Užitočné tipy

Ako správne položiť dlaždice na stenu: majstrovská trieda na obloženie kúpeľne

Pin
Send
Share
Send
Send


Predtým sa dlaždice položili na zmes cementu a piesku, do ktorej sa pridalo lepidlo PVA alebo Bustilat. Môžete to samozrejme urobiť, ale bude to zložitejšie pracovať. Pre pohodlnejšiu prácu používajte hotové kompozície, ktoré sa tiež nazývajú „lepidlo na dlaždice“, pretože obsahujú lepivé komponenty, pretože niekedy hovoria, že dlaždice sú „prilepené“ k stenám. Skladby majú dve podoby:

 • v vedrách - tmely, pripravené na použitie,
 • vo vreckách - suché zmesi, ktoré si vyžadujú riedenie vodou.

Profesionáli používajú hlavne suché zmesi. Ak je to potrebné, môžu opraviť nedokonalú stenu a urobiť vrstvu trochu silnejšou alebo tenšou. Ďalšie plus: zachovajú si svoju plasticitu dlhšie, čo vám umožní vykonať úpravy neskôr. Tmely pracujú na ideálnej stene a nedajú sa odchýliť: vrstva je príliš tenká.

V každom obchode so stavebnými materiálmi ponúknu niekoľko druhov lepidiel na dlaždice

Pri výbere lepidla pre dlaždice si môžete vybrať pre konkrétne úlohy. Existujú teda kompozície, v ktorých existujú prísady, ktoré zvyšujú vodoodpudivé vlastnosti steny alebo podlahy. To je dôležité v kuchyni av kúpeľni. Sú odolné proti mrazu, je užitočné, ak ich umiestnite do nevykurovanej miestnosti alebo na ulicu. Môžete nájsť lepidlo s baktericídnymi vlastnosťami: neumožňuje vývoj plesní a plesní, čo je žiaduce vo vlhkých miestnostiach.

Vyrovnajte povrch

Prvá vec, ktorá sa odstráni zo stien, je starý náter a to, čo môže spadnúť. Ak sa vyskytnú mastné škvrny, odstránia sa alebo jednoducho odrežú časť omietky spolu s absorbovaným olejom. Steny sa poklepávajú drevenou paličkou, aby sa zistilo, či sú prázdne. Vyskytujú sa, ak sa omietka odlepila, ale ešte nevyfúkla. Ak na takúto stránku nalepíte dlaždicu, všetko sa pod jej váhou zhroutí. Preto si všetky takéto miesta vložíte sami.

Pred položením dlaždíc na stenu sú zarovnané

Na vyčistenú základňu sa aplikuje hladká tyč a vyhodnotí sa, ako hladké alebo zakrivené steny sú. Ak je povrch steny silne vypuklý alebo zakrivený, je lepšie upraviť všetko pomocou omietky na úroveň. Potom bude dlaždice na stenu veľmi jednoduché. Ak sú steny relatívne hladké, zarovnajú sa iba príliš veľké zarážky: nepravidelnosti (výčnelky alebo jamy), ktoré sú väčšie ako 5 mm. Výčnelky je potrebné stlačiť, jamy by sa mali vyplniť štukovou zmesou, trhliny by sa mali roztiahnuť, navlhčiť a tiež pokryť omietkou.

Pripravená stena je prednostne vybavená základným náterom. Na tieto účely sa najlepšie hodí betonokontakt alebo iné zloženie s podobnými vlastnosťami. Preniká hlboko do steny hlboko do steny a spája všetky častice. Po zaschnutí sa povrch stáva drsným, lepivým lepidlom sa „lepí“ veľmi dobre.

Základný náter sa nanáša širokou kefou alebo valčekom.

Ako začať

Existuje niekoľko možných východiskových bodov. Ak je to veľmi jednoduché, môžete prvý riadok rozmiestniť hneď od rohu, ja som vedený pozdĺž línie podlahy. V prvom rade však bude hladký a bezproblémový iba vtedy, ak bude podlaha dokonale rovná, bez akýchkoľvek odchýlok. V opačnom prípade budete orezávať dlaždice, aby ste získali zvislé švy. V dôsledku týchto výstrižkov môžu druhý a všetky nasledujúce riadky „chodiť“. Bude veľmi ťažké a nepríjemné pracovať. Preto je lepšie tráviť čas a označovať múr hľadaním „počiatočných“ bodov.

Označenie steny

Možnosti umiestnenia dlaždíc na stenu

Ak sa vám nezaujímajú malé kúsky dlaždíc, ktoré musíte vložiť do rohov a hore, pod strop, môžete tento krok preskočiť. Ale ak pôjdete tak, že celá dlaždica leží symetricky, pred položením dlaždice na stenu budete musieť urobiť rozloženie:

 • Nájdite stred steny. Môžete dokonca nakresliť zvislú čiaru do určitej výšky.
 • Položte dlaždice s ohľadom na ňu. V strede môže byť šev alebo stred dlaždice. Závisí od toho, koľko kusov (celých) sa zmestí na stenu. Ak chcete zistiť, najprv pridajte hrúbku spoja k šírke dlaždice a potom vydelte dĺžku steny výsledným číslom. Zistite, koľko celých kusov bude ležať na stene. Ak je číslo nepárne, položte stred dlaždice na stred steny, ak je nepárne, na označenú čiaru sa umiestni šev.

