Užitočné tipy

Ako kúpiť prvú gitaru

Pin
Send
Share
Send
Send


Nakoniec ste si ušetrili nejaké peniaze a ste odhodlaní kúpiť si elektrickú gitaru a kombo. Ale čo si vziať, pretože obchody majú taký obrovský výber! Všeobecne ako zvoliť elektrickú gitaru? Zatiaľ viete iba cenu, za ktorú ste pripravení kúpiť. Ale koniec koncov, so zameraním na viac ako jednu cenu, musíte vedieť niečo iné, aby ste si nekúpili úprimne zlý nástroj. V tomto článku vám poviem, ako najlepšie pre začiatočníkov vybrať svoju prvú elektrickú gitaru, čo by ste mali venovať pozornosť, rozptýliť niekoľko populárnych mýtov o kúpe. Začnime!

Nové alebo použité?

Toto je pravdepodobne prvá otázka, ktorá vyvstane, keď si chcete kúpiť elektrickú gitaru. A on je v skutočnosti rétorický, pretože 95% nováčikov mu okamžite odpovie, čo je nové. Ako ona je nedotknutá a tak. Pokúsme sa zistiť, či je to skutočne tak a čo stojí za to kúpiť si nový nástroj v obchode alebo použiť niekde na Avite.

Výhody nákupu novej gitary v obchode:

 1. Pred vami na to nikto nehral. Možno trochu, ak visí na okne. Gitara sa však spravidla prinesie zo skladu pri kúpe a kópia, ktorú ste cítili, zostane visieť na stene.
 2. Existencia záruky obchodu. Ak sa niečo stane, môžete ho kedykoľvek vrátiť alebo vymeniť.
 3. Veľký výber nástrojov na jednom mieste. Môžete prísť a vypočuť si veľa rôznych gitár a vybrať si z nich svoju obľúbenú.

K tomu sa vo všeobecnosti skončia klady. Teraz zvážte nevýhody.

Ako si vybrať prvú gitaru

Uverejnené dňa 10/11/2009 používateľom sMiles

Túžba hrať na gitare premohla lenivosť a nakoniec ste sa rozhodli kúpiť gitaru. Nájdite si čas a odneste peniaze do najbližšieho hudobného obchodu alebo si v internetovom obchode objednajte.

V sovietskych časoch bolo všetko oveľa jednoduchšie ako teraz. Ak chcete kúpiť nástroj, potom bolo nutné brániť líniu a až potom, keď sa gitary objavili na predaj. Nemusel som si vyberať príliš veľa a ľudia boli spokojní s akustikou výroby mesta Beavers, ak ste mali veľké šťastie, môžete si kúpiť gitaru z továrne v Leningrade.

Teraz má začínajúci gitarista jeden veľký problém. Problém výberu nástroja.
Ako si vybrať gitaru?

Výrobcovia gitary zvyčajne rozdeľujú svoje nástroje podľa cenových kategórií, ktoré zodpovedajú úrovni rozvoja hudobníka.

Gitary je možné podmienečne rozdeliť do týchto skupín:

 • štartér (až do 200 USD)
 • začiatočník (až 500 dolárov)
 • elementárny (až 1 500 dolárov)
 • stredný (do 2000%)
 • vyššia stredná úroveň (od 2 000 USD)

Myslím si, že takáto angličtina je zrozumiteľná pre všetkých.
Pre svoje pohodlie som rozdelil vyrábané rady gitár podľa kategórií gitaristov, ktorým sú určené:

 • školáci (do 500 dolárov)
 • študenti (do 1500 USD)
 • profesionáli (všetko, čo je drahšie ako 1500 dolárov)

Ako vidíte, moja stupnica rozdelenia nie je príliš štruktúrovaná. Uvedené ceny zodpovedajú cenám nových nástrojov. Pri nákupe použitých nástrojov sa môže cena líšiť od 10 do 50%.

Vzhľadom na to, že práve začíname školenie, nemusíme okamžite šokovať rodičov alebo manželov, ale začať od najnižšej cenovej kategórie. Pri pohybe vpred môžete nástroj vymeniť. Ak sú zdroje dosť na kúpu drahého nástroja, malo by sa to samozrejme urobiť.

Zmena kategórie nástroja sa nemusí pokúšať vynútiť, postupne sa študentovi začnú míňať nástroje a bude sa musieť zmeniť.

Nasledujúca tabuľka zobrazuje hlavných výrobcov gitár, ktorých modely nájdete v obchode.

Prvý nástroj má stáť až 400 dolárov a mal by vykonávať konkrétne úlohy:

 1. poskytujú pohodlie pri hraní
 2. nemajú fonit (pre gitary s singlom je to dôležité, dokonca ani tento bod sa nevzťahuje na lacné gitary s humbuckermi)
 3. nie je zlé udržať poriadok

Hodnoty položiek 1 a 2 sa nebudú hodnotiť samy osebe, ale vzhľadom na odsek 3 musíte dôverovať známym značkám. Spoločnosti ako Squier by Fender, Ibanez, Jackson, Schecter, LTD od spoločnosti ESP zvyčajne vyrábajú v počiatočnom cenovom rozpätí pomerne tolerovateľné nástroje. Lepšie je však obísť nástroje značiek Flight, Stagg a ďalších Zombie.

Raz s priateľom, pri návšteve malého hudobného obchodu a pokúšaní sa hrať na gitary Stagg, sme prelomili páku na gitare. Nie som Arnold Schwarzenegger, a ani som si toho nevšimol predtým, ako som prelomil páky, takže odvtedy som vôbec nezískal gitary Stagg, inak musím platiť znova ...

Vráťme sa k výberu gitary. Gitary sa štrukturálne líšia upevnením krku. Všeobecne sa uznáva, že gitary s prilepenými hýfami majú v tejto hitparáde gitár s priechodným krkom väčšie vedenie (dĺžka zvuku). Krk by sa však mal posudzovať nielen pri hodnotení upevnenia, ale aj kvôli vyhodnoteniu vychýlenia.

Ak má gitara pokrivený krk, nebudete môcť hovoriť o žiadnom strunovom nástroji. Preto jednoducho otočte nástroj smerom k sebe spodkom a pozerajte sa pozdĺž smeru reťazcov, aby ste mohli vyhodnotiť priehyb a zakrivenie.

Tesne predtým, ako si kúpite gitaru, venujte pozornosť upevňovaniu strún k telu. Existuje niekoľko spôsobov upevnenia, keď struny prechádzajú cez telo alebo sú namontované na pevnom mostíku, keď je gitara nainštalovaná na gitare so schopnosťou iba spustiť systém, a keď je stroj nainštalovaný na gitare s možnosťou spustenia a zdvihnutia systému.

Neodporúčam kupovať nástroj pôvodnej cenovej kategórie s obojstranným strojom. Po prvé, pretože v tomto prípade budete musieť preplatiť za gitaru a po druhé, nebude to mať zmysel.

Pri kúpe gitary by ste sa preto mali riadiť nasledujúcimi jednoduchými odporúčaniami:

 1. kúpte si známe gitary (jedným z dôvodov je, že ich ľahšie predáte neskôr)
 2. oceniť pohodlie tohto nástroja
 3. Je funkčná elektronika dobrá (neslušné snímače, gombíky hlasitosti a tónu bez klepania)?
 4. vyhodnotiť, či je lišta plochá
 5. Skontrolujte kolíky, pri ladení nástroja by mal byť zdvih

Najlepšia voľba pri výbere gitary, ktorá so sebou prinesie buď priateľ, ktorý má v tomto lepšie skúsenosti, alebo učiteľ.

Nevýhody nákupu nového rozpočtu gitaru v obchode:

 1. Predražené ceny nástrojov. A keď si ju kúpite, spravidla klesne takmer 2-krát. Za cenu, za ktorú ste ju kúpili, sa už nedá predať.
 2. Rozpočtové modely gitár nie sú spravidla vyladené a musíte gitaru priniesť buď pánovi, alebo si sami prestavať
 3. Rozpočet gitarového stromu nemusí byť úplne vyschnutý a pražce môžu časom vyjsť alebo sa hmatník otáčať ešte horšie skrutkou. Je pravda, že sa to stáva veľmi zriedka, ale pri super lacných modeloch, ako sú zombie za 3 500 rubľov, sa to môže stať.
 4. Kvalita rozpočtových gitár je celkovo nízka.

Ako vidíte, nevýhody sú dosť vážne. Prečo píšem o rozpočtových gitarách? Áno, pretože začiatočník pravdepodobne nebude kupovať Gibsonov les za pol kasty (150 000 rubľov) a do gio ibanez (16 000 rubľov) pôjde do najbližšieho obchodu s hudbou. Myslím si, že hlavná mínus je dvojnásobne predražená cena nových nástrojov. Za takúto cenu si môžete kúpiť nejakú japonskú gitaru používanú na konci 80. rokov. Pokiaľ ide o kvalitu zostavy a zvuk, bude to určite lepšie ako nové lacné čínske gitary. Možno bude treba s ňou trochu zaobchádzať, napríklad s brúsenými pražcami, ale toto sú maličkosti. Nástroj, ako sa hovorí, je časovo testovaný a vážne zárubne, ako napríklad zakrivený krk, sa už nebudú objavovať. O výbere použitého nástroja budeme hovoriť v príslušnom článku.

Použitá gitara pre vás ako začiatočníka bude menej pohodlná na vyhľadávanie a výber ako v obchode. Musíte buď sedieť na chvíľu monitor Avito (ako šťastie), alebo si objednať cez internet. Ale nováčikovia sa toho boja, zrazu sa protokol stane beznádejným. Aby som to zhrnul, chcem povedať: páni, začiatočníci, nebojte sa, choďte do obchodu a kúpte si novú gitaru. V gitarizme máte dva spôsoby: buď sa vzdáte tejto hudby, alebo časom pochopíte, že nástroj, ktorý ste si kúpili, je nový a už vás neuspokojuje. Nezáleží na tom, či je to čínsky Ibanese alebo japonský Fernandez z 80. rokov. Už budete vedieť, čo chcete. V každom prípade sa nástroj po určitom čase zmení. Japoncov samozrejme predávate za toľko, koľko ste kúpili, a Číňan je oveľa lacnejší. Ale výhody nákupu novej gitary, zdá sa mi, že kompenzuje.

V každom prípade sa rozhodnete. Tu vám hovorím čisto môj názor z vlastnej skúsenosti.

1. Aké sú základy?

Aj keď hľadáte lacný nástroj, stále dúfate, že si kúpite niečo, čo je aspoň malej kvality. Na príliš lacnú gitaru budú pravdepodobne mať problémy s hrateľnosťou a taký mizerný zvuk, že odrazí všetky túžby hrať. Prvá vec, na ktorú by ste sa mali pozrieť, je, aké pohodlné je pre vás hrať a aký zvuk vytvára so zosilnením alebo bez neho.

Odsudzujeme hrateľnosť gitary

 • sup - Je dĺžka a šírka krku vhodná pre vaše ruky a telo?
 • podvaly - aké široké alebo úzke sú? Sú vhodné pre vaše prsty?
 • Vzdialenosť medzi hmatníkom a reťazcami - či je to pre vás pohodlné v okamihu, keď hráte na gitare.

Odsudzujeme zvuk gitary

Vyhodnoťte gitaru bez toho, aby ste ju pripojili k zosilňovaču, čo vám uľahčí určenie silných a slabých stránok zvuku.

 • Má dobrú prirodzenú výdrž (trvanie jednej alebo viacerých tónov)?
 • Je tón tohto nástroja príliš jasný? Alebo sa zdá byť príliš pochmúrny?
 • Keď sa hráte v zákrutách, legato alebo diapozitívoch, počujete nepríjemné hrkanie?

Gitara s dobrým, prirodzeným tónom uspokojí každého gitaristu pri jeho hraní, ale nezabudnite, že začiatočník gitarista znie dosť mizerne bez ohľadu na to, čo sa deje. Nájdite gitaru, ktorá vám bude pohodlne hrať pri rozvíjaní sily a techniky. Legendárny bubeník nirvana uviedol nasledujúce:

Začiatočníci by mali ísť do garáže a kúpiť si tam najstaršiu bicie sady, ktoré môžu nájsť. Potom ho nainštalujte do garáže a začnite niečo hrať. Potom pozvite svojich priateľov a prinútite ich, aby s vami hrali. Zoberme si za to moje slovo, hneď na začiatku budú znieť mizerne, ale postupom času si všetci náhle uvedomia, že sa stali kapelou Nirvana. Pretože to je presne to, čo sa nám stalo. Niekoľko chlapcov zobralo staré nástroje, spojilo sa a začalo niečo hrať, potom sa stali jednou z najpopulárnejších skupín na svete.

Elektrická gitara

Keď prídete do hudobného obchodu (alebo si kúpite gitaru z rúk), mali by ste byť veľmi opatrní a dodržiavať určité pravidlá.

Venujte pozornosť nie chladeniu budúceho nástroja, ale tomu, ako to bude znieť. Je veľmi dôležité rozhodnúť sa o hudobnom štýle, ktorý uprednostňujete: niektoré gitary lepšie zapadajú do určitých hudobných štýlov, zatiaľ čo iné môžu mať všestrannosť zvuku.

Ak ste fanúšikom nástrojov na mieru, buďte pripravení na to, čo musíte zaplatiť za „prehliadky“. Nemusíte s ňou konať v klipe, byť realistický. A medzi „obyčajnými“ elektrickými gitarami existuje veľa. Tu vám pomôže náš sprievodca návrhom elektrických gitár pre začiatočníkov.

Pokúste sa trochu hrať na novom nástroji, aby ste pochopili pocity z hry. Ako sa máš? Ak máte pochybnosti, v žiadnom prípade neváhajte položiť otázky predajcovi. Vyskúšajte niekoľko obľúbených gitár. Nebojte sa, aby ste boli pre ostatných príliš precízni.

Ak si jednoducho vyberiete elektrickú gitaru, nikdy za žiadnych okolností (NEZAMIŠŤUJTE) gitaru so systémom Floyd Rose alebo podobným systémom tremolo! Po prvé, zo zvyku vás mučí tuning tohto nástroja. Je to skvelá vec, ale je to veľmi zvláštne a vyžaduje si určité servisné schopnosti. Verte mi, dokonca aj mnohí skúsení hudobníci obchádzajú takéto nástroje, natož začiatočníci. Po druhé, nízko kvalitné tremolo systémy sú inštalované na lacných prístrojoch, čo môže nepriaznivo ovplyvniť stabilitu systému.

Nezabudnite na naše tipy pre začínajúcich gitaristov a budete vedieť, čo hľadať pri kúpe gitary.

Ak chcete hrať na elektrickú gitaru, budete potrebovať zosilňovač, bez ktorého bude váš nástroj takmer nepočuteľný. V súčasnosti existuje niekoľko hlavných typov zosilňovačov, ale s najväčšou pravdepodobnosťou je pre vás vhodný obvyklý kombinovaný 5-10 wattový kombo.

2. Ako môžem uložiť?

 • Snímače pre elektrickú gitaru. Na konci sa dozviete všetko o snímacích zariadeniach a o tom, ako ovplyvňujú zvuk, takže sa nemusíte rozčarovať, ak si všimnete, že jedna z gitár, ktoré plánujete kúpiť, má iné snímače (snímače sú jednou z tých vecí, ktoré môžete nahradiť). ak chcete vylepšiť svoj nástroj).
 • Wood. Nerobte si starosti s drevom. Je lepšie uistiť sa, že krk vašej gitary je rovnomerný a dobre drží ladenie. Spočiatku - to je všetko, čo sa vyžaduje od prvého nástroja.

3. Ktorú gitaru si vybrať? Nové alebo použité?

V tomto zmysle existujú klady a zápory. Poďme sa najprv pozrieť na dobroty úplne nových gitár:

 • Záruka výrobcu
 • Úplne nový, nedotknutý nástroj

Výhody použitej gitary:

 • Nižšie náklady
 • Už som ju videl. Pri používaní môžete byť bezstarostní a nemusíte sa obávať nových čipov alebo škrabancov.

Pri kúpe použitej gitary ste určite v nebezpečenstve. Napríklad, ak sa horná časť tela zlomí alebo povedzme, snímače prestanú fungovať, potom, čo povedať, nemáte šťastie.

4. Ako zistím kvalitu nástroja?

Pri výbere prvého nástroja môžete hľadať niekoľko jednoduchých vecí:

 • Skontrolujte lištu - Väčšina gitár je vybavená kovovou kotvou, ktorá je potrebná na nastavenie krku (ak náhle vedie). U lacnejších gitár však takáto funkcia jednoducho chýba. Ak vedie krk vašej gitary, potom, čo povedať, máte šťastie.
 • Drží linku? - Všetky gitary sú vybavené kolíkmi, ktoré udržujú struny v správnom napätí. Ak sú tunery nízkej kvality, bude to mizerné. Ak sú hroty dobré, systém udržia tak, ako by mal. Pred výberom venujte pozornosť tejto skutočnosti.

Ako som už písal vyššie, lacný neznamená nezdravé. Na rozlíšenie dobrého a zlého nástroja nemusíte byť certifikovaným gitarovým majstrom.

Nemusíte kupovať Fender American Standard alebo Les Paul Standard. Zatiaľ čo slávni gitaristi kupujú nástroje týchto spoločností z dôvodu ich vysokej kvality, môžete si kúpiť gitaru, ktorú vyrábajú tie isté spoločnosti, ale má nižšiu cenu.

Napríklad spoločnosť Epiphone je dcérskou spoločnosťou spoločnosti Gibson, ktorá vyrába gitary ako Les Paul, SG a mnoho ďalších. Gitary tejto spoločnosti sú cenovo dostupnejšie, ale zároveň kvalitné.

Páči sa vám zvuk klasického Les Paul P90? Epiphone Les Paul Special P90 vytvára rovnaký zvuk, ale za nižšiu cenu.

Možno ste fanúšikom Fender gitár? Rozpočtové gitary ako Squier Guitars majú pre svoje peniaze dobré špecifikácie.

Tieto nástroje sú určené pre tých ľudí, ktorí hľadajú vhodný nástroj za dobrú cenu. Niektorí gitaristi dokonca prisahajú, že tieto spodky sú ešte lepšie ako ich „rodičia“. Všetko záleží na vašom osobnom štýle a preferenciách zvuku.

6. Je ešte niečo, čo by som mal vedieť?

Existuje niekoľko rád. Urobte malý prieskum. Zistite, čo ponúkajú rôzne obchody, aké ceny a značky. Keď nájdete pre seba niekoľko modelov, ktoré vám vyhovujú vo všetkých ohľadoch, mali by ste nájsť informácie, recenzie, recenzie o nich. Potom idete do obchodu, zoberte nástroj, počúvajte ho naživo (to je veľmi dôležité), či je pre vás výhodné hrať, držať, sedieť na ňom a až potom ho kúpiť. Pre podrobnejšie informácie sa môžete zoznámiť s nasledujúcimi príspevkami: „Akustická gitara: ako si vybrať, kúpiť, sprievodca, tipy“ a „Elektrická gitara: ako si vybrať, kúpiť, sprievodca, tipy“, ktoré podrobne opisujú, ako zvoliť stojací nástroj.

spínacie

Nezabudnite na drôty! Bez nich nebudete môcť pripojiť gitaru k zosilňovaču. Budete potrebovať 3- alebo 5-metrový kábel jack-jack. Nájdete to bez problémov v akomkoľvek obchode s hudbou.

Prichádzajú v rôznych hrúbkach a veľkostiach. Čím je výber silnejší, tým výraznejší bude zvuk „ostrejší“, zatiaľ čo tenké výstupky umožnia jemnejší a flexibilnejší zvuk. Najlepšie je, ak podniknete niekoľko rôznych, aby ste si nakoniec našli tú najlepšiu voľbu.

Bez pása nehrajte, neskúšajte. Nepozerajte sa na drahé modely vyrobené z kože a zdobené všetkými druhmi vzorov. V prvých fázach to urobí najbežnejší tkaninový / nylonový pás. Hlavná vec je, že musí byť spoľahlivý a nenechať gitaru padnúť.

Ak sa prípad nedostane s gitarou, určite si ju musíte kúpiť. Aj keď s novým obľúbeným nebudete cestovať, budete ho musieť uložiť.

Teraz máte všetko, čo potrebujete. Nezabudnite na naše tipy pre začínajúcich gitaristovkeď sa zhromaždíš kúpiť elektrickú gitaru.

Štýl hry a dizajn gitary

Už ste sa rozhodli pre výber stavu gitary. Теперь самое время подумать какую гитару выбрать по внешнему виду и подойдет ли она для выбранных вами стилей музыки.

