Užitočné tipy

Pohrebná etiketa pre hostí: tipy na to, čo robiť a ako byť v smútiacej hodine

Pin
Send
Share
Send
Send


Náš skúsený tím editorov a vedcov prispel k tomuto článku a testoval ho na presnosť a úplnosť.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 12. Ich zoznam nájdete v dolnej časti stránky.

Tím pre správu obsahu wikiHow starostlivo monitoruje prácu redaktorov, aby zabezpečil, že každý článok spĺňa naše vysoké štandardy kvality.

Pohreb sa spravidla koná druhý deň po smrti osoby. Ak sa zúčastňujete pohrebu prvýkrát alebo ste sa takého podujatia dlho nezúčastnili, prečítajte si tento článok. Po prečítaní sa naučíte všeobecné pravidlá a štandardy správania pri pohrebe. Nezabudnite prísť na pohreb včas. Vyberte si vhodné oblečenie. Spravidla chodia ľudia na pohreb na šaty v tmavých farbách. Nezabudnite tiež vyjadriť sústrasť príbuzným zosnulého. Na pohrebe sa môžu konať rôzne náboženské obrady. Vopred zistite, aké obrady sa budú konať s cieľom pripraviť sa a cítiť sa viac v pohode.

Počas pohrebnej služby

Ak príbuzní zosnulého nariadia pohrebný obrad v chráme, potom je len na vás, či sa zúčastníte alebo nie, Najsprávnejšia vec je zistiť to vopred a objasniť, ktoré pohrebné obrady sú v konkrétnom náboženstve akceptované.

Napríklad medzi pravoslávnymi kresťanmi má každý prítomný vo svojich rukách zapálené sviečky a stojaci pri hrobke číta modlitby. V židovskej tradícii nie je vhodné priviezť vence alebo kvety na pohreb. A katolíci posielajú písomné pozvánky na pamätnú službu.

V prípade potreby sú prvé miesta v hrobke vždy určené blízkym príbuzným. Preto si musíte sadnúť alebo sa stať trochu ďalej. Okrem toho, ak nepoznáte rituály, bude ľahšie orientovať sa a opakovať po ostatných to, čo všetci robia: klaňať sa, položiť kríž alebo opakovať modlitbové slová.

Ak máte inú vieru a náboženské presvedčenie, vy voliteľne vykonávať rituály viery iného, Môžete jednoducho stáť alebo sedieť na vedľajšej koľaji s smutne uklonenou hlavou a tým vyjadrovať úctu mŕtvemu človeku a všetkým prítomným.

Telefón bude správne vypnutý alebo prepnutý do tichého režimu. Počas obradu je neslušné a bezdotykové viesť telefonickú korešpondenciu, ako aj filmovať obrad bez predchádzajúceho súhlasu príbuzných alebo vedúceho pohrebu.

Pohrebný sprievod

 • Za starých čias sa pohrebný sprievod presunul pešo z chrámu na cintorín. Na presun rakvy s telom a vekom je potrebných niekoľko ľudí. Rakvu neprenášajte blízkym príbuzným. Zvyčajne príbuzní a priatelia idú hneď za rakvu. Nosia prvé vence. Teraz je táto cesta vzdialenosť od srdca a sprevádzajúci ľudia idú transportom vedľa cintorína.
 • Pohrebná etiketa predpisuje vhodný vzhľad pre pohreb. Musí zodpovedať atmosfére smútku a smútku. Oblečenie nemusí byť čierne, skôr pokojné, lepšie ako tmavé. Pánsky klasický oblek bude vyhovovať.
 • Ak sa v kostole koná rozlúčkový obrad, ženy si musia zakryť šál alebo šál. Nie je vhodné, aby žena nosila na pohreb nohavice. Topánky sa v tento deň najlepšie používajú čo najpohodlnejšie.
 • Keďže v deň pohrebného konania príde na príbuzných nielen smútok, ale aj lavina obáv, budete mať v prípade potreby možnosť poskytnúť všetku možnú pomoc. To nielen zmierni ich utrpenie, ale ukáže úctu a vzdá posledný hold zosnulého.
  Uchopte, čo v skutočnosti môžete urobiť. Napríklad, pomôžte s pohrebným stolom, starajte sa o deti, niekoho ochráňte pred emocionálnym zlyhaním alebo vezmite ľudí na stanicu. Hlavná vec je, že vaša pomoc bude konkrétna a čo to môže byť, uvidíte podľa okolností.

Kvety a vence na pohrebe

Pohrebné vence už dlho mali svoj vlastný symbolizmus. Používajú evergreenyako sprievodcovia do iného sveta umelé a prírodné kvety - symbol znovuzrodenia. Kruh rituálneho venca znamená kontinuitu a cyklickosť, večný život prostredníctvom umierania a znovuzrodenia duše.

Poslednú obeť zosnulého v podobe venca pripravujú príbuzní, priatelia a kolegovia. Stuhy s pamätnými nápismi sú tkané do vence. Je nežiaduce zapisovať na pásky niekoho mená, zvyčajne označujú „od príbuzných“, „od kolegov“ atď. Vence sa nosia za truhlou a po pohrebe sa kladú na hrob. Zostávajú veľmi dlho a hrob zdobia jasnými farbami aj v zime.