Niekoľko rozložení na zložitých miestach

Ak sa tak stane, že na obidvoch koncoch zostanú iba úzke prúžky, je vhodné rozloženie zopakovať. Ak bol stred steny uprostred, skúste ho rozložiť zo švu a naopak. Malo by to vyjsť lepšie.

S umiestnením dlaždíc na výšku je situácia trochu iná. V niektorých prípadoch sa šev robí na určitej špecifickej úrovni. V kúpeľni je to často okraj nainštalovanej vane. Ak takéto požiadavky neexistujú, môžete tiež urobiť toto: nájdite stred, umiestnite dlaždice relatívne k nemu (nakreslite na stenu). Takto nájdete spôsob orezania obkladov horných a dolných radov.

Pri pokládke vždy skontrolujte rovinu

Zvislo si môžete zariadiť iným spôsobom: od stropu označte prvú dlaždicu atď. Až na dno. V takom prípade bude potrebné orezať iba spodný riadok. Nie je to úplne správne, ale spotreba dlaždíc je o niečo nižšia.

A v každom prípade, pri výpočte, ako položiť dlaždicu na stenu, označte úroveň, na ktorej končí prvý riadok. Zvyčajne slúži ako východiskový bod. Od tejto chvíle sa začína kladenie dlaždíc.

Štartová čiara

Podľa výsledkov rozloženia máte čiaru, kde končí prvý riadok. Tu v tejto výške porazili plochý bar. Opierajúc sa o jej dlaždicu, vytiahnite počiatočný riadok a na ňom všetky nasledujúce. Posledný z nich je prvý riadok, v ktorom sa bude musieť dlaždica rezať.

Ak máte staviteľa laserových lietadiel, práca je omnoho jednoduchšia

Profily na prácu so sadrokartónmi sa zvyčajne používajú ako oporná tyč, ale dá sa použiť aj rovná suchá tyč. V danej výške je pripevnený k stene pomocou skrutiek alebo hmoždiniek (v závislosti od materiálu steny). Ak chcete dlaždice položiť na stenu vlastnými rukami bez problémov, musíte sa pripevniť dostatočne často: aby nedošlo k jej prehýbaniu. Skontrolujte vodorovnú inštaláciu. Ani najmenšie odchýlky by nemali byť.

Ako položiť dlaždice na stenu

Technológia ukladania dlaždíc na stenu je jednoduchá. Pozostáva z niekoľkých jednoduchých krokov:

 • Lepidlo na dlaždice sa nanáša so širokou špachtľou na stenu, jej prebytok je odstránený.
 • Na dlaždicu sa nanesie vrstva s hrúbkou asi 3 mm, rovnomerne rovnomerne rozložená, pričom sa zabezpečí, aby boli jej okraje rozmazané.

Ako nanášať maltu na dlaždicu

Prebytočný prevod odstráňte pomocou stierky

Inštalácia dlaždíc na stenu

Ako krížiť

To je všetko. Ďalej sa všetky činnosti opakujú. Existujú, samozrejme, rôzne body, ktoré treba ešte objasniť - ako rezať dlaždice, ako kresliť rohy, ale sú opísané základné kroky.

Niekoľko odtieňov celého procesu. Najskôr sa na označených miestach na inštalovanej doske prilepia posledné celé dlaždice (tie, ktoré nie je potrebné orezávať). Pri rozložení ste označili ich polohu. Je veľmi dôležité správne ich nastaviť. Za týmto účelom sa každá úroveň kontroluje vo vertikálnej a horizontálnej rovine. Ak je geometria dlaždice dokonalá, môžete na okrajoch skontrolovať aj zvislosť / vodorovnosť. Potom zoberú dlhú hladinu alebo vodorovnú lištu s kratšou úrovňou a skontrolujú, ako rovnomerne je jeden maják nastavený oproti druhému. Mali by byť v rovnakej rovine. Potom pomocou tejto lišty ovládajú, či je každá ďalšia dlaždica správne nastavená.

Popis je jedna vec a videnie všetkého na vlastné oči je ďalšia vec. Video demonštruje túto technológiu a po pozeraní presne pochopíte, ako položiť dlaždice na stenu.

Hrúbka lepidla na stene

Pre tých, ktorí položili dlaždice na stenu - prvé skúsenosti s takouto prácou, môžu vzniknúť otázky o tom, aká je vrstva lepidla hrubá. Táto hodnota závisí od toho, ako hladké sú steny. Ak sú dokonalé, môžete použiť minimálnu vrstvu povolenú v pokynoch na zloženie. Ak sú steny iba relatívne hladké, môže byť „počiatočná“ vrstva 3-4 mm. Ďalej, ak je to potrebné, môže sa mierne zmenšiť alebo zväčšiť a opraviť nepravidelnosti steny.

