Užitočné tipy

Starostlivosť o motocykle

Pin
Send
Share
Send
Send


Osoba, ktorá naozaj miluje dvojkolesové vozidlá, vždy zaistí dobrú starostlivosť o svoj motocykel. Samozrejme, môžete ju zveriť odborníkom pracujúcim v špecializovanej čerpacej stanici, ale takáto služba bude stáť veľa. Okrem toho iba so starostlivosťou o seba získate záruku, že všetky práce boli vykonané správne. Preto budete musieť zásobiť náradím a spotrebným materiálom, ako aj nájsť vhodné miesto, kde môžete bezpečne opraviť svoje vybavenie. Starostlivosť o motocykel nevyžaduje veľa zručností, ale vyžaduje veľa operácií a môže byť dosť problematické.

Hlavnou vecou, ​​o ktorú by sa mal vlastník motorového vozidla postarať, je včasná výmena oleja v pohonnej jednotke. Pretože motocyklový motor pracuje pri vysokých rýchlostiach a na jeden centimeter kubický je možné získať viac energie ako v aute, opotrebuje sa rýchlejšie a vyžaduje častú starostlivosť. Podľa predpisov sa výmena oleja vykonáva každých 5-6 tisíc kilometrov, pokiaľ nie je v pokynoch výrobcu stanovené inak. Motocykle s vysokorýchlostnými motormi vyžadujú, aby sa táto operácia vykonávala dvakrát častejšie - najmenej raz za 3 000 km.

Pretože sa olej používa na odpad, každých tisíc kilometrov stojí za to skontrolovať jeho hladinu v motore motocykla pomocou špeciálnej mierky. Za týmto účelom umiestnite vozidlo na rovnú plošinu, zahrievajte motor na dve minúty a potom ho zastavte. Olejové vedenie na mierke by malo byť medzi dvoma značkami zodpovedajúcimi minimálnej a maximálnej hladine. Ak nie je dostatok technickej kvapaliny, mala by sa pridať. Musíte však byť veľmi opatrní, pretože motocyklové motory sú veľmi citlivé na zvýšenú hladinu oleja a môžu v tomto stave zlyhať po 2 až 3 000 kilometroch.

Palivový systém

Najjednoduchší spôsob, ako sa postarať o motocykel so vstrekovacím motorom - takéto modely už získali väčšinu svetového trhu a v Rusku si získavajú na popularite. Súčasne s výmenou oleja je potrebné vyčistiť trysky pridaním špeciálnej prísady do nádrže. Ak prevádzka motora zostane nestabilná, trysky by sa mali poslať na profesionálne ultrazvukové čistenie kontaktovaním servisnej stanice. To bude stáť viac, ale získate záruku dosiahnutia pozitívneho výsledku.

Ak máte motocykel vybavený karburátorom, je lepšie od odborníka zistiť, ako sa starať o palivový systém, pretože táto časť si vyžaduje vždy jemné doladenie. Môžete ju však prepláchnuť špeciálnou tekutinou predávanou v obchode. Po odstránení krytu vyberte filter z karburátora motocykla, vyfúknite trysky, vložte do nich plechovku s rozprašovačom, vypustite zvyšnú tekutinu a karburátor utrite dosucha. Potom nainštalujte nový filter a namontujte karburátor. Ak vás možno nazvať majiteľom motocyklov s pomerne skúsenosťami, môžete skúsiť samostatne nastaviť karburátor nastavením ihlového ventilu do správnej polohy.

Pred opustením garáže nezabudnite skontrolovať únik plynu z motora. Ak sú prítomné, mali by sa utrieť dosucha a pri prvej príležitosti vymeniť tesnenia v karburátore. Je tiež lepšie skontrolovať palivovú hadicu, pretože sa v nej môžu tvoriť praskliny, ktoré spôsobujú netesnosť.

Brzdový systém je pre motocykel najdôležitejší, pretože na ňom závisí bezpečnosť vodiča - ak má vozidlo ručnú brzdu s káblovým pohonom alebo elektromagnetické ovládanie, tento luxus chýba. Raz ročne sa brzdová kvapalina vymení - po jej výmene je potrebné prečerpať hydraulický okruh, aby sa mohol vypustiť vzduch, ktorý zhoršuje fungovanie systému. Je lepšie nezaťažiť brzdovú kvapalinu pre motocykel, pretože jej kvalita tiež priamo ovplyvňuje bezpečnosť ľudí. Každý mesiac sa oplatí skontrolovať stav brzdových hadíc - nemali by byť prasknuté alebo napnuté. Je ľahké zistiť, že je čas vymeniť hadice - ak sú nadmerne opotrebované, pedál zlyhá a vankúšiky sa uzavrú s diskom na konci jeho zdvihu.

Brzdový kotúč motocykla podlieha veľmi silnému opotrebeniu - každý mesiac je vhodné kontrolovať jeho hrúbku pomocou strmene. To isté platí pre doštičky - ich doštičky by mali brániť kovovému treniu o kov, ktorý môže rýchlo zničiť celý brzdový systém motocykla. Je vhodné vymeniť diely, ak je hrúbka disku 3 mm alebo menej a vankúšiky vankúšikov sú 0,8 mm.

prevodovka

Najčastejšie sa vyskytujú motocykle s reťazou - ich údržba je najťažšia, ale takýto systém si nevyžaduje vysoké náklady a nevytvára veľké prevodové straty. Starostlivosť o reťaz zahŕňa mazanie každých 500 - 1 000 kilometrov. Za týmto účelom sa kupuje špeciálne mazivo - je lepšie uprednostniť spotrebný materiál odporúčaný výrobcom motocykla. Ak je reťaz namazaná, zadné koleso sa vyklopí, aby sa reťazové koleso mohlo voľne otáčať. Ak je reťaz veľmi znečistená, môžete ju umyť mydlovou vodou, ale je zakázané používať benzín a naftu.

Reťaz na motocykloch sa mení každé dva roky alebo 12 000 kilometrov. Zároveň je nevyhnutné kúpiť zadné ozubené koleso, pretože sa rýchlo opotrebuje na motorke a prevodovka môže fungovať v núdzovom režime, ak ponecháte starú časť. Pri inštalácii reťaze a prehliadke motocykla sa kontroluje jeho uvoľnenie. Za týmto účelom zdvihnite reťaz prstom v dolnom bode. Ak je možné reťaz posúvať o viac ako 25 mm, je potrebné ju utiahnuť - normálne previsnutie je 15–25 mm.

Motocykle s kardanovým prevodom vyžadujú minimálnu údržbu, avšak takýto prenos zlyhá bez včasnej údržby. Každých 10 000 je potrebné vymeniť prašníky a gumové tesnenia, ako aj vymeniť olej v prevodovke. Motocykle s pohonom rozvodového remeňa sa považujú za najmenej problematické - podľa pokynov výrobcu sa musí meniť každých 5 - 10 000 kilometrov.

Keď sa na nich objavia charakteristické pruhy tekutiny, zadné tlmiče motocykla sa menia - v závislosti od kvality povrchu vozovky sa to musí robiť každých 8 - 20 000 kilometrov. Je lepšie vymeniť predné tlmiče každých 5 000 kilometrov, pretože do tejto doby stratia svoje pôvodné vlastnosti a po prejdení veľkými nepravidelnosťami sa môže motocykel zablúdiť z vybraného kurzu. V prednej teleskopickej vidlici sa olej vymieňa každých 4-6 tisíc kilometrov, pretože v dôsledku zahrievania sa v ňom vyskytujú chemické premeny.

Musia sa tiež opraviť ovládacie káble, ktoré prechádzajú zástrčkou. Každých 500 kilometrov sa na ne nanesie niekoľko kvapiek motorového oleja a každých 2000 kilometrov sa káble odstránia a namočia do petroleja. Ak sa motocykel používa v oblasti s vysokou vlhkosťou, odporúča sa naliať 5 až 10 gramov prevodového oleja pod kryt kábla.

Elektrické vedenie

Pri odchode by ste mali venovať pozornosť predovšetkým vodičom vysokonapäťových motocyklov. Nemali by obsahovať veľké praskliny a delamináciu izolácie. Keď sa takéto chyby objavia, káble sa úplne zmenia.

Počas údržby tiež skontrolujte, či v elektrickom systéme nie sú oxidované kontakty. Každá z nich môže spôsobiť poruchu štartéra alebo batérie. Oxidované kontakty môžu navyše rušiť štartovanie motora pri nasledujúcom výjazde. Na ich obnovenie môžete použiť jemný brúsny papier alebo iné brúsne zariadenie.

Zimné prípravky

Na konci sezóny nezabudnite skontrolovať pneumatiky - ak sa na gume objavia praskliny alebo je viditeľný kovový kábel, mali by ste ísť do obchodu. Pneumatiky sa kupujú na zimu, aby sa využili výrazné zľavy - ale ak ich nemáte kam uložiť, je lepšie odložiť akvizíciu do jari. Potom je motocykel umytý a odstránil všetky existujúce problémy.

Príprava na zimu vyžaduje nasledovné:

 1. Vyberte batériu,
 2. Zabaľte holé kontakty, tlmič a svetlomet do filmu,
 3. Nalejte plnú nádrž benzínu a pridajte do nej stabilizátor.
 4. Zakryte motocykel krytom.

Ak existuje takáto príležitosť, dvojkolesové zariadenie by sa malo po spustení kolies skladovať v limbu. Motocykel môže byť zdvihnutý na špeciálne kozy alebo namontovaný na stropné držiaky. Batéria je uložená doma a počas zimy je potrebné ju nabiť 3-4 krát.

Optimálne služby

Starostlivosť o motocykle je možné rozdeliť do troch častí. Každý deň je potrebné skontrolovať poškodenie častí, sledovať tlak v pneumatikách a umývacie zariadenie. Periodické - sledovanie načasovania výmeny a opráv veľkých komponentov. Ročný - príprava motocykla na zimu, výmena oleja v motore a ďalších prevádzkových kvapalín.

Súvisiace správy

Motocykel, rovnako ako každé vozidlo, potrebuje stálu starostlivosť. Len tak si môžete byť istí, že motocykel je vo vynikajúcom stave a neváhajte ho jazdiť.

Názor, že motocykel potrebuje údržbu niekoľkokrát do roka alebo iba v prípade potreby, je veľmi mylný. V skutočnosti je potrebné začať s údržbou bicykla od prvého dňa jeho obstarania, a to napriek skutočnosti, že sa nachádza iba v priestore pre cestujúcich. Často počujete, že bicykel pre skutočného motorkára je členom rodiny. A to znamená, že jeho nadobudnutie, rovnako ako narodenie dieťaťa, vyžaduje opatrnú a starostlivú starostlivosť od prvého dňa používania. Toto je pravda, ktorú treba pochopiť skôr, ako sa rozhodne o kúpe bicykla.

O bicykel sa môžete postarať sami, alebo sa môžete spoľahnúť na špeciálne služby. Druhá možnosť má však viac mínusov ako kladov. Po prvé, je to drahé potešenie. Po druhé, nie je vždy možné zabezpečiť kvalitu častí, ktoré sa majú namontovať na motocykel, a samotného servisného zamestnanca. A po tretie, koniec koncov nikto nevie lepšie ako majiteľ, čo jeho železný kôň potrebuje. Vzhľadom na všetky tieto nuansy si veľa cyklistov, najmä začiatočníkov, kladie otázku: ako organizovať starostlivosť o bicykle?

V tomto článku sa pokúsime čo najúplnejšie odhaliť odpoveď na túto otázku.

Po prvé, v starostlivosti o bicykel nie je nič nadprirodzené, čo by majitelia iných vozidiel nemuseli robiť. Napriek svojej jednoduchosti je starostlivosť o motocykel zároveň zvláštnym umením. Hlavnou vecou je túžba a príležitosť (finančná aj fyzická) pravidelne sa starať o bicykel.

Umenie starostlivosti o motocykel zahŕňa:

 1. Dostupnosť vhodných priestorov, v ktorých bude motocykel „žiť“,
 2. Vykonávanie umývacích operácií,
 3. Kontrola motocykla pred každou jazdou,
 4. Pravidelná údržba vrátane údržby všetkých komponentov vozidla.

Zvážte podrobnejšie každú položku starostlivosti o motocykel.

Zdá sa, že by sa nemala vôbec venovať žiadna úschovňa motocyklov. Režim teploty a vlhkosti má však veľký vplyv na fungovanie prepravy. Je to spôsobené skutočnosťou, že ak je miestnosť veľmi vlhká a studená, potom kvapaliny naliate do motocykla na mazanie častí môžu zamrznúť a pokaziť, čo tiež prispieva k rýchlejšiemu poškodeniu povlaku a v dôsledku toho aj samotného kovu motocykla. Spolu to všetko významne skráti životnosť bicykla a bude to tiež dôvod častejšej údržby.

Bicykel sa v zásade musí udržiavať čistý. Naozaj musíte pripustiť, že jazda na čistom bicykli je oveľa príjemnejšia, a tiež je krajšia a pri čistení vyzerá lepšie. Preto sa musí pravidelne umývať, aj keď bol výlet suchý a slnečný. A ak máte „šťastie“, že sa dostanete do dažďa a dokonca jazdíte na špinavých cestách a kaluže, potom musíte po takomto plavbe bicykel okamžite očistiť od nečistôt. V čase, keď je potrebné ho dôkladne umyť, inak môže niekde ukrytá špina zničiť cestu v nanajvýš nevhodnom okamihu a spôsobiť zlyhanie motocykla (najmä ak sa špina nahromadila na elektrickom vedení).

údržba

Stáva sa to denne, plánované a periodické. Denná údržba znamená kontrolu všetkých komponentov a zostáv, kontrolu hladiny tekutín, tlak v pneumatikách pred každou jazdou. Plánovaná údržba zahŕňa návštevu čerpacej stanice za účelom podrobnejšej kontroly absolútne celého motocykla (vrátane motora, filtrov, bŕzd, atď.), Ako aj prípadnej výmeny niektorých jeho častí. Pravidelná údržba zahŕňa kontrolu a servis častí bicykla podľa potreby alebo po určitých jazdných podmienkach, po najazdených kilometroch atď.

Podiel na sociálnych sieťach. siete:

Správna a stála starostlivosť o zariadenie je kľúčom k jeho dlhodobej prevádzke. Nie všetci majitelia motocyklov si myslia, že starostlivosť o bicykel je nevyhnutná už od prvých dní zakúpenia. Niektorí nevedia, ako sa starať o motocykel a správne ho prevádzkovať, aby v najnevhodnejšom okamihu nezlyhal.

Pravidelná údržba zahŕňa:

 1. Starostlivosť o motor Tento odsek by sa mal chápať tak, že včasná výmena oleja, ako aj výber paliva vhodného pre váš bicykel sú najpriamejšou a najbežnejšou starostlivosťou o motor. Pri kúpe vozidla vrátane bicykla je zvyčajne priložený návod na obsluhu, v ktorom nájdete informácie o tom, ktoré kvapaliny (výrobca, trieda, viskozita atď.) Sa majú plniť, ako aj obdobia ich výmeny.
 2. Starostlivosť o karburátor - prepláchnutie, čistenie kanálov, kontrola úniku tekutín, kvalita zmesi.
 3. Starostlivosť o brzdový systém zahŕňa čistenie všetkých nečistôt, včasnú výmenu brzdovej kvapaliny, brzdových kotúčov, pneumatík, brzdovej hadice. Koniec koncov, bezpečnosť vodiča motocykla a ostatných závisí od použiteľnosti brzdového systému. Výmena všetkých komponentov brzdového systému by sa mala vykonať podľa potreby, ako aj po určitom kilometre, v súlade s odporúčaniami uvedenými v návode na používanie motocyklov.
 4. Starostlivosť o ďalší dôležitý prvok bicykla - reťaz. Bez reťaze sa motocykel nekĺzal. Koniec koncov, je to reťaz, ktorá prenáša rotáciu motora na koleso, čím núti vozidlo sa pohybovať. Starostlivosť o reťaz zahŕňa kontrolu napnutia, ktoré ovplyvňuje silu a životnosť zadného ozubeného kolesa, ako aj mazanie a čistenie.
 5. Starostlivosť o elektroinštaláciu. Zahŕňa to, či nie je poškodené - praskliny, oxidácie, praskliny, ako aj kontrola batérie a svetlometov.
 6. Odpisová starostlivosť. Tento odsek hovorí sám za seba - v prípade potreby je potrebné vymeniť tlmiče, ku ktorým dôjde, keď: kvapalina unikla z tlmiča nárazov, počas pohybu sú počuť praskliny alebo nárazy, vibrácie nie sú tlmené.

Toto sú základné pravidlá v oblasti starostlivosti o motocykle. Je však potrebné si uvedomiť, že na rozdiel od splnenia všetkých týchto bodov, s nástupom jesene - zimy, ako aj jari - leta, motocykel v každom prípade potrebuje údržbu. Napríklad s nástupom chladného počasia by mal byť motocykel správne pripravený na zimovanie. A to znamená, že je potrebné ho dôkladne umyť z letných nečistôt, vyberte batériu. Radšej počká zimu na teplom a pohodlnom mieste, preto by ste sa o to mali postarať. Počas chladného počasia si musíte pamätať aj na pravidelné nabíjanie batérie. Do palivového systému je potrebné pridať stabilizátor a uistiť sa, že je distribuovaný na všetkých potrebných miestach. Mali by ste sa postarať o palivovú nádrž, ktorá by mala byť v zime plná. Chráňte tlmič výfuku na zimu pred vlhkosťou, pre ktorú musí byť dobre odstránený a zabalený. Vzhľadom na všetky vyššie uvedené skutočnosti môžete iba potvrdiť skutočnosť, že riadna a zručná starostlivosť o bicykel je skutočne skutočným umením.

Iba v tomto prípade sa po všetkých odporúčaniach týkajúcich sa starostlivosti o motocykel môžete na neho spoľahnúť ako na skutočného priateľa a spoločníka, ktorý si môžete vziať so sebou na cestu. A verte mi, že bude jazdiť so svojím pánom s radosťou a s vánkom po najmalebnejších a najkrajších metasách, ktoré existujú na planéte. Potvrdením tohto je vynikajúci román s názvom Zen a umenie starostlivosti o motocykel, ktorý napísal cestovateľ na motorke Robert Piercing z vlastnej skúsenosti. Táto kniha nie je učebnicou alebo návodom, ako sa správne starať o motocykel. Má však svoju osobitosť, ktorá spočíva v inšpirovanom rozprávaní autora o zložitosti metafyziky a o tom, ako vytiahnuť uvoľnený volant v motocykli.

Všeobecné pravidlá

Najprv si po zakúpení zariadenia prečítajte tento návod a oboznámte sa s požiadavkami, ktoré výrobca kladie na spotrebný materiál.

Сразу же проверьте работоспособность всех систем, независимо от того, новый у вас байк или бывший в употреблении. При выявлении первых симптомов неисправности сразу же устраните ее. Это будет дешевле, чем ремонт. Своевременный ремонт мелких неисправностей — экономия на капитальном ремонте.

Уход за мотоциклом

Правильная эксплуатация байка включает в себя:

 1. Наружный уход.
 2. Проверка смазки и масла.
 3. Čerpacia stanica.
 4. Regulácia jednotlivých prvkov.
 5. Služba, ktorá je rozdelená na:
  • Denne.
  • Prvý je technický.
  • Periodické technické.

Denná údržba sa vyžaduje pred každým odchodom. Za týmto účelom skontrolujte:

 1. Hladina paliva v systéme.
 2. Tlak vzduchu v pneumatikách.
 3. Brzdy.
 4. Osvetlenie.

Tip! Pravidelnú údržbu vykonávajte niekoľkokrát v sezóne alebo v určitom kilometre - záleží na konkrétnom modeli motocykla.

Starostlivosť o vonkajšie motocykle

Ak chcete zachovať perfektný vzhľad motocykla po dlhú dobu, dodržiavajte nasledujúce pravidlá:

 • Ihneď po jazde umyte svoj motocykel. Po daždi ju očistite od usadených nečistôt, ako je vysušené bahno, a to aj v úplne suchej garáži, kondenzuje vlhkosť a koroduje železo.
 • Pri čistení bicykla nečistoty nezoškriabajte ani ich utrite suchou handričkou, pretože by ste mohli pokaziť lak. Výsledné hrče namočte a potom ich odstráňte mäkkou handrou.
 • Pri čistení venujte osobitnú pozornosť zapojeniu motocykla.
 • Namočte suchý prach, ktorý sa usadil na bicykli, a potom ho opláchnite špongiou s automobilovým šampónom alebo prúdom vody.
 • Agregáty z času na čas utrite kefou namočenou v petroleji, aby ste odstránili usadeniny oleja. Po vyčistení utrite komponenty a časti motocykla suchou handrou.
 • Nepriehľadné časti chrómu čistite čistiacimi prostriedkami na čistenie armatúr z chrómu alebo použite sódu. Po vyčistení ich umyte vodou a utrite ich mäkkou handričkou.
 • Na ochranu chrómovej vrstvy pred vlhkosťou používajte technickú vazelínu - pomôže to správne starať sa o motocykel a zabrániť korózii kovov a vzniku vonkajších defektov.

Tip! Z času na čas používajte autokozmetiku, silikónový sprej na gumové diely a leštiacu pastu.

Starostlivosť o motocyklové motory

Údržba motora zahŕňa výber benzínu a oleja v súlade s požiadavkami výrobcu. Všetky oleje majú iný vzorec a vyrábajú sa v súlade s parametrami motora.

Výber oleja odporúčaného výrobcom alebo v jeho blízkosti vám umožní oddialiť okamih generálnej opravy motora. Okrem toho závisí od oleja, či bude motocykel jazdiť pri deklarovanom výkone. Nákup drahšej možnosti vám umožní ušetriť na oprave motora.

Čas výmeny oleja sa musí starostlivo dodržať. Pri výmene oleja sa odporúþa výmena filtra. Mal by sa meniť raz za sezónu alebo každých 5 000 - 6 000 km.

Hladinu oleja je potrebné kontrolovať každých 1000 km. Hladina sa kontroluje špeciálnou olejovou mierkou. Na kontrolu je potrebné, aby motocykel stál na dokonale rovnom povrchu a aby nedochádzalo k deformáciám. Pred kontrolou sa odporúča naštartovať motor na pár minút, potom ho vypnúť a počkať 1-2 minúty, po ktorom by sa mal skontrolovať.

Mala by byť umiestnená správna hladina oleja medzi maximálnymi a minimálnymi hodnotami na sonde. Nadbytok oleja, ako aj jeho nedostatok, vedie k prerušeniu motora, ktoré sa nemusí objaviť okamžite, a potom môže viesť k nákladným opravám. Ak nie je dostatok oleja, doplňte ho. Plnenie sa vykonáva v niekoľkých etapách.

Starostlivosť o karburátor

Na predĺženie životnosti karburátora je potrebné každých 4 000 km. opláchnite to s behom. Opláchnite karburátor v tomto poradí:

 1. Korok sa odvráti.
 2. Palivový filter je vybratý a prepláchnutý.
 3. Dýza je fúkaná kanálom.

Kovové predmety ako oceľový drôt sa nepoužívajú na čistenie kanálov, pretože môžu zmeniť štruktúru otvoru. To nakoniec vedie k narušeniu karburátora.

Pri každodennej starostlivosti sa kontroluje prítomnosť tekutín na karburátore. V prípade tejto poruchy je potrebné vymeniť tesnenia a dotiahnuť upevňovacie prvky.

Pretože v karburátore vzniká zmes, ktorá potom vstupuje do motora, je potrebné starostlivo sledovať kvalitu tejto zmesi. Ak je zmes obohatená, na sviečkach sa objaví čierna vrstva a všimnete si zvýšenie spotreby oleja. Keď je zmes chudá, sviečky budú biele. V takom prípade dôjde k zrýchleniu opotrebenia motora. Kvalitatívne zloženie zmesi sa stanoví regulovaním inštalácie odmernej ihly.

Starostlivosť o brzdy

Pri dlhodobom používaní sa môžu prvky brzdového systému hromadiť špina, prach, zvyšky oleja, To všetko predstavuje hrozbu pre bezpečnosť vodiča. Tento systém sa musí najmenej raz ročne dôkladne vyčistiť. Nezabudnite ani na brzdovú kvapalinu a udržujte konštantnú hladinu. Brzdová kvapalina sa vymieňa raz za sezónu. Hladinu je možné skontrolovať v okne expanznej nádrže.

Brzdový systém by sa mal skontrolovať ihneď po zakúpení vozidla a každý rok pred začiatkom sezóny. Hlavným prvkom brzdového systému je brzdový kotúč. Najbežnejším problémom je jeho opotrebenie. Na stanovenie úrovne opotrebenia sa stred disku meria pomocou posuvného strmeňa.

Maximálne opotrebenie je 3 mm. Kotúč by mal byť hladký a nemal by obsahovať pozdĺžne vlny, inak sa brzdové doštičky veľmi rýchlo opotrebujú. Vankúšiky sú spotrebný materiál. Minimálna hrúbka trecej vrstvy je 0,8 mm.

Ak je táto hodnota nižšia, kovová základňa vankúšikov sa začne opotrebovať. Vankúšiky by sa mali vymeniť opatrne, aby nedošlo k zámene ľavého a pravého. Výmena vložiek je jednoduchá. Stačí odskrutkovať skrutku na boku a zdvihnúť strmeň.

