Užitočné tipy

Ako zaobchádzať s popálením ruky doma?

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak sa nedodržiavajú bezpečnostné predpisy, vo väčšine prípadov dôjde k zraneniam v domácnosti a práci. Najčastejšie dochádza k popáleniu rúk, pretože práve táto časť tela sa dotýka najmä horúcich povrchov, leptavých chemikálií a dokonca aj otvoreného ohňa. Pri poskytovaní prvej pomoci sebe a ostatným je dôležité pamätať na súbor opatrení, ktoré uľahčia stav obete pred príchodom lekárov.

Druhy popálenín

Povrchové a hlboké popáleniny tkanív rúk sa vyznačujú ovplyvňujúcimi faktormi:

 1. Tepelné poškodenie sa vyskytuje pri kontakte s plameňom, parou, horúcimi a horúcimi povrchmi, vysoko zahriatymi a horiacimi tekutými látkami.
 2. Chemická trauma sa získa, keď sa na pokožku dostanú žieravé technické chemikálie pre domácnosť.
 3. Keď prúd prechádza cez rameno, dôjde k elektrickému spáleniu.
 4. Radiačné poškodenie je spôsobené slnkom, žiarením.

Takéto popáleniny pozorujú každé leto tí, ktorí trávia čas na pláži popoludní. Svietidlo vo svojom zenite číre vysiela prúd ultrafialového žiarenia, ktoré ako ochrannú reakciu vyvoláva tvorbu melanínu v pokožke. Ale v podmienkach maximálnej slnečnej aktivity nemá derma čas na vyvinutie dostatočného množstva pigmentu a začína sa zápalová reakcia, v dôsledku čoho zasiahnuté oblasti začínajú bolieť.

V závislosti od toho, koľko času človek strávil priamym lúčom, sa môže popálenie prejaviť rôznymi spôsobmi: od mierneho začervenania kože po pľuzgiere naplnené tekutinou.

 • neustály pocit pálenia, prudko rastúci pri každom dotyku na postihnuté oblasti,
 • zvýšenie miestnej a všeobecnej teploty,
 • zimnica,
 • nevoľnosť, zvracanie.

Mierne sčervenenie zmizne po 3 až 4 dňoch. Pľuzgiere sa hojí asi 2 týždne, rovnaké množstvo kože sa odlupuje, odlupuje tenkými filmami a zanechávajú svetlé škvrny.

chemický

Chemické poranenia sa vyskytujú pri priamom a nepriamom kontakte s kyselinami, zásadami, olejmi, soľami. Obzvlášť agresívne látky sú schopné rýchlo rozpustiť pokožku a preniknúť hlbokým tkanivom do kostí. Akútna bolesť môže viesť k šoku.

Kyslé popáleniny sa dajú rozlíšiť od alkalických popálenín. V prvom prípade je pozorovaná tvorba tmavej chrasty s rovnomernými obrysmi, v druhom je zelenkavý, vodnatý povlak.

termálne

Tepelné popáleniny sú výsledkom kontaktu s kvapalinami, parou, predmetmi zahriatymi na vysoké teploty. Keby bol účinok okamžitý, pokožka by nemala čas trpieť veľa. Pri dlhšom kontakte je poškodený vytváraním veľkých pľuzgierov, naplnených seróznymi (sérovými) alebo krvavými látkami. Prasknuté bubliny vystavujú povrch rany, ktorý je bezbranný proti patogénnym mikroorganizmom.

prísnosť

Podľa ICD 10 (kódy T20-T25, L55) sú tepelné, chemické a slnečné lézie vonkajších povrchov tela rozdelené do 3 hlavných stupňov:

 • prvým je vznik erytému (červená škvrna),
 • druhý je nadúvanie, pálenie epidermy,
 • tretia je strata všetkých vrstiev poťahu, hlboká smrť podkladových tkanív.

Prvá pomoc

Hlavné pravidlá prvej pomoci:

 • chrániť obeť pred zdrojom traumatických účinkov,
 • vyzliecť horúce alebo nasiaknuté agresívne látky,
 • ochladzujte tepelné opaľovanie tečúcou vodou, studenou kompresiou,
 • chemický - neutralizuje, to znamená, umyte alkáliu mierne kyslým roztokom a kyselinu mierne alkalickým roztokom.

Tieto opatrenia sú dostatočné na zmiernenie bolesti menšieho zranenia., Na 2 - 3 stupne budete potrebovať lieky proti bolesti, napríklad Analgin, Baralgin.

Ak je sčervenanie čiastočné v dôsledku pary alebo vriacej vody, pomôže studený kúpeľ s ľahkým roztokom manganistanu draselného, ​​ošetrenie Panthenolom, Olazolové spreje s protizápalovými a analgetickými účinkami.

V prípade, že pokožka značne trpí, pľuzgiere opuchli, oblečenie uviazlo, je potrebné zavolať pohotovostnú starostlivosť. Pred príchodom lekárov dajte osobe liek proti bolesti, pite veľa vody a opatrne odrežte tkanivo okolo miesta adhézie, ak vytiahne ranu. Ruku prikryte sterilným obväzom.

Pre ústavnú liečbu závažných popálenín existuje určitý algoritmus:

 • očistenie rany zavlažovaním antiseptickým a analgetickým roztokom,
 • otváranie veľkých pľuzgierov, odstraňovanie zvyškov tých, ktorým sa podarilo prasknúť,
 • podávanie tetanického toxoidu,
 • otvorené (bez obväzu) alebo uzavreté lekárske ošetrenie.

Pre popáleniny stredne veľkých rúk sa používa hlavne uzavretá metóda. Obliekanie sa s liekmi sa mení čo najmenej - pri namáčaní secrou je to zvýšený edém. Rana je tak chránená pred ďalším zranením.

Pri hlbokých popáleninách s tkanivovou nekrózou a hnisaním, antiseptickými postupmi sa obväzy vykonávajú denne. S nástupom granulácie sa interval obväzovania zväčšuje, aby umožnil telu uzavrieť poškodenie kôrou, pod ktorou bude rásť nová koža.

Lézie, v ktorých bol povrch spálený, hlboké tkanivá boli vážne poškodené, sú podrobené chirurgickému ošetreniu - nekrektómii s primárnym štepením kože. Metóda plastickej chirurgie odstraňuje veľké jazvy.

Liečba drogami

K liekom na popáleniny rúk patria:

 • antiseptiká (furacilín, chlorhexidín), doplnené anestetikami (novokaín) na primárnu liečbu rán,
 • hypotonický soľný roztok na báze chloridu sodného, ​​ktorý čerpá produkty rozkladu a rozkladu, dezinfikuje, plače, lieči,
 • Panthenol, Bepanten - lokálne aerosóly a masti, ktoré znižujú aktivitu zápalovej reakcie, zmierňujú bolesť,
 • Olazol, Actovegin, Solcoseryl, so silným lokálnym regeneračným účinkom,
 • Fenistil, Suprastin - antihistaminiká, interné lieky, ktoré bojujú proti zápalom, opuchom, svrbeniu,
 • vitamínové komplexy, ktoré majú priaznivý vplyv na imunitný systém, urýchľujú regeneráciu.

Domáca terapia

Samoliečba je povolená pre ľahké popáleniny rúk, dlaní, prstov, nadlaktia, Pri zachovaní integrity pokožky malé jednotlivé bubliny úspešne vyliečia ľudové lieky:

 1. Strúhané olúpané zemiaky. Studenú kašu rozmazávajte na spálenom mieste a pri zahrievaní sa mení.
 2. Hrubý aloe list narezaný pozdĺžne na 2 vrstvy. Naneste buničinu na začervenanie, zaistenú obväzom počas 1 hodiny. To zmierni bolesť, urýchli sa hojenie. Aloe šťava ošetruje pľuzgiere.
 3. So spálením od slnka, obkladom s kyslým mliekom, kyslou smotanou s nízkym obsahom tuku pomôže kefír. Chladia, zjemňujú horiacu pokožku, zmierňujú bolesť pri kontakte s oblečením, podstielkou. Kompresia alebo vrstva produktu sa po vyschnutí osvieži.
 4. Olej z rakytníka rakytníka má silný liečivý účinok. Popáleniny dlaní sa odporúčajú pred liečením trikrát denne namazať.

Ako obnoviť pleť po poškodení

Úlohou rehabilitačného obdobia je zlepšiť krvný obeh, aktivovať regeneráciu a liečiť pokožku bez vytvárania hrubých jaziev. Dobrým účinkom je fyzioterapia:

 1. Ultrazvuková expozícia, fonoforéza s liekmi prispieva k resorpcii konvexných jaziev, poskytuje príval krvi.
 2. Terapia UHF bojuje proti zvyškovým zápalom s prúdmi rôznych rozsahov.
 3. Ultrafialový laser stimuluje regeneračný mechanizmus, urýchľuje regeneráciu ťažkých pacientov.
 4. Slabé prúdy Darsonval vysokej frekvencie a sily bránia hnisaniu, aktivujú rast nových buniek.

Čo je prísne zakázané

Chybné kroky pri poskytovaní protipožiarnej ochrany zhoršujú stav obete a oneskorujú uzdravenie.


Ak spálite ruky, nemôžete:

 • otvorené pľuzgiere, ktoré chránia ranu pred infekciou,
 • použiť bavlnu
 • odtrhnite prilepené materiály,
 • namažte hrubými tukovými výrobkami vážne poškodenie, upchatie rany, čo sťažuje lekárom odstránenie mŕtvych tkanív.

V ktorých prípadoch je povolené vykonávať samoliečbu?

Môžete liečiť len popáleniny 1. a 2. stupňa. A to nie je vo všetkých prípadoch. Aj pri miernom poškodení by ste sa mali poradiť s lekárom:

 • ak oblasť horenia presahuje 10% kože paže,
 • ak je odev prilepený na pokožku a nedá sa odstrániť bez poškodenia bublín,
 • ak sú bubliny príliš veľké a vyžadujú si vpich,
 • ak je postihnutým dieťaťom malé dieťa alebo staršia osoba.

Popálenie rúk: čo robiť okamžite po zranení?

Ak existuje podozrenie na popáleniny 3. a 4. stupňa, je potrebné zavolať sanitku.

Pri horení prvého stupňa, bez ohľadu na to, či je to tepelné alebo chemické, sa ruka položí na 10 až 15 minút pod studenú vodu. Potom sa na postihnutú oblasť kože aplikuje popálenina. Je povolené používať panthenol alebo Fastin.

Tepelné a chemické popáleniny ruky 2. stupňa sa liečia trochu inak.

Liečba tepelného popálenia 2. stupňa vyžaduje nasledujúci sled účinkov:

 • umiestnenie spálenej končatiny na 15 minút pod studenú vodu,
 • umývanie miesta horenia antiseptickým roztokom,
 • fixácia sterilného bavlneného obväzu na rane,
 • obväz sa mení každé 2 až 3 dni, až kým sa rana nezačne jazviť.

V žiadnom prípade by sa nemali otvárať bubliny. Ak sú príliš veľké na to, aby sa dali skryť pod obväzom, obráťte sa na lekára.

Prvá pomoc pri chemickom popálení 2. stupňa tiež vyžaduje povinné umývanie rany studenou vodou po dobu 20-25 minút. Mnoho ľudí urobí chybu v liečbe chemického popálenia a verí, že najskôr musíte neutralizovať účinok chemikálie na pokožku a potom opláchnuť. Nie je to tak. Najprv sa premyje, potom neutralizuje. Rana, ktorá je výsledkom kontaktu s kyselinou, sa prepláchne roztokom jedlej sódy (1 čajová lyžička na pohár). Ak je popálenina zásaditá, potom sa premyje kyslým roztokom (1 čajová lyžička octu v pohári vody). Potom sa na chemickú popáleninu aplikuje záchranný prostriedok alebo masť Fastin. Na vrch sa aplikuje sterilný obväz.

V prípade silnej bolesti pri popáleninách 2. stupňa je indikované podávanie liekov proti bolesti, ako aj antihistamínov.

Prvá pomoc

Správne poskytnutá prvá pomoc pri popálení ruky pomôže predchádzať zväčšovaniu oblasti popálenia, upokojuje pocit bolesti a prispieva k dezinfekcii postihnutej oblasti pokožky. Čo robiť s popálením rúk doma, aby ste dezinfikovali postihnutú oblasť pokožky a minimalizovali bolestivé pocity na minimum?

Pravidlá poskytovania prvej pomoci v prípade silného popálenia akéhokoľvek druhu sú tieto:

 1. Pri tepelných popáleninách sú pravidlá prvej pomoci štandardné. Ak sa na spálenej oblasti pokožky nachádza odev alebo šperky, musia sa odstrániť veľmi opatrne, aby nedošlo k poškodeniu spálenej pokožky a aby nedošlo k odtrhnutiu bublín, ak existujú. Ďalej je potrebné ochladenú končatinu ochladiť tak, že sa za ňu nahradí poškodenou oblasťou pod tlakom studenej vody alebo sa na ňu aplikuje studená kompresia (tkanivo môžete navlhčiť aj vo vode s izbovou teplotou). Ak je pokožka ochladená do 2–3 minút po zranení, môže to pomôcť zabrániť vzniku pľuzgierov alebo znížiť ich počet. Potom sa na pokožku aplikuje antiseptické činidlo (chlórhexidín alebo peroxid vodíka) a potom činidlo proti horeniu (Panthenol alebo Bepanten). Na spálenom ramene sa môže objaviť opuch. Na zníženie jej obsahu sa odporúča držať ruku na zvýšenej úrovni.
 2. Popáleniny na ramene spôsobené chemikáliami musia byť aspoň trochu neutralizované. Na tento účel je potrebné zasiahnutú pokožku na ramene umyť prúdom studenej vody - chemikálie tak nebudú ďalej prenikať do pokožky a následne sa už nebudú šíriť popáleniny. Ale pozor! Ak bola chemická látka v práškovej forme, je kontraindikované odstrániť ju vodou! Najmä ak to bol hliníkový prášok. V opačnom prípade môže látka vzplanúť priamo na koži. Chemický prášok sa dôkladne rozdrví, neumýva sa.

Ak odev pevne prilieha k oblasti pokožky spálenej osobou, nikdy by nemala byť odstránená, olúpaná alebo namočená, kým neprichádzajú lekári, aby nedošlo k odtrhnutiu poškodenej vrstvy pokožky, nevyvolala krvácanie a nepriniesla infekciu do rany.

Čo robiť, ak je zranenie vážne a bojíte sa sami prijať nejaké opatrenia, aby ste ešte viac nepoškodili? V tomto prípade je hlavnou vecou zavolať lekárov a aspoň ochladiť zranenú končatinu.

Ako liečiť popáleniny I závažnosti? Pretože v tomto prípade je postihnutá iba horná vrstva epidermy a pokožka iba sčervená, takéto zranenie nevyžaduje hospitalizáciu a môže sa úspešne liečiť doma. Ak to chcete urobiť, musíte utrieť postihnutú oblasť dezinfekčným prostriedkom a aplikovať masť proti popáleniu (zoznam mastí na popáleniny kože) alebo krém. Na úplné uzdravenie pokožky stačí iba niekoľko dní.

Ako rýchlo vyliečiť popáleniny mierne končatiny, keď je pokožka okrem začervenania pokrytá pľuzgiermi? Pri takom zranení musíte navštíviť lekára. Po dôkladnom vyšetrení sa špecialista rozhodne, či pacient potrebuje alebo nepotrebuje hospitalizáciu. Ak takáto potreba nie je potrebná (nie je ovplyvnená veľká plocha kože, pľuzgiere nie sú príliš veľké a na koži nie sú hlboké rany), potom sa existujúce bubliny prepichnú a pacient sa z nich odstráni.

Ďalej sa koža ruky ošetrí antiseptikom, aplikuje sa masť alebo krém proti popáleninám, poškodená oblasť sa obväzuje sterilným obväzom a osoba sa pošle domov. Doma sa odporúča denne ošetrovať pokožku, ktorá spálila s antiseptickými liekmi, a potom ju rozmazať masťou proti spáleniu.

Po takomto zranení zostávajú jazvy na koži a niekedy jazvy. Ako urobiť horenie menej viditeľným? Po úplnom uzdravení môžete použiť špeciálne masti a krémy, ktoré liečia jazvy. Nechajte na koži aj tak niečo podobné popáleninám, ale táto stopa sa zreteľne zníži.

Ak v dôsledku práce s chemickými zlúčeninami došlo k popáleniu horných končatín, lekári najskôr neutralizujú látku, ktorá padla na ľudskú ruku. Na tento účel sa používajú špeciálne lieky. Potom odborníci rozhodnú, ako odstrániť prilepené oblečenie z postihnutej oblasti (ak takáto situácia existuje). Zvyčajne sa starostlivo oreže v kruhu okolo zranenia a potom, keď sa lieči popálenie antiseptikom, je nasiaknuté a môže sa veľmi opatrne odstrániť z pokožky.

Ak je popálenina závažnosti III alebo IV, k jej liečbe dochádza výlučne v nemocnici. Ak je postihnutá významná oblasť kože a pacient má silnú bolesť alebo šok, bol mu na úľavu od bolesti podaný morfín. Pri karbonizácii kože, ako aj pri poškodení svalov a kostí sa často vyžaduje ich transplantácia. Poranenia tejto závažnosti sú niekedy úplne nezlučiteľné so životom.

Pin
Send
Share
Send
Send