Užitočné tipy

Ako rýchlo vyliečiť kašeľ

Pin
Send
Share
Send
Send


Liečba kašľa ľudovými liekmi je veľmi účinná. Rýchlo sa zbavíte kašľa a nádchy doma a pomôže osvedčeným receptom, ktoré sa ľahko pripravujú samostatne. Naučte sa recepty a recenzie od čitateľov novín Vestnik ZOZH. Nezabudnite sa pozrieť na komentáre návštevníkov webu po článku.

obsah:

Ako liečiť kašeľ?

Najrýchlejší ľudový liek na kašeľ.

Môže sa kašeľ vyliečiť do 1 dňa? Zvážte čo najrýchlejšie zvládnutie domácich chorôb s touto chorobou.

 1. Jedlový olej na kašeľ. Položte vnútorný bravčový tuk na dlaň a na vrch nalejte rovnaké množstvo jedľa. Trieť hrudník, prikryte vrchnú časť vlnou šatkou a v posteli. Tento ľudový liek pomáha pri zhoršovaní chronickej bronchitídy, keď začína silný kašeľ. Hneď na prvú noc prestane kašľať. (Bulletin zdravého životného štýlu 2008, č. 21, s. 33).
 2. Zázvor + med + citrón. Do hrnčeka vložte 1 polievková lyžica. l. jemne nasekané alebo nastrúhané korene zázvoru, sáčok čaju, pokiaľ možno zelený, môžete podľa chuti pridať citrón a naliať vriacu vodu. Pridajte med, cukor alebo džem. Pite tento čaj pomaly každých 1-1,5 hodiny. Po prvých dvoch pohároch odchádza výtok z nosa a po piatich až šiestich pohári kašeľ. Tento ľudový liek používajte pri prvých príznakoch kašľa alebo ARI. (Bulletin zdravého životného štýlu 2002, č. 24, s. 15).
 3. Brúsenie cesnakom. Roztopte tuk, je lepšie jahňacie mäso z chvosta, pridajte strúhaný cesnak. Pred spaním trite hrudník a chrbát pacienta. Nasledujúce ráno kašeľ prechádza. (Bulletin zdravého životného štýlu 2007, č. 8, článok 33).

Kašeľová kaša.

 1. Cibuľa s medom a cukrom. 1 šálka strúhanej cibule by sa mala zmiešať s 1 šálkou cukru, variť päť minút. V teplom cibuľovom džeme pridajte 2 polievkové lyžice. l. med. Dajte dieťaťu každú hodinu po dobu 1 čajovej lyžičky. (Bulletin zdravého životného štýlu 2010, č. 18, s. 40).
  Jedná sa o veľmi jednoduchý a dobrý ľudový liek na kašeľ. Pri použití tejto metódy môže dieťa vyliečiť kašeľ doma rýchlo - do 1-2 dní.
 2. Cibuľa s cukrom proti kašľu. Miešajte 100 g vody a 100 g cukru, pripravte sirup, pridajte jemne nakrájanú cibuľu, varte ako džem. Je to miernejší ľudový spôsob, vhodný pre deti aj dospelých. Dajte deťom 1 lyžička, dospelí - 1 lyžica. l. Tento domáci liek proti kašľu pomáha veľmi rýchlo, niekedy s prvou lyžičkou. (Bulletin zdravého životného štýlu 2010, č. 2, s. 29).

Med na kašeľ.

 1. Vajce + med + mlieko + maslo. 1 surové vajce, 1 polievková lyžica. l. vodka, 1 polievková lyžica. l. med, 1 polievková lyžica. l. rozpustené maslo, 1 polievková lyžica. l. mlieko, 1 lyžička. dôkladne premiešajte sódu a vypite na lačný žalúdok. Tento ľudový liek často pomáha vyčistiť kašeľ 1-krát. Ak to nepomôže prvýkrát, zopakujte postup znova. (Bulletin zdravého životného štýlu 2011, č. 6, s. 41).
 2. Med a horčica. Zmiešajte 50 g sliviek. olej, 50 g medu a 1 lyžička. suchá horčica. Miešajte, vezmite 1 lyžičku. pred jedlom. horčica s medom pomôže vyliečiť kašeľ doma veľmi rýchlo - choroba zmizne za 1-2 dni. (Bulletin zdravého životného štýlu 2011, č. 10, s. 33).

Čo ešte môže zmierniť ťažký kašeľ? Čo vziať

Kašeľové mlieko

Mlieko je jednoduchý a efektívny domáci liek.
Najobľúbenejšie recepty s mliekom. Odporúča sa na suchý, tvrdý kašeľ.

 • Mlieko (1 šálka) + med (1 čajová lyžička) + sóda (na špičke lyžice) + maslo (1 čajová lyžička)
 • Mlieko + minerálna voda (zásaditá) - v rovnakých pomeroch. Zmes sa zahrieva.
 • Mlieko (300 ml) + banán + kakao (2 lyžičky) + med (1 čajová lyžička). Banán rozmelnite v mixéri a zmiešajte so zvyškom ingrediencií.

Vo všetkých receptoch sa mlieko konzumuje horúco. Počas dňa si dajte pár dúškov.

Najlepšie ľudové lieky na suchý kašeľ:

 1. Olej z medu a kašľa. 100 g masla a 100 g medu dôkladne rozdrvte do hladka. Vezmite 1 polievkovú lyžicu. l. trikrát denne pred jedlom. Dieťa - 1 lyžička. (2000, č. 14, článok 12).
 2. Kašeľové tablety. Lekárne predávajú lacnú medicínu nazývanú „tablety proti kašľu“ založené na bylinke termopsis a sódy. Rozpustite 2-3 tablety v horúcom sladkom čaji a nápoji. Dospelý by mal vypiť 3-4 takéto porcie denne. Po tomto ošetrení, nasledujúce ráno, suchý tvrdý kašeľ stáva mäkkým, produktívnym, po 2 až 3 dňoch sa úplne zastaví. (2000, č. 14, s. 12).

Prečítajte si viac o liečbe suchého kašľa ľudovými metódami v článku:Ľudové lieky na suchý kašeľ

Zvážte najúčinnejšie ľudové lieky na kašeľ pre deti:

 • Badger kašeľový tuk. Pri prechladnutí u dieťaťa do troch rokov sa jazvový tuk používa iba navonok - trú si hrudník, chrbát a nohy dieťaťa a potom ho zahrievajú. Nachladnutie a kašeľ rýchlo ustupujú. Táto metóda sa môže použiť na liečbu kašľa u dojčiat. V staršom veku je možné jazvový tuk podávať deťom 1/2 až 1 lyžička. (podľa veku) 3 krát denne pred jedlom. To bude užitočné najmä v prípade, že dieťa je neustále choré s bronchitídou.
  Po prijatí jazvečieho tuku sa priedušieky a pľúca dieťaťa posilnia, zvýši sa imunita a zbaví sa chronických chorôb. Na uľahčenie príjmu jazvečieho tuku sa rozpustí v teplom mlieku a pridá sa med. Všetky tieto tri lieky (med, mlieko a jazvečkový tuk) sa dokonale dopĺňajú pri liečbe kašľa u dieťaťa. Okrem toho drogérie predávajú jazvový tuk v ampulkách.
  Pre nedostatok jazvečieho tuku možno použiť husí tuk, ale iba na masáž.
  Liečba kašľa u detí týmto ľudovým liekom je veľmi účinná.
 • Sirup - reďkev s medom na kašeľ. Toto je najobľúbenejší a najznámejší ľudový liek na kašeľ u detí a dospelých. Deti tento sirup pijú s radosťou. Hlavnou vecou tohto nástroja je piť reďkovkový sirup nie raz denne, ale každé 1-2 hodiny. 1 lyžička pre dieťa, 1 lyžička pre dospelého l.
  1. recept najzaujímavejšie pre deti, keď prehlbujú reďkev a naplnia ju medom, namiesto medu sa čoskoro objaví liečivý sirup proti kašľu. Sirup sa podáva dieťaťu a zárez sa opäť naplní medom.
  2. recept na kašeľ ponúkaný tradičnou medicínou - reďkev nakrájajte na tenké plátky a zmiešajte s medom. Po 4-6 hodinách sa objaví sirup.
  3. recept - šťavu vytlačte z reďkovky pomocou odšťavovača a zmiešajte s medom v príjemnom pomere. Ak sa do tejto zmesi pridá mrkvová šťava (1: 1), umožní vám to rýchlo obnoviť sliznice poškodené kašľom, ale dávka by sa mala zvýšiť dvakrát.
  Ak existuje alergia, môže byť med nahradený cukrom.

Viac podrobností o liečbe detského kašľa sa nachádza v článku:
Ako vyliečiť kašeľ u dieťaťa

Alternatívna liečba kašľa s obkladmi.

Pri liečbe tvrdého suchého kašľa u detí a dospelých pomáha obklad na noc dobre. Nasledujúce ráno choroba ustupuje a spúta začína ustupovať.
varovanie: pri vysokých teplotách by sa obaly nemali zahrievať.

 1. Kompresia na pretrvávajúci kašeľ u detí a dospelých. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu. l. suchá horčica, med, múka, vodka, aloe šťava, akýkoľvek vnútorný tuk (lepší ako jazvec, ale môžete dokonca aj bravčové a dokonca rastlinný olej), zahrievajte vo vodnom kúpeli. Na zadnú stranu dieťaťa alebo dospelých položte gázu pomocou tejto zmesi, namažte oblasť priedušiek, na vrchu je ďalšia gáza, polyetylén a teplý šál. Utiahnite všetko, aby sa obklad nepohol, nechajte ho celú noc. Môžete aplikovať obklad na hornú časť hrudníka. Tento postup pomáha zmierniť veľmi silný kašeľ, vyliečenú dlhotrvajúcu bronchitídu vyliečite veľmi rýchlo - stačí urobiť niekoľko obkladov. (Recepty zdravého životného štýlu 2004, č. 15, s. 25).
 2. Zloženie zmesi pre obklad môže byť zjednodušené: zmiešajte med, alkohol a rastlinný olej v rovnakých pomeroch, naneste silnú vrstvu na chrbát, na hornú časť tkaniny a na omietku horčice, potom opäť vlhkú tkaninu, polyetylén a teplý šál. Túto komprimáciu nechajte 3-4 hodiny, najlepšie v noci. Najzávažnejšia bronchitída a pneumónia prechádzajú dvoma procedúrami. V prípade chronického ochorenia vykonajte kompresiu každý druhý deň počas 10-15 dní. (2004, č. 2, článok 25).
 3. Medový obklad na suchý kašeľ. Namažte prsia medom, položte navlhčenú handričku do vodky, potom celofán a zabalte ju teplou šálkou. Ak sa lieči takýmto obalom dieťaťa, vodku trikrát rozrieďte.
 4. Liečba suchého kašľa olejom. Vezmite bavlnenú tkaninu navlhčenú slnečnicovým olejom. Celé toto prsia prikryte touto handrou na hornom plastovom obale, potom na bavlnu alebo ľanovú handričku, teplú šatku. Takto spí celú noc. Ráno je kašeľ slabší a mäkší. Tento ľudový liek je zvlášť vhodný na liečbu suchého kašľa u detí vrátane novorodencov. (HLS 2010, č. 18, s. 9).
 5. Kompresie zo zemiakových šupiek alebo zo zemiakov pomáhajú dobre, pre väčšiu efektívnosť je možné do nich pridať alkohol, med alebo horčicu.
 6. Malé deti dostávajú obklad s tortillami vyrobenými z múky, medu, horčice a rastlinného oleja. (Recept zdravého životného štýlu 2003, č. 23, s. 25)

Vdýchnutie silného kašľa:

Vdýchnutie so zemiakmi. Varte 5 - 6 zemiakov v ich koži bez toho, aby ste vypustili vodu, pridajte štipku harmančeka, šalvie, lipy, eukalyptu, nechtíka. Miešajte, zemiaková kaša trochu. Posaďte sa pri panvici a prikryte prikrývkou. Otvorte veko a nalejte 1 lyžičku. sóda. Dýchajte 10 minút na pare. Tento ľudový liek pomôže vyliečiť silný kašeľ za tri dni. (Bulletin zdravého životného štýlu 2002, č. 11, s. 19).

Ako liečiť suchý kašeľ inhaláciou doma:

 1. Vdýchnutie suchého kašľa olejmi levandule, mäty, eukalyptu, cédrového oleja. Pridajte 500 g vriacej vody, 2-3 kvapky oleja a nadýchnite sa pary. Ihneď sa začne vykašliavanie spúta. Obzvlášť užitočné sú kadidlové inhalácie. Toto je jedna z najdostupnejších alternatívnych metód liečby suchého kašľa. (HLS 2008, č. 5, článok 30).
 2. Vdýchnutie sódy a cesnaku pomôže u dospelých liečiť suchý kašeľ. Varte 2 šálky vody v panvici, hodte nasekaný cesnak, vyberte z tepla a položte na stôl. Pridajte 1 čajová lyžička. sóda a okamžite prikryte plachtou a nadýchnite nad hrncom.
  Žena mala dlhý, suchý, tvrdý kašeľ, ktorý nedokázala vyliečiť. Zdalo sa jej, že kašle nepretržite. Záchvaty silného kašľa ju neustále skrútili. Žena nemohla spať. Bola jej odporučená recept s inhaláciou sódy a po troch dňoch prešla hrozná suchá kašeľ. (2011, č. 11, s. 25).

Kloktanie s kašľom.

Táto ľudová metóda sa najlepšie používa na zmiernenie suchého kašľa.
Najlepšie recepty na oplachovanie:

 • Voda + sóda (1/2 čajovej lyžičky) + jód (niekoľko kvapiek),
 • Voda + soľ (1/2 čajovej lyžičky) + jód,
 • Dekorácie z harmančeka, nechtíka, podbeľa, dubovej kôry.

Ďalšie informácie o tom, ako sa kloktať, nájdete v článku: Ako sa kloktajú bolesti v krku

Príčiny kašľa

Príčiny kašľa, existuje niekoľko desiatok. Infekčné ochorenie, alergia, rakovina môžu spôsobiť kašeľ.

Hlavným dôvodom vzniku kašlového reflexu je dráždivý účinok hlienu na steny dýchacích ciest.

Množstvo hlienu tvoreného v slizniciach priedušiek obvykle nepresahuje 2,5 ml. Sliz je vytvorený na zvlhčenie dýchacích ciest, uľahčenie dýchania.

U zdravého človeka je hlien ľahko odstrániteľný, nehromadí sa v prieduškách.

Pri niektorých chorobách hlien zahusťuje, stáva sa viskóznym, lepkavým, hromadí sa, čím bráni voľnému priechodu vzduchu počas dýchania.

Na odstránenie vytvoreného hlienu z tela a vyčistenie dýchacích ciest nervový systém spúšťa nepodmienený respiračný reflex - kašeľ.

Dôvodom vzniku hlienu môžu byť nielen baktérie a vírusy, ale aj srdcové choroby, alergie, vysoká horúčka, choroby nervového systému, zažívací trakt.

Samostatné podávanie antitusických liekov sebe alebo vášmu dieťaťu, liečba kašľa doma môže viesť k vážnym zdravotným problémom.

Pitie na liečbu

Je užitočné piť teplé mlieko, kompot, ovocné nápoje, čaj trochu celý deň. Taký populárny liek, ako je zázvorový koreň, môže pomôcť pri kašli s prechladnutím.

Receptúru, ktorá vám pomôže zbaviť sa kašľa, ako aj ďalších príznakov nachladnutia doma, je veľmi jednoduchá príprava. Bude to trvať čaj, med, lyžicu strúhaného zázvoru, citrón.

Všetky komponenty sa umiestnia do šálky, ktorá sa varí vriacou vodou. Tento čaj vypite každý deň každých 1,5 hodiny. Kašeľ by mal prejsť po tom, čo sa druhý deň vypije 5-6 pohárov.

Ďalším receptom na liečenie silného kašľa je teplé mlieko v čistej forme alebo s prísadami. Na vyliečenie zdĺhavého kašľa používajte ako prísady tmavé odrody fíg, medu, oleja, propolisu, cesnaku, sódy, zázvoru.

Odvar z fíg v mlieku sa pije teplý 4-krát denne. Na prípravu pripravte 3 figové ovocie na pohár mlieka. Čerstvé figy sa varia v mlieku asi minútu. Sušené figy sú vopred namočené.

Mlieko s pridaním propolisovej infúzie vody rýchlo pomáha. Tento nástroj pomáha rýchlejšie ako mnohé iné tradičné lieky, lieči kašeľ bez vedľajších účinkov a komplikácií u dieťaťa, ako aj počas tehotenstva.

Na prípravu vodnej infúzie sa 35 g propolisu zahrieva v 100 ml vody vo vodnom kúpeli počas 45 minút. V noci zoberte 1/3 šálky mlieka s 2 kvapkami vody z propolisu.

Takýto recept nepoškodí dieťa, vylieči kašeľ dospelých rýchlejšie ako niektoré viaczložkové zbierky liečivých rastlín.

Kašeľ počas tehotenstva

Pri studenom kašle pomáha časté pitie, oplachovanie a navlhčenie sódy. Pretrvávajúci kašeľ sa odporúča najprv liečiť teplým mliekom s medom a maslom.

Esenciálny liek na kašeľ - čierna reďkovka, Koreňová šťava riedi sputum, pôsobí ako vykašliavačka na kašeľ na hrudníku a reďkovku možno liečiť bez poškodenia dieťaťa. Stačí len stlačiť šťavu a piť 4-krát denne na lyžičku.

Ďalším spôsobom, ako získať čiernu reďkovkovú šťavu, je použitie medu alebo cukru. Tenké plátky reďkoviek sú posypané cukrom.

Šťava začína vyniknúť po niekoľkých hodinách. Každú hodinu vypite polievkovú lyžicu.

Med sa používa inak:

 • odrezať spodok koreňovej plodiny,
 • vyberte z buničiny
 • daj na jej miesto med
 • nechať 3 hodiny.

Čo robiť so suchým kašľom

Aby ste sa zbavili kašľa, musíte čo najskôr zvýšiť jeho produktivitu, dosiahnuť skvapalnenie a oddelenie spúta. Za týmto účelom znížte viskozitu hlienu.

Užívaním antitusických liekov sa však nemôžete zbaviť suchého kašľa. Eliminácia príznaku choroby neznamená, že sa osoba uzdravila.

Úsilie by sa nemalo zameriavať na zbavenie ochranného reflexu, ale na vyčistenie dýchacích ciest od spúta.

V tomto prípade vdýchnite teplom za mokra pomocou sódy, harmančeka, šalvie, kvetov lipy. Suchým kašľom sa snažia monitorovať vlhkosť v miestnosti.

Je užitočné vziať si horúci, hojný nápoj, udržiavať nohy v teple.

Ako liečiť vlhký kašeľ

Najlepšia lokálna liečba kašľa pri respiračných ochoreniach je inhalácia pomocou rozprašovača, čo sú ďalšie postupy k hlavnej liečbe predpísané lekárom.

inhalácia Prostredníctvom rozprašovača sú určené na liečenie suchého a mokrého kašľa pri ochoreniach horných a dolných dýchacích ciest. Procedúry sú predpísané na kašeľ s tonzilitídou, rinitídou, laryngitídou, faryngitídou, zápalom pľúc, inhaláciou a bronchiálnym kašľom.

Všeobecnou inhaláciou, ktorá nespôsobuje alergie a je indikovaná pri všetkých typoch kašľa, je inhalácia soľným roztokom. Z vlhkého kašľa pijú vývar z podkopov, banánovníkov, brusníc.

Silný kašeľ na hrudi sa lieči doma odvarom semien anízu, ako expektorancia a riedidlo spúta. Na prípravu vývaru zoberte 20 g semien anízu, uvarte v 1 litri vody. Každú hodinu sa vypije vývar pri 50 mg.

Kašeľ u detí

Pri kašľaní dieťaťa musíte piť čaj s medom, kompot, pomáha to riediť spútum, znižuje jeho viskozitu, lepšie vypúšťanie z dýchacích ciest. V noci môžete dať teplé mlieko s medom.

Nemali by ste zaobchádzať so svojím dieťaťom na kašeľ, bude správne poskytnúť prvú pomoc a zavolať lekára.

Musíte vedieť, čo choroba spôsobila, že dieťa kašle, aby ste ju správne liečili. Je potrebné venovať pozornosť sezónnosti kašľa, povahe kašľa a frekvencii výskytu záchvatov.

Sezónny kašeľ u detí môže byť spôsobený alergiami. Alergický kašeľ bude možné zbaviť doma iba s antihistaminikami, ako je loratadín, terfenadín. Lekár by mal rozhodnúť o tom, ako liečiť ťažký alergický kašeľ na základe výsledkov štúdií a analýz.

Podrobné informácie o tom, ako a ako liečiť kašeľ u dieťaťa, nájdete v našom článku Liečivá proti kašľu pre deti.

lieky

Kašeľ je možné rýchlo a bezpečne liečiť nachladnutím pomocou prípravkov obsahujúcich karbocysteín, ako sú sirup Mukolik, Bronchobos, Libexin Muko, Fluditek, Mukosol, Mukopront.

Karbocysteín a lieky na ňom založené majú účinok regulujúci hlien - riedia hlien a prispievajú k jeho eliminácii, čím zabraňujú pľúcam „zaplaviť“ ich spútom. Táto vlastnosť vám umožňuje liečiť kašeľ týmito liekmi proti kašľu po 1 mesiaci od narodenia.

Stav priedušiek sa zlepšuje kašľaním protizápalových liekov Sinupret, Gedelix, Suprim-broncho, Ascoril, Pulmotin. Pri alergickom kašli sú predpísané antihistaminiká.

Mokrý kašeľ sa lieči takými expektorančnými a mukolytickými činidlami, ako sú ACC, Ambrobene, Lazolvan, Fluimucil, Bromhexine, Mukaltin a karbocysteine ​​preparáty.

Все эти лекарства эффективно избавляют от кашля в короткое время, но за 1 день убрать кашель не удастся, так как лекарства направлены на лечение, а не просто на устранение симптома.

Если кашель не проходит в течение 3 недель, следует обратиться к врачу.

Pin
Send
Share
Send
Send