Užitočné tipy

Pri novorodeneckej hnačke: prehľad účinných a bezpečných látok

Pin
Send
Share
Send
Send


Hnačka u dojčiat sa môže vyskytnúť z mnohých dôvodov. Hlavná vec je rozpoznať príznaky v čase a začať liečbu. V skutočnosti niekedy za neškodnými tekutými stolicami dochádza k závažnému porušeniu práce vnútorných orgánov. Do tela mohli vstúpiť nebezpečné vírusy a baktérie.

Hnačka sa vyznačuje tekutou konzistenciou stolice až niekoľkokrát denne. Pri diagnostike je dôležitá farba, vôňa a štruktúra. Malo by sa liečiť hnačky, pri ktorých sa napríklad vysledujú pruhy krvi.

Hnačka u novorodencov

V prvých dňoch po narodení dieťaťa majú výkaly tmavozelenú farbu. Hovorí sa tomu meconium. Nie je potrebné liečiť taký stav. Mali by ste si dávať pozor na jeho neprítomnosť, pretože to môže byť príčinou vážnej choroby. Následne (až asi mesiac) môže byť farba stolice u dieťaťa žlto-zelená alebo hnedá. Počas prvého roka sa výkaly stali žltými.

Hnačka u dojčiat je veľmi častým javom. Keď sa dieťa narodí, jeho vnútorné orgány ešte nie sú úplne formované. K ich konečnému dozrievaniu dochádza počas prvého roku života. Preto sa môžu počas prvého mesiaca života pozorovať problémy so stolicou. Črevá sa pri prijímaní potravy úplne nenaučili, ako ju správne spracovať. V dôsledku toho má dieťa hnačku. Hlavnými dôvodmi sú nedodržiavanie pravidiel dojčenia mlieka. V tomto prípade dieťa vyzerá zdravo a pokojne.

Detskí lekári často už v nemocnici radia, aby deťom podávali bifidumbakterín, liek založený na živých bifidobaktériách, ktorý stabilizuje črevá. Bifidumbakterín sa odporúča podávať dojčatám aj po užití antibiotík.

Nesprávna priľnavosť k hrudníku alebo častá zmena jedného prsníka na druhé tiež spôsobuje hnačku, Výsledkom je, že dieťa dostáva predné mlieko, ktoré obsahuje iba laktózu. Tuky sa nachádzajú v hlbšom mlieku prsníka a sú hlavnou potravou pre dieťa. To vedie k vzniku tekutej zelenej stolice s penou. V tomto prípade je liečba založená na strave.

Príjem živých baktérií pomôže rýchlejšie sa vysporiadať s touto chorobou. Bifidumbakterín je bezpečný liek aj pre novorodencov. Liečba by sa mala začať po konzultácii s lekárom.

Príčiny voľnej stolice u dojčiat

Hnačka u dojčiat sa môže vyskytnúť z rôznych dôvodov:

 • Prvé návnady. Ak sa zavádzajú predčasne do výživy dojčiat alebo výrobkov, majú laxatívny účinok (džúsy, ovocie), v črevách sa vyskytujú fermentačné procesy. Po ich zrušení sa stolička upraví.
 • Prudký prechod z materského mlieka na dojčenie.
 • Nedodržanie pravidiel na prípravu zmesí. Príprava zmesi je prísne v súlade s pokynmi.
 • Črevné infekcie môžu vstúpiť do tela dieťaťa pomocou riadu, neumytých rúk. Ďalej je izolovaná vírusová črevná infekcia. V každom z týchto prípadov sa okrem hnačky so hlienom pozorujú aj bolesti brucha, zvracanie a horúčka. Vo výkaloch sa môžu objaviť pruhy krvi. Tieto príznaky zažívajú najmä deti prvého mesiaca života.
 • Najťažšie liečiteľnou je infekčná hnačka. Pomocou testov sa určí infekcia a liečbu môže predpísať iba lekár (rotovírus, parazity, baktérie, huby). K dispozícii je voľná stolica zelenej farby, zvracanie. Ak ide o infekciu Staph, potom stolica s penou.
 • Možno má dieťa patológiu tráviaceho ústrojenstva (črevná obštrukcia, peritonitída, apendicitída). V tomto prípade je liečba sprevádzaná chirurgickým zákrokom - v žiadnom prípade nemôžete robiť nič sami.
 • Hnačka môže byť sprevádzaná zubami, prechladnutím, infekciami genitourinárneho systému. Kreslo je tekuté, hojné. Ak sú pozorované príznaky pripojenia inej infekcie, potom sa z stolice stáva hlien, pena, v nej sú viditeľné krvné zrazeniny.
 • Dysbacteriosis. Vyznačuje sa nielen výskytom voľných stolíc. Výkaly sa často vyskytujú s hlienom a penou, môže dôjsť k šíreniu krvi. Farba môže mať zelený odtieň.
 • Zápal tenkého čreva. Hnačka je silná, so sliznicou a penou. Môžu sa objaviť pruhy krvi.
 • Užívanie antibiotík.

