Užitočné tipy

Univerzálne diaľkové ovládanie televízora: ako nastavovať, spájať a identifikovať kódy

Pin
Send
Share
Send
Send


Z rôznych dôvodov môže byť potrebné univerzálne diaľkové ovládanie televízora.

Napríklad na ovládanie viacerých obrazoviek alebo v dôsledku poruchy značkového zariadenia.

V tomto článku stručne a jednoducho vysvetlíme, ako nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie a kde nájsť kódy z televízora.

Čo je univerzálne diaľkové ovládanie

Znie to komplikovane, ale v skutočnosti je to jednoduché zariadenie, ktoré vytvára impulzy signálov vhodných pre väčšinu televízorov a set-top boxov.

Populárnymi a vysoko kvalitnými výrobcami UE sú Huayu, Gal, DEXP, Supra.

Na ich konfiguráciu sa používajú špeciálne kódy, ktoré sa líšia v závislosti od značky televízora a môžete ich vidieť na tejto stránke.

Univerzálny model bude vyhovovať veľkému počtu populárnych a populárnych výrobných spoločností, napríklad Samsung, LG alebo Philips.

Rozdiel medzi pôvodným diaľkovým a univerzálnym

Ak účastník používa televízny tuner Tricolor alebo RU House, potom je možné s úplnou istotou povedať, že nie sú vybavené univerzálnym diaľkovým ovládaním. Preto budete musieť neustále používať dve zariadenia - z televízora a set-top boxu. Princíp činnosti každého diaľkového ovládača:

 1. Po stlačení tlačidla na diaľkovom ovládači sa aktivuje špecifický mikroobvod. Do televízora sa vysiela elektrický impulz.
 2. Signál je prenášaný vďaka LED. Dostane príkaz a potom ho pošle do televízora, s ktorým je prepojený.
 3. Televízory sú vybavené fototranzistorom. Tento hardvérový model poskytuje infračervený signál z diaľkového ovládača. Potom sa signál prevedie na elektrický impulz, ktorý prechádza do riadiacej jednotky.

Na ovládanie televízora z diaľkového ovládača sa používa komunikačná schéma PCM. Táto metóda sa tiež nazýva bežný modulátor. Rysom diaľkového ovládania je, že každému tímu je pridelený trojciferný kód, napríklad:

 • vypnite televízor - 000,
 • prepínanie kanálov - 001,
 • návrat na predchádzajúci kanál - 010,
 • zvýšenie a zníženie objemu - 011, 100,
 • zapnutie televízora - 111.

To znamená, že pri stlačení tlačidla na diaľkovom ovládači elektronický obvod umiestnený vo vnútri zaisťuje aktiváciu infračervenej diódy. Na druhej strane pracuje v súlade s určitým systémom. Trvanie signálu je prerušené štandardným krokom - je to menej ako jedna sekunda. Napríklad na prepínanie kanálov musíte použiť príkaz „001“. Bude odoslaná trikrát, ale s určitým oneskorením.

Zariadenia diaľkového ovládania televízora sú k dispozícii v širokej škále. Uvádzame hlavné typy:

 • originál,
 • aftermarket,
 • univerzálne.

Značkové a neoriginálne - sú to bežné diaľkové ovládače, ktoré sú určené na ovládanie výlučne televízora. Rozdiel medzi nimi nie je významný. To sa scvrkáva na skutočnosť, že originál sa predáva spolu s televízorom a nie je originálny - ako samostatná súčasť.

Univerzálny diaľkový ovládač môže byť naprogramovaný pre konkrétny model, ale musí to byť vykonané v súlade so špeciálnymi pokynmi. Používajú sa hlavne v prípade, že je originál poškodený alebo stratený.

Univerzálne modely majú vonkajšie rozdiely - rôzne tvary, vzory, farby a veľkosti. Môžete si vybrať najlepšiu možnosť pre seba v súlade s osobnými preferenciami. Vnútri je špeciálne zariadenie, ktoré sa skladá z niekoľkých uzlov. Poskytujú správny prenos signálu na rôznych televízoroch. Aby ste diaľkový ovládač správne nakonfigurovali, musíte poznať kódy vopred.

