Užitočné tipy

Okná z farebného skla urobte sami

Pin
Send
Share
Send
Send


Okno z farebného skla je vítanou ozdobou každého interiéru. Ale profesionálne vyrobené okná z farebného skla sú drahé. Medzitým existujú rôzne druhy farebných techník a niektoré vám umožňujú robiť farebné sklo vlastnými rukami. Najjednoduchšie z nich umožňujú vytvoriť napríklad vitrážové okno, veľmi podobné skutočnému oknu, ak sa nedívate pozorne. A pre zložitejšie, ale cenovo dostupné pre letca sa ukazuje práca, ktorú špecialista bez demontáže nedokáže odlíšiť od „prefíkaného“.

Hlavné tajomstvo technológie

Technológia výroby akéhokoľvek okna z farebného skla nevyžaduje hlboké znalosti. Určite však potrebujete presné oko, vernú a pevnú ruku a maximálnu presnosť. Najmenšie chyby, ktoré sa hromadia pri ich výrobe, majú za následok, že produkt nie je príliš atraktívny alebo dokonca iba chaotický. Takže hlavnými podmienkami úspechu sú obratnosť, vynaliezavosť, školenie. Ak po troch skúšobných skladbách veľkosti veľkej knihy získate dobrú pravú knihu - ste nugget.

Okno z farebného skla v katedrále sv. Vincent's Blois

O náčrtkoch a nožniciach

Základom každého okna z farebného skla je skica element-by-element. Náčrtky vitrážových okien sa vždy vykonávajú dvojmo. Ak sú vyhotovené na počítači a vytlačené, nie je to žiadny problém: výtlačky sú úplne rovnaké.

Pri veľkom paneli však musí byť náčrt nakreslený ručne a skopírovaný na plán. Napriek takémuto vážnemu názvu je najjednoduchšou prácou s modrotlačou iba tabuľa skla (ktorá sa potom zmestí na podstavec), položená na dve stoličky a pod ňou žiarovka.

Ak chcete vytvoriť okno z farebného skla bez chýb, musíte si pevne zapamätať: montáž sa vykonáva podľa PRIMARY, najpresnejšej skice a jej kópia pôjde na šablóny. Inak sú nezrovnalosti nevyhnutné a montáž fragmentov pozdĺž cesty komplikuje a kazí prácu.

Nožnice nie sú potrebné jednoduché, ale špeciálne šablóny s tromi čepeľami. Tretí rez prúžkom širokým 1,76 mm. Pred rezaním je sekundárna skica nalepená na vrstvu tenkej, ale hustej lepenky (ideálnym prípadom je elektrická lepenka 0,5 mm) a papierová lepenka je už odrezaná. Inak bude pri výrobe fragmentov veľmi ťažké nakresliť obrys mäkkého papiera.

Pri lepení buďte opatrní - papier vyhladený z akýchkoľvek úsekov lepidla sa pri vyhladzovaní a musíte ho prilepiť všade. Každá dokončená šablóna je overená podľa počiatočnej schémy. Mimochodom, kúsky oboch náčrtov musia byť pred rezaním očíslované rovnakým spôsobom.

Druhy farebného skla

Klasické alebo sklo farebného skla je okno vyrobené z mnohých farebných pohárov, priehľadných alebo mliečnych, mliečnych, v tomto prípade to znamená - nepriehľadné zafarbené vo veľkom. Matné sklo je „rozdrvené“ na jednej strane a pri prerušení je priehľadné.

Fragmenty okna z farebného skla sa niekedy nazývajú farebným sklom smalt, aby sa nezamieňali so smolom, z ktorého sa získava sklenená mozaika. Okno z farebného skla a pochádzajúce z mozaiky. Niekedy dokonca hovoria len smalt, pretože okná z farebného skla sú oveľa viac ako sklenené mozaiky. Ďalej v texte smalt - všade farebné sklo smalt.

Každý smalt je orámovaný profilom olova, cínu, medi alebo mosadze v tvare U. Potom sa smalt položí priamo na primárny náčrt a spoje sa spájkujú. Ukázalo sa, že okno je spojené s profilmi v tvare H. Rám z mosadzeho rohu sa naň okamžite nanesie z dôvodu pevnosti a spájkuje sa už pozdĺž obrysu. Výsledný obrázok sa vloží do rámu okna alebo do otvoru v protisvetle. V tomto prípade sa smalt berie matne alebo mliečne.

Okná z farebného skla vyrábané klasickou technikou

Na obrázku v predchádzajúcej časti - jednom z najväčších svetových farebných diel, vitráže v južnom okne katedrály sv. Vincent v Blois. Na obrázku vyššie - moderné vitráže klasického typu. Tam a tam sa používa kombinovaná technika využívajúca fixáciu, pozri nižšie. Klasické okno z farebného skla je veľmi náročné na prácu, pracné a málo trvanlivé. Nevkladali ich do sklopných okien - mohli sa rozpadať z bavlny otvoreného krídla.

Fólie a strop

Okno z farebného skla (prvé vľavo na nasledujúcom obrázku nižšie) sa týka okien z nepravého farebného skla: vzor s napodobňovaním okrajov medzi smaltmi sa aplikuje takým spôsobom na sklenenú podložku, priehľadnú, matnú alebo mliečnu. V tomto prípade je to len samolepiaci film, hovoríme o simulácii hraníc obrysu nižšie, nie je to vôbec ťažké.

Vytvorenie farebného skla z filmu nie je zložitejšie, ako jednoducho prilepiť niečo samolepiace. Najdôležitejšie je, aby ste sklo dobre odmastili roztokom saponátu vo vode 1: 5-1: 20 a potom opláchli destilovanou vodou. Bubliny na filme sú prepichnuté ihlou a za deň alebo dva padajú bez stopy.

Moderné filmy sú dosť odolné, ale môžete okamžite vidieť, že ide iba o imitáciu. A na zadnej strane nemá spravidla žiaden vzhľad. Na strop sa preto najčastejšie inštaluje fóliové farebné sklo. Tam sú len na svojom mieste - lacné a veselé.

Doteraz neboli okná z farebného skla rozšírené: základňa je ťažká, krehká a pri zrútení je mimoriadne traumatická. Podľa vlastností materiálu by farebné sklo na skle nemalo visieť vôbec. Teraz je najlepšou základňou pre sklo farbené stropom akrylové sklo.

