Užitočné tipy

Ako rozlíšiť zlato od falošného domova: vlastnosti, odporúčania

Pin
Send
Share
Send
Send


Sú situácie, keď zrazu ponúknu veľmi dobrú cenu: kúpiť šperky alebo predmety vyrobené zo zlata za nezvyčajne príjemnú cenu. Takéto ponuky zvyčajne pochádzajú od jednotlivcov, nie od klenotníctva. Preto vyvstáva otázka, ako rozlíšiť zlato od ostatných kovov. Navyše na neoficiálnom trhu so šperkami sa každý rok zvyšuje počet údajne zlatých šperkov, ktoré sa v skutočnosti vyrábajú z rôznych zliatin. Vizuálne rozlíšiť falzifikát je dosť ťažké, aj keď existuje niekoľko dostupných spôsobov, ako skontrolovať kvalitu zlata bez zapojenia odborníkov a laboratórnych metód. Ak je však úroveň falošne vysoká, je nepravdepodobné, že určíte presné zloženie lesklého produktu, ktorý ponúkate.

V staroveku bola najbežnejšou metódou určovania, či je zlato pred vami alebo nie, mechanická metóda. V mnohých západných krajinách a vo filmoch o pirátoch sme videli jeho využitie: keď sa zlaté mince skúšajú v pravom slova zmysle za zub. Dôvodom je skutočnosť, že zlato je mäkký kov, ktorý sa pri pôsobení sily mierne deformuje. V skutočnosti je však táto dedková metóda úplne nedokonalá, pretože napríklad ten istý olovo je tiež mäkké a na jeho povrchu zostane aj uhryznutie. Bez tejto zúrivej metódy sa však dá obísť. Existuje mnoho jednoduchých spôsobov, ako rozpoznať, či je falošná pred vami alebo skutočná kópia.

Dostupné nástroje na overenie domáceho zlata

Najjednoduchším spôsobom, ako rýchlo a presne určiť „solárny“ kov v domácnosti, je použiť malé množstvo jódu. Tento jednoduchý liek sa pravdepodobne vyskytuje v každej rodine. Potrebujete iba toto:

Ako rozpoznať zlato pomocou jódu

 • jódová bublina
 • vatový tampón
 • zubná pasta
 • vatová podložka.

Ponorte vatový tampón do jódu a na povrch predmetu vložte bodku v zlate. Odporúča sa to robiť nie na najvýznamnejšom mieste dekorácie. Ak napríklad čelíte úlohe kontroly zlatého prsteňa, vykonajte tento postup zvnútra šperkov.

Ďalej je určovanie pravosti drahých kovov celkom jednoduché. Ak po niekoľkých minútach zostane jódový bod pôvodnou tmavou farbou, môžete si byť istí, že máte zlato a nie nejaký iný kov. Ak však škvrna získala svetlý mliečny odtieň, potom je pred vami niečo iné ako zlatá dekorácia.

Po overení pravosti šperkov musíte utrieť kvapku jódu, aby sa nepoškodil celkový vzhľad šperkov. Nemôžete dúfať, že sa časom vymaže. Na to budete potrebovať zubnú pastu uvedenú v zozname potrebných nástrojov. Naneste malé množstvo na jódovú farbu a nechajte ju pôsobiť päť minút. Potom opatrne prstom vytiahnite škvrnu. Keď zmizne, šperky umyte pod tečúcou vodou a dôkladne ich utrite bavlnenou podložkou.

Ďalší rýchly a cenovo dostupný spôsob odlíšenia skutočného zlata od ostatných kovov je použitie octu, ktorý sa pravdepodobne vyskytuje aj v každej kuchyni. Nalejte trochu octu do čistej misky a ponorte doň výrobok. Na pochopenie pravosti zlatých šperkov stačí tri minúty. Ak do troch minút jeho povrch nestmavne, ako bol pôvodne, je to dobré znamenie. Jasné zatemnenie však naznačuje, že dekorácia bola vyrobená z iného kovu. Po experimente produkt jednoducho umyte čistou vodou a vysušte mäkkou utierkou.

