Užitočné tipy

Ako hádzať loptu do basketbalu: technika hádzania

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby ste mohli hrať basketbal dobre, musíte byť schopní správne hádzať loptu. V podstate je basketbal pomerne jednoduchá hra: stačí zasiahnuť loptu do kruhu so sieťou, ktorá sa nazýva kôš. Keďže však hráči napredovali a zlepšovali svoje schopnosti, bolo potrebné z väčšej vzdialenosti zasiahnuť loptu do koša. Nie je potrebné byť neobvykle vysoký od prírody, môžete sa naučiť pravidelne hádzať loptu do koša s priemernou výškou. Tréningom a udržiavaním dobrej fyzickej kondície sa môžete stať vodcom svojho tímu!

Čo by mal nováčik vedieť

Technika liatia by sa mala zvládnuť už v počiatočnej fáze výcviku. Ak tomu nevenujete dostatočnú pozornosť, budete sa musieť znovu naučiť a je to vždy ťažšie. Presnosť priamo závisí od technického komponentu, ktorý by sa mal uviesť do automatizácie. Stabilita vám umožňuje získať dôveru, odvahu a schopnosť odolávať nepriateľovi.

Tréning začína na krátku vzdialenosť - jeden a pol až dva metre. Môžete použiť ďalšie vybavenie, hádzať z miesta na sedenie a stáť na stoličke. Keď sa mladý hráč naučí presne zasiahnuť cieľ bez toho, aby sa dotkol ramien kruhu, vzdialenosť by sa mala zväčšiť.

Jedným z najviac kontaktných športov je basketbal. Ako hodiť loptu do ringu, ak nezohľadníte kroky obrancov? Preto by školenie malo zasiahnuť:

 • v dvojiciach alebo trojiciach hráčov,
 • v podmienkach pasívneho a aktívneho odporu nepriateľa,
 • v stave únavy alebo psychického stresu.

Typy hodov

Fanúšikovia veľkolepých loptových hier vedia, že hádzanie hráčmi sa uskutočňuje dvoma rukami. Počas zápasu ktoréhokoľvek profesionálneho klubu môžete sledovať, ako to útočníci robia z miesta alebo v pohybe. Bodujú po prihrávke, klamnej slabiny, v skoku, niekedy lietajú nad košom nad košom a tlačia loptu zhora. Legendárny Michael Jordan, ktorý to urobil zvlášť veľkolepo, bol dokonca nazvaný „Jeho Výsosť“.

V závislosti od vzdialenosti od herného štítu sú strely rozdelené na vzdialené, stredné a blízke. Tieto sa uskutočňujú vo vzdialenosti do 3 m od koša. Ukazovateľom hodu dlhým hádzaním je značka 6,25 m, po ktorej sa tímu pripisujú nie dva, ale tri body za každý zásah.

Ako sa naučiť hádzať basketbalový loptu do ringu z rôznych pozícií? Aby ste to dosiahli, musíte ovládať techniku ​​základných hodov. Je ich šesť:

 • Spodok dvoma rukami.
 • Spodok jednou rukou.
 • S dvoma rukami.
 • Jednou rukou.
 • Skoková strela.
 • Hádzať háčik.

Hádzať dolu

Ako hádzať basketbalový loptu zdola? Najprv analyzujme postoj hráča:

 1. Noha: od seba vzdialená šírka ramien. Nie je potrebné, aby boli obe chodidlá na tej istej línii, ľavú alebo pravú stranu možno mierne predĺžiť dopredu. Nohy sú mierne kolená. Obidve ponožky smerujú k krúžku. Telesná hmotnosť je rovnomerne rozložená po podložkách chodidiel. Podpätky sa dotýkajú podlahy, ale nie pritlačené k nej.
 2. Telo: chrbát je narovnaný, ramená sú narovnané, lakte uvoľnené a zároveň trochu ohnuté. Hlava je zdvihnutá, pohľad hráča smeruje do koša.
 3. Chytiť: výlučne prstami. Palmy sa nezúčastňujú hodu. Lopta sa drží pod líniou pásu v pomerne tesnej vzdialenosti od tela. Palce sú nasmerované na kôš, zvyšok pozerajú nadol.