Skúste ohnúť alebo zlomiť disk počítača. Je to pevnosť akrylového plastu s hrúbkou iba asi 1 mm. Muž hodí rukou akrylový list s hrúbkou 3 - 3 mm, s hrúbkou 2 - 3 mm, a pod svojou vlastnou hmotnosťou mnoho rokov neklesá. A zrazu vypadne - ticho sa plánuje, kymáca. A film z akrylu drží veľmi pevne. Je pravda, že akryl je oveľa drahší ako sklo.

Druhé poz. vľavo - okno z farebného skla s farbami alebo výplň. Z tváre je už veľmi podobný skutočnej tvári, ale z vnútornej strany je falošná tvár stále viditeľná, aj keď je ohraničená zrkadlovým odrazom spolu s tvárou.

Podrobnejšie preskúmame techniku ​​okien z farebného skla s presýpacími hodinami: Z takýchto zručných rúk takéto kompozície vychádzajú veľmi efektívne z tváre, ale ich získanie nie je také jednoduché. Na dokončenie tohto efektu je potrebný dvojitý priechod svetelných lúčov cez sklenenú podložku, preto pod ním je hladký alebo tvarovaný odrazový povrch. Preto najbežnejším použitím plniaceho zariadenia je farebné sklo na zrkadle.

Faktom je, že farba, keď je správne vyplnená, tvorí meniskus, pozri nižšie. Lúče, priame a odrážané od zrkadlového filmu, prechádzajú jeho časťami s rôznymi zakriveniami a okno z farebného skla sa hrá s mocou a hlavnými farbami. Difrakcia na hraniciach hranice tiež ovplyvňuje, takže je lepšie zatemniť, ale aj zažiariť, pozri nižšie. Obzvlášť efektívna je „výplň“ na akrylových zrkadlách s odrážajúcim tantal-niobovým substrátom.

Tiffany z farebného skla (zľava doprava) Pozadie je skutočné, plnohodnotné okno z farebného skla vyrobené zo smaltovaného skla. Rozdiel od klasiky spočíva iba v tom, že väzba nie je vyrobená z liatych alebo kovaných drážok, ale je vytvorená priamo na konci smaltovej fólie (folia), ktorú ešte nemohli robiť v stredoveku.

Pri použití mosadznej fólie sú trvanlivé tvrdé taviteľné spájky (ktoré tiež za starých čias) a poloaktívne tiffanové tavidlá. Bude to ako okno z farebného skla na okne, vrát. hojdačka alebo francúzština a pri dverách. Technika Tiffany vám umožňuje „zafarbiť“ objemové obdĺžnikové a zakrivené štruktúry. Za týmto účelom sú bočné steny smaltu skosené v uhle 45 stupňov alebo v uhle požadovanom zakrivením. Priemyselné vybavenie na to nie je potrebné. Ďalej budeme analyzovať techniku ​​tiffany.

Okno z farebného skla, predposledná poloha. - Nepostrádateľná známka prestížneho interiéru. Fazeta - široký, v malom uhle opticky presný leštený skosený povrch na hrubej sklenenej doske zo 6 mm. Uhol fasety musí byť presne zladený s optickými vlastnosťami skla, aby sa vytvoril tzv. kosoštvorcová tvár, ktorá poskytuje najväčšie lomenie.

Smaltované tváre z farebného skla sú vyrobené z priehľadného, ​​bezfarebného alebo farebného skla zo špeciálnych druhov skla - potaš (ľahké, s nižším indexom lomu) a olovo (ťažké, s vysokým lomom). Okná z farebného skla fasety zo zručných kombinácií oboch sú zvlášť veľkolepé (ploché korunky).

Fazetový smalt sa kvôli svojej veľkej hmotnosti zhromažďuje v špeciálnych, individuálne vyrábaných profiloch z odolnej hliníkovej zliatiny. Okno z farebného skla s farebným povrchom vo všeobecnosti vyžaduje vysoké výrobné a priemyselné podmienky na výrobu. Najčastejšie sa smalt objednáva v dávkach v opticko-mechanických podnikoch a zhromažďuje sa už v podmienkach malej / strednej výroby.

Okno z taveného farebného skla alebo z farebného skla (z anglickej taveniny - do roztavenia, roztavenia, posledného poz.) Je vyrobené z predmäkčeného (300 - 1200 stupňov, v závislosti od typu skla) smalt, položeného na žiaruvzdornej rovine šablónou. Celá súprava je valcovaná tak, aby sa dosiahol plynulý prechod farieb, čo je pri iných technikách farebného skla nedosiahnuteľné.

Umelohmotné vitráže z fúzie - akrobacie. Aj keď sú roboty vyrobené v priemyselnom prostredí, každý produkt je vďaka valcovaniu jedinečný. Veľké fúzované sklá z farebného skla stoja veľa peňazí, avšak s vývojom robotiky ceny neustále klesajú, ako sa hovorí, v dvoch kruhoch je Čína pred celým svetom. Samotná fúzna technika je známa už v staroveku, práve z nej sa vyrába a vyrába smalt s tvárami atď. pre klasické vitráže.

Vytvorenie jednoduchého okna z farebného skla

O filme z farebného skla už bolo povedané, a nie je v ňom nič komplikované. Predtým, ako sa dostaneme k farebným, budeme hovoriť o napodobňovaní olovených väzieb, v oboch prípadoch je to bežné. Dobre vyzerajúca imitácia okna z farebného skla je do značnej miery určená podobnosťou falošného okraja s väzbou z prírodného kovu.

Ak chcete napodobniť spojenie klasického farebného skla pre film aj farbu, existujú tri spôsoby:

 • Lepenie okrajov fragmentov olovenou páskou. Špeciálne predávané na vitráže,
 • Mäkké tvarovanie drôtu, pozri nižšie,
 • Preklenovacie kontúry s obrysovou pastou.

Prvý spôsob

Olovo lepiaca páska je najreálnejšia bez úvodzoviek, lepiaca páska: páska olovená fólia široká približne 1/8 palca, lepiaca vrstva, rovnaká ako na bežnej lepiacej páske, a ochranný film. Rozviňte rolku, roztiahnite ju po obryse, odrežte ju, odstráňte ochrannú fóliu, aplikujte a zatlačte nadol - to je všetko. Na okná z farebného skla - po nalepení, na zaplavenie - pred naliatím.

Druhý spôsob

Okruh je ohnutý od drôtu a prilepený (film - po, plnenie - pred) PVA. Nie je to však jednoduché, ale riad. Je to o niečo drahšie ako „papier“ a na etikete sa uvádza: „Na lepenie skla a porcelánu.“ Reaktívne adhezíva nie sú vhodné, najmä kyanoakrylátové Superglue. Je tiež nezvyčajne tekutá vo všetkom, prúdi všade tam, kde to nie je potrebné.

