Užitočné tipy

Súdruhovia sa vás úprimne opýtajú, ako pripojiť digitálny televízny set-top box

Pin
Send
Share
Send
Send


Štátny program pre fázový prechod na štandard digitálneho vysielania DVB T2 sa blíži ku konečnému štádiu - postupnému znižovaniu počtu analógových zosilňovačov. To naznačuje, že nastal čas zapojiť sa do nových technológií a prejsť na „digitálne“. Budeme hovoriť o zariadeniach potrebných na príjem televízneho signálu v novom formáte, ako aj o tom, ako správne pripojiť digitálny set-top box (prijímač) k televízoru alebo monitoru.

Potrebné vybavenie

Na sledovanie digitálneho vysielania potrebujete na rozdiel od analógového vysielania prijímač, ktorý dekóduje signál. Mnoho moderných televíznych modelov (Philips, Samsung, Sony, Toshiba, LG, Panasonic atď.) Je vybavené takouto jednotkou. Ak to chcete overiť, pozrite si používateľskú príručku, táto stručná inštrukcia je priložená ku každému produktu. Zároveň skontrolujte, či vstavaný tuner podporuje formát DVB-T2, ak nie, budete si musieť kúpiť prijímač.

Prijímač Supra

V závislosti od súboru funkčných možností sa cena takéhoto zariadenia môže pohybovať medzi 800 - 3 000 rubľov. Upozorňujeme, že mnohí poskytovatelia digitálnej káblovej televízie poskytujú účastníkom prijímače na prenájom.

Okrem toho budeme musieť prijať digitálny signál. V mestách a veľkých osadách s týmto problémom nevznikne, stačí kontaktovať miestnych poskytovateľov. Obyvatelia vidieckych oblastí budú musieť nainštalovať anténu decimeterového pásma alebo satelitnú anténu. Tento je výhodnejší, pretože to nie je fakt, že váš dom je v oblasti pokrytia najbližšieho digitálneho opakovača. Okrem toho možnosť satelitnej paraboly poskytuje širší výber televíznych kanálov.

Štandardný set-top box

Zvážte, čo je súčasťou štandardnej súpravy pre prijímač. Tieto informácie môžu byť užitočné, keď sú pripojené k televíznemu prijímaču.

Štandardný set-top box

Uvádzame zoznam toho, čo je na obrázku:

 • A - používateľská príručka, odporúčame vám, aby ste si pozorne prečítali túto príručku, aby ste získali úplný obraz o všetkých funkciách zariadenia a jeho pripojení k televízoru a anténe.
 • B - Tulipánový kábel (RCA) s charakteristickými konektormi vám umožňuje pripojiť konzolu k takmer všetkým moderným modelom televíznych prijímačov.
 • C je zariadenie na dešifrovanie a konverziu digitálneho signálu na analóg (prijímač).
 • D - balenie.
 • E - diaľkové ovládanie pre diaľkové ovládanie zariadenia.
 • F - batérie pre diaľkové ovládanie.
 • G - sieťový adaptér na pripojenie zariadenia k domácej elektrickej zásuvke.
 • H - záručný servisný kupón.

Základné vybavenie sa môže mierne líšiť od vybavenia zobrazeného na fotografii (napríklad „Tulipán“ je nahradený káblom HDMI).

Konektory a ich účel

Na zadnej strane zariadenia sú rôzne konektory, stručne povedzte, pre čo sú.

Obrázok 3. Konektory prijímača SDT-96 z radu SUPRA

Vysvetlenie obrázku:

 1. Výstup antény
 2. Konektor na pripojenie satelitnej antény, decimeterovej antény alebo kábla miestneho poskytovateľa.
 3. Konektor pre kábel HDMI umožňuje pripojiť monitor alebo televízor vybavený týmto vstupom (digitálny výstup môže prenášať zvuk a obraz).
 4. Zásuvky pre kábel Tulip (prenášajú analógový video signál, ako aj stereofónny zvuk).

Niektoré zariadenia môžu byť dodatočne vybavené konektorom SCART, je k nim pripojený televízor, videorekordér alebo DVD prehrávač s funkciou nahrávania videa.

Prijímač s konektorom SCART

Okrem toho môžu existovať zariadenia, kde sú namiesto konektora HDMI nainštalované výstupy D-SUB alebo DVI.

Obrázok 5. Digitálny set-top box so štandardným výstupom VGA (D-SUB)

Upozorňujeme, že takéto rozhrania neprenášajú zvuk, takže na ich prenos bude potrebné ďalšie spojenie pomocou „tulipánov“.

Proces pripojenia digitálneho set-top boxu k novému televízoru je krok za krokom

Dôležité! Všetky manipulácie sa musia robiť s vypnutým zariadením. Ak pripojíte pracovné vybavenie, existuje vysoká pravdepodobnosť jeho zlyhania.