V žiadnom z týchto prípadov nebude brať bifidumbakterín brať, čo pomôže bojovať s poruchami stolice. Najmä ak dieťa prvého roku života vyzerá choré a unavené.

Dehydratácia s hnačkou

Vzhľad voľnej stolice by mal varovať rodičov. Ak to nezastavíte včas, môže dôjsť k dehydratácii tela, keď je narušená rovnováha solí (elektrolytov) a vody v tele. Pečeň a črevá sa podieľajú na úprave tejto rovnováhy. Akonáhle je narušený ich normálny priebeh práce, je tu nedostatok tekutín a solí. Celé telo začína trpieť. Situácia sa môže zhoršiť v dôsledku kombinácie voľných stolíc s vracaním a objavenia sa pruhov krvi vo výkaloch.

Hlavné príznaky dehydratácie sa dajú ľahko identifikovať.

 • Dieťa má chudnutie.
 • Dieťa vyzerá letargicky a neustále žiada perá.
 • Močenie klesá. V tomto prípade moč získa tmavú farbu.
 • U detí sa fontanel klesá.
 • Povrch pokožky sa stáva suchým.
 • Pozoruje sa sucho v ústach. Nedochádza k slineniu, dieťa plače bez sĺz.

Kedy navštíviť lekára

Ak sa u dieťaťa objaví hnačka, jeho stav by sa mal sledovať. V každom prípade, ak je dieťa mladšie ako šesť mesiacov, má sa poradiť s lekárom.

 • Stolica s hlienom a pruhmi krvi.
 • Ochorenie chladom alebo vírusom, ktoré je sprevádzané horúčkou.
 • Užívanie niektorých liekov. Najmä často sa objaví hnačka po užití antibiotík.
 • Stolička je často, často s penou, získaná zelenou farbou.
 • Bolesť brucha.

Ako sa zbaviť problému

 • Najprv musíte určiť príčinu uvoľnených stolíc.
 • Mali by sa rozpoznať príznaky dehydratácie.
 • Zlikvidujte všetky návnady. Zaviesť dojčenie. Skúste zmeniť zmes.
 • Po prejavení prvých príznakov hnačky začnite s činnosťami, ktoré zabránia dehydratácii. Pripravte roztok elektrolytu, ktorý je vydávaný v lekárni bez lekárskeho predpisu. Dávka sa musí starostlivo vypočítať. Niektoré prípravky obsahujúce elektrolyty obsahujú ryžový sirup - znižuje množstvo stolice.
 • Ak je dieťa dojčené, matka by mala vylúčiť preháňadlá zo svojej výživy počas celého obdobia choroby. Akonáhle sa výkaly stvrdnú, bude možné postupne zavádzať obvyklé potraviny.

Po užití antibiotík takmer všetky deti mladšie ako jeden rok vykazujú známky narušenia črevnej mikroflóry. V tomto prípade je predpísaný bifidumbakterín.

Bifidumbakterín pomôže vyrovnať sa nielen s poruchami žalúdka a čriev po užití antibiotík, ale aj s anémiou a alergiami. Bifidumbacterín sa odporúča deťom piť počas prechodu z dojčenia na zmes, ako aj počas zavádzania doplnkových potravín.

Črevá dieťaťa sa obnovujú na dlhú dobu, hnačka bude tiež dlhá. Zotavenie je indikované znížením frekvencie stolice a konzistenciou, ktorá by sa mala každý deň hustejšia.

Liečba hnačky u detí

Pred príchodom lekára si môžete sami znížiť bolesť a riziko dehydratácie sami.

