Užitočné tipy

Zlatá rybka: choroba a liečba

Pin
Send
Share
Send
Send


Ak vaša zlatá rybka náhle začala plávať na boku alebo dokonca na bruchu, pravdepodobne má poruchu funkcie močového mechúra. Plavecký mechúr môže normálne prestať fungovať v dôsledku zápchy, nadmerného zväčšovania vnútorných orgánov alebo v dôsledku infekcie. Pri správnej starostlivosti o domáceho maznáčika sa však funkcie močového mechúra dajú úplne obnoviť a tým priviesť ryby do zdravého stavu.

Známky chorých rýb

Aby ste pochopili, že s domácim zvieraťom niečo nie je v poriadku, musíte sa naň pozorne pozrieť. Zvyčajne sú zmeny v správaní a vzhľade v počiatočných štádiách choroby badateľné.

Hlavné znaky toho, že ryby sú choré:

 • blanšírovanie farieb
 • prehrabávacie váhy
 • biely plak na sliznici,
 • biele bodky a znečistenie celého tela,
 • strata chuti do jedla
 • znížená aktivita, ryby sa skrývajú alebo sa snažia tráviť viac času vedľa filtra,
 • kvitnúce oči
 • neprirodzené postavenie tela v priestore,
 • spadnuté alebo naopak opuchnuté dutiny brušnej,
 • vzhľad rôznych bodov a nekrotických vredov na tele,
 • ryba je neustále na hladine a snaží sa prehltnúť vzduch,
 • ryba sa trie o kamene a iné dekoratívne predmety,
 • neprirodzené postavenie plutiev, sú vynechané alebo prilepené k sebe.

Ak sa zhoduje aspoň jeden znak, potom je zviera choré a je potrebné predpísať liečbu čo najskôr.

Ideálnou možnosťou by samozrejme bolo ukázať ryby veterinárnemu lekárovi, ale prítomnosť ichtyopatológa vo veterinárnom lekárovi je nepravdepodobná. Skúsení akvaristi často vedia o chorobách rýb viac ako obyčajní veterinári, preto je možné požiadať o pomoc na niektorých tematických fórach.

Služby veterinárnej kliniky sa však môžu využívať, ak existuje niekoľko zlatých rýb. Najslabší alebo mŕtvy sa môže poslať do laboratória na stanovenie patogénu, a od toho závisí ďalší plán liečby.

Klasifikácia chorôb

Druhy chorôb akvarijných rýb sa delia podľa patogénov:

Nezabudnite na fyzikálne faktory:

Teraz je väčšina akváriových rýb chovaná na ázijských farmách. Tam sú obsiahnuté vo veľkých množstvách v obrovských rybníkoch. Takéto vysoké hustoty výsadby zvierat prispievajú k rýchlemu šíreniu rôznych chorôb, takže sa tu ryby liečia antibiotikami. Žiaľ, patogény sú vysoko adaptabilné a veľa druhov liekov na nich jednoducho nepracuje. Okrem toho sa na týchto farmách prejavuje mnoho ďalších chorôb, ktoré ešte nie sú vedecky opísané, a preto sa musia kúpiť ryby podrobiť karanténe.

Jedna ryba môže byť často infikovaná niekoľkými chorobami naraz. Napríklad, ak sú v tele prítomné parazity, môže dôjsť k oslabeniu imunity a zviera sa stane zraniteľným voči baktériám v dôsledku aktivity, ktorú sa môžu v tele rýb objaviť nekrotické vredy, ktoré sa stávajú priaznivým prostredím pre huby.

Bakteriálne choroby

Baktérie sú konštantnou vlastnosťou každého akváriového ekosystému. Patogénne mikroorganizmy sa nachádzajú v akomkoľvek vodnom útvare, ich počet je však minimalizovaný a začínajú sa prejavovať v priaznivom prostredí pre ne. Preto hlavnou prevenciou bakteriálnych chorôb je udržiavanie rovnováhy v akváriu, včasné čistenie a nízka hustota výsadby.

Normálne fungovanie akvária bez prospešných baktérií v pôde, filtri a rastlinách je nemožné a lieky ich ovplyvňujú. Ošetrenie rýb antibakteriálnymi látkami je potrebné iba v prípade núdze, inak môže dôjsť k otriasaniu krehkej rovnováhy, ktorá spôsobí mnoho ďalších problémov.

Mikróby spravidla infikujú ryby, ktorých imunita je už oslabená mnohými faktormi, ako sú stres, zlé kŕmenie, zlé životné podmienky alebo iné choroby.

Priebeh infekčných chorôb je rovnaký. Musí existovať skrytá fáza, počas ktorej ryby nevykazujú žiadne vonkajšie príznaky zlého zdravotného stavu. V prípade rôznych patogénov trvá odlišne a závisí od druhu, počtu mikroorganizmov, ktoré zviera infikujú, a od teploty vody.

Pri všetkých infekčných chorobách musí byť identifikovaný zdroj patogénu. Spravidla sa privádza do akvária s infikovanými zvieratami, potravinami, rastlinami alebo zariadeniami.

Hlien rýb má baktericídne vlastnosti a jednou z metód liečby vonkajších bakteriálnych chorôb je spôsobenie zvýšenej sekrécie hlienu u rýb. Na tento účel použite stolovú soľ, ktorá sa zavádza do akvária v malých dávkach - 1 čajová lyžička na 10 litrov vody.

Salinita rastlín a sumcov slabo toleruje, takže ak sumec žije so svojou zlatou rybkou, odporúča sa preniesť ich do inej nádrže počas liečby.

Kožné ochorenia sa liečia antibakteriálnymi liečivami, ktoré majú vonkajší účinok. Antibiotiká sa používajú na poškodenie vnútorných orgánov a pôsobia na určitý typ mikroorganizmu. Tieto prostriedky nepridávajte do akvária „na prevenciu“. Ničia nielen prospešnú mikroflóru domáceho rezervoáru, ale čoskoro sa voči nim baktérie stanú odolnými.

Bakteriálne infekcie sú nákazlivé choroby, takže akvárium sa musí liečiť úplne bez karantény rýb. A teraz uvádzame niektoré choroby, ktoré ohrozujú vašu zlatú rybku.

Aeromonóza alebo ryba rubeoly

Príčinou ochorenia je baktéria Aeromonas punctata, ktorá postihuje mnoho druhov cyprinidov. Optimálna teplota pre jej vývoj je 25 ° C, ale dobre sa reprodukuje aj v studenej vode s teplotou 20 - 22 ° C. Ochorenie pokračuje v subakútnej a chronickej forme.

Zdrojom patogénu sú potraviny získané z nepriaznivých vodných útvarov, napríklad z divokých cyklov a dafnie, ako aj z infikovaných rýb, ktoré nie sú v karanténe. Najcitlivejšie sú ryby so slabou imunitou, ktoré žijú v zlom prostredí.

 • Ryby sú neaktívne, zhromažďujú sa na hladine alebo ležia, nereagujú na podnety, strácajú chuť do jedla.
 • V niektorých častiach tela je pozorované prehrabávanie šupín. V neskorších fázach sa šupiny nafúknu do celého tela a začnú vypadávať.
 • Brucho opuchnuté, zapálené žiabre.
 • Na tele a plutvách sú viditeľné krvácania, ktoré sa menia na vredy s bielymi okrajmi.
 • Exophthalmia.
 • Opuchnuté a začervenané konečník.

Choroba sa lieči v skorých štádiách, ale aj po liečbe môžu byť jej prenášačmi ryby. Obsah zlatých rybiek pri nízkych teplotách nižších ako 20 ° C môže chorobu zastaviť v skorých štádiách.

Rubella cyprinidae je nezvládnuteľná choroba a je potrebné proti nej bojovať vo fázach čiastočného prehrabávania šupín. Ak sa choroba rozšírila do vnútorných orgánov a bol pozorovaný distenzia brucha, ryby už viac nemôžu pomôcť.

Aeromonózu možno liečiť nasledujúcimi spôsobmi:

 • V noci pridajte 500 000 jednotiek bicilínu-5 na 100 litrov vody. Vymeňte až 90% vody denne. Liečba trvá 6-7 dní. Niektoré rastliny tento liek netolerujú.
 • Kanamycín v množstve 30 - 50 mg na liter vody. Po 10 dňoch sa liek znovu zavedie.
 • Erytrocyklín v množstve 30 - 50 mg na liter vody.
 • Sulfamonometoxín v množstve 200 - 250 mg na liter vody.
 • Kúpeľ so 100 mg metylénovej modrej na liter vody, expozícia 4-6 hodín.
 • Účinná kombinácia 100 mg doxycyklínu na 35 litrov, 500 mg chloramfenikolu na 20 litrov, 200 000 jednotiek nystatínu na 30 až 35 litrov.
 • Spolu so zavedením liekov sa musíte zaoberať aj liečbou vredov, pretože sa hoja veľmi problematicky. Za týmto účelom sa ryby ulovia, rana sa vysuší a ošetrí sa brilantnou zelenou alebo betadínom. Spracovanie sa uskutočňuje každý druhý deň.
 • Sera Baktopur Direct sa predáva v obchodoch so zvieratami. Musí sa zadať podľa pokynov.

Počas liečby musí byť voda dobre prevzdušnená a musí v nej udržiavať vysoký obsah kyslíka. Po použití liekov je mikroflóra akvária značne narušená, preto sa odporúča používať lieky proti amoniaku súčasne.

Fin rot

Hlavnou výhodou zlatých rybiek sú nielen skvelé stupnice, ale aj vzdušný závoj plutiev. Táto krása je často ovplyvnená hnilobou plutiev - ochorením spôsobeným rôznymi podmienečne patogénnymi baktériami.

Zvyčajne sú oslabené ryby choré, takže výskyt hniloby plutiev môže signalizovať nepriaznivé podmienky v akváriu.

Choroba je diagnostikovaná dôkladným vyšetrením plutiev - strácajú farbu a na ich okrajoch sa objaví biela hranica, ktorá postupne rastie. Súčasne je zničená samotná plutva a objavujú sa na nej viditeľné krvné cievy. Akonáhle zameranie úplne zničí plutvy, rozšíri sa na ryby samotné, po ktorých nastane smrť.

Vzhľadom na to, že choroba je jasne viditeľná v skorých štádiách, je dobre liečiteľná:

 • Najlepším riešením v skorých štádiách je zlepšenie životných podmienok. Včasné čistenie a výmena vody, kvalitná filtrácia a prevzdušňovanie, dobré jedlo a priateľskí susedia - všetky tieto faktory priaznivo ovplyvňujú zlatú rybku.
 • Pridanie soli do akvária zastaví ničenie plutiev.
 • Odporúča sa zvýšiť teplotu na 24 - 25 ° C.
 • V počiatočných fázach, keď choroba postihla iba konce rebier, môžu byť zasiahnuté oblasti opatrne rezané čepeľou.
 • Vane môžete používať s prípravkom Antipar.
 • Sera Baktopur sa predáva v obchode s domácimi zvieratami a dodáva sa podľa pokynov.

Po ošetrení sa plutvy postupne zotavujú. Ak bola choroba zanedbaná a lúče sa začali rozkladať, potom môže plutva zostať navždy zdeformovaná alebo rozdelená.

Parazitárne choroby

Choroby spôsobené sporozoanmi, červami, kôrovcami a ciliatmi. Parazity môžu byť lokalizované ako na povrchu tela, tak v mäkkých tkanivách alebo gastrointestinálnom trakte.

Niektoré typy ciliatov môžu žiť v akváriu ako podmienečne patogénne mikroorganizmy, ktoré sa prejavujú iba v niektorých nepriaznivých obdobiach. Ostatné sa do akvária zavádzajú z voľne žijúcich vodných útvarov s kontaminovaným krmivom, pôdou a rôznymi hostiteľmi, ako sú mäkkýše.

Príčinnou látkou sú copepody Lernaea cyprinacea, elegans. Vstupuje do akvária s vodou z infikovanej nádrže, ktorá môže obsahovať kôrovce v plávajúcej forme.

Ryby šelmy sú dosť veľké, ich dĺžka môže byť 8 až 12 mm. Majú priesvitnú sivohnedú farbu, takže sú na rybách zle viditeľné. Kôrovce sú podlhovasté a majú tvar kotvy.

Ovplyvňuje žiabru a telo rýb. V miestach jeho uhryznutia sa objavujú krvavé vredy, pozoruje sa erózia šupín. Rany sa môžu znovu infikovať mikroorganizmami alebo hubami. Mladé ryby nesú najťažšiu lerneózu, zatiaľ čo dospelí môžu nosiť niekoľko kôrovcov bez viditeľného zhoršenia kvality.

Ak sa do akvária dostali parazity, ich odstránenie, aj keď problematické, je stále možné:

 • Najprv musíte vložiť choré ryby do karanténneho akvária a medzitým bojovať hlavne s vajíčkami a larvami kôrovcov. Z tohto dôvodu sa Trichlorfon pridáva týždenne počas 4-6 týždňov.
 • Soľ sa pridáva do akvária v množstve 1,5 čajovej lyžičky na 10 litrov vody. Tieto opatrenia pomôžu predchádzať opätovnej infekcii rýb parazitmi a chrániť ich pred bakteriálnymi a hubovými chorobami.
 • Na usmrtenie kôrovcov použite roztok Masotenu v koncentrácii 0,4 g na liter vody.
 • V obchodoch s domácimi zvieratami nájdete aj špeciálne nástroje pre akváriá, ako napríklad Sera Argulol a JBL Aradol Plus.

Mŕtvy Lairn z rýb sa dá oveľa ľahšie vytiahnuť ako žiť. Parazity sa ponoria hlboko do tela a aj keď ich vonkajšia časť odpadne, vnútorná časť zostane v rybách a môže sa začať hniť. Ak je Popoluška dostatočne veľká, môžete ju vytiahnuť z vody a jemne vytiahnuť kôrovce pinzetou. Rany sa utierajú a ošetrujú brilantným zeleným alebo ortuťovým chrómom.

Argulez alebo kapor

Choroba zapríčinená rôznymi druhmi parazitických kôrovcov žltoplutvých, argillus (Argulus). Môže vstúpiť do akvária z voľne žijúcich vodných útvarov s vodou, potravou a pôdou alebo spolu s infikovanými rybami, ktoré neboli karantény.

Tento parazit je fotofilný a termofilný a maximálny výskyt sa vyskytuje v období jar / leto, keď sa voda v akváriu zahreje na 24 až 26 ° C.

Je ťažké si všimnúť mladých kôrovcov, pretože sú priesvitné, ploché a majú tmavé oči. Dlhé proboscis prepichne telo ryby a nasaje krvné cievy. Infikovaná ryba vyzerá vyčerpane, stráca váhu a miesto zhryznutia sa zmení na červené. Táto rana môže neskôr slúžiť ako vstupná brána pre bakteriálne a plesňové infekcie.

Vajíčka, larvy a dospelé kôrovce uhynú, keď sú úplne vysušené, takže sa ploštica presadí do karanténneho akvária a celkový objem sa vypustí a nechá sa 15 dní zaschnúť.

Ďalej musíte ryby spracovať. Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom je dôkladné vyšetrenie domácich miláčikov a odstránenie kôrovcov pinzetou. V priebehu jedného týždňa je potrebné skontrolovať každú rybu a potom ju prepustiť do spoločného akvária.

Ak existuje veľa rýb a netreba odstraňovať parazity pinzetou, môžete použiť chemikálie ako sera Argulol a JBL Aradol Plus.

Ichtyfyreoidizmus alebo krupica

Príčinnou látkou je infúzia Ichthyophthirius multifiliis, ktorá parazituje na koži rýb.

Ohnisko choroby vyzerá ako malé rozptýlenie bielych bodiek pripomínajúcich krupicu, a preto dostala choroba svoje druhé meno - krupicu. Počas demisie sa choroba zhoršuje. Je vyvolaná náhlymi zmenami teploty, ktoré ako stresový faktor ovplyvňujú domáce ryby.

Ichtyfyreoidizmus je najbežnejšou chorobou akváriových rýb a liečba je na tento účel dobre navrhnutá.

Najjednoduchším spôsobom je zvýšenie teploty o niekoľko stupňov, pretože to urýchľuje metabolizmus mikroorganizmov a podľa pokynov vkladá prípravok Antipar do akvária. Existujú tiež analógy od spoločností SERA a JBL, ktoré sa voľne predávajú v mnohých obchodoch so zvieratami.

Okrem liekov na akvárium je možné pridať aj metylénovú modrú alebo malachitovú zeleň, ale táto metóda nie je tak účinná.

Plesňové choroby

Patogény - huby - mikroorganizmy, ktoré kombinujú vlastnosti rastlín a zvierat. Mnoho druhov je podmienečne patogénnych a vyskytuje sa v akváriovom ekosystéme. Spravidla ovplyvňujú ryby, ktoré majú rany a sú už oslabené v dôsledku iných chorôb alebo stresu. Často postihujú larvy a vajcia.

Saprolegnioz

Ochorenie môžete diagnostikovať podľa vzhľadu rýb. V jej tele sa objavujú tenké priesvitné vlákna, ktoré sa neskôr menia na bielo-žlté výrastky pripomínajúce kúsky vaty. Ryba sama o sebe je pomaly a ťažko dýcha.

Väčšina plesňových chorôb sa lieči antimykotikami pre akváriá, ako je napríklad sérum Mycopur. Pred liečbou drogami musíte ryby chytiť a plesňové formácie starostlivo odstrániť.

Účinná je aj kombinácia metylénová modrá + chlorid sodný. Nanášajte ju pomocou vaní. Chorá ryba sa umiestni na 5 minút do 5% brakického roztoku a potom sa použijú dlhodobé kúpele s metylénovou modrou v pomere 50 g na liter na 12 až 16 hodín.

Roztok malachitových zelených môže zabiť všetky huby za hodinu. Ryby sa preto ukladajú do samostatnej nádrže, v ktorej sa pripravuje roztok v množstve 0,04 mg na liter vody. Je dôležité monitorovať stav vody v akváriu, pretože jej zlá kvalita môže slúžiť ako stresový faktor pre ryby a viesť k oslabeniu imunitného systému.

Prehltnutie kamienkov

V stredných a malých akváriách môže byť tento jav skutočným problémom. Ako viete, zlatá rybka je veľmi nenásytná a trávi takmer celý čas hľadaním potravy. Majú vo zvyku brať do úst rôzne kamienky, vysávať ich a potom ich vyplivnúť. Niekedy sa kúsok pôdy môže jednoducho uviaznuť v hrdle ryby a chudobný človek nemôže jesť a potom pomaly zomrie na vyčerpanie.

Ak domáce zviera výrazne schudlo, vyzerá slabo, neje nič alebo nevypláva jedlo, oplatí sa bližšie pozrieť na jeho ústnu dutinu. Niekedy je zaseknutý predmet jasne viditeľný a vyteká z úst, možno ho jemne vytiahnuť pomocou pinzety.

Tento problém je nebezpečný v tom, že ak popoluška prehltne kameň, môže upchať črevá a rybám už viac nemôže pomôcť. Aby ste tomu zabránili, musíte zobrať buď veľmi veľkú pôdu s frakciou 2 až 2,5 cm, alebo naopak, použiť riečny piesok.

Porucha funkcie močového mechúra

Plavecký mechúr má hydrostatickú úlohu a pomáha potopiť ryby a vznášať sa. Ak sú jeho funkcie narušené, ryba nemôže úplne ovládať svoje pohyby, začína plávať nahor bruchom, zboku alebo zvisle.

Pri podobnom probléme zviera nemôže jesť normálne, je slabé a ostatní obyvatelia akvária ho môžu napadnúť. Dôvodov môže byť niekoľko:

 • Zväčšené vnútorné orgány môžu vyvíjať tlak na močový mechúr, čím narušujú jeho funkciu. Это может быть увеличенный желудок, жировые отложения или кисты на внутренних органах.
 • Инфекционные заболевания. При подозрении на них лучше обратить внимание на параметры воды и попытаться их улучшить, и только затем прибегать к антибиотикам.
 • Генетическая предрасположенность. В этом случае рыбку вылечить невозможно и гуманным будет ее усыпление.

