Užitočné tipy

Ako zmäkčiť výkaly: prehľad liekov, výrobkov s preháňajúcim účinkom, lekárska pomoc

Pin
Send
Share
Send
Send


Pravidelné vyprázdňovanie gastrointestinálneho traktu stolicou je indikátorom zdravia nielen tráviaceho traktu, ale aj celého organizmu, pretože hromadenie trusu a prítomnosť tvrdých stolíc sú vždy intoxikáciou tela v dôsledku konštantného zdroja toxických látok, ktoré sa tvoria v črevách počas zápchy. , Dospelí pomerne často ignorujú taký problém, ako je črevné rozrušenie, pokiaľ ide o vytváranie výkalov normálnej konzistencie, ktoré by mali dostatočnú plasticitu a človek by sa nemusel vynakladať veľké úsilie na spáchanie defekácie. Ak existujú príznaky tvrdej stolice, je nevyhnutné ustanoviť faktor, ktorý ovplyvňuje skutočnosť, že výkaly neopúšťajú normálny stav a prijímajú opatrenia na ich zmiernenie. V opačnom prípade ohrozuje rozvoj závažných komplikácií a sekundárnych ochorení vnútorných orgánov brušnej dutiny.

Príčiny tvrdej stolice u dospelých

Existuje veľké množstvo negatívnych faktorov a podmienok, ktoré neovplyvňujú najlepším spôsobom činnosť tráviaceho traktu. Väčšina z nich sa ľahko vylúči zo života dospelých a normalizácia fekálnej hustoty netrvá príliš dlho.

Preto je veľmi dôležité vedieť, že nadmerne tvrdá stolica sa objavuje z týchto dôvodov:

 • nesprávne organizované jedlo (to je najbežnejší faktor, že dospelý vedie veľmi nestabilný životný štýl, je na cestách, alebo medzi jedlami sú veľké časové intervaly),
 • črevná dysbióza, keď v dôsledku dlhodobého užívania antibakteriálnych liekov alebo v dôsledku iných negatívnych okolností dôjde k narušeniu stabilnej rovnováhy prospešnej a patogénnej mikroflóry voči mikroorganizmom poslednej skupiny (v tomto prípade je potravina trávená príliš pomaly a jej absorpcia sa úplne neodráža) pri zvýšenej fekálnej hustote),
 • udržiavanie sedavého a sedavého životného štýlu, keď aktivita všetkých vnútorných orgánov klesá, črevná pohyblivosť začína pracovať pomaly, čo zase priamo ovplyvňuje tvorbu pevných výkalov a rýchlosť ich pohybu pozdĺž gastrointestinálneho traktu,
 • drogová závislosť od liekov s preháňadlami (vyvíja sa po dlhodobom a nekontrolovanom príjme tabliet a kvapiek, ktoré stimulujú črevá a toto telo si začína zvykať na aktívne zložky lieku, stráca schopnosť samostatne vyprázdňovať výkaly mimo tela),
 • choroby centrálneho nervového systému alebo jeho koncov, ktoré sú zodpovedné za prenos impulzu z mozgovej kôry do svalových vlákien nachádzajúcich sa v oblasti análneho kruhu (v tomto prípade osoba začína cítiť nutkanie na toaletu príliš neskoro, keď sa stolica už stala hustou vo vnútri konečníka, pretože nebol okamžite vyvedený)
 • časté stresové situácie, nervové napätie, tiež nepriaznivo ovplyvňujú tráviaci systém a môžu spôsobiť výskyt tvrdých stolíc,
 • používanie veľkého množstva liehovín, fajčenia a užívania drog,
 • strava obsahujúca nadmerné množstvo bielkovinových potravín (hrach, fazuľa, mäso, šošovica, sója) a vláknina takmer úplne chýba (obilniny, čerstvá zelenina, ovocie, rôzne šaláty na ich báze).

Dôležitú úlohu pri tvorbe príliš hustej stolice u dospelých zohrávajú nielen súčasné faktory a životné podmienky, ale aj dedičná predispozícia.

Ak blízki príbuzní trpeli zápchou, tvorbou fekálnych blokád a dopravných zápch, potom existuje 80% šanca, že potomkovia sa stretnú s podobným problémom. Jedinou otázkou je čas prejavu choroby.

Príznaky stolice

Predtým, ako si sami určíte diagnózu, že sa v gastrointestinálnom trakte vytvárajú príliš husté výkaly, mali by ste sledovať vlastnosti zažívacieho systému a priamo venovať pozornosť prítomnosti alebo neprítomnosti nasledujúcich príznakov:

 • fekálne masy majú špecifickú konzistenciu a navonok sa podobajú viacerým guličkám nepravidelného tvaru, ktoré sa zrazia do jednej pevnej hrudky alebo sa rozptýlia rôznymi smermi,
 • za 20 - 30 minút sa začne zväčšovať žalúdok, človek trpí zvýšenou tvorbou plynu a plynatosťou, ktorá sa zastaví takmer okamžite, keď nastane pohyb čriev,
 • procesy uvoľňovania stolice sú sprevádzané nepríjemnými a reznými pocitmi vo vnútri brucha bližšie k spodnej časti,
 • konečník je napätý a prítomnosť akútnej bolesti nie je vylúčená, pretože na sliznicu konečníka je statický tlak,
 • je tu stav všeobecnej slabosti, ktorá sa zosilňuje po odchode na záchod,
 • pravidelne počas 1-2 dní dochádza k zápche a stolica je úplne neprítomná a objavuje sa dokonca v stabilnejšom stave.

Dospelí, ktorí trpia takou defekačnou poruchou, môžu v stolici pravidelne pozorovať menšie kontaminanty kapilárnej krvi, čo naznačuje porušenie integrity sliznice alebo poškodenie tkanív konečníka s príliš hustou stolicou. Všetky vyššie uvedené príznaky sú priamym dôvodom na zmäkčenie stolice čo najskôr a na uľahčenie práce nielen zažívacieho systému, ale zároveň na zabránenie možného nástupu intoxikácie celého organizmu.

Liečba alebo ako zjemniť stolicu doma na zápchu?

Aby sa konzistencia stolice stala plastickejšou bez toho, aby sa vychádzalo z domu a bez návštevy proktora alebo gastroenterológa, mali by sa používať recepty alternatívnej medicíny. Epotom jednoduché tipy, ktoré sú založené na vytvorení správnej stravy, nasýtenia jedálneho lístka iba biologicky užitočnými výrobkami, ako aj vykonaní série fyzioterapeutických postupov.

Ak chcete normalizovať fekálnu hustotu doma, odporúča sa toto:

 • počas aktuálneho dňa je toľko kapusty, na koľko je to možné (nezáleží na tom, v akej forme je táto zelenina prezentovaná - surová, dusená alebo nakladaná, hlavná vec je, že je, pretože jej konzumácia poskytuje črevám dostatok vlákniny potrebnej na rýchle a bezbolestné) vyprázdňovanie)
 • každý deň v potrave by mala byť prítomná čerstvá zelenina a ovocie, ako aj šaláty pripravené na ich základe a bohato ochutené rastlinným olejom),
 • čerstvo vylisované šťavy, ovocné nápoje, ktoré stimulujú aktivitu peristaltiky, urýchľujú prechod tráviaceho odpadu s jeho prirodzeným únikom za gastrointestinálny trakt, až kým nezhustnú a nevytvárajú fekálne zablokovanie (šťava z ovocia a čerstvej zeleniny by sa mala vypiť na lačný žalúdok každé ráno 30 minút pred užitím food)
 • fermentované mliečne výrobky, ktoré predtým prešli procesom odmasťovania a obsahujú minimálne percento mastných kyselín (fermentované pečené mlieko, kefír, jogurt, kyslá smotana, kyslá smotana) - to všetko sú výrobky, ktoré stolicou oveľa menej zmäknú, ale tiež nasýtia črevnú mikroflóru prospešnými baktériami, ktoré normalizujú trávenie, ktoré sa vyhýbajú relapsu choroby v budúcnosti),
 • chlieb pečený iba z celozrnnej múky (v takom pekárskom výrobku sa ukladá veľké množstvo vitamínov, minerálov a existuje zvýšená koncentrácia vlákniny, bez ktorej nie je možné stabilné vyprázdňovanie),
 • obilninové cereálie korenené maslom, živočíšnym tukom alebo mäsovým vývarom (jedlá z pohánky, ovsa, pšenice, pearl jačmeňa, kukurice, jačmeňa musia byť v dennom menu pacienta so zápchou),
 • odvar čierneho bazy čiernej (100 gramov ovocia rozvetveného kríka tohto druhu sa varí s 1 litrom vriacej vody, nádoba s budúcim liekom sa nalieva na tmavom mieste pri izbovej teplote a pevne zabalená v uteráku a po ochladení sa berie 100 gramov trikrát denne po dobu 15 minút pred jedlom)
 • mierna fyzická aktivita, spočívajúca v rýchlej chôdzi, joggingu, jazde na bicykli, plávaní, aby sa zabezpečila prirodzená stimulácia pečeňových buniek a urýchlila črevná pohyblivosť,
 • klystír z obyčajnej prevarenej vody alebo na základe harmančeka, ktorý odstraňuje zápalový proces sliznice gastrointestinálneho traktu a pre jedného robí stolicu mäkšou (tento spôsob liečby hustej stolice doma by sa nemal zneužívať, pretože je možné, že si telo začne zvykať) tohto postupu a osoba už nebude môcť samostatne vykonať úkon defekácie).

Tiež, ako doma, môžete nezávisle používať čapíky, ktoré majú laxatívny účinok. Na zmäkčenie stolice sú vhodné bisacodylové čapíky, ktoré sa vkladajú do dutiny konečníka cez konečník, rýchlo sa rozpúšťajú, prenikajú stenami sliznice a hustejšími epitelovými tkanivami.

Už po 1-2 hodinách, v niektorých prípadoch oveľa skôr, dospelý začína cítiť prvé nutkanie ísť na záchod a proces pohybu čriev prebieha bez veľkého úsilia, štruktúra stolice sa stáva viac plastickou a mäkšou. Je dovolené používať sviečky z tvrdej stoličky nie viac ako raz za 2 týždne. Takéto zriedkavé použitie je spôsobené skutočnosťou, že telo si môže zvyknúť na preháňadlo.

symptomatológie

Črevo funguje normálne, keď je jeho činnosť charakterizovaná pravidelným pohybom čreva, ku ktorému dochádza bezbolestne a ľahko. Ak je vyprázdňovanie ťažké alebo sa stolica vyskytuje menej často ako raz denne, potom môžeme povedať, že osoba má zápchu.

Pri črevnej stáze môže mať štruktúra trusu tieto formy:

 • okrúhle výkaly, ktoré majú hráškovitý tvar, idú osobitne,
 • masy sú husté a majú rebrovaný povrch,
 • výkaly sú hrudkovité.

Akútna zápcha

Akútnu formu zápchy možno pripísať tým podmienkam, keď stvrdnutá masa výkalov uviazne v čreve a jej výstup je úplne zastavený.

Pre tento typ problematickej stolice sú charakteristické nasledujúce príznaky:

 • nepohodlie je cítiť v konečníku,
 • v dolnom bruchu je pocit plnosti
 • úplne prázdne
 • prázdne nutkanie vyprázdniť.

Hustá stolica je často sprevádzaná takouto patológiou, keď je zápcha tuhými stolicami spôsobená neúplným únikom stolice nahromadenej v črevách. Tento proces je dosť bolestivý, pretože predtým zachytené výkaly prechádzajú cez črevá, poškodzujú jeho steny a vedú k prasknutiu konečníka.

Ak pred vyprázdnením nezavedieme žiadne opatrenia na zmiernenie stvrdnutého exkrementu, následkami takejto zápchy môžu byť hernie, prolaps konečníka a výskyt hemoroidových uzlín.

Zmäkčenie stolice doma

Na prvom mieste je možná normalizácia štruktúry výkalov, počnúc úpravami stravy. Ak máte podozrenie, že stolica je stvrdnutá, musíte odmietnuť jedlo, ktoré problém môže zhoršiť, a do stravy pridajte viac rastlinných potravín obsahujúcich vlákninu.

Gastroenterológovia odporúčajú zápchu, ktorú sprevádzajú príliš husté výkaly. Dodržiavajte tieto odporúčania:

 • strava by sa mala plniť čerstvou zeleninou,
 • mali by sa zbaviť ryže a krupice,
 • polievky by sa mali variť na vývare s nízkym obsahom tuku,
 • musíte jesť najmenej 5-krát denne, ale v malých porciách,
 • vylúčiť kofeín z potravy,
 • jesť fermentované mliečne výrobky, ktoré neobsahujú zahusťovadlá a príchute,
 • do hotového jedla je potrebné pridať dve až tri kvapky rastlinného oleja.

Pretože dehydratácia sa môže stať príčinou tvrdých stolíc, je potrebné zvlhčiť stolicu, preto by ste mali vypiť najmenej 1,5 litra vody denne. Mali by ste piť čistú vodu, pretože čaj alebo káva môžu naopak spôsobiť dehydratáciu.

laxatíva

Ak terapeutická strava neprináša výsledky, môžete použiť preháňaci zmäkčovaciu stolicu. Pretože všetky preháňadlá majú niekoľko kontraindikácií, musia sa opiť opatrne. Napríklad nemôžete brať rýchlo pôsobiaci preháňadlo s tvrdými výkaly, pretože nepomáha zmäkčiť stolicu, výkaly môžu byť sprevádzané bolesťou a roztrhnutím konečníka.

Aký druh liekov na zmäkčenie výkalov závisí od toho, ako sa začne patologický stav. Pri výbere lieku by sa mal brať do úvahy aj vek pacienta a prítomnosť akýchkoľvek sprievodných chorôb.

Prípravky na zmäkčovanie stolíc

Existuje niekoľko typov liekov na zmäkčenie výkalov. Niektoré z nich sa používajú rektálne, iné - ústne. Všetky z nich však majú jeden cieľ - čistenie čriev zmäkčením a odstránením nahromadených výkalov.

Ak hovoríme o drogách vo forme tabliet, potom sa delia na:

 • stimulujúce, ktoré dráždia črevnú motilitu a svaly,
 • látky s miernym účinkom
 • objem,
 • prebiotiká.

Ich rozdiel spočíva v čase expozície a vplyve na fekálnu štruktúru. Pri kalených výkaloch je najlepšie používať objemné preháňadlá alebo mierne lieky. Vyprázdňovanie nastáva do 10 až 12 hodín po podaní, počas ktorého sa stolica stáva mäkšou a jej uvoľňovanie nastáva ľahko a bezbolestne.

Takéto fondy zahŕňajú:

 • "Guttalaks"
 • "Duphalac"
 • "Laktitol"
 • "Dulkolaks"
 • "Mukofalk".

Pretože závislosť od preháňadiel sa vyskytuje dosť rýchlo, je najlepšie sa s nimi nechať unášať. Ak ich pravidelne používate, črevá prestanú fungovať nezávisle a dôjde k atónii. Tiež nemôžete užívať viac ako jednu preháňačku za deň, pretože to môže viesť k ťažkým hnačkám, čo následne povedie k dehydratácii.

Sviečky na zmäkčenie výkalov sú vynikajúcou náhradou preháňacích tabliet. Črevo je ich bezprostrednou oblasťou pôsobenia. Sú celkom účinné pri funkčnej zápche. Ak je príčinou zápchy ochorenie gastrointestinálneho traktu, správny účinok čapíka neprichádza. V tomto prípade je lepšie použiť klystír alebo preháňadlo vo forme tabliet, pretože k hromadeniu výkalov dochádza v hornej časti čreva. Mechanické prekážky v črevách (jazvy, nádory) tiež nebudú mať žiadny vplyv na použitie čapíkov.

Olej a klystír

Ak lieky nedali požadovaný účinok alebo existujú kontraindikácie na ich použitie, existuje ďalší spôsob, ako zjemniť stolicu v konečníku - klystír. Ak sa zápcha nezačne, použije sa hypertenzný klystír, ktorý je zameraný na vylúhovanie výkalov zavedením špeciálne navrhnutého roztoku do čreva. Táto metóda je celkom účinná, ak vyvstala otázka, ako rýchlo zmäknúť stolicu. Zmäkčenie výkalov nastáva v dôsledku skutočnosti, že slaná voda zvyšuje osmotický tlak, preto k ich uvoľňovaniu dochádza bezbolestne a voľne.

Zápcha bežiacej etiológie

Na zmäkčenie výkalov takou zápchou je potrebné použiť klystír. Účinok nie je tak rýchly, ale pre úplné zmäkčenie pevných výkalov je to ideálne. Do čreva sa musí naliať iba teplý olej, jeho teplota by mala byť 37 stupňov. Toto uvoľní črevné svaly a zmierni kŕče. Pri patogénnej zápche je to veľmi dôležité. Enema sa má robiť opatrne a dodržiavať všetky odporúčania.

Ako zabrániť kaleniu stolice

Najčastejšie dochádza k stvrdnutiu stolice v dôsledku črevnej dysfunkcie. Aby výkaly nemali čas na hromadenie a pravidelný výstup, je potrebné zabezpečiť, aby vyprázdňovanie bolo denne.

Pri problémových črevách by sa mali dodržiavať tieto odporúčania:

 • strava by sa mala plniť potravinami, ktoré zmäkčujú výkaly,
 • používanie múčnych výrobkov by sa malo obmedziť na minimum, spotrebovaný pekárenský výrobok by mal byť nečinný,
 • denne by sa malo spotrebovať najmenej 1,5 litra čistej vody,
 • vylúčiť z jedál pikantné, vyprážané a mastné jedlá,
 • jesť viac čerstvého ovocia a zeleniny (s výnimkou strukovín, hrušiek, hrozna a tomel),
 • v potrave by mali byť prítomné sušené ovocie (najmä sušené marhule a slivky),
 • vo vašej každodennej strave sa musí variť repa s rastlinným olejom,
 • deň by mal začať ľahkým nabíjaním.

Ak je zápcha spojená s gastrointestinálnym ochorením, prevencia by nemala pozostávať iba zo správnej výživy, ale je tiež potrebné zbaviť sa príčiny, ktorá vedie k črevnej dysfunkcii. Данная терапия должна проводиться исключительно под контролем специалиста и с использованием медикаментозных препаратов.

Pin
Send
Share
Send
Send