Drôt používajúci túto techniku ​​je tradične používaný hliník a potom patinovaný, ako v prípade tiffan, pozri nižšie. Autor tohto článku však opakovane úspešne použil medený navíjací drôt vo vysoko pevnej smaltovanej izolácii (smaltovaný drôt). Ľahšie sa ohýba a v rozhlasových skladoch a na rádiových základniach sa dá nájsť s izoláciou doslova všetkých farieb dúhy, pozri obrázok. S priemerom 0,02 až 2,5 mm okrúhlym a plochým 1 až 16 mm (autobus).

Pneumatika je vzácna a drahá. Každý obrys ohnutý z guľatého drôtu sa však dá vyrovnať a mierne vyrovnať a pevne stlačiť v pracovnej lavici medzi dvoma rovnými oceľovými doskami s hrúbkou 8 až 12 mm. Izolácia ani takmer predvojnových kanálov sa tým nezhorší.

Obzvlášť dobré sú obvody z medeného drôtu pre vitrážové vitráže na zrkadlách, ako už bolo uvedené. Ak potrebujete nudu a patinu - stačí poškriabať hotový brúsny papier a samotná exponovaná meď bude čoskoro pokrytá najoriginálnejšou, neindukovanou patinou.

Tretia cesta

Varenie obrysovej pasty podľa receptu:

 1. Riad PVA - 50 ml.
 2. Prírodná čierna riasenka (najlepšie je holandčina) - 20-30 ml.
 3. Hliníkový prášok (strieborná rybka) - 30-40 g.

Vložte riasenku do PVA, dôkladne premiešajte a po malých častiach za stáleho miešania pridajte striebro, aby ste získali krémovú pastu. Ak potrebujete kryt z mosadze - vymeňte striebro za bronzový prášok. „Vodivosť“ závisí od pomeru jatočného tela k striebornej rybke, kontroluje sa skúškou úplne vysušenej kvapky.

Cestoviny sa pripravujú podľa potreby, neukladajú sa. Pri používaní musíte neustále premiešať - objaví sa strieborná rybka. Nanáša sa pozdĺž obrysu umeleckou kefou a hojne sa získava tak, že leží na klobáse rovnakej hrúbky, potom potrebujete dobrú zručnosť. Pre začiatočníka je vhodnejšie použiť malú cukrovinkovú striekačku, ale potom, aj po umytí, nie je vhodné na zamýšľané použitie.

Video: Okno z farebného skla pre kutilov

Vyplnenie farebného skla sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 • Pripravíme montážny stôl: rovnomerný štít potiahnutý bielym kalihom, plsťou, bicyklom alebo flanelom.
 • Položili sme na ňu šablónu - očíslovanú základnú skicu.
 • Sklo odmastite - základňu a položte na šablónu. Svoje ruky berieme za ruky v nových textilných rukaviciach, nemôžete použiť prísavku a prsty nechať na tvári.
 • Obrysy ohýbame, zarovnávame a vyrovnávame, jeden po druhom zľava (pre ľavákov - pravý) horný roh.
 • Prispôsobte podľa potreby a nalepte nádobu PVA. Vysušte deň.
 • Naplňte farbou (pozri nižšie). Susedné bunky jednej farby sa vylievajú striedavo, ako predchádzajúce bunky vysychajú: vysušený odkvapkávací roztok sa náhle presakuje ľahko pomocou čepele holiaceho strojčeka.
 • Zaschneme ďalší deň po naliatí poslednej bunky, vložíme do kovového rámu - pripravené na inštaláciu!

Pri príprave náterových hmôt pozri nasledujúci text, ale teraz sa budeme venovať výplni, čo je najdôležitejší postup. Nalejte náter hojne nasiaknutý štetcom alebo striekačkou zvnútra pozdĺž obrysu, ale v žiadnom prípade sa nedotýkajte okraja (pozri obr.)! Samotná farba by mala prirodzene prúdiť do menisku. Ak sa ukázalo, že farba je tekutá, po vysušení zalejeme rovnakým spôsobom.

Naplňte farebnú komoru farbou

Nalievanie / doplňovanie farby uprostred je neprijateľné. Ak tam potrebujete silnejšie miesto, musíte ho obrysovať a naliať viac. V tomto prípade sú dva výplňové rámy (pozdĺž vonkajšej a vnútornej kontúry) zhotovené bez oneskorenia jeden po druhom.

Faktom je, že „plameň“ v strede naruší lom svetla. Objaví sa „efekt bokeh“, ktorý fotografi poznajú, a jediný takýto prvok porušuje integritu vnímania kompozície. A ak ich je veľa, celé okno z farebného skla sa stane chaotickým.

Domáce farby z farebného skla sú známe v štyroch typoch:

 1. Na PVA a anilíne - najjednoduchšie sa pripraviť a najstabilnejšie,
 2. Sovietsky vzácny - na lepidlo BF-2 a pastu na guľôčkové perá,
 3. Želatína-anilín je krehký a vyhorí na priamom slnečnom svetle, ale poskytuje ideálny meniskus,
 4. Dusičné oleje sú najdrahšie, ale majú všetky výhody bez nedostatkov.

Prvý. PVA-anilínové farby sa pripravujú jednoducho: zriedime dvakrát až trikrát destilovanou vodou 50 - 100 ml skleneného tovaru PVA. Potom v horúcom destiláte - anilínové farbivo pre látku podľa pokynov pre tabletu a prefiltrujte cez kaliko, plyn alebo tenké dámske pančucháče. Niekoľko kvapiek kvapkáme do PVA emulzie, premiešame, kvapkáme na sklo a skontrolujeme farbu. Osvetlené - pridajte roztok pigmentu, stmavnuté - emulzie.

Druhý. BF-2 sa zriedi na polovicu acetónom a po kvapkách sa k roztoku prikvapká tyčinka. Kohler sa testuje s testovanou kvapkou, ako je uvedené vyššie. Dáva veľký meniskus, stojan, jasný, ale - bohužiaľ! - obrat čistého acetónu je obmedzený, pretože Používa sa pri remeselníckej nelegálnej výrobe drog. Nie je však možné nahradiť nitro rozpúšťadlom alebo alkoholom.