Vyhľadajte si lekárničku a nájdite tam lapis ceruzku. Tento zázračný liek je antiseptikum vyrobené na báze dusičnanu strieborného. Zvyčajne sa používa na odstránenie bradavíc, papilomónov a iných kožných problémov, ale okrem priameho účelu môže byť pre nás užitočné odlíšiť pravý „solárny“ kov od ostatných. Najľahšie je odlíšiť pomocou zlata skutočné zlato od zlata. Na rozdiel od jódu, ktorý vstupuje do chemickej reakcie so zlatom, lapisová ceruzka na to naopak nereaguje, ale aktívne interaguje s inými kovmi. Ak chcete skontrolovať kvalitu zlatých šperkov, musíte produkt mierne uložiť na nenápadnom mieste. Potom ceruzku navlhčite vodou a pomažte povrch pomocou pilníka. Na vyhodnotenie výsledku počkajte asi päť minút.

Ak sa z lapisu objaví tmavý pruh, znamená to, že máte faloš.

Populárne laboratórne metódy analýzy zlata

Vážnejšie metódy overovania pravých šperkov sa používajú v záložniach a vo výrobe. Medzi najbežnejšie používané metódy laboratórneho testovania patria:

 • metóda odkvapkávania
 • použitie skúšobného kameňa,
 • použitie kyseliny dusičnej,
 • test
 • testovanie prístrojov
 • Röntgenová kontrola.

Odkvapkávacia metóda kontroly kvality zlata je trochu podobná domácej metóde jódu. Ale iba v laboratóriu sa na tento účel používajú zložitejšie chemické roztoky. Interagujú s ligatúrami, ktoré tvoria zliatinu zlata, a menia ich farbu. Tieto roztoky teda naznačujú, ktoré ligatúry (kovy) sú obsiahnuté v zlate a ich množstvo. Pre kontrolu kvality je dôležitý nielen chemický roztok, ale aj kvalifikácia špecialistu, ktorý chce odlíšiť zlato od ostatných kovov používaných v klenotníckom priemysle. Počas chemickej reakcie by mal byť schopný vidieť najmenší rozdiel vo farbe.

Jedným z chemických prvkov, ktoré sa často používajú na analýzu zloženia zlata, je chlór. V prípade jeho použitia získa farba zlata iný odtieň - v závislosti od vzorky vzácneho kovu. Ak sa počas analýzy objaví na zlatom povrchu zelená škvrna, znamená to, že bolo testovaných 375 vzoriek. Najobľúbenejšie žlté alebo červené zlato 585 sa vyznačuje vzhľadom na svetlo hnedú škvrnu. Na bielom zlate podobnej vzorky sa však počas chemickej reakcie objaví škvrna zlatej farby alebo pomaranča.

Mnohé záložne používajú na stanovenie kvality zlatých šperkov skúšobný kameň, čierny pruh s drsným povrchom.

Toto je jemnozrnná kremičitá bridlica. Ak chcete skontrolovať kvalitu zlatého produktu, špecialista najskôr potrie testovací kameň mandľovým olejom a utrie ho dosucha pomocou špeciálneho filtrovaného papiera. Potom nakreslí na povrch skúšobného kameňa pomlčku jeden a pol centimetra kusom zlatých šperkov. Potom špecialista kladie údery na kameň špeciálnymi ihlami označujúcimi vzorku zlata. Po tomto, aplikuje trochu kyseliny dusičnej na všetky údery. Počas chemickej reakcie sa zliatiny začnú oxidovať a pomlčky získajú inú farbu, podľa ktorej posudzujú kvalitu analyzovaného zlatého objektu.

Farby získané z ťahov testovacích ihiel sa porovnávajú s farbou ťahu zlatého produktu. S ktorým z týchto ťahov sa farba zhoduje, bude táto vzorka v analyzovanom objekte zlata. Ak je odtieň pomlčky zanechaný testovaným produktom na testovacom kameni tmavší ako odtieň testovacej ihly, ktorý sa zhoduje s jej farbou, existuje dôvod na opatrnosť. To znamená, že vzorka nanesená na povrch skúšaného šperku je v skutočnosti nižšia, ako je uvedené. Ak sa farba čiary nezhoduje so žiadnou z ostatných pomlčiek, potom testovaná položka nie je vyrobená zo zlata, ale z iného kovu.

Odtiene z drahých kovov

Vlastnosti drahých kovov

Čisté zlato má bohatú žltú farbu a líši sa od ostatných kovov svojou mäkkosťou a húževnatosťou. A aby sa posilnili šperky, meď alebo striebro, ako aj ďalšie látky, sa k nemu vždy pridávajú. Žiadne šperky teda nemôžu byť vyrobené z „čistého zlata“. Vzorka predstavuje iba percento čistého kovu. Napríklad vzorka 585 musí obsahovať 58,5% zlata a zvyšok by mali byť nečistoty. Iba „drahokamy“, ktoré majú vzorku 999, možno nazvať „čisté“, ale takéto zlato sa pri výrobe šperkov nepoužíva. Takže ak je na značke produktu prítomná vzorka 999, je to očividná lož.

Si skutočný?

Najlepším spôsobom, ako rozlíšiť zlato od falošného, ​​je vziať ho na overenie špecialistovi. Ak však nie je možné navštíviť klenotníka, môžete využiť niekoľko rád od odborníkov. Najprv starostlivo zvážte dekoráciu. Musí mať špeciálne označenie zodpovedné za pravosť kovu. Okrem toho by vzorka mala byť vyrazená na zlaté šperky, ak nie, potom hmotnosť produktu v karátoch. Zväčšovacie sklo pomôže uľahčiť kontrolu. Ak má vzorka rozmazané a rozmazané obrysy, pravdepodobne ide o falošné. To sa samozrejme nevzťahuje na starožitné šperky.

Ale moderné podvodníci sa naučili testovať falzifikáty, takže táto metóda nie vždy pomôže. Ako rozlíšiť falošné zlato, ak existuje test? Najprv sa pozrite na okraje a kĺby dekorácie. V priebehu času sa horná vrstva vymaže a ak je cez ňu viditeľný iný kov, šperky pred vami nie sú vyrobené z čistého zlata.

Skontrolujeme „na zub“

Všetci sme často sledovali tú istú scénu v kine: človek kontroluje zlato „za zub“. Táto metóda skutočne funguje a týmto spôsobom je možné zistiť, či ide o skutočnú ozdobu alebo faloš. Vezmite si napríklad prsteň alebo náušnicu a zatlačte ich zubami. Stopy zostanú na skutočnom zlato a čím hlbšie sú, tým vyššia je vzorka produktu. Existuje však aj iný mäkký kov, na ktorom zostanú jamky - to je olovo. Takže „zubný test“ nie je spoľahlivý spôsob, ako rozlíšiť skutočné zlato od falošného. Prečítajte si viac o ďalších metódach.

Sofistikovaná laboratórna analýza

Kyselinu dusičnú môžete použiť na testovanie zlata bez manipulácie s testovacím kameňom a špeciálnymi ihlami. Na tento účel sa do laboratória odoberie sterilná kovová nádoba, do ktorej sa umiestni testovaný zlatý predmet. Pipetou sa na povrch kvapká malé množstvo kyseliny dusičnej. Skutočné zlato nereaguje na túto interakciu žiadnym spôsobom, ale iné kovy sa prejavia zmenou tieňa. V závislosti od zloženia položky sa môže zmeniť farba na zelenú alebo mliečnu. Zelenkastý odtieň znamená, že dekorácia je pokrytá iba vrstvou zlata, ale jej základňa pozostáva z iného kovu. A mliečny odtieň hovorí, že máte vysoko kvalitné striebro so zlacením. V každom prípade však testované šperky určite nie sú vyrobené zo zlata.

Analýza analýzy nie je vhodná na určenie pravosti malých šperkov, častejšie sa používa, keď potrebujete zistiť kvalitu zlatých prútov alebo iných veľkých predmetov zo zlata. Je to spôsobené skutočnosťou, že pri laboratórnych manipuláciách sa kus odreže z produktu ako analyzovaná vzorka, aby sa rozlíšilo zlato. Tento kus sa zahreje na veľmi vysokú teplotu, pri ktorej sa topí. Potom sa táto zlatá tekutina kombinuje s tekutým striebrom a olovom. Tieto prvky agentov sa na konci dlhého analytického procesu separujú a zbierajú čisté zlato. Výsledný roztok sa odváži a rozpozná sa tak, ako čistá bola pôvodná vzorka.

V súčasnosti existujú modernejšie metódy, ako presne rozlíšiť zlato od ostatných druhov kovov bez toho, aby došlo k poškodeniu produktu.

Môžu sa použiť najmä elektronické testery. Existujú jednotky pre laboratóriá aj jednotlivcov. Z dôvodu vysokých nákladov na tieto zariadenia sa však zriedka nachádzajú v malých zastavárňach a ešte viac u niekoho domu. Spôsob činnosti takýchto elektronických testerov je založený na použití špeciálnych tekutín na skenovanie vzorky. Po kontrole zariadenie určí stupeň čistoty zlata a na obrazovke zobrazí jeho číselnú hodnotu.

Ešte drahšiu metódu stanovenia čistoty zlata je možné použiť výlučne v profesionálnych laboratóriách, pretože zahŕňa interakciu s röntgenovými lúčmi. Tento zložitý proces umožňuje nielen rozlíšiť čisté zlato od iných kovov, ale tiež získať úplnú správu o zložení zliatiny zlata. Výhodou tejto metódy je, že analyzované šperky nebudú vystavené mechanickému namáhaniu.

Hrnčiarstva na pomoc

Existuje veľké množstvo spôsobov, ako rozlíšiť zlato od falošného domova, ale teraz budeme hovoriť o najjednoduchších. Vezmite neglazované keramické misky a preneste ich zlatým predmetom s miernym tlakom. Buďte opatrní, pretože dekorácia sa dá ľahko poškriabať. Teraz sa pozrite na výsledok vašich krokov: ak je pás, ktorý zostáva v produkte, čierny, potom je to skutočný podvod. Zlato v tomto teste zanecháva žltú čiaru.

Metódy kontroly zlatých predmetov v obchode

Obzvlášť ťažké je odlíšiť zlato od iných kovov, ktoré majú podobné vonkajšie vlastnosti, bez toho, aby sa odklonilo od výkladnej skrinky. Koniec koncov, predávajúci pravdepodobne nedovolí jódu kvapkať na šperky a ešte viac tak poškriabať ich povrch, aby sa dostali na dno pravdy. V takom prípade sa musíte spoľahnúť na čestnosť predajcu a dobré meno klenotníckeho salónu. Ale keď si oddýchnete napríklad v Turecku alebo Egypte, kde sa vám páčilo nejaké zlaté šperky, spoliehanie sa na čestnosť obchodu je dosť ťažké, pretože bežní turisti jednoducho nevedia, aké druhy šperkových reťazcov môžu dôverovať. Potom musíte byť ostražití a starostlivo skontrolovať zakúpený zlatý predmet aspoň vizuálne.

Čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť? Ak chcete začať, skúste punc vzorky, ktorá musí byť použitá na povrchu šperkov. Hodnoty sú spravidla veľmi malé, je ťažké ich preskúmať voľným okom, preto požiadajte predajcu, aby vám dal lupu, alebo použite okuliare na dohľad. Vzorku pozorne preštudujte. Ak si všimnete, že čísla na známke „skok“ alebo ich tvar sú veľmi nečitateľné, môže to znamenať, že máte nekvalitný produkt. Táto metóda vizuálnej analýzy vás nebude môcť úplne ochrániť pred nákupom falšovaného tovaru, pretože je to možné iba od profesionálnym odhadcom, ale v prípade pochybností vás môže zastaviť v rýchlom nákupe. Ak v zásade nemôžete nájsť testovaciu značku, potom môžete bezpečne opustiť klenotníctvo, pretože sa vám rozhodne snaží predať falošný a nekvalitný.

Určite požiadajte predajcu, aby preukázal certifikát kvality potvrdzujúci zloženie zliatiny zlata s presným uvedením ligatúr, ktoré sú v nej obsiahnuté, a ich počtu. Skontrolujte, či sú na certifikáte pečiatky a podpisy zodpovedných osôb.

Ak plánujete kúpiť šperk zo zlata v záložni, v provízii alebo len rukami, venujte pozornosť aj všeobecnému vzhľadu šperkov. Uistite sa, že rovnomernosť pozlátenia je na všetkých miestach rovnaká. Venujte osobitnú pozornosť okrajom šperkov, ako aj miestam kontaktu s pokožkou. Ak si všimnete, že v miestach odierania je viditeľný iný kov, odmietnite nákup, pretože to nie je skutočné zlato. Táto položka je s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobená z iného kovu a má iba zlacenie.

Zároveň, ak máte čo do činenia s výrobkom z pravého zlata, môže sa povrchová farba v ňom tiež mierne líšiť, ale je to sýtosť zlatého odtieňa. Platí to najmä pre predmety pozostávajúce z niekoľkých prvkov, ako napríklad náramok alebo hodinky. V mieste, kde sa tieto dve spojenia stretnú, bude zlatý povrch trochu jasnejší. Výrobky sú zvarené pomocou kvalitnej spájky zlata, pretože takéto zlato sa ľahšie taví. A na križovatkách môže byť tento okamih viditeľný.

Kontrola magnetu

Pre ďalšiu metódu, ako rozlíšiť zlato od falošného domova, budete potrebovať malý magnet. Len si nemysli, že ten, ktorý zdobí vašu chladničku, je vhodný. Magnet musí byť skutočný, ťažký a pevný. Iba tento dokonale interaguje so všetkými kovmi. Priveďte zlatý predmet na magnet a ak sú vytiahnuté, máte faloš. Niekedy sa však do šperkov pridáva zložka, ktorá je priťahovaná magnetom. V tomto prípade môžete túto dekoráciu zameniť s falošnou. Táto metóda teda nie je najsprávnejšia, preto sa oplatí vyskúšať iné metódy overovania.

Kyselina dusičná

Tento chemický roztok môže ľahko identifikovať falošné. Ako rozlíšiť zlato od falošného pomocou jeho pomoci? Pre skúsenosti potrebujeme malé kovové misky, do ktorých umiestnime dekoráciu. Teraz napustíme roztok z pipety na produkt a sledujeme reakciu: ak šperky zmenili farbu a získali nazelenalý odtieň, máte čo do činenia s najbežnejším kovom. Позолота в этом испытании приобретет молочный оттенок, и только настоящее золото не изменится в цвете. На сегодняшний день это самый достоверный способ выявления фальшивого металла! Но нельзя сказать, что азотная кислота имеется в каждом доме, так что стоит узнать и о других методах проверки.

Как распознать белое золото

Ďalším dôvodom na opatrnosť a diskrétnosť: „solárny“ kov nie je iba obvyklá žltá farba. Je pomerne ťažké orientovať sa v pravosti výrobkov z bieleho zlata, ktoré si neznalá osoba môže ľahko zamieňať so striebrom. Ako byť?

Pôvodné metódy pomôžu rozlíšiť biele zlato od striebra

Čo je potrebné urobiť

Aký výsledok je možný

Existuje aj ďalšia jednoduchá metóda na rozlíšenie skutočného bieleho zlata od striebra. Na to potrebujete iba čistý papier. Potiahnite dekoráciu po povrchu papiera.Ak je na nej šedý pás, znamená to, že sa vás snažia predať strieborné šperky, čo sa vysvetľuje skutočnosťou, že hustota striebra je mäkšia ako hustota pravého zlata, ktoré sa na papieri „nevyťahuje“. Na záchranu príde aj taký jednoduchý kozmetický výrobok ako základový krém. Naneste malú tonalku na chrbát ruky a počkajte, kým sa úplne nevstrebe do pokožky. Potom potiahnite túto oblasť zlatými šperkami.Pri kontakte so základom pravého zlata sa na koži objaví sivý pásik. Ale ak to nezostane, potom pravdepodobne uvidíte šperky z mosadze.

Venujte pozornosť aj farbe. V striebre je studené biele, ale biele zlato má teplejší odtieň. Ak je predmet vyrobený z bieleho zlata pokrytého vrstvou ródia, šperky budú mať sotva viditeľnú modrastú farbu.

Niekoľko ďalších spôsobov

 • Vezmite malé jedlo a nalejte ocot. Teraz znížte zlaté šperky. Ak je kov skutočný, potom sa mu nič nestane. Falošný stmavne do dvoch minút.
 • Skontrolujte zvuk. Hodiť zlaté šperky na stôl a počúvať: drahých kovov znie ako kryštál. Taký test je možné vykonať iba s malými výrobkami, ako sú náušnice, prstene, prívesky.
 • Testovanie s jódom. Tento chemický prvok interaguje so všetkými kovmi okrem zlata. Ak chcete skontrolovať, dajte kvapku jódu na produkt, najlepšie do jeho vnútra, a pozrite sa na reakciu: ak kov stmavol, získal svetlo šedú alebo dokonca čiernu farbu, potom je dekorácia falošná. Skutočné zlato zostane trvalo žlté.

Ako rozlíšiť zlato od falošného zlata alebo medi

Všetky vyššie uvedené metódy sú relevantné v prípadoch priameho falšovania. Ako však spoznať, či sa iný kov neskrýva pod tenkou vrstvou zlata a či sa mu nedáva zlátenie za „čistý“ produkt? Prítomnosť vzorky nebola dlho ukazovateľom pravdy kovu, preto sa obraciame na praktické testy.

Najprv sa bližšie pozrite na dekoráciu, nemala by sa poškriabať a ošetrenie by malo byť dokonale hladké. Ak si všimnete malé poškodenie, potom je dekorácia pravdepodobne pokrytá zlacením a zo skutočného kovu má iba zámok. Ak je všetko čisté, zoškrabte šperky do nenápadnej oblasti. Pri takomto teste zlato zostane nedotknuté, ale zlato bude mierne zaostávať a bude vystavený ďalší kov.

Skvelý spôsob, ako rozlíšiť zlato od falošného, ​​je lapis ceruzka. Tento lekársky produkt dokonale interaguje a oxiduje kovy a môžete si ho kúpiť v ktorejkoľvek lekárni. Produkt zoškrabte mierne a miesto navlhčite vodou. Teraz musíte nakresliť škrabku. Všetky kovy okrem zlata stmavnú.

Nezamieňajte si vzácny kov s krásnym minerálom

Na trhu moderných šperkov existujú rôzne možnosti falšovania zlata. Remeselníci rozvíjajú svoje nelegálne podnikanie a prichádzajú s novými zliatinami rôznych kovov, ktoré svojím vzhľadom pripomínajú zlato. Jednou z týchto zlúčenín je hliníkový bronz, v ktorom nie je kvapka čistého zlata. Skladá sa z deviatich častí medi a jednej časti hliníka.

Na falšovanie šperkov z bieleho zlata sa však používa belgická zliatina. Zahŕňa:

 • 74% železa
 • 16% chrómu
 • a asi 9% niklu.

