Užitočné tipy

Ako liečiť modriny

Pin
Send
Share
Send
Send


Spoluautorom tohto článku je MUDr. Chris M. Matsko. Matsko je bývalý lekár z Pensylvánie. V roku 2007 absolvoval Lekársku fakultu Temple University.

Počet zdrojov použitých v tomto článku je 14. Zoznam ich zdrojov nájdete v dolnej časti stránky.

Modriny sú reakciou tela na mierny alebo ťažký úder, ktorý spôsobuje, že krvné cievy prasknú pod kožu. Ak potrebujete niekam ísť, ale nechcete, aby ľudia videli vašu modrinu, tento článok vám pomôže. Aplikujte striedavo studené a horúce obklady na pomliaždenú oblasť, netlačte pomliaždenú plochu a neužívajte lieky OTC. Prijmite tiež opatrenia, aby sa modrina opäť neobjavila.

Prvá pomoc

Ak sa liečba nezačne ihneď po poranení, pomliaždenina ustúpi sama po asi 2 týždňoch. Aby ste nečakali tak dlho, môžete poskytnúť kompetentnú prvú pomoc, ktorá výrazne skráti dobu zotavenia.

V prvej minúte po objavení sa podkožného modriny je potrebné k nemu pripevniť akýkoľvek studený predmet. Takýto obklad sa udržuje 10 až 15 minút. Aby sa zabránilo popáleninám, odporúča sa vložiť predmet do vreckovky alebo vreckovky a čas od času ho odstrániť z pokožky. Po udržaní kompresie musí byť krvácanie ošetrené akýmkoľvek činidlom, ktoré má tlmiaci účinok.

Je prísne zakázané liečiť modrinu v prvých minútach tak u dieťaťa, ako aj u dospelých s tepelnými procedúrami. To isté platí pre prilepenie náplasti na pokožku, ako aj na masáž poškodenej oblasti. Neodporúča sa užívať lieky proti bolesti, ktoré obsahujú paracetamol a aspirín. Tieto riedia krv a zvyšujú hematóm.

Miestne hematómy

V prípade, že subkutánne krvácanie dosiahlo veľkú veľkosť, nebude stačiť použitie samotnej masti alebo gélu. V takom prípade by ste sa mali poradiť so špecialistom, ktorý vykoná punkciu hematómu, aby z neho vytečala krv, ktorá v nej stagnuje. Po prepichnutí by sa malo na miesto, ktoré bolo spracované, použiť tlakový obväz. Ak tento postup nepomôže dosiahnuť resorpciu hematómu, po 2 až 3 dňoch môžete začať používať lokálne lieky, to znamená masti a gély.

Ak si po 3 až 4 dňoch všimli, že v mieste, kde sa vykonal punkcia, došlo k opakovanej akumulácii krvi, postup sa opakoval a potom sa aplikovali stehy a ligovali sa krvácacie cievy. Pri vzniku hnisavého procesu sa odsáva rovnakou metódou.

Heparínová masť - vynikajúci nástroj v boji proti modrinám rôznych etiológií

Ako liečiť pomliaždeniny na tvári av iných oblastiach následkom traumatického zranenia?

Na pultoch lekárne nájdete veľa takých liekov, ktoré pomôžu eliminovať príznaky podkožného krvácania v čo najkratšom čase:

 • Trampolíny - masť, ktorá pomáha takmer okamžite odstrániť modriny v akejkoľvek oblasti,
 • Troxevasin - lokálny liek, ktorý sa podieľa na posilňovaní cievnych stien a pomáha rozpúšťať krvné zrazeniny v tkanivách,
 • Heparínová masť - liek, ktorým sa môžete zbaviť modrín za 1-2 dni,
 • Ketonal - liek vo forme gélu pomáha eliminovať bolesť, ktorá sa vyskytuje v mieste hematómu,
 • Plavčík - prípravok vo forme gélu obsahuje iba prírodné zložky a pomáha zbaviť sa modrín za jeden deň,
 • Bruise-off - liek obsahuje výťažok z pijavice a má rozhodujúci účinok.

Medzi univerzálne lieky, ktoré liečia príznaky modrín a iných zranení, patrí fastum gel, Dolobene, Dolgit.

Ľudové lieky

Ak nejaké zranenie spôsobilo vznik hematómu, môžete sa ho zbaviť doma pomocou ľudových liekov. Na internete nájdete mnoho receptov vhodných na liečbu modrín, dokonca aj u dojčiat. Zohľadníme teda najúčinnejšie ľudové lieky, ktoré pomáhajú rýchlo liečiť hematómy:

 • soľ (používa sa ako pleťové vody: pripraví sa roztok sódy, riedi sa sódou vodou v pomere 1:10, potom sa do nej navlhčí malý kúsok tkaniva a aplikuje sa v hematóme),
 • červená kapusta (kapustový list sa aplikuje na hematóm, fixovaný pomocou bandáže alebo obväzu navrchu),
 • zemiaky (hľuza sa olúpa a otrie sa strúhačkou, potom sa výsledná hmota vloží do segmentu gázy a nanesie sa na postihnutú oblasť),
 • ananás (na hematóme rozprestiera mäso ananásu, fixuje sa obväzom hore),
 • banán (šupka z banánov sa aplikuje na postihnutú oblasť a fixuje sa obväzom navrchu).

