Užitočné tipy

Kohoutkové ryby: chov

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Chov siamských bojových rýb alebo samcov je veľkým koníčkom. Malo by sa to však brať vážne. Ak máte dostatok času, peňazí, vedomostí a zodpovednosti na zabezpečenie nevyhnutných podmienok pre chov samcov, môže sa to stať užitočným zamestnaním.

Ryby

Kohouti patria k labyrintovým druhom a sú atraktívni svojím neobvyklým vzhľadom a správaním. Medzi charakteristické znaky patria také znaky:

 1. Tieto ryby nepotrebujú veľké objemové akvárium, sú schopné žiť a rozmnožovať sa v malých nádobách. Kohoutci mužského alebo ženského pohlavia sú spokojní s jedným litrom vody.
 2. Ryby tohto druhu nepotrebujú ďalšie zdroje kyslíka, takže nie je potrebné inštalovať kompresory. Dôvodom je skutočnosť, že muži sú vlastníkmi orgánu zvaného labyrint, ktorý im umožňuje dýchať vzduch.
 3. Hry na chov a párenie kohútích rýb sú úžasne fascinujúce pamiatky, ktoré si zaslúžia osobitnú pozornosť a vyžadujú si vytvorenie určitých podmienok.

Tieto vlastnosti umožnili, aby sa ryba stala populárnou medzi začiatočníkmi a skúsenými akvaristami.

Ako rozlíšiť muža od ženy

Tí, pre ktorých je chov samcov prostriedkom zárobku alebo koníčkom, musíte vedieť, ako určiť pohlavie a odlíšiť samca od samice. Nie je to ťažké, pretože medzi nimi existuje množstvo rozdielov, ktoré si možno všimnúť, keď poter kohútích rýb dosiahne vek 3 mesiacov.

V normálnych podmienkach života samce tohto druhu vyzerajú oveľa „elegantnejšie“ a jasnejšie ako samice. Ak však ženy z nejakého dôvodu zažijú stres spojený s pohybom alebo ľudským zásahom, intenzita ich farby sa môže zmeniť a nesmie byť horšia ako jej farba, a potom nebude fungovať pri určovaní pohlavia na tomto základe. Existuje iný spôsob. Ak chcete určiť pohlavie, musíte venovať pozornosť plutvám, u mužov sú veľké a navonok sa podobajú plachetám.

Chovné kohúty

Chovatelia, ktorí žijú u mužov, musia vedieť, že reprodukcia týchto akvarijných rýb je možná, ak sú pre nich vytvorené určité podmienky. Tento proces obsahuje nasledujúce kroky:

 1. Výber páru.
 2. Príprava na trenie.
 3. Trieť ryby kohútikov.
 4. Starostlivosť o dieťa.

Aby sa ryby úspešne rozmnožili a rozmnožili, musíte sa ku každej fáze zodpovedne pristupovať.

Výber párov

Pre chov je dôležité správne zvoliť pár pre ryby. Najlepšie sú na tento účel muži vo veku 5 až 6 mesiacov, nie však starší ako jeden a pol roka.
Faktom je, že u jedincov, ktorí žili viac ako 16 - 18 mesiacov, nie sú neobvyklé problémy s reprodukčnými schopnosťami. V takýchto prípadoch sa poter kohútích rýb rodí s vadami a miera úmrtnosti je vysoká.

Ak jedna akváriová ryba žije v akváriu, ale plánuje sa ďalšie rozmnožovanie, musíte si kúpiť pár od chovateľa s dobrou povesťou. Nákup samca alebo samice v obchode s domácimi zvieratami nestojí za to, pretože predajcovia nemusia mať informácie o presnom veku alebo úmyselne zavádzajú kupujúceho.

Príprava na trenie

Kohoutkové ryby sa rozmnožujú a množia bez akýchkoľvek zvláštnych problémov, ak majú určité podmienky. Najprv je potrebné vybaviť neresiace akvárium, ktoré musí spĺňať nasledujúce požiadavky:

 • mať dostatočnú kapacitu a zadržať 40 - 50 litrov vody,
 • mať priehradku tak, aby sa v nádrži vytvorili dve miesta pre muža a ženu,
 • byť vhodné na umiestnenie akváriových prístreškov a výsadbu plávajúcich rastlín.

Na vytvorenie priaznivých podmienok pre ryby je potrebné trenie vybaviť špongiovým filtrom a vyhrievacím zariadením. Aby sa ryby cítili príjemne, teplota vodného prostredia by mala byť 27-28 stupňov. Neodporúča sa naliať veľa vody do nádrže, stačí ju naplniť 12-15 cm a položiť na pokojné miesto.

Okrem akváriových zariadení si úspešné rozmnožovanie vyžaduje správne kŕmenie samcov. 14 dní pred začiatkom trenia by mali dostať „živé“ jedlo, ako napríklad:

Pred jedlom sa hmyz musí rozdrviť a dať rybám v takom množstve, že je schopný jesť, aby sa zabránilo upchatiu vodného prostredia.

Je dôležité venovať pozornosť správaniu mužov. Údaj, že jednotlivci sa zaujímajú o seba, sa považuje za vzrušený stav a demonštráciu ich vlastného vzhľadu, keď rozprestierajú svoje plutvy a žiabrovky. Ale ak sú ryby agresívne, budete si musieť vyzdvihnúť iný pár pre ženu a muža.

Pretože kohúti sú ryby charakteru, ktoré môžu byť agresívne voči svojim bratom, proces neresenia vyzerá neobvykle.
Najprv si muž postaví hniezdo vzduchových bublín. Za týmto účelom prehltne kyslík a potom ho vyplivne, čím sa vytvorí hrudka peny. Ponúka sa kaviár z kaviáru a poter sa bude chovať do určitej doby.

Predtým, ako sa začne trieť, sa mužský muž správa agresívne voči svojmu partnerovi a udrie ju. Potom v rituálnom tanci dôjde k zmenám, keď tehotná žena na bruchu ukáže partnerke imaginárne vajíčka, čo vyvolá nový útok.
Samec sa ovíja okolo partnera a vytvára tlak na brucho, čo spôsobuje uvoľňovanie kaviáru a mlieka. Potom ich kohút zdvihne a odvezie hniezdo, pretože agresívny samec je schopný samičke a potomstvu značne ublížiť a po ukončení trenia je vyslaný.

Pozrite si video o príprave rýb na neresenie.

Starostlivosť o dieťa

Poter z kohútika sa nelíši v prežití, a preto starostlivosť a starostlivosť o mladistvých vyžaduje osobitný prístup.
Predovšetkým je potrebné sa vopred postarať o výživu, ktorá musí byť pripravená 1-2 týždne pred objavením sa poteru. Ako použitie v krmive:

Po 10 až 14 dňoch sa do stravy mladých zvierat pridajú mikros červ a jemne nasekaný kanálik.
Okrem správnej výživy je potrebné dbať aj na pohodlné podmienky pre chov mladých zvierat. Vyžaduje si to:

 1. Na vybavenie akvária kompresorom, pretože dýchací orgán sa u rýb nakoniec vytvára až vo veku 20 - 22 dní.
 2. Postupne znižujte teplotu vodného prostredia na 22-24 stupňov.
 3. Denne vymeňte 4/5 objemu vody.
 4. Po 3 týždňoch premiestnite mláďa do priestrannej nádoby s objemom 100 litrov.

Keď poter dosiahne vek 3 mesiace, je možné presne určiť pohlavie. A po šiestich mesiacoch sú ryby už schopné sa množiť.

Podľa vyššie uvedených pravidiel a odporúčaní nebude chov samcov doma spôsobovať ťažkosti ani začínajúcemu akvaristovi.

Pozrite si video o chove samcov.

Pin
Send
Share
Send
Send