Užitočné tipy

Ako otvoriť kostol

Pin
Send
Share
Send
Send


Jeho patriarcha Kirill v roku 2010 poznamenal, že Moskva Zlatoglava už dlho nedosiahla svoj názov: hlavné mesto je na poslednom mieste medzi všetkými regiónmi Ruska v pomere cirkví k ortodoxnej populácii. Aby aj tento ukazovateľ dosiahol aspoň celoštátny priemer - 11,2 tisíc ľudí na farnosť - je potrebné v meste vybudovať ďalších 591 cirkví. Tento problém sa vyriešil Nadácia „Podpora výstavby kostolov v Moskve“, ktoré spolu s vládou Moskvy začali s implementáciou Program 200, Tento program zabezpečuje rozvoj projektov a výstavbu 200 nových cirkví za 8-10 rokov. K dnešnému dňu už bolo postavených 18 zborov a mnoho z nich je vo výstavbe.

Štát poskytuje pomoc a podporu charitatívnym činnostiam náboženských organizácií, ako aj ich realizácii spoločensky významných kultúrnych a vzdelávacích programov a podujatí (časť 3 článku 18 federálneho zákona z 26. septembra 1997 č. 125-FZ „Sloboda svedomia a náboženské združenia“). ). Pokiaľ ide o program 200, jeho financovanie sa uskutočňuje výlučne prostredníctvom charitatívnych darov a dobrovoľných príspevkov, najmä prostredníctvom oficiálnych webových stránok programu. Moskovská vláda však nezostáva ľahostajná a bezplatne prideľuje pozemky na výstavbu a tiež pomáha pri riešení problémov týkajúcich sa zabezpečenia potrebných komunikácií. Táto skutočnosť je pre mnohých občanov prekážkou. Počas štyroch rokov trvania programu moskoviti už podpísali viac ako jednu petíciu a usporiadali viac ako jednu zhromaždenie, ktoré vyzýva na ukončenie jeho vykonávania. Hlasovanie proti programu 200 sa tiež koná na oficiálnej webovej stránke Ruskej verejnej iniciatívy, predbežné výsledky však naznačujú, že táto iniciatíva nezíska požadovaný počet hlasov.

Vsevolod Chaplin, Archpriest, člen Verejnej komory Ruskej federácie:

"Pri stavbe akéhokoľvek predmetu existujú súhlasy a nezhody, a preto vznikajú určité diskusie. Je však potrebné pochopiť, že ľudia s rôznymi životne dôležitými záujmami (od náboženstva k športu), ľudia rôznych národností musia mať miesta, aby sa mohli stretnúť vlastným spôsobom." Preto sa všetci zasadzujeme za to, aby sa situácia vyriešila čo najskôr. ““

15. Júla 2014 v Verejná komora Ruskej federácie Uskutočnili sa vypočutia, na ktorých sa prediskutovali hlavné dôvody nespokojnosti občanov vyplývajúce z vykonávania programu „200“, ako aj spôsoby ich riešenia. Medzi tvrdeniami rečníci zaznamenali výrub námestí a parkov na výstavbu náboženských budov, odcudzenie spoločných pozemkov, zmenu kategórie pozemkov. Podľa Moskovčanov sa verejné vypočutia konajú s početnými porušeniami. Natalya Antonova, právnička, predstaviteľ skupiny iniciatív obyvateľov Moskovského okresu Kurkino, opísala situáciu vo svojej oblasti nasledovne: „V iniciatívnej skupine je veľa pravoslávnych a proti výstavbe cirkví nenamietame. Úrady na základe zásady politickej anonymity vyberajú pre budovanie cirkví najcennejšie miesta pre obyvateľov mesta, zvyčajne parky, pre parky. Okres Kurkino, navrhli miesto, ktoré je v dochádzkové vzdialenosti a vyhovuje všetkým okrem orgánov miestnej samosprávy. Tieto orgány nás nielen nechcú počuť, ale vydierajú aj nás, ak s výstavbou chrámu nesúhlasíme, postavia mešitu. pohľad na zákon a ruskú pravoslávnu vieru. ““ Zoznam opatrení na výber pozemkov na navrhovanie a výstavbu pravoslávnych cirkví na území Moskvy je zároveň prísne stanovený vyhláškou moskovskej vlády z 20. októbra 2010 č. 2367-RP a federálnymi predpismi, najmä územnými plánmi Ruskej federácie.

Diskusia o implementácii programu výstavby kostolov v Moskve bola veľmi búrlivá. Tatyana Terenina, predstaviteľ environmentálneho spoločenstva Moskovského správneho úradu Okrug, vyjadril obavy, že na území, ktoré je pridelené chrámu, sa môžu objaviť úplne iné účely. Alexander Golomolzin, predseda Nadácie Sanity, uviedol, že na základe programu výstavby pravoslávnych svätyní je verejná pôda v hodnote 150 miliónov rubľov. a vyššie sa bezplatne prevádza na súkromné ​​použitie a všetky stavebné práce sa vykonávajú nezákonne. Medzitým priaznivci implementácie programu už zorganizovali koordinačné centrum „Chráňte“ program 200 a aktívne pracujú na pomoci pri výstavbe chrámových komplexov v dochádzkovej vzdialenosti.

Účastníci nasledujúcej diskusie navrhli rôzne spôsoby riešenia problému: výstavba chrámov z ľahkých prenosných štruktúr alebo na chodúľoch, používanie materiálov šetrných k životnému prostrediu, vybavenie priestorov kostola v prvom poschodí obytných budov. Na konci pojednávania Joseph Diskin, člen verejnej komory Ruskej federácie, vydal dve odporúčania, ktorých implementácia pomôže hlavnému mestu dokončiť iniciovaný „Program 200“ a vyrovnať rastúce rozpory v spoločnosti: „Najskôr by sa mestské úrady mali riadiť mechanizmom stanoveným zákonom. Všetky názory občanov by mali byť Po druhé, pravoslávne komunity by mali vykonávať omnoho viac vysvetľujúcu prácu medzi obyvateľmi, vysvetliť im sociálne funkcie, ktoré môžu pravoslávne spoločenstvá priniesť, a environmentálne úsilie k revitalizácii zelene, na využitie priestoru pre verejnú potrebu, ktorý bude realizovaný po vybudovaní chrámového komplexu. "

Joseph Diskin, člen verejnej komory Ruskej federácie:

Program 200 sa musí vykonávať v prísnom súlade s ruským právom. Tento program by sa mal stať vzorom pre vytvorenie širokého sociálneho dialógu. Dúfam, že sa počas jej vykonávania môžeme veľa naučiť, aby sme na základe občianskej angažovanosti a zodpovednosti vyriešili zložité problémy. Zem bola vždy hodnotou. Okolo nej boli vždy spory a možno ich vyriešiť iba jedným spôsobom: pochopenie, prečo a za čo je pridelená. Posilnenie ruského štátu je najdôležitejšou úlohou, ale zároveň musia prostriedky na riešenie tohto problému zodpovedať jeho cieľu: široký dialóg, porozumenie, zodpovednosť a schopnosť počuť.

Stavba cirkví v Moskve je dobrá vec, čo znamená, že spôsoby jej realizácie by mali byť rovnaké. Pri stavbe pravoslávnych predmetov by sa práva niektorých občanov nemali porušovať v záujme iných. Preto bude možné dokončiť prácu, ktorá sa začala, iba ak sa oponenti a podporovatelia programu 200 budú môcť dohodnúť.

Kostol je pravoslávna

Cirkev je koncept s mnohými hodnotami. Povedzme, že Kristova cirkev je meno všetkých veriacich kresťanov ako celku duší. V kontexte nášho článku sa však obmedzujeme na jeden význam slova „kostol“: cirkev ako pravoslávna cirkev.

Pred výstavbou sa konajú slávnostné zakladanie chrámu a slávnostné ukladanie pamätnej kapsuly

Najprv si musíte položiť otázku: „Skutočne tu potrebujete kostol?“

Otázka uskutočniteľnosti stavby nie je zbytočná. Bohužiaľ, otvorenie kostola sa často stáva bezmyšlienkové. Mnohí predstavitelia kňazov vyzývajú na výstavbu ďalších zborov a tvrdia, že pre jedenásť tisíc ľudí máme každý jeden kostol.

Existujú však dve skutočnosti, ktoré mlčia:

 • Z týchto jedenástich tisíc ľudí, ďaleko od všetkých kresťanov, mnohí potrebujú mešity alebo iné chrámy,
 • Dokonca ani medzi nominálnymi ortodoxnými ľuďmi nie je veľa tých, ktorí pôjdu do kostolov. Kostoly sú prázdne a otcovia sa hádajú o tom, ako prilákať mládež. Tento problém je všeobecne známy. Ak existuje veľa prázdnych chrámov, je vo vašej oblasti potrebný iný?

Budovanie cirkví na mieste parkov a prírodných oblastí je nesprávne.

Ďalšou otázkou, ktorú je potrebné vyriešiť vopred, je rozhovor s ľuďmi. Možno dokonca zbierajú svoje podpisy na podporu stavby. Bohužiaľ, je bežné, že ortodoxné kostoly sú postavené nielen takto, ale za týmto účelom ničia zelené parky a iné krásne objekty.

Stavba kostola sv. Mitrofana z Voroneza v Gatchine

Nie všetci s tým budú spokojní. A to je správne.

Okrem toho pri rozhovoroch s miestnymi obyvateľmi môžete zistiť, že napríklad nechcú vidieť chrám na prázdnom mieste, ale školu, nemocnicu alebo materskú školu. Je potrebné počítať so želaním obyvateľstva. Chrámy, ktoré boli postavené v rozpore s ním, len kazia povesť Cirkvi. Ľudia nezačínajú ruskú pravoslávnu cirkev nie ako duchovnú, ale ako bezduchú náboženskú organizáciu.

Budova je teda obrovská zodpovednosť. A musíte k nemu pristupovať múdro.

Úradne zaregistrovaná náboženská skupina môže získať stavebné povolenie

Ak hovoríme o pravoslávnej cirkvi, prvá vec, ktorú treba postaviť, je povolenie vládnuceho biskupa.

Iniciátorom môže byť cirkevná komunita: je to náboženská skupina registrovaná ako právnická osoba. A je možné sa zaregistrovať, iba ak existuje najmenej desať ľudí, ktorí dosiahli vek plnoletosti a majú trvalý pobyt v rovnakej oblasti. Zaujímavý bod:

 • Ak je náboženská skupina nová, musí byť v tejto oblasti ďalších pätnásť rokov, kým získa právo stavať chrám,
 • Ak má skupina centralizovanú náboženskú organizáciu, musí sa to len potvrdiť. Nie je potrebné čakať pätnásť rokov.

V prípade pravoslávnych cirkví platí druhá možnosť. Komunita musí byť registrovaná s týmito dokumentmi:

 • žiadosť o registráciu.,
 • zoznam občanov vytvárajúcich náboženskú organizáciu s uvedením občianstva, dátumu narodenia a miesta bydliska,
 • listina vytvorenej náboženskej organizácie,
 • zápisnica zo zakladajúceho zhromaždenia najmenej desiatich osôb,
 • doklad potvrdzujúci existenciu náboženskej skupiny na tomto území najmenej pätnásť rokov alebo potvrdenie jej vstupu do centralizovanej náboženskej organizácie,
 • hlavné ustanovenia dogmy a opis použitých postupov, informácie o formách a metódach jej činnosti, o postoji k rodine a manželstvu, vzdelaniu, vojenskej službe,
 • informácie o mieste pobytu riadiaceho orgánu vytvorenej náboženskej organizácie,
 • prijatie štátnej povinnosti.

Musíte sa obrátiť na miestne úrady listom a zbaviť sa podpory diecézy

Ďalším krokom je kontaktovanie miestnych úradov. Je dôležité robiť všetko rozumne. Najlepšie je zveriť korešpondenciu samotnému biskupovi. Jeho pozícia bude pre okresnú alebo mestskú správu presvedčivejšia.

Nestačí však len požiadať o miesto pod chrámom. Je dobré mať jasnú predstavu o budove vo fáze schvaľovania:

 • Ako bude budova vyzerať?
 • Koľko ľudí bude vyhovovať
 • Na počesť toho, kto bude hlavným trónom.

Ďalej bude veľa závisieť od dodržiavania samotnej správy. Koniec koncov, môže poskytnúť dobré a aj nepríjemné miesto - tam, kde je výstavba komplikovaná a poloha je ďaleko od obývaných oblastí mesta alebo dediny.

Je dôležité, aby miesto bolo trochu viac, ako bolo potrebné pre chrám. Ako ukazuje prax, táto zásoba sa určite hodí.

V prvom rade ide o katastrálny pas, v ktorom bude uvedený druh povoleného použitia krajiny.

Vedenie diecéz je podrobným návodom na postup pri registrácii pozemkov, projektovaní a výstavbe pravoslávnych cirkví. Pre každý región sa tieto dokumenty môžu veľmi líšiť, pretože všade majú svoje vlastné špecifiká.

Najlepším riešením by teda bolo požiadať o diecézu informácie o tom, ako správne postaviť kostol v dedine alebo meste vo vašom regióne. V týchto dokumentoch sa podrobne opíšu pravidlá poskytovania komunikácií do chrámu, postup registrácie pozemkových vzťahov a ďalšie odporúčania.

Ak chcete otvoriť kostol v dedine alebo meste, je lepšie začať malou kaplnkou

Štart malé. Malá drevená chata, kaplnka, bude stáť asi 100 tisíc rubľov. Bude postavená v krátkom čase a bez prekrytí. V prípade potreby je možné budovu rozšíriť.

Ale takmer okamžite sa ukáže organizovať služby, pripojiť sa k životu pravoslávnych. V opačnom prípade, ak sa rozhodnete postaviť veľkú katedrálu, bude táto práca dlho stúpať. A nepredvídané okolnosti môžu úplne narušiť všetky plány.

Kaplnka V mene sv. Eliáša je prorok na ostrove Wet Island príkladom malého chrámu, ktorý sa dá postaviť po prvýkrát. Možno bude neskôr postavený veľký chrám

Návrh chrámu by mal robiť dielňa architektonického dizajnu

Nie je to tak dávno, ľudia mohli dať dohromady drevenú chatu a nazvať ju chrámom. V sovietskych rokoch boli všetci prenasledovaní a šťastní. V súčasnosti sa podobné stavebné iniciatívy nachádzajú dnes, ale stále menej.

Pravoslávna cirkev musí byť vybudovaná podľa prísnych pravidiel, aby mohla fungovať. Tu je potrebné vziať do úvahy požiadavky na požiarnu bezpečnosť a vlastnosti vetracieho systému. Môže sa stať, že projekt dokončený začiatočníkom v stavebníctve sa jednoducho odmietne. Úsilie a čas sú však škoda.

Existujú špeciálne workshopy o architektonickom dizajne. Je ich málo, ale všetky majú štátnu licenciu. Chrámy svojich projektov ľahko schvaľuje Výbor pre architektúru a všeobecný plán a prechádzajú potrebnými odbornými znalosťami.

Ale stojí za to sa vopred ubezpečiť, že konkrétny architektonický a dizajnérsky workshop súhlasí s tým, že sa zohľadnia priania zákazníka a nezaoberá sa roubíkom.

Pracovníci musia byť zamestnávaní podľa svojich schopností: buď od súkromných obchodníkov, alebo od spoločnosti

Neexistujú všeobecné odporúčania o tom, kto je lepší stavať chrám. Môže to byť jednoduchý nadšenec, ale talentovaný. Súkromní obchodníci sú schopní lacno stavať to isté ako dobre známa stavebná spoločnosť. Bude však možné ušetriť na rôznych manažéroch, veľkom mene a ďalších maržiach.

Na druhej strane súkromní vlastníci a menšia zodpovednosť. Urobia to zle - komu podať sťažnosť?

Spoločnosť je drahšia, ale aj spoľahlivejšia. Okrem toho je vhodnejšie objednať si „na kľúč“ okamžite, ako v každej fáze hľadať majstrov z rôznych smerov.

Maľba chrámu by mala byť zverená pravoslávnym umelcom

Chrám je zvyčajne maľovaný akrylom, aj keď sú možné aj iné možnosti. Verí sa, že maliar ikon by mal byť oddaný kresťan. Nie je to vždy tak, ale je žiaduce, aby sa to všetko ukázalo.

Umelec maľuje chrám. Je potrebné, aby to robila zbožná pravoslávna osoba

Všeobecne platí, že v počiatočných fázach, keď potrebujete rýchlo postaviť aspoň nejakú budovu, otázka získavania riadu a nástenných malieb z chrámu nemusí byť otázkou. Sú tieto atribúty dôležité pri stavbe kostola?

Žiadajú peniaze od organizácií alebo používajú registrované tehly

Náklady budú v každom prípade vážne. Najlepšie je nájsť sponzorov. Požehnanie pravoslávnej cirkvi je najrozšírenejším náboženstvom v Rusku a medzi veriacimi je plné bohatých ľudí. Ale kde ich hľadať? Nie rovnakým oznámením?

Priemerné náklady na chrám v regiónoch sa odhadujú na tri milióny rubľov. V Moskve to bude oveľa drahšie. A malý drevený dom za 100 tisíc nie je taká cenovo dostupná iniciatíva.

Registrované tehly kostola sv. Mikuláša Myry v Ščuku - príklad toho, ako môžete zbierať na stavbu kostola

Tento problém samozrejme riešia na rôznych miestach rôznymi spôsobmi. Existujú dva populárne spôsoby:

 • Zoznam adries so žiadosťami rôznym organizáciám. Čím viac, tým lepšie. A ešte efektívnejšie je uskutočňovať hovory, ľudia lepšie reagujú. Môžete skúsiť kontaktovať banku, reklamnú spoločnosť atď. Ak si sami nepomáhajú, povedia vám, kam sa majú pýtať.
 • Názov Bricks, Mnohí veriaci považujú za česť, ak sa ich mená uchovávajú v kostole napísané na rôznych architektonických prvkoch. Týmto spôsobom sa napríklad úspešne zbierajú peniaze za obrovský chrám védskeho planetária v Indii.

Chrám musí byť vysvätený

Zasvätenie chrámu sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Aj v etape výstavby je dobrým zvykom pozvať kňaza, aby vykonal službu na vysvätenie stavby.

Po dokončení budovy je potrebné budovu zasvätiť. Je to viacstupňový rituál s sprievodom, privádzaním relikvií a inštaláciou kaplnky. Nie je to priamo spojené s otvorením chrámu a posudzuje sa v samostatnom článku.

Ježiš vyhnal obchodníkov z chrámu, čím ukázal, že zakazuje predávať čokoľvek v dome Božom, a preto kresťanstvo neuznáva cirkevné podnikanie (obraz El Greca „Čistenie chrámu“).

Cirkevné podnikanie - je to dovolené alebo nie?

Chrámový obchod v Biblii je niekoľkokrát odsúdený. Napríklad tu:

„Prišli do Jeruzalema. Иисус, войдя в храм, начал выгонять продающих и покупающих в храме, и столы меновщиков и скамьи продающих голубей опрокинул, и не позволял, чтобы кто пронес через храм какую-либо вещь. И учил их, говоря: не написано ли: дом Мой домом молитвы наречется для всех народов? а вы сделали его вертепом разбойников».

Правило 76 Шестого Вселенского Собора тоже запрещает церковный бизнес:

„Nikto by nemal nakupovať v rámci posvätných plotov a zároveň zachovávať úctu k cirkvám. Pre nášho Spasiteľa a Boha, ktorý nás poučil svojím životom v tele, prikázal nám, aby sme nestavali dom Jeho Otca s domom nákupu. Roztrúsil peniaze meničom peňazí a vyhnal ľudí, ktorí urobili svätý chrám na svetskom mieste (Ján 2: 15-16). Preto bude každý, kto bude odsúdený za trestný čin, za ktorý bol vypovedaný: nechajte ho byť vylúčený. ““

Ani apoštolovia, ani Kristus neobchodovali a Cirkev storočia neexistovala bez ciel na požiadavky a predaj sviečok. Svätí otcovia boli vždy proti obchodu s chrámami.

Na druhej strane cirkev musí niečo existovať, platiť dane a opravovať.

Správnou pozíciou je odstrániť cenovky zo všetkých tovarov a vyhlásiť za ne dobrovoľný dar. Kto je bohatý, dá viac. Kto je chudobný, menej. A niekto to vyzdvihne zadarmo. Ale duchovný život je postavený na tomto: aby si dôveroval Pánovi a keďže kňaz koná dobrý skutok, musia si ho vážiť samotní ľudia.

Napríklad s niektorými budhistami mníchi vo všeobecnosti žijú v almužnách. Ak budú kŕmené, budú žiť. Ale nie, zomrú.