Pracie mydlo - univerzálny nástroj, ktorý sa používa pri liečbe hematómov

Modrinu môžete vyliečiť na viečku alebo na inom mieste pomocou mydla na pranie. V tomto prípade sa masť pripravená na jej základe aktívne používa a robí to týmto spôsobom: vtierajú mydlo jemným strúhadlom a do neho pridávajú vaječný žĺtok, hnetú sa, až kým sa nedosiahne homogénna hmota. Aby sa rýchlo zbavilo modrín, liek sa aplikuje na postihnutú oblasť každých 30 minút.

Tvorba hematómu

Modriny sa vyskytujú v dôsledku rôznych traumatických účinkov, ako je úder, podliatiny, stláčanie atď. Vyskytujú sa u detí aj dospelých a často sa považujú za kozmetickú chybu. Hematóme môže predchádzať opuch poškodenej časti tela, napríklad pri náraze do nosa, keď sa deň po poranení z nejakého dôvodu tvoria modriny. Ale vo väčšine prípadov je možné pozorovať cyanózu a modriny po niekoľkých hodinách, najmä ak sa modrina vyskytla na ramene, kolene alebo inej časti nohy.

Hematóm sa vytvára v dôsledku vnútorného krvácania, keď sú malé cievy poškodené a krv sa hromadí pod kožou. Modrina sa tvorí v dvoch fázach:

 1. V dôsledku zranenia sa objaví opuch a hematóm červenkasto-modrého odtieňa. Jeho veľkosť závisí od rozsahu zranenia, poškodených ciev a množstva uniknutej krvi. Fáza trvá jeden až tri dni. Počas tohto obdobia studené obklady priaznivo ovplyvňujú modrinu a treba sa vyhnúť kontaktu s teplom. Farba sa na začiatku stáva cyanotickým olovom a neskôr sa odtieň zmení na tmavší.
 2. V druhom štádiu dochádza k rozštiepeniu hemoglobínu v mieste vaskulárneho poškodenia. Výsledkom je, že modrina zmení farbu na hnedú a môže túto farbu zachovať 2 až 3 dni. Pri absencii vhodného ošetrenia vonkajšie prejavy modriny vymiznú v priemere za týždeň.

Dozviete sa o tom, ako sa rýchlo zbaviť modrín na vašej tvári, ak to kazí vzhľad osoby a zároveň bolí z receptov tradičnej medicíny.

Eliminácia modrín doma

Ľudové metódy, ktoré pomáhajú rýchlo sa zbaviť modrín a modrín, sú mimoriadne účinné a vylučujú potrebu nákupu špeciálnych farmaceutických výrobkov. Možnosti samoliečby sa dajú rozdeliť do troch skupín, a to:

 • teplotný efekt
 • jedlé lieky
 • bylinné obklady a vody.

Tepelná expozícia

Chlad pomáha znižovať opuch, Ako obklad môžete použiť bežný ľad alebo akékoľvek mrazené potraviny, ktoré sú predtým zabalené v uteráku. Kompresiu držte 20 minút.

Otepľovanie poškodenej oblasti má tiež priaznivý účinok. Účinok tepla môže urýchliť proces hojenia tkanív. Zvyčajne použite horúci piesok alebo soľ, ktorá je zabalená do mäkkej handričky alebo umiestnená do vrecka.

Môžete sa však zahriať najskôr deň po vytvorení modrín.

Potraviny na ošetrenie modrín

Dozviete sa o tom, ako rýchlo liečiť modrinu jedlom z rôznych zdrojov. Na odstránenie hematómov sa účinne používajú rôzne produkty. Hlavnou výhodou takýchto nástrojov je ich dostupnosť:

 • odporúča sa banánovú šupku z vnútornej strany aplikovať niekoľkokrát počas dňa na postihnutú oblasť pokožky,
 • cibuľa so soľou: päť cibúľ musí byť olúpaných, nakrájaných na strúhadlo, zmiešať s 3 lyžicami. soľ a distribuujte na gázový dresing, ktorý sa má aplikovať na modrinu. Ak sa tento postup vykonáva dvakrát denne, hematóm zmizne do 3 až 5 dní,
 • zemiakový škrob by sa mal miešať s malým množstvom vody, až kým sa nedosiahne hustá hmota, ktorá sa odporúča nanášať na poškodenú plochu 2-krát denne a nechať 30 minút,
 • ocot so soľou: 100 ml octu sa musí zmiešať s 1 čajovou lyžičkou. soľ, kým sa úplne nerozpustí, a potom sa na modrinu nanesie vatovým tampónom.

Ostatné fondy

Tieto ľudové lieky na modriny účinne zvládajú hematómy na tvári, ktoré nezmiznú niekoľko dní:

 • jód: odporúča sa robiť jódové pletivo na pomliaždenom mieste, po absorpcii lieku do kože môžete postup zopakovať, aby sa zvýšila jeho účinnosť,
 • obklad z jódu a octu: lyžica octu sa musí zmiešať s piatimi kvapkami jódu, navlhčiť vatovým tampónom a aplikovať na poškodenú oblasť. Postup by sa mal vykonávať, až kým modrina úplne nezmizne. Tento nástroj zaručuje rýchly účinok pri pravidelnom používaní.

Bylinné vody

Rôzne krémy a obklady s pridaním liečivých bylín sú mocným ľudovým liekom v boji proti hematómom:

 1. Horké paliny. Pred objavením šťavy musí byť rastlina dôkladne zomletá. Výsledná tekutina by sa mala navlhčiť vatovým tampónom alebo gázou aplikovanou na postihnutú oblasť kože.
 2. Zmiešané obklady. Aby ste pripravili účinné mlieko, musíte kombinovať ľubovník bodkovaný, palinu a kornútku v pomere 3: 2: 1. Byliny sa umiestnia do tesne uzavretej nádoby, vylejú sa vriacou vodou, prikryjú uterákom alebo prikrývkou a trvajú tri hodiny. V teplom vývare by mala byť gáza navlhčená a aplikovaná na miesto poranenia.
 3. Podkolienky a rozmarín. Odporúčame miešať bylinky v rovnakých pomeroch a naliať vriacu vodu. Tento prostriedok je potrebné trvať dve hodiny, potom opatrne namočiť a navlhčiť gázové obväzy v získanej tekutine a aplikovať na poškodené miesta. Pravidelne pomocou tejto metódy (každé 2–3 hodiny) môžete rýchlo obnoviť poškodené tkanivo a zbaviť sa modrín.
 4. Aloe. Fólia sa aplikuje na poškodenú plochu počas 30 minút. Rastlina je veľmi účinná a pomáha rýchlo sa zbaviť modrín.

Farmaceutické a kozmetické prípravky

V súčasnosti majú lekárne široký výber rôznych gélov, mastí, krémov, ktoré dokážu rýchlo a účinne eliminovať opuchy, hematómy a bolesti spôsobené zraneniami a modrinami:

 1. Protizápalové lieky bez steroidov: ketoprofén, diklofenak. Tieto lieky môžu liečiť hematóm v krátkom čase, majú však veľa vedľajších účinkov a kontraindikácií, a preto sa neodporúča používať dlhšie ako jeden týždeň. Tieto lieky sa používajú, ak hematóm nemôže prejsť dlhšiu dobu a škvrna z nárazu zostáva nezmenená. Finančné prostriedky je potrebné aplikovať výlučne na postihnutú oblasť kože 3-4 krát denne.
 2. Prírodné masti obsahujúce kostolu, butiagu: balzam Živokost, Badyaga 911. Tieto lieky účinne odstraňujú opuchy, majú anestetický účinok. Okrem toho nemajú prakticky žiadne kontraindikácie na použitie a nežiaduce účinky, preto sa odporúčajú na liečbu tehotných žien a detí. Nástroj by sa mal rozmazať hematómom. Je tiež užitočné nechať masť cez obväz cez noc.
 3. Bruise vypnutá. Medzi zložkami tohto liečiva je možné zaznamenať extrakt z pijavíc, ktorý nielenže môže eliminovať modriny v najkratšom možnom čase, ale tiež ho maskovať. Vďaka tejto vlastnosti je tento nástroj najvhodnejší na ošetrenie nechta pod očami. Ako sa rýchlo zbaviť iných hematómov pomocou lieku je podrobne opísané v návode na použitie. Prostriedky by mali trieť modrinu 3-5 krát denne. Medzi kontraindikácie stojí za zmienku problémy s koaguláciou krvi.

Rôzne zranenia, rany, modriny, pády môžu spôsobiť podliatiny a podliatiny u detí aj dospelých. Použitím vhodných liekov a ľudových liekov môžete rýchlo odstrániť vonkajšie prejavy poškodenia tkanív a krvných ciev.

Neexistuje však žiadny recept schopný eliminovať hematóm za jeden deň. V takom prípade môže byť správnym make-upom spasenie.

Pozrite si video: Modriny (Jún 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send