 • Mala by sa mu dať voda. Môžete pripraviť odvar z harmančeka alebo ryže pre deti. Majú fixačný majetok.
 • Nedávajte svojmu dieťaťu žiadny liek. A najmä nevyužívať rady ostatných matiek. Ak bola hnačka spôsobená užívaním antibiotík, potom ich vylúčte.
 • Sledujte teplotu dieťaťa a vlastnosti pokožky: prítomnosť vyrážky, bledosť, suchosť. Monitorujte zloženie výkalov, konkrétne prítomnosť krvi v ňom.

Váš lekár vám môže predpísať nasledujúcu liečbu.

 • Príjem roztoku elektrolytu.
 • Ak je príčinou dysbióza alebo infekcia, potom sú nevyhnutné antibiotiká.
 • Bifidumbacterin. Je schopný založiť prácu čriev. Liek by mal byť rozpustený v materskom mlieku alebo v zmesi. Podávanie na lačný žalúdok (30 minút pred jedlom).
 • Liečivá absorbujúce črevo.

Zdravie dieťaťa do jedného roku je úplne závislé od dospelých. Identifikáciou prvých príznakov poruchy v tráviacom systéme dieťaťa môžete pomôcť včas a nepoškodiť ho. Pri prísnom dodržiavaní odporúčaní lekára sa môžete choroby rýchlo a ľahko zbaviť.

Formy bezpečných liekov proti hnačkám pre vaše dieťa

V očakávaní špecialistu môžete znížiť riziko komplikácií pomocou improvizovaných metód. Dajte dieťaťu bohatý nápoj, dajte ho častejšie na hrudník, nevyberajte ho, kým sa ho nevzdá. Aby sa predišlo dehydratácii, odporúča sa podávať soľný roztok pripravený nezávisle (na 1 liter vriacej vody: 1 lyžička cukru, 1 lyžička soli, 0,5 lyžičky sódy) alebo kúpiť v lekárni. Odvar z dubovej kôry pomáha, postupujte podľa pokynov a vyberte správnu dávku. Môžete chovať Smectu. Vypite z fľaše, injekčnej striekačky alebo pipety. Bezpečným liekom je Khilak, vzatý 15 kvapiek pred jedlom. Účelom tohto liečiva je obnoviť mikroflóru čriev dieťaťa.

Enterofuril sa môže podať dieťaťu z ťažkej hnačky vo forme suspenzie, ale po odobratí trusu na analýzu (použitie výsledku ovplyvňuje použitie sirupu). Výkaly zbierajte vopred do pohára a potom dajte lieky. Napriek účinnosti levomycetínu v boji proti hnačke sú omrvinky do 1 roka prísne zakázané z dôvodu možného rozvoja vedľajších účinkov.

Liečba hnačky u detí do jedného roka bez preukázania dôvodu sa neodporúča, liečba bude neúčinná.

Prehľad liekov proti hnačkám u novorodencov

Od hnačky po malé deti do jedného roka lekári predpisujú liekovú terapiu, ktorá eliminuje, zmierňuje príznaky patologického stavu. Pri hnačkách je riziko dehydratácie vysoké. Hlavnou úlohou rodičov je poskytnúť dostatok nápojov a obnoviť stratu tekutín počas častých pohybov čriev. Ak je ochorenie spôsobené črevnými baktériami, odporúčajú sa antibiotiká. Na čistenie toxínov a alergénov sú predpísané sorbenty. Používanie biologických produktov normalizuje mikroflóru. Trávenie môže byť korigované enzýmami. V prípade neinfekčných chorôb sa odporúčajú lieky, ktoré znižujú pohyblivosť žalúdka dieťaťa.

