Užitočné tipy

Zarovnanie špičky

Pin
Send
Share
Send
Send


Uhly vyrovnania kolies kolies vozidla sa dajú nastaviť vlastnými rukami pomocou improvizovaných nástrojov a jednoduchých zariadení. V tomto článku sa budeme baviť o tom, ako si doma zarovnať nastavenie kolies a aké ťažkosti sa najčastejšie vyskytujú pri nastavovaní uhlov vyrovnania kolies.

Nesprávne nastavenie vyrovnania môže spôsobiť napríklad rýchle opotrebenie pneumatík alebo to, že pri jazde v priamke bude vozidlo riadené doľava alebo doprava.

Na konci tohto článku nájdete video, v ktorom je popísané a zobrazené všetko, čo potrebujete vedieť o vyrovnaní kolies.

Zarovnanie kolies - čo to je?

Najprv sa pozrime na teóriu: zarovnanie kolies - čo je to? Aké sú uhly kolies a ako na nich závisí správanie vozidla na ceste?

zrútenie Je uhol medzi zvislou a rovinou kolesa. Poskytuje spoľahlivý kontakt pneumatík s vozovkou (pozri obrázok vyššie).

konvergencie Je uhol medzi smerom jazdy a rovinou rotácie kolesa. Stabilita vozidla v zákrutách a opotrebenie pneumatík závisí od neho.

 • V automobiloch s pohonom zadných kolies by mali byť kolesá mierne otočené k sebe - to sa nazýva kladná špička. V pohybe sa rozptyľujú a stávajú sa paralelnými.
 • Pri pohone predných kolies by naopak konvergencia mala byť záporná (pozri obrázok nižšie).

Custer Je uhol pozdĺžneho sklonu čapu kráľa. Tento parameter si len zriedka vyžaduje nastavenie, iba na novo zostavenom prednom zavesení z nových častí, preto nebudeme uvažovať o jeho nastavení.

Oprava odpruženia alebo riadenia (výmena rovnakých tlmičov alebo kĺbov riadenia) vedie k významnej zmene montážnych uhlov kolies. Denná prevádzka vozidla tiež upravuje tieto parametre v priebehu času, takže je potrebné pravidelne upravovať zarovnanie.

Najlepšie je nastavovať vyrovnávanie kolies dvakrát ročne so sezónnou zmenou pneumatík. Počas tejto doby viac ako raz spadnete do otvoru alebo narazíte na obrubník, z ktorého sa uvoľní podvozok a zmení sa uhol. Včasné nastavenie zarovnania bude stáť oveľa lacnejšie ako sada novej gumy.

V roku 1955 navrhol americký inžinier Lee Hunter prvú lavicu na prispôsobenie geometrie kolies. Senzory namontované na kolesách poslali sústredené svetelné lúče a presne zmerané uhly. Preto bol stojan nazývaný optický. Ale už v roku 1969 bol pripojený k počítaču av roku 1995 boli 3D technológie prvýkrát použité na meranie a úpravu uhlov.

Je pravda, že sovietski motoristi sa vyrovnali bez stojanov a počítačov - pomocou kľúčov, strmeňa, nití a vodovodnej šnúry ovládali uhly výkyvu a špičky vlastnými rukami.

DIY Vyrovnanie kolies

Predtým, ako budete pokračovať v nastavovaní uhlov sklonu a špičky, musíte skontrolovať podvozok vozidla. Ak je potrebná oprava, vyrovnanie kolies je zbytočné. Riadenie a odpruženie by mali byť v perfektnom poradí.

Venujte pozornosť trom bodom, od ktorých veľmi závisia uhly montáže kolies na vozidlo:

Pred nastavením vyrovnania skontrolujte tlak v pneumatikách a uistite sa, že ste nezabudli na pár vreciek zemiakov alebo cementu v kufri :)

Ako príklad opíšeme postup nastavenia kolies pomocou vlastných rúk na aute VAZ 2109.

