklo bolo vodou.

Pri takýchto činnostiach po vysušení nevzniknú na tkanine pomliaždeniny a záhyby, ktoré je často ťažké odstrániť aj pri žehlení hodvábu.

Poznámka: Existuje mnoho druhov tohto hladkého materiálu, ako je „divoké hodváb“ alebo tussa. Líši sa tým, že má neobvyklú väzbu vlákien. Musí sa žehliť inak - iba v suchej forme a na nesprávnej strane. Žehlička musí byť nastavená do režimu s minimálnou nízkou teplotou.

umelý

Šatníkové predmety vyrobené z prírodného hodvábu sú veľmi drahé, takže ženy častejšie kupujú výrobky z umelého materiálu. Je tiež dôležité, aby vedeli, ako žehliť hodváb, aj keď je to umelé, pretože táto tkanina si tiež vyžaduje osobitnú starostlivosť.

Pred žehlením vecí vyrobených z umelého materiálu si prečítajte štítok. Pre niektoré veci je prijateľná iba metóda suchého čistenia, zatiaľ čo iné sa môžu žehliť pri minimálnej nízkej teplote. Výber starostlivosti závisí od zloženia látky.

Ak neviete, ako vyžehliť šaty z hodvábu, postupujte podľa týchto odporúčaní odborníkov:

 • Hodvábne šaty si zaveste na plecia.
 • Produkt zakryte gázou navrchu.
 • Záves zaveste hore, aby boli šaty vo zvislej polohe.
 • Predhrejte žehličku zvolením požadovanej teploty, prepnite ju do režimu naparovania.
 • Ošetrujte šaty zo všetkých strán parou, ale vo vzdialenosti najmenej 6 cm od hodvábneho plátna.

Tento spôsob žehlenia šatstva je vhodný ako pre umelý, tak aj pre prírodný materiál.

Ak sa pri žehlení na materiáli náhodne vytvorí záhyb, nebude ľahké ho vyhladiť. Je lepšie použiť túto osvedčenú metódu:

 • v 5 litroch teplej vody rozpustite 25 ml glycerínu,
 • v umývadle s týmto roztokom dajte výrobok z umelého alebo prírodného hodvábu,
 • bez stláčania, zavesiť košeľu alebo šaty na vešiak a nechať prirodzene zaschnúť,
 • Jemne navlhčite predmet tenkou handrou.

So železom

Prírodné hodváb

 • nastavte režim s rovnakým názvom. Potom vyskúšame vyhrievanú podrážku žehličky na nenápadnej časti veci, aby sme ju náhodou nekazili. Ak je textília žehlená a nepoškodená, môžete bezpečne pokračovať,
 • vyžehlite hodvábnu vec z nesprávnej strany. Ak je rez zložitý, potom sa pred žehlením nanesie gáza alebo tenký materiál na prednú stranu, aby nedošlo k poškodeniu povrchu a žehlička nezanechá pruhy vody,
 • Vlhké hodváb nežehlite, aby sa vlákna nepoškodili. Nezapínajte režim naparovania. Hodváb sa rýchlo stane bezcenným a po takomto žehlení stuhne,
 • ak je predmet suchý, položí sa na neho niekoľko hodín pred žehlením gáza alebo uterák namočený do vody.

rada: Ak je tkanina napnutá (to isté sa urobí a ak sa vytvoria záhyby), navlhčí sa v roztoku glycerínu a vysuší sa. Pripravte zmes nasledujúcim spôsobom: 1 polievková lyžica. lyžica látky v 5 litroch vody. Potom znova vyžehlili. Keď sa na žehličke objavia značky s pálením, namazajú sa šťavou zo sódy a vody, potom sa vysušená zmes vyčistí mäkkou kefkou.

Ako prať prírodné a umelé hodváb ručne?

Mnohé ženy v domácnosti radšej nechcú riskovať a dôverujú drahým výrobkom iba čistiacim prostriedkom. Ak to však nie je možné, hodvábne predmety si môžete umyť sami, pri dodržaní určitých pravidiel. Je lepšie to robiť ručne, pretože keď sú vlákna tkaniny vlhké, sú veľmi krehké a v bubne práčky sa také oblečenie môže zhoršiť.

Hodvábnu košeľu alebo šaty si môžete upratovať nasledovne.

 1. Zadajte povodie prevarenej vody, ktorej teplota nepresahuje 40 stupňov.
 2. Pridajte jemný čistiaci prostriedok, ako napríklad prášok na umývanie rúk, toaletné mydlo alebo šampón.
 3. Do výsledného roztoku vložte niečo a jemne ho umyte, bez pôsobenia veľkých mechanických síl.
 4. Produkt niekoľkokrát opláchnite a postupne znížte teplotu vody.
 5. Oblečenie zabaľte mäkkou utierkou a jemne stlačte.

Umelý aj prírodný hodváb netoleruje agresívne účinky, preto počas prania nie je povolené bielenie a odstraňovače škvŕn. Okrem toho sa také veci nedajú vytrhnúť a skrútiť námahou, čo môže viesť k deštrukcii vlákien a poškodeniu produktu.

Môže sa oblečenie prať z hodvábu v aute?

Do bubna práčky môžete posielať len odevy vyrobené z umelého hodvábu, ak informácie na štítku nezakazujú tento spôsob prania.

Vykonajte prácu v tomto poradí.

 1. Produkt umiestnite do špeciálnej tašky alebo do starého vankúša.
 2. Do príslušnej priehradky vložte prací prostriedok na hodváb. Je lepšie brať tekuté prípravky, pretože suchý prášok je horší.
 3. Nastavte jemný režim, v ktorom teplota vody nepresiahne 40 stupňov.
 4. Vypnite režim odstreďovania.

Po umytí v automatickom režime musí byť produkt okamžite odstránený z bubna - nemôžete zanechať hodvábny predmet v prístroji dlhšiu dobu. V opačnom prípade to povedie k vzhľadu hlbokých záhybov na tkanine.

Najlepším spôsobom je parný generátor

Parný generátor má najmenší vplyv na hodváb. Nalejte vodu do nádrže, zapnite spotrebič, nastavte režim hodvábu a začnite žehliť.

Táto metóda žehlenia bude najcitlivejšia. Nepokazí látku, pôsobí na ňu oveľa jemnejšie železo.

Aký je najlepší spôsob odstránenia škvŕn z hodvábnych výrobkov?

Nikto nie je chránený pred výskytom škvŕn na oblečení. Ak pri čistení hustých a drsných textílií môžete použiť rôzne odfarbovače a odstraňovače škvŕn, môže byť táto metóda expozície pre hodváb fatálna.

Aby ste sa zbavili kontaminácie, musíte zistiť pôvod škvrny - a až potom vyberte ten správny nástroj.

 • Potiť. Neopatrne znečistené žlté stopy je možné odstrániť tampónom namočeným v alkohole. Problémová oblasť sa opatrne utrie žieravinou a potom sa celý produkt premyje. Pre biele veci v takýchto prípadoch môžete použiť amoniak alebo 3% roztok peroxidu vodíka.
 • Čaj a káva. Tmavé škvrny z nápojov sa odstránia pomocou glycerolu, čo spôsobí jeho kontamináciu a ponechanie na pol hodiny. Potom budete musieť predmet opláchnuť tečúcou vodou a umyť obvyklým spôsobom.
 • Ovocie a bobule. Tieto kontaminanty sa odstránia použitím octu alebo zmesi lekárskeho alkoholu s glycerínom v rovnakých pomeroch. Vyčistite škvrnu zvoleným roztokom a nechajte pôsobiť 10 minút, potom opláchnite studenou vodou.
 • Biele víno. Takéto stopy sa odstránia použitím teplého glycerínu aplikovaného na problémovú oblasť. Po 15 - 20 minútach budete musieť produkt opláchnuť a opláchnuť tečúcou vodou.
 • Červené víno. Ak je znečistenie čerstvé, je potrebné ho po dobu 20 minút naplniť jemnou soľou a potom ho umyť špeciálnym práškom na výrobky z hodvábu.
 • Krvi. Ak chcete odstrániť hnedé stopy, musíte uvariť kal zo škrobu a vody a aplikovať znečistenie. Keď kompozícia zaschne, opatrne sa odstráni z povrchu látky a produkt sa premyje.
 • Grass. Zelené prúžky sa odstránia zmesou amoniaku a peroxidu vodíka, aplikujú sa na povrch a nechajú sa pôsobiť 10 minút. Potom sa vec dôkladne opláchne a premyje obvyklým spôsobom.
 • Ink. Ak je textília veľmi hustá, môže sa použiť terpentín, ktorý spôsobí, že sa zašpiní a opláchne sa po 5 minútach. Pre jemnejšie materiály je lepšie používať horčicu, rozmazať ju škvrnou a nechať ju 24 hodín. Potom bude potrebné produkt pretrepať a produkt odoslať na pranie.
 • Dekoratívna kozmetika. Tieto nečistoty sa odstraňujú pomocou lekárskeho alkoholu, zmesi metylovaného liehu a amoniaku alebo pomocou zvyčajného prášku na pranie hodvábnych výrobkov.
 • Spirits. Denaturovaný alkohol pomôže odstrániť tieto nečistoty. Na vatový tampón budete musieť aplikovať tekutinu a utrieť problémovú oblasť a potom produkt manuálne odstrániť.
 • Staré škvrny neznámeho pôvodu. V takýchto prípadoch bude potrebné ošetriť problémovú oblasť mastencom a potom namočiť odev do roztoku jedlej sódy 15 minút, potom opláchnuť v studenej vode s pridaním octu.

Ak vyššie uvedené metódy nepomáhajú, nemusíte experimentovať s čistiacimi a čistiacimi prostriedkami, môže to viesť ku konečnému poškodeniu vecí z hodvábnej tkaniny. Je lepšie odniesť výrobok na chemické čistenie, kde odborníci presne vedia, ako sa vysporiadať s rôznymi kontaminantmi.

Ako osviežiť farbu hodvábu?

Aby farebné odevy z hodvábu udržiavali jasnosť a biele vyzerali atraktívne, je možné použiť jednu z overených metód.

 • Pridajte do vody niekoľko rozdrvených varených zemiakov a produkt v tejto zmesi namočte jednu hodinu, potom opláchnite a umyte obvyklým spôsobom.
 • Pri oplachovaní pridajte do vody 3% octu v pomere 1 polievková lyžica na liter vody.

Tieto výrobky pomôžu chrániť látku pred škodlivými účinkami pracích prostriedkov a zabraňujú „vyplavovaniu“ farbív z vlákien.

Ako zabrániť záhybom a záhybom na hodvábe

Odporúča sa umývať také veci ručne. Za týmto účelom sa voda nalieva do nádrže s teplotou najviac 30 stupňov. Najlepšie je používať tekuté detergenty, ktoré sa starostlivo riedia vodou, až kým sa úplne nerozpustia. Koncentrované tkanivo sa môže poškodiť. Ak sú veci jasné, ale na umývanie sa rozhodlo použiť prášok, mali by ste si kúpiť balenie s označením „Farba“. V prípade potreby môžete na detské oblečenie použiť detské mydlo alebo prášok.

Na zabránenie poškodenia materiálu sa hodváb nedá bieliť, pretože hodvábne nite sú bielkovinami, ktoré počas svojho agresívneho pôsobenia ničia chlór. Po vybielení sa látka ľahko zlomí.

Okrem toho by sa hodváb nemal namáčať. Ak je znečistenie veľmi silné, namáčanie by nemalo trvať dlhšie ako 10 minút. Netierajte látku príliš tvrdo, aby ste zabránili jej poškodeniu.

Beat vody v miske, kým mydlo mydlo, ponorte, snažia jemne trieť čo najpresnejšie. Ak sa rozhodnete prať v práčke, mali by ste zvoliť režim jemného prania. Zahŕňa pranie pri 30 ° C, pláchanie a ľahké odstreďovanie. Veci by sa nemali umývať častejšie každých 14 dní, odporúča sa ich vetranie na čerstvý vzduch.

Krútenie hodvábu rukou alebo odstredivkou sa neodporúča. Je potrebné položiť vec a ľahko na ňu pritlačiť dlane tak, aby voda stekala. Hlavná vec nie je preháňať.

Potom sa vec narovná a položí na uterák. Absorbuje prebytočnú vodu a potom ju zavesí na vešiak. V opačnom prípade, ak zavesíte na lano, tak sa vec len roztiahne.

Snažte sa nepoužívať režim naparovania. Železo je nastavené na hodváb. Ak nie je, môžete prepnúť do režimu „vlna“. Výrobok je obrátený na nesprávnu stranu, nemôžete ho vystaviť pôsobeniu pary alebo dlhodobo udržiavať žehličku na mieste. Pred žehlením je nevyhnutné vyskúšať žehliť nenápadné miesto, aby ste skontrolovali, či sa podrážka nelepí alebo či je tkanina pokazená. Najlepšie je pôsobiť ako parný generátor.

Ako sušiť hodváb po praní?

Aby sa výrobky z hodvábu upratali a nepoškodili, je potrebné veci nielen dôkladne umyť, ale aj správne usušiť. Postupujte podľa nasledujúcich pravidiel:

 • Nezaväzujte oblečenie vo zvislej polohe
 • Nepoužívajte špendlíky
 • sušiť vec na hrubom lane a umiestniť ju vodorovne s ohnutím v strednej časti,
 • počúvajte výrobky vyrobené z tenkých hodvábnych tkanín na froté uteráku alebo rozložte iný materiál, ktorý dobre absorbuje vlhkosť.

Hodvábne výrobky sa nedajú sušiť na slnku alebo v blízkosti vykurovacích zariadení, čo vedie k deštrukcii vlákien látky.

Tipy na starostlivosť o hodváb

Na predĺženie životnosti výrobkov z hodvábu sa musia dodržiavať tieto pravidlá.

 1. Umývajte veci iba podľa potreby, nie viac ako dvakrát mesačne. Inokedy ich môžete zavesiť na ulicu na vetranie.
 2. Pravidelne bielite biely hodvábny odev stolovým octom alebo peroxidom vodíka, inak zožltne. Používanie chemických zlúčenín s agresívnymi zložkami je zakázané.
 3. Pri umývaní takýchto vecí používajte iba špeciálne výrobky určené na starostlivosť o hodvábne vlákna.
 4. Umytý produkt neotáčajte a počas prania vždy vypnite režim odstreďovania.
 5. Sušte oblečenie na čerstvom vzduchu iba v tieni, chráňte ho pred slnečným žiarením.
 6. Pri sušení v miestnosti položte predmet na froté uterák, mimo vykurovacích zariadení.
 7. Oblečenie nažehlite iba z nesprávnej strany, a ak je položka biela, použite ako „vložku“ svetlú bavlnenú tkaninu bez vzoru.
 8. Hodvábne oblečenie skladujte v skrini na ramenách primeranej veľkosti.

Tieto jednoduché odporúčania pomôžu po dlhú dobu udržať atraktívny vzhľad hodvábnych predmetov a nekaziť výrobok po prvom praní.

Žehliace hodvábne tričko

Niekedy nie je ľahké pohladiť hodvábne blúzky alebo košele zložitého štýlu. Vlnité šaty alebo košeľu je možné vyhladiť bez použitia žehličky. Na dokončenie tejto úlohy postupujte podľa pokynov krok za krokom, ako žehliť hodvábnu košeľu alebo košeľu:

 • zavesiť odev na svoje plecia,
 • visieť nad kúpeľom
 • zapnite teplú sprchu a nechajte kúpeľňu pary
 • horúca para rýchlo vyhladí všetky záhyby a pokrčené tkanivo bez poškodenia hodvábnej tkaniny - jej deformácia a strata farby sú vylúčené.

Pred akýmkoľvek nezávislým zaobchádzaním s výrobkami z hodvábu - prírodnými alebo umelými, si prečítajte podrobné pokyny výrobcu uvedené na označení.

Odstraňovanie škvŕn a užitočné a užitočné odporúčania

Tento postup by sa mal vykonávať pri chemickom čistení, ale doma je ľahké zvládnuť jednoduché škvrny. Stopy potu sa odstránia bavlneným tampónom namočeným v alkohole. Žltú škvrnu s bielou látkou možno zmenšiť prepláchnutím vodou s pridaním malého množstva octu. Odporúča sa nahradiť oplachovaním amoniakom alebo peroxidom vodíka. Hodváb si tak zachová svoju belosť dlhšie.

Выводить пятна можно при помощи аспирина, размолотого в кашицу. Вещи время от времени полезно проветривать на открытом воздухе, не подвергая действию солнечных лучей. Так вещи дольше сохранят привлекательный внешний вид и блеск.

Шёлк — нежная ткань, которая требует особого ухода. Odborníci odporúčajú, aby ste neumývali hodváb agresívnymi čistiacimi prostriedkami. Hodvábnu látku treba žehliť pri nízkej teplote alebo horúcou parou. Nemôžete bieliť, aby materiál nezačal trhať, nemáčať. Za týchto podmienok hodvábna blúzka, sukňa alebo košeľa vydrží veľmi dlho a zachovajú si svoj atraktívny vzhľad.

Ako žehliť hodvábne tkaniny

Ak je hodvábny produkt pokrčený, odporúčame vám použiť jednoduché tipy. Všetko záleží na situácii, je potrebné vec mierne alebo silne pokrčiť. Okrem toho je hodváb vždy skutočne dusený.

Takže železo nie celkom pokrčené hodvábom. Najskôr nastavte minimálnu teplotu. Pamätajte, že ak je žehlenie pri príliš vysokej teplote, môže sa hodváb skutočne spáliť. Koniec koncov, mali by ste ho opatrne narovnať na žehliacej doske. Pripravte si čistú handričku, ktorá zakrýva oblečenie. Na tento účel je vhodná tenká utierka. Nezabudnite výrobok vypnúť.

 1. Opatrne vyžehlite predmet. V žiadnom prípade nezostávajte na jednom mieste. Má zmysel mierne navlhčiť hodváb, preto mierne posypte handrou alebo uterákom vodou.
 2. Venujte pozornosť sušeniu. Musí sa starostlivo zavesiť, aby sa vrásky, ktoré sa tvoria pod váhou, vyhladili.
 3. Pred zavesením na sušenie by ste ju mali otočiť na prednú stranu.

Hodváb vrásčitý hodváb

Navlhčite / navlhčite látku tak, aby bola úplne mokrá. Ak teda z produktu odkvapkáva voda, musí byť vyhodená. Ďalej otočte naruby.

Potom položte výrobok na žehliacu dosku. Prikryte čistou handrou, napríklad tenkou utierkou.

Začnite jemne žehliť svoju hodvábnu položku. Po nastavení minimálnej teploty na žehličku, žehličku a odstránenie všetkých záhybov. Na jednom mieste nežehlite dlho. Ďalej je potrebné produkt zavesiť na zaschnutie. Aby ste sa zbavili zvyšných záhybov, je čas zavesiť niečo do miestnosti, kde je vysoká vlhkosť.

Záhyby naparujeme, aby sme zachovali kvalitu produktu

Najprv musíme v kúpeľni zavesiť hodvábne predmety. Za týmto účelom zapnite horúcu sprchu a potom nechajte produkt opatrne spracovať parou. Je to para, ktorá pomôže vyhladiť záhyby.

Odporúčame používať manuálny naparovač. Na zavesenie by malo byť hodvábne oblečenie. Potom sa niekoľkokrát oplatí držať manuálny naparovač zhora nadol, aby ste sa zbavili škaredých záhybov. Dbajte na návod na použitie, pretože sa tiež stáva, že váš parník má špeciálne nuansy, ktoré je potrebné dodržiavať.

Zaujímavé vedieť! Hodvábne nite sa používajú ako chirurgické švy pri liečbe rán a rôznych zranení.

Tipy pre Hodváb

 1. Niektoré žehličky majú funkciu „Naparovanie“, ale v každom prípade prikryte hodvábny výrobok čistou handrou. Potrebný režim zapnite na žehličke až potom.
 2. Po umytí hodvábneho produktu ho jednoducho pripevnite na vešiak, nechajte ho odtiecť a usušiť. Záhyby sa často vyhladzujú kvôli závažnosti látky.

Ako sa starať o hodváb po praní

Ak sa rozhodnete ísť do práčky, buďte opatrní. Umývanie je povolené výlučne v povolenom režime, je dôležité šetrné používanie a pomerne nízka teplota.

Ak je to potrebné, umyte alebo napnite predmet, buďte opatrní. V žiadnom prípade neotierajte silno, aby ste výrobok nepoškodili. Vhodná teplota vody je +30 ° C a počas oplachovania - +25 ° C. Opláchnite pokiaľ možno vo vode okyslenej octom. Za týmto účelom si zoberte 5 lyžíc 9% octu + 10 litrov vody. Tento prístup môže posilniť saturáciu hodvábu. Spinning, na tom nezáleží - mechanické alebo manuálne - je tiež jemný. Počas sušenia na ulici sa oplatí vyberať tieňované miesta.

Napriek slušným nákladom na hodvábne tkaniny je prírodné oblečenie veľmi populárne. Je prestížny, zaujímavý, vhodný na každodenné nosenie, na kancelárske činnosti a na rôzne oslavy.

Pin
Send
Share
Send
Send