Tretí. 6 gr. jedlá želatína sa zriedi 200 ml. destilát pri 40 - 50 ° C. Roztok anilínového farbiva, rovnaký ako v prípade prvej farby, sa po ochladení na rovnakú teplotu pridá po kvapkách a kontroluje sa aj farba. Pevnosť a odolnosť voči vyblednutiu sa môže mierne zvýšiť sušením transparentným akrylovým lakom. Anilin s PVA - nemôžete plávať.

Štvrté miesto. Pripravíme kompozíciu 60% obj. Priehľadného nábytkového nitrolacu a 40% 647 rozpúšťadla. Vytlačte umelú olejovú farbu priamo z trubice guľôčkami veľkosti hrachu, premiešajte ich a skontrolujte farbu, či neobsahuje kvapky. Je vhodný na akrylové povrchové úpravy, zatiaľ čo pevnosť je akrylová a odolnosť je takmer neobmedzená.

 1. Niekedy sa farba nemieša, ale zráža sa. To znamená, že výrobca je podvodník: nie je pripravený z prírodného konopného oleja.
 2. Farby sa môžu miešať rovnako ako umelci, ale podľa pravidiel miešania farieb minerálnych olejov. Inak sa to môže ukázať, tak ako pri Ozerovových obrazoch.

Video: majstrovská trieda na zaplavenom farebnom skle

Okná z farebného skla Tiffany sú v práci vyššie uvedeného poriadku alebo dva komplikovanejšie, takže sa s nimi budeme postupne zaoberať. Vo všetkých fázach existujú ťažkosti a jemnosti, s výnimkou snáď patinácie. A zanedbanie technológie na ktorejkoľvek z nich zruší prácu. Okrem toho musíte získať nejaké špeciálne nástroje a materiály.

náradie

Hlavným kľúčom k úspechu pri práci na tiffanoch je rezačka skla, pretože potrebujete vyrezať malé zakrivené kúsky skla a farebné sklo je veľmi viskózne. Preto je potrebná iba diamantová fréza. Советчики обходиться роликовым победитовым вряд ли сами способны вырезать стеклышко в форточку.

Алмазный стеклорез для криволинейных резов

Алмазные стеклорезы бывают двух видов: с острием (алмазные карандаши) и с криволинейной режущей гранью. Первые пригодны только для прямых резов, а вторые и для криволинейных. Druh reznej časti a spôsob rezania sú uvedené v osvedčení pre daný nástroj a podľa typu - rezačka skla so zakriveným okrajom je nevyhnutne masívna, s okom na odbočenie / zlomenie, pozri. Po orezaní ceruzkou sa vrúbkovaný kus jednoducho odlomí.

Je nežiaduce kupovať z ruky - v 90% prípadov sa predávajú, pretože diamant nie je prepichnutý a rezonančný rez (pozri nižšie) nie. Existujú aj pilníky na sklenené tenké oceľové pásy s diamantovým povlakom. Robia celkom slušné zakrivené rezy veľkých častí (poháre na skrinky atď.), Ale nie sú vhodné na smalt - malý polomer nemôžete odrezať.

 1. Diamant, takže viete, aj keď držiak záznamu je v tvrdosti, ale krehký. Staroveký mýtus otrokov, ktorým bola sľúbená sloboda, ak zlomia diamant kladivom na nákove, je iba mýtus. Pichne, dokonca spadol na kamennú podlahu. Preto musí byť rezačka skla skladovaná v pravidelnom obale a musí sa s ňou zaobchádzať opatrne.
 2. Rezačky skla od rôznych výrobcov sa veľmi líšia kvalitou rezu. Známka dobra - puzdro vyrobené z pravej kože s filcovou podšívkou.

Brúska na smaltovanie

Tiffany sa spájkujú kapilárnym spôsobom, takže elektrická / rádiová spájkovačka s dlhou červenou medenou špičkou nie je vhodná. Potrebujeme nástroj s poniklovanou bronzovou špičkou, slúži iba na zohrievanie a spájka sa naň počas spájkovania nelepí. Môžete to spoznať pôvodne krátkym bielym lesklým hrotom (pozrite si obrázok nižšie s príslušenstvom na spájkovanie), ktorý je v predaji pod značkou Long Life. Výkon - 100 W, nič viac a nič menej.

Na dokončenie smaltovania po rezaní je žiaduce mať brúsku na sklo, pozri obr. Stojí to však veľa a v každom prípade na jemné doladenie potrebujete tri brúsne tyče číslo 220 - 240 a šírku 12 - 20 mm: štvorcové, polkruhové a trojuholníkové. Posledne menovaný je tiež potrebný v prítomnosti stroja na vzorkovanie ostrých vnútorných rohov, na výkresoch, povedzme, s listami, je veľmi ťažké sa bez nich zaobísť.

 1. Pre okná s objemovým farebným sklom zo smaltovaného skla je absolútne nevyhnutná brúska. Nie je možné presne zniesť požadované uhly skosenia bočných stien rukami.
 2. Je tiež žiaduce mať diamantový pilník so šošovkovitou časťou - na jemné doladenie tých istých rohov na veľmi malých fragmentoch.

Tyčinky musia byť vyhľadávané z prírodného granátového jablka alebo korundu, ťažké a veľmi silné. „Piesočné“ zázraky práškových technológií neabrúsené sklo, ale sami o neho brúsia. Ale musíte brúsiť smalt aj na najlepšom brousku pod vrstvou vody, pre ktorú je brousok ponorený do misy, plechu na pečenie alebo do iného vhodného podnosu pri otáčaní.

Patina Shovel

Vyrábame stierku na nanášanie patiny - z špáradla a kúska hustej penovej gumy so šírkou 5 - 6 mm a hrúbkou 3 - 4 mm. Položili sme ju na špáradlo a pripevnili sme ho tenkým mäkkým drôtom.

Tiffany s dĺžkou smaltu môžu byť vyrobené z obyčajného skla, maľujúce je ako na „želé“. Je však lepšie kúpiť špeciálne vitráže. Priesvitný, matný alebo mliečny. V plachtách je to drahé, ale tie isté spoločnosti predávajú lacný boj (cenný materiál), ale nepotrebujeme veľa.

 1. Podľa náčrtu nie je potrebné okamžite rezať na smalt. Drahé a nedá sa potiť neskôr. Musíte sa sami odrezať.
 2. Pretože sa tiffany zhromažďujú pri spájkovaní, pri ktorej teplote sa farba nedrží, musí sa najprv kompletne zmontovať z obyčajného skla a potom vyplniť. Je možné na oboch stranách s rôznymi farbami, čo pri pretečení z rôznych strán spôsobí pretečenie obrazu.

