Užitočné tipy

Ako sa vysporiadať s ľuďmi, ktorí vás obťažujú

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak sa chcete vysporiadať s nepríjemnými ľuďmi, musíte vypracovať flexibilnú stratégiu. Existuje mnoho spôsobov, medzi ktorými si môžete vybrať ten najlepší pre seba: od otvorenej konfrontácie po sebareflexiu. Podľa okolností psychológovia odporúčajú používať rôzne metódy konfrontácie.

Veľký význam má význam vzťahov. Napríklad, ak ste naštvaní milovanými, budete ako posledný premýšľať o otvorenej konfrontácii. Môže to viesť k narušeniu alebo ukončeniu vzťahu. Keď pocity náklonnosti a lásky sú jedným z faktorov, ktoré k tomu prispievajú, majú ľudia tendenciu vyvinúť určité úsilie na vyriešenie konfliktov prostredníctvom rokovaní. Podráždenie na pracovisku sa najľahšie prekoná ignorovaním nevhodnej osoby alebo zastrašovacej stratégie. Väčšina ľudí bohužiaľ uplatňuje rovnakú taktiku na všetky kategórie vonkajších podnetov. Preto často zlyhávajú. Napríklad študenti nemôžu „stáť na zemi“ tým, že prejavia otvorenú konfrontáciu proti učiteľovi. Je to plné vylúčenia z univerzity alebo úderu do povesti.

Zastrašovacia stratégia

Táto stratégia konfrontácie obťažujúcich ľudí je dobrá v súťažení v rámci konkrétnej skupiny, ktorá sleduje rovnaký cieľ. Najlepším spôsobom, ako eliminovať vonkajšie podnety, je zabrániť útokom. Musíte sa zásobiť spravodlivým množstvom autority a vytvoriť dojem, že ste silnejší a silnejší ako skutočne. V kolektíve práce ľudia používajú rôzne triky a triky. Nech sa hovorí, že ste ľahko vzrušujúca, škandalózna a nevyvážená osoba, a potom sa otravná osoba pokúsi držať ďalej od vás.

Stratégia „oko za oko“ vyžaduje spoločnú spoluprácu a stráca svoj význam, pokiaľ ide o náhodný stimul (málo známy človek, ktorý sa s vami stretol na ulici). Vašou úlohou je zabrániť nepríjemnému správaniu kolegy, takže prvým krokom bude váš. Táto taktika je pomerne flexibilná. Častejšie ako nemusíte robiť nijaké indikatívne činy, stačí vyrovnať strach svojho oponenta z neistoty.

Pod taktikou boja sa označuje akékoľvek použitie agresie, ktoré prinúti nepríjemnú osobnosť opustiť svoje správanie. Táto osoba musí pochopiť: všetko, čo robí, sa skôr alebo neskôr proti nemu obráti. Muži, ktorí bojujú za vedenie v určitej skupine, často využívajú mocenské postavenie na upokojenie osoby, ktorá ich urazila. Ženy sa uchyľujú k jemnejším metódam konfrontácie: klebety, manipulácie alebo hrozby žalovaním. Nezmení to podstatu toho, kto ťa otravuje, ale núti ho zostať ďalej od teba. Všetky tieto opatrenia však majú značný nedostatok: často vedú k otvorenej konfrontácii.

Na druhom póle z boja je útek. Táto stratégia sa líši v závislosti od stupňa neochoty kontaktovať osobu. Napríklad, keď v obchode uvidíte nepríjemnú tvár, urobíte všetko preto, aby ste sa s ním pri stretnutí nestretli. Môže k tomu dôjsť aj medzi manželmi, ktorí sú unavení z bývania v hádkach, ale nechcú sedieť pri rokovacom stole. Výsledkom je, že ľudia žijú pod jednou strechou, ale v rôznych izbách a nehovoria navzájom. Keď sa však pokúsite problém ignorovať, nikde nezmizne. Časom eskaluje let do studenej vojny. Ak je pre vás dôležitá osoba, ktorej sa snažíte vyhnúť, toto opatrenie nie je vhodné, pretože nevyhnutne vedie ku kolapsu vzťahov.

