Užitočné tipy

Ako sa stať majstrom svojho remesla a otvoriť si povolanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Dátum uverejnenia: 13.03.2016

Kde a ako sa naučiť šiť? Množstvo lekcií, videonahrávok, amatérskych a profesionálnych kurzov, odborných oblastí vo vzdelávacích inštitúciách je také veľké, že sa problém zredukuje na výber typu výcviku a jeho trvania.

Niektorí mylne veria, že hlavnou vecou na zvládnutie remesla je kúpiť profesionálny šijací stroj a overlock. Nanešťastie to nestačí. Pochopenie textílií, stavebných vzorov a prispôsobenie výrobku tvaru, sú pre švadlenku rovnako dôležité ako vytváranie priamych čiar. A naučiť sa to sám, je o niečo ťažšie.

Prvý spôsob: nezávislý rozvoj profesie

Pre tých, ktorí sa chcú naučiť šiť iba pre seba, je samoštúdium dobrým riešením. Dnes na internete existuje veľa stránok a videonávodov s podrobnými pokynmi na šitie rôznych produktov, tipy na výber tkanín, príklady strihov a ďalšie užitočné informácie. Knihy a tematické časopisy sú tiež dobrým pomocníkom pri zvládnutí šitia.

Keď máte dostatok voľného času, trpezlivosti a horlivosti, môžete sa naučiť rezať a šiť sami a mať vrodený talent a tvorivé myslenie, dokonca môžete začať vytvárať svoje vlastné modely. Na prekonanie amatérskej úrovne je však stále žiaduce absolvovať odbornú prípravu.

Druhý spôsob: odborná príprava v špecializovanej vzdelávacej inštitúcii

Ak je cieľom, aby sa profesia krajčírky stala otázkou života, oplatí sa získať špecializované vzdelanie. Ak chcete pracovať v továrni alebo v ateliéri, stačí mať diplom zo šitej vysokej školy, školy alebo technickej školy. Ak však chcete ísť ďalej, oplatí sa uvažovať o vyššom špecializovanom vzdelávaní. Pomôže vám to vyliezť na kariérny rebrík a odhaliť svoj kreatívny potenciál vytvorením modelov autorských práv.

Tretí spôsob: kurzy šitia a šitia

Kurzy sú skvelou príležitosťou naučiť sa rezať a šiť pre seba a rozhodnúť sa o správnom výbere povolania. Kvalifikovaný odborník vám jasne a jasne vysvetlí zložitosti technológie strihania a šitia odevov, so zameraním na hlavné body, naučí vás používať šijacie zariadenia, porozumieť druhom textílií a vlastnostiam obrázkov.

Platené kurzy sa rýchlo vyplácajú. Úspora pri oprave oblečenia uhradí výdavky. Získané vedomosti a zručnosti navyše umožnia šitie odevov na mieru pre príbuzných, priateľov a známych av budúcnosti môžete otvoriť svoj vlastný podnik.

Pri výbere kurzov uprednostňujte tie, v ktorých je teória posilnená praxou. Nie je možné naučiť sa šiť len písaním poznámok. Dobré kurzy si nevyhnutne vyžadujú rozsiahle praktické cvičenia na upevnenie znalostí a rozvoj zručností.

Aké vlastnosti sú dôležité pre krajčírku?

Profesia krajčírky bola vždy vysoko cenená, ale len málo z nich sa stalo úspešným. Práca módneho návrhára, švadlena, krajčírky, módnej návrhárky, každého, kto venuje život šitiu, je zložitá a starostlivá, aby ste uspeli, musíte vynaložiť veľké úsilie a rozvíjať svoje profesionálne kvality vo svojom sebe.

Každý pozná príslovie „Zoznámte sa s oblečením ...“, takže prvý dojem je dôležitý: elegantná krajčírka a dobre upravené pracovisko. A ešte dôležitejšie je stať sa „pánom nití a ihly“. Ak chcete uspieť, musíte mať vlastnosti ako:

 • vytrvalosť,
 • opatrný,
 • trpezlivosť,
 • dobrá pamäť
 • sane z ruky
 • citlivé prsty
 • bohatá fantázia
 • presné oko
 • umelecký vkus.

Aj keď sú v tejto profesii dôležité osobné kvality, hlavnú úlohu stále zohrávajú odborné znalosti a zručnosti.