Pokyny na nastavenie univerzálnych diaľkových ovládačov

V príručke sa uvádza, že univerzálne diaľkové ovládanie pre televízor začne fungovať až po pripojení zdroja napájania. Preto najskôr vložte batérie do príslušného slotu. Niektoré zariadenia nie sú vybavené batériami, preto sa musia zakúpiť samostatne.

Batérie typu AAA sú lacnejšie, ale je lepšie kúpiť nabíjateľné batérie. V budúcnosti ich možno nabíjať a neposielať na recykláciu. Výsledkom je, že môžete uložiť. Spolu s batériami si po pripojení k bežnej zásuvke kúpte špeciálny slot, cez ktorý sa môžu nabíjať.

Nastavenie univerzálneho diaľkového ovládača pre televízor sa začína synchronizáciou. Otvorte nastavenia televízora a vyberte vhodný režim. Hlavné možnosti: DVD, audio, TV atď. Na ukončenie procesu pripojenia podržte tlačidlo TV tri sekundy. Do príslušného stĺpca zadajte kód svojho zariadenia. Ak chcete zistiť, musíte si podrobne preštudovať sprievodnú dokumentáciu. Tento bod podrobnejšie rozoberieme ďalej.

automatický

Aby ste mohli konfigurovať v automatickom režime, musíte na diaľkovom ovládacom paneli podržať niekoľko sekúnd kombináciu štyroch deviatich sekúnd bez toho, aby ste prst z tlačidla 9 odstránili. Keď je všetko správne vykonané, televízor sa okamžite deaktivuje. Potom sa spustí automatický výber televíznych kanálov. Celý proces môže trvať asi 15 minút. Táto metóda sa používa, ak vlastník televízora nemá kód pre univerzálne diaľkové ovládanie.

Ako nakonfigurovať a pripojiť univerzálne diaľkové ovládanie k televízoru? Prejdeme si nastavenia. Pre Supra: musíte zapnúť televízor, nasmerovať diaľkový ovládač a podržať tlačidlo napájania približne šesť sekúnd. Dióda sa musí iba rozsvietiť. Keď televízor začal reagovať na zvýšenie alebo zníženie zvuku, nastavenie v automatickom režime bolo dokončené.

Na diaľkovom ovládači Huayu je súprava upnutá a ihneď po nej, napájanie. Tento proces sa musí dodržať podľa pravidiel - klávesy sa neaktivujú okamžite, ale v malom časovom intervale. Potom sa tlačidlá uvoľnia a zapne sa napájanie. Musíte sa uistiť, že na TV obrazovke je pruh hlasitosti. Ak chcete program ukončiť, musíte dvakrát kliknúť na Nastaviť.

Nezabudnite, že každý televízor má svoj vlastný špecifický párovací kód, ktorý je potrebný na čo najpresnejšie nastavenie diaľkového ovládača.

Tretia metóda nastavenia, ktorá sa často používa pre univerzálne diaľkové ovládače. Zapnite televízor, potom podržte stlačené tlačidlo TV a podržte ho, kým sa nerozsvieti LED dióda. Upozorňujeme, že niektoré modely môžu blikať. Po stlačení Mute aktivujete vyhľadávanie. Na konci procesu musíte stlačiť ktorékoľvek tlačidlo na diaľkovom ovládači, aby ste skontrolovali, či existuje reakcia na príkazy.

Teraz zvážime druhú metódu, ako nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie pre televízor. Pre svoj televízor musíte použiť špeciálny kód, pri jeho zadávaní budete musieť postupovať podľa zavedeného postupu. Takže pre Supra - musíte poslať diaľkové ovládanie do televízora a okamžite podržať tlačidlo Napájanie, na obrazovke sa objaví okno, do ktorého zadáte kód pre svoje zariadenie. Ak je kód správny, kontrolka LED niekoľkokrát zabliká, môžete uvoľniť napájanie.