Aby sa predišlo zbytočným úpravám odklonu a špičky po oprave podvozku, pred demontážou zavesenia by mali byť všetky rozpojiteľné spoje označené navzájom. Najlepšie je to dlátom, jadrom alebo farbou. Pri otáčaní hrotov z tyčí riadenia je potrebné vziať do úvahy aj počet otáčok.

Nastavenie odklonu kolesa

Nastavenie uhla odklonu sa vykonáva v nasledujúcom poradí (pripomíname, že v našom prípade sú činnosti opísané pre vozidlo VAZ 2109):

 1. Pred začatím nastavovania odklonenia musí byť stroj na vodorovnej podlahe.
 2. Na okraj kolesa sme položili dve zvislé značky s priemerom kriedy - jednu na hornú a druhú na spodnú časť.
 3. Šnúru kladieme s krídlami do krídla a pozdĺž značiek pomocou pravítka alebo posuvného strmeňa zmerajte vzdialenosť od okraja po šnúru pri hornej značke a potom dole. Rozdiel by mal byť ± 3 mm.
 4. Ráfik nemusí byť ideálny, preto je vhodné riadiť vozidlo otáčaním kolesa o 90 ° a vytvorením ďalších 2 zvislých značiek. Znovu merame.
 5. To isté urobte na druhom kolese a zapíšte si výsledok.
 6. Potom otočte stroj o 180 ° a vykonajte merania znova, zapíšte ich a porovnajte.
 7. Potom vyberte koleso a pomocou dvoch kľúčov na 19 uvoľnite dve čapy upevnenia ramena stojana tlmiča nárazov na otočnú päsť.
 8. Zasuňte koleno pomocou kľúča 19 s excentricitou hlavy skrutky dovnútra alebo von do požadovanej vzdialenosti, čím sa dosiahne požadovaný uhol odklonu.
 9. Dotiahnite skrutky, vložte koleso na miesto, spustite vozidlo a niekoľkokrát ho zatlačte stlačením krídla. Vykonajte merania.
 10. Pohybujte sa o určitú vzdialenosť od stroja a pozrite sa na polohu predných kolies a porovnajte ich s rovinou zadných kolies.

U vozidiel s pohonom zozadu by uhol odklonu mal byť v rozmedzí + 1 / + 3 mm a pri vozidlách s pohonom predných kolies sa odklon od -1 do +1 mm považuje za normálny.

Zarovnanie kolies

Na nastavenie uhla konvergencie sa merania najvýhodnejšie vykonávajú pomocou špeciálneho teleskopického pravítka s mierkou.


Špičkový pruh

Je vhodnejšie pracovať v boxe. Volant by mal byť v priamej polohe.

 • Pred nastavením špičky na vnútornej strane kolies pomocou kriedy naneste jednu značku na ľavú a pravú pneumatiku čo najbližšie k diskom.
 • Po vytvorení predpätia v linke ho nainštalujte a jeho konce položte na obrysové body tak, aby sa jeho telo nedotýkalo častí tela a zavesenia.
 • Mierne potraste pravítkom, zarovnajte „nulu“ s pevným ukazovadlom na pohyblivej stupnici. Uzamknite mierku.
 • Vozidlo opatrne posuňte dopredu, aby sa pravítko s kolesami pohlo späť, ale nedotýkalo sa častí podvozku a tela.
 • Skontrolujte hodnoty.

Ak je vo vozidle VAZ 2109 vzdialenosť medzi kolesami vzadu menšia ako vpredu, je potrebné skrátiť riadiace tyče, a ak sú väčšie, predĺžte ich.

 1. Pomocou kľúča 27 uvoľnite poistné matice na riadiacich tyčiach. Rizikové matice na okrajoch sú ľavou rukou.
 2. Otočením spojky pomocou 24 kľúča zmeníte dĺžku tyče.
 3. Nezabudnite sledovať vodorovnú polohu lúčov volantu.
 4. Posuňte posuvnú stupnicu na pravítko, aby sa konvergencia nastavila na „nulu“ a aby sa vozidlo vrátilo späť.
 5. S hodnotami od -1 do +1 mm môžete dokončiť úpravu uhla konvergencie. Ak chcete získať ďalšiu kontrolu, choďte autom dopredu.

Pozrite sa z prednej časti každého predného kolesa na cieľovú časť každej zadnej časti. Vďaka horizontálnemu lúču volantu môžete ľahko zistiť, či sa obe kolesá pohybujú doľava alebo doprava. Ak je posun viditeľne zrejmý, potom odskrutkujte jednu tyč a otočte ju o rovnaký počet otáčok, upravte posun.

Po nastavení zarovnania vlastnými rukami stojí za zváženie, ktoré kolesá si treba vybrať: vyrazené alebo zliatinové? Predpokladá sa, že zliatinové kolesá významne znižujú zaťaženie zavesenia kolies a vyrazené kolesá sú praktickejšie.

1200 rub. pre správu fotografií

Za automatické opravy fotografií platíme. Výnosy z 10 000 rubov / mesiac E-mail:

Nikomu nebude novinkou, že nevyrovnané vychyľovanie kolies môže viesť nielen k zhoršeniu kvality pneumatík, ale tiež k zvýšeniu spotreby paliva. Preto stojí za to zaujať zodpovedný prístup k stanoveniu zostupu kolapsu.

V domácnosti nastaviť odklon vôbec nie je ťažké, ako by sa mohlo zdať na začiatku. Pokúsime sa túto záležitosť podrobne zvážiť a poskytnúť novú mechaniku optimálne rady. Stabilizácia páru volantov je najdôležitejším aspektom ovplyvňujúcim stabilitu vozidla na ceste. Čo to znamená? Kolesá by sa mali pohybovať v priamej línii a obísť zákruty, vrátiť sa do pôvodnej polohy.

Z toho vyplýva, že naliehavá potreba postupu stabilizácie kolesa je vysvetlená veľmi jednoducho. Keď sa vozidlo pohybuje, kolesá, ktoré nie sú stabilizované, idú do strany v dôsledku nárazov z cesty. Potom musí vodič vrátiť kolesá do požadovanej (priamej) polohy. Vzhľadom na to, že sa to stáva stále, vodič vozidla je unavený. Riadiace kontakty sa opotrebujú rýchlejšie. A so zvyšujúcou sa rýchlosťou nie je rastúca nestabilita bezpečná.

Čo určuje stabilizáciu riadených kolies? Odpoveď je jednoduchá: z ich zbližovania alebo kolapsu. Nastavenie odklonu kolesá sa dajú vyrábať v autoservisoch, ale je celkom možné tento problém vyriešiť a Urob to sám.

Prvá vec, ktorú musíte urobiť, je zistiť potrebu nastavenia odklonu.

Zvážte tento bod za bodom:

 1. Nepretržitý odchod vozidla z daného priebehu priamočiareho pohybu v jednom alebo druhom smere.
 2. Nerovnomerné opotrebovanie pneumatík.
 3. Pri skúmaní drážky behúňa predného kolesa pozdĺž osi otáčania je potrebné skontrolovať okraje tejto drážky. Hrany sú rovnaké - to znamená, že neexistuje dôvod na obavy, ak jedna z nich má určitú ostrosť a druhá nie, potom máte problém. Ale stojí za to venovať pozornosť iba tichou jazdou. Ak ste fanúšikom vysokej rýchlosti, táto podmienka môže byť klamlivá.
 4. Ťažkosti s riadením manévrov Prítomnosť aspoň jedného z týchto príznakov hovorí, že je potrebné stanoviť kolaps zarovnania. Vodiči, ktorí majú určité skúsenosti s opravou automobilov vlastnými rukami, s veľkou túžbou, môžu vykonávať oblúky sami.

Ako je regulácia odklonu regulovaná?