„Tichšie ako voda, nižšie ako tráva“

Ďalšia metóda úniku, ktorá sa uplatňuje, ak ste vy a osoba, ktorá vás obťažuje, na rôznych póloch autority. Napríklad, keď vás šéf otravuje, ste nútení sedieť na stretnutí ticho, bez toho, aby ste upútali pozornosť, aby ste na svoju adresu nedostali ďalšiu dávku negativity. Táto metóda sa dá ľahko použiť vo virtuálnej komunikácii, keď v skupinovom chate ignorujete ďalšie písmeno. To je prijateľné pri interakcii s cudzími ľuďmi, keď sa vám nepáči ich vzdorné správanie. Nie ste terčom útokov a nechceli vás obťažovať hlasnou hudbou, napriek tomu to urobili. Upokojujete sa a čakáte, kým opustí toto miesto skupina mladých ľudí.

Existujú situácie, keď ste nútení znášať nepríjemné správanie ostatných ľudí. Napríklad nechcete chodiť na nejaké spoločenské udalosti, ale robíte to kvôli štúdiu alebo budúcej kariére. Znášate všetky tieto pompeje, formality a dokonca sa na seba zameriavate na konkrétny účel. Budete mať šťastie, ak ľudia, ktorí vás otravujú, prežijú krátku dobu trpezlivosť.

Povedzte to všetko osobne

Tento spôsob riešenia problému je najjednoduchší, ale zároveň komplikovaný. Po prvé, človek musí mať určitú odvahu, aby mohol osobne vyjadriť negatívne stanovisko. Po druhé, musíte byť pripravení na skutočnosť, že vaše slová spôsobia búrlivú odpoveď. Protivník vás môže zasiahnuť, uraziť, vyhodiť škandál alebo spôsobiť veľa problémov, najmä ak ste spojení s niečím, napríklad s rodinnými väzbami alebo prácou.

Existuje tiež nebezpečenstvo, že vás niekto úmyselne obťažuje. A ubezpečí sa, že uspeje, bude ťa aj naďalej škodiť ešte väčšou horlivosťou.

Ak vás však niekto neúmyselne obťažuje a vy mu poviete priaznivou formou, možno zmení svoje správanie.

Obťažovať v reakcii

Ak vás niekto úmyselne obťažuje, môžete ho na oplátku obťažovať, to znamená odpovedať mu rovnakou mincou. Ľudia, ktorí radi „dostanú“ ostatných, spravidla neakceptujú rovnaké zaobchádzanie. Rád obťažujú ľudí a monitorujú ich reakciu, pričom si z nej robia srandu. Prijímajú namiesto vašej „vtipnej“ reakcie nepríjemnej chovania, rýchlo vás zanechajú.

Toto je pomerne účinná metóda, ako sa zbaviť pozornosti osoby, ktorá vás obťažuje, ale bude to vyžadovať určité úsilie. Zistite, čo môže vášho súpera podráždiť, napríklad hlasný hlas, nesprávne napísané prízvuky, pískanie melódií atď. Skúste s ním neustále hovoriť o úplne náhodných a nesúvisiacich veciach. Pre mnohých je to nepríjemné a mätúce.

Stačí zasiahnuť človeka, ktorý ťa otravuje

Zasiahnite svojho otravného muža na hlavu. Celkovo je to veľmi účinná metóda. Nielenže ho zavriete, aby vás prestal obťažovať, ale dostanete aj morálne uspokojenie. Musíte však pochopiť, že v reakcii na to môže zasiahnuť aj táto osoba, najmä ak je silnejšia alebo vás žaluje.

ignorovať

Táto metóda je najjednoduchšia. Vyžaduje to iba trpezlivosť a vytrvalosť. Neukazujte, že vás niečo obťažuje. V ideálnom prípade, ak predstierate, že osoba, s ktorou sa necítite, nie je vôbec blízko, nevšimnite si ho, akoby sa nenachádzal vo vašom zornom poli a vo všeobecnosti v živote. Ešte lepšie je, ak sa vyhnete rozhovoru s takou postavou v maximálnej možnej miere. Ak vás niekto obťažuje, potom od neho choďte opačným smerom, predstierajte, že hovoríte po telefóne alebo čítate niečo veľmi zaujímavé.

Ak nemôžete opustiť miestnosť s ľuďmi, ktorí vás otravujú, mentálne sa od nich uzavrite múrom alebo zrkadlom. Sústreďte svoje myšlienky na niečo príjemné pre vás. Ponorte sa do svojich vlastných záležitostí, záujmov alebo snov. Spravidla, keď nedostali výsledok zo svojho úsilia, takíto ľudia rýchlo zaostávajú za človekom, ktorý ich ignoruje, a prechádzajú na niekoho iného.

Ako sa vysporiadate s ľuďmi, ktorí vás obťažujú?

Skutočná agresia

Metódu cnostnej agresie nemožno nazvať výzvou pre otravnú alebo nepríjemnú osobu. Táto stratégia vzniká prvýkrát, keď ľudia používajú dialógy na riešenie problémov a snažia sa súperovi sprostredkovať svoje vlastné názory. Používa sa medzi obchodnými partnermi alebo kamarátmi. Môžete tolerovať známosť, známosť, ale nepáči sa vám to. Na druhej strane to môžete otvorene povedať.

Požiadajte o zmysel pre humor alebo sarkastické poznámky, ak vám vaša matka alebo manželka dáva tipy na kulinárske umenie. Vaším cieľom nie je ponížiť súpera, obhajujete svoj názor. Napríklad, počúvate svokru a dokonca s ňou súhlasíte, ale teraz to robíte svojím vlastným spôsobom. Je nepravdepodobné, že v budúcnosti bude chcieť upraviť proces varenia vo vašej domácnosti.

Napriek pretrvávajúcim stereotypom, že pasívnu agresiu používajú výlučne ženy, je táto metóda univerzálna a je vhodná pre obe pohlavia. Muži túto metódu aktívne používajú na ochranu členov svojej rodiny pred vonkajšími stimulmi. Zostávajú pokojní a vedia, že ak súper nepochopí svoju pozíciu, použije sa plán B - zápas. O tom však vedia aj potenciálni páchatelia.

1. Hovoríte príliš veľa o sebe.

Je zrejmé, že váš život, vaše projekty a životné skúsenosti sú pre vás osobne hlavné, ale pohodlná komunikácia znamená príležitosť hovoriť o niečom abstraktnom.
Neustály preklad témy rozhovoru do vás a vašich záležitostí môže ostatných strašne otravovať. Možno má tlmočník tiež čo zdieľať a tieto informácie budú užitočné.
Zvyknite si pravidelne žiadať názory a skúsenosti druhých ľudí. Komunikácia sa tak nielen spríjemní, ale naučí sa aj niečo nové. Psychológovia odporúčajú dodržiavať pravidlo 3/4. Tri štvrtiny vašich poznámok môžu byť všeobecné rozsudky alebo otvorené otázky a iba jedna štvrtina by sa mala venovať sebe a vašim pocitom.

2. Často prerušujete.

Toto sa často stáva pri rozhovoroch medzi priateľmi a príbuznými, pri neformálnej komunikácii s kolegami. Človek, ktorý prerušuje iného, ​​sa často zameriava na to, čo chce povedať, aby si nevšimol svoju bezdotynosť. Ak chcete zasiahnuť do rozhovoru, nezabudnite na tie nepríjemné prípady, keď ste nemali povolenie dokončiť myšlienku, a buďte trpezliví.

Príčina analýzy

Ak máte čas na „informovanie“, analyzujte správanie nepríjemného jednotlivca. Ak je jeho správanie zamerané na konkrétny cieľ (napríklad pri večeri dostanete poslednú kúsok pizze), nemali by ste tomu venovať osobitnú pozornosť. Ale ak sa človek správa slušne kvôli tomu, že je zaujatý zmyslom pre seba-dôležitosť, musíte ho odmietnuť.

3. Máte vždy pravdu.

Ďalším zvykom, ktorý má zaručené, že budete riadiť ostatných okolo vás, je, keď sa človek chce vždy držať v poriadku, za každú cenu. A keď sa použijú také nepríjemné triky, ako je trenie replík, premýšľanie prostredníctvom partnera a „držanie sa detailov“, dialóg prestáva byť zábavný aj pre tých najnáročnejších oponentov. Aj keď máte naozaj pravdu - musí táto pravda triasť nervy druhých?

Riešenie konfliktov prostredníctvom diskusie (metakomunikácia)

Toto je ďalší spôsob riešenia vonkajších podnetov, ktorým je vyriešenie konfliktu diskusiou. Vhodné, ak sa obe strany dohodnú na vypočutí a porozumení súpera. Toto nefunguje efektívne, ak otravná strana nie je pripravená na kompromis. Napríklad manželia, ktorí majú iné úmysly týkajúce sa víkendu, hľadajú alternatívu, ktorá by vyhovovala obom stranám. Efektívne rokovania úplne eliminujú nepríjemné správanie. Obaja musíte poznať preferencie druhej osoby a postaviť sa na svoje miesto. Psychoterapeuti a odborníci na rodinné vzťahy odporúčajú svojim klientom taktiku vyjednávania.

Sebareflexia

Spomedzi metód, ktoré vám pomôžu vyrovnať sa s nepríjemným správaním iných ľudí, je vynikajúca sebareflexia (reflexia seba v rôznych aspektoch). Táto metóda nie je zameraná na vonkajší stimul, ale na introspekciu. Pokúste sa zistiť, čo spôsobilo správanie inej osoby. Ste zase jeho dráždivý? Opýtajte sa sami seba, či sú vaše očakávania voči iným ľuďom príliš vysoké. Vyhodnoťte motívy svojich blízkych z hľadiska introspekcie.

4. Ste rozptyľovaní.

Ak sa počas konverzácie vznášate vo svojich myšlienkach alebo sa ponoríte do telefónu, bude to považované za zanedbávanie účastníkov rozhovoru. Aj keď nie ste v súčasnosti kontaktovaní, mali by ste si ich pozorne vypočuť a ​​prejaviť (aspoň) záujem. Ľudia majú vo svojej podstate tendenciu byť sebeckí. Spoločnosť je však postavená na skutočnosti, že sa zaväzujeme obmedzovať svoj egoizmus voči sebe navzájom, aby sme mohli účinnejšie spolupracovať.

5. Nerozumiešom rady

Ľudia, ktorí majú odpudivé komunikačné návyky, zvyčajne nemajú podozrenie, aký dojem vyvolávajú a prečo. Ale ak sa naučíte citlivo reagovať na reakciu druhých, porozumieť tipom a čítať neverbálne signály, umožní vám to spomaliť sa v čase. Ak sa niekto pri rozhovore s vami odvrátil, odvrátil, vzal si uzavretú pózu, vzdychol si, očistil svoje pery - možno robíte niečo zle. Alebo len povedzte niečo, čo je pre konkrétneho človeka nepríjemné. Nepriveď svoje zraky k myšlienkam v duchu „táto osoba ma rozčuľuje, čo mám robiť?“ Zmeňte subjekt alebo sa úplne prestaňte ukladať, kým nie ste zaznamenaný ako osoba bez grata a začnite sa úprimne tomu vyhnúť.

6. Ste na seba príliš vysoko

Jednou z najnepríjemnejších vecí, s ktorou sa veľmi často stretávame, je, keď sa niekto pokúsi vychváliť svoje vedomosti. Ak niekto vloží do reči veľa zložitých pojmov a odkazov, ktoré nie sú známe tým, ktoré sú prítomné, môže to byť nepríjemné. Dúfa, že na ňu urobí dojem a on na neho urobí dojem - ale ktorý? Albert Einstein povedal múdro: „Ak nemôžete niečo vysvetliť šesťročnému dieťaťu, vy sami tomu nerozumiete.“
Nemysli si, že ostatní si toho nevšimnú, ak sa budeš cítiť múdrejší, úspešnejší alebo krajší ako oni. Našťastie alebo bohužiaľ, ale takéto veci väčšina ľudí „podvedome“ a dôrazne odrazuje. Preto budete musieť starostlivo sledovať svoje správanie alebo prehodnotiť svoje myslenie.

7. Veľmi radi poradíte

Túžba zdieľať životné skúsenosti a vedomosti môže byť diktovaná iba dobrými úmyslami. Nemali by sme však zabúdať na pocity „obete“. Niekedy chce človek získať skôr priateľskú účasť a podporu, ako zväzok pokynov. Uschovajte si radu pre prípad, že si ich chcete vypočuť.

8. Vytvoríte nepríjemnosti

Ľudia sa to nepáči, ak hovoríte príliš nahlas alebo potichu, mumláte nabok alebo ak sa príliš priblížite, čím porušujete svoj osobný priestor. Ak sa vás budú neustále pýtať, je zrejmé, že partner nie je pohodlný. Dotýkanie sa je tiež veľmi riskantnou záležitosťou a u neznámych ľudí je lepšie sa im vyhnúť. Každý je zvyknutý komunikovať vlastným spôsobom. To, čo je vám známe už od detstva, nie je pre iného nevyhnutne prijateľné.

9. Snažíte sa priveľa potešiť každého

Títo ľudia sú vždy podozrievaní z neúprimnosti a túžby využívať iných pre svoje vlastné účely. Chcieť potešiť nie je nič zlé, ale nikdy nemôžete potešiť každého, koho stretnete, a nie každý chce nadviazať kontakty.

Keď človek študuje a snaží sa zmeniť svoje spoločenské správanie, vyžaduje to čas. Je veľmi užitočné zamyslieť sa nad tým, prečo to robí, a nie inak. Každý z nás má svoje vlastné zvyky, ktoré obťažujú ostatných ľudí, a pochopenie dôvodov sa stáva kľúčom k pozitívnym zmenám.

Pin
Send
Share
Send
Send