Užitočné tipy

Klinický obraz a liečba abstinenčného syndrómu marihuany

Pin
Send
Share
Send
Send


Marihuana je rastlinný liek, ktorý sa používa predovšetkým na fajčenie. Je to sušené stonky, listy a kvety indického konope. Pôsobenie látky je spôsobené prítomnými kanabinoidnými zlúčeninami. Ich koncentrácia závisí od odrody a spôsobu prípravy liečiva. Pri pravidelnej konzumácii v 100% prípadov sa vytvára závislosť od marihuany.

Ako sa vytvára závislosť?

Už dlhý čas bola popieraná alebo utláčaná samotná skutočnosť možnosti rozvoja duševnej a fyzickej závislosti od fajčenia marihuany. V mnohých krajinách je tento „mäkký“ liek legalizovaný a na niektorých miestach ho lekári dokonca predpisujú ako prostriedok na zmiernenie intenzívnej bolesti (najmä u pacientov s rakovinou).

Je dôležité, aby sa:Na území Ruskej federácie a krajín colnej únie spadá skladovanie a distribúcia kanabisových výrobkov do trestného zákona.

Závislosť na marihuane sa vyvíja pomerne pomaly. Pravidelné fajčenie zvyčajne trvá týždne až mesiace. U pacientov dochádza k výrazným zmenám v behaviorálnej sfére, ako aj vo fyzických poruchách.

Jednotlivci závislí od marihuany trpia dýchacím systémom. Dôsledkom fajčenia je dýchavičnosť, chronická bronchitída a emfyzém. U pacientov sa zhoršuje pamäť a trpí schopnosť sústrediť pozornosť. V niektorých prípadoch konzumácia kanabisových prípravkov spôsobuje schizofréniu (v prítomnosti dedičnej predispozície).

Kanabinoidy sa zvyknú hromadiť v tukovom tkanive. Proces ich prirodzeného vylučovania môže trvať až 2 mesiace alebo viac. Po úplnom odmietnutí lieku sa objavia príznaky z vysadenia. Ako sa zbaviť závislosti a súvisiacich porúch môže povedať iba skúsený narkológ.

Etapy závislosti

V patologickej závislosti je možné rozlišovať 3 základné zložky:

 1. fyzický (prejavený neodolateľnou túžbou po konzumácii kanabisu),
 2. mentálne (obsedantná túžba fajčiť, aby sa znova zažila eufória),
 3. duchovný (neochota počítať s názormi druhých).

Hashishism sa vyznačuje „postupným“ vývojom.
Prvá fáza závislosti na marihuane sa vyvíja v priebehu 2-5 rokov od epizodickej (1-2-krát týždennej) spotreby. Drogovo závislý začne postupne dostávať emocionálne uspokojenie až po údenej dávke a následná systematická konzumácia. Pri intoxikácii je závislý mentálne dysfunkčný a fyzická závislosť sa nepozoruje. Možné ochranné reakcie tela na intoxikáciu kanabinoidmi (závraty a nevoľnosť) sa postupne strácajú. Marihuana sa v tejto fáze konzumuje hlavne v spoločnosti.

Druhá fáza trvá 5 - 10 rokov. Je charakterizovaná vznikom syndrómu fyzickej závislosti od fajčenia marihuany. Po konzumácii nedochádza k stavu stuporu a depresie, mentálna aktivita na vrchole intoxikácie drogami je pomerne vysoká. Ak má marihuana sedatívny účinok v prvej fáze, potom v druhej fáze pôsobí ako stimulant, bez ktorého je pre drogovo závislých veľmi ťažké. Dávka potrebná na dosiahnutie vysokej dávky sa významne zvyšuje a existuje tendencia konzumovať samotné liečivo.

Je dôležité, aby sa:Nútená túžba po kanabise nie je tak výrazná, ako keď je závislá od opiátov. V tomto prípade je vhodnejšia analógia s túžbou po alkohole.

Tretia etapa sa vyvíja po 10-15 rokoch systematického využívania konope. Marihuana má v tejto fáze ochorenia iba tonický účinok. Bez obvyklého intoxikácie je výrazne znížená fyzická a duševná aktivita drogovo závislého. Mnoho hashishistov v 3. etape má nevhodné (asociálne) správanie na pozadí anestézie aj mimo nej. Somatické a psychologické poruchy dosahujú svoj vrchol. Často sa diagnostikujú psychózy s halucinačnými a klamnými zložkami a inými schizofrenickými symptómami.

Ako prekonať závislosť na marihuane?

Táto droga je bohužiaľ v našej krajine rozšírená a mnoho ľudí má výraznú závislosť (hašišizmus). Skôr alebo neskôr sa väčšina z nich pýta, „ako sa vzdialiť od marihuany“? Boj proti symptómom spojeným s abstinenčnými príznakmi a duševnými túžbami si vyžaduje pomoc odborníkov, ako aj účasť príbuzných a priateľov závislej osoby.

Hlavnou a nevyhnutnou podmienkou úspechu boja proti závislosti na marihuane je silná vôľa pacienta rozlúčiť sa raz a navždy so závislosťou. Liečba hašišov je často komplikovaná skutočnosťou, že pacienti odmietajú uznať existenciu problému.

Pokusy vyrovnať sa s týmto druhom závislosti „samy osebe“ sú so závažnými dôsledkami. Častými komplikáciami „domácej liečby“ sú alkoholizácia alebo prechod na iné psychotropné látky (často oveľa nebezpečnejšie).

Odporúča sa liečiť osoby s hašišom v klinickom prostredí. V nemocnici je pacient zbavený možnosti nájsť ďalšiu „dávku“ a okrem toho je neustále pod dohľadom kvalifikovaného zdravotníckeho personálu. V prípade výskytu telesných alebo duševných komplikácií mu bude okamžite poskytnutá nevyhnutná pomoc.

Skúsení psychoterapeuti v Alyklinickom centre pomáhajú ľuďom, ktorí sa snažia prekonať závislosť od marihuany. V priebehu individuálnych a skupinových lekcií sa drogovo závislí formujú tak, aby sa vrátili k normálnemu životnému štýlu. Dôležitým aspektom je práca psychológa s príbuznými pacienta. Ak z ich strany neexistuje komplexná podpora, je veľmi pravdepodobné, že osoba, ktorá sa ocitla v sociálnej izolácii, sa vráti k obvyklému spôsobu, ako sa vyhnúť problémom - to je marihuana.

Autorstvo a úprava textu:
Vedúci oddelenia psychiatrie a narkológie, MC Alkoklinik, psychiatricko-narkológ Popov A.G., lekársky psychiater-narkológ Serova L.A.

konzultovať
s odborníkom

v závislosti na tvorbe

V súčasnosti sa marihuana používa predovšetkým na fajčenie, aby sa dosiahol narkotický účinok. V minulosti sa konope v lekárskej oblasti používalo ako sedatívum a liek na bolesť. V niektorých zdravotníckych zariadeniach sa kanabisové prípravky používajú na zlepšenie chuti k jedlu u pacientov.

Účinok fajčenia marihuany sa vysvetľuje účinkom látok, ktoré tvoria rastlinu, na určité receptory. V konope, najmä v období kvitnutia, je tetrahydrokanabinol (THC) veľké množstvo - látka, ktorá ovplyvňuje fyziologický aj psychoemocionálny stav človeka. Táto zložka vyvoláva sekréciu serotonínu, znižuje aktivitu určitých nervových centier.

Medzi psychologické účinky marihuany patrí:

 • pocit eufórie
 • pokoj, nedostatok úzkosti, úzkosť,
 • risibility,
 • aktivácia vnímania,
 • zvýšená citlivosť na farby alebo zvuky.

Pokus vzdať sa závislosti po pravidelnom fajčení vedie k rozvoju abstinenčného syndrómu. Je to spôsobené skutočnosťou, že systematické užívanie drogy spôsobuje nezvratné účinky v práci kanabinoidných receptorov, čo znižuje ich citlivosť. Z tohto dôvodu je narkoman nútený zvýšiť dávku, aby sa dosiahol požadovaný účinok.

Je potrebné poznamenať, že abstinenčné príznaky pri ukončení fajčenia bylín sa vyznačujú skôr duševnými, ako fyziologickými poruchami. Výrazná psychologická závislosť, pri ktorej sa pacient nemôže dlho liečiť bez drogy, sa vyvinie do 2 rokov od začiatku prvého potiahnutia.

K stiahnutiu marihuany teda dochádza v dôsledku ukončenia používania omamnej látky, ktorá spôsobuje výraznú psychologickú závislosť, a preto ju sprevádzajú skôr psychoemotionické než fyzické poruchy.

Mäkké drogy: mýtus alebo realita?

Takýto výraz možno počuť pomerne často. Drogoví špecialisti sú však presvedčení, že distribútori liekov vynašli to, aby prilákali nováčikov. Nie každý sa odváži vyskúšať heroín a bezpečná burina je iná záležitosť. A iba tí, ktorí neustále pracujú v drogových centrách, vedia, že neexistujú žiadne ľahké a tvrdé drogy. Závislosť na marihuane sa vyrába rovnakým spôsobom ako na heroíne a akýmkoľvek iným spôsobom. Jednoducho buď je, alebo nie je. Nemôžete byť trochu feťák.

Je tu správnejšie hovoriť o javisku alebo skúsenosti so závislosťou. Čím silnejšie je liečivo, tým rýchlejšie sú ireverzibilné procesy v tele. V niektorých prípadoch sa závislosť môže vyvinúť od prvého času. Zbaviť sa jej však bude rovnako ťažké. Závislosť na marihuane sa pre človeka získava celkom hladko a nepostrehnuteľne. Toto je jeho nebezpečenstvo.

Všeobecný popis

Pozrime sa bližšie na to, o akú látku ide, odkiaľ pochádza a čo sa stane, keď sa použije s vaším telom. Je to prírodný rastlinný liek, sušené časti indického konope. Používa sa na fajčenie. Prírodné kanabinoidy spôsobujú u drogovo závislých neobvyklý stav.

Závislosť od marihuany sa vyvíja už nejaký čas. To vytvára ilúziu človeka, že situáciu úplne kontroluje a jeho telu sa nič nedeje. Ale nevyhnutne má nekontrolovanú túžbu užívať drogu. Táto túžba má psychologickú a fyzickú zložku.

Vývoj závislosti

Jednotlivé charakteristiky samozrejme zanechávajú svoju známku. Vo väčšine prípadov však závislosť závisí od jedného scenára. Užívanie začína pravidelnými, zriedkavými trikmi. Často sa konzumuje s alkoholom. Najprv človek fajčí, keď je ponúknutá. V tejto fáze sa formuje psychologická závislosť od trávy, ktorá sa vníma ako povinný atribút dovolenky a zábavy, spôsob odpočinku. Často sa stáva jediným možným.

Pravidelná konzumácia buriny je dôsledkom psychologickej závislosti. Kedy môžem s dôverou povedať, existuje nejaká závislosť od marihuany? Keď človek začína hľadať spôsoby, ako ho získať, keď ho používa nielen v spoločnosti, ale aj v spoločnosti.

Keď je tráva údená dvakrát týždenne alebo viac, začína sa formovať fyzická závislosť. Môže to trvať niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. V dôsledku toho sa túžba fajčiť objavuje každý deň alebo dokonca viackrát.

Abstinenčný syndróm

Niekedy si človek uvedomí, že jeho túžba po droge presahuje povolené limity a rozhodne sa nefajčiť. Alebo možno skončiť úplne. Tu môžete pochopiť, či existuje závislosť od marihuany. Prvé príznaky vysadenia bez trávy sa objavia po niekoľkých mesiacoch. A po šiestich mesiacoch používania bude fajčiar presne vedieť, čo je to odňatie. K konečnej formácii fyzickej závislosti dôjde do 2,5 roka. Potom už aj laik môže vidieť známky abstinenčného syndrómu alebo abstinenčného syndrómu. Nazýva sa to lámanie.

Dôvod je ten, že drogy sú zapojené do metabolických procesov v tele a stávajú sa ich povinnými účastníkmi. Pri prerušení liečby je potrebné, aby došlo k reverznej úprave. V tejto chvíli sa človek cíti bolestivé príznaky, nevoľnosť, nepohodlie. Zostanú dovtedy, kým všetky toxíny a toxíny konečne neopustia telo. Klasickým príkladom je kocovina.

Najlepšie je vedieť, že marihuana je návyková a nezachytáva sa pri reklame na „bezpečnú“ burinu na relaxáciu. Ak neskôr prídete na svoje zmysly, kontaktujte odborníkov, aby ste ich pomohli prekonať.

Ako marihuana funguje

Aby ste pochopili, čo sa deje v tele, musíte poznať účinok látok v ňom obsiahnutých na osobu. Začnime otázkou, ako zistíte, že váš príbuzný alebo priateľ začal fajčiť burinu. To je ľahko pochopiteľné mnohými vonkajšími prejavmi a správaním. Najviditeľnejším znakom sú sčervenané oči. Po fajčení je narkoman pokojný a uvoľnený, má dobrú náladu. Spravidla hovorí, nemôže sa smiať bez dôvodu. Stáva sa však, že melanchólia alebo smútok zaútočí.

Psychologická závislosť na marihuane je zo strany takmer neviditeľná. Príbuzní si môžu neskôr všimnúť narušenú koordináciu pohybov. Má zmätené myšlienky, človek hovorí bezvýznamnými frázami, ktoré nesúvisia s okolitou realitou alebo s témou konverzácie. Okrem toho z nej vychádza nepríjemný zápach spálenej trávy.

predávkovať

Osoba často nielen nevie, či je marihuana návyková, ale nemá ani predstavu o prijateľnom dávkovaní. Ak je prekročená, môže spadnúť do paranoja, je možný výskyt halucinácií. Najznámejším príznakom je zvýšená chuť do jedla. Osoba je pripravená jesť sladkosti takmer bez zastavenia.

Otrava po marihuane trvá asi dve hodiny. Po 30 minútach dosiahne svoj vrchol, po ktorom postupne klesá. Približne po 3 hodinách sa účinok ukončí a osoba je pritiahnutá k spánku. Opilosť fajčiarov bylín nie je taká silná ako pri použití syntetických drog, ale stále ju možno celkom ľahko rozoznať.

Znaky abstinenčných príznakov

Nie sú také jasné ako v prípade syntetických drog. To dáva osobe šancu vydržať stiahnutie a návrat do normálneho života, a to aj bez lekárskej pomoci. Musíte si však uvedomiť, že fyzická závislosť na marihuane sa vyskytuje pomerne rýchlo, doslova do jedného týždňa. Ale potom je všetko oveľa komplikovanejšie.

Človek sa dostane do stresovej situácie a uvedomí si, že mu zvyčajným spôsobom odpočíva. Na večierku pije alkohol a cíti sa, že túžba vzdať sa zlého návyku je slabšia. Najmä ak niekto z prostredia prenáša burinu.

Známky zrušenia

Rozbíjanie marihuany nie je tak akútne, aby predstavovalo nebezpečenstvo pre život a zdravie. Stále však má dosť živé a nepríjemné prejavy. Ak osoba, ktorá už má fyzickú závislosť, vynechala ďalšie fajčenie alebo ju vedome ukončila, možno očakávať nasledujúce príznaky:

 • Osoba má narušený spánok. Objaví sa nespavosť. V noci má nočné mory.
 • Bol zvyknutý na pocity eufórie, po ktorej nastal mierny smútok a apatia. Teraz, počas abstinenčného syndrómu, sa vyvíja skutočná depresia.
 • Počas abstinencie je pre človeka veľmi ťažké zamerať sa na niečo, o myšlienkach sa hovorí, že utekajú, pozornosť je rozptýlená.
 • Závislý je rýchlo zmiernený a podráždený. Človek postupne začína nervózne vyčerpanie.
 • Môže sa objaviť bolesť hlavy, hrudníka.

Ako dlho trvá lámanie

Toto je prvá otázka, ktorá trápi človeka, ktorý sa chce naučiť, ako sa zbaviť závislosti na marihuane. Najskôr je potrebné povedať, že stiahnutie z organizmu bude trvať dovtedy, kým toxíny opustia organizmus. Z tohto dôvodu sa detoxikácia môže zmierniť na klinike alebo doma.

Musíte sa prispôsobiť skutočnosti, že odstúpenie od zmluvy bude pokračovať ešte nejaký čas. Je to spôsobené skutočnosťou, že toxické produkty rozkladu psychoaktívnej látky sa hromadí v tukových tkanivách, pretože sú rozpustné v tukoch. Toto je nebezpečné a zdanlivo neškodné na prvý pohľad konope. Otrava tela sa tiahne po dlhú dobu, ale spätný proces nemôže byť jednoduchší.

Odstúpenie bude trvať tri dni až mesiac. Závisí to od intenzity fajčenia. Najťažšie je od tretieho do siedmeho dňa. V tejto chvíli si musíte nájsť zaujímavú lekciu a tiež sa uistiť, že marihuana nie je na dosah. Najlepšie je opustiť mesto, ísť kempovať, do hôr. Približne od druhého týždňa sa stav začína vracať do normálu. Nespavosť ustupuje, chuť do jedla sa vracia.

Čo ovplyvňuje rýchlosť eliminácie toxínov

Čím rýchlejšie sa človek cíti lepšie, tým je pravdepodobnejšie, že liečba závislosti na marihuane bude účinná. Preto by sa malo pamätať na to, že rýchlosť vylučovania lieku z tela a produkty rozkladu z tela ovplyvňujú nasledujúce faktory:

 • Záleží na sile byliny, množstve psychoaktívnej látky, ktorá vstupuje do tela.
 • Hmotnosť osoby hrá dôležitú úlohu, to znamená množstvo tukového tkaniva, v ktorom sú uložené metabolity liečiva.
 • Stav tela a rýchlosť metabolizmu.
 • Trvanie a frekvencia využívania trávy.

Ako tento proces urýchliť

Ak človek prestane fajčiť (kvôli závislosti od nikotínu), zhruba vie, čomu bude musieť čeliť. Nie je také ťažké prekonať fyzickú závislosť, skutočné problémy sa objavia o týždeň, keď je neodolateľná túžba relaxovať obvyklým spôsobom. Je potrebné nielen stanoviť úlohu pre seba, ale tiež nájsť vhodnú alternatívu.