Na opravy, ktoré budete potrebovať:

 • linka,
 • krieda,
 • štandardná sada náradia
 • olovnica
 • rovné terén s jamou alebo výťahom

Najprv musíte zistiť: ako presne bola konvergencia uskutočnená skôr. tj Je poloha volantu v priamom pohybe „nulová“? Ako na to? Postupujte podľa pokynov nižšie: zaparkujte vozidlo na rovnom povrchu. Potom volant otočte čo najviac v jednom smere tak, aby značka na vrchnej časti volantu (v strede kruhu) otočila volant úplne na druhú stranu. V tomto prípade je potrebné vypočítať počet celých otáčok a častí celého kruhu (podiely). Keď sa rozhodli rozdeliť sumu prijatú 2 a otočiť volant do tejto polohy. Ak sa tento výsledok zhoduje s obvyklou polohou volantu, nastaví sa „nulová“ poloha koľajnice. Ak nie, musíte to urobiť sami.

Ako nastaviť nulovú polohu?

Je potrebné demontovať volant, odskrutkovať maticu. Po jeho upevnení do „nulovej“ polohy sme vypočítali (ramená riadenia by mali byť umiestnené symetricky). Teraz sa touto pozíciou riadime. Aby ste sa mohli sami skontrolovať, musíte volant otočiť jeden po druhom - na oboch stranách musí otočiť rovnaký počet otáčok, preto otočte koleso až na doraz do strán, chráňte ich.

Potom povoľte poistné matice na koncoch spojovacej tyče. Jeden ťah by mal byť trochu odskrutkovaný a druhý by mal byť skrútený rovnakým počtom otáčok (to je veľmi dôležité!). Tento postup je možné vykonať raz a už nemôže meniť polohu volantu. A v budúcnosti - iba na reguláciu konvergencie.

Ako nastaviť špičku?

Po skontrolovaní priamosti je potrebné skontrolovať stupeň preťaženia vozidla, tlak v pneumatikách, či sú pevne pripevnené odpruženie a kormidlové zariadenie. Potom je už možné pristúpiť priamo k overeniu a úprave konvergencie.

Na určenie úrovne konvergencie kolies sa vypočíta rozdiel medzi bodmi na ráfiku pred a za osou geometrie. Na tento účel použite špeciálnu reťaz s pravítkom alebo napínačom.

Na meranie konvergencie je medzi kolesá nainštalované pravítko, takže konce rúrok spočívajú na boku pneumatík a reťaze sa dotýkajú zeme. Keď nastavíte šípku do nulovej polohy, stroj by sa mal mierne zvinúť dopredu, aby sa pravítko nachádzalo za zadnou nápravou kolesa. V takom prípade by šípka mala ukazovať úroveň konvergencie. V prípade nesúladu s normou by sa mala upraviť.

Aby ste nastavili špičku, musíte otočiť spojovacie spojky bočných riadiacich tyčí. Po dokončení tejto operácie sa musia regulačné matice pevne dotiahnuť.

Na čerpacej stanici alebo samostatne?

Automechanici jednomyseľne tvrdia, že je mimoriadne ťažké nezávisle nakonfigurovať odklon. V skutočnosti tomu tak nie je. Tiež príliš nedôverujte odborníkom z čerpacích staníc, ktorí tvrdia, že tieto parametre sú v aute porušené. V autoservisoch odporúčajú inštaláciu automobilu na stojan, aby sa prispôsobilo nastavenie kolies a na základe údajov z tohto zariadenia sa vykonalo profesionálne ladenie. V tomto prípade sa nespoliehajte na profesionalitu. Skutočne kvalifikovaní odborníci sa stávajú čoraz menej. Stále však existujú majstri, ktorí môžu kvalitne robiť túto prácu.

Bez pomoci stojanov dokážu vykonať presnú diagnostiku parametrov odklonu, urobiť správnu diagnostiku rôznych porušení geometrických charakteristík a vykonať opravy. Ale motoristi, ktorí majú skúsenosti, radšej vykonávajú tieto operácie vlastnými rukami. Môžete tak získať presnejší výsledok. A aj keď metódy, ktorými sa vyrovnávanie kolies vykonáva, sú už dosť zastarané, ale stále sú a vykazujú pomerne presné výsledky.

Týmto parametrom musíme pochopiť rozdiel medzi vzdialenosťami od niektorých konvenčných bodov. Toto je uhol, ktorý je nakreslený vertikálne a v rovine rotácie kolesa. Ak je tento uhol vyklenutia v červenej farbe, potom je horný bod kolesa nasmerovaný dovnútra do oblúka kolesa. Ak je plus, potom naopak. Na správne nastavenie tohto parametra musíte dodržiavať prísne podmienky. Je dôležité, aby pneumatiky mali optimálny tlak. Hladké ráfiky sú tiež zárukou správnych uhlov. Nastavenie vyžaduje, aby volant mal normálnu alebo voľnú hru. Pred začatím diagnostiky musíte skontrolovať, či sú všetky hlavné pánty a komponenty v systéme odpruženia plne funkčné a či nie sú opotrebované. Reguláciu odklonu znížením alebo zvýšením počtu rozperiek. Sú umiestnené medzi excentrickou vzperou a osou dolného ramena. Teraz nájdete v predaji špeciálne nastavovacie dosky na nastavenie odklonu. Sú vhodné pre kolesá vozidiel s pohonom zozadu domácej výroby.

Tento parameter je smer stroja a rovina rotácie hnacieho kolesa. Od profesionálnej mechaniky často počujete o súčte uhlu zbiehania kolies na jednej osi. Existujú autá, kde je vyrovnanie kolies na každej náprave upravené. Správne nastavený parameter na hnacích kolesách je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré určujú stabilitu stroja. Konvergencia je určená súčtom rozdielov medzi okrajom ráfikov kolies v zadnej a prednej polohe. Merania sa vykonávajú v strede výšky disku medzi rovnakými bodmi na ráfiku.

Ak údaje nie sú normálne, je potrebné nastaviť konvergenčné uhly. K jemnému doladeniu je možné pristúpiť až po kontrole spoľahlivosti montáže pák a otočného stojana. Toto spojenie by malo byť čo najspoľahlivejšie. Taktiež sú diagnostikované guľôčky namontované na tyčiach. Na dosiahnutie dobrého výsledku by ste sa mali navyše ubezpečiť, že upevňovacie prvky dvojnožky a kyvadlového mechanizmu sú spoľahlivé. Je dôležité pamätať na to, že po akejkoľvek oprave podvozku vozidla je potrebné nastavenie kolies. To sa dosiahne zmenou dĺžky bočných riadiacich tyčí.

Toto je uhol, ktorý prechádza medzi zvislou a priemetom osi otáčania konkrétneho kolesa a pozdĺžnou rovinou automobilu. Z dôvodu sklonu v pozdĺžnej časti je stroj vyrovnaný rýchlosťou. To znamená, že ona sama vyjde z zatáčky, ak pustíte volant. Bez ohľadu na uhol natočenia sa vozidlo automaticky vráti do priamej polohy vpred. Takto sa bude auto samozrejme správať, ak je nastavenie uhlov vyrovnania kolies správne. Rovnaké správanie je možné pozorovať pri správne naladenom kolese. U bežných automobilov je tento uhol väčší ako 6 stupňov. Pretekárski športovci vyladia tento parameter o niečo vyššie. Tým bude vozidlo stabilnejšie. Zvýši tiež túžbu automobilu jazdiť po priamke.

Kedy sú potrebné úpravy?

Nastavenie je potrebné, ak počas jazdy stroj neustále vedie z jednej priamej polohy na jednu alebo druhú stranu. Также о необходимости настройки говорит изношенность покрышки только с одной стороны или неравномерный износ. Если это заднеприводный автомобиль, дополнительно проверяют, требуется ли регулировка развала схождения задних колес. При визуальной диагностике протектора на передней оси рекомендуется тщательно проверить состояние желоба. Важны его края. Когда кромки желоба одинаковые, то это хороший знак и причин беспокоиться нет.Ak je jeden z okrajov žlabu nasmerovaný a druhý je normálny, potom je problém.