Taktiež je potrebné monitorovať stav brzdovej hadice. Najbežnejšie je starnutie a napínanie. Toto je elementárne skontrolované jedným kliknutím na brzdy. Ak pedál prechádza hlboko, hadicu je potrebné vymeniť.

Starostlivosť o motocyklové reťaze

Jednou z najdôležitejších častí motocykla je reťaz. Toto je spojovací článok v systéme motor-koleso. Napätie reťaze je potrebné neustále sledovať.

Nesprávne napnutie nielen znižuje silu prenášanú na koleso, ale vedie aj k rýchlejšiemu opotrebovaniu zadného ozubeného kolesa. Pri správnom nastavení reťazový pokles v pokojnom stave je 15 - 25 mm, Skúška sa často vykonáva na spodnej časti reťaze v strede. Ak môžete reťaz zdvihnúť o viac ako 25 mm, musí byť napnutá.

Odporúča sa vyčistiť reťaz špeciálnym sprejom. Po vyčistení musí byť tuk obnovený. Starostlivosť o tento reťaz chráni reťaz pred predčasnou koróziou. Reťaz musí byť namazaná každých 500 - 600 km. Ak je reťaz veľmi znečistená a sprej nie je po ruke, môžete ju vyčistiť mäkkou kefou a mydlom. Na tieto účely by ste v žiadnom prípade nemali používať benzín. Môže to spôsobiť poškodenie tesnení.

Lubrikant sa nanáša na vnútorný povrch. Zadné koleso by malo byť zavesené. Keď sa koleso otáča, mazivo sa nanáša rovnomerne na celú plochu. Po aplikácii nechajte motocykel stáť, aby sa tuk zachytil. Hlavnými typmi reťazí, ktoré sa používajú na motocykloch, sú Z-, O-, X-krúžok.

Mazanie môže byť univerzálne aj pre špecifický model reťaze. Pri náležitej starostlivosti bude reťaz trvať približne dva roky. Pri výmene reťaze by ste mali vymeniť ozubené koleso.

Mazivo na reťaze musí byť dostatočne tekuté, aby úspešne pokrylo všetky prvky, ale zároveň musí odolať veľkému zaťaženiu. Aj vo svojom zložení by mali byť vodoodpudivé prvky.

Údržba elektroinštalácie

Pretože záleží na správnej funkcii zapojenia, či bude motocykel jazdiť alebo nie, je potrebné neustále sledovať jeho stav. Ak je k dispozícii batéria, pravidelne sa kontroluje hladina elektrolytu v každom z prvkov a určuje sa aj jej hustota. Batéria musí byť nabitá.

Pokiaľ ide o vodiče, musia sa pravidelne kontrolovať a ak sa zistí poškodenie alebo poškodenie, je potrebné vymeniť. Tiež je potrebné pravidelne kontrolovať vodič zapaľovacej sviečky. Ak sa zistia praskliny, vodiče by sa mali vymeniť.

Pred každým výjazdom z garáže sa musia skontrolovať svetlomety a rozmery. Všetky kontakty by mali fungovať dobre. Ak sa zistí oxidácia, mal by sa tento problém odstrániť, pretože to môže spôsobiť, že sa motocykel nenaštartuje. Sviečky pravidelne vymieňajte.

Tlmič nárazov a údržba predných vidlíc

Tlmiče nárazov sa vymieňajú:

 • Ak z nej unikla tekutina.
 • Ak počujete charakteristické vŕzanie a klepanie v pohybe.
 • Ak dôjde k strate tlmiacich vlastností.

Tlmiče nárazov nie sú opraviteľné. Je ľahšie kúpiť hotový tlmič a vykonať výmenu. Pri výmene tlmiča je potrebné vymeniť spoje.

Na odstránenie tlmiča namontujeme motocykel na centrálnu stupačku. Potom odskrutkujte skrutku horného držiaka a potom skrutku spodného držiaka. Vyberte tlmič. Inštalácia v opačnom poradí.

Predné tlmiče sa odporúčajú kontrolovať každých 5 000 km. spustiť. Zadná časť sa vymení, ak z nej unikla tekutina.

Pretože predná vidlica má veľmi veľké bremeno, vyžaduje neustálu údržbu. Starostlivosť spočíva v odstránení prachu a nečistôt, ako aj pri výmene oleja. Olej je vystavený tlaku a vysokým teplotám, preto si vyžaduje pravidelnú výmenu. Výmena oleja v hydraulickom systéme je pomerne komplikovaná operácia, ktorá si vyžaduje určité zručnosti a veľké množstvo nástrojov, takže tento proces je najlepšie ponechať odborníkom. Nekupujte lacné možnosti, nakoniec vás to môže osloviť nabok. Je potrebné venovať pozornosť jej technickým vlastnostiam.

Potrebné je aj vedenie káblov. Aby sa nepraskali, musia sa pravidelne mazať. Každých 2 000 km sa musí do plášťa káblov naliať niekoľko kvapiek motorového oleja. spustiť. Vo väčšine prípadov to bude chrániť pred zlomením kábla mimo domu. Káble musia byť pravidelne odstraňované a premývané petrolejom. A potom nalejte prevodový olej do nádrže. Stačí len 5 ml oleja, ale každých 2000 km.