Если серьезно задуматься, как вылечить зависимость от марихуаны, то начинаешь понимать, что это смена образа жизни, а порой и окружения. Только тогда процесс будет успешным, а результат длительным. Ak sa rozhodnete využiť služby narkológa na klinike, vykoná detoxikáciu pomocou kvapkadiel na báze fyziologického roztoku, s pridaním vitamínov B, ako aj iných liekov, ktoré obnovujú telesné funkcie.

Doma

Tu bude vhodné hovoriť iba o tom, čo je schopné stimulovať prirodzený detoxikačný proces. Aby ste nestratili motiváciu, nezabudnite, že sa snažíte poraziť závažnú závislosť. Fajčenie marihuany zabíja rovnako ako užívanie iných drog. Na zmiernenie príznakov abstinenčných príznakov je možné prijať nasledujúce opatrenia:

 • Musíte piť veľa obyčajnej čistej vody.
 • Zvýšené močenie tiež pomáha eliminovať toxíny. Preto sa odporúča piť zelený čaj alebo špeciálne bylinné prípravky.
 • Toxíny sa tiež vylučujú cez póry. Šport, kúpele a sauny sú preto vašimi najlepšími priateľmi. Musíte si však uvedomiť, že proces prechodu na zdravý životný štýl by mal byť pohodlný. Preto robte iba to, čo prináša potešenie. Môžete chodiť alebo plávať v bazéne, skúste zostať v saune na krátku dobu. Ak sa cítite normálne, môžete pokračovať.
 • Je potrebné dodržiavať diétu, ktorá stimuluje čistenie tela. Preto do stravy pridajte čo najviac ovocia, zeleniny a bobúľ.
 • Tukové jedlá, pečivo a chlieb sú z potravy najlepšie vylúčené. V tom istom zozname sú soda a káva.

Toto ešte nie je liečba závislosti, ale iba odstránenie následkov užívania drog. Pred nami je vážny blok práce, ktorý sa najlepšie vykonáva pod dohľadom psychoterapeuta alebo psychológa.

Ako liečiť závislosť na marihuane

V predvolenom nastavení osoba prechádza tromi fázami.

 1. Detoxikácia, ako je uvedené vyššie.
 2. Rehabilitácia, práca s mentálnou pripútanosťou a jej eliminácia.
 3. Návrat bývalého závislého do bežného života v spoločnosti.

Podmienky bohužiaľ najčastejšie neprispievajú ku kvalite každej z týchto etáp. Existuje niekoľko dôvodov. Detoxikácia je zvyčajne zložitá a zdĺhavá a musíte si uvedomiť, že v tomto období chce človek užívať drogu. Je tu ešte jeden bod. Pretože závislosť od marihuany je pomalá, pomoc sa často vyhľadáva veľmi neskoro. Zbavenie sa psychologickej závislosti bude preto ešte ťažšie, pretože zvyk je pevne zakorenený.

Sebakontrola závislosti málokedy dáva výsledky. Preto je najlepšie kontaktovať špecializované drogové rehabilitačné centrá. Pracujú tam profesionálni psychoterapeuti, ktorí pomáhajú stovkám ľudí s rovnakými problémami. Okrem toho tam často pracujú ľudia, ktorí často prešli rehabilitačným procesom. Toto sa oceňuje, pretože slúžia ako dôkaz, že program funguje. Mnoho ľudí počúva, ako skutočná osoba prešla od závislosti k triezvosti. Zvyčajne v takýchto centrách môžu narkomani žiť niekoľko mesiacov, po ktorých sa vracajú domov. Stále však majú príležitosť navštíviť stálych psychológov. Pravidelne prichádzajú na stretnutia s ním, zvyšujú ich šance na pokračovanie v triezvosti.

Známky užívania drog

Napriek skutočnosti, že účinok omamnej byliny je vo väčšine prípadov individuálny, existujú všeobecné znaky, ktoré môžu pomôcť určiť skutočnosť, že osoba je pod vplyvom tejto drogy. Škodlivé látky sa okamžite vstrebávajú do krvi cez ústnu sliznicu. Po 10 minútach pociťuje narkoman všetky potešenia z údeného jambu. Eufória zo spotrebovaného hashu trvá 2 až 6 hodín.

Fajčenie byliniek sprevádzajú tieto príznaky:

 • zrýchlené dýchanie
 • búšenie srdca,
 • arytmia,
 • vysoký krvný tlak
 • vazodilatácia (vrátane očného bielka),
 • prudký nárast chuti do jedla,
 • zvýšené vnímanie farieb a zvuku,
 • nálada
 • pocit vnútorného uvoľnenia
 • nadmerná emancipácia,
 • zvýšená spoločenská schopnosť.

Ak závislý užil veľkú dávku drogy alebo kombinoval bylinu s alkoholom, správanie fajčiara sa dramaticky zmenilo. Človek sa stáva agresívnym, podráždeným, nahnevaným a nekontrolovateľným. Dnes prebieha aktívna diskusia o tom, či je marihuana návyková. Väčšina lekárov je podľa ich názoru jednoznačná - droga môže vyvolať vývoj závislosti na kanabinoidoch.

Vplyv na fyzické zdravie

Závislosť od konope nie je okamžite zrejmá, takže veľa ľudí, ktorí práve začínajú užívať drogu, si ani neuvedomuje, aký negatívny vplyv na ne má. Zatiaľ čo závislý má eufóriu, marihuana spôsobuje nezvratné zmeny v jeho tele:

 • mozgová aktivita je narušená,
 • úroveň mentálneho vnímania klesá
 • nervové bunky odumierajú.

Konečným a nezvratným výsledkom môže byť demencia, ktorá sa vyvíja aj u mladých ľudí.

Fajčenie kanabisu tiež poškodzuje fungovanie vnútorných systémov tela. Kanabinoidy, absorbované do krvi, okamžite otrávia orgány gastrointestinálneho traktu, ovplyvňujú nervový a kardiovaskulárny systém, pľúca a priedušiek, negatívne ovplyvňujú reprodukčnú funkciu tela. Táto narkotická látka ničí DNA bunky, čo znižuje obranyschopnosť a imunitu tela.

Ľudia trpiaci pľúcnymi chorobami sú vystavení zvýšenému riziku: toxíny môžu spôsobiť rozvoj ireverzibilných patológií v dýchacom systéme. Fajčenie kanabisu vyvoláva rozvoj chronickej faryngitídy, pneumónie a tuberkulózy.

Droga tiež negatívne ovplyvňuje ľudskú sexuálnu sféru. Okrem toho, že fajčenie kanabisu spôsobuje zníženie sexuálnej túžby, môže viesť aj k neplodnosti, pretože dochádza k narušeniu reprodukčných orgánov. Droga je zvlášť škodlivá pre ženy, ktoré sa pripravujú na matky, pretože môže vyvolať nezvratné zmeny vo vývoji plodu. Marihuana je tiež nebezpečná pre zdravie mužov. Pod jeho vplyvom je hladina pohlavných hormónov výrazne znížená, čo v priebehu času môže viesť k impotencii.

Škodlivé látky spôsobujú u návykových látok bludné stavy, zhoršujú myslenie a stratu pamäti. Abstinenčný syndróm spôsobený marihuanou sa vyznačuje takým nestabilným stavom psychiky, že môže viesť dokonca k schizofrénii.

Poškodenie duševného zdravia

Hašovacia závislosť na drogách má také škody na fyzickom zdraví človeka, že niekedy už nie je možné telo obnoviť. Aby sa úplne odstránili deštruktívne následky užívania kanabisu, vyžaduje sa intenzívna rehabilitácia pod dohľadom lekárov na niekoľko rokov.

Neustále fajčenie hash úplne mení myseľ fajčiara. Keď si človek zvykne na drogu, prestane normálne žiť. Všetky jeho záujmy sú obmedzené iba ďalšou dávkou. Fajčenie marihuany ovplyvňuje narkomana natoľko, že odmieta pracovať, ničí svoju rodinu, prestáva komunikovať s priateľmi a známymi. Bez dávky závislí zažívajú extrémny stres, trpia halucináciami a nervovými poruchami.

Neustálym fajčením konope si človek zvykne nielen na pôsobenie tejto drogy, ale aj v neustálej túžbe dosiahnuť eufóriu začína používať ďalšie druhy toxických látok - kokaín a heroín. Stáva sa tiež, že stiahnutie kanabisu vedie človeka k spáchaniu trestného činu, v dôsledku čoho končí vo väzení.

Bez ohľadu na to, ako sa súčasná situácia môže zdať zložitá, existuje množstvo metód, ktoré sa úspešne používajú na liečbu závislosti na marihuane. Čím skôr vyhľadáte lekársku pomoc, tým rýchlejšie a účinnejšie bude vaše zotavenie.

Odhaľovanie mýtov

Fajčenie kanabisu sprevádza veľa mýtov. Zistíme, ktoré z týchto faktov sú chybné.