Lieky, ktoré majú účinok na utlmenie, sa predpisujú okamžite. Účelom tejto akcie je čistenie čriev od toxínov a toxínov, ktoré opúšťajú telo vylučovacím systémom. Tieto prostriedky sa neabsorbujú do krvi, fungujú lokálne. Odporúča sa užívať lieky pre dojčatá s hnačkami osobitne, bez toho, aby sa kombinovali s inými liekmi. Interval medzi dávkami je dve hodiny. Často predpísané:

 1. Smecta. Na prípravu roztoku zmiešajte jedno vrecko s práškom a 50 ml vody. Podávajte v malých dávkach celý deň.
 2. Enterosgel - pre deti od veku 1 h / l, 3 r in.
 3. Polisorb. 1 lyžička prášku sa premiešava vo vode s objemom 50 ml a odoberá sa až do 4 hodín, pol hodiny pred jedlom.
 4. Polyphepan - zmiešajte s malým množstvom tekutiny, podľa dávkovania - 1 g / kg hmotnosti dieťaťa. Výsledná zmes sa spotrebuje v štyroch dávkach počas celého dňa.
 5. Filtrum STI - len polovicu tablety rozpustite vo vode. Take až 4 p d.
 6. Aktívne uhlie sa dávkuje vo forme kapsúl a prášku. Dávka na 1 kg telesnej hmotnosti dieťaťa s hnačkou je 1,5 g. Zrieďte vodou, podajte až 4 r in.

Sorbenty majú príjemnú chuť, nemali by byť problémy s prijímaním. Ak nechcete liek prehltnúť, zmiešajte ho s materským mliekom alebo obľúbeným nápojom pacienta. S rozvojom alergie na lieky sa odporúča prestať užívať aktívne uhlie z hnačky.

Tekutina stolica alebo hnačka - aký je rozdiel

Pri novorodeneckej hnačke je žltá farba, krémová konzistencia s výraznou kyslou mliečnou vôňou je normou pre dojčiace dieťa. Prsia až 2 mesiace vyprázdňujú črevo po každom kŕmení, približne 5 až 7 krát za deň, umelci sú o niečo menej pravdepodobní. Do konca tretieho mesiaca sa stolica stáva hustejšou, získava hnedú farbu, k defekácii dochádza 2-3 krát denne.

Zmena farby a konzistencie výkalov sa pozoruje pri zavádzaní doplnkových potravín, ktoré sú spojené s reakciou na nové potraviny. Stolica je úplne vytvorená o 8-9 mesiacov.

 • výkaly sa stali veľmi tekutými, penivými, došlo k všeobecnému zhoršeniu stavu dieťaťa,
 • pohyb čriev sa vyskytuje oveľa častejšie, niekedy dôjde k defekácii ostrým uvoľnením,
 • pohyby čriev majú ostrý nepríjemný zápach, sú zelené, močaristé, tmavé, čo naznačuje infekciu patogénnymi baktériami, dyzentériu, výkaly sú svetlé a farebné
 • výkaly obsahujú nečistoty hlienu, krvi, hnisu, veľa nestráveného mlieka alebo jedla,
 • koža okolo konečníka zčervená,
 • teplota stúpa alebo klesá, objavuje sa nevoľnosť, zvracanie, príznaky dehydratácie a intoxikácie, dieťa vypláva častejšie ako obvykle,
 • pozoruje sa chudnutie
 • koža je bledá.

Niekedy hnačka odchádza sama o sebe do 1-2 dní, závažné formy choroby vyžadujú špecializovaný zásah.

Ak sa vám zdá, že dieťa často vyprázdňuje svoje črevá, výkaly sú veľmi tenké, ale dieťa je veselé a šťastné, dobre spí a dobre zje, má mäkké bruško, plyny prúdia preč, potom nie je dôvod na paniku, hnačka môže byť len individuálnou črtou tela. A ak dieťa naopak trpí zápchou, nemôžete ho pripísať k telu, musíte ísť k lekárovi.

Príčiny hnačky u dieťaťa

Hnačka u dieťaťa môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi, ktoré nie sú pre dieťa vždy vážnou hrozbou. Prechladnutie, prehriatie, únava môžu spôsobiť hnačku.

Prečo sa hnačka vyskytuje u novorodencov:

U dojčených detí je hnačka často spôsobená nesprávnou stravou matky. Ak počas laktácie budete konzumovať veľa čerstvého ovocia a zeleniny, mastného mäsa, zelenín, nebudete sa môcť vyhnúť dieťaťu tráviacim problémom.

 1. Výrobky vyvolávajúce alergie.

Potravinové alergie sa často vyskytujú s nedostatkom enzýmov. Je potrebné sledovať, po ktorých potravinách sa vyskytne hnačka, a vylúčiť ich z detskej stravy.