Na ukladanie keramických obkladačiek existuje niekoľko techník. Lepidlo sa ani zďaleka nepoužíva na dlaždice aj na stenu. Niektorí majstri nanášajú kompozíciu iba na stenu, iní len na obkladačku, niekto ju odporúča namočiť do vody pred nanesením lepidla, iní ju nepoužívajú. Vyberte možnosť, ktorá sa vám zdá byť správnejšia. Je však vhodnejšie pre začínajúcich obkladačov, keď je malta na stene a na dlaždiciach: ľahšie sa pohybuje a vyrovnáva.

Výrobcovia lepidla na dlaždice odporúčajú nanášanie na stenu, odstránenie prebytku pomocou zubovej stierky, ale to znamená dokonale rovnomerný podklad. Na základe týchto odporúčaní sa vypočítajú náklady na položenie jedného štvorca.

Spotreba lepidla na základe veľkosti dlaždíc

Pri inej technike sa prietok zvýši o 50% alebo dokonca o 100%, pretože musíte upraviť stenu. Ale predpísanú veľkosť zubov špachtle určite stojí za to počúvať.

Ako rezať dlaždice

Existuje niekoľko spôsobov. Pre malé objemy a nie príliš hrubé dlaždice je vhodná ručná rezačka dlaždíc. Jedná sa o zariadenie pozostávajúce z plošiny, na ktorej sú položené dlaždice. Povrch je pripevnený k plošine, po ktorej sa fréza pohybuje. Horák sa pohybuje spolu s rukoväťou a vytrháva odolný povlak. Na tú istú rukoväť sa zvyčajne kladie dôraz, ktorým sa dlaždica prelomí pozdĺž línie nakreslenej nožom.

Ďalším spôsobom je brúska, ale je veľmi hlučná a prašná. Okrem toho nebude fungovať dokonale rovnomerný rez, ale bude to v prípade núdze.

Ak je to potrebné, kruhové otvory sa vyrežú pomocou korunky vhodného priemeru, ktorá sa nosí na vŕtačke. Počas vŕtania, aby bolo málo prachu, je pracovisko neustále napájané vodou. Výsledkom je perfektná diera, všetko vyzerá slušne.

Hotové okrúhle otvory v keramických obkladačkách

Ak potrebujete odrezať príliš tenký prúžok, nemôžete to urobiť na rezačke dlaždíc: jednoducho sa neodlomí. Potom, čo je čiara nakreslená rezacím kotúčom alebo tyčou (pre niektoré spoločnosti je rezací prvok vyrobený vo forme tyče), tenká hrana sa odlomí. Spravidla na to existujú špeciálne kliešte, ale tiež dobre funguje s kliešťami.

Kliešte na kliešte

Ak sa súčasne ukáže, že hrana je veľmi nerovnomerná, možno ju trochu vyrovnať pomocou súboru alebo šmirgľového papiera pripevneného na lište.

Rohy dekorácie

Ak je dlaždica položená rovnomerne, vnútorné rohy otázok nespôsobujú. Ťažkosti môžu vzniknúť iba pri inštalácii krížov. Stačí ich otočiť tak, aby nezasahovali ani neprelomili vyčnievajúce časti. Všeobecne sú úhľadne spojené v rohoch, nakoniec sa šev vytvorí pomocou zálievky.

Existuje viac profilov pre vnútorné rohy. Vyberajú sa v tóne malty, umiestnia sa do rohu, zarovnajú sa do úrovne a potom sa pripevnia na skrutky alebo hmoždinky. Pri pokládaní obkladov v rohu sú obklady podopreté. Ukazuje sa hotový rohový šev.

Dizajn interiéru

Vonkajšie rohy sú ťažšie. Ak sa jednoducho spojíte s dlaždicami a prekrývajú sa okraje, dopadne to škaredo. Ak chcete za normálnych okolností urobiť vonkajší roh, musíte orezať okraj pri 45 °.

Ako urobiť vonkajší roh pri pokladaní dlaždíc

To je možné urobiť na profesionálnej rezačke dlaždíc. Ale nie každý má také vybavenie. Potom budete musieť pracovať ako brúska. Prvý rez v pravom uhle je vyrobený na hladkú kosoštvorcovú čepeľ. Nemalo by mať drážky a otvory, postrek by mal byť rovnomerný.

Toto sú kotúče na brúske: na rezanie a brúsenie

Nevytvára sa veľmi hladko a vonkajší okraj má pomerne veľkú hrúbku. Ide však iba o predbežné spracovanie. Potrebné parametre prinášame do píly brúsnou dýzou s rovnakým diskom. Ďalšie informácie nájdete vo videu.

Ak sa nechcete orezávať takýmto orezaním, existuje ďalšia možnosť - urobiť roh so špeciálnym plastovým rohom.

Ďalším spôsobom, ako urobiť vonkajší roh

Ďalšie video o tom, ako sa spojiť a švy pri pokladaní dlaždíc.

Ak chcete úplne položiť obkladačky vlastnými rukami, pozrite si ďalší video návod.

Ako obkladať zásteru v kuchyni

Pri zdobení kuchynskej zástery keramickými dlaždicami sa táto technológia prakticky nelíši od technológie opísanej vyššie. Nie je potrebné vypočítať počet vertikálnych riadkov. Miesto „štartu“ je určené výškou pracovnej dosky: malo by začínať 5-10 cm nad okrajom dlaždice. Pruh pripevnite na požadovanú úroveň, zarovnajte ho presne s horizontom a môžete začať.

Príklad kachľovej zástery na pracovnej stene v kuchyni

Zástera v kuchyni sa obyčajne robí na pracovnej stene. Ak to nie je jedna stena, ale dve alebo tri, môžete začať od jedného z rohov.

Ako obkladať zásteru v kuchyni

Ak je rozmiestnená z malej dlaždice, nemusí byť jej podrezanie príliš nápadné. Ak chcete robiť všetko symetricky, zopakujte rozloženie a začnite od stredu, ako je opísané vyššie.

Príprava povrchu

Keramiku je možné nanášať na dva druhy zmesí: lepidlá na dlaždice a cementové malty. Existujú aj iné spojivá, ale používajú sa v osobitných prípadoch a nesúvisia s každodennými stavebnými úlohami. Príprava bázy závisí od typu roztoku. Po lepení (a to je dnes najobľúbenejšie riešenie) sú steny omietnuté alebo opláštené sadrokartónom. V každom prípade by sa základná rovina mala usilovať o ideál.

náradie

Obklad stien vyžaduje špeciálny nástroj. Pred začatím práce sa uistite, že už máte:

 • stierkou alebo stierkovým nožom,
 • hrebeň (zubová stierka),
 • úroveň bubliniek
 • hladina vody alebo laser
 • nožnice na drôty
 • fréza na dlaždice
 • Pravidlo 1,5 m
 • diamantová brúska kolies,
 • kachľové kríže / kliny,
 • penová špongia
 • gumová špachtle.

Roulettes a iné kladivá neboli zahrnuté do zoznamu, je zrejmé, že už sú v každej domácnosti. Pri miešaní lepidla je ťažké urobiť bez vŕtačky s dýzou, preto je žiaduca jeho prítomnosť. Môžete hnetieť vlastnými rukami, ale správne - pomocou nástroja.

Hlavné pravidlo, ktorým čeliť: Vizuálne dôležité miesta musia dať celú dlaždicu. Oblasť orezávanej dlaždice sa nachádza tam, kde bude menej viditeľná alebo skrytá. Pred vyrovnaním základne vypočítajte počet dosiek. Možno bude potrebné vyrovnať ju o niečo väčšiu vrstvu, ak geometria vyžaduje príliš malý kúsok dlaždice v rohu. Je lepšie stratiť v tejto oblasti trochu viac, ako obdivovať dva centimetre „pahýľ“ na mnoho rokov. Ak sú uhly vo vizuálnom pláne rovnaké, je vhodné zmenšiť orezanie okrajov a rovnaké. Aj keď existujú určité pravidlá dizajnu, v skutočnosti je otázkou otázka vlastníka.

Vertikálne rozloženie je založené na pravidle celej dlaždice hore. Ale opäť existujú výnimky, ktoré sa musia riadiť zdravým rozumom. Nezabudnite vziať do úvahy výšku podlahy a stropu, ako aj švy medzi škridlami. Na značnej ploche, ktorá má zjavnú nevýznamnosť, zohrávajú veľkú úlohu, pričom sa akumulujú celkom až niekoľko centimetrov.

Populárne metódy kladenia dlaždíc.

Je nepravdepodobné, že začnete poslednou metódou, je to najťažšie. Druhý napodobňuje murivo, lepenie obkladov týmto spôsobom je najjednoduchšie. Najobľúbenejší typ je prvý, vyžaduje starostlivé dodržiavanie zvislej a vodorovnej polohy, akákoľvek odchýlka bude zrejmá.
Dobré video o správnom rozložení:

Lepenie by sa malo začať spravidla v druhom alebo treťom rade. Dôvodom je skutočnosť, že je správne zakryť obkladačku:

 • vyzerá to lepšie
 • voda tečúca zo stien netečie do kontúrových švov,
 • rezanie stenovej keramiky je omnoho jednoduchšie

Ak ste už položili podlahu (aj keď táto objednávka nie je v súlade s pravidlami), začnite pokladať dlaždice na stenu zdola. Ale táto možnosť je nepravdepodobná, nezabudnite na celú dlaždicu pod stropom. Pokiaľ vám výška stien nedovolí, aby ste sa orezali.
Po rozhodnutí o rade majákov pomocou „vodnej hladiny“ „udrite“ značky horného okraja prvého radu. Prítomnosť lasera uľahčí prácu, ale nástroj je špecifický a nemá zmysel ho konkrétne kupovať. Plastová trubica je oveľa lacnejšia a ak nemusíte položiť dlaždice na veľkú plochu, zabudnite na laser. Určite viete o princípe komunikácie plavidiel, takže sa nebudeme zdržiavať pri práci na hydraulickej hladine.

Označte horizont bezprostredne po obvode a uistite sa, že nie sú žiadne problémy s možným orezaním okolo potrubí. Niekedy je potrebné posunúť značky, aby sa zabránilo ťažkému strihu. Ďalej na značkách môžete:

 • potiahnite maják
 • nakreslite plnú čiaru

Prvá možnosť je stále výhodnejšia, pretože umožňuje úplnú kontrolu nad horizontom a rovinou. Urobíme rezerváciu, že obklad stien na riešení sa týka iba tejto položky. Olovnica pomôže regulovať zvislú alebo častejšie pri obkladaní lepidlom rovnakú čiaru, ale už pozdĺž osi Y.

Укладку начинаем со 2 ряда. Получаем горизонт уровнем и отступаем от пола на высоту 1 ряда + толщину напольной плитки + толщину клея.

Чтобы плитка не сползала вниз, крепим по меткам профиль 27х28 мм. В этой ванне выбрана равномерная раскладка от центра, чтобы по краям получились 2 одинаковых подрезки.

Укладка плитки

Je potrebné nalepiť na lepidlo na dlaždice, ktoré zodpovedá úlohe. Hnetenie vlastnými rukami vám neumožňuje rýchlo priviesť zmes na požadovanú konzistenciu, preto použite mixér. Aplikujte kompozíciu na podklad alebo dlaždicu špachtľou. Po aplikácii odstráňte prebytočné lepidlo hrebeňom, výsledkom bude rovnomerná vrstva zárezov na povrchu. Vyberte ozubenú stierku na základe veľkosti dlaždice a roviny základne. Čím väčšia je doska a čím horšia je rovina, tým väčšie majú byť zuby na nástroji.

Lepidlo naneste na dlaždicu špachtľou.

Prebytok odstránime hrebeňom so zubami 6 mm.

Dlažba s rovnomernou vrstvou lepidla sa pritláča k suchej základovej stene.

Vložte 2 mm krížiky do švíkov dlaždíc.

Po jednom dni sa rozloží nosná tyč a položí sa spodná rada dlaždíc.

Rezanie dlaždíc

Na orezávanie vo väčšine prípadov stačí ručná rezačka na dlaždice. Na ťažkých miestach prichádza k záchrane brúska s diamantovým diskom na dlaždici.

Takto rezali priamo, ale obrátené k stenám s dlaždicami naznačujú tvarovaný rez. Vyrežte otvory pre rúry diamantovou brúskou. Ak je málo otvorov a neexistuje uhlová brúska, môžete použiť lacnú kosoštvorcovú čepeľ. Je to však pracná a zdĺhavá záležitosť, ktorá je opodstatnená iba ekonomicky.

spárovanie

Po položení dlaždíc na stenu a podlahu sa švy očistia od lepidla a otrú sa špeciálnym zložením. Na gumovú stierku sa aplikuje zárez a medzery medzi doskami sa vyplnia zmesou. V závislosti na materiáli a remeselnom spracovaní sú spracované 1-4 štvorcových metrov jedným prístupom. Zvyšky sa očistia penovou špongiou. Jej kamenivo sa uvedie do hladkého stavu a rovnomerne rozdeľuje zálievku vo švíkoch.

Pri injektáži udržujte stierku v uhle 15 - 30 ° a vyplňte škáry pevne zmesou.

Niektoré odporúčania

Obklad stien, ktorý ste sami zvládli na základnej úrovni, si vyžaduje pochopenie nuancií. Niektoré z nich:

 • Pred položením dlaždice skontrolujte jej kvalitu, geometriu a kalibráciu. Zoradenie podľa veľkosti uľahčuje získanie rovnomernejších švov.
 • Povrch dôkladne pripravte, nenahrádzajte základný náter a sledujte správne uhly.
 • Na vonkajšie rohy použite plastové rohy. Aj keď to nie je také krásne, je to bezpečné.
 • Dlaždice nalepte na suchý povrch.

Náklady na obloženie kúpeľne o rozlohe 3,5 m²:

 • 2 vodiace profily 27x28 mm - 90 rubľov.
 • Lepidlo na dlaždice Vetonit Easy Fix (25 kg x 3 ks) - 717 rubľov.
 • Plitonite spevňujúci pôdu 1 l. - 98 rubľov.
 • 300 ks plastových krížov 2 mm - 60 rubľov.
 • Drážka Kiilto 3 kg - 320 rubľov.
 • Samorezné skrutky, hmoždinky - 20 rubľov.

Celkové položenie nás stálo 1305 rubľov + náklady na dlaždice a prípravné práce (omietky). Ak obklady vykonávate vlastnými rukami, budete musieť minúť peniaze za chýbajúce nástroje. Pri obkladoch stien v kúpeľni v takejto oblasti obkladač zaberie najmenej 13 - 15 000 rubľov spolu so škárou. Každý sa rozhodne kúpiť si nástroj, ktorý s vami zostane navždy a urobí všetko sám, alebo zaplatí za prácu majstra a pri inštalácii pokojne pije čaj.

 1. Ako správne položiť dlaždice na podlahu: praktická dielňa
 2. Doska, ktorú si sami urobíte v kúpeľni: majster
 3. Ako si vybrať správne obklady do kúpeľne

Príprava steny na kladenie dlaždíc

Bez ohľadu na to, či sa na stenu kladú drahé alebo lacné dlaždice, kvalita hotového povrchu bude do veľkej miery závisieť od toho, ako dobre je hrubý základ pripravený. Pri ideálnom rovnomernom základe je proces lepenia obkladov na steny mnohokrát rýchlejší, a preto najatí remeselníci často zvyšujú cenu za svoju prácu v prípade veľkých nerovností na stenách. Pred inštaláciou dlaždíc venujte osobitnú pozornosť všetkým krokom, aby ste ušetrili čas a nervy.

Príprava steny na položenie dlaždíc teda začína kontrolou jej rovnomernosti a, ak je to potrebné, jej vyrovnaním. Dlhým pravidlom a hladinou vody sú steny na viacerých miestach kontrolované na prítomnosť veľkých medzier, blokád a kvapiek. Malé nerovnosti na povrchu steny (do 1 až 2 cm) je možné vyrovnať lepidlom na dlaždice priamo počas inštalácie, musíte si však uvedomiť, že si to vyžaduje určité skúsenosti. Okrem toho sa významne zvyšuje čas na prácu s dlaždicami pri tomto prístupe. Preto je pre začiatočníkov najlepšou voľbou kvalitná príprava nadácie, pretože je oveľa ľahšie to urobiť sami.

Zarovnanie sa spravidla vykonáva pomocou omietky, ale je tiež bežné, že steny sú zarovnané vzpriamením sadrokartónových konštrukcií, na ktorých je dlaždica namontovaná na dokonale rovný povrch.

Proces samonosenia stien majákov sme skúmali v samostatnom detailnom článku, ktorý je potrebné prečítať pred dokončením. Stojí za zmienku, že vo vlhkých miestnostiach sa na omietanie neodporúča použitie zlúčenín na báze sadry. Je to kvôli schopnosti sadry absorbovať vodu, ktorá je plná tvorby plesní na stenách.

Ak je povrch steny dosť hladký a nevyžaduje omietku, vykonajte povinné čistenie. Na tento účel sa stena očistí špachtľou po omietkovú vrstvu, pričom sa úplne odstránia zvyšky starého náteru, vápna, exfoliačných kúskov omietky, vyšívajú sa všetky triesky a praskliny. Všetky tieto nedostatky sú pokryté bežným lepidlom na dlaždice, až kým sa nedosiahne hladký povrch. Prítomnosť rozpadajúcich sa častí alebo oblastí so starou farbou alebo bielením výrazne zhoršuje kontakt lepidla na dlaždice so stenou.

Po vyrovnaní stien sú natreté. Základný náter absorbovaný do omietkovej vrstvy zlepšuje adhéziu lepidla na dlaždice k podkladu, viaže všetok prach a tiež zabraňuje vzniku plesní na povrchu steny. Základný náter sa nanáša na stenu pomocou obyčajného valca alebo širokej kefy v niekoľkých vrstvách, čo umožňuje úplnú absorpciu do omietky.

Na lepší kontakt dlaždíc so stenou sa často používajú špeciálne kompozície s pridaním hrubého riečneho piesku alebo žulových triesok. Takýto prostriedok - betónový kontakt - vytvára drsnú štruktúru na plochom povrchu steny, čo prispieva k lepšej priľnavosti povlaku k podkladu. Ak nie je možné kúpiť betónový kontakt, je potrebné na omietku urobiť zárezy, aby sa lepiaca kompozícia lepšie pripevnila na stenu.

Výber keramických obkladov pre steny

Výber dlaždíc je dôležitým krokom nielen z hľadiska koncepčného prístupu. Stalo sa tak, že čím nižšia je cena dlaždice, tým horší je jej geometrický tvar, čo zase vedie k ťažkostiam pri jej kladení. Pri ukladaní dlaždíc nepravidelného tvaru je ťažké získať rovnaké švy a hladký povrch bez rozdielov. To vedie k tomu, že pri použití takého materiálu je ťažké dosiahnuť tenký spoj v spojoch dlaždíc. Preto, ak je pre vás veľkosť švov veľmi dôležitá, vyberte si medzi zahraničnými vzorkami alebo domácimi dlaždicami v cenovom rozpätí nadpriemerné. Na nasledujúcej fotografii sú uvedené rozdiely vo forme dlaždíc z jedného balenia:

Je potrebné venovať veľkú pozornosť formátu dlaždíc. Samotné rozloženie veľkoformátových dlaždíc bude dosť problematické. Navyše, s nedostatkom skúseností, môžete naraziť na prekročenie nákladov, čo pri vysokých nákladoch na takéto dlaždice povedie k neoprávneným nákladom. Pre začiatočníkov budú obkladače najvýhodnejšie pracovať s malými a strednými formátmi.