K dispozícii je tiež takzvané mozaikové zlato, ktoré má odtieň zlaté nugetky. V skutočnosti sa však táto zliatina skladá zo siedmich častí medi a troch častí zinku. Aj pre skutočné zlato je možné vyrábať výrobky vyrobené z minerálneho pyritu. Samotný pyrit je veľmi krásny. Má žltú farbu s kovovým leskom, ale stojí oveľa menej ako skutočné zlato.

Rozlíšiť pyrit od drahých kovov však nie je ťažké, ak si dáte pozor. Tento minerál má nezvyčajnú štruktúru: pozostáva z malých kryštálov s ostrými hranami. Ale drahý kov má vždy hladký a rovný povrch. Pyrit môže tiež vydávať akútnu vôňu síry, zatiaľ čo skutočné zlato vôbec vonia. Pyrit svieti neobvykle krásne pri jasnom svetle, ale pri absencii nasmerovaného svetla na neho ostro stlmí. Ale zlatý povrch bude žiariť pri slabom svetle.

Doma každá medená položka pomôže rozlíšiť pyrit od zlata. S medeným povrchom je potrebné skúšať skúšaný výrobok. Ak sa na medi ľahko objavia škrabance, máte čo do činenia s pyritom, pretože zlato je mäkšie ako meď a nemôže mu uškodiť.

Ak chcete rozlíšiť skutočné zlato od akéhokoľvek iného kovu alebo minerálu, musíte preukázať šikovnú pozornosť detailom.

Existuje niekoľko jednoduchých metód, pomocou ktorých môžete celkom presne určiť originál z falošných. Ale ak si nie ste istí svojimi závermi, choďte so zlatým predmetom do najbližšej záložne. Tam vám profesionálne pomôžu určiť, s ktorým kovom sa zaoberáte. A za také expertné hodnotenie si nevyberiete desetník.

Ako rozlíšiť zlato od falošných a mosadze

Najbežnejšou metódou klamstva na trhu so šperkami je vydávanie mosadzných zliatin pre „čisté“ zlato, ktoré sa veľmi podobá vzhľadu.

V niektorých prípadoch dokáže faloš rozlíšiť iba odborník, ale podvodom sa môžete vyhnúť aj sami:

 • Prezrite si odtieň produktu. Akákoľvek nezrovnalosť s obvyklou farbou zlata naznačuje veľké množstvo nečistôt.
 • Než si kúpite šperky, mali by ste zistiť ich obvyklú cenu. Ak sú náklady na výrobok príliš nízke, pravdepodobnosť falšovania sa výrazne zvyšuje.
 • Mosadz a zlato sa líšia chemickým zložením, resp. Majú rôzne hmotnosti. To znamená, že identické výrobky budú mať rôzne hmotnosti. Zlato je ťažšie a šperky z drahých kovov budú vážiť viac.

Alebo je to striebro?

Biele zlato získalo v poslednej dobe obrovskú popularitu. Je to spôsobené skutočnosťou, že výrobky vyrobené z takéhoto kovu sa vyznačujú osobitnou sofistikovanosťou a sofistikovanosťou. Nie je prekvapujúce, že trh bol zaplavený falzifikátmi z menej ušľachtilého kovu. Ako rozlíšiť biele zlato od falošného? Najprv sa pozrite na farbu produktu. Striebro má chladnejší odtieň. Dobrá skúšobná metóda je papierová skúška. Ak na ňom držíte strieborný produkt, zostane takmer nepostrehnuteľná stopa, biele zlato ho vôbec neopustí. Okrem toho vyššie uvedené testy s jódom, octom, magnetom a lapisovou ceruzkou pomôžu rozlíšiť vzácny kov.

Ak chcete získať skutočné šperky, je najlepšie v známych klenotníckych obchodoch, ktoré si cenia ich reputáciu. A čo je najdôležitejšie, snažte sa vyhnúť nákupom na spontánnych trhoch, v stánkoch, na križovatkách alebo s cudzími ľuďmi. Pomôže vám to, aby ste neboli sklamaní a nestali sa obeťou podvodníkov. Nesnažte sa šetriť peniaze - a šperky vás poteší svojou teplou farbou a jasným leskom po dlhú dobu.

Ako skontrolovať doma

Odporúča sa vyzbrojiť lupou alebo lupou. Vzorku starostlivo preskúmajte - jej tvar a hranice. Na skutočnom zlatom test To má:

 • jasné hranice
 • dobre čitateľné číslice čísla vzorky,
 • ikona továrne.

Ak je vzorka nerovnomerná a všetky jej nápisy sa zlúčia, potom je to podozrenie na faloš. Je potrebné poznamenať, že na starožitných zlatých objektoch môže byť vzorka tiež rozmazaná, takže nezabudnite.

Cítite sa ako hrdina filmu o stredoveku a pokúste sa zašpiniť zuby, napríklad prsteň. Čím vyššia je jeho vzorka, tým jasnejšia bude stopa od vašich zubov. Rovnaký trik však možno urobiť aj s cínom.

Ak chcete skontrolovať túto metódu, musíte vziať neglazúrované riadu, Produkt sa drží pozdĺž stien riadu a jemne sa lisuje. Hodinky nepoškrabávajú dekoráciu. Pozrite sa na stopu, ktorá zostáva: žltá symbolizuje originalitu dekorácie, ale tmavá čierna farba vám povie, že dekorácia zjavne nie je zlatá.

Je lepšie vziať si silný, ťažký magnet. Tí, ktorí visia na chladničke s malebným výhľadom, nemusia byť schopní zvládnuť túto úlohu. Magnet zlatý predmet. Ak nereaguje na magnet, potom je skutočne vyrobený zo zlata.

Ako rozlíšiť zlato od zlata

Ozdobu by ste si mali podrobne preštudovať. Nemalo by sa poškriabať a ešte viac odierať. Dokonale hladký povrch. Pokúste sa škrabať produkt trochu do neviditeľnej oblasti. Postrek bude mierne ustupovať.

Doma môžete použiť lapisovú ceruzku. Dá sa ľahko kúpiť v lekárni. Na nenápadnom mieste na skúšobnej vzorke vytvorte malý súbor a umyte ho vodou. Potom minúť ceruzkou a sledujte. Ak oblasť nestmavla, potom je výrobok vyrobený zo skutočného zlata. Zostávajúce kovy okamžite dávajú tmavú farbu.

Niektorí nečestní predajcovia dávajú zlaté výrobky zo zlata mosadz, Ich farba je veľmi podobná. Ako rozlíšiť falošný?

 • ak sa farba produktu mierne líši od zvyčajnej zlatej farby, je lepšie sa zdržať nákupu,
 • príliš atraktívne nízke ceny šperkov tiež spochybňujú ich kvalitu,
 • mosadz, aj keď má podobnú farbu ako zlato, je oveľa ľahšia ako tento ušľachtilý kov. Príliš nízka hmotnosť by vás mala upozorniť.

Ako rozlíšiť biele zlato od striebra

Biele zlato získalo v poslednej dobe obrovskú popularitu. Koniec koncov, výrobky z tohto materiálu sú obzvlášť vynikajúce.

 1. Aby nedošlo k nákupu obyčajného striebra namiesto bieleho zlata, mali by ste sa pozrieť na farbu šperkov. Striebro má tendenciu mať chladnejší odtieň.
 2. Produkt môžete držať na bielom papieri. Zlato nezanechá stopy, zatiaľ čo strieborné pruhy budú viditeľné zo striebra.
 3. Na overenie sú vhodné aj pokusy s lapisovou ceruzkou a octom, ktoré boli uvedené vyššie.

Aby sme sa neobťažovali so samotnou kontrolou pravosti, môžeme šperky pripísať pánovi šperkov. S vysokou presnosťou určí zloženie vášho produktu.

A aby ste nepochybovali o kvalite svojho zlata, je najlepšie ho kúpiť v špeciálnych klenotníckych obchodoch, ktoré sa osvedčili.

Pin
Send
Share
Send
Send