Situáciu s obchodom je, samozrejme, ťažké zmeniť. Toto nie je záležitosť jedného dňa. Našou úlohou však je povolať farnosti k svedomiu a ľud k štedrosti. Úprimné poplatky sú oveľa úprimnejšie ako povinné tarify.

Plánovanie udalostí

Predtým, ako začnete získavať finančné prostriedky na výstavbu kostola, je dôležité zvážiť akčný plán a jasne ho sledovať:

 • Rozhodnite o bránke. Je potrebné si predstaviť, na ktoré projekty sú potrebné investície, v ktorom meste a kde bude chrám postavený.
 • Nastavte časovú os, Na povzbudenie ľudí, aby darovali, musí existovať časový limit. Napríklad, určiť potrebu výstavby do 10-12 mesiacov.
 • Nájdite rovnako zmýšľajúcich ľudí, Konanie samo o sebe je ťažké, preto je dôležité nájsť ľudí, ktorí sa „snažia“ dosiahnuť svoj cieľ a pomôžu pri implementácii myšlienky. Na organizovanie zbierky peňazí na výstavbu chrámu v Qiwi (Qiwi) alebo iným spôsobom je potrebné veľa práce. Extra ruky sa hodia.
 • Rozhodnite sa o spôsobe, Pri výstavbe kostola je dôležité zvoliť metódu investičného vyhľadávania. Spravidla ide o zbierku darov, charitatívnych akcií, mediálnej reklamy alebo crowdfundingu. Druhá možnosť je najúčinnejšia, pretože odstraňuje územné obmedzenia a umožňuje prilákať viac ľudí na dary (aj z iných krajín) a nájsť peniaze v krátkom čase.
 • heslo, Myšlienka postaviť chrám a získať peniaze by mala byť zakorenená v hlavách ľudí. Na tento účel je dôležité prísť s chytľavou frázou, napríklad „Zíďme sa za cirkev - očistíme dušu“.
 • Príprava informácií, Aby ľudia verili v dosiahnutie cieľa, je vhodné pripraviť dokumentáciu pre stavbu objektu, určiť miesto stavby (malo by byť vhodné pre všetky kánony), odfotiť miesto, kde sa práca plánuje.

Ako zorganizovať zbierku chrámu?

Teraz zvážte spôsoby nájdenia darov na výstavbu kostola. Tu je niekoľko bežných metód:

 1. Vyhľadajte rovnako zmýšľajúcich ľudí a obchádzajte byty (domy) vo svojom okolí, Aby sa plán premietol do reality, bude to vyžadovať veľa ľudí. Každý je zodpovedný za určité územie. Úlohou je osobne obchádzať obyvateľov, hlasovať o nich a zbierať peniaze pre chrám.
 2. Organizácia charitatívnej akcie na ulici, Existuje veľa možností, počnúc malou udalosťou a končiac rozsiahlym flash mobom.
 3. Rozdelenie žiadostí v mieste bydliska, Táto možnosť je vhodná pre prípady, keď existuje databáza s adresami ľudí (typická pre online alebo pracovné komunity).
 4. Špeciálne kontajnery na preplnených miestach, Na uliciach sú často boxy na zhromažďovanie finančných prostriedkov na ošetrenie, chrám alebo na iné účely. Štatistiky ukazujú, že táto metóda funguje a ľudia sú ochotnejší rozdeľovať sa s peniazmi. Optimálne miesta pre inštaláciu sú v blízkosti veľkých maloobchodných predajní, lekární, kaviarní a ďalších miest. Ale skôr, ako začnete zbierať peniaze, mali by ste ich koordinovať s riadením budovy.
 5. Charitatívne podujatia, Táto možnosť je podobná zásobám uvedeným vyššie, ale vo veľkom rozsahu. Hovoríme tu o usporiadaní koncertu hviezd, predaji čiapok alebo iných odevov, zabezpečení večere atď.
 6. Médiá, Pri zvýrazňovaní možností, ako získať peniaze na chrám, nemožno ignorovať metódu založenú na propagácii myšlienky prostredníctvom médií (rozhlas, televízia).
 7. Federálne programy a granty, Je dôležité okamžite kontaktovať autorizované orgány zapojené do financovania projektu. Ak je v plánoch zahrnutý vzhľad cirkvi, môže sa na takýto projekt dostať materiálnej pomoci od štátu.
 8. Crowdfunding. Ako je uvedené vyššie, je to najlepší spôsob, ako získať finančné prostriedky na rôzne účely vrátane výstavby kostola. Príkladom je stránka Sbordeneg.com, kde môžete bezplatne vytvoriť stránku osobného získavania finančných prostriedkov a prilákať stovky tisíc ľudí na charitatívne podujatie.