Máte pocit, že vám táto profesia vyhovuje? Choďte na to! Dopyt po dobrých krajčírkach je vždy vysoký a okrem toho nebudete musieť čeliť večnému problému „nič na sebe.“

Populárne články

 • Jednoduché a efektívne vrstvené sukne - možnosti konštrukcie
 • Takáto zložitá jednoduchá sukňa na ceruzky: čo treba brať do úvahy pri navrhovaní, aby sa dosiahol tenší účinok
 • Ako dosiahnuť vhodný výstrih z výstrihu - techniky návrhu

ChOU DPO "OTs" Aristek "

Implementačná licencia
vzdelávacie aktivity
Vládny výbor pre vzdelávanie
Petrohrad č. 3354 zo dňa 13.03.2018

Po ukončení absolvovaného výcviku
štandardný certifikát
v súlade so zákonom
„O vzdelávaní v Ruskej federácii“ č. 273-FZ

Prečo som sa rozhodol stať sa krajčírkou

Moje meno je Evgenia Vladimirovna, mám 48 rokov, bývam v meste Ussuriysk a takmer 30 rokov pracujem ako krajčírka na mieru. Od útleho detstva som niečo šil, vyrezával, vyšíval. Moje bábiky boli najmódnejšie a najbohatšie oblečené, závisť priateľiek. Tajomstvo bolo, že v mojom dome bol ateliér, a každý večer upratovačka uskutočňovala hromadu farebných kúskov látky do nádoby, ktorá stála pri vchode. Napriek všeobecnému nedostatku sa v nádobe našiel akýkoľvek druh tkaniva. Brokát, zamat, kúsky kožušiny. Pravdepodobne sa narodil môj sen stať sa krajčírkou. V pracujúcej dedine, kde som žil, neexistovala vzdelávacia inštitúcia na výcvik krajčírov alebo aspoň krajčírok. A ako sa ukázalo, je to iné povolanie. O tom budem hovoriť o niečo neskôr.

Aký je rozdiel medzi krajčírkou a krajčírkou?

Po ukončení 8. ročníka som vstúpil do odbornej školy č. 28 v meste Ussuriysk, kde som sa naučil byť krajčiarkou za menej ako tri roky. To bolo vtedy, keď som si uvedomil, že krajčírka nie je taká, o akej som snívala. Chcel som sa stať krajčírom.

Krajčír sa vyznačuje vyššou kvalifikáciou od krajčírky, môže produkt rozrezať na hotové vzory, šiť výrobok od začiatku do konca, zatiaľ čo krajčírka sa špecializuje na vykonávanie špecifickej výrobnej operácie šitia. Krejčí spravidla pracuje v ateliéri na opravu a šitie odevov na základe individuálnych objednávok a krajčírka pracuje v hromadnej sériovej výrobe v továrni, kde sú všetky operácie procesu šitia jasne rozdelené medzi pracovníkov.

Špeciálny krajčír

Chcel som sa naučiť, ako robiť všetko sám - od začiatku do konca. Keď som sa naučil byť krajčírkou, vstúpil som do technickej školy. O tri roky neskôr dostala špecialitu na mieru. Teraz som vedel a vedel všetko, čo bolo potrebné na šitie odevov. Mohol by som navrhnúť a vyrezať akýkoľvek model. V každom prípade som si bol tým istý.

Ľutujem, že som sa začal učiť od samého začiatku, pretože jemnosť šitia sa neskôr pri mojej práci veľmi hodila. Naučil som sa porozumieť tkanivám, zložitosti starostlivosti o ne, vedel som, aký počet ihiel a nití si vybrať pri práci s konkrétnou tkaninou. Vedel som, ako opraviť akýkoľvek šijací stroj, upraviť steh - jedným slovom som sa nebál toho pokaziť. Keď som získal povolanie krajčírskeho krajčíra, naučil som sa, ako zostavovať vzory, vykonávať merania, vykonávať zmeny v existujúcich modeloch. Bol som úplne pripravený na svoje prvé zamestnanie. Ako hľadať prvé zamestnanie? ,

Zamestnanie a radosť z práce

Mojou prvou prácou bolo ateliérové ​​krejčovské štúdio. Prácu som získal ľahko, pretože po ukončení štúdia som získal diplom s vyznamenaním. Samozrejme by ste! Študoval som s veľkým potešením.

Potom som nerozumel, prečo počas rozhovoru Ako úspešne absolvovať pohovor a získať prácu, bol manažér veľmi šťastný, že som nikdy nepracoval v továrni na nepretržitú výrobu. Ukazuje sa, že pri práci na jednej operácii dievčatá stratia zručnosti, ktoré získajú vo vzdelávacích inštitúciách.

Po práci v továrni bude získanie ateliéru oveľa ťažšie. Spočiatku som v štúdiu pracoval ako krajčírka. Rezačka mi priniesla hotové detaily. Musel som ich najskôr prišiť „na živú niť“. Po prvom nasadení, ak sa ukázalo, že je všetko v poriadku, boli švy zošité, aby bola pripravená.

S klientmi ateliéru som nepracoval, všetky akcie na prediskutovanie a načrtnutie modelu boli vykonané rezačkou. Urobil vybavenie. Práca sa mi naozaj páčila, ale stále som chcela viac. Chcel som si prispôsobiť produkty sám, ponúknuť zákazníkom modely a možnosti, ktoré sa narodili v mojej hlave hneď na cestách.

Rast kariéry v šijovom štúdiu

Sediac nad šijacím strojom som si myslel, že tu môžem ponúknuť zaujímavejší produkt, a tu by som mohol pridať cieľovú čiaru. Čoskoro však vedúci ateliéru zaznamenal moju prácu a preniesol ma do rezačiek.

Spočiatku mi pomohol môj mentor od skúsených rezateľov, ale po pol roku som bol schopný pracovať sám. Veľmi ma zaujímala práca so zákazníkmi. Samozrejme, nie všetci klienti súhlasili s prijatím mojich nápadov a návrhov, ale boli aj tí, ktorí požiadali o radu. A tu som dal voľnú ruku svojej fantázii. A opäť som necítil úplnú spokojnosť, pretože to nie som ja, kto šil veci!

Ako som otvoril štúdio

Riešenie prišlo až na konci 90. rokov, keď som bol schopný otvoriť si vlastné štúdio. So zákazníkmi som nemal žiadne konkrétne problémy, vtedy som už mal veľa klientov, ktorí chceli šiť oblečenie výlučne so mnou. Pozval som niekoľko dievčat a začali sme pracovať. Samozrejme to pre mňa nebolo ľahké. Okrem objednávok na šitie som musel kontrolovať kvalitu práce svojich zamestnancov (naozaj som si vážil povesť ateliéru), účtovníctvo Ako sa stať účtovníkom (v prvej fáze som si nemohol dovoliť najať odborníka), stretávať sa a sprevádzať klientov.

Keď sa veci zdvihli do kopca, najal som účtovníka, aby som spravoval svoje finančné a daňové záležitosti. Na recepcii som vzal sladké a usmievavé dievča, ktoré bolo veľmi módne a vedelo, ako komunikovať so zákazníkmi. Teraz by som sa mohol úplne venovať svojej obľúbenej firme. A viete, že aj po 30 rokoch je pre mňa stále rovnaká obľúbená a zaujímavá.

Stojí hra za sviečku? Aký je zisk štúdia?

Určite to stojí za to! Aj keď som pracoval v štúdiu, vždy som dostal veľmi slušný plat. Samozrejme si nepamätám, o čom hovoríme, ale určite mi stačilo, aby som si mohol prenajať vynikajúce bývanie, dobre sa najesť a tiež cestovať. Potom som cestoval takmer po celej krajine. A podarilo sa mi ušetriť na otvorenie vlastného podnikania. Nakoniec som si musel prenajať izbu, nakresliť papier, kúpiť si vybavenie. Keď som otvoril ateliér, prvýkrát som pociťoval nedostatok finančných prostriedkov, pretože som bol zvyknutý žiť vo veľkom meradle, ale po 2 rokoch sa všetko vrátilo k normálu, mohol som znovu cestovať, teraz do zahraničia.

Aj v ťažkých rokoch perestrojky mi môj obľúbený podnik priniesol slušný príjem. Teraz môj priemerný plat je 180-200 tisíc rubľov mesačne. Toto je príjem zo šitia mojich výrobkov a peniaze, ktoré mi dievčatá, ktoré pracujú v štúdiu, prinesú. A to - bez ohľadu na skutočnosť, že platím dane, nájomné, mzdy účtovníkovi a správcovi - je čisté.

Prispôsobenie zárobkov závisí od toho, čo šijete, s akou rýchlosťou a kvalitou, z miesta výkonu práce (povesť spoločnosti je veľmi dôležitá). Ale samozrejme, najvyššie príjmy pochádzajú z práce v známych modelingových agentúrach alebo vo vašom vlastnom štúdiu.

