Užitočné tipy

Druhy vonných tyčiniek, ich prínosy a poškodenia, spôsoby použitia

Pin
Send
Share
Send
Send


wikiHow funguje na princípe wiki, čo znamená, že mnohé z našich článkov napísali viacerí autori. Pri vytváraní tohto článku 20 ľudí (a) pracovalo na jeho úprave a vylepšovaní, a to aj anonymne.

Počet zdrojov použitých v tomto článku: 7. Zoznam týchto zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Ľudia pália vonné tyčinky z mnohých dôvodov - na relaxáciu, na náboženské účely alebo jednoducho preto, že majú radi vôňu kadidla. Je dôležité vedieť, ako ich správne používať.

Druhy aromatických tyčiniek

Vonné tyčinky pre dom sú rozdelené do 2 typov:

 1. Palice s jadrom. Ich jadro je pokryté jemnou alebo zrnitou aromatickou látkou, po zapálení vyžaruje vôňu nielen éterického oleja, ale aj horiaceho stromu.
 2. Pevná látka. Sú to tyčinky nasiaknuté éterickými olejmi. Počas ich horenia je cítiť čistá aróma bez prímesí vône dreva.

Kadidlo a tyčinky sa vyrábajú v niekoľkých krajinách:

 • Indie. Tam sa vyrábajú tyčinky z bambusu, na ktoré sa aplikuje zapáchajúca zmes, potom sa tyčinky na niekoľko dní namáčajú éterickými olejmi. Táto technológia umožňuje získať silnú arómu.
 • Nepál. Obyvatelia tejto krajiny používajú kadidlo na výrobu kadidla. Najobľúbenejšie arómy sú jazmín, lotos, santalové drevo, borovica, céder, pelargónia. Stačí 3 minúty na to, aby sa miestnosť naplnila vybranou vôňou.
 • Tibet. Tam sa tiež vyrábajú aromatické tyčinky z bylín, ale suroviny sa zbierajú a spracovávajú ručne. Do jednej palice môžu byť zahrnuté desiatky rastlinných druhov. Počas jeho rozkladu sa vôňa mení. Takéto výrobky sú drahé, ale môžu sa používať po spaľovaní: drviť a pridávať do krému, aplikovať na akupunktúrnu liečbu a masáž.
 • China. Kadidlo je vo forme košov, sudov, člnov. Výrobky vo forme špirály sú obzvlášť populárne, pretože jej údené cievky pripomínajú obdobia života a pomáhajú pri riešení problémov. Horenie by malo prebiehať iba v smere hodinových ručičiek. Vychádza z myšlienok čínskej filozofie.

Ako si vybrať vôňu

Aroma by sa mala vyberať na základe vašich preferencií a účinkov aromatických olejov na ľudí:

 • zvýšiť účinnosť, zlepšiť pozornosť a pamäť - fenikel, škorica, citrónová tráva, pomaranč, magnólia, céder, rozmarín,
 • na objasnenie vedomia, rozjímanie, nadviazanie kontaktu so sebou as ostatnými ľuďmi - mäta, oregano, myrha, vavrín, mandle, levanduľa, jazmín,
 • pre pohodlie, relaxáciu - balzam citrónu, čajovník, kadidlo, pelargónie, orchidea, harmanček,
 • na ochranu pred nevyživovanými a zlým okom, obnovenie aury - ruže, jazmínu, klinčeka, borievky, šalvie,
 • na dezinfekciu priestorov - borovica, santalové drevo, pačuli,
 • afrodiziakum - fialka, pižmo, zázvor, pačuli, ylang-ylang, muškátová ruža.

Výber stojana

Položky, do ktorých sú vložené tyčinky, sa nazývajú kadidlo. Prichádzajú v mnohých tvaroch a veľkostiach.

Hlavné typy kadidelných horákov:

 1. Podložky v tvare lode sú vhodné pre aromatické tyčinky s jadrom. Sú pretiahnuté a na konci, do ktorého je tyč zasunutá, majú malý otvor. V strede misky je drážka na popol, ktorá pri spaľovaní padá z paličky.
 2. Stojany bez kadidla by mali byť vyrobené z nehorľavých materiálov: kameň alebo keramika. Často sú takéto kadidelnice kučeravé: vyrábajú sa vo forme listov, kvetov, slonov, hôr atď. Zložitosť produktu závisí od predstavivosti majstra.
 3. Kadidlo horáky vhodné pre oba typy kadidla majú podložky pre inštaláciu palíc bez jadra a otvory pre drevené jadrá. Vyrábajú sa aj vo forme rôznych postáv.

Stojan môže byť vyrobený samostatne. Hlina je na to vhodná. Musí sa zrolovať, vystrihnúť z výsledného plechu požadovaný tvar. Hrany produktu môžu byť ohnuté. Kým materiál nezmrzne, musíte zobrať prútik a urobiť v ňom otvor v stojane. Potom musíte dostať udicu a čakať na kalenie plavidla. Na dekoráciu môžete použiť akrylové farby a korálky z kameňa alebo skla.

Môžete vyrobiť kadidelnicu z pohára alebo misky. Do nej nalejte obilie, soľ, piesok alebo krúpy. Popol zostávajúci po spálení prútov na ne padne.

Ako používať

Mnoho ľudí zaujímajúcich sa o orientálnu kultúru nevie, ako používať kadidlo. Najprv musíte uvariť všetko, čo potrebujete: kadidelnicu a aróma palicu. Ak je miestnosť malá, je lepšie vziať polovicu kadidla, aby sa zabránilo bolesti hlavy.

Pred osvetlením a zhasnutím vonnej tyčinky by ste si mali zvoliť miesto na inštaláciu stojana. Malo by byť umiestnené vo vzdialenosti viac ako 1 m od horľavých výrobkov. Potom musí byť tyč uviaznutá v otvore určenom pre ňu alebo obilniny, soľ alebo piesok v domácom kadiacom horáku.

Ak chcete svetlo kadidlo, musíte priniesť horiace zápas alebo ľahší na svoj voľný koniec. Hokejka nebude horieť. Rozumiete, že produkt stmavol na konci jeho stmavnutia. To je, ako kadidlo doutnáva. Na konci by sa malo objaviť červenooranžové svetlo. Zároveň sa nad aróma palica objaví čierny prúd dymu.

Keď horí, miestnosť bude plná arómy éterických olejov a prútik stmavne. Rozpadnutá časť sa zmení na popol, ktorý sa rozpadne na stojan. Ak kadidlo zhasne, môžete ho znova zapáliť.

Po dobu 30 - 40 minút sa aróma zapáli sama, nie je potrebné ju uhasiť. Stačí sa uistiť, že svetlo zhaslo a prúd dymu nevzrastie. Po použití musí byť popol a zvyšné jadro zlikvidované. Zápach naplní miestnosť po dlhom čase, keď zhasne oheň.

Horiace kadidlo nemožno nechať bez dozoru. Ak neexistuje spôsob, ako počkať, kým sa tlejenie zastaví, môžete zapálený koniec paličky spustiť do vodnej nádoby.

Pozitívny účinok arómy sa drží:

 • relaxácie,
 • vytvára pozitívnu náladu
 • mobilizácia vnútorných síl,
 • aktivácia mentálnych procesov,
 • príťažlivosť lásky a zvýšená sexuálna túžba.

Aromatické látky by nemali liečiť choroby. Iba lekár vám pomôže zbaviť sa choroby.

Ak používate kadidlo viac ako 2-krát týždenne, môžete dostať rakovinu pľúc. Tomu napomáha tlejúci dym vdýchnutý osobou a usadený v pľúcach.

Používanie hokejok nízkej kvality môže viesť k chorobám dýchacích ciest. Často obsahujú škodlivé nečistoty. Aromatické výrobky sa najlepšie vyberajú v špecializovaných predajniach. Kvalitné výrobky nebudú ostro cítiť. Mali by sa skladovať aj v suchej miestnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že niektorí ľudia môžu byť alergickí na určité oleje alebo byliny. Ak sa vyskytne kýchanie, slzenie, bolesti hlavy alebo svrbenie kože, okamžite prestaňte používať aromatické látky a miestnosť vetrajte.

Pri správnom použití vám vonné tyčinky pomôžu vytvoriť dobrú náladu, zbaviť sa depresií a zmierniť únavu. Tieto dekoratívne výrobky vytvoria pohodlie v dome alebo pomôžu vytvoriť pracovné prostredie v kancelárii.

Pin
Send
Share
Send
Send