Ak chcete zvýšiť svoje šance na úspech, Je dôležité vziať do úvahy:

 • Ľudia, ktorí investujú do výstavby chrámu, by mali vedieť. Je dôležité ich včas informovať o fázach práce, zdieľať ťažkosti, ktoré sa vyskytnú, a potvrdiť úspech fotografií. Toto odporúčanie je relevantné pri stavbe kostola.
 • Urobte si darček. Občania, ktorí investujú do konkrétneho projektu, očakávajú od príjemcu vďaku. V prípade chrámu sa osoba stáva súčasťou projektu. Napríklad vytvorenie registrovaných tehál, ktoré sa následne používajú v stavebnom procese. Okrem toho sa vyrábajú nominálne zvony alebo iné prvky budovy.

Prax ukázala, že je lepšie zamerať sa na malé množstvá, stanoviť menšie ciele. Napríklad je jednoduchšie získať finančné prostriedky na vyriešenie konkrétneho problému - postavenie múrov, formovacích zvonov, výzdoby interiérov atď. Toto je jeden z prístupov, ktorý by mohol fungovať.

Okrem filantropov existuje aj kategória sponzorov, ktorí sú ochotnejší darovať realizáciu stanovenej ceny a volajú sami. Priťahovaniu takýchto ľudí však predchádza veľa práce - vrátane organizácie projektu na získanie peňazí pre chrám prostredníctvom internetu (na webe crowdfunding).

Ak hovoríme o konkrétnom regióne, stojí za to umiestniť sociálnu reklamu na billboardy. Nevýhodou je, že na realizáciu úlohy budú potrebovať aj filantropi. Pri správnom prístupe sa tok prostriedkov na výstavbu kostola výrazne zrýchli.

Ako získať peniaze na chrám - koľko to stojí?

Hlavným problémom sú náklady na výstavbu zariadenia. Proces budovania pravoslávneho objektu sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Najprv je navrhnutá budova, po ktorej je položený základ a sú vybavené suterény. Po postavení stien sa vykoná hydro- a tepelná izolácia. Akonáhle je práca hotová, strecha je hotová. Poslednými dvoma etapami sú vonkajšie a vnútorné dekorácie.

Náklady na výstavbu chrámu líšia sa v závislosti od veľkosti objektu. V priemere sa táto suma pohybuje v rozmedzí od 300 do 500 miliónov rubľov, ale môže byť aj vyššia alebo nižšia. Ťažkosti, ktorým bude musieť čeliť, je hľadanie pozemkov a vyriešenie otázky ich pridelenia správnemu orgánu. Na získanie pridelenia je potrebné vypracovať list a kontaktovať ho s autorizovanými orgánmi. Poskytovanie pôdy sa uskutočňuje rôznymi spôsobmi - prostredníctvom diskusie s obyvateľmi alebo prostredníctvom vnútorného rozhodnutia. Dôležitým dokumentom je katastrálny pas, ktorý by mal uvádzať využitie územia (na výstavbu chrámu).

Vytvorenie projektu je úlohou kancelárie architektonického dizajnu. Nevýhodou je, že nájsť cirkevných odborníkov s takouto licenciou je ťažké. Po výrobe musí byť projekt schválený na všetkých úrovniach. Je dôležité dávať pozor na architektov, ktorí sa snažia realizovať svoje nápady cez chrám, inú víziu takýchto štruktúr. Pohodlná možnosť, keď sa jedna organizácia zaoberá návrhom a stavbou.

Fundraising na výstavbu chrámu Je to rýchlejšie, ak napríklad naraz použijete niekoľko metód, napríklad vytvoríte projekt na webe crowdfunding a použijete iné spôsoby, o ktorých sa hovorí v článku.

Pozrite si video: Homília Ľubomíra Stančeka Lk 7, 11-17. vincentky Beckov, r. 2012 (August 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send