Je to však dôležité iba pri pokojnom štýle jazdy. Úprava je potrebná aj vtedy, ak existujú určité ťažkosti pri vykonávaní určitých manévrov.

DIY nastavenie zarovnania kolies: spôsoby

Existuje niekoľko metód, ktoré sú vhodné na nastavenie uhlov sklonu. Napríklad môžete použiť laserové ukazovátko. Existuje tiež osvedčená metóda s teleskopickým pravítkom a olovnicou. Takéto nastavenie zarovnania kolies vlastnými rukami sa vykoná, možno nie veľmi presne, ale všetky tieto nástroje má každý.

Než začnete

Predtým, ako začnete, musíte skontrolovať niektoré body.

Uistite sa, že na každej náprave sú namontované rovnaké pneumatiky. Jednotky by mali byť čo najrovnomernejšie. Okrem toho je volant nastavený v priamej polohe a potom sa kontroluje počet otáčok doprava a doľava. Na dosiahnutie výsledku musí byť celé pozastavenie funkčné. A nakoniec - tlak v pneumatikách. Musí zodpovedať nastaveniam výrobcu.

Začíname: kolaps

Ak nastavíte zarovnanie predných kolies, sú namontované v smere dopredu. Ďalej sú značky urobené v hornom a dolnom bode. Potom sa na krídlo aplikuje olovnica a odmeria sa vzdialenosť medzi šnúrou a ráfikom.

Auto sa musí prevrátiť dopredu, aby sa koleso posunulo o 90 stupňov, a potom musíte vykonať rovnaké merania. Pri práci je potrebné koleso demontovať. Odskrutkujte tiež skrutky, ktoré spájajú tlmič nárazov s kĺbom riadenia. Potom päsť presuňte na vzdialenosť získanú z meraní. To je všetko - uhol je nastavený. Teraz by ste mali zozbierať všetko späť a znova vykonať merania. Miera odklonenia pre vozidlo s pohonom predných kolies je -1 / + 1 mm. V prípade pohonu zadných kolies - + 1 / + 3 mm.

Nastavenie konvergencie

Podmienky sú rovnaké ako pri predchádzajúcom nastavení. Pokiaľ ide o potrebný nástroj, budete potrebovať kriedu a teleskopické pravítko. Teraz je potrebné urobiť značenie nie vonku, ale vnútri kolesa, takmer v blízkosti ráfikov. Potom sa na značky aplikuje pravítko na obidvoch koncoch. Ďalej je ukazovateľ zarovnaný s nulou na stupnici pravítka a fixovaný. Potom, čo sa auto mierne zvinie dopredu, až kým sa línia nevráti späť.

Merania ukážu, aké je potrebné upraviť spojovacie tyče. Ak sú čísla medzi kolesami menšie, trakcia sa skráti. Ak sa rozdiel zvýši, predlžuje sa. Na nastavenie dĺžky tyčí je k dispozícii špeciálna spojka.

Úprava na čerpacej stanici: ceny

Vyrovnanie kolies „urob si sám“ na VAZ-2106 je bežný postup. Ale v prípade moderných automobilov zahraničných výrobcov, najmä v prípade luxusných modelov, je najlepšie kontaktovať profesionálov. Toto odporúčajú výrobcovia. Presnosť na stánku bude veľmi vysoká. Napríklad v Moskve sa na mnohých čerpacích staniciach vykonáva vyrovnávanie kolies. Cena osobných automobilov je od 1500 do 2000 s. Ak ide o SUV a obchodnú triedu, cena bude od 2 000 do 2 500 rubľov.

V prípade nákladných vozidiel sa tento postup vykoná za cenu 2200 až 2500 rubľov. Ak teda existuje len málo skúseností, je lepšie nezávisle vyrovnať zarovnanie. Cena za službu môže byť nízka, ale ak potrebujete časté nastavenia, môže to viesť k úplnej čiastke.

Pozrite si video: Stříhám si vlasy sama doma! JAK NA TO: Ofina a stříhání konečků (Jún 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send