Užitočné tipy

5 spôsobov, ako pomôcť vášmu teenagerovi získať dôveru

Pin
Send
Share
Send
Send


Dospievanie je ako zóna súmraku, pretože vaše dieťa už nie je dieťaťom, ale tiež nie je dospelým. Väčšina adolescentov je zmätená, neistá a nevedomá. Ale ako rodič môžete pomôcť svojmu dospievajúcemu získať, rozvíjať a posilňovať sebavedomie. Pamätajte si, že spôsob, akým si dnes robíte dieťa, ovplyvní priebeh jeho celého budúceho života. Preto je nesmierne dôležité v ňom rozvíjať sebaúctu a primeranú sebaúctu.

Čo je to sebavedomie?

Nie je žiadnym tajomstvom, že sebavedomie je najdôležitejším kľúčom k úspechu v živote. Sebadôvera je to, čo človek cíti, vnímajúc seba, je to jeho pozitívne hodnotenie jeho schopností a schopností.

 • Sebadôvera ovplyvňuje to, ako človek koná verejne, v ľuďoch.
 • Jasne odráža aj činy a správanie človeka.
 • Zdravý pocit sebavedomia hrá dôležitú úlohu pri formovaní vašej osobnosti.
 • Pozitívny vývoj pocitu sebavedomia priamo ovplyvňuje mieru ľudského šťastia.

Prečo teenager potrebuje sebavedomie?

Sebadôvera dáva teenagerovi príležitosť odvážne čeliť všetkým problémom a neistotám života, ako aj lepšie prekonať všetky sklamania, pády a pády.

 • Vzťahy, emócie, tlak kolegov, konkurencia a vysoké očakávania môžu vážne otriasť sebavedomím teenagerov.
 • Pozitívne sebavedomie mu pomáha dosiahnuť jeho ašpirácie a ciele v živote.
 • Sebaúcta pomáha teenagerovi nadviazať spojenie a vzťahy, stať sa šťastným a vnútorne silným človekom.

Úloha rodičov pri sebavedomí adolescentov

Úloha rodičov je najdôležitejšia v sebavedomí adolescentov. Vaša podpora je z dlhodobého hľadiska schopná pomôcť dospievateľovi vytvoriť si svoju osobnosť.

 • Tínedžer je najviac ovplyvnený vašimi činmi a slovami.
 • Spôsob, akým k nemu pristupujete, a spôsob, akým ho učíte, má priamy vplyv na jeho úroveň sebavedomia.
 • Spôsob, akým sa vzťahujú k mladistvému, stanovuje kritériá, aby sa k nemu mohli vzťahovať aj iní ľudia!

Desať tipov, ako zvýšiť pocit sebavedomia mladistvých

V dospievaní sa dieťa transformuje na dospelého. A iba rodičia majú potrebné nástroje, ktoré mu môžu pomôcť prejsť týmto citlivým procesom (napríklad trpezlivosť a vytrvalosť). Nasleduje niekoľko najjednoduchších a najužitočnejších tipov, ako rozvíjať sebavedomie vášho tínedžera.

1. Prejavte úctu teenagerovi. Nezabudnite, že skôr, ako už nie ste dieťaťom, ale takmer dospelým človekom, zaslúži si rešpekt ako každý dospelý.

 • Keď hovoríte s tínedžerom, vždy prejavujte úctu. Nedovoľte, aby ste arogantný alebo opovrhujúci tón!
 • Vždy rešpektujte problémy a obavy mladistvého. Jeho starosti a obavy nikdy nepovažujte za detské úzkosti.

2. Chvála teenagerovi často. Často by ste mali dieťa chváliť. Buďte štedrí s úprimnými komplimentmi.

 • Keď chválite tínedžera za niečo dobré, zvyšuje to jeho sebavedomie v nebi a nabáda ho, aby nabudúce urobil ešte lepšie.
 • Vždy vyjadrujte svoj pozitívny postoj a nechajte dieťa pochopiť, aké dobré je, že ho máte a koľko ste na to hrdí.

3. Vyhnite sa kritike. Snažte sa vyhnúť čo najväčšej kritike svojho dieťaťa. Kritika môže poškodiť sebaúctu teenagerov.

 • Ak nesúhlasíte alebo sa vám nepáči niečo, do čoho sa váš teenager zapája, urobte si čas a sadnite si s ním o ňom.
 • Dospievajúci často kritizujú výsmech alebo sa ich snažia hanbiť. Ak je však kritika nevyhnutná, skúste pozorne sledovať svoj tón.

4. Povzbudzujte mimoškolské aktivity vášho dieťaťa. Teenager potrebuje nejaký koníček.

 • Podporte jeho účasť na rôznych činnostiach. Je dôležité, aby teenager uspel v tom, čo miluje.
 • Mimoškolské aktivity sú vynikajúcou príležitosťou na zistenie úspechu, víťazstva, neúspechu, problémov. Takéto činnosti zvyšujú sebadôveru tínedžerov.
 • Mimoškolské aktivity rozvíjajú pozitívneho tímového ducha a pomáhajú vám naučiť sa spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa.

