Užitočné tipy

Ako zasiahnuť

Pin
Send
Share
Send
Send


Chirurgická operácia je zásah do ľudského tela operatívnym spôsobom. Tkanivá a orgány pacienta sú vystavené množstvu vplyvov potrebných na liečenie chorôb alebo na presnú diagnostiku. V tomto prípade je nevyhnutné anatomické narušenie, oddelenie, pohyb a spojenie integrity mäkkých tkanív a orgánov. Pokroky v modernej medicíne v oblasti chirurgie umožňujú vykonávať operácie niekoľkými spôsobmi, berúc do úvahy všetok moderný vývoj a metódy.

Chirurgický zákrok je v každom prípade spojený s prítomnosťou pooperačného zranenia so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami, ktoré sú spojené s potrebou ich následného uzdravenia.

Druhy chirurgie

Pokiaľ ide o typy chirurgických operácií, existujú tri z nich:

Núdzový chirurgický zákrok zahŕňa neodkladnú implementáciu nárazu pomocou rýchlej prípravy pacienta ihneď po hospitalizácii. V takom prípade je ťažké krvácanie, zadusenie, vnútorné zranenia atď.

Pohotovostné operácie sa zvyčajne vykonávajú po podrobnejšom preskúmaní, najmä v prípade, keď konzervatívne metódy liečby nepriniesli očakávaný výsledok. Takéto zásahy sú indikované v prítomnosti akútnej cholecystitídy, pankreatitídy, so zvýšenými príznakmi intoxikácie a otravy tela spojenými s obštrukciou čriev.

Chirurg a anestéziológ majú možnosť dôkladnejšie pripraviť pacienta. V tejto situácii sa vykonávajú všetky potrebné a nemenej závažné manipulácie. Medzi nimi je možné uviesť transfúziu krvi a nápravné opatrenia, ktoré priamo súvisia s obnovením rovnováhy narušeného elektrolytu, bielkovín a vody a solí. Čas na prípravu pacienta zvyčajne trvá najviac dva dni.

Plánované operácie sa vykonávajú po úplnom vyšetrení a dôkladnej príprave pacienta. V takom prípade vám stav pacienta umožňuje vykonať všetky potrebné kroky. Načasovanie prípravy sa líši v závislosti od charakteristík zásahu, čo si vyžaduje ďalšie preskúmanie. V prípade, že je potrebné vykonať postupy a manipulácie zamerané na posilnenie tela, musia sa vykonať bez problémov. Je potrebné poznamenať, že ak máme na mysli plánovanú operáciu, vôbec to nenaznačuje ľahkú implementáciu.

V tomto prípade to všetko závisí od závažnosti choroby a jediná vec, ktorú má zdravotnícky personál v tejto situácii, je čas. V tomto ohľade majú všetky typy operácií rôzne smery a zložitosť.

Indikácie, kontraindikácie a chirurgické operácie

V súčasnosti sú indikácie a kontraindikácie chirurgického zákroku rozdelené na absolútnu a relatívnu. Hlavným kritériom počas operácie sú životne dôležité znaky pacienta.

Kategóriu absolútnych kontraindikácií možno pripísať iba agonistickému stavu, v ktorom nie je možné vykonať zákrok, aj keď existujú absolútne indikácie. Tento stav je charakterizovaný ako štádium predchádzajúce procesu umierania a predstavuje posledný záblesk reflexného zvýšenia životaschopných funkcií tela.

Prechod z pre-agonistického do agonistického stavu nastáva počas terminálnej pauzy, ktorej charakteristickými znakmi sú postupné spomaľovanie pulzu, prerušenie dýchacieho procesu a srdcová aktivita. Trvanie pauzy terminálu je približne 3 minúty, po ktorých začne agónia.

V agonistickom štádiu sú vypnuté vyššie časti centrálneho nervového systému. V tomto prípade regulačné funkcie vykonávajú centrálne banky a miechy, zatiaľ čo ich schopnosti sa mobilizujú na základe zvyšných síl tela. Boj proti smrti v tomto prípade nie je účinný a porušenie všetkých funkčných charakteristík centrálneho nervového systému nevyhnutne vedie k agónii.

Po ukončení koncovej pauzy sa objaví niekoľko krátkych vzdychov, zatiaľ čo dýchanie je plytkým povrchovým patologickým charakterom.

U pacientov s ukazovateľmi, ako je hemoragický šok a vnútorné krvácanie, sa operácia vykonáva súčasne s opatreniami proti šoku.

Všeobecný plán operácie zahŕňa poskytnutie potrebných nástrojov chirurgovi a riešenie všetkých súvisiacich organizačných záležitostí. Aké konkrétne nástroje sú potrebné, sa v každom prípade určuje pod priamym dohľadom lekára alebo vedúceho operačnej jednotky. Zostavujú zoznam nástrojov a liekov na operáciu. Okrem toho sa bezprostredne pred intervenciou uskutoční niekoľko prípravných akcií, ak sú povinné, napríklad čistenie klystírov, kvapkadiel a injekcií.

Na operačnom stole je pacient položený na chrbát v polohe vhodnej pre lekára a podľa toho, na ktorej časti tela bude operácia vykonaná. Napríklad, ak je zásah plánovaný na bedrových orgánoch, potom sa nevyhnutná časť tabuľky zruší. Ak sa operácia vykonáva na konečníku alebo v perineu, pacient sa pomocou držiakov umiestni do gynekologickej polohy. Ak je to potrebné, môžete ho otočiť na bok, aplikovať valčeky, rôzne neresti, klipy a tak ďalej.

Také štádium, ako je anestézia, je predpísané anestéziológom a vyžaduje pozorovanie počas celej operácie. Anestézia je bežná a miestna. Navyše, berúc do úvahy pravdepodobné následky, má pacient v niektorých prípadoch právo zvoliť si spôsob anestézie.

Niektoré funkcie

Fázy chirurgickej operácie s jej priamou implementáciou sú tri hlavné fázy:

  • chirurgický prístup
  • operatívny príjem
  • organizovanie záverečných udalostí.

Chirurgický alebo chirurgický prístup je vystavenie orgánov a tkanív, ktoré sú predmetom nevyhnutného chirurgického zákroku.

Pokiaľ ide o operatívny príjem, predstavuje hlavný stupeň, t.j. priamy chirurgický zákrok so všetkými sprievodnými manipuláciami.

Právo vykonávať operáciu majú dobre vyškolení lekári, ktorí majú praktické skúsenosti v chirurgickej oblasti a potrebné súvisiace špecializácie. Pokiaľ ide o techniku ​​urgentných chirurgických zákrokov, ako je pôrod a tracheotómia, mal by ich každý chirurg vlastniť bez výnimky.

Ľahké chirurgické zákroky, ktoré sú niekedy naliehavo potrebné v prípade neprítomnosti lekára, môžu byť zverené pracovníkom so stredoškolským alebo neúplným vyšším lekárskym vzdelaním. Kategória takýchto operácií zahŕňa vaskulárne podviazanie, narovnanie dislokácií prstov alebo čeľuste, ako aj otvorenie abscesu reprodukciou rezu a ošetrením rany.

Podľa pravidiel sa na chirurgickom zákroku zúčastňujú traja lekári: chirurg, ktorý operáciu vykonáva, jeho asistent a anestéziológ. Úlohou asistenta je včasné dodanie materiálu a nástrojov. Ak operácia nie je príliš komplikovaná, sestra sa úplne vyrovná s úlohou asistenta. V prípade, že sú chirurgické zákroky obzvlášť ťažké, je možné podľa potreby zvýšiť počet účastníkov.

Nežiaduce účinky chirurgie

Po ukončení operácie, keď je rana zošitá, sa nainštalujú potrebné odtoky. V pooperačnom období sa rozhodne o tom, kedy presne je potrebné odstrániť stehy a odstrániť drenážne zariadenia.

Za normálnych okolností sa stehy odstránia asi po týždni. Je známe, že po operácii existujú rôzne komplikácie. Patria sem hnisanie, krvácanie a nedostatočne roztavené stehy. Napriek snahe lekárov o minimalizáciu možnosti nepriaznivých účinkov existuje pravdepodobnosť ich výskytu. Napríklad kvôli nedostatočnej hemostáze sa prejavujú také hematómy, ako aj významná strata krvi.

Po odchode narkotík z tela pacient zvyšuje krvný tlak, čoho výsledkom je, že sa krvné zrazeniny počas hemostázy vytlačia z ciev.

Pri rozsiahlom hematóme sa vyžaduje druhé vyšetrenie. Jeho vývoju je možné zabrániť pomocou odtokov a cieľom je odstrániť prebytočnú tekutinu a krv priamo z rany.

Po operáciách akejkoľvek zložitosti nie je vylúčená možnosť infekcie sprevádzajúcej aktívny zápal. Stáva sa to však zriedka, pretože prípravná fáza a okamžité vykonanie chirurgického zákroku zabezpečujú dôkladnú dezinfekciu nástrojov v súlade so všetkými hygienickými a sterilnými pravidlami. Ak sa infekcia objaví, je jej odstránenie injekciou moderných antibiotík celkom ľahké.

Zlé fajčenie rán po operácii je pozorované u ťažkých fajčiarov. Faktom je, že kyselina nikotínová je jedom pre celý vaskulárny systém. Komplikácia je operatívne eliminovaná.

Niekedy sa môže vyskytnúť žltnutie, opuch alebo farba pokožky. Tieto malé následky obvykle zmiznú po dvoch týždňoch.

Dodatočné body

Takáto komplikácia, ako je venózna tromboembólia nôh, je náchylná k drvivej väčšine starších ľudí s nadváhou. Ak sa krvná zrazenina dostane do pľúc, existuje možnosť vážnych problémov. Ako preventívne a terapeutické opatrenia je pacientovi predpísané špeciálne cvičenie, ktoré aktivuje čerpaciu schopnosť bradových svalov a zlepšuje prietok žilovej krvi do srdca.

Po plastickej chirurgii je možné pozorovať jav, ako je strata citlivosti na pozadí poškodenia nervov tváre. Najčastejšie sa úplne obnoví. Obdobie procesu obnovy je však dosť dlhé a zvyčajne sa pohybuje od jedného mesiaca do šiestich mesiacov.

V niektorých prípadoch sú pri vykonávaní lekárskych chýb potrebné opakované chirurgické zákroky, aby sa eliminovali relapsy a dosiahol sa požadovaný výsledok.

Výskyt alergickej reakcie na antiseptiká je zriedkavým prejavom, takže výber liekov v tomto prípade pre lekárov nie je príliš zložitý.

Veda, ako je chirurgia, nestála. V moderných podmienkach sa kliniky organizované na komerčnom základe rozšírili. Platené operácie sú dnes takmer normou a špecializované miestnosti sú vybavené najnovším a potrebným vybavením.

Pozrite si video: OTECKOVIA - Alex zjedol začarované jablko. Zaľúbi sa teraz do Sisy? (December 2021).

Pin
Send
Share
Send
Send