Fólie na rámovanie smalt - folia - sa predávajú v umeleckých obchodoch špeciálne pre farebné sklo spolu s olovenou páskou. Výrobkom je kotúč so 4 až 7 mm stuhou. Rozstrihnutie fólie na prúžky je najnepriaznivejšie: okno z farebného skla bude nedbalé.

Materiály pre spájkovaciu prácu sú zobrazené na obrázku, existuje tiež spájkovačka. Venujte pozornosť nápisu: „Bez kolofónie.“ Vláknitá spájka so živicou vo vnútri (harpius) nie je vhodná na spájkovanie farebného skla. Na spájkovaciu elektroniku je potrebný spájkovací tok (na obrázku je to nádoba) s hnedou alebo inou poloaktívnou. Zvyšky aktívneho taviva (s kyselinou fosforečnou atď.) Sa nedajú odstrániť z väzby a nakoniec dôjde ku korózii.

Spájka POS-61 sa zvyčajne odporúča na spájkovanie tiffany kvôli jej tavitelnosti - 190 stupňov. Z obyčajných cín-olovených spájok (240 - 280 stupňov), niekedy smalt. Ale POS-61 je krehký, veľmi mäkký. K dispozícii je tiež POS-61M s prídavkom medi, 192 stupňov, ale je iba o niečo silnejšia.

Najlepšie spájky pre tiffany sú s prísadami kadmia: POSK-50-18 (145 stupňov, na obrázku) a Avia-1 (200 stupňov, sila - podobne ako dural). POSK-50-18 je slabší, ale stále oveľa silnejší ako POS-61 / 61M. Je lacný, na rozdiel od Avia-1, je ľahko dostupný.

Teraz v umeleckých a stavebných obchodoch predávajú kovárnu rôznych druhov. Kúpte lepšiu tekutinu, pripravenú na konzumáciu. Samotná príprava práškovej kompozície bude iba o niečo lacnejšia, ale náročná a kvalita poťahu bude horšia.

Skica / Šablóna

Pri výbere výkresu musíte zohľadniť vlastnosti technológie a jej slabé stránky. Ohyby smaltových hrán v tvare S, N- a hlboké U sú neprijateľné: v dôsledku rozdielu v TCR skla a kovu, smalt na nich začne v priebehu času vypadávať a vypadávať. Perfektný smalt je oblasť ohraničená konvexnými hladkými krivkami. Ak je potrebné nemonotonické ohyb, musí byť zostavený z kusov, aj keď s rovnakým tónom, pozri obr. Zrazu konečná kompozícia vďaka väzbe bliká / nemotorne - nemôžete robiť nič, musíte zmeniť alebo upraviť obrázok.

poznámka: kresby pre vitráže sú samostatnou oblasťou obrazového umenia. Na internete je veľa pripravených na rôzne techniky, ale ak chcete svoj vlastný jedinečný, musíte sa obrátiť na umelca z farebného skla alebo hľadať kreativitu v sebe.

Rezanie smaltom

Najprv musíte urobiť základňu, rovnako ako pre okno s vitrážami z farebného skla. Pri správnom reze sa zvyšok odtrhne od najmenšieho zatlačenia, takže ho nemusíte okamžite privádzať k previsu: po reze sa pod sklo skĺzne tenká koľajnica a zvyškom jemne stlačte prst. Bez prerušenia - môžete klepnúť na hmotnosť.

Skúste odrezať kúsok bežného skla. Ak je výrez škrípavý, je viditeľný škrabanec a na prestávku je potrebné niekoľkokrát poklepať, je príliš skoro na to, aby ste zvládli smalt.

Pri správnom rezaní sklo vydáva tiché, tenké zvonenie a prasklina nie je vôbec viditeľná. Na prestávku stačí mierny tlak alebo trochu strká zdola. Aby sa dosiahol taký rez, je potrebné udržiavať uhol sklonu nástroja v smere rezu (asi 45 stupňov, alebo podľa špecifikácie pre rezačku skla) a udržiavať ho v kolmom smere v priečnom smere.

Druhou podmienkou je prísne konštantná tlaková sila. Pri rezaní línií akéhokoľvek druhu by sa mal pri plnom automatizovaní pracovať so zručnosťou v uhle a sile. To sa nazýva - dať ruku.

Poznámka:Presný uhol a tlak sú individuálne pre každú rezačku diamantového skla. Preto glazéri-esá nepoužívajú nástroje iných ľudí a neponúkajú ich na prenájom.

Príklad umiestnenia pomocných rezov

Ale to nie je všetko. Krivý rez na krivke sám o sebe nikdy nepraská, aj keď prasknete. A strana odíde a podľa Murphyho prvého zákona práve tam, kde to najviac škodí. Čo robiť

Prídavné zárezy pozdĺž dotyčnice, čím silnejšia, zakrivená, pozri obr. Všeobecným pravidlom je, že vychyľovacia šípka medzi dvoma susednými pomocnými rezmi by nemala prekročiť dve hrúbky skla. Mimochodom, táto okolnosť sa musí zohľadniť aj pri vývoji šablóny. Preto, ak si objednáte umelca kresbu, potom ihneď určte šablónu. Dobrí majstri však k výkresu pripevňujú šablónu bez akýchkoľvek.

Ak je uhol sklonu, z jeho zobáka sa vyžaduje tangens na najmenej konvexnú stranu. Z vyššie uvedeného vyplýva dôležitý záver: neskúšajte narezať veľa monochromatického smaltu z veľkého kusu naraz. Takmer všetok drahý materiál pôjde do odpadu. Keď sa šablóna vypĺňa, vo všeobecnosti sa kusy strihajú po jednom, pozri nižšie.

Tu vyvstáva otázka: ako sledovať stopy smalt? Rezačka skla nie je žiletkou alebo montážnym nožom, je dosť bacuľatá. Ale na to potrebujeme nožnice na obrazovky. Šírka tretej, strednej čepele berie do úvahy iba výsledné odsadenie.

Zloženie Zostava

Pred spustením sady farebného skla je šablóna na montážnej doske upevnená rovnomernými koľajničkami vľavo (pre ľavákov - vpravo) a hore. Z príslušného vzdialeného horného rohu je položený smalt, pozri vľavo na obr.