Ak chcete aktivovať univerzálne diaľkové ovládanie televízora Huayu, sú súprava a napájanie okamžite zovreté. Potom musíte počkať, kým dióda LED nezačne blikať. Zadá sa štvormiestny kód. Keď je dióda vypnutá, musíte okamžite kliknúť na Set. Pre systém Beeline musíte aktivovať tlačidlo „TV“ a súčasne podržte tlačidlo Setup a C. Na konci inštalácie zariadenie niekoľkokrát zabliká. Toto je signál, ktorý umožňuje uvoľnenie klávesov. Ak chcete skontrolovať činnosť zariadenia, zvýšte hlasitosť. Všeobecne je postup pomerne jednoduchý, hlavná vec je dodržať postupnosť krokov. Nezabudnite, že ak kód nebol zadaný do 1 minúty, celý proces sa bude musieť zopakovať.

Málokto vie, ako nastaviť diaľkový ovládač televízora bez kódu, ale je to skutočne skutočné. Postupujte podľa jednoduchých podrobných pokynov:

 1. Vyberte diaľkové ovládanie a zapnite televízor.
 2. Súčasne stlačte 2 tlačidlá na diaľkovom ovládači: „OK“ a „TV“. Musia sa držať niekoľko sekúnd. Podržte ich, kým sa nerozsvietia iba číselné klávesy.
 3. Prepínajte televízne kanály, kým sa televízor nevypne. Zakázanie je znakom toho, že kód bol automaticky vybraný.
 4. Ak chcete uložiť nastavené parametre, stlačte tlačidlo „TV“.

Ako rýchlo sa vyberie správny kód? Všetko záleží na použitom modeli televízora. V okamihu, keď stlačíte tlačidlo „CH +“, počkajte niekoľko sekúnd, kým televízor neodpovie na príkaz.

Univerzálne vzdialené kódy

Bez ohľadu na to, ktorú značku používate, potrebujete kódy na nastavenie univerzálneho diaľkového ovládača. Bez nich nie je možné zariadenie nakonfigurovať. Samozrejme môžete použiť alternatívne riešenie automatickým výberom, o ktorom sa už diskutovalo skôr, ale je lepšie nájsť kódy.

Aby sa tieto problémy nevyriešili ani po tom, špecifikujte tieto podrobnosti pred zakúpením zariadenia. Používanie univerzálneho diaľkového ovládača je veľmi jednoduché, nasmerujte ho na televízor a potom kliknite na príslušné tlačidlo.

Ako zistiť televízny kód

Televízny kód pre univerzálne diaľkové ovládanie je často uvedený v sprievodnej dokumentácii. Uistite sa, že študujete v dátovom liste zariadenia. Ak sa s dokumentmi nemôžete oboznámiť, vyhľadajte technické špecifikácie televízora na internete. Dnes to možno urobiť bez problémov. Existuje tretí spôsob - oficiálna webová stránka výrobcu. Televízne spoločnosti zverejňujú na svojich portáloch tabuľky so správnymi parametrami.

Univerzálny vzdialený program pre smartfóny

Synchronizácia smartfónu a televízie je často nakonfigurovaná z dôvodu bezdrôtových technológií: Bluetooth, Wi-Fi, infračervené. Najprv musíte do telefónu stiahnuť špeciálnu aplikáciu. Výber programu závisí priamo od značky televízora. Mnoho výrobcov má proprietárne pomôcky:

 1. Program LG TV Remote umožňuje nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie pre televízory od juhokórejskej značky. Po pripojení sa na displeji telefónu okamžite zobrazia 2 rozhrania. Hlavná je na ovládanie hlasitosti, prepínanie kanálov a ďalšie štandardné možnosti, zatiaľ čo druhá zobrazuje ďalšie funkcie, napríklad pridávanie kanálov do "Obľúbené".
 2. Samsung TV & Remote - aplikácia, ktorá vám umožňuje nastaviť univerzálne diaľkové ovládanie na televízoroch od rovnakého výrobcu. Program má intuitívne a jednoduché rozhranie. Všetky príkazy sa zobrazujú na obrazovke smartfónu.
 3. TV S> Všetky tieto programy si môžete stiahnuť do mobilných zariadení s operačnými systémami Android a iOS. Existujú univerzálne programy vhodné pre rôzne televízory, napríklad TV Remote.

