Užitočné tipy

Ako sa starať o popínavé rastliny v domácnosti: vlastnosti, domáce odrody

Pin
Send
Share
Send
Send


Pred dvoma storočiami francúzsky navigátor Louis Antoine de Bougainville a prírodovedec Carnerson dávali Európe stálezelenú kvetinovú rastlinu, ktorá v názve zvečnila meno cestujúceho. Bougainvillea, rezidentka dažďových pralesov v Brazílii, je krásna, ale dáma s charakterom.

Popínavé stavy

Tropickú rastlinu v prírode predstavujú malé stromy, kríky a vinič. Kultúra zakorenila niekoľko odrôd, čo umožnilo chovateľom domestikovať rastlinu a vytvoriť hybridy. Popínavé rastliny sú cenené pre dekoratívne listene - modifikované listy, ktoré sa nachádzajú okolo malého kvetenstva. Rámovacie listy sú maľované v jasných odtieňoch fialovej. V kultúre je paleta farieb nevyčerpateľná. Tropicana sa usadil na parapetoch, v skleníkoch a zimných záhradách.

Požiadavky na poľnohospodársku technológiu:

 • teplotné podmienky - vegetácia pri teplotách nad 12 0 С, kvitnutie si vyžaduje 21-27 0 С, odpočinok pri 5-10, zatiaľ čo krátkodobý účinok nulovej teploty je deštruktívny,
 • suché slnečné počasie bez dlhých dažďov,
 • nedostatok prievanu a silný vietor,
 • polievanie hojne mäkkou bránenou vodou, ale bez stagnujúcej nadmernej vlhkosti,
 • priestranná izba, pohodlné ubytovanie,

Ak nie sú splnené podmienky zadržania popínavých rastlín, prestáva kvitnúť a odhodiť listy.

Popínavé rastliny, chov doma

V pôvodných tropických lesoch šíria semená motýľov kalibru a vtáky semená rastlín. Za priaznivých podmienok sa objaví klíčok. Všetky vinice v internódach sú schopné zakoreniť a vetva zakorenila, v priebehu času rastie vrstvenie.

Na kultúrne použitie:

 • rozmnožovanie semien
 • rezne,
 • propagácia zakoreneným vrstvením.

V prípade hybridov si vegetatívne rozmnožovanie zachováva úplne získané dekoratívne vlastnosti. Je ťažké získať semená doma a sú veľmi malé, sú v krabiciach.

Pripravte sterilný substrát rašeliny a piesku v rovnakých pomeroch. Semená namočte pred zasiatím do stimulátora rastu. Usporiadajte spodné zahrievanie nádoby na sadenice. Teplota substrátu by mala byť 27 - 30 ° C, sadenice sa objavia za 2 - 3 mesiace. Preto by miska, v ktorej sa objavuje popínavé rastliny zo semien, mala byť zakrytá zhora po vysušení pôdy, ale mala by byť pravidelne vetraná a navlhčená jemným postrekom po povrchu. Počas výsevu v zime by mal byť kontajner osvetlený lampou umiestnenou vo vzdialenosti 25 cm od povrchu pôdy.

Rezne sa používajú na jar av letných mesiacoch. Vhodné sú lignifikované výhonky. Zelený stonok je šikmo rezaný pod obličkami. Operácia sa uskutočňuje za sterilných podmienok. Po krátkom vysušení, rozkrájaní a odstránení spodných listov sa rozkrojí zakoreňovacie činidlo.

Zmes na rozmnožovanie by mala byť sterilná:

 • trávniková pôda - 35%,
 • orná pôda - 35%,
 • rašelina - 20%,
 • kremenný piesok - 10%.

Stonok znížte na druhú obličku v substráte, nad ňou položte skleník s teplotou 25 0, vetrajte a udržiavajte pôdu v mokrom stave. O mesiac sa objavia korene a stopka je pripravená na prenos do stálej misky.

Iným spôsobom sa popínavé rastliny množia odrezkami vyrastenými pred tvorbou kalusu vo vode. Pripravená na zakorenenie rastlín je vysadená okamžite v kvetináči. V tomto prípade je dôležitá zvýšená vlhkosť okolo hornej časti odrezkov. Klíčenie vo vode nie je vždy úspešné. Pre mladé rastliny sa musí piesok pridať do obyčajnej pôdy.

Najjednoduchší spôsob rozmnožovania popínavých rastlín je zakorenenie vetiev, pričom sa využíva schopnosť rastliny dať koreňom vzduchu v internódiách. Ak krík rastie na čerstvom vzduchu, je ľahké zakoreniť vetvičku, stačí vziať dospelú vetvičku, ktorá nebola úplne zdrsnená, odrezať kôru a odrezky odrezať do zeme.

Pridajte hromadu zeme zhora a zdvihnite vrchol. Ubehne mesiac a pol a vy môžete z koreňov jemne vytiahnuť fúzatú vetvu, oddeliť ju od hlavného kríka a zasadiť ju do pripravenej pôdy.

Čím viac priestoru, tým rýchlejšie rastie vinič. Kvitne však až po vyplnení koreňov celého objemu pôdy. Preto sa pri každej transplantácii nádoba zväčšuje, čím sa dosiahne rovnováha medzi rýchlosťou rastu a počtom kvetov.

Ako root, keď popínavé rastliny rastú na parapete? Potom si môžete vybrať dozretú vetvičku, jemne sa ohnúť a spustiť do špeciálne zavesenej misky na úrovni reznej kôry. Zvyšok je rovnaký.

Pohodlnejší spôsob je uvedený na fotografii. Vo vnútri vrstvy vlhkého substrátu. Po zakorenení sa vetva odreže záhradnými nožnicami a prenesie sa do pripraveného kvetináča. Horná membrána je odrezaná a korene sú usporiadané bez zranenia.

Je dôležité si uvedomiť, že bez ohľadu na to, ako sú korene prijaté, sú veľmi jemné a krehké. Transplantáciu do novej nádoby treba vykonať opatrne. Novosadka by sa mala aj naďalej kryť pred vysychaním, korene stále nefungujú. Otvorené postupne, podľa obvyklej údržby.

Starostlivosť o mladé kríky

Mladá rastlina potrebuje starostlivosť. Je potrebné vytvoriť mladé pobočky, je možné, že bude potrebná vonkajšia podpora. Ak je Bush zdravý, potom začne rýchlo kvitnúť. Preto je potrebné z drôtu vytvoriť mreže. V predaji sú špeciálne stojany z plastu vo forme grilu.

V procese rastu sa strom zvyčajne tvorí z holého popínavé rastliny. Krásny, viac používaný ako vínna réva. Predpokladom pre získanie krásnej rastliny je vytvorenie koruny. Orezávanie vetiev po odkvitnutí, keď idú do pokoja, je povinné. Na jar, keď rastú nové stonky, sa skrátia, čím sa rastlina núti vetviť a dáva jej požadovaný tvar.

V lete sa odstránia aj vetvičky vyradené zo zmesi. Bougainvillea prijíma prerezávanie dobre. Vytvorené bonsaje sú ozdobou akéhokoľvek zloženia.

Rastlina sa opatrne transplantuje do veľkej misky, pričom sa použije zloženie pôdy:

 • plošina - 2 diely,
 • trávnik - 2 časti,
 • humus - 1 diel, piesok - 1 diel.

Drevené uhlie a vermikulit nebudú bolieť. Najlepšie obliekanie v lete pravidelne robiť, používať univerzálne hnojivo. Voda, ale nie vyplniť, a rastlina bude poďakovať kvitnutia.

Opis Bougainvillea

Bougainvillea patrí do čeľade Noctifolia alebo Niktaginovy.

Rastlina je kvitnúce krík alebo strom s popínavými konárikmi. Vďaka pružným výhonkom a tŕniam schmatne podporu a natiahne ruku.

Listy sú zelené alebo svetlo zelené, sú pestré. Listy majú rovné, hladké okraje. Letáky sú na konci označené. Veľkosť listov v tvare vajíčka je malá.

Kvety sú bielo-žlté, nepísané, rýchlo spadnú. Náramky nezabudnuteľnej krásy, ktoré sa dodávajú v rôznych farbách: fialová. malinová, ružová, biela, krémová, červená.

Medzi domácimi zvieratami sa tiež nachádzajú dvojfarebné rastliny.

Ich forma je pozoruhodná aj svojou originalitou. Je trojuholníkový, v tvare srdca, okrúhly, v tvare šípu. Ak sa dotknete listene na dotyk, potom vyzerajú ako najtenší papier.

Bougainvillea zdobia záhrady, parky a fasády domov v mestách so subtropickým podnebím, kde mierne zimy a teploty neklesnú pod +5. Používa sa v krajinnom dizajne.

Rastlina môže byť dekoráciou doma av lete sú na mieste vyvedené vane s popínavými rastlinami. Môžete ho pripevniť na záhradu, takže sa zdá, že rastie priamo na otvorenom priestranstve.

Iba v tomto prípade sa doba kvitnutia skráti. Rastlina môže byť vo forme kríkov, popínavých rastlín alebo stromov bonsai, v závislosti od prerezávania.

Domáce odrody Bougainvillea

Existuje 14 druhov bougainvillea. Väčšina z nich má ostnaté tŕne, ale nedávno odchované odrody nie.

Na základe troch prírodných druhov rastlín: bougainvillea nahá (hladká), bougainvillea nádherná (krásna), bougainvillea peruánske miniatúrne hybridy sa chovajú. Tieto rastliny sa vzájomne úspešne krížili a tvorili veľkolepé odrody.

Popínavé rastliny sú nahé.

Je to vysoký krík vysoký 5 metrov s fialovými, žltými, červenými, ružovými, bielymi listami, špičatými lesklými listami tmavozelenej farby a malými ostnami.

Ľahko toleruje prerezávanie a umožňuje záhradníkom dať rastlinám akýkoľvek tvar. V latinčine sa označuje ako Bougainvillea glabra.

Opisuje ju švajčiarsky botanik Jacques Denis Choisy v roku 1850. Dĺžka listov je 10 - 15 cm a šírka 4 - 6 cm. V prírode rastie na suchých miestach v Brazílii na kamenitých kopcoch s uhličitanovými pôdami.

Krásna popínavá rastlina sa pestuje ako vínna réva.

V latinčine sa nazýva Bougainvillea spectabilis. Môže dosiahnuť výšku 15 m, má červené, ružové, fialové listene, ale sú väčšie.

S pomocou flexibilných výhonkov a početných hrotov sa drží na opore a natiahne sa nahor, obklopujúc fasády domov, altány. Listy dospievajúce, husté, v tvare srdca.

Kvetenstvo vo forme panicles kvitnú od apríla do októbra. Ako kvitnúce listene sa zblednú. Brazílske dažďové pralesy sú jej vlasťou. Rastie na otvorených skalnatých svahoch.

Bougainvillea peruvian (Bougainvillea peruviana).

Bolo objavené v roku 1810 nemeckým prírodovedcom Humboldtom. Jedná sa o vinutý ker. Kvety sú žlté, obklopené zaoblenými ružovými a fialovými listami. Listy sú vajcovitého tvaru, tenké, nie dospievajúce. Trny sú krátke, rovné.

Táto odroda nie je vetvená. Dlhé výhonky nedávajú bočné procesy. Odroda vyžaduje prerezávanie, aby sa do rastliny pridala nádhera. Toto je stabilnejšia odroda.

Peruánsky bougainvillea kvitne niekoľkokrát do roka, najmä ak sú medzi kvetmi suché obdobia. Distribuované v Kolumbii a Peru. Náramky sú ružové, froté, majú pokrčený povrch.

Tieto 3 druhy chovateľov pestovali a chovali nové miniatúrne odrody. Najlepšie sú:

„Austrálske zlato“ - froté pásy jasne oranžovej farby, neskôr bledé a ružové. Listy sú veľké, oválneho tvaru, svetlozelenej farby, niekedy na nich viditeľné vínové škvrny. Je to ker.

"Double Lilarose" charakterizovaný bohatým kvetom, froté froté ružové pásy zdôrazňujú účinok rastliny.

"Beggum Sikkander" - Krásny izbový kvet so svetlozelenými listami a farebnými listami. Kvitnúce popínavé rastliny tejto odrody sú nádherné. Luxusné listene dvojitej farby spôsobujú, že rastlina je báječná, čarovná. Odroda s bielymi listami a fialovými strapcami je rozšírená.

„Biela kaskáda“ rôzne listiny zo slonoviny. Niektoré rastliny tejto odrody majú ružové strapce na listnatých pásoch, čo jej dodáva eleganciu. Listy sú veľké tmavo zelené.

"Double Red" má krásnu malinovo-fuchsiovú farbu, ktorá nezmizne, ale zostáva v priebehu kvetu. Vzťahuje sa na froté odrody.

Bougainvillea California Gold - Zlaté listene na konci kvitnutia sú béžové. Niekedy, rastlina doma, rastie pletivo: kvitne nie v lete, ale v zime.

Funkcie rastúce popínavé rastliny

Popínavé rastliny sú krásne izbové rastliny, niekedy rastú do veľkých rozmerov. V bytoch sa s ňou len zriedka stretnete, pretože pestovatelia kvetov sa obávajú zložitej starostlivosti o ňu, ale pestovanie rastlín nie je také ťažké. Budeme hovoriť o vlastnostiach starostlivosti o neho.

V byte by mala byť rastlina udržiavaná na južnej alebo juhozápadnej strane. Kvetina vyžaduje veľa jasného svetla, nebojí sa priameho slnečného žiarenia, nemalo by sa zatieniť, iba vo výnimočných prípadoch.

Zariadenie potrebuje ďalšie osvetlenie. Na severnej strane, kde je málo svetla av tmavej miestnosti, domáce popínavé rastliny neprežijú.

V zime, rovnako ako iné tropické rastliny, má popínavé rastliny pokojnú periódu, v ktorej by sa mala poliať raz mesačne, ale nedovolí vyschnutiu koreňového systému. Teplota, pri ktorej by sa mala rastlina skladovať + 8 + 15 stupňov, nie vyššia.

V zime je potrebné zabezpečiť, aby korene neboli podchladené. Súčasne by mala byť miestnosť popínavé rastliny stáť na polotienenom mieste.

Na konci obdobia pokoja sa musí rastlina okamžite premiestniť na miesto, kde je veľa svetla. Je lepšie, že popínavé rastliny rastú v skleníku alebo izolovanej lodžii.

V letných mesiacoch je možné nosiť popínavé rastliny vonku, ale miesto by malo byť pokojné a teplota v miestnosti + 22 + 25 stupňov. Rastlina sa bojí prievanu, aj malé vetranie ju môže zničiť.

Popínavé rastliny sú rastliny, ktoré milujú vlhkosť. Musí sa často zalievať a striekať každý deň. Na dosiahnutie hojného rozkvetu je potrebné do rastliny privádzať hnojivá pre kvitnutie alebo komplexné hnojivá 2-krát týždenne.

Problémy pri pestovaní popínavých rastlín doma

Ak sa o kvetinu staráte nesprávne, môžu sa objaviť problémy, ktoré kazia vzhľad rastliny pri pestovaní.

 1. Zastavenie rastu. Ak korene nemajú dostatok miesta v pevnom hrnci, potom rast popínavých rastlín sa spomalí alebo zastaví. V takom prípade musíte transplantovať rastlinu do priestrannejšieho hrnca, ale iba o niekoľko centimetrov viac ako ten predchádzajúci.
 2. Mladé listy sú malé. Aby listy naďalej rástli, zavlečte top dressing.
 3. Listy sú zažltnuté. Pri nadmernom zalievaní sa môže objaviť žltnutie. Kusy pôdy nemajú čas vyschnúť. Stagnácia vlhkosti narúša metabolické procesy rastlín, v dôsledku čoho listy žltnú a miznú.
 4. Kvet zbavuje listy, listene.
 5. Popínavé rastliny kvitnú.

Prečo popínavé rastliny klesajú?

Existuje niekoľko dôvodov, pre ktoré rastliny vysadili listy:

 • izbové rastliny nemajú radi prestavby, zmenu bydliska. Nákupom kvitnúcej zelenej rastliny ste sklamaní, keď zistíte, že doma klesla lístie a listene. Nenechajte sa odradiť. Toto je reakcia rastliny na pohyb. Ak budete postupovať podľa pravidiel starostlivosti o rastlinu, potom vám kvetina čoskoro ďakuje s bohatým kvetom a zelenými listami, ktoré sa objavili.
 • Rovnaký problém sa vyskytuje, ak prevádzate zariadenie z čerstvého vzduchu do bytu a presúvate ho z jedného okna do druhého. Niekedy stačí len trochu obtočiť popínavé rastliny, premiestniť ich z miesta, pretože stráca svoje listy a listene. Preto buďte opatrní a pozorní, nerobte chyby pri pestovaní popínavých rastlín,
 • zmena teploty vzduchu podľa ročného obdobia,
 • prítomnosť návrhu. Ovplyvňuje to vietor, ktorý fúka rastlín na záhrade a na balkóne. Pri vetraní sa môže popínavé rastliny objaviť pri otvorenom okne alebo na priečniku. Netoleruje pohyb hmôt studeného vzduchu, a preto je zbavený listov,
 • suchý vzduch. Horúci vzduch pochádzajúci z vykurovacích telies nepriaznivo ovplyvňuje popínavé rastliny. Rastlina by sa mala pravidelne striekať a uchovávať mimo batérií,
 • náhle zmeny teploty. V auguste a septembri, na balkóne alebo na parcele, popínavé rastliny môžu zmraziť z teplôt pod + 5 stupňov. Rastlina potom stratí nielen lístie, listene, ale aj mladé výhonky,
 • porušenie režimu zavlažovania.

Prebytok vlhkosti a jej nedostatok ničí rastlinu. Reaguje na nesprávne zalievanie vlastným spôsobom: keď zaschne, listy opustia zelené, keď voda stagnuje, najskôr zožltnú a potom padajú spolu s listami. Rastlina, ako to bolo, varuje pestovateľa chýb v starostlivosti o neho.

Prečo popínavé rastliny kvitnú

Nesprávna starostlivosť môže spôsobiť problémy s kvetom. Zistime dôvody, prečo popínavé rastliny kvitnú.

 1. Hrniec nezodpovedá veľkosti. Niekedy si začiatočníci, ktorí pestujú izbové rastliny, myslia, že výsadba rastlín v kvetináči na rast je lepšia: nemusíte ju často transplantovať a korene majú veľa priestoru pre rast a vývoj. V príliš priestrannom hrnci voda stagnuje a objavuje sa pleseň, v dôsledku ktorej rastlina odkvitne.
 2. Nedostatok spánku v zime. Ak je teplota miestnosti, kde rastie popínavé rastliny, nad +15 stupňov, môže v zime kvitnúť. A na jar, kvet neochotne kladie púčiky, kvitne riedko alebo vôbec nekvetuje.
 3. Nedostatok svetla.
 4. Chladné daždivé počasie v lete.

Niekedy zostáva príčina nedostatku kvetu nevyriešená. Môžete tlačiť na kvetinu. Potrebuje zariadiť nejakú stravu.

V priebehu 2 až 4 týždňov sa obliekanie zastaví a zalievanie je obmedzené. Zalejte rastlinu iba vtedy, keď vyschne ornica. Akonáhle uvidíte mladé púčiky na koncoch kvetov, znamená to, že popínavé rastliny sú pripravené na kvitnutie. Potreba obnoviť zálievku a zalievanie.

Choroby a škodcovia

Popínavé rastliny v prírode odolávajú škodlivému hmyzu, ale doma sa na nich môžu objaviť roztoče, plsť a vošky. Každý deň by ste mali skontrolovať listy, kvety a zbaviť sa škodcov.

Proti svetlu pavučiny používajte silné lieky Akarin, Kleschevit, Aktara a proti voškám a plsti insekticídy Fufanon, Karbofos a Biotlin.

Ak sa práve objavili škodcovia alebo ich nie je veľa, môžete použiť ľudové liečivá: odvar z cibuľových šupiek, zemiakové vrcholy, silný roztok cesnaku, mydlo na pranie.

Чтобы избавиться от мучнистых червецов, нужно ватным тампоном, смоченном в спиртовом растворе, протереть листья и стебли растения.

Тля боится антипаразитарного мыла для домашних животных, раствором которого следует обработать растение. Когда вы применяете инсектициды, закрывайте землю полиэтиленовым пакетом, чтобы капли отравы не попали внутрь горшка.

Transplantácia popínavých rastlín

Každý rok je potrebné opätovne vysádzať mladé rastliny, pretože korene rastú a priestor na rozvoj nie je dostatočný. Dospelá rastlina musí byť transplantovaná po 2-3 rokoch.

Každý ďalší hrniec by mal byť o 2 až 3 cm väčší ako ten predchádzajúci. Príliš priestranný hrniec sa neodporúča užívať, pretože sa v ňom hromadí voda, čo negatívne ovplyvňuje procesy jeho životne dôležitej činnosti.

Hrniec treba vziať hlboko. Rastlina miluje ťažkú ​​pôdu, takže je lepšie pripraviť živnú zmes 2 častí listovej pôdy, 2 časti trávnika, 1 diel humusu, 1 diel piesku. Nezabudnite dať dobrý odtok na úspešné odstránenie vody z hrnca.

Vyrezávanie izbovej rastliny

Bougainvillea má pružné mladé výhonky, ktoré môžu mať akýkoľvek tvar. Guľa, pyramída, veniec vyzerajú krásne. Hlavná vec je správne umiestniť zálohy. V priebehu času sa mladé výhonky stávajú tuhými.

V lete kvitnú popínavé rastliny veľmi bujne. Môžete dosiahnuť viacfarebné kvitnutia. Na to nie je potrebné pestovať odrody, stačí do kvetináča zasadiť rastliny rôznych odrôd a farieb a korunu z listov rôznych odtieňov poteší celé leto.

V prípade mladých stoniek musíte poskytnúť podporu a podľa potreby ich zviazať, aby ste vytvorili kmeň stromu. V prvých fázach tvorby rastlín nie je potrebné stonky orezávať.

Pri raste orežte stonky. Na jar je potrebné prerezávať tvar kríky a aktívne kvitnutie. Strihajte minuloročné stonky na polovicu a vytvorte postranné mladé výhonky.

Polievanie by sa malo starostlivo monitorovať, aby sa zabránilo zamokreniu a vysychaniu z pôdy. V lete zalejte teplou vodou a okamžite nalejte vodu, ktorá vytiekla z hrnca do panvice.

rozmnožovanie

Izbová rastlina sa reprodukuje na jar aj v lete, ako aj na jeseň. Skúsení pestovatelia kvetov používajú čiastočne vysekané odrezky, ktoré zostanú po prerezaní na výsadbu.

Je možné špeciálne rezanie rastlín na odrezky. Zasadte ich do pôdy vopred ošetrenej fytohormónovými stimulátormi tvorby koreňov na rýchle zakorenenie odrezkov.

Teplota pôdy by mala byť najmenej +25 stupňov, preto sa používa nižšie zahrievanie. Hrniec prikryte pohárom, pravidelne striekajte, jemne vetrejte a vodou.

Propaguje popínavé rastliny a vzdušné vrstvenie. Vyberte flexibilné vrstvenie, ktoré ešte nie je drevené. Rezy sú na to. Rez je ohnutý a pripevnený vlásenkou k zemi.

Ak vedie ku koreňovému systému, môže byť transplantovaný do samostatného hrnca.

Aby sa odrezky zakorenili rýchlejšie, vložte ich do teplej vody na 3 hodiny a potom ich držte v stimulátore alebo ponorte do heteroauxínu alebo Kornevinového prášku. Pôda by sa mala brať ľahšia ako v prípade dospelých rastlín, pričom humus by sa mal nahradiť rašelinou.

Dnes sme vám povedali o pravidlách starostlivosti o popínavé rastliny, problémy spojené s pestovaním rastlín, odhalili príčiny týchto problémov.

Poradili sme vám, ako propagovať popínavé rastliny, upozorňujeme, prečo je potrebné orezávanie kvetov.

Ak máte záujem o kvetinu, môžete sa obrátiť na fórum popínavé rastliny, kde záhradníci hovoria o svojich miláčkoch a ako sa o ne starať.

Kedykoľvek môžete požiadať znalcov o radu. Znalí ľudia vám dajú vyčerpávajúcu odpoveď na vašu otázku.

Teraz viete rastlinu, ako je bougainvillea, domáca starostlivosť, ktorá vás poteší, budete radi, keď uvidíte výsledky svojej práce a obdivujete južnú krásu.

Výsadba popínavých rastlín

Správna výsadba je hlavnou zložkou dobrého rastu a intenzívneho kvitnutia popínavých rastlín.

Pri zakladaní rastlín by sa mali brať do úvahy 3 hlavné zložky:

 • optimálne zloženie pôdy
 • správny výber hrnca
 • výber vhodného času.

Najčastejšie sa praktizuje výsadba rastlín v kvetináčoch a vaniach (v závislosti od veľkosti).

Na výsadbu je potrebný výživný, ale ľahký substrát s dobrou priepustnosťou pre vodu a vzduch. Univerzálnu pôdnu zmes môžete jednoducho použiť na kvitnúce rastliny, ktoré sa nachádzajú v ktorejkoľvek kvetinárstve. Skúsení pestovatelia kvetín však radšej pripravujú substrát na výsadbu samostatne.

Za týmto účelom:

 • listová zemina (2 časti),
 • trávniková pôda (2 časti),
 • hrubý piesok (1 diel),
 • humus (1 diel).

Pot výber

V prírode popínavé rastliny často rastú v uzavretom priestore, medzi kameňmi, takže pre výsadbu a následné transplantácie si musíte vybrať malý hrniec. Priestranný kvetináč stimuluje intenzívny rast výhonkov a listovej hmoty na úkor kvitnutia a tenké korene nemôžu vždy rýchlo zvládnuť nový objem pôdy, čo vedie k jej okysleniu.

Nový kvetináč by mal prekročiť priemer starého iba o niekoľko centimetrov. Výška kvetináča by mala byť väčšia ako šírka a spodná strana by mala byť umiestnená hrubá vrstva expandovaného ílu.

Umiestnenie a osvetlenie

V prírode bougainvillea rastie na skalnatých svahoch a dostáva veľa tropického slnka, takže doma si musíte zvoliť miesto s maximálnym osvetlením, minimálne 5 hodín smerového svetla za deň. Rastlina nepotrebuje zatienenie ani za slnečných dní. Jas listín a sýtosť farby závisia od intenzity svetla. V zime je potrebné jasné osvetlenie, a to aj napriek odpočinku.

Vlhkosť vzduchu

Je ťažké vytvoriť doma vlhkosť charakteristickú pre trópy a subtropy, ale to sa musí hľadať. Popínavé rastliny si veľmi obľúbili vysokú vlhkosť a pravidelné postrekovanie, najmä medzi kvetmi. Počas kvitnutia je možné postrekovanie zastaviť alebo vykonať veľmi opatrne, aby na popruhy neklesla voda. Rastlina môže byť umiestnená na podnose s mokrými kamienkami na zvýšenie vlhkosti.

Režim teploty

Popínavé rastliny sú termofilné a netolerujú teploty výrazne pod 10 ° C. Za optimálnu teplotu pre letný obsah sa považuje teplota 20 - 25 ° C, zima - 12 - 16 ° C. Zníženie teploty je dôležité pri kladení kvetných pukov a hojnom rozkvetu. Ak je bougainvillea v zime udržiavaná v teplejších podmienkach, je potrebné zabezpečiť ďalšie osvetlenie.

Rastlina potrebuje bohaté zalievanie, najmä v období aktívneho rastu. Musí sa však nájsť rovnováha medzi suchosťou a vlhkosťou. Hlinené hrudky sa musia udržiavať vlhké, ale nie mokré. Na jeseň bougainvillea zastaví rast a pripravuje sa na spiace obdobie, takže zalievanie musí byť znížené a potom takmer úplne zastavené. V období jeseň - zima je obzvlášť dôležité substrát nadmerne zvlhčiť a iba zabrániť prílišnému vysychaniu.

Od jesene do jesene potrebuje popínavé rastliny pravidelné kŕmenie tekutým hnojivom. Odporúča sa používať hnojivá na kvitnutie a pučanie ako vrchný obväz s nízkym obsahom dusíka a vysokým obsahom draslíka, fosforu a železa. Prebytok dusíka spomaľuje a oslabuje kvitnutie.

Orezávanie a tvarovanie popínavých rastlín

prerezávanie - Jeden z najdôležitejších aspektov starostlivosti o rastliny. Prerezávanie je potrebné nielen na vytvorenie krásnej rastliny, ale aj na stimuláciu kvitnutia. Tento postup sa vykonáva niekoľkokrát do roka. Na jar sa vykonáva orezávanie, aby sa odstránili sušené výhonky počas zimy a slabé výhonky. V lete sú rezané kvetenstvo, ktoré stratilo dekoratívnosť. Jesenné prerezávanie sa vykonáva, aby sa vytvoril tvar. Výstrely sú skrátené o jednu tretinu dĺžky alebo viac, nadmerné výrezy.

Formácia vám umožní dať rastline určitý vzhľad. Môže byť tvorená stromom s jedným sudom, v bonsajovom štýle, vo forme viackomorového puzdra alebo na podpere, ktorá v závislosti od jeho konfigurácie dáva akékoľvek bizarné tvary.

Extrémne dekoratívny vzhľad niekoľkých rastlín rôznych farieb, vysadených v jednom kvetináči, ktorého výhonky sú vzájomne rastúce. Viacfarebné rastliny sa môžu tiež vytvoriť pomocou vakcinácie štandardne.

Pri výbere kvetináča, pôdy a času na transplantáciu sa musíte riadiť rovnakými kritériami ako pri výsadbe. Nový kvetináč by mal byť iba o niekoľko centimetrov väčší ako ten predchádzajúci. Výber príliš veľkého hrnca nestojí za to, pretože to negatívne ovplyvňuje tak kvitnutie, ako aj zdravie rastlín. Tenké korene nie sú schopné rýchlo vyvinúť hlinené hrudky a Zem môže kyslý.

Je vhodné nepoškodiť korene a hlinené hrudky, ale jednoducho preniesť rastlinu do väčšieho kvetináča a voľný priestor vyplniť pôdou. Prekládka je pre korene menej traumatická ako transplantácia, takže rastlina tento postup ľahšie toleruje.

Frekvencia transplantácií závisí od veku a rýchlosti rastu rastliny. Mladé popínavé rastliny bougainvilleas sa odporúčajú transplantovať ročne alebo raz za 2 roky, dospelých - raz za 3 až 5 rokov alebo podľa potreby.

Kvitnúce popínavé rastliny

Takže kvitnutie sa stáva

Rastlina si vďaka svetlému a dlhému kvitnutiu získala popularitu medzi pestovateľmi kvetov. Pokládka kvetných pukov sa vyskytuje v zime as nástupom jari kvitnú rastliny, ktorých hlavným kúzlom sú svetlé listene.

Farba listnatých listov rastliny sa môže líšiť v závislosti od odrody a druhu. Môžu byť biele, žlté, broskyňové, fialové, fialové, fialové, ružové. Terry buggenvillea je obzvlášť krásny, v ktorom sú pásy usporiadané do niekoľkých radov.

Kvety sú krátkotrvajúce, ale listiny zdobia rastlinu po dlhú dobu. Keď pásy stratia dekoratívnosť, výhonok sa odreže a zanechá 7-8 pukov mladého výhonku. Toto prerezávanie stimuluje opätovné kvitnutie mladých výhonkov.

Populárne druhy a odrody

Spomedzi niekoľkých druhov popínavých rastlín bougainvillea sa doma môže pestovať iba niekoľko. Najčastejšie nájdete brazílske druhy: nahé bougainvillea (Bougainvillea glabra) a nádherné bougainvillea (Bougainvillea spectabilis). Odrody rastlín sú však rozmanité. Líšia sa nielen tvarom, farbou, počtom listene, ale aj farbou listov.

Jeden z najlepších je považovaný za popínavé rastliny Sanderian s fialovými listami a hojným rozkvetom. Medzi najbežnejšie odrody patrí bougainvillea ‘Vera Deep Purple s veľkými listami fuchsie-malínovej farby a bohatým kvetom. Milovníci farebných listov si zamilujú popínavé rastliny „Orange Ice“, ktoré ohromia nielen jasne oranžovými listami, ale aj pestrými listami. Zaujímavá farba listov je charakteristická aj pre odrody „Mini thai“. Svetlé zelené listy listov sú ohraničené zbežným okrajom. Okrem toho je rastlina kompaktná a tvorí dobre listovú korunu.

Bougainvillea „Double red“ s červenými kvetmi vyzerá veľmi slušne, vďaka froté listence. Medzi zaujímavo sfarbené odrody vyniká bougainvillea „Snowcap multi“, jej listene majú dvojfarebnú bielo-ružovú farbu.

Pin
Send
Share
Send
Send