Stohovanie smalt

Smalte sa strihajú prísne jeden po druhom, inak celá sada vylezie skôr, ako dosiahne polovicu. Odrežte jeden kus, vyklopte ho a nakalibrujte ho podľa šablóny (na spájkovanie potrebujete zarážku dovnútra od obrysu 0,5 - 0,7 mm). Potom ho zabalia do listov a jeho okraje sa prevrátia guľatým kusom dreva alebo plastu (stredná poz.). Po valcovaní rovnakým vyhladzovacím strojom vyžehlite bočnú stranu, pre vnútorné ostré rohy je vhodné použiť školské plastové pravítko s klinovou hranou alebo plastový nôž zo súpravy jednorazových riadov a zvinúť.

Teraz sa smalt umiestni na miesto už pred spájkovaním, pevne pritlačí na predchádzajúce alebo na stranu a šablónu pre ďalšie overí šablóna. Ak je to potrebné, šablónu orežte zakrivenými nožnicami na manikúru a až potom sa pomocou noža na sklo vrátite na sklo. Na vyplnenú časť viditeľných medzier medzi smaltmi by nemali byť, správne poz. na obr.

Poznámka:najlepšie okná z farebného skla sa získajú pri písaní na kopírovacom stroji pokrytom kalicou alebo bicyklom. Najmenšie kliknutie je okamžite viditeľné.

Kompresia a tok

Skladaním všetkého smaltu sa kompozícia jemne vytlačí horizontálne pomocou lamiel teraz napravo (vľavo) a dole. Ak sa smalt súčasne začne vydúvať smerom nahor, vyhladí a zloží listy, zatlačí zhora nadol. Potom pokračujte v tavení.

Použité šablóny smalt sú usporiadané vedľa štítu podľa zloženia a číslovania. Osobitná presnosť nie je potrebná, ak nie sú zmiešané iba kúsky. Teraz sa fragmenty prenášajú do tejto medziľahlej šablóny, začínajúc od uhla oproti pôvodnému, t.j. v opačnom poradí montáže. Preto je nevyhnutné, aby tok na koncoch smaltu nevyschol.

Potom sa smalt prevedie jeden po druhom späť do pracovnej šablóny rovnakým spôsobom, ako sa zhromaždil. V tomto prípade je listový rám rozmazaný tenkou vrstvou tavidla (má konzistenciu vazelíny) zápalkou alebo špáradlom. Po opätovnom zložení kompozície na starom mieste sú opäť zvlnené, ale pravá (ľavá) a spodná koľajnica sú teraz pripevnené karafiátmi. Môžete začať spájkovať.

Hlavnou podmienkou spájkovania nie je veľa práce naraz. V dôsledku rozdielu v TCR skla a kovu počas prehrievania môže celá kompozícia napučať a rozpadnúť sa. Naraz musíte oblasť spájkovať do jednej alebo dvoch mužských dlaní, potom ju nechať vychladnúť a spájku ďalej spájať. Spájka v poradí stohovania.

Spájkovacia kapilára z tiffany. Najprv pozdĺž obrysu nasledujúceho smaltu odkvapkajte kúsky spájkovacej nite šírkou hrotu spájkovačky do švu krokom 1-1,5 cm. Operácia sa vykonáva na váhe bez toho, aby sa dotýkala nite spájky a žihadla. Je to starostlivá, vysiľujúca a zodpovedná práca, takže si oddýchnite a oddýchnite si.

Švy sa potom spájkujú. Každá kvapka alebo klobása spájky na šve sa zahrieva, až kým všetky naraz nevstúpia do švu a nerozprestierajú sa vo vnútri. Ak sa tavidlo skôr vyparí a zhorí, nemusí sa to stať, takže tok je lepkavý, ale bez nečistôt. Chýbajúci tok počas procesu spájkovania je možné pridať, potom iba ochladením spájkovanej oblasti. Nie je potrebné rozptyľovať súpravu, tok sa môže nanášať na vrch a mierne zahriať, aby stekal do švu.

rámovanie

V rámci je kompozícia tiež spájkovaná. Nie je potrebné lepiť na epoxidové alebo akrylové: z dôvodu rozdielu v TCR nebude okno z farebného skla trvať dlhšie ako 5-7 rokov. Vytvorte rám z mosadze alebo bronzu.

Rám by mal byť pevný, prípustné je jedno spájkové spojenie v záplate na spoji obvodu. Preto profil v tvare U nie je vhodný: ako doň môžete vložiť okno z farebného skla? Pravda, môžete ju skĺznuť na kúsky pod oknom z farebného skla, ale potom potrebujete v rohoch spájkové šatky, ktoré budú viditeľné na hotovom výrobku. Avšak opäť - záležitosť vkusu. Vzor môžete okamžite koordinovať so šatkami.

Vnútro rámu je očistené školskou gumou na lesk (poloaktívny tok nerozpúšťa oxidový film na mosadzi) a dôkladne sa premyje vatovým tampónom, ktorý sa nazýva dostatkom alkoholu. Potom utrite novou, doteraz nepoužívanou, handričkou z mikrovlákna na okuliare.

Teraz je rám vnútri a okraj okna z farebného skla je rozmazaný tokom z tváre a zo strany, rám sa aplikuje na kompozíciu a spájkuje sa ako kúsok ako smalt. Po ochladení sa okno z farebného skla opatrne prevráti, na nesprávnu medzeru medzi okrajom kompozície a rámom sa aplikuje tavivo, zahreje sa, aby sa rozšírila a medzera sa spájkuje. Zostáva to opláchnuť zvyškový tok a patinát.

Teraz už nie je potrebné krupobitia litrov alkoholu, aby sa odstránili zvyšky taviva: detergenty pre riadu dokonale vykonávajú svoju prácu. Obzvlášť povzbudzujúce okolnosti pre nepijúcich: od „jemu miláčku“ počas umývania alkoholu, taký duch ...

Umyté vitráže (už farbené sklo) v kúpeľni pod sprchou s penovou špongiou namočenou v saponáte. Obzvlášť lepkavé zvyšky taviva sa odstránia zubnou kefkou. Nepožičiavajú sa okamžite, takže jednoduchá operácia je náročná: nemôžete tvrdo tlačiť ani orezávať. Okno z farebného skla musí byť často namočené na dobu 24 hodín vo vani, do ktorej je naplnená celá fľaša víly, až kým nebude kyslá usadenina kyslá a zostane pod špongiou.

Druhy farebného skla

Vo svete existuje veľké množstvo technológií farebného skla. Každá z nich má svoje vlastné charakteristiky. Všetky sú však spojené jedným cieľom - hrajú úlohu dekoratívnej výzdoby. Vitráže sú jedným z najstarších spôsobov zdobenia. V staroveku sa táto technika používala na zdobenie katedrál a chrámov. V tom čase bol obzvlášť obľúbený anglický vitráž. V interiéri každého bytu sa teraz nachádzajú predmety z farebného skla.

Najpopulárnejšie druhy farebného skla:

 • klasické vitráže
 • tiffanová technika,
 • fixačné,
 • pieskovanie,
 • maľované vitráže
 • film,
 • tlač fotografií
 • okná z farebného skla,
 • poleva
 • Okno z farebného skla D,
 • cast,
 • plnivá,
 • kombinovať.

Každá technológia je zložitá svojím spôsobom. Najobľúbenejšou ručne vyrábanou technológiou je vitráže z farebného skla. Dekorácie s použitím tejto technológie je možné vykonávať samostatne doma. Táto technika sa dá zamieňať s maľovacím sklom, ale tieto dve techniky majú významný rozdiel. Okno z farebného skla má reliéfny obrys.

Materiály pre prácu

Technológia nanášania farebného skla je jednoduchá, hoci na prvý pohľad sa môže zdať, že to nie je pre každého. V skutočnosti, ak beriete obraz vážne a zoznámite sa s princípom práce, môžete pochopiť, že v ňom nie je nič zložité.

Na výrobu farebného skla ako takého je potrebná minimálna sada materiálov a nástrojov. Bude stačiť iba niekoľko súčastí zostavy a v dome sa objaví ďalšie majstrovské dielo interiéru.

Pre prácu, ktorú budete potrebovať:

 • niekoľko kefiek rôznej hrúbky a veľkosti,
 • farebné sklo
 • obrys
 • šablóny,
 • trblietky a pigmenty,
 • štrukturálne laky a pasty,
 • riedidlá,
 • paletový nôž
 • vatové tyčinky a disky,
 • paleta pre ďalšie odtiene,
 • ihla
 • špongia alebo handrička
 • skica,
 • sklo alebo predmet so skleneným povrchom.

Toto je kompletný zoznam materiálov. Pre začiatočníkov a prácu s deťmi môžete robiť štetce, kontúry a farebné sklo.

Ústredným bodom tohto zoznamu je obrys. Závisí to od neho od kvality kompozície. Je to malá trubica so špičatým hrotom. Obrys môže mať rôzne farby, zlato, striebro, iskru. Môže byť na báze alkydu alebo vody.

Ak máte v úmysle pracovať s deťmi, uprednostňuje sa vodný okruh. Je úplne neškodné pre zdravie dieťaťa. Obrysový náčrt náčrtu budúcej kompozície. Jeho úlohou je držať farbu tak, aby sa nerozširovala. Musia byť vyplnené všetky kontúry. Inak sa farba rozšíri a môže pokaziť konečný výsledok.

Dôležitú úlohu v práci tvoria farby. Mali by sa vyberať nielen podľa farby, ale aj podľa zloženia. Existujú dva druhy farebných skiel. Môžu byť rozpúšťadlá, obsahujúce rozpúšťadlo a akrylové, na vodnej báze.

Rozpúšťadlá sú pri práci pohodlnejšie. Na povrchu sa šíria menej, nezmiznú a nie sú umyté vodou. Okrem toho sa predávajú v širšej škále farieb. Sú jasnejšie ako akrylové. Pri práci s farbami na báze rozpúšťadla je dôležité vedieť, že sú toxické. Nie sú preto vhodné na prácu s deťmi.

Akrylové farby sú menej odolné voči zmývaniu. Preto musí byť výrobok vyrobený z akrylu po natieraní vypálený. Za týmto účelom sa umiestni do rúry, kde sa proces vypaľovania uskutočňuje pri teplote 150 - 170 stupňov. Akrylát sa odporúča používať u detí a ľudí s alergickými reakciami.

Okrem toho sa môžete oboznámiť s tým, ako doma vyrábať farebné sklo.

Výroba farebných sklenených farieb

Ak okno z farebného skla vykonáte spolu s dieťaťom, bude ho ešte viac zaujímať, keď sa proces začne od samého začiatku. Konkrétne s výrobou farieb na farebné sklo. Vintage farby je možné pripraviť niekoľkými spôsobmi. Каждый из рецептов в приготовлении прост, к тому же очень экономичен. Материал в домашних условиях получится совершенно безопасным и качественным.

Основой для изготовления красок могут стать:

Все способы приготовления очень просты.

Основа клей ПВА

Перед началом изготовления, необходимо подготовить подходящую посуду. Для этой цели подойдет любая небольшая емкость, например, пустая баночка из-под гуаши. Kapacity by sa mali brať tak, ako sa predpokladá v príprave odtieňov pre kompozíciu. V každom prázdnom obale je potrebné naliať 2 lyžice. l. PVA lepidlo. Ďalej je potrebné do lepidla pridať farbiaci pigment, to znamená farbivo. Ako pigment si môžete zvoliť akékoľvek farbivo.

Možný farbiaci pigment:

 • tkanina alebo batika,
 • gélové jadro
 • farba konštrukcie
 • kvaš alebo akvarel
 • potravinárske farbivo pre cukrovinky alebo vajcia,
 • akvarel farby.

Akýkoľvek pigment je vhodný na výrobu. Pridajte ho do lepidla musí byť postupne, opatrne premiešajte. Ak je farba bledá, pridajte pigment. Ak je odtieň veľmi jasný, môžete to opraviť pridaním malého lepidla. Pre efekt dekorácie a lesku budúceho obrazu môžete do PVA pridať voľné tiene alebo iskry.

Želatínová farba

Farba na želatíne je úplne bezpečná. Je ideálny na prácu s deťmi. Pri varení je to veľmi jednoduché. Na to musíte vziať 6 g jedlej želatíny a zriediť ju malým množstvom vody. Po ochladení želatíny je potrebné pridať farbiaci pigment. Je pre ňu veľmi výhodné pracovať, je dosť silná a vôbec sa nerozširuje a veľmi rýchlo zasychá. Želatína sa môže použiť na farbenie váz, pohárov alebo tanierov. Ale má jednu mínus. Nie je odolný voči vode. Preto by mala byť želatína fixovaná lakom.

Rozpúšťadlo a lepidlo

Farby na báze rozpúšťadla sa deťom neodporúčajú. Jeho zložkami sú: lepidlo BF-2, acetón, farbiaci pigment.

Všetky komponenty musia byť brané do jednej časti. Najskôr vložte lepidlo do sklenenej nádoby, pridajte doň acetón a dôkladne premiešajte. Pridajte do zmesi pigment.

Varenie obrysu

Svojimi rukami môžete variť nielen farbu. Okruh môže byť tiež vyrobený nezávisle.

Pre neho budete potrebovať:

 • 50 ml PVA lepidlo (na lepenie porcelánu a skla),
 • 20 - 30 ml čiernej riasenky,
 • 30 - 40 mg striebornej rybky alebo hliníkového prášku.

V sklenenej nádobe je potrebné premiešať lepidlo a riasenku, pridať striebro. Mala by sa získať zmes konzistencie kyslej smotany olovnatej farby. Kvalita obrysu, pripravená samostatne, sa vôbec nebude líšiť od obchodu.

Technika farebného skla pre domácich majstrov

Existuje niekoľko pravidiel, ako zafarbiť sklo na sklo vlastnými rukami. Bez ohľadu na to, aké farby z farebného skla sú vybrané, pravidlá pre prácu s nimi sú rovnaké.

Pravidlá výroby farebného skla:

 1. Obrys sa musí nanášať na sklo rýchlym a zreteľným pohybom za súčasného zatlačenia na skúmavku.
 2. Nádoby s farbou nemôžu byť dlhodobo otvorené. Farby z farebného skla vysychajú veľmi rýchlo.
 3. Nemiešajte farby na báze rozpúšťadla. Rozriediť sa môžu iba farby na vodnej báze.
 4. Ak je potrebné obvod odstrániť, počkajte, kým nebude úplne suchý. Môžete ho odstrániť iba ostrým nožom.
 5. Vzor na skle by mal byť vodorovný. V tejto polohe bude mať obraz vyššiu kvalitu.
 6. Pred natieraním musí byť sklo odmastené. Etylalkohol alebo saponát na umývanie riadu je na to perfektný.

Pri dodržaní všeobecných odporúčaní na implementáciu techniky farebného skla sa nemôžete obávať o kvalitu práce.

Aby ste porozumeli technike umeleckej maľby, musíte sa oboznámiť s oknami z farebného skla s vlastnou triedou.

Imitácia okna z farebného skla

Pred začatím vykonávania okna z farebného skla so žilkovaným obrysom je potrebné určiť zloženie. Náčrt sa musí najskôr urobiť na papieri. Môžete si ho kúpiť, vytlačiť na počítači alebo použiť šablónu. Po určení budúceho zloženia môžete začať pracovať. Ale skôr, ako začnete, musíte sa uistiť, že sklo leží v horizontálnej polohe. Malo by sa pamätať na to, že najmenší sklon v oboch smeroch základne prispieva k chaotickému šíreniu farieb. Okrem toho poškodí kvalitu okna z farebného skla.

majstrovská trieda farebného skla želé:

 1. Sklo alebo sklenený povrch sa musí dôkladne odmastiť.
 2. Priamo pod sklom musíte položiť skicu alebo šablónu.
 3. Siluety obrázka musia byť načrtnuté, zatiaľ čo rôzne časti obrázku musia byť označené zodpovedajúcimi farbami alebo číslami, ktoré definujú farbu.
 4. Po úplnom zaschnutí okruhu. Môžete začať maľovať kvetmi. Vždy by ste mali začať s jednou farbou. Napríklad, aplikujte žltú na všetky oblasti maľby, ktoré označil. Počkajte, kým žltá farba nebude úplne suchá.
 5. Preto striedavo aplikujte všetky farby kompozície.

Hlavnou vecou nanášania farieb je zabrániť ich rozširovaniu. Ak to chcete urobiť, nemusíte na kefu kresliť veľa farby. Najlepšie je naniesť ju na malú časť pohára.

Ak sa pri nanášaní jednej farby zdalo, že nie je dostatočne nasýtená alebo leží na povrchu nerovnomerne, je potrebné počkať, kým sa prvý náter farby úplne nevysuší, a znova ho naniesť.

Kde začať?

Vyberte si obrázok, alebo ho nakreslite sami, choďte do obchodu, na radu veselého predajcu, aby ste kúpili veľa nepotrebných materiálov a ... NAPLNIŤ VŠETKO?

Vytvorenie farebných okien však nie je najjednoduchšie. Aj najjednoduchší spôsob, film, vyžaduje určité znalosti a zručnosti. Koniec koncov, čo je to povolanie - je znalosť nuancií! Takže ak to chcete vedieť ako vyrobiť farebné sklo vlastnými rukami, obráťte sa na odborníkov s profesionálnymi nuansami, nevstupujte do vyhlásení o ľahkosti procesu, ktorý nevyžaduje prípravu, to nie je.

Choďte na kurzy vo vašom meste na workshopy pre umelcov, nakupujte špeciálnu literatúru, pozrite si videonávody. Aj keď na internete celkom absurdné odporúčania Napríklad výrobky z farebného skla pre domácich majstrov.

Fráza „kontakt s odborníkmi“ preto nikdy nestratí svoju relevantnosť. Obráťte sa na odborníkov, čo vám ušetrí čas a peniaze.

Umelkyňa Irina Kiseleva sa už dlhodobo zaoberá oknami z farebného skla. Jej profesionálna kariéra začala prácou v spoločnosti na výrobu farebného skla. Umelkyňa vedie elektronický časopis, v ktorom zdieľa tipy so čitateľmi, a má tiež školenie s videom, ktoré bolo vytvorené špeciálne pre tých, ktorí sa chcú naučiť vytvárať okná z farebného skla.

Tréningový kurz recenzií recenzentov Iriny Kiseleva

Irina Terekhova predstavila autorovi kurzu fotografiu svojej práce a slová vďačnosti (zdroj informácií vse-v-tvoih-rukah.ru):

Irina Terekhova

Páčilo sa mi básní M. Tsvetaeva:

"Nezakazujte sa vytvárať, aj keď to vyjde kruto, nikto nemôže opakovať vaše smiešne motívy!" M. Tsvetaeva

TU si pozrite 120 fotografií s nápadmi na použitie farebného skla v interiéri.

Veľa šťastia vo vašom úsilí, vždy s vami, tu

Vážení priatelia! Vaše pripomienky si vždy rád prečítam. Píšte o svojich dojmoch a želaniach, pretože to pomáha stránkam stať sa lepšími a zaujímavejšími. A ak chcete poďakovať za článok, môžete to urobiť veľmi jednoducho - kliknite na tlačidlá vašich obľúbených sociálnych sietí, zdieľajte článok so svojimi priateľmi.

Pin
Send
Share
Send
Send