Ako ovládať diaľkové ovládanie rôznych zariadení

Dohodnite sa, že to nie je príliš výhodné, ak si nekúpite univerzálny a drahý diaľkový ovládač. Našťastie väčšina moderných externých zariadení je vybavená funkciou HDMI-CEC, ktorá vám umožňuje ovládať pripojené zariadenia pomocou jedného „natívneho“ diaľkového ovládača zo súpravy 4K televízora. Mnoho používateľov však o tejto technológii HDMI CEC nevie alebo zabudne. Preto existuje vysoká pravdepodobnosť, že režim HDMI-CEC už môže byť na vašom televízore.

Čo je HDMI-CEC na TV?

Podľa Wikipédie je CEC (Consumer Electronics Control) doslova „manažment spotrebnej elektroniky“. Presnejšie povedané, toto je určité rozšírenie štandardu pre prenos komplexného signálu medzi rôznymi zariadeniami. Túto funkciu bolo možné prvýkrát sledovať aj pri používaní rozhrania Scart.

Aký kábel HDMI-CEC je potrebný

Teraz takmer vždy používame konektor HDMI, kde je ovládací signál HDMI-CEC umiestnený na 13. kolíku tohto rozhrania. To je dôvod, prečo niektorí výrobcovia (často čínski), ktorí sa snažia „zvýšiť úroveň dôveryhodnosti“ vo svoje káble HDMI, hrdo a krásne označia „kábel HDMI-CEC“ na označení alebo obale. Aj keď sa jedná o marketingový krok, ak neukladáte ďalší drôt ...

Rozdiely od konvenčného diaľkového ovládania

Pôvodné diaľkové ovládanie a univerzálne diaľkové ovládanie majú dva významné rozdiely, ktoré výrazne zvyšujú náklady na prvé - to je jeho „značka“ a kvalita.

Diaľkové ovládanie vyrobené vlastníkom je nepochybne lepšie ako čínske. Ak je však televízor už vo veku 5 až 6 rokov, potom nebude fungovať, aby sa našiel vhodný diaľkový ovládač pre taký starý model.

Pripojíme set-top box k HDMI-CEC TV

Ako príklad uvážte možnosť povoliť HDMI CEC na televízore TCL a pripojiť ho k zvukovej lište Sony. Názvy tu popísaných položiek ponuky sa môžu líšiť od vašej verzie. Pretože rôzni výrobcovia nazývajú túto funkciu inak, ich možnosti budú uvedené v nasledujúcej tabuľke.

1. Pripojíme televízor k jednému konektoru HDMI kábla, druhý koniec k zvukovej lište.
2. Prejdite na „Nastavenia“ (Nastavenia) televízora -> „Systém“ (Systém).
3. Kliknite na „TLINK“ -> Kliknite na „Povoliť TLINK“ (Povoliť TLINK).
4. Zapnite zvukovú lištu a televízor ju automaticky zistí. Teraz môžete na ovládanie zvukovej lišty používať iba diaľkové ovládanie televízora.

Pri prvom zapnutí môžu niektoré televízory ponúkať použitie sprievodcu nastavením, ktorý vám umožní zvoliť značku a typ externého zariadenia pripojeného k televízoru. Okrem týchto dvoch parametrov môžu pokročilé televízne modely ponúknuť veľa rôznych možností na presné určenie čísla modelu externého zariadenia - to všetko je v databáze vášho televízora. Túto možnosť použite, ak váš televízor „nerozpozná“ externé zariadenie v stroji.

Názvy funkcií HDMI-CEC na rôznych televízoroch

Funkcia HDMI-CEC je skutočne výhodná, pretože získate jedno diaľkové ovládanie na ovládanie všetkých pripojených zariadení: od nastavenia hlasitosti, zmeny vstupných zdrojov, prepínania zariadení do pohotovostného režimu a ovládania. Prehrávanie, pozastavenie, rýchly posun vpred a vzad - všetko je k dispozícii prostredníctvom jedného diaľkového ovládača.

Ako nastaviť univerzálny ovládací panel

Ku každému zariadeniu sú priložené pokyny, ktoré podrobne opisujú proces konfigurácie. Zvážime vytvorenie modelov populárnych výrobcov.

