Užitočné tipy

Ako vyjadriť emócie v texte

Pin
Send
Share
Send
Send


Oratory bol vždy ocenený. Ľudia, ktorí boli schopní výslovne vyjadriť svoje myšlienky, sa stali generálmi a vládcami. Boli to ľudia, ktorí viedli dlhé túry, vytvorili ideológie a boli schopní viesť masy za nimi. Básnici, ktorí vedeli, ako krásne hovoriť, rovnako ako staroveký grécky orfeus, lákali občanov svojimi vlastnými slovami a nútili sa modliť sa. A teraz ľudia, ktorí sa dokážu jasne a krásne vyjadriť, dosahujú veľké úspechy v podnikaní a tešia sa veľkej dôvere od ostatných. Preto je dôležité pracovať na výraznosti vašej reči. Ak sa chcete naučiť výrazovo čítať poéziu, postupujte podľa týchto tipov!

Hlavné teoretické aspekty expresívneho čítania

Učiť sa expresívne čítanie je potrebné už od útleho detstva, keď dieťa ešte len začína formovať svoju výslovnosť. Na to sa najlepšie hodí poézia. Vďaka rýmu je čítanie ľahšie a text je emocionálne bohatší. Na dosiahnutie expresívneho čítania je potrebné preniknúť do textu verša a porozumieť jeho podstate. Je vhodné si zapamätať báseň, čím sa následne zameriame na výraznosť čítania.

  Aby sme pochopili, ako sa naučiť čítať poéziu, je dôležité definovať a vybudovať svoju umeleckú schému. Zahŕňa:

V každom výraze sú samostatné slová a frázy, ktoré absorbujú 90% sémantického zaťaženia. Obsahujú celú „dušu a vnútornú podstatu“ textu. Slúžia ako emocionálne centrá celého príbehu a musia sa samozrejme odlíšiť od všeobecnej masy slov. Na tento účel existuje logický dôraz. KS Stanislavsky ho nazval „ukazovákom expresivity reči“. Je to lakmusový test hlavného slova vo vete. V učebniciach základných škôl sa tieto slová rozlišujú rôznymi spôsobmi (napríklad zadržaním alebo použitím úvodzoviek). Vo veršoch je však taký výber veľmi zriedkavý. teda logický stres Predstavuje ich celý komplex intonačných a zvukových prostriedkov: tempo a sila hlasu, pauzy, predlžovanie zvukov atď. Pri práci s akýmkoľvek textom sa od neho pokúste izolovať hlavnú myšlienku, „koreň príbehu“ a zdôraznite ju pomocou logického stresu. Toto vám pomôže pochopiť, ako čítať poéziu s výrazom.

Napríklad šokové línie v básni sa dajú rozlíšiť ostrým zosilnením hlasu. Zvláštnosťou sú tu básnické bájky, pretože vždy obsahujú morálku, ktorá je povinná pri výbere. Sila hlasu môže tiež sprostredkovať emocionálny stav reproduktora. Ak hovoríme o silných emóciách, ako je strach alebo naopak, oslava, potom sa hlas čitateľa stane hlasnejším. Ale vyjadriť smutné emócie prijaté tichším hlasom.

Tiež dôležité tempo hlasu (inými slovami, jej rýchlosť). Pomalé tempo hovorí o slávnosti tohto okamihu. Ale uchyľujú sa k rýchlemu tempu, keď chcú vyjadriť silné emócie, ktoré vzrušujú rozprávač.

Ďalším dôležitým nástrojom, ktorý vám umožňuje dosiahnuť expresívne čítanie, je prestávka, Pomocou pauzy môžete rozdeliť monotónny zvukový tok na niekoľko častí, čím sa stane zrozumiteľnejším. Aby pochopili úlohu pauzy, často sa uchyľujú k rýmujúcim prísloviam na základnej škole.

V texte je pauza zvyčajne označená elipsou a symbolizuje určitý emocionálny zážitok, rozjímanie a vzrušenie. V ústnej reči má iný význam a slúži predovšetkým na pritiahnutie pozornosti poslucháča a na zdôraznenie jednotlivých akcií alebo udalostí v texte.

Na to, aby sme sa naučili výrazne čítať, je dôležité, aby sme boli schopní zachytiť a odovzdať myšlienky tón, Intonácia je nevyhnutným prvkom expresívneho a efektívneho čítania a jedným z hlavných aspektov kultúry reči.

  Rozlišujú sa tieto typy intonácie:

 • expresívne
 • príbeh
 • Vykričník
 • Zoznam intonácie
 • Naratívna intonácia prakticky nespôsobuje problémy. Vyznačuje sa pokojnou a rovnomernou výslovnosťou bez zbytočných emocionálnych výbuchov. Je ťažšie vyjadriť výpovedné a výkričníky. Výslovná intonácia je určená zvýšením tónu hlasu na začiatku výpovede a následným poklesom na konci. Na druhej strane výkričník znamená zvýšenie tónu na konci vety. Pokiaľ ide o intonáciu výčtu, používa sa vo vetách s homogénnymi členmi. Pri prenose sa zvýši tón hlasu a je potrebné vložiť aj pauzu.

  Praktické tipy, ako čítať poéziu s výrazom

  Od teoretických informácií je čas prejsť k praktickejším radám. Ako sme zistili, výraznosť výslovnosti závisí do veľkej miery od správneho použitia logického stresu, pauzy a intonácie. Už ste blízko k pochopeniu toho, aké je krásne čítať poéziu. Teraz zvážime, ako zvládnuť tieto slovné techniky k dokonalosti, vďaka čomu budete dokonca vedieť, ako čítať poéziu v angličtine!

  vytvoriť skóre textu, Toto je druh schémy básne, kde sa zvýraznia všetky logické stresy, pauzy a dôležité slová. Pomlčkami označte rast intonácie (zostupne alebo vzostupne), dĺžka pauzy (dlhá, krátka, stredná). Všetky hodnoty musia byť pripevnené ceruzkou. Pri zachovaní tohto vzoru môžete správne reprodukovať intonáciu.

  monitor dych, Snažte sa nepriťahovať prebytočný vzduch do pľúc, aby nedošlo k neočakávaným prestávkam.

  dikcie - nesmierne dôležité! Ak sa chcete naučiť čítať poéziu, nezabudnite pracovať na slovníku. Pohybovať sa a rozvíjať sa touto cestou vám pomôže iba istá, jasná a pravdivá výslovnosť slov.

  Ako je uvedené vyššie, je dôležité úplne porozumieť básni, cítiť ju a pochopiť význam, Nie je potrebné napchávať verše, nijako sa ponáhľať. Je dôležité pochopiť, čo čítate, a skutočne si tento okamih užiť.

  Vytvorte kvalitu emocionálne pozadie, gestá a používanie výrazov tváre. Zdokonaľujte svoje poetické umenie cvičením pred zrkadlom.

  Ak neviete, ako správne čítať poéziu v angličtine, mali by ste celý tento článok jednoducho prehľadávať od začiatku do konca. V tomto ohľade sa schéma nelíši od básní v ruštine. Jediná vec, ktorú musíte posunúť vyššie uvedené pravidlá „ako čítať poéziu“, je anglická fonetika a pravopis.

  Možno to je všetko. Dodržiavaním týchto jednoduchých tipov rýchlo pochopíte, ako čítať poéziu. Ak vykonávate neustály výcvik a ak skutočne milujete poéziu, rýchlo získate zručnosti výrazného a krásneho čítania.

  Emócia je rýchlosť. Slovesá alebo prídavné mená

  Rýchlosť, s ktorou hovoríme, tiež vyvoláva emócie. Môžeme hovoriť vzrušene, s pocitom, nepokojne, nahlas. A môžeme - pomaly, zmätene, beznádejne, zatvárať pred každým slovom. Ako to vyjadriť v texte?

  Prídavné mená spomaľujú text, a preto sprostredkúvajú emócie pomocou týchto častí reči, hlavnou vecou nie je spomaliť rozprávanie.

  Slovesá - zrýchľujú. Píšeme na sociálnych sieťach, takže rýchlosť je dôležitá. Čitatelia sa ponáhľajú cez naše texty rýchlosťou pretekárskych vodcov Formuly 1. Ak sme pomalí, zaostávame za nimi.

  To samozrejme neznamená, že musíte písať iba slovesá a zabudnúť na prídavné mená. Všetko je v moderovaní dobré a čo je najdôležitejšie, pochopiť, kde ho opraviť, keď máte pocit, že text označuje čas.

  Ako vyjadriť emócie určitými slovami

  1. Ak stále používate prídavné mená, nepíšte ich slovom „veľmi“, napríklad „veľmi krásny“. Použite okamžite silnejšie slovo, v tomto prípade „veľkolepé“. Uistite sa však, že toto slovo má správny význam, nakreslí obrázok.

  Veľmi krásne - nádherné.

  Veľmi desivé - hrozné

  2. Použite synonymá. Existuje oveľa viac slov ako tých, ktoré na nás prídu v prvom okamihu. Na internete nájdete celé slovníky. Tu je jedna z nich, ktorú používam: http://synonymonline.ru.

  krásny - elegantné, elegantné, očarujúce, očarujúce, veľkolepé, svetlé, dobré, malebné, brilantné, výrazné, umelecké atď.

  strašný - impozantné, zradné, diabolské, škaredé desivé, tragické, vražedné, katastrofické, znepokojujúce, pútavé, neatraktívne atď.

  Mimochodom, všimli ste si, že už čítaním týchto slov už máte určité pocity?

  Ak chcete obnoviť rovnováhu, prečítajte si tieto riadky:

  nádeje - perspektíva, očakávanie, viera, šanca, nádej, nádej, očakávanie, sen, perspektíva, ilúzia, predvídanie, predtucha.

  3. Existujú kúzelné zákrutys ktorými sa dostanete do srdca čitateľa. Sasha Karepina o tom obrazne píše vo svojej knihe „Píšeme presvedčivo.“ Uvediem niekoľko príkladov.

  Rozmaznajte svoj text

  Osobné zámená

  Žiadam vás, aby ste zaplatili včas.

  Žiadame vás, aby ste nám odpustili. Správali sme sa nevhodne.

  Depersonalizované podstatné mená

  Administratíva nezodpovedá za zostávajúce veci.

  Spoločnosť sa vám ospravedlňuje. Žiadosť, priame odvolanie

  Uveďte presnú adresu, kam sa má zásielka odoslať.

  Vyhlásenie o skutočnostiach

  Poštová adresa sa musí zadať úplne a bez chýb. Vyjadrenia hodnotenia

  Zlyhal som pri práci

  Túto súťaž sme vyhrali

  Analýza objektívnych skutočností

  Výsledok, o ktorý som sa usiloval, sa nedosiahol.

  Bol dosiahnutý pozitívny výsledok. Aktívne otáčky

  Pasívna rýchlosť

  Chcel by som navrhnúť ... Jednoduché slová

  Knižné konštrukcie

  V súčasnej dobe,

  ťažiť Platný vklad

  Naša dielňa ponúka umelecký tovar.Pasívny hlas

  Umelecké predmety ponúka naša dielňa.

  Zmienka o pocitoch

  Smútil som sa to naučiť ...

  Boli sme radi, keď sme počuli ...Kancelárske klišé

  Vďaka vykonanej práci ...

  Cieľom výstavy je ...

  Ako vyjadriť emócie nakreslením obrázka

  Áno, emócie - dokážeme sprostredkovať rôzne prídavné mená, ale ak nebudú naplnené významom, ktorý je pre čitateľa zrozumiteľný, budú prázdne. Napríklad

  Každý hosť čaká na gurmánske raňajky. Ponúkame vysokokvalitnú európsku kuchyňu s jemnou chuťou a jedinečnou vôňou.

  Keď sa zobudíte, môžete ísť dole do našej reštaurácie. Pripravíme pre vás šálku kávy, čerstvo upečenú bagetu a mäkké maslo. Ak chcete, namiesto masla si môžete objednať aj džem alebo čokoládovú pastu. Za príplatok pre vás pripravíme vyprážané vajcia so slaninou alebo ovsenou kašou v mlieku. Maslo, vajcia a mlieko sa do našej kuchyne dodávajú každé ráno z našej farmy.

  Obrázok je plný pocitov, čítania, predstavujeme vôňu kávy a vyprážanú slaninu a chrumkavý chlieb s maslom sa už v ústach topí.

  Konverzačný štýl dáva textu emocionálne sfarbenie.

  Píšte živým jazykom. Ako by ste niečo hovorili svojej milovanej priateľke. Ak nechcete zasahovať do tejto priateľky, pomyslite na virtuálneho partnera. Pomenujte ho, nájdite fotografiu a povedzte mu svoje príbehy. Ak chcete, aby bol text ľahký, použite:

  • krátke vety
  • apeluje na čitateľa
  • výpovedné vety
  • tie slová, ktoré sú akceptované medzi tými, pre ktorých píšete

  Kde možno použiť emocionálne popisy?

  Verte mi - všade. Koniec koncov, už sme si uvedomili, že nehovoríme o vetách kričajúcich s tromi výkričníkmi a veľkými písmenami:

  Získajte NEVHODNÝ výsledok a JEDINEČNÚ ATMOSFÉRU V DOME.

  Emocionálne, a teda ľudské opisy, sa dajú použiť dokonca aj pri hovorení o podmienkach platby a dodania alebo pravidlách skupiny. Koniec koncov, pre vás je dôležité, ako sa cíti osoba čítajúca vaše linky? Táto komunikácia s vami je jednoduchá a príjemná alebo náročná a únavná.

  Porovnajte dve možnosti. Ktorý z nich sa ti páči viac?

  „Platba za tovar sa môže uskutočniť pomocou platobných terminálov, elektronických platobných systémov alebo bankovým prevodom.“

  „Za tovar môžete platiť elektronickými peniazmi, použiť svoju platobnú kartu a uskutočniť online platbu alebo previesť peniaze na najbližší platobný terminál.“

  Keď čítate báseň

  Ďalej práca začína textom. Tu je potrebné venovať pozornosť téme, ktorá tvorí základ práce. Existuje určitá klasifikácia textov podľa tém - napríklad láska, intímna, vlastenecká, občianska, krajinná, filozofická atď. Pri priradení básne k určitej téme je žiaduce uviesť, čo ich spája s prácou iných básnikov alebo s inými básňami toho istého autora.

  Ďalším krokom bude odhalenie tejto témy v práci básnika. V tejto fáze je možné porovnávať poéziu jedného autora, ak je to potrebné. Žáner básne tiež hrá úlohu, ovplyvňuje jej hodnotenie. Napríklad žáner óda má určité formy a znaky, ktoré sú úplne odlišné od žánru sonet.

  Pri analýze básne je potrebné odhaliť tému lyrického deja, miesto lyrického hrdinu, problémy básne a jej obsah. Malo by naznačovať literárne smerovanie - romantizmus, realizmus, symbolizmus atď., Všímať si náladu básne a jej zmenu (ak existuje).

  Ďalším bodom analýzy básne je analýza jej zloženia. Je teda potrebné si všimnúť začiatok a koniec, vývoj pozemku alebo jeho absenciu.

  Pri práci s textom z lexikografickej strany musíte venovať pozornosť jazyku. To znamená použitie vysokej alebo hovorovej slovnej zásoby, iných odchýlok od všeobecného pozadia. Je potrebné uviesť výrazové prostriedky, ktoré básnik používa, cesty a postavy, ktoré používa. Napríklad v niektorých prípadoch je veľmi dôležitý zvukový vzor diela, ktoré vytvára určitú náladu.

  Každý básnik je jedinečný

  Je potrebné poznamenať, že pri analýze práce každého básnika je potrebné vyhodnotiť rôzne kritériá. Napríklad pri analýze Zhukovského práce bude dôležitá veľkosť verša. Preto by sa pri analýze básne mali zaznamenať všetky nuansy, ktoré sú pre tohto básnika dôležité.

  Pri analýze básne je preto potrebné venovať pozornosť: osobnosti básnika, histórii vzniku básne, literárnemu smerovaniu, jazyku autora, jeho štýlu, veľkosti a metru verše, symbolom, obrazu lyrického hrdinu, zápletke a problémom.

  Pin
  Send
  Share
  Send
  Send