 1. Konope nie je návykové. Toto je mýtus. Pretože liek má silný účinok na organizmus, jeho použitie môže spôsobiť nielen závislosť, ale tiež vyvolá skutočné zrútenie, ktoré je sprevádzané nepríjemnými pocitmi, ktoré človeka nútia prijať novú dávku.
 2. Tabak je pre organizmus škodlivejší ako marihuana. Toto je mylná predstava. Pretože konope fajčí bez ďalšieho filtra, toxické látky vstupujú priamo do krvi drogovo závislého a otrávia jeho pľúca, priedušky a ďalšie orgány.
 3. Pri hashe nemôže dôjsť k predávkovaniu. Letálna dávka hashu je 40-krát vyššia ako dávka, ktorá spôsobuje intoxikáciu liekom. Inými slovami, teoreticky je možná smrť, ale takmer toľko hashovania, ktoré nie je možné použiť. Fajčenie kanabisu však negatívne vplýva na organizmus a spôsobuje zhoršenie chronických chorôb. V dôsledku toho sa u osoby, ktorá prehnane fajčila, vyvinú patologické stavy vedúce k smrti.
 4. Fajčenie drog neovplyvňuje vedenie vozidla. Mýtus. Podľa posledných štúdií, ak sa človek, ktorý fajčil „jamb“, dostane za volant, potom je druhý deň v nebezpečenstve, pretože riziko, že sa stane účastníkom dopravnej nehody, sa zvyšuje takmer dvakrát. Droga spôsobuje u človeka inhibíciu reakcií, čo negatívne ovplyvňuje jeho schopnosť viesť vozidlo.

Liečebné metódy

Liečba závislosti na hašišoch sa lieči na špecializovaných klinikách pod dohľadom narkológa. Terapia zahŕňa tri hlavné štádiá, ktoré sú zamerané na očistu tela postihnutého drogami, na obnovu poškodených orgánov a psychologickú rehabilitáciu.

 1. Detoxikácia tela. V prvej fáze lekári používajú rôzne lieky na rýchle a efektívne čistenie tela od toxických látok. Na tento účel sa pacientovi predpisujú rôzne kvapkadlá, predpisujú sa lieky, ktoré odstraňujú toxíny z obehového systému. Na tieto účely sa často používajú postupy, ako je hemodialýza a plazmaferéza.
 2. Liečba drogami. Pretože závislosť od marihuany je vysoko návyková a abstinenčný syndróm spôsobuje poruchu vo vnútorných orgánoch, lekári v druhom štádiu liečby individuálne vyberajú skupinu liekov, aby obnovili fungovanie endokrinného, ​​srdcového a nervového systému a normalizovali fungovanie gastrointestinálneho traktu.
 3. Psychologická rehabilitácia. Bezpochyby navštevuje osoba závislá od hash psychoterapeuta, pretože drogová závislosť je vo väčšine prípadov založená na zraneniach detí, dlhotrvajúcich obavách a komplexoch, nevyriešených rodinných problémoch. Po prvej konzultácii lekár rozhodne, ktoré liečebné metódy použije. Môže ísť o individuálne hodiny alebo skupinové stretnutia, počas ktorých sa budú ľudia s drogovou závislosťou navzájom podporovať a pomáhať si. Často používali hypnózu a rôzne meditačné techniky. Na konci rehabilitácie bývalý narkoman naďalej udržiava vzťahy so svojím psychoterapeutom, pretože je možné opakované poruchy a depresie. Na zlepšenie ich pohody psychológovia odporúčajú, aby ľudia závislí od fajčenia kanabisu chodili každý deň, počúvali príjemnú a radostnú hudbu, komunikovali iba s priateľmi, ktorí neužívajú drogy, zapájajú sa do intenzívnej fyzickej aktivity a uchovávali si denník o svojom úspechu.

Fajčenie kanabisu je zlý zvyk, ktorý môže úplne zničiť život človeka. Konope, podobne ako iné omamné látky, je veľmi návykové. Ak nedostane ďalšiu dávku lieku, človek zažije skutočné zlyhanie. Fajčenie kanabisu často spôsobuje nezvratné zmeny v tele. Prekonanie závislosti nie je ľahké, ale možné. Existuje mnoho rôznych terapeutických metód, ktoré účinne pomáhajú pacientovi vyrovnať sa s touto závislosťou.

Abstinenčný syndróm

Syndróm abstinenčného syndrómu sa vyskytuje u každého človeka, ktorý fajčil marihuanu po dlhú dobu. V prípade abstinenčného syndrómu konope je charakteristické krátke trvanie.

Krízové ​​obdobie sprevádzané najintenzívnejšími príznakmi môže trvať niekoľko hodín až 5 dní. Všetko záleží na tom, ako často av akom množstve pacient liek užíval. V priemere syndróm trvá až mesiac, ale niektoré príznaky sa môžu objaviť oveľa dlhšie.

Abstinenčný syndróm je sprevádzaný takýmito fyziologickými prejavmi:

 • zvýšené potenie,
 • chvenie v končatinách
 • úplná alebo čiastočná strata chuti do jedla,
 • nevoľnosť,
 • poruchy defekácie
 • bolesť kĺbov alebo svalov.