5. Udržujte priateľstvo tínedžera. Nebudete mať možnosť ovládať, menovať a vyberať priateľov svojho dieťaťa. Lepšie ho naučte úcte a prijatiu.

 • Vzájomné porozumenie a rešpekt sú dôležité v každom vzťahu. Naučte svojho tínedžera hodnotiť svojich priateľov.
 • Kruh ich priateľov tiež ovplyvňuje ich sebavedomie. Povedzte mu, aký je rozdiel medzi dobrými a zlými.

6. Na vzhľade nezáleží. Väčšina dospievajúcich je pod tlakom rovesníkov. Pre nich je vzhľad veľmi dôležitý. Túžia vyzerať ako modely a celebrity, a keď nedokážu dosiahnuť to, čo chcú, a získať jasný, pôsobivý a nezabudnuteľný vzhľad, ich sebadôvera rýchlo klesá.

 • Je dôležité dieťaťu vysvetliť, že vzhľad nie je dôležitý.
 • Na čom skutočne záleží, sú dobré mravy, hygiena, čistá a zdravá myseľ a telo.

7. Zamerajte sa na silné stránky dieťaťa. Naučte svojho dospievajúceho, aby sa sústredil na svoje silné stránky. Nikdy to porovnávať s rovesníkmi, priateľmi, súrodencami alebo bratrancami.

 • Váš dospievajúci by si mal uvedomiť, že každý človek má svoje silné stránky, porovnávanie iba podporuje hospodársku súťaž a neprináša výhody.
 • Mal by tiež pochopiť, že musíte súťažiť iba so sebou a skvelý spôsob, ako zlepšiť svoje vlastné výsledky, je zamerať sa na svoje silné stránky.

8. Naučte svojho teenagera, aby bol silný. Pomôžte dospievajúcemu vyvinúť určitú imunitu v súvislosti so škádlením alebo volaním mien rovesníkov alebo iných ľudí. Napodobňovanie ovplyvňuje sebadôveru každého tínedžera.

 • Dobrým pravidlom života je „Vytrvalo vydržať skúšky a skryť svoje pocity pred priateľským úsmevom.“ Dospievajúci sa musí naučiť do určitej miery tolerovať negatívne emócie bez straty pokoja.
 • Váš teenager by mal vedieť, že slovné šikanovanie neubližuje, a nemalo by to nijakým spôsobom ovplyvniť jeho sebavedomie.

9. Vyhľadajte odbornú pomoc. Ak váš dospievajúci trpí vážnou nedôverou a toto začína mať vplyv na jeho akademický výkon a / alebo spoločenský život, možno budete potrebovať pomoc z vonkajších zdrojov.

 • Spočiatku sa môžete pokúsiť nájsť spôsoby, ako vyriešiť problém v rodinnej rade s príbuznými.
 • Ak to nepomôže, je lepšie vyhľadať odbornú pomoc, ktorá identifikuje skutočnú príčinu pochybností a pomôže dieťaťu zbaviť sa nízkej sebaúcty.

10. Podporte tínedžera. Pravdepodobne si neviete predstaviť, ako jednoduché, bežné gestá a slová môžu posilniť sebavedomie vášho dieťaťa. Dospievajúci musí pochopiť, že v každom okamihu ste pripravení mu pomôcť bez ohľadu na to.

 • Vaša podpora môže pôsobiť ako katalyzátor sebadôvery vášho tínedžera.
 • Ak dieťa vie, že má podporu a môže sa na vás spoľahnúť a spoľahnúť sa na vašu pomoc, pokúsi sa prekonať životné ťažkosti ešte väčšou silou a sebavedomím.

Pokúste sa zdvorilo a zdvorilo vyriešiť akékoľvek ťažkosti s výchovou tínedžera. Pamätajte, že toto je len určitá etapa života av blízkej budúcnosti to skončí. Pamätajte, že problémy s dospievaním a úzkosti sú súčasťou procesu pestovania. Len buďte trpezliví a pomáhajte svojmu dieťaťu so všetkou úprimnosťou.

1. Choďte na šport

Je dôležité, aby dospievajúci pravidelne cvičili, najmä vzhľadom na ich tendenciu sedieť pred obrazovkou. Štúdie ukazujú, že fyzická aktivita sama osebe zlepšuje sebapoznávanie detí a dospievajúcich. Okrem toho sú dôležité podmienky, v ktorých sa konajú športy. Dospievajúci, ktorí pracujú pod vedením trénera vo vzdelávacej inštitúcii alebo v telocvični, vykazujú viditeľnejšie zlepšenie sebapoznania ako tí, ktorí pracujú doma.

V tomto veku sa veľká pozornosť venuje ich vlastnej príťažlivosti a atletickej forme - mnohí dospievajúci sú nespokojní so svojím vzhľadom. Pravidelné športové aktivity zabíjajú dva vtáky jedným kameňom, čím sa zlepšuje postava aj psychický stav. Keď deti vystúpia z domu a začnú sa pohybovať, cítia sa silnejšie, zdravšie a schopnejšie. Preto je také dôležité udržiavať a rozvíjať športové programy v učebných osnovách a mimo nich.

2. Zamerajte sa na súcit

Vďaka zameraniu na sebaúctu sa dospievajúci neustále pýtajú: „Čo som dosiahol?“, „Som dosť dobrý?“, „Ako vyzerám v porovnaní s ostatnými?“ Psychológ Christine Neff radí, aby prestal súdiť sám seba a sústredil sa na seba-súcit, to znamená, zaobchádza sa s láskavosťou a prijatím.

Štúdie spájajú sociálne médiá s depresiou

Súcit považuje za zdravú alternatívu nekonečnej rasy za výsledky, od ktorých závisí sebaúcta. Christine vykonala štúdiu a zistila, že dospievajúci s vyššou mierou súcitu vykazujú vyššiu úroveň pohody. Prijímajú svoje nedostatky a chápu, že ich problémy a problémy sú úplne rovnaké ako problémy a problémy ostatných ľudí. Takéto deti sa správajú k sebe láskavo a v ťažkej situácii sa podporujú, akoby boli ich najlepším priateľom.

3. Neporovnávajte sa s ostatnými

Tínedžeri sa veľmi zaujímajú o rozdiely medzi sebou a ostatnými deťmi. Sociálne siete tento problém zhoršujú. Štúdie dokazujú spojenie medzi sociálnymi sieťami a depresiou, úzkosťou, osamelosťou a strachom z toho, že medzi tínedžermi niečo chýba. Deti sa rozčuľujú, keď ich príspevky nedostanú toľko rád, ako majú priatelia, a cítia sa izolované, keď uvidia fotografie, kde sa spolužiaci bavia bez nich.

K porovnávaniu v sociálnej oblasti prispieva aj situácia v škole: verejné triedenie, označovanie a hodnotenie v závislosti od akademického výkonu. To všetko narúša prirodzený proces učenia, bráni deťom v experimentovaní a chybách.

Na zníženie sociálneho tlaku v škole sa môže použiť alternatívny prístup: neverejniť ročníky verejne, poskytnúť príležitosť na opätovné overenie a správne priradenie, neklasifikovať deti podľa ich schopností, zamerať sa na individuálny vývoj a pokrok každého dieťaťa a uznať malé úspechy.

4. Budovanie na silných stránkach

Venujte pozornosť talentu a záujmom teenagerov, pomôžte mu rozvíjať svoje silné stránky. Jeho synovi možno nie je daný šport, ale rozsvieti sa pri práci na školskom vedeckom projekte. Možno vo vašej triede za posledným stolom je uhlový deviaty porovnávač, ktorý sa bojí odpovedať na tabuľu, ale ohromuje vás svojimi esejmi.

Výskumníčka Susan Harter študovala adolescentnú sebaúctu a sebapoznanie už mnoho rokov. Tvrdí, že sebaúcta závisí od ôsmich oblastí: fyzické a akademické schopnosti, behaviorálne zručnosti, spoločenské prijatie, blízke priateľstvá, romantická príťažlivosť, spokojnosť s prácou a fyzická príťažlivosť.

Porozprávajte sa s mladistvými, zistite, aké sú ich osobné hodnoty a priority.

Zdieľajte s nimi testy, ktoré odhaľujú silné osobné vlastnosti, ako sú odvaha, čestnosť a vodcovské schopnosti. Zapojte sa do aktivít, ktoré pomôžu rozvíjať tieto talenty. Zdôraznite a propagujte schopnosti a záujmy, aby ste im mohli pomôcť cítiť sebavedomejšie a inšpirovanejšie.

5. Pomôžte cudzincom

Štúdia uskutočnená v roku 2017 s 681 dospievajúcimi vo veku 11 až 14 rokov ukázala, že deti, ktoré pomáhajú cudzincom, zlepšujú svoje sebapoznanie. Nedávno sa mi podarilo na vlastné oči vidieť potvrdenie tejto teórie.

Minulý piatok som sledoval, ako moja dcéra a jej priatelia vykonávajú projekt Zmena sveta. Učiteľ sociálnych vied dal úlohu ôsmim porovnávačom: zvoliť smer udržateľného rozvoja, študovať problém a možné riešenia, naplánovať program aktivít a uviesť plán do praxe.

Mnoho dospievajúcich trpí úzkosťou a perfekcionizmom

V dôsledku toho strávili študenti stredných škôl celý deň zbieraním hlasov susedov na podporu činností na ochranu cudzincov, ako sú miestni utečenci a mládež bez domova. Deti sa tiež postavili proti pokusom na zvieratách. Nikdy som nevidel svoju dcéru a jej priateľov tak energický, sebavedomý a zapojený do spoločnosti.

Mnoho dospievajúcich trpí úzkosťou a perfekcionizmom a naším prvým impulzom je zasiahnuť a vyriešiť ich problém. Účinnejším prístupom je však povzbudiť a pomôcť rozvíjať silné stránky, ktoré ich budú podporovať počas celého života.

Amy L. Willow - učiteľ-psychológ v Centre for Higher Good Science na University of California v Berkeley.

Pin
Send
Share
Send
Send