Opíšeme poradie našich akcií:

 1. Musíte vybrať rozhranie na pripojenie konzoly k televízoru. Môže byť analógový (tulipány, D-SUB, SCART) alebo digitálny (HDMI, DVI). Výber sa uskutočňuje v závislosti od konkrétneho modelu televízora. Napriek tomu, že mnoho televíznych prijímačov triedy FULL HD má analógový vstup, je lepšie ich priviesť „číslicou“, pretože konverzia dvojitého signálu negatívne ovplyvní kvalitu „obrazu“.
Vstup HDMI na televízore

Toto rozhranie vám umožňuje prenášať obraz a zvuk, takže pripojenie môžete vytvoriť pomocou jediného kábla.

Ak televízor nemá digitálny vstup, je pripojený pomocou ľubovoľného analógového rozhrania, najjednoduchší spôsob je použitie tulipánov. V prípade, že má zariadenie iba objemný konektor SCART, môžete si kúpiť adaptér pre tulipán. Týmto spôsobom môžete pripojiť takmer akýkoľvek model, s výnimkou veľmi starých.

 1. Skontrolujte dostupnosť kábla potrebného na pripojenie, môže ísť zviazaný s prijímačom alebo televíznym prijímačom. Ak ste ho nenašli, budete si ho musieť kúpiť.
 2. Ochranný film odstránime z prijímača set-top box (ak existuje), namontujeme ho na vybrané miesto a pripojíme ho k televízoru. Káble sú vyrobené tak, že je fyzicky nemožné ich vložiť do konektora, ktorý nie je na tento účel určený. Výnimkou sú tulipány, ktoré možno zameniť. Aby sa tomu však zabránilo, výrobcovia pre nich hniezda vyrábajú v zodpovedajúcej farbe.
Štandardné farby pre konektory RCA (tulipány)

Ako vidíte, farby konektorov sa zhodujú s farbami zásuviek (4 na obr. 3).

 1. Pripojili sme napájanie ku konzole. Ak je zabudovaný napájací adaptér, jednoducho ho zapojíme do elektrickej zásuvky a externé napájanie vopred pripojíme do príslušnej zásuvky na prijímači.
 2. K anténnemu vstupu pripojíme kábel poskytovateľa, decimeterovú anténu alebo satelitnú anténu (2 obr. 3).
 3. Vložte batérie do diaľkového ovládača, zapnite konzolu a televízor.

Týmto sa dokončí postup pripojenia a môžete začať konfigurovať kanály. Ak váš televízor nemá vyššie uvedené rozhrania, nebojte sa, povieme vám, ako sa dostať z tejto situácie.

Pripojenie pomocou kábla RCA

Zásuvky RCA boli vybavené televízormi na prácu v tandeme s video konzolami, videorekordérmi a videoprehrávačmi.

Predtým, ako začnete, musíte vypnúť televízor a set-top box. Potom zapojte vodiče jeden po druhom do zásuviek umiestnených na zadnej strane prijímača. Každý drôt má svoje vlastné farebné označenie, takže v tejto fáze by nemali byť žiadne problémy. Biely a červený vodič sú zodpovedné za ľavý a pravý kanál zvukového signálu, žltý (pre video) je tiež pripojený k príslušnej farebnej zásuvke.

Ďalej musíte vytvoriť rovnaké pripojenie pre televízor a ku konzole pripojiť externú alebo vnútornú anténu.

V ďalšej fáze zapnite napájanie a nakonfigurujte televízne kanály. Za týmto účelom vyberte v ponuke TV položku „AV input“.

Pripojenie pomocou anténneho (koaxiálneho) kábla

Tento typ pripojenia je vhodnejší pre veľmi staré modely televízorov, ktoré nemajú video vstup. V takom prípade je predpona pripojená štandardným anténnym káblom. Za týmto účelom vypnite napájanie a pripojte anténu ku konzole. Potom môžete nakonfigurovať kanály.

Dôležité! Nie všetky konzoly majú potrebný anténny výstup, preto pri nákupe prijímača zvážte tento bod.

Je potrebné poznamenať, že táto metóda nie je najlepšia, pretože pri pripojení prostredníctvom jednoduchej antény nezískate požadovanú kvalitu obrazu a zvuku.

Nastavenie kanálov

Ak chcete zobraziť štandardný balík bezplatnej televízie, ktorý je súčasťou prvého a druhého multiplexu (každý po 10 kanáloch), môžete ho nakonfigurovať okamžite po inštalácii a pripojení set-top boxu. Ak plánujete zobraziť rozšírený zoznam kanálov, ktoré sa vysielajú v zakódovanej forme, budete ich musieť dekódovať pomocou ďalšieho zariadenia. Budete si musieť kúpiť modul CAM a špeciálnu dekódovaciu kartu. Okrem toho by sa mal za zostatok na karte zaplatiť poplatok za vybraný balík kanálov.

Ak potrebujete 20 kanálov bezplatného digitálneho vysielania, musíte ich po pripojení prijímača a kábla vyhľadať. Väčšina modelov televízorov a set-top boxov vykonáva túto funkciu v automatickom režime, v niektorých sa musí vykonať ručne. V žiadnom prípade by nemali byť žiadne ťažkosti. V ponuke TV vyberte manuálne vyhľadávanie a spustite ho, na konci uvidíte všetky kanály obsiahnuté v oboch multiplexoch.

Ak sa rozhodnete použiť rozšírený zoznam kanálov, napríklad od NTV + alebo od iného poskytovateľa, musíte si najskôr kúpiť modul CAM a kartu. Musí sa umiestniť do modulu podmieneného prístupu a potom do zariadenia CAM, ktoré sa vkladá do samotného televízora. Potom môžete televízor zapnúť a vyhľadať kanály manuálne alebo automaticky.

Cena ďalšieho vybavenia závisí od vybraného poskytovateľa služieb. Niektorí poskytovatelia poskytujú mimoriadne kompletný balík vybavenia, čo znamená, že nebude možné kúpiť iba modul CAM a ďalšiu prístupovú kartu. Štandardná sada obsahuje modul predpony a kartu, ktorých cena sa môže pohybovať v rozmedzí od 4 000 do 9 000 rubľov. Niektorí poskytovatelia poskytujú vybavenie na prenájom, v takom prípade budú náklady oveľa nižšie.

Tip! Pre najlepšie prehrávanie videa je najlepšie nastaviť frekvenciu 114 000 kHz.

Pripojenie bez predpony

Ak je váš televízor vybavený vstavaným tunerom DVB-T2, nie je potrebné kupovať set-top box. Na pripojenie takého televízora bude stačiť iba decimeterová anténa, ktorá sa môže okamžite pripojiť k vstupu antény a začať skenovať digitálne kanály. Okrem toho bude ovládanie v tomto prípade vykonávané z jedného diaľkového ovládača, čo je oveľa pohodlnejšie.

Goldstar PD-10A12

Súdruhovia, úprimne vás žiadam, aby ste mi pomohli s radou o tom, ako pripojiť digitálny televízny set-top box D2 k PD-10A 12. Výstupy sú k dispozícii na set-top box D2 a na prenosnom DVD prehrávači na fotografii.

S pozdravom, Vasily.

Bohužiaľ som už vyskúšal niekoľko drôtov (zhrešených na chybnom kábli), preto bolo pre mňa zúfalejšie nalepiť ho na AV a na dividendu na AV IN. Signál neprešiel. Digitálna predpona je 100% funkčná, skontroloval som ju na televízore pomocou tulipánových vstupov na televízore Je možné sa pripojiť - v digitálnom set-top boxe s výstupom ashdimiai a na DVD v AV IN? Existujú takéto adaptéry v prírode, alebo mi môžete povedať, ako sa spájkovať?

Pripojte sa k starému televízoru

Prevodník signálu môže pracovať aj so starými modelmi televíznych prijímačov, keď ich pripája k anténnemu výstupu (1 na obr. 3). Na tento účel potrebujete kus anténneho drôtu primeranej dĺžky a dve anténne zástrčky. Aby ste sa pri spájkovaní neobťažovali, môžete si vziať špeciálne F-konektory, postup ich montáže na kábel je znázornený na obrázku 8.

Inštalácia na káblovú F-zástrčku

postup:

 1. Odstráňte izoláciu z anténneho kábla opatrne, aby ste nepoškodili opletenie (len vyčistite 15 mm).
 2. Opletenie sme ohli, ako je to znázornené na obrázku.
 3. Izoláciu opatrne odstráňte z centrálneho jadra.
 4. Je potrebné odkryť 10 mm centrálneho vodiča.
 5. Zaskrutkujte konektor v smere hodinových ručičiek.
 6. Robíme to, kým stredové jadro nevyčnieva z konektora 2 mm.

Pomocou vyrobeného kábla pripojíme anténny vstup televízora k zodpovedajúcemu výstupu konzoly. Týmto spôsobom môžete pripojiť ľubovoľný televízor, či už ide o Horizon 101 alebo legendárny KVN.

Ako pripojiť 2 televízory k digitálnemu set-top boxu

Cez výstup antény je možné pripojiť dva televízne prijímače, na to potrebujete špeciálny adaptér s jedným až dvoma káblami (splitter).

Dvojitý splitter

Pretože set-top box je určený iba pre jedno zariadenie, dve televízory budú fungovať súčasne, to znamená, že budú zobrazovať ten istý kanál.

Set-top box je nakonfigurovaný rovnakým spôsobom ako televízor, konkrétne:

 • Menu sa vyvolá pomocou tlačidla s rovnakým názvom na diaľkovom ovládači.
 • Vyberte príslušný príkaz, ktorý spustí vyhľadávanie kanálov.
 • Po dokončení skenovania uložíme zoznam detekovaných kanálov, ak je to potrebné, môžu sa určitým spôsobom zoskupiť, pomenovať atď.

Podrobné pokyny a popis funkcií nájdete v používateľskej príručke. Vo väčšine prípadov je rozhranie ponuky intuitívne, takže nastavenie prijímača je také jednoduché ako pripojenie digitálneho set-top boxu k televízoru.

Pin
Send
Share
Send
Send