Okrem rozmerov je dôležitý aj tvar keramiky. Pri výbere jeho typu sa musíte spoľahnúť na návrh projektu pre budúce priestory a potrebu orezania. Napríklad pri použití širokej obdĺžnikovej dlaždice v úzkej miestnosti sa môže vyskytnúť potreba vložiť malé kúsky do rohu alebo potreba zdvojnásobiť počet dlaždíc na dokončenie tejto steny.

Všetky tieto nuansy sú individuálne pre každú konkrétnu miestnosť a projekt, preto neexistuje univerzálne riešenie pre všetky miestnosti.

Pri výbere dlaždíc sa často stáva, že voľba, ktorú máte radi, je určená na položenie na podlahu. Nie je zakázané ukladať podlahové dlaždice na stenu, ale takéto dlaždice sú často vyrobené z porcelánovej kameniny, ktorá je niekoľkokrát pevnejšia ako bežné keramické dlaždice a je zložitejšie ju orezávať a vŕtať. Toto je potrebné vziať do úvahy, pretože pri pokládke obkladov a dlažieb existuje oveľa viac podhodnotení ako pri kladení obkladov.

Posledným tipom pri výbere dlaždíc je to, že pri nákupe musíte skontrolovať čísla šarží na každom balení materiálu a kúpiť iba jedno číslo výrobku a číslo šarže, pretože to vás ušetrí od rozdielov vo farebnej schéme konkrétnej šarže.

Zoradenie dlaždíc

Pred priamym položením dlaždíc sa triedia, aby sa určilo manželstvo, dlaždice nepravidelného tvaru, ktoré sa líšia od ostatných veľkosťou a farebnými odtieňmi. Tento postup sa vykonáva pre lacné aj drahé dlaždice. Vysoko kvalitné hladké dlaždice sa používajú na miestach, ktoré sú v nedohľadne. Dlaždice s nedostatkami alebo malými chybami sa môžu ozdobiť alebo použiť na skrytých miestach.

Rezanie a orezávanie dlaždíc

Ak sú v miestnosti rovnaké steny a správne veľkosti, skúsení remeselníci rezajú dlaždice na všetky steny naraz v súlade s vopred navrhnutým usporiadaním. Deje sa tak s cieľom ušetriť čas a nie rezať dlaždice po prilepení každého nasledujúceho radu.

Ak si nie ste istí, že sa budete môcť dostať do rozmerov, berúc do úvahy všetky chyby a hrúbku švov, odporúčame vám ich narezať, aby ste sa vyhli chybám.

Kladenie keramických obkladov na stenu

Proces sa začína usporiadaním miestnosti. Pokiaľ ide o horizontálne rozloženie, určuje sa vopred pripravená schéma rozloženia. Všetko, čo musíte urobiť, je presne orezať dlaždice podľa veľkosti. Pri zvislom označovaní môže existovať niekoľko možností.

Pokladanie obkladačiek sa spravidla nezačína od podlahy samotnej, ale od druhého radu, aby sa dosiahol dokonale rovnomerný rad, ktorý sa nedá urobiť pri rozmiestnení z nerovnej podlahy. Rozloženie sa však často robí tak, že začiatok dlaždice je na jednej úrovni s horným okrajom kúpeľa, v takom prípade sa počiatočný riadok meria s prihliadnutím na veľkosť kúpeľa.

Existuje mnoho variantov usporiadania dlaždíc, preto v najjednoduchšej verzii je označenie druhého radu urobené týmto spôsobom: odkladajú vzdialenosť rovnajúcu sa hrúbke podlahovej dlaždice a lepivej vrstvy (6-8 mm s plochou podlahou) od podlahy a berú tento bod ako úroveň budúcej podlahovej podlahy. Z úrovne finálnej podlahy sa vyloží vzdialenosť rovnajúca sa súčtu výšok obkladovej dlaždice a spoja medzi podlahou a obkladačkami. Na výslednom bode je nakreslená čiara okolo celého obvodu miestnosti. Bude zodpovedať spodnej hranici švu medzi dlaždicami prvého a druhého radu.

Prvý rad dlaždíc sa prilepí ako posledný po položení všetkých obkladov a obkladov. V prípade chyby vo výpočtoch môže byť tento riadok vyrezaný bez ovplyvnenia vzhľadu, pretože škára na spodku je vyplnená tmelom a bude neviditeľná.

Pozdĺž okraja vyznačenej čiary je na stene namontovaný kovový profil, na ktorý bude inštalovaná prvá pracovná rada dlaždíc a ktorá zabráni ich skĺznutiu dole. Po vytvrdnutí lepidla je možné profil demontovať.

Po označení a príprave začnú miesiť lepidlo na dlaždice. Tu musíte venovať pozornosť dvom bodom - konzistentnosti a množstvu. Konzistencia lepidla je zvolená tak, aby sa hrebene po distribúcii zubovou stierkou nešírili, ale neboli príliš silné. Kompozícia by mala byť flexibilná a ľahko aplikovateľná na stenu. Množstvo roztoku sa vyberie tak, aby jeho životnosť nekončila, kým sa úplne nevyužije. Životnosť roztoku je vyznačená na obale, po uplynutí ktorého lepidlo stráca svoju elasticitu a schne. Ak s ukladaním dlaždíc nemáte veľa skúseností, odporúčame najskôr hniesť malé množstvo lepidla, potom požadované množstvo príde so skúsenosťami.

Dlaždica sa položí počnúc rohom steny na rovnomernú vrstvu lepidla, ktorá sa na stenu nanáša zubovou stierkou. Ak existujú rovné steny, lepidlo sa musí nanášať iba na stenu. V prípade nepravidelností sa lepidlo nanáša na stenu aj na dlaždicu pomocou obyčajnej špachtle a vyrovnáva sa zubovou stierkou. Moderná technológia výroby keramických obkladačiek nevyžaduje, aby bola navlhčená pred položením. Naopak, môže to viesť k porušeniu jej správnej priľahlosti k stene.

Aby ste v prvom rade pozorovali rovnobežnosť rovín dlaždice a steny v horizontálnom smere (vo zvislej polohe je tento parameter riadený hladinou bublín), musíte namontovať tzv. Maják. Na tento účel je celá dlaždica alebo akýkoľvek obklad dočasne namontovaný na opačnej strane steny. Potom sa na prvú a majákovú platňu použije dlhé pravidlo. Ak sú medzi pravidlom a rovinou dlaždíc medzery, upraví sa ich poloha, až kým nie sú medzery úplne odstránené. Paralelne s tým by sa mala kontrolovať vertikalita inštalácie dlaždíc.

Po nalepení prvého keramického prvku je druhý namontovaný na rovnakom princípe, pričom sa kontroluje správnosť jeho inštalácie podľa pravidla a úrovne, pričom sa okrem paralelizmu nezabúda na kontrolu horizontálnej úrovne lepenia. Potom je možné maják rozobrať a kontrolu vykonať na dvoch už nainštalovaných dlaždiciach.

Na spoji medzi oboma dlaždicami musia byť nainštalované plastové kríže na nastavenie medzery medzi nimi. Pod dlaždice musia byť tiež nainštalované kríže, aby sa simuloval spoj medzi aktuálnym radom a prvým radom, ktorý bude namontovaný na samom konci. Okrem švov sa do nitkových krížov medzi dlaždicami inštalujú krížiky, aby sa vytvorili správne susedstvá. Je dobré ich odstrániť hneď potom, ako lepidlo na dlaždice začne tuhnúť a zaschnúť. Ak počkáte, kým lepidlo úplne nevyschne, môže byť problémom odstránenie plastu zo škár.

Rovnakým spôsobom sa opakuje celý nasledujúci inštalačný proces. V každej fáze je dôležité kontrolovať vertikálnu a horizontálnu inštaláciu dlaždíc a podľa potreby upraviť jej polohu.

Po položení všetkých obkladov a vyschnutí lepidla pokračujú v čistení škár a ich vyplňovaní zálievkou. Na tento účel je vhodné použiť malú špachtľu. Drážka sa vtiera do švu, rovnomerne rozloží a nechá sa mierne zaschnúť. Po niekoľkých minútach sa zálievka zvlhčená špongiou jemne trie, až kým nevznikne hladký, rovnomerný šev. Potom sa nechá asi jeden deň úplne vyschnúť. Po jednom dni sa všetka prebytočná škárovacia hmota z dlaždíc premyje vlhkou handrou. Je dôležité nenechávať škárovaciu hmotu na dlaždiciach niekoľko dní, pretože bude čoraz ťažšie ju každý deň utrieť.

Šev medzi podlahovými krytinami a stenou je spravidla vyplnený škárou, ale tmelom. Vyberte biely sanitárny tmel alebo tmel vo farbe zálievky. Deje sa tak, aby sa kompenzovala tepelná rozťažnosť dlaždice a aby sa zabránilo praskaniu zálievky v škárach. To platí najmä v prípade teplej podlahy v poteru. Video nižšie ukazuje, aké ľahké je vytvoriť tesný spoj medzi stenou a podlahou pomocou tmelu.

Spravidla mnohí pripúšťajú dlaždice vlastnými rukami a pripúšťajú, že ich obavy boli zbytočné, pretože celý proces nepredstavuje žiadne osobitné ťažkosti. Dobrou pomocou v tejto veci je použitie kvalitného nástroja a dobrá príprava drsného povrchu.

Nakoniec vám odporúčame pozerať sa na video, v ktorom majster podrobne popisuje postup ukladania keramických obkladov na steny:

Pin
Send
Share
Send
Send