Na jeho konfiguráciu budete potrebovať:

 1. zapnite televízor, nasmerujte naň ovládaciu jednotku a súčasne podržte stlačené tlačidlo napájania a tlačidlo „Set“,
 2. pozorne sledujte indikátor, mal by byť stále zapnutý,
 3. pomocou ovládača hlasitosti nastavujete príkazy,
 4. pre ukončenie režimu párovania - stlačte tlačidlo Set.

Automatické nastavenie:

 1. zapnite televízor, nasmerujte naň diaľkové ovládanie,
 2. podržte tlačidlo označujúce typ zariadenia
 3. po rozsvietení kontrolky - uvoľnite,
 4. stlačte vypínač na UP, spustí sa automatické vyhľadávanie kódu,
 5. Hneď ako sa televízor vypne, musíte rýchlo kliknúť na „OK“, kód sa uloží do pamäte.

Automatické vyhľadávanie niekedy zlyhá, takže ho musíte nakonfigurovať ručne.

Manuálne nastavenie:

 1. po zapnutí televízora a stlačení tlačidla „TV“ sa rozsvieti indikátor,
 2. po jeho uvoľnení zadajte kód zariadenia,
 3. po zadaní štvrtej číslice sa kód uloží do pamäte zariadenia a obrazovka zhasne.

Automatické ladenie prebieha podľa tohto algoritmu:

 1. zapnite televízor, namierte naň UP a stlačte tlačidlo pre značku TV,
 2. podržte tlačidlo „Set“ a podržte, kým sa nerozsvieti indikátor,
 3. kliknite na výpočet kanálov, začne sa automatické číslovanie kódov,
 4. Hneď ako indikátor zhasne, nájdený kód uložíte okamžite stlačením tlačidla OK.

Ak je tlačidlo stlačené neskoro, musíte to urobiť znova.

Výhodou je, že dôkladným vyhľadávaním kanálov je regulované, v ktorom smere bude vyhľadávanie vykonávané.

Manuálne zadávanie kódu sa musí spustiť po stlačení tlačidla „Set“ a rozsvieti sa kontrolka. Zadajte nájdené čísla a kliknite na tlačidlo „OK“. Diaľkový ovládač si zapamätá uvedenú kombináciu.

Algoritmus automatického ladenia:

 1. zapnite televízor, nasmerujte diaľkový ovládač naň a podržte tlačidlo napájania, po rozsvietení kontrolky ho uvoľnite,
 2. po úspešnom nastavení sa na obrazovke zobrazí lišta ovládania hlasitosti
 3. Vypnite zariadenie pomocou tlačidla „Napájanie“.

Manuálne nastavenie diaľkového ovládača:

 1. vyhľadajte kód svojho zariadenia v už uvedenom článku,
 2. zapnite televízor, nasmerujte naň UP, podržte tlačidlo napájania, bez uvoľnenia zadajte nájdený kód,
 3. iba potom, čo indikátor dvakrát zabliká - uvoľnite tlačidlo napájania.

Ak po nastavení univerzálneho diaľkového ovládania nefunguje, obráťte sa na predajcu alebo servisné stredisko, môžu sa vyskytnúť chyby.

Najprv musíte skontrolovať kódy a zopakovať manipulácie, niekedy sa počas konfigurácie vyskytnú chyby.

Používanie SimpLink LG

Tu je ďalší príklad, ako povoliť funkciu SimpLink na televízoroch LG pripojením rôznych zariadení k televízoru. Používanie HDMI CEC v LG a HDMI CEC v Samsungu je takmer rovnaké a funkcie sa líšia iba v názvoch položiek ponuky.

Čo by ste mali vedieť

Na záver, nastavenia HDMI-CEC TV chcem poznamenať jeden bod. Napriek tomu, že v tomto režime sú k dispozícii všetky najnovšie modely televízorov, musíte dôkladne skontrolovať špecifikácie portov HDMI. Niekedy nie všetky rozhrania podporujú CEC.

Je možné, že iba dva z troch portov sú schopné podporovať túto funkciu v televízore. Okrem toho sa pri kúpe externého zariadenia musíte uistiť, že je certifikované pre takéto pripojenie k televízoru. Kombinácia televízora a externého zariadenia od jedného výrobcu je zárukou úspechu, ale podľa tohto protokolu by mali fungovať aj iné zariadenia rôznych značiek.

Pin
Send
Share
Send
Send