Priemerný plat na mieru

Dievčatá, ktoré pracujú v mojom štúdiu, zarábajú inak, v závislosti od počtu objednávok. Ak to nie je pre klienta, od ktorého je potrebné šiť, potom sa snažím rozdeľovať objednávky rovnomerne, aby si všetci nakoniec mohli zarobiť slušné peniaze. Ich zárobky sa pohybujú od 25 do 60 tisíc rubľov. A musím povedať, že naše štúdio nie je najdrahšie v meste.

Klady a zápory profesie na mieru

Moja profesia nie je len zárobok, ale aj morálne uspokojenie, ktoré dostávam každý deň. Povedať, že moja rodina a ja sme vždy krásne a vkusne oblečení, za to nestojí. Šijem pre seba a svojich blízkych úplne všetko - od korzetu po kožuch. V tomto procese som sa naučil kožušníka. Keď bolo ťažké získať dobrú posteľnú bielizeň, šil som ho. Novoročné kostýmy mojej dcéry boli vždy tie najlepšie. A samozrejme, prešívaná položka nie je len originálna, ale tiež nie tak drahá ako položka kúpená v módnom butiku.

Pokiaľ ide o mínusy povolania, môžem len povedať, že to odvádza zdravie. Musíte starostlivo sledovať svoj zrak a stav kĺbov. Strata zraku stratí prácu. To isté možno povedať o rukách. Dokonca aj malé prejavy artritídy, osteochondrózy alebo iných podobných chorôb môžu ukončiť vaše profesionálne aktivity.

Podstata profesie na mieru

V skutočnosti existuje veľa odborníkov zaoberajúcich sa rezaním textílií a šitím hotových výrobkov. Je to však krajčír, ktorý má komplexné vedomosti o tom, ako vytvoriť hotový model oblečenia z textilného polovýrobku a potom ho prispôsobiť podľa postavy klienta.

Krejčovská profesia má súčasne niekoľko užších špecializácií. Existujú odborníci, ktorí pracujú výlučne s kožou a kožušinou, existujú špecialisti, ktorí šijú odevy z textilu. Vrcholom zručnosti sú však univerzálni krajčíri.

Povinnosti spoločnosti Tailor

Zoznam funkcií tohto špecialistu musí okrem strihania a výroby odevov obsahovať:

vykonávanie opráv na výrobkoch,

práca s kovaniami a inými ozdobnými prvkami,

čistenie a balenie výrobkov

práca s dokumentáciou pre podávanie správ.

Aby mohol špecialista plniť svoje povinnosti, musí vedieť:

metódy rezania, odvaľovania, spracovania švov, ako aj čistenie rôznych výrobkov v závislosti od ich materiálov,

princíp použitia rôznych nástrojov a vybavenia,

pravidlá označovania a balenia hotových výrobkov.

Prispôsobiť požiadavky

Práca na mieru je možná iba so zručnosťami a primeraným vzdelaním. Na to, aby bol krajiarsky odborník úspešný, potrebuje rozvinutú estetickú chuť, pochopenie charakteristík ľudských postáv, zásady módy. Ďalším krokom je spravidla povolanie módneho návrhára. Krejčí by preto mal vždy sledovať módne trendy a novinky.

Profesia na mieru má svoje fyzické obmedzenia. Napríklad ľudia so zrakovými chorobami, slabšou pohyblivosťou rúk a poruchami nervového systému nie sú vhodní na prácu na mieru.

Miesto výkonu práce a pracovné podmienky

Krajčír má veľa možností zamestnania: ateliér, súkromné ​​podniky na šitie odevov, obuvi, doplnkov. Existuje možnosť zamestnania v hromadnej výrobe - textilné závody a továrne.

Ďalšou možnosťou pre odborníka môže byť pedagogická činnosť. V súčasnosti existuje pomerne veľa vzdelávacích inštitúcií a rôznych kurzov. Samostatnou možnosťou je otvorenie vlastného podniku (ateliér) a vykonávanie súkromných objednávok.

Preto si krajčír môže zvoliť nielen najvhodnejšie miesto výkonu práce, ale aj harmonogram, ako aj pracovné podmienky. Pre svoju činnosť je mimoriadne dôležité mať k dispozícii pohodlné pracovisko s dobrým osvetlením.

Kde sa učiť povolanie krajčíra?

Profesiu krajčíra je možné zvládnuť na rôznych stredných odborných učilištiach. Veľa pozornosti v učebných osnovách budúcich krajčanov sa venuje práve rozvoju praktických zručností a techník. Na tento účel absolvujú všetci študenti praktický výcvik. Tam pracujú pod vedením skúsených odborníkov a prijímajú svoje profesionálne tajomstvá.