Я думаю, со стилем музыки, которую хотите играть, вы уже давно определились. Если предпочитаете тяжелые стили музыки, тогда нужно выбирать электрогитару для металла - с хамбакерами, если будете играть что-то более мелодичное и легкое – возьмите гитару с синглами. Ну а если, вы хотите более универсальную электрогитару для новичка, то возьмите с хамбакером в бриджевой позиции и с синглом в неке. Mimochodom, tu si môžete prečítať o najvhodnejších hudobných žánroch pre začiatočníkov.

Štvorec s 2 humbuckermi (H-H)

Námestie Humbucker a Singles (H-S-S)

Námestie 3 (H-S-S)

Teraz sa pozrime na vzhľad vašej budúcej gitary. Ak ste kovovýroba (a ste pravdepodobne kovovýroba), potom s vysokou pravdepodobnosťou chcete niečo veľmi čierne a nadržané. Rovnako ako ten na obrázku.

Vyzerá to veselo. Ale v skutočnosti sa tento horný roh pri krku tak zradne vkĺzne do kozy, že po hodine hry sa to stáva úplne nepríjemným. Preto pri výbere dizajnu soundboard nezabudnite držať gitaru v ruke a hrať ju. Je možné, že vám to jednoducho nebude vyhovovať a bude nepohodlné.

Pre začiatočníkov vám stále odporúčam začať s klasickými formami, napríklad so stratami (obrázky vyššie uvedených štvorcov). Dôrazne neodporúčam robiť praky (Flying V), pretože si ich môžete dať iba na ľavé koleno. Zatiaľ čo vrstvy sú dokonca vľavo, dokonca aj vpravo. Prieskumník je tiež celkom pohodlný, ale iba klasický, bez ďalších rohov. Na obrázku sú znázornené najobľúbenejšie tvary gitary.

Guitar Body Shape

Tvar a farba sú dôležité indikátory, nezabudnite ich pri výbere elektrickej gitary. Prečítajte si viac o formách tela elektrickej gitary v tomto článku.

Kontrola gitary v rukách

Takže ste sa rozhodli, za akú cenu a ktorú gitaru chcete kúpiť. Požiadajte predajcu, aby vám ukázal niekoľko nástrojov, ktoré vyhovujú vašim požiadavkám. Najskôr skontrolujte navrhnutý nástroj zo všetkých strán, či neobsahuje praskliny alebo škrabance.

Potom otočte gombíky hlasitosti a tónu, kliknite na spínač senzora a prstom jemne poklepte na skrutkové prvky. V ideálnom prípade by všetko malo byť nainštalované pevne, bez vôle a medzier. Stále stojí za to venovať pozornosť týmto:

 • skontrolujte rovnosť krku. Ak to chcete urobiť, zoberte gitaru ako husle a pozrite sa na hmatník smerom k kolíkom. Tyč sa nesmie skrútiť skrutkou. Ak áno, takúto gitaru nikdy nekupujte,
 • skontrolujte chrapanie reťazcov. Je pravda, že lacnejšie gitary v obchode sa nezaväzujú, takže je celkom možné, že dôjde k odskočeniu,
 • skontrolovať výbery. Ak to chcete urobiť, otočte ich rôznymi smermi, nemali by byť žiadne vŕzky,
 • skontrolujte pražce. Skontrolujte, či sú všetky nainštalované rovnomerne, či nie sú z obloženia vykĺznuté. Prstom tiež posúvajte po stranách krku. Mala by existovať rovná plocha. Ak sú pražce nastavené správne a presne, nemali by poškriabať ruku.

Teraz pripojte gitaru k zosilňovaču a skúste s tým niečo hrať. Ak naozaj nič nevieš, prinajmenšom iba vydávať zvuky. Prejdite prstom po hmatníku a zistite, či sú hmatník a celá gitara ako celok pre vás výhodné.

Po dokončení všetkých týchto manipulácií, ak vám všetko vyhovuje, je celkom možné kúpiť tento nástroj, ktorý sa vám páči. Čo robiť po zakúpení novej gitary, budeme hovoriť v zodpovedajúcom článku. Okrem samotnej elektrickej gitary budete potrebovať aj ďalší zosilňovač. O výbere typu zosilňovača pre začiatočníkov vám poviem v článku „Ako zvoliť kombináciu pre začiatočníkov“.

To je všetko. Dúfam, že moje tipy vám pomôžu pri kúpe elektrickej gitary. Veľa šťastia a skvelý hudobný úspech!

Pin
Send
Share
Send
Send