Pohyb pri zasiahnutí cieľa:

 • Ak hráč vykoná voľný kop, často sa používa predbežný pohyb. Počas toho sa lopta zdvihne na úroveň hrudníka a nohy sa narovnajú, potom basketbalista zaujme východiskovú pozíciu a začne hádzať rovnakým tempom.
 • Lopta opäť stúpa a dopredu pri narovnávaní nôh. Akonáhle sa ruky stanú rovnobežnými s parketami, hráč uvoľní loptu prstami a kefami, čo jej umožní spätný rotačný pohyb. Zároveň sú ruky sprevádzané hádzaním, chrbát je rovný, päty sú odtrhnuté z podlahy.

Na jednej strane hráči v zápase proti štítu skórujú výlučne z pod ringu. V takom prípade sa lopta dostane do rotácie, ktorú musia útočníci vziať do úvahy a pripraviť sa na zasiahnutie cieľa.

Zahodenie

Keď sa začiatočníci pýtajú, ako hodiť loptu do basketbalu z hlavy, musíte pochopiť, že hovoríme o tom, ako sa dostať na miesto. Taký hod sa robí z dvoch pozícií, druhý z hrudníka. Táto technika sa používa, keď potrebujete zasiahnuť cieľ z veľkej vzdialenosti. Aký je jeho zásadný rozdiel?

Zvážte hod od hlavy. Rovnako ako v prvom prípade musí hráč zaujať stabilnú pozíciu tým, že loptu zvýši na úroveň tesne pod bradou. Musí byť udržiavaná vo vzdialenosti 30 cm od tela, lakte sú k telu pritlačené. Hádzanie sa vykonáva pri predlžovaní rúk a nôh. Lopta sa otáča palcami pozdĺž cesty nahor a nadol. V dôsledku toho bude lietať do cieľa s obrátenou rotáciou.

Pri hádzaní jednou rukou nezabudnite, že výšku, do ktorej je lopta odvedená, určuje sám hráč. Ak je napadnutý obrancom, jeho šanca sa zvyšuje, ak je schopný hodiť hlavou.

Toto je najťažší prvok hry, v ktorom je obranca najťažšie odraziť útok. Aby odhalil blok, musí predvídať činnosť ostreľovača. Nie všetci odborníci majú skokovú strelu. Používa sa v krátkej vzdialenosti od prstenca, aj keď existujú legendárny športovci, ktorí zasiahli terč od značky osem metrov.

Ako hodiť loptu do basketbalu, ak je súper pred vami? Odpoveď je jednoznačná: skokom.

Hráč je tlačený preč obidvomi nohami, a to tak zo svojho miesta, ako aj s otočením tela v smere jazdy. Hádzanie sa netýka iba prstov, rúk, ale aj rúk. Sú to tí, ktorí, keď sa narovná, dávajú letu presnosť. Veľmi dôležitým prvkom je okamih vznášania sa vo vzduchu. Je potrebné vykonať pripravený hod, určený na zasiahnutie cieľa.

Hádzať háčik

Ako hádzať basketbalový loptu po driblingu? Jedným z najúčinnejších prvkov hry je hádzať háčiky. Používa sa často na veľké vzdialenosti, čo je počas hry veľmi dôležité. Existujú aj iné situácie, keď to môže byť najvýhodnejšie. Napríklad po odrazení od štítu.

Každý hráč musí zvládnuť taký hod pravou aj ľavou rukou. Vykoná sa to pomocou stlačenia nohy a otočením tela, keď je hráč chrbtom k štítu. Ak máte v úmysle použiť pravú ruku, útočník sa otočí doľava, zatiaľ čo zdvihne koleno a posunie telo v smere k cieľu.

Zatlačenie sa vykonáva ľavou nohou, po ktorej je guľa poslaná do koša oblúkovým pohybom. Ako hádzať loptu? V basketbale sú dôležité mierenie, jemný pohyb kefy, ovládanie lopty prstami a plynulé sledovanie hodu.

Vylepšenie záberov z blízkeho dosahu a zdola

 • Všetky krátke strely, vpravo aj vľavo od koša, by sa mali vykonávať s odrazom od štítu a zameriavacieho bodu.

V zásade nič nové nie je to, z čoho začína všetok výcvik v hádzaní v každej športovej škole: učia sa hádzať zo štítu, zatiaľ čo lopta by sa mala dotýkať horného rohu „štvorca“ nakresleného nad krúžkom. Lopta by sa mala jemne dotknúť tohto rohu (nezabudnite guľová spätná rotácia pri hádzaní) a odraziť do koša. Aby ste sústredili pozornosť hádzača na cieľový bod, môžete tam nalepiť ikonu dolára alebo obrázok pohľadu. Pamätajte: štít je najlepším spojencom, nezabudnite sa ho naučiť hádzať.

 • Prax čisté hody zdola a očistite hody odrazom od štítu z druhej „antény“.

Chápeme to. Čistý hod - hádzanie, pri ktorom je guľa spustená do koša bez toho, aby sa dotkla samotného prsteňa. Aby ste dosiahli taký hod, musíte ho hodiť veľmi jemne, s reverznou rotáciou, modifikáciou kefou. Takéto strely vyžadujú, aby basketbalový hráč mal maximálnu koncentráciu pozornosti a zmenu trajektórie. Vyrábame teda 5 hádzaní zospodu za sebou, z ktorých 3 by mali byť čisté. Ak je to veľmi jednoduché - potom pridajte počet hodov do 10, snažte sa všetko urobiť čisto. Hádzanie sa môže vykonať odrazom od štítu, ale lopta by sa nemala dotýkať obruče samotného kruhu. Vyzvite sa - a zložte tento test so cti!

Vylepšenia stredného a dlhého doletu

 • znovu vykonávať čisté hody: 5 záberov v rade z jedného bodu.

Mimochodom, pre mňa sú čisté hody veľkým problémom: zvláštnosťou môjho hodu je to, že zaťažím vzdialenú rukoväť, „zasiahnu“, ktorá lopta spadne. Ale tu je problém - ak je prsteň o niečo vyšší ako obvykle, potom takmer všetky gule idú do blízkeho oblúka a keď si na to zvyknem, veľa mažú.

Táto úloha to umožňuje vyvinúť stabilnú presnosť hodu, Päť postupných hodov prispieva k zlepšeniu presnosti, pretože tvar hodu, vynaložené úsilie, trajektória - to všetko by malo byť rovnaké a stále sa musí opakovať. Hádzanie sieťou vás núti „zrolovať“ trajektóriu, a to je tiež dobré: je ťažšie zakryť sa a spravidla sa dotknete prsteňa, keď lopta spadne do koša. A ešte jedna vec: vysoká trajektória vedie k krátkemu nárastu, o ktorý bude ľahšie súťažiť o partnerov.

 • nasledovať niekoľko hodov zadarmo v rade pred opustením areálu (školenie).

Takýto pohyb umožní opakovať všetky prvky hodu a buduje sebavedomie. Po hode si vezmete loptu sami, vrátite sa k hranici voľného hodu - a hodíte znova. Je dôležité opakovať celú rutinu, ktorá sa vyskytuje pred hodením do hry. Aby sa situácia hry ešte viac zvýšila, jednoducho do cvičenia pridajte trhnutia: hodil loptu, trhal za loptou (do stredu haly atď.), Opäť sa vrátil na líniu - hodil ju. Hráči môžu byť stimulovaní s určitým konkurenčným účinkom: kto trávi viac času vykonávaním 5 (7, 10) dokončených trestov v rade - behy, vyhadzovanie, niesol partnera do šatne atď.

 • Nasledujte 200 bezplatných hodov denne počas 5 dní alebo 500 v prvý deň a 200 v nasledujúcich 4 dňoch. Cieľ: Hádže 25/25, z čoho 15 bude čistých.

Tu musíte pochopiť, že budete potrebovať aspoň 1 partnera, ktorý „prinesie jadrá“. V Amerike to samozrejme nie je problém, existujú zamestnanci, ktorí dostávajú peniaze za tento druh služby. Ale tu to bude ťažšie, budeme musieť hľadať rovnako zmýšľajúcich ľudí. Podľa Jay Wolf, takáto séria záberov pomôže vylepšiť tvar strely, okamih prepustenia lopty a trajektóriu, a tiež - zvýšiť presnosť hodu o 3 body. Podľa Wolfa, 100 záberov bude trvať 15 minút.

Nejako som sa pokúsil hodiť takú sériu trestov. Mám nasledujúcu techniku: trochu si drepím, potom si narovnám nohy a narovnám telo, keď si narovnám ruky. Akonáhle je telo úplne neviazané (tiež vstávam na prsty na nohách) - lopta sa uvoľní. Ukázalo sa - ako jeden pohyb. Teľatá z takýchto stúpaní tak rýchlo začali bolieť, ruky boli unavené a ruka odmietla dotiahnuť loptu. Avšak niektoré výsledky sa napriek tomu objavili, takže cvičenie je užitočné, dokonca veľmi veľa.

 • Identifikujte miesta, z ktorých ste vy najčastejšie hádzať hry - a precvičte „korunové body“ vyplnením najmenej 5 sieťových záberov v rade od týchto bodov.

Už som o tom písal v článku o tom, ako vyvinúť hod (Basketbalový tréning), ukázalo sa, že to nie je úplne také isté, ako som si predstavoval vo svojej hlave, ale stále je to veľmi poučné a užitočné.

 • Vycvičte si hod správne označená stránka, v správne označenom tieni. Stránka musí mať správne nakreslenú 3-bodovú čiaru.

A opäť si trochu sťažujem: prečo sú v našej krajine všetci ľudia, ktorí netuší, ako by sa to malo robiť? Prečo spôsobujú basketbalové značenie ľudia, ktorí nikdy nehráli basketbal a nevedia, čo je predná línia? Výsledkom je, že prechádza pod prednú rukoväť krúžku. A „treshka“ - prečo je to 6 metrov vpravo a viac ako 7 vľavo? Prečo?

Takže - skúste zvoliť dobré stránky so správnym rozložením. A ďalšia poznámka: spočiatku je veľmi ťažké hádzať odrazom od štítu, ak je štítom streetball, t.j. oveľa menej ako štandard.

 • Po hádzaní držte ruky, akoby sprevádzala loptu do koša, až kým sa nedostane na miesto.

Tu treba poznamenať, že vo svojom videu o obsadení je legendárny Pete Maravich (lekcie, ktoré sa čoskoro objavia na mieste) odporúča nedržať pevnú kefu, ale mávnite 2-3 krát po lopteopakovanie poslednej fázy kefy.

 • A opäť o type hodu: dobrý hod, to je ten, ktorý v 60% prípadov nie je oponentom pokrytý a dosiahne košík.

Ide o to, že vykonaním takýchto hádzacích cvičení môžete získať dôveru a zvýšiť stabilitu hodu. A viera, že teraz môžete skóre, je veľmi cool vec.

Ďalší malý tip odo mňa osobne: vizualizácia - to je vec, ktorá naozaj funguje (nejako o tom budem písať v súvislosti s rozvojom zručností hádzania, driblovania, rozvoja svalov atď.). Ak teda pri uvoľňovaní lopty smerom k krúžku si mentálne predstavíte, ako spadne do kruhu, príjemne vrčí sieťou - percento predaja sa môže zvýšiť. Hlavná vec je veriť!

A to je miesto, kde skončím, želám vám úspešný tréning a presné zábery! Veľa šťastia a čoskoro sa uvidíme na stránkach našich stránok.

Pin
Send
Share
Send
Send