Počas obdobia odvykania od fajčenia má človek veľa výrazných duševných porúch a porúch, ktorých súhrn sa nazýva astenický syndróm. Ostré prerušenie stimulácie kanabinoidných receptorov súčasne so znížením produkcie serotonínu vedie spravidla k rozvoju depresie. V takom prípade je pacient podráždený, agresívny. Existuje výrazná úzkosť, úzkosť, strach.

Okrem toho, abstinenčné príznaky z marihuany sa vyznačujú poruchou pamäti, zníženou výkonnosťou. Pacientovi chýba motivácia vykonávať každodenné činnosti alebo individuálne hygienické postupy. Vedomie človeka v tomto okamihu môže byť rozmazané, znížená pohyblivosť, pacient prakticky nehovorí.

Odmietnutie marihuany je vo všeobecnosti relatívne mierne v porovnaní s väčšinou ostatných opioidných látok. Závažné príznaky vo forme syndrómov silnej bolesti, záchvatov, intoxikácie sa vyskytujú u malého počtu pacientov. Symptómy sú najzávažnejšie asi 10 dní po ukončení používania.

Duševné poruchy

Vo väčšine prípadov intoxikácia marihuanou spôsobuje zmenu vedomia, pri ktorej je narušené normálne vnímanie sveta. Tento proces sa vyskytuje pri použití takmer akejkoľvek omamnej látky, ako aj pri ťažkej intoxikácii alkoholom.

Fajčenie marihuany spôsobuje, že pacienti majú pocit, že čas beží pomaly. Z tohto dôvodu narkoman zvyšuje vizuálnu a zvukovú citlivosť. V stave intoxikácie osoba dlhodobo zameriava pozornosť na podrobnosti, ktoré nie sú vidieť, keď sú triezvy.

Pri dlhodobom používaní majú pacienti často spätnú väzbu, zatiaľ čo u pacienta dochádza k falošným pocitom z buriny, zatiaľ čo je v úplne triezvym stave. Tento jav často sprevádza abstinenčné príznaky hashizmom.

Dlhodobé užívanie marihuany vedie k negatívnym následkom, pretože drogová závislosť má vplyv na celé telo, spôsobuje duševné poruchy.

Liečebné vlastnosti

Hlavným problémom terapeutického procesu je to, že pacient závislý od marihuany vo väčšine prípadov neuznáva existenciu problému. Systematické fajčenie vysvetľuje túžbu relaxovať, vzdať sa každodenných problémov, vyskúšať niečo nové, inšpirovať sa tvorivou činnosťou.

Ďalší problém súvisí s farmakologickými vlastnosťami THC - hlavnej aktívnej zložky liečiva. Má schopnosť akumulovať sa v tkanivách, a preto sa vylučuje na dlhú dobu po zastavení príjmu.

Hlavné odporúčania pre liečbu:

 1. Prevencia prerušenia. Počas obdobia závažných abstinenčných príznakov je veľa závislých v pokušení znova fajčiť konope, aby odstránili bolestivé príznaky. Je nevyhnutné prekonať túto túžbu. Aby ste to dosiahli, musíte sa rozptýliť inými aktivitami, aktívnymi hrami, prechádzkami po preplnených miestach, návštevou kultúrnych podujatí.
 2. Zmena prostredia. Najčastejšie tí istí narkomani vstupujú do komunikačného kruhu osoby závislej od drog. Aby ste eliminovali závislosť a zvládli odstúpenie od zmluvy bez prerušenia, musíte odmietnuť zostať v spoločnosti ľudí, ktorí užívajú drogy. Z tohto dôvodu sa veľa drogovo závislých doslova izoluje. To je tiež zlé, pretože vonkajšia podpora je rozhodujúca. Odporúča sa častejšie komunikovať s blízkymi príbuznými, priateľmi a známymi, ktorí nie sú užívateľmi drog.
 3. Prijímanie liekov. V niektorých prípadoch sa u pacienta vyskytnú abstinenčné príznaky a zbavuje sa závislosti bez pomoci liekov. Avšak pri kontakte s lekárom sú narkomanovi predpisované lieky, ktoré odstraňujú bolesť, príznaky intoxikácie. Pri liečbe drogovej závislosti sa často používajú aj vitamínové komplexy, fytopreparácie.
 4. Psychologická pomoc. Návšteva psychológa je účinnou liečbou abstinenčných príznakov a drogovej závislosti. Práca s psychoterapeutom vám umožňuje meniť priority, vytvárať motiváciu pre život bez drog, znižovať negatívny vplyv na charakter a osobné vlastnosti.

Liečba abstinenčného syndrómu je teda zložitý proces, ktorý pomáha eliminovať závislosť.

Pin
Send
Share
Send
Send