Byť krajčírom skôr znamenalo mať rodinný podnik, ktorý bol odovzdaný z generácie na generáciu. V tomto prípade to bolo, prirodzene, otázka prenosu vlastných schopností a učenia sa tejto veci v praxi.

V moderných štúdiách a veľkých podnikoch však nie je čas (a žiadny dôvod) niekoho učiť od nuly. Radšej najímajú hotových špecialistov.

Prispôsobenie úrovne miezd

Na trhu práce je dostatok voľných pracovných miest, ateliéry a podniky však najčastejšie požadujú odborníkov, ktorí sa už stali, s pracovnou praxou od 1,5 do 3 rokov.

V priemere môže špecialista zarobiť približne 40 000 rubľov mesačne. Je potrebné poznamenať, že hodnota mzdy do značnej miery závisí od zručnosti samotného krajčíra. Jeho plat teda môže dosiahnuť 100 000 rubľov. Najvýhodnejšou ponukou sú samozrejme podniky individuálneho krajčírstva, ktoré sa zaoberajú výhradným oblečením. Požiadavky na kvalifikáciu sú však najprísnejšie.

Kto je krajčírom?

Krajčír je zástupcom remeselníckeho povolania, ktorého hlavnou úlohou je výroba odevov: od strihania tkanín po spájanie častí a zdobenie hotového výrobku dekoratívnymi prvkami. Krajčírky sa v doslovnom slova zmysle nazývajú majstri, ktorí pracujú na individuálnych rozkazoch. Najčastejšie je ich pracoviskom ateliér individuálneho prispôsobenia.

Názov povolania pochádza zo starého ruského slova „pirt“ (tkanina). Z toho vyplýva, že krajčír je ten, kto pracuje s textíliou. História povolania siaha do 3. storočia pred naším letopočtom. v starovekom Grécku, kde sa objavili prvé semináre na výrobu materiálu a šitie odevov z neho. Od 15. storočia krajčírky nielen šijú, ale vyvíjajú aj nové modely odevov. Najvyššia kastová kasta je módni návrhári, výroba odevov na priame nosenie a haute couture. Takíto odborníci tvoria nielen štýl, ale aj módu ako celok.

С развитием технологии шитья и перевода процесса пошива в промышленные масштабы, внутри профессии появились узкие специализации, разделяющие этапы пошива на отдельные специальности. В частности, можно выделить такие наиболее распространенные специализации, как:

 • дизайнер – разрабатывает новые модели одежды и визуализирует их в эскизах,
 • закройщик – специалист, который изготавливает лекала для модели и производит раскрой ткани,
 • швея-мотористка (alebo iba krajčírka) - spája podrobnosti o strihu a končí pod vedením krajčíra a rezača.

Ak hovoríme o krajčírovi, ktorý vykonáva individuálne krajčírstvo, potom jeho profesionálne povinnosti zahŕňajú všetky fázy výroby odevov: meranie parametrov klienta, vytváranie vzorov, strihanie výrobkov podľa vzorov, značenie kontrolných značiek a čiar, šitie podrobností, vykonávanie mokrého tepelného spracovania, oprava nepresností odhalených počas montáže, povrchovej úpravy krku, konštrukcia rukávov, spodnej časti výrobku a upevňovacích prvkov, ako aj množstvo ďalších operácií zameraných na poskytnutie maximálneho množstva hotového výrobku prednáškový vzhľad.

Aké osobnostné črty by mal mať krajčír?

Práca krajčírky požaduje, aby predstavitelia tohto povolania mali najkonfliktnejšie osobné vlastnosti. Na jednej strane mal mať krajčík výrazné tvorivé schopnosti a na druhej strane iba odborníci, ktorí sú starostliví a disciplinovaní, môžu vydržať proces monotónnosti a starostlivosti výroby oblečenia, čo nie je pre tvorivých ľudí typické.

Okrem toho bude pri výkone profesionálnych povinností krajčír veľmi užitočný pre také osobné vlastnosti, ako sú:

 • dokonalý zmysel pre štýl
 • dôkladnosť
 • trpezlivosť,
 • zodpovednosť
 • družnosť,
 • odolnosť proti stresu
 • schopnosť kresliť a kresliť,
 • volumetrické oko
 • živá fantázia
 • tvorivosť
 • vytrvalosť,
 • presnosť.