Pohrebná etiketa predpisuje, aby sa na pohreb vybrali určité odrody a farby prírodných kvetov. Počas obradu, keď sa rozlúčia, sú vložení do rakvy zosnulého, a pred pochovaním sa vyberú a položia na hrob.

Červené kvetyvrátane červených ruží ako symbolu lásky môžu priviesť na pohreb len najbližších príbuzných. Podľa niektorých názorov sú však ruže nevhodný kvet na pohrebe kvôli ich tŕniam. Môže vydať smútok kytica s čiernou stuhou chryzantémy, karafiáty, callas, ľalie alebo dokonca orchidey.

Na cintoríne

Niektorí ľudia radšej nechodia na cintorín, najmä ľudia, ktorí nie sú veľmi blízko zosnulého. Pravidlá na pohrebe nezabezpečujú povinnú prítomnosť vo všetkých fázach obradu. Koniec koncov, hlavným cieľom tých, ktorí prišli na pohreb, je vyjadriť sústrasť rodine zosnulého a rozlúčiť sa s zosnulým.

Ak sa rozhodnete zúčastniť sa na pohrebisku, potom sa na cintoríne pozoruje určitý obrad.

 1. Najprv oslovia svojich príbuzných, aby vyjadrili sústrasť. Môžete si tiež potriasť rukou alebo objať, v závislosti od stupňa vzťahu alebo stretnutia s zosnulým.
 2. Počas pohrebu sú príbuzní umiestnení na ľavej strane zosnulého a jeho známi a priatelia na pravej strane. Toto je emočne najťažšia fáza rozlúčky, keď je zosnulý pochovaný a zistí sa, že ho už nebude možné vidieť. Takže, ísť na cintorín, zásobiť obrúsky, vodu a lieky - ak nie pre seba, potom pre tých, ktorým je oveľa ťažšie prežiť tento deň.
 3. Muži na pohreboch by si mali zložiť klobúky. V zime, v chladnom počasí, sa musí tak urobiť, aspoň na krátky čas, keď je rakva spustená do zeme. Príbuzní hodia tri hrsti Zeme na truhlu, ako znak rozlúčky a pustenia - zradu tela na zem.
 4. Niekedy na cintoríne nad rakvou hovoria zbohom. Je to akýsi občiansky nárok. Každý môže hovoriť, ak má čo povedať. Bude vhodné poďakovať zosnulého a rozlúčiť sa. Koniec koncov, o mŕtvych - buď dobré alebo nič. Nemali by ste hovoriť prázdne banálne frázy, ako napríklad „je tam lepší“ alebo „čas sa lieči“.
 5. Po pochovaní a položení vencov obvykle ticho v hrobe ticho vydržia. Pred odchodom je vhodné sa pokloniť príbuzným zosnulého. Po cintoríne idú účastníci pohrebu na pohrebnú večeru.

Zobuď sa po pohrebe

Ľudia, ktorí sú tam pozvaní, zvyčajne prichádzajú na pamiatku. Je to pochopiteľné, pretože večera je objednaná pre určitý počet ľudí. Pri spomienke na tichý, neľútostný rozhovor si na zosnulého pamätáme milé slová. Môžete povedať prejav pre všetkých prítomných, alebo môžete hovoriť iba so svojimi najbližšími susedmi na stole.

Zvyčajne sa zobudia tretí deň po smrti, to znamená v deň pohrebe. Slovania veria, že v tento deň sa duša zosnulého objaví prvýkrát pred Pánom. Preto hlavným a prvým pokrmom pri pohrebných obradoch je pohrebná kutia - slovanské rituálne jedlo. Zrná Kutia symbolizujú vzkriesenie nového života a med je sladkosťou mieru v inom svete.

Hlasné vtipy, hluk, smiech a nadávky sú po brázde nevhodné. Môžete sa smiať, ak takáto atmosféra vznikne z iniciatívy príbuzných zosnulého, keď napríklad pri rozhovore spomínajú na nejaký vtipný incident, ktorý s ním súvisí. Je to dobrá spomienka, ktorá nefunguje horšie ako modlitba. V konečnom dôsledku nie je obvyklé piť alkohol.

Na konci večere si môžete dať koláče, sušienky alebo sladkosti. Nemôžete odmietnuť dobroty, môžete s nimi zaobchádzať s inými ľuďmi. Koniec koncov sa verí, že čím viac ľudí si pamätá dobre na zosnulých, tým ľahšie bude pre jeho dušu vystúpiť do neba a ísť do neba.

Po spomienke na rozlúčku musíte znova pristúpiť k príbuzným a vysloviť jednoduché sympatie. Potom môžete odísť. Bude veľmi ušľachtilé, aby ľudia so srdcovými zlomeninami nenechali bez pozornosti. V nadchádzajúcich dňoch môžete zavolať alebo zavolať, ukázať, že život pokračuje, a bude pokračovať aj vaša komunikácia.

Pin
Send
Share
Send
Send