Užitočné tipy

Ako nainštalovať Linux do počítača?

Pin
Send
Share
Send
Send


Dnes zvážime:


Tento článok bol vytvorený špeciálne pre používateľov počítačov, ktorí chcú vyskúšať na svojom počítači skutočne niečo nové a zaujímavé. Linux je úplne zadarmo operačný systém, ktorý sa výrazne líši od Windows a mnohými spôsobmi k lepšiemu.

Ak sa rozhodnete nainštalovať systém Linux na svoj počítač (prenosný počítač) so systémom Windows, tento článok vám pomôže vykonať túto úlohu.

Požiadavky na systém Linux Ubuntu

Ubuntu používa desktopové prostredie GNOME, je krásne, moderné a funkčné, takže Linux Ubuntu nepatrí medzi ľahké distribúcie, ktoré môžete použiť na "Slabá" zariadení. Ubuntu má v porovnaní s inými distribúciami pomerne vážne systémové požiadavky, ale pre moderné počítače to nie je problém. Požiadavky sú nasledujúce:

 • 2 GHz dvojjadrový procesor alebo vyšší,
 • RAM 2 GB alebo viac
 • Odporúča sa 25 GB voľného miesta na pevnom disku.

Ak váš počítač spĺňa všetky uvedené požiadavky, systém bude pracovať rýchlo.

Krok 1 - Stiahnite si inštalačný obrázok systému Linux Ubuntu

Takmer všetky distribúcie systému Linux sú distribuované ako obrazy diskov ISO, takže ak chcete nainštalovať systém Linux Ubuntu, musíte si najprv stiahnuť inštalačný súbor ISO. Toto je samozrejme možné z oficiálnych webových stránok Ubuntu, tu je stránka na stiahnutie - https://www.ubuntu.com/download/desktop.

Táto stránka vždy obsahuje odkazy na aktuálne verzie systému Linux Ubuntu. Po prejdení na stránku stačí kliknúť na tlačidlo «Na stiahnutie».

Krok 2 - Vypálte inštalačný obraz ISO na disk alebo na jednotku USB Flash

Po stiahnutí obrazu ISO inštalačného systému Linux Ubuntu ho musíte vypáliť na disk DVD alebo na jednotku USB Flash, aby ste vytvorili inštalačné inštalačné médium, z ktorého bude inštalácia vykonaná.

Existuje veľa rôznych programov na tento účel (odkazy na pokyny na prácu s niektorými programami, ktoré tiež priložím).

V systéme Windows:

 • Ak chcete nahrávať na jednotku USB Flash: Rufus alebo Etcher,
 • Na napaľovanie na disk: CDBurnerXP, ImgBurn, UltraISO.

V systéme Linux:

 • Na nahrávanie na USB flash disk: Etcher alebo štandardný program „Nahrávanie obrázka na jednotku USB“,
 • Napaľovanie na disk: k3b alebo Brasero.

Krok 3 - Stiahnite si z inštalačného média a spustite inštalačný program

Pripravili ste inštalačné médium s operačným systémom Linux Ubuntu, teraz môžete pokračovať v inštalačnom procese.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zavedenie z tohto inštalačného média, t. z disku alebo USB flash disku. Ak to chcete urobiť, v systéme BIOS musíte toto médium umiestniť na prvé miesto v poradí spúšťacích zariadení. Podrobnejšie sme o tom hovorili v materiáli - „Ako nabootovať z flash disku?“ Zmena poradia spúšťania zariadení v systéme BIOS ».

Po zavedení z média budete okamžite vyzvaný, aby ste si vybrali jazyk, vyberte požadovaný jazyk a stlačte kláves Enter (Enter).

Potom sa otvorí ponuka. Ak chcete nainštalovať na pevný disk počítača, kliknite na ikonu Inštalácia Ubuntu, Ak chcete spustiť Linux Ubuntu bez inštalácie, napríklad v režime Live, aby ste mohli vyskúšať systém alebo sa naň jednoducho pozrieť, kliknite na položku „Spustite Ubuntu bez inštalácie“.

Krok 4 - Výber jazyka

Spustí sa inštalátor systému Linux Ubuntu. Najprv musíme vybrať systémový jazyk, v predvolenom nastavení ten, ktorý ste vybrali pri práve zavádzaní z média. lis "Pokračovať".

Krok 6 - Možnosti inštalácie pre aplikácie a aktualizácie

Teraz musíme vybrať aplikácie, ktoré chceme nainštalovať, preto vyberieme režim inštalácie softvéru:

 • Normálna inštalácia - Toto je inštalácia systému so štandardnou sadou aplikácií. Odporúča sa pre bežných používateľov PC, pretože v tomto prípade sa automaticky nainštalujú všetky potrebné programy,
 • Minimálna inštalácia - Toto je inštalácia systému s minimálnym počtom aplikácií. Tento režim môžete použiť, ak potrebujete čistý systém s iba základnými pomocnými programami, všetky aplikácie si nainštalujete sami. Režim pre tých, ktorí si radi prispôsobia systém sami, t. Nainštalujte iba tie aplikácie, ktoré potrebuje.

Predvolene odísť, t. „Normálna inštalácia“, ak existuje aj internet, zaškrtnite políčko “Stiahnutie aktualizácií počas inštalácie Ubuntu” tiež lepšie odísť, kliknite "Pokračovať".

Krok 7 - Rozdelenie pevného disku na Ubuntu

Potom musíme rozdeliť pevný disk, inými slovami, vytvoriť potrebné oddiely. Hneď musím povedať, že môj pevný disk je čistý a na ňom nie sú žiadne oddiely. Teraz vám ukážem, ako rozdeliť pevný disk v systéme Linux Ubuntu na prázdny pevný disk. Všetky potrebné operácie vykonáme manuálne, t.j. Vy sami budete môcť vytvárať oddiely a špecifikovať ich veľkosť, to nie je nič zložité. Kliknite na „Ďalšia možnosť“.

Zároveň, ak sa nechcete obťažovať manuálnym rozdelením disku, existuje možnosť, pri ktorej inštalačný program automaticky rozdelí pevný disk, v takom prípade vyberte - „Vymazať disk a nainštalovať Ubuntu“.

Ak už máte nainštalovaný nejaký systém, inštalačný program vám môže ponúknuť niekoľko ďalších možností, napríklad: Preinštalujte systém, „Odinštalujte systém a dokončite opätovnú inštaláciu“rovnako „Nainštalujte Ubuntu vedľa už nainštalovaného systému“ (v takom prípade po zapnutí počítača vyberiete, ktorý systém by sa mal zaviesť).

Vyberiem položku „Ďalšia možnosť“ a kliknite na tlačidlo OK "Pokračovať".

Na čistom pevnom disku nie je žiadna tabuľka oddielov, preto ju musíme vytvoriť. Stlačte tlačidlo „Nová tabuľka oblastí“.

Inštalačný program nás upozorní, že sa vytvorí nová tabuľka oblastí a všetky existujúce oddiely na tomto disku sa v našom prípade odstránia (čistý pevný disk) jednoducho neexistujú žiadne sekcie, takže kliknite "Pokračovať".

Potom, aby ste vytvorili novú sekciu, vyberte „Voľné miesto“ a kliknite na znamienko plus.

Najprv musíme vytvoriť systémový oddiel (koreňový oddiel) pre samotný systém. Ak to chcete urobiť, zadajte nasledujúce údaje:

 • Veľkosť - pre koreňový oddiel by malo byť zadaných najmenej 10 - 15 gigabajtov, ale je lepšie špecifikovať viac, napríklad, 50 gigabajtov (Napríklad zadám 15 gigabajtov, pretože mám malý testovací pevný disk),
 • Druh novej sekcie - uveďte "Primárna",
 • Umiestnenie novej sekcie - uveďte „Začiatok tohto priestoru“,
 • Použiť ako - vyberte žurnálovaný súborový systém Ext4, tento systém súborov sa najlepšie hodí pre koreňový oddiel,
 • Miesto pripojenia - pre koreňový oddiel zadajte "/".

Systémový oddiel bol vytvorený, teraz musíme vytvoriť oddiel pre užívateľské údaje, t. „Domovská sekcia“, Je potrebné, aby ste preinštalovali systém alebo dokonca zmenili distribúciu systému Linux, všetky naše osobné údaje (dokumenty, fotografie, videá) zostali na svojom mieste.

V tomto prípade vyberieme aj voľné miesto a klikneme na znamienko plus.

Ak chcete vytvoriť domáci oddiel, musíte zadať:

 • Veľkosť - maximálna možná, inými slovami môžete určiť zostávajúci priestor,
 • Druh novej sekcie - uveďte "Logical",
 • Umiestnenie novej sekcie - uveďte „Začiatok tohto priestoru“,
 • Použiť ako - tiež vyberte súborový systém Ext4,
 • Miesto pripojenia - uveďte „/ domov“.

Rozdelenie pevného disku na Linux Ubuntu, ktoré sme vykonali (vytvoril dve povinné sekcie), teraz môžete spustiť inštaláciu distribúcie, kliknite na Inštalovať teraz.

Inštalačný program Ubuntu sa nás opýta, či chceme zapísať všetky zmeny vykonané na disk, pretože do dnešného dňa je možné všetko vrátiť späť kliknutím na "Pokračovať".

Krok 9 - Vytvorenie používateľa

Teraz musíme vytvoriť účet, t. s ktorým budeme pracovať. Zadajte meno, meno počítača, prihlasovacie meno, heslo a potvrďte ho. Z bezpečnostných dôvodov odporúčam túto položku „Vyžadovať heslo na prihlásenie“ odísť. Ak nechcete zadávať heslo pri každom prihlásení, môžete začiarknuť políčko „Prihlásiť sa automaticky“ (za predpokladu, že na počítači budete pracovať iba vy, inak to nie je bezpečné).

Zadajte údaje a kliknite na "Pokračovať".

Inštalácia systému Linux Ubuntu sa začala, bude to trvať doslova 10-15 minút, v tomto okamihu si stále môžete prezerať snímky.

Screenshoty Linux Ubuntu

Linux Ubuntu Desktop

Menu Spúšťača aplikácií Ubuntu

Správca súborov a správca programov v systéme Linux Ubuntu

Sme tu s vami a zvážili sme inštaláciu distribúcie systému Linux Ubuntu, to je pre mňa všetko, veľa šťastia!

Fáza 1: zavedenie obrazu systému

Najprv si musíte stiahnuť obraz Linuxu, ktorý bude nainštalovaný na vašom počítači. Najprv by som chcel poznamenať, že Linux vyvinul veľa operačných systémov, ako sú Kali, Arch, Mint, Fedora, atď. Ale pravdepodobne najobľúbenejší operačný systém medzi používateľmi je Ubuntu, takže odkaz na konci článku naň odkazuje, ale odkaz Tento návod je vhodný pre iné verzie.

Krok 2: vytvorenie bootovacej jednotky USB Flash (disk)

Ak chcete vytvoriť zavádzacie médium, musíte sa obrátiť na špecializovaný softvér. Odporúčame vám použiť program UNetbootin, ktorý si môžete stiahnuť z tohto odkazu.

Po stiahnutí súbor spustite. Okno programu sa okamžite objaví na obrazovke. Začiarknite políčko „Obraz disku“ a potom kliknutím na tlačidlo elipsy označte cestu k stiahnutiu Ubuntu.

Nižšie vyberte typ média (jednotka Flash alebo disk) a vpravo označte písmeno jednotky. Kliknutím na tlačidlo „OK“ môžete začať vytvárať bootovaciu jednotku USB Flash.