Pridajte k týmto znalostiam matematiky (presnejšie geometria), schopnosť porozumieť materiálom, ich vlastnostiam a kvalite, schopnosť čítať výkresy a prezentovať ich (výkresy) v konečnej podobe, ako aj dobre rozvinuté jemné motorické zručnosti rúk (koniec koncov, na mieru šitá práca s malými predmetmi: ihly , s hrotmi, jemnými mechanizmami šijacieho stroja atď.) - a pred nami bude úplný portrét majiteľa „nite a ihiel“.

Výhody prispôsobenia

Stalo sa tak, že nie je možné žiť v modernom svete bez oblečenia. Okrem toho sa podľa ľudovej múdrosti stretávajú s odevom (to znamená, že robia prvý dojem). Preto boli a budú potrební špecialisti schopní vyrábať oblečenie vždy a všade. A to je najdôležitejšia vec výhoda profesie na mieru, Aj keď majster nemá veľké rozkazy, vždy tu bude nejaká malá práca: nohavice, skrátiť blúzku, zmeniť starý kabát.

Naopak, ak bude práca, bude stabilný príjem. Okrem toho je príjem z krajčírskych celkom solídny, pretože ani hospodárska kríza nemôže ľudí prinútiť odmietnuť kúpiť oblečenie. Všimnite si, že krajčírky vyrábajúce oblečenie pre jednotlivé objednávky dostávajú najväčší príjem. V tomto segmente nie sú stanovené nijaké horné limity príjmov a ako živý príklad toho môžu slúžiť ruskí majstri ako Vyacheslav Zaitsev a Valentin Yudashkin, ktorí dosiahli nielen svetovú slávu, ale aj finančnú nezávislosť.

Mimochodom, sada šijacích doplnkov: ihly, nite, šijací stroj (toto je minimum) je ľahko prístupná a dostupná takmer v každej domácnosti, preto špecialista môže vždy nielen zarobiť peniaze navyše, ale tiež môže začať podnikať bez veľkých finančných investícií.

A čo je najdôležitejšie, schopnosť vytvárať svetlé a krásne modely oblečenia umožňuje krajčírovi vždy módne a štýlovo sa obliekať a zároveň minúť obrovské množstvo peňazí na nákup šatníkových predmetov od popredných módnych domov.

Nevýhody profesie na mieru

Keďže krajčír mu šije oblečenie hlavne pre cudzincov, existuje veľká pravdepodobnosť, že vkus majstra a klienta sa nemusí zhodovať, alebo budú mať inú víziu toho istého modelu. A to je možno ten hlavný nedostatok profesie na mieru.

Neskúsení krajčania navyše často robia chyby, ktoré vedú k poškodeniu materiálu, čo znamená nepredvídané materiálne straty. Kapitán musí skutočne zaplatiť za pokazený materiál z vlastného vrecka: buď uhradí klientovi jeho náklady, alebo si kúpi podobný.

Táto profesia má tiež lekárske nedostatky. Faktom je, že v procese práce krajčírky majú oči špecialistu najväčšie zaťaženie. Choroby z povolania krajčírskeho povolania sa preto považujú za choroby oka.

Kde môžem získať profesiu šitú na mieru?

Získajte povolanie na mieru Môžete sa nachádzať v jednej z mnohých špecializovaných technických škôl alebo vysokých škôl, ktoré sú mimochodom dostupné v ktoromkoľvek meste v Rusku. Nezáleží na tom, ktorú vzdelávaciu inštitúciu si vyberiete, pretože kvalita vzdelávania v tejto špecialite je všade takmer rovnaká. Je však potrebné mať na pamäti, že stredné špeciálne vzdelanie vám otvorí dvere iba vo svete remeselníckeho remeselníka, ale nie módneho návrhára šitého na mieru.

Profesionálom najvyššej triedy sa môžete stať až po ukončení vysokej školy, kde k svojim už nadobudnutým zručnostiam doplníte vedomosti o používaní a zložení textílií, potrebné zručnosti pri vývoji modelov a štýlov a tiež vás naučí, ako pracovať s farebnými riešeniami. A tu je vhodné si vybrať medzi najlepších univerzít textilného priemyslu v Ruskumedzi ktoré patria:

 • Názov Moskovskej štátnej textilnej univerzityKosygin,
 • Štátna univerzita technológie a dizajnu v Petrohrade,
 • Inštitút umenia a dizajnu Kama,
 • Národný inštitút dizajnu Zväzu dizajnérov Ruska,
 • Moskovská štátna univerzita dizajnu a technológie.

Pozrite si video: Uvod do Trella- Ako sa stať majstrom v manažmente seba a svojho tímu (Október 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send