Pri liečbe dysfunkcií plávajúceho močového mechúra sa odporúča zvýšiť teplotu vody o niekoľko stupňov, pretože toto opatrenie pomôže urýchliť metabolizmus rýb a zmierniť ich zápchu. Pretože prejedanie je častou príčinou porúch plávajúceho močového mechúra, je potrebné zariadiť domáceho maznáčika na 3 dni hladovky.

Suché jedlo môže absorbovať vodu a napučať a niekedy ryby prehltnú príliš veľa vzduchu spolu s plávajúcimi granulami alebo vločkami. Skúste zmeniť svoj kanál na živé, mrazené alebo potápajúce sa. Počas porúch plávania môžete ryby kŕmiť z vašich rúk, ak nie sú schopné prijať jedlo.

Pri problémoch s trávením môžete použiť varený zelený hrášok. Obsahuje veľa vlákniny a pomáha čistiť črevá. Zmrazený hrášok zľahka povarte alebo ho zohrejte v mikrovlnnej rúre, ošúpajte, nakrájajte a dajte na ryby. Na jednu scrofulu je potrebných 1-2 hrách.

Aby som to zhrnul

Hlavnou príčinou väčšiny chorôb akváriových rýb je nesprávna údržba. Popoluška sú dosť vytrvalé zvieratá, ale nie sú nezraniteľné a nemôžu žiť vo vode kontaminovanej organickými látkami, ako aj v tesnom kruhovom akváriu, v ktorom nedochádza k filtrácii a prevzdušňovaniu a biologická rovnováha je nestabilná.

Opatrenia na predchádzanie väčšine chorôb zlatých rýb:

 • včas vyčistite
 • neumožňujú vysokú hustotu pristátia,
 • poskytnúť akváriu kvalitnú filtráciu,
 • organizovať správnu a vyváženú stravu,
 • nákup krmiva od dôveryhodných dodávateľov,
 • poslať všetky novo získané ryby do karantény na tri týždne.

Nezabudnite tiež na svoju vlastnú bezpečnosť:

 • Ak pracujete s chorými rybami, neklaďte si holé ruky do akvária, ak majú rany.
 • Ak musíte pri liečbe kožných parazitov pracovať s nebezpečnými činidlami, nezabudnite používať rukavice a vyhnúť sa tomu, aby sa liek dostal na pokožku a sliznicu.

Akváriová súprava

V minulosti boli akvaristi nútení liečiť akvarijné ryby pomocou humánnej medicíny, ale tieto časy už dávno skončili. V domácich obchodoch so špecializáciou na akváriá nájdete mnoho moderných výrobkov určených na ošetrenie rýb. Ich účinok je miernejší a vedľajšie účinky sú omnoho menšie.

Je vhodné mať tieto nástroje po ruke:

 • Antiparah. Tento prípravok obsahuje zmes malachitovej zelene, metylénovej modrej a formalínu. Používa sa na liečbu plesňových, bakteriálnych chorôb a baktérií spôsobených ciliatmi, ako je ichtyofyreoidizmus.
 • Sera Baktopur. Liečivo je účinné pri liečbe bakteriálnych ochorení, má antiseptický účinok.
 • Sera mycopur. Antifungálne činidlo sa odporúča používať spolu s Bactopurom, pretože bakteriálne choroby sú sprevádzané plesňovými infekciami a naopak.
 • SERA T. Kondicionér vody na čistenie amoniaku. Toto je obzvlášť dôležité pri používaní antibakteriálnych činidiel a antibiotík.

Toto sú niektoré z najčastejšie sa vyskytujúcich v obchodoch so zvieratami. Existujú tiež analógy od spoločností Tetra, JBL a NILPA, ktorých zloženie je v zásade rovnaké.

Ochorenie domácich miláčikov je nepríjemná udalosť, ktorá sa môže stať každému. Neváhajte vyhľadať pomoc odborníkov a nevzdávajte sa v prípade zlyhania. Zaobchádzajte s takým fenoménom ako so skúsenosťou, ktorá vám umožní vyhnúť sa chybám v budúcnosti.

Pin
Send
Share
Send
Send