Krok 3: Inštalácia operačného systému

Teraz musíte ísť do systému BIOS na počítači, aby ste zaviedli bootovacie zariadenie na prvom mieste. Ak to chcete urobiť, odošlite počítač na reštartovanie a pri spustení stlačte niekoľkokrát kláves, ktorý odpovedá na položku BIOS. Zvyčajne je to F2, ale požadovaný kľúč (alebo dokonca kombinácia) sa môže líšiť od počítača a verzie systému BIOS.

Ak kláves F2 nedosiahne požadovaný výsledok, skúste použiť kláves Del a venovať pozornosť položkám na obrazovke počítača - spravidla by sa na obrazovke mala zobraziť správa „Stlačte [názov kľúča] pre nastavenia“, ktorá vám povie, ako sa dostať do systému BIOS. ,

Na moderných počítačoch sa spravidla zobrazuje moderné rozhranie UEFI, kde sa kontrola vykonáva nielen pomocou klávesnice, ale aj pomocou myši. Prejdite do časti „BOOT“ (stiahnuť) a myšou presuňte jednotku Flash (disk) na prvé miesto.

Ak sa na počítači zobrazí známy BIOS, budete musieť znova otvoriť časť „Boot“ - „Jednotky pevného disku“ a potom označiť svoju jednotku USB Flash alebo DVDROM v blízkosti položky „1st Drive“ (ak je z disku nainštalovaný Linux).

Pomocou klávesu Esc prejdite do hlavnej ponuky a potom kliknutím na tlačidlo „Uložiť zmeny a ukončenie“ uložte nastavenia a ukončite BIOS.

V súlade so zadaným nastavením sa počítač začne zavádzať a na obrazovke by sa malo objaviť nasledujúce okno:

V ľavej časti okna nastavte jazyk na „ruský“ a na pravej strane vyberte „Install Ubuntu“.

V ďalšom okne sa musíte uistiť, že váš počítač má dostatok voľného miesta na inštaláciu Ubuntu, ako aj skontrolovať aktivitu internetového pripojenia. Prítomnosť internetu je voliteľná položka. Začiarknite políčko „Nainštalovať tento softvér tretích strán“ o niečo nižšie, aby váš počítač so systémom Linux mohol prehrávať súbory MP3 a potom kliknite na tlačidlo „Pokračovať“.

Ďalej je potrebné poznamenať, ako bude nainštalovaný Linux: vedľa súčasného systému Windows alebo s úplnou náhradou. Ak chcete mať v počítači dva operačné systémy a pri každom spustení počítača si určte, čo presne sa načíta, vyberte prvú položku.

Ak sa nevrátite do systému Windows a nepotrebujete na ňom uložené súbory, vyberte druhú položku. Kliknite na tlačidlo Pokračovať.

V nasledujúcom okne budete vyzvaní, aby ste uviedli tvrdý oblek, na ktorý bude nainštalovaný operačný systém. Ak je to potrebné, môžete posúvačom tiež nezávisle určiť, koľko miesta pridelíte pre Ubuntu. Ak ste však začínajúcim používateľom, neodporúčame sa dotknúť tejto položky, pretože Nainštalovaný systém Windows môžete úplne stratiť. Pokračujte kliknutím na tlačidlo „Inštalovať teraz“.

Na obrazovke sa zobrazí varovné okno informujúce o vytvorení nových oddielov na disku. Prijmite ju kliknutím na tlačidlo Pokračovať.

Po určitom čase sa na obrazovke objaví okno, v ktorom musíte určiť časové pásmo a čas. Ďalej budete musieť vyplniť informácie o používateľovi a počítači a tiež nastaviť heslo. Tu môžete okamžite nastaviť, či počítač bude vyžadovať heslo pri každom prihlásení alebo či bude operačný systém bez hesla. Kliknite na tlačidlo Pokračovať.

A nakoniec, samotná inštalácia Linuxu na počítači išla. V spodnej časti okna sa zobrazí riadok informujúci o procese inštalácie. Počkajte na dokončenie inštalácie.

Hotovo! Teraz môžete začať študovať nový OS.

Pin
Send
Share
Send
Send