Vyberte si značku

Výber oleja odporúčaný výrobcom vám umožní odložiť okamih opravy vášho motora. Výkon motocykla závisí aj od oleja.

Tip! Zo všetkých testovaných olejov je najprijateľnejším z hľadiska pomeru cena / kvalita minerálny olej API SF 15W50 alebo 20W50. Tento typ minerálneho oleja poskytuje vynikajúci výkon motora pri teplotách od -5 do +40 ° C, a čo je najdôležitejšie, nezmizne.

Správny čas

Pozorne dodržiavajte dátumy výmeny oleja. Počas výmeny oleja sa odporúča vymeniť filter raz za sezónu alebo každých 5 - 6 000 km. Pri výmene oleja je potrebné prepláchnuť kľukovú skrinku špeciálnym preplachovacím olejom a naliať až po spodnú značku meracej tyče.

Tip! Skontrolujte hladinu oleja každých tisíc kilometrov. Skontrolujte pomocou špeciálnej olejovej mierky.

Vymeňte olej

Pri výmene oleja postupujte nasledovne:

 1. Umiestnite motocykel na dokonale rovný povrch, aby nedochádzalo k deformáciám.
 2. Naštartujte motor na pár minút.
 3. Zastavte motor.
 4. Počkajte 1-2 minúty a skontrolujte.

Tip! Hladina oleja by mala byť medzi maximálnymi a minimálnymi hodnotami na mierke. Nedostatok, ako aj nadbytok oleja, vedie k prerušeniu motora. Ak je hladina oleja nedostatočná, doplňte ju v niekoľkých etapách - o motocykel sa postará správna starostlivosť.

Zariadenie a možné problémy

Brzdový systém sa musí skontrolovať ihneď po zakúpení bicykla a pred začiatkom prevádzkovej sezóny. Hlavným prvkom brzdového systému je kotúč. Najčastejším problémom je opotrebenie brzdového kotúča.

Tip! Maximálne opotrebenie je 3 mm.

Úroveň opotrebenia je potrebné zmerať strmenom (meria sa stred disku):

 1. V ideálnom prípade by mal byť disk hladký a bez pozdĺžnych vĺn.
 2. V opačnom prípade sa brzdové doštičky veľmi rýchlo opotrebujú.

Vymeňte vankúšiky

Podložky samotné sú spotrebným materiálom. Uistite sa, že minimálna hrúbka trecej vrstvy vankúšikov nie je menšia ako 0,8 mm, v opačnom prípade sa kovová základňa vankúšikov začne opotrebovať.

Postup výmeny vložiek je pomerne jednoduchý:

 1. Odstráňte skrutku zo strany.
 2. Nadvihnite podporu.

Tip! Podložky vymeňte opatrne, nezamieňajte ľavú a pravú.

Postarajte sa o hadice

Okrem brzdového kotúča vstúpi hadica do brzdového systému. Je potrebné starostlivo sledovať jeho stav, aby nebol napnutý a opotrebovaný.

Tip! Stav brzdovej hadice sa kontroluje stláčaním bŕzd: ak pedál prechádza hlboko, hadicu treba vymeniť.

Vyberte mazivo

Používajte tuk - univerzálny a určený pre konkrétny model reťaze. Na motocykloch sa používajú tieto typy reťazí: Z-, O-, X-krúžok.

Aby mazivo úspešne pokrylo všetky prvky, musí byť dostatočne tekuté a zároveň musí odolať veľkému zaťaženiu. Uistite sa, že mazivo obsahuje vodu odpudzujúce prvky. Pri náležitej starostlivosti trvá reťaz približne 2 roky. Pri výmene musí byť tiež vymenené ozubené koleso.

Tip! Ak má váš motocykel kĺbový pohon, ale nie reťazový pohon, potom každých 8 až 10 000 km skontrolujte všetky prašníky, prípojky a nezabudnite vymeniť olej v prevodovke.

Čistenie reťazí

Z času na čas sa odporúča očistiť reťaz špeciálnym sprejom a po vyčistení namazať tukom. Špeciálne výrobky si môžete kúpiť v predajniach bicyklov a motocyklov. Mazanie je potrebné každých 500 - 600 km.

Tip! V prípade silného znečistenia reťaze a pri neprítomnosti postreku na čistenie ho môžete umyť mäkkou kefou s mydlom, ale v žiadnom prípade benzínom., Môže to poškodiť tesnenie.

Namažte takto:

 1. Predné koleso zaveste pomocou stredovej opierky.
 2. Namažte vnútro reťaze.
 3. Keď sa koleso otáča, tuk by mal byť rovnomerne rozložený po celej ploche.
 4. Po ukončení procesu mazania nechajte motocykel stáť 10-20 minút.

Tip! Pre väčšiu efektívnosť odporúčame mazanie horúcej reťaze.

Starostlivosť o kabeláž

Závisí to od kvality elektrického zapojenia, či bude motocykel jazdiť alebo nie, a preto je veľmi dôležité monitorovať stav tohto systému. Starostlivosť o elektrické vybavenie bicykla zahŕňa:

 1. Ak je v batérii batéria, pravidelne kontrolujte hladinu elektrolytu v článkoch a stanovte jej hustotu.
 2. Batéria v bicykli musí byť vždy nabitá.
 3. Pravidelne kontrolujte káble a ak sa zistia poškodenia alebo poškodenia, vymeňte ich.
 4. Tiež je potrebné pravidelne kontrolovať kábel zapaľovacej sviečky: ak sa objavia praskliny, vymeňte ho.
 5. Pred každým odchodom skontrolujte svetlomety a rozmery.
 6. Skontrolujte oxidáciu kontaktov. Ak sa vyskytne problém, okamžite ho opravte, pretože to môže spôsobiť, že sa motocykel nespustí.
 7. Sviečky pravidelne vymieňajte podľa smerovania.
na obsah ↑

Výmena tlmiča

Vymeňte tlmič takto:

 1. Namontujte motocykel na stredový schod.
 2. Odskrutkujte skrutku horného upevnenia.
 3. Odskrutkujte skrutku spodného upevnenia.
 4. Vyberte tlmič.

Tip! Tlmič namontujte v opačnom poradí.

Pri výmene oleja sa musia úplne demontovať tlmiče prednej vidlice a zadné tlmiče:

 1. Po demontáži časti umyte, odstráňte nečistoty a triesky.
 2. Skontrolujte stav gumových manžiet.
 3. Pri montáži tlmičov ich naplňte čerstvým mazivom.
na obsah ↑

Ovládacie káble

Riadiace káble tiež vyžadujú servis, včasné čistenie a mazanie. Aby ste predišli prasknutiu, nalejte do plášťa kábla každých 2 000 km niekoľko kvapiek motorového oleja. Z času na čas odpojte káble z motocykla a opláchnite ich petrolejom.

Tip! Po vyčistení naplňte prevodový olej do nádrže (5 ml oleja na každých 2 000 km).

Starostlivosť o motocyklové gumy

Pravidelne kontrolujte stav pneumatík vášho bicykla, ako aj zostávajúci profil behúňa. Ak sa objavia pozdĺžne trhliny, znamená to, že kolesá sú opotrebované a je nebezpečné jazdiť s touto gumou. V takom prípade je nutné kúpiť nové pneumatiky.

Tip! Vezmite si so sebou na cesty súpravu na opravu motocykla alebo tesniaci prostriedok.

Na sledovanie tlaku vzduchu v pneumatikách používajte každý deň tlakomer:

 1. Nedostatočný tlak vzduchu v pneumatikách vedie k zvýšenému opotrebovaniu reliéfneho vzoru pozdĺž okrajov behúňa pneumatiky. Pohyb motocykla s plochými pneumatikami, dokonca aj na krátku vzdialenosť, ničí rám, v ktorom nie je možná oprava pneumatík.
 2. Zvýšený tlak vzduchu vedie k zvýšenému opotrebeniu, najmä strednej časti vzoru dezénu.

Starostlivosť o pneumatiky

Na zaistenie dlhodobej bezpečnosti pneumatík postupujte podľa týchto pokynov:

 • Dotknite sa motocykla a plynulo ho zrýchľujte bez prekĺzavania kolies.
 • Nebrzdite prudko.
 • Не допускайте при торможении движения колес юзом.
 • Правильно подбирайте скорость движения, в зависимости от состояния дороги, по возможности, объезжайте препятствия: камни, пни, выбоины.
 • В условиях бездорожья и на разбитых участках дорог снижайте скорость движения.
 • S pneumatikami nejazdite blízko okrajov chodníka.
 • Vyvarujte sa prehrievaniu pneumatík pri vysokých okolitých teplotách.
 • Počas zastavenia na ceste dôkladne skontrolujte pneumatiky a identifikujte možné poškodenie, ako aj odstráňte cudzie ostré predmety, ktoré narazia do behúňa.
na obsah ↑

Starostlivosť o bicykle na konci sezóny

Pred odstavením motocykla na niekoľko mesiacov v garáži sa presvedčte, či je stroj a všetky jeho súčasti dobre namazané.

Tip! Každý kovový, gumený predmet netoleruje mráz: môže prasknúť alebo hrdzaviť.

Aby si bicykel na začiatku sezóny udržal všetky svoje funkcie na rovnakej úrovni, pripravte ho na zimovanie:

 1. Umyte motocykel a dobre ho utrite.
 2. Vyberte batériu.

Tip! Batériu skladujte v teplej miestnosti a počas zimy ju nabite 3-4 krát.

 1. Čiastočne odvzdušnené pneumatiky.
 2. Vymeňte olejový filter a samotný olej.
 3. Naplňte nádrž benzínom, aby ste zabránili korózii kovov.
 4. Pridajte do systému stabilizátor paliva a uistite sa, že je rozptýlený vo všetkých detailoch.
 5. Nezabudnite uzavrieť palivový kohútik.
 6. Tlmič výfuku zabalte tak, aby sa vlhkosť nedostala dovnútra (pevne pripojte výfukový otvor pomocou naolejovanej handry alebo handry).
 7. Umiestnite motocykel do zavesenej polohy.

Tip! Motocykel sa nebojí nízkych teplôt, ale náhlych zmien, takže optimálna teplota skladovania je 10 - 15 ° C.

Pozrite si video: MR Tipy: Ako sa starať o reťaz na motorke - čistenie a mazanie - (August 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send