 1. Telo dieťaťa neabsorbuje zložky potravy.

Zlá stráviteľnosť laktózy, lepku, cystická fibróza - pri takýchto patológiách dieťa neadekvátne dobre, na koži sa často objavuje vyrážka.

Teplota, hnačka, zvýšená nálada, odmietnutie jesť, silné slinenie - ak sa tieto príznaky objavia u detí starších ako 6 mesiacov, starostlivo preskúmajte ďasná, ich začervenanie a opuch naznačujú nástup mliečneho zuba.

 1. Črevné infekcie.

Zvracanie, horúčka, časté hnačky. Ak sa príčinou hnačky stala salmonella, úplavica bacil, améba, potom sa v dôsledku ťažkej dehydratácie môže začať teplo, záchvaty a fontanel klesá.

K nerovnováhe črevnej mikroflóry často dochádza u detí do šiestich mesiacov. U starších detí sa podobný problém môže vyskytnúť aj po antibiotickej liečbe.

Hnačka je sprevádzaná bolesťou brucha, alergickými reakciami, príznakmi nachladnutia.

Hnačka sa často vyskytuje u detí s prechladnutím, chrípkou.

Hnačka, akútna bolesť, nafúknuté brucho, zvýšená tvorba plynov, nadúvanie, prudké zvýšenie teploty, silné zvracanie - tieto príznaky tiež naznačujú zápal slepého čreva, peritonitídu, obštrukciu čriev. Všetky patológie vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok.

Ako poskytnúť prvú pomoc

Mnoho matiek začína panikáriť, keď sa prvýkrát stretnú s ťažkou hnačkou u dieťaťa, ale nie je čas strácať čas skúsenosťami - hnačky u detí rýchlo vedú k dehydratácii, čo je pre malé deti mimoriadne nebezpečné. Známkami dehydratácie sú rýchly úbytok hmotnosti, nedostatok močenia po dobu dlhšiu ako 4 hodiny, plač bez sĺz, suché pery, dieťa sa stáva letargickým.

Ako rýchlo zvládnuť dehydratáciu:

 1. Humanský elektrolyt je najlepším spôsobom, ako sa vysporiadať s hnačkami u dojčiat, a môže sa použiť dokonca aj pre novorodencov. Zrieďte obsah vaku v 250 ml vody, vypite dieťa každých 5 minút pipetou alebo pomocou čajovej lyžičky.
 2. Pre remeselníkov môžete zriediť obvyklú zmes, iba dvakrát musíte zvýšiť množstvo vody. Pite v malých dávkach každých 5 minút.
 3. Pripravte odvar 1 lyžička. 200 ml vody rozdrvené na prášok z granátového jablka šupky, zmes miešať vo vodnom kúpeli po dobu štvrť hodiny, nie je možné filtrovať. Dajte dieťaťu 5 ml nápoja trikrát denne, po 2 dňoch sa pozorujú viditeľné zlepšenia.

Pred identifikáciou príčin hnačky by sa človek nemal zapájať do drog. Pri silnej bolesti môžete podať No-Shpa (Drotaverin), Panadol alebo Ibuprofen, ktoré vám pomôžu znížiť teplotu.

Ako pomôcť dieťaťu

Ak sa hnačka vyskytne v akútnej forme, akákoľvek liečba sa môže začať len po konzultácii s lekárom.

Novorodenec má hnačku, čo mám robiť? Ponúkame niekoľko spôsobov, ako predísť problému a vyriešiť ho:

 1. Пересмотреть рацион и режим питания, иногда понос у грудничков возникает из-за того, что мама дает ребенку одну грудь, малыш недополучает жирного молока, пищеварительная система крохи не справляется с большим количеством жидкой пищи.
 2. Ak je hnačka príznakom dysbiózy, ktorá vznikla na pozadí antibiotickej liečby, je potrebné brať probiotiká - Linex, Acipol. Aj keď je Dr. Komarovsky presvedčený, že najlepším spôsobom, ako obnoviť rovnováhu črevnej mikroflóry, je materské mlieko.
 3. Ak chcete zlikvidovať hnačku, stačí dieťa zalievať, aby nedošlo k dehydratácii. Špeciálne gély pomôžu zmierniť bolesť. Počas tohto obdobia je lepšie vyhnúť sa preplneným miestam, pