Užitočné tipy

Výpočet smerodajnej odchýlky v programe Microsoft Excel

Pin
Send
Share
Send
Send


Štandardná odchýlka je jedným z tých štatistických pojmov v podnikovom svete, ktorý vám umožňuje zviditeľniť ľudí, ktorým sa podarilo úspešne ich priskrutkovať počas konverzácie alebo prezentácie, a zanecháva vágne nedorozumenie pre tých, ktorí nevedia, čo to je, ale rozpaky sa pýtajú. V skutočnosti väčšina manažérov nerozumie pojmu štandardná odchýlka a ak ste jedným z nich, mali by ste prestať žiť v klamstve. V dnešnom článku vám poviem, ako vám toto podhodnotené štatistické opatrenie pomôže lepšie pochopiť údaje, s ktorými pracujete.

Čo meria smerodajnú odchýlku?

Predstavte si, že ste vlastníkom dvoch obchodov. Aby sa predišlo stratám, je dôležité, aby existovala jasná kontrola stavu zásob. V snahe zistiť, ktorý z manažérov spravuje zásoby lepšie, ste sa rozhodli analyzovať zásoby za posledných šesť týždňov. Priemerné týždenné náklady na zásoby v oboch obchodoch sú približne rovnaké a dosahujú približne 32 konvenčných jednotiek. Priemerná hodnota toku na prvý pohľad ukazuje, že obaja manažéri pracujú rovnako.

Ale v prípade, že bližší pohľad na činnosť v druhom obchode, môžeme vidieť, že aj keď priemerná hodnota správne, variabilita odtoku je veľmi vysoká (10 až 58 USD). Môžeme teda konštatovať, že priemerná hodnota nie vždy správne vyhodnotí údaje. To je miesto, kde štandardná odchýlka prichádza k záchrane.

Štandardná odchýlka ukazuje, ako sú hodnoty rozdelené v porovnaní s priemerom v našej vzorke. Inými slovami, môžeme pochopiť, aké veľké je rozpätie odtoku z týždňa na týždeň.

V našom príklade sme na výpočet štandardnej odchýlky spolu s priemerom použili funkciu Excel STD.

V prípade prvej správcu, štandardná odchýlka bola 2. To nám hovorí, že každá hodnota v priemere vo vzorke odchyľuje o 2 od priemeru. Je to dobré? Poďme sa pozrieť na otázku z iného uhla - smerodajná odchýlka 0 nám hovorí, že každá hodnota vo vzorke sa rovná priemernej hodnoty (v tomto prípade 32,2). Takže štandardná odchýlka 2 sa príliš nelíši od 0 a naznačuje, že väčšina hodnôt je blízko priemernej hodnoty. Čím bližšia je štandardná odchýlka k 0, tým je priemer spoľahlivejší. Okrem toho štandardná odchýlka blízka 0 naznačuje malú variabilitu údajov. To znamená, že prietok so štandardnou odchýlkou ​​2 označuje neuveriteľnú sekvenciu prvého manažéra.

V prípade druhého skladu bola štandardná odchýlka 18,9. To znamená, že náklady na odtok sa v priemere líšia o 18,9 od priemernej hodnoty za týždeň. Bláznivý rozptyl! Čím ďalej je štandardná odchýlka od 0, tým nižšia je priemerná hodnota. V našom prípade číslo 18,9 naznačuje, že priemerná hodnota (32,8 cu za týždeň) sa nedá jednoducho veriť. Tiež nám hovorí, že týždenný odtok je veľmi variabilný.

Toto je v skratke koncept štandardnej odchýlky. Aj keď to nedáva predstavu o iných dôležitých štatistických meraní (móda, médií, ...), v skutočnosti je smerodajná odchýlka hrá kľúčovú úlohu vo väčšine štatistických výpočtov. Pochopenie zásad štandardnej odchýlky objasní podstatu mnohých procesov vo vašom podnikaní.

Ako vypočítať štandardná odchýlka?

Takže teraz vieme, čo hovorí štandardná odchýlka. Pozrime sa, ako to cíti.

Uvažujme sadu dát od 10 do 70 ° C v krokoch po 10. Ako je vidieť, mám ich štandardnú hodnotu odchýlky pomocou funkcie SMODCH.výběr v bunke H2 (oranžová).

Kroky, ktoré program Excel dosiahne na 21,6, sú opísané nižšie.

Upozorňujeme, že kvôli lepšiemu porozumeniu sú všetky výpočty vizualizované. V skutočnosti, Excel počíta okamžite, takže všetky kroky v zákulisí.

Najprv program Excel nájde priemernú hodnotu vzorky. V našom prípade bol priemer 40, ktorý sa v ďalšom kroku odpočíta od hodnoty každej vzorky. Každý výsledný rozdiel je štvorcový a zrátané. Dostaneme čiastku vo výške 2800 až vydelí počtom vzoriek mínus 1. Vzhľadom k tomu, máme 7 prvky potrebné na získanie v 2800 deleno 6. Z tohto výsledku môžeme nájsť druhá odmocnina z tohto obrázku je štandardná odchýlka.

Pre tých, ktorí nie sú celkom jasné princíp výpočtu štandardnú odchýlku pomocou zobrazovania citujú matematický výklad tohto zistenia hodnôt.

Funkcie výpočtu štandardnej odchýlky Excel

Excel má niekoľko druhov vzorcov štandardnej odchýlky. Stačí vytočiť číslo = STANDOTLON a uvidíte sa sami.

Je potrebné poznamenať, že funkcie STANDOTLON.V a STANDOTLON.G (prvá a druhá funkcia v zozname) duplikujú funkcie STDOTLON a STANDOTLONP (piata a šiesta funkcia v zozname), ktoré boli ponechané na kompatibilitu s predchádzajúcimi verziami programu Excel.

Všeobecne platí, že rozdiel v koncovkách .V funkcií a z uviesť zásadu výpočtu vzorky štandardnej odchýlky, alebo celú populáciu. Rozdiel medzi týmito dvomi poliami som už vysvetlil v predchádzajúcom článku výpočtu disperzie.

Zvláštnosťou funkcie STDEVA a STDEVP (tretí a štvrtý rys v zozname), je to, že pri výpočte smerodajnú odchýlku polia sú brané do úvahy logické a textové hodnoty. Text a logické hodnoty sú rovné skutočné jeden a falošný logickou hodnotou rovnou 0. Je ťažké si predstaviť situáciu, kedy by som bol schopný potrebovať tieto dve funkcie, takže si myslím, že môžu byť ignorované.

28 komentárov

Renat, dobré popoludnie.
Tento článok sa mi páči, a čo je najdôležitejšie, ako je materiál prezentovaný. Vizualizácia výpočtu tiež potešila novosť tohto prístupu, hoci si tiež vyžadovala viac času na porozumenie (klasické sovietske vzdelávanie). Súhlasím s tým, že nikto nevie o štandardnej odchýlke, ale márne ...

Dobré popoludnie
Vo vzorci je chyba: pod znamienkom root je potrebné spočítať odchýlky na druhú

Stanovenie smerodajnej odchýlky

Ihneď stanovte, čo je štandardná odchýlka a ako vyzerá jej vzorec. Táto hodnota je druhá odmocnina aritmetický priemer všetkých hodnôt radu rozdielu štvorcov a ich aritmetického priemeru. Tento ukazovateľ má rovnaký názov - smerodajná odchýlka. Obidva názvy sú úplne rovnocenné.

Ale, samozrejme, v Exceli to užívateľ nemusí počítať, pretože program pre neho robí všetko. Poďme zistiť, ako vypočítať smerodajnú odchýlku v programe Excel.

Metóda 1: Sprievodca funkciami

 1. Vyberte bunku na hárku, kde sa zobrazí konečný výsledok. Kliknite na tlačidlo „Vložiť funkciu“Na ľavej strane riadku funkcií.

V otvorenom zozname vyhľadajte položku STANDOTKLON.V alebo STANDOTKLON.G, Tento zoznam obsahuje aj funkciu SMODCH.VÝBĚR, ale je z dôvodu kompatibility ponechaný z predchádzajúcich verzií programu Excel. Po výbere záznamu kliknite na tlačidlo «OK».

 • Výsledok výpočtu sa zobrazí v bunke, ktorá bola zvýraznená na samom začiatku postupu na zistenie štandardnej odchýlky.
 • Metóda 2: Vzorce Tab

  Hodnotu smerodajnej odchýlky môžete vypočítať aj pomocou karty "Vzorec".

   Vyberte bunku na zobrazenie výsledku a prejdite na kartu "Vzorec".

 • Potom sa spustí okno argument. Všetky ďalšie činnosti sa musia uskutočňovať rovnakým spôsobom ako v prvom uskutočnení.
 • Metóda 3: manuálne zadajte vzorec

  Existuje aj spôsob, ako vôbec nemusíte volať okno s argumentmi. Ak chcete urobiť, zadajte vzorec.

   Vyberte bunku, ktorá má zobraziť výsledok, a do nej alebo na lište vzorcov zadajte výraz podľa nasledujúceho vzoru:

  = STANDOTLON.G (number1 (cell_address1), number2 (cell_address2), ...)
  alebo
  = STDB.V (number1 (cell_address1), number2 (cell_address2), ...).

  V prípade potreby je možné napísať celkovo 255 argumentov.

 • Po nahrávaní je hotovo, kliknite na tlačidlo vstúpiť na klávesnici.
 • Ako vidíte, mechanizmus výpočtu smerodajnej odchýlky v programe Excel je veľmi jednoduchý. Užívateľ musí zadať iba čísla z populácie alebo odkaz na bunky, ktoré ich obsahujú. Všetky výpočty vykonáva samotný program. Je oveľa ťažšie uvedomiť si, aký je vypočítaný ukazovateľ a ako sa dajú výsledky výpočtu uplatniť v praxi. Pochopenie sa však už týka skôr oblasti štatistiky ako prípravy na prácu so softvérom.

  Ďakujem autorovi, zdieľajte článok o sociálnych sieťach.

  Maximálna a minimálna hodnota

  Začnime maximálnym a minimálnym vzorcom. Maximum je najväčšia hodnota z analyzovaného súboru údajov, minimum je najmenšie. Toto sú extrémne hodnoty v agregácii údajov naznačujúcich hranice ich variácie. Napríklad minimálna / maximálna cena za niečo, výber najlepšieho alebo najhoršieho riešenia problému atď.

  Na výpočet týchto ukazovateľov existujú špeciálne funkcie - MAX a MIN resp. Prístup je priamo z pásky, v rozbaľovacom zozname avosummy.

  Ak používate vkladanie funkcií, mali by ste sa vrátiť do kategórie „Štatistické“.

  Všeobecne platí, že na vyvolanie funkcie maximálnych alebo minimálnych akcií sa nebude vyžadovať viac, ako len výpočet aritmetického priemeru.

  Stredná lineárna odchýlka

  Priemerná lineárna odchýlka je priemer absolútnych (modulo) odchýlok od aritmetického priemeru v analyzovanom súbore údajov. Matematický vzorec je:

  - priemerná lineárna odchýlka,

  X - analyzovaný ukazovateľ,

  x - priemerná hodnota indexu

  n - počet hodnôt v analyzovanom súbore údajov.

  V Exceli je táto funkcia volaná AVEDEV.

  Po výbere funkcie AVERAGE uveďte rozsah údajov, v ktorom by sa mal výpočet uskutočniť. Kliknite na tlačidlo OK.

  Možno nie každý vie, že takýto rozptyl náhodnej veličiny, takže budem vysvetľovať, - opatrenia, ktoré charakterizuje rozptyl dát okolo očakávania. Zvyčajne je však k dispozícii iba vzorka, takže sa používa nasledujúci disperzný vzorec:

  s 2 - odchýlka vzorky vypočítaná z pozorovacích údajov,

  X - individuálne hodnoty

  x- aritmetický priemer vzorky,

  n - počet hodnôt v analyzovanom súbore údajov.

  Zodpovedajúca funkcia Excel je DISP.G, Pri analýze relatívne malých vzoriek (do približne 30 pozorovaní) by sa mala použiť nezaujatá odchýlka vzorky, ktorá sa vypočíta pomocou nasledujúceho vzorca.

  Ako vidno, rozdiel je iba v menovateli. Excel má funkciu na výpočet nezaujatej vzorky DISP.V.

  Vyberieme požadovanú možnosť (všeobecnú alebo selektívnu), označíme rozsah, klikneme na tlačidlo „OK“. Výsledná hodnota sa môže ukázať ako veľmi veľká z dôvodu predbežného vyrovnania odchýlok. Rozptyl v štatistike je veľmi dôležitý ukazovateľ, ale zvyčajne sa nepoužíva v čistej forme, ale na ďalšie výpočty.

  Štandardná odchýlka

  Štandardná odchýlka (RMS) je koreňom variancie. Tento ukazovateľ sa nazýva aj štandardná odchýlka a vypočíta sa pomocou vzorca:

  podľa počtu obyvateľov

  Jednoducho môžete extrahovať koreň z rozptylu, ale v programe Excel sú pripravené funkcie pre štandardnú odchýlku: STANDOTKLON.G a STANDOTKLON.V (podľa všeobecného a súhrnného súboru vzoriek).

  Opakujem, že štandardná a štandardná odchýlka sú synonymá.

  Ďalej, ako obvykle, zadajte požadovaný rozsah a kliknite na „OK“. Štandardná odchýlka má rovnaké merné jednotky ako analyzovaný ukazovateľ, preto je porovnateľná so zdrojovými údajmi. O tom nižšie.

  Koeficient variácie

  Všetky vyššie uvedené ukazovatele sú spojené s mierou zdrojových údajov a neumožňujú získať obrazovú predstavu o variante analyzovanej populácie. Na získanie relatívnej miery použitia rozptylu údajov variačný koeficientvypočítané vydelením smerodajná odchýlka na aritmetický priemer, Vzorec variačného koeficientu je jednoduchý:

  Neexistuje žiadna pripravená funkcia na výpočet variačného koeficientu v programe Excel, čo nie je veľký problém. Výpočet sa dá urobiť jednoduchým vydelením štandardnej odchýlky priemernou hodnotou. K tomu, aby sme písať riadok vzorcov:

  V zátvorkách je uvedený celý rad údajov. Ak je to potrebné, použite štandardnú odchýlku vzorky (STD. B).

  Variačný koeficient je zvyčajne vyjadrený v percentách, takže bunka so vzorcom môže byť orámovaná v percentuálnom formáte. Požadované tlačidlo sa nachádza na páse na karte Domovská stránka:

  Formát môžete zmeniť aj výberom položky „Formátovať bunky“ z kontextovej ponuky po výbere požadovanej bunky a kliknutí pravým tlačidlom myši.

  Koeficient variácie, na rozdiel od iných ukazovateľov rozptylu hodnôt, sa používa ako nezávislý a veľmi poučný ukazovateľ variácie údajov. V štatistikách, sa predpokladá, že v prípade, že koeficient odchýlky menšie ako 33%, je sada dát je homogénna, ak viac ako 33%, potom - zmiešané. Tieto informácie môžu byť užitočné na predbežný opis údajov a na identifikáciu príležitostí na ďalšiu analýzu. Okrem toho, variačný koeficient, merané v percentách, umožňuje porovnávať mieru rozptylu rôznych dát bez ohľadu na ich veľkosť a merných jednotiek. Užitočný majetok.

  Koeficient oscilácie

  Ďalším ukazovateľom rozptylu údajov dnes je oscilačný koeficient. Je to pomer rozsahu variácie (rozdiel medzi maximálnou a minimálnou hodnotou) k priemeru. Neexistuje žiadny hotový vzorec programu Excel, takže musíte dať dohromady tri funkcie: MAX, MIN, PRIEMER.

  Koeficient oscilácie ukazuje rozsah variácie relatívne k priemeru, ktorý sa môže tiež použiť na porovnanie rôznych súborov údajov.

  Všeobecne platí, že mnohé štatistické ukazovatele sú počítané veľmi jednoducho pomocou programu Excel. Ak niečo nie je jasné, pomocou okna môžete vždy vyhľadávať vo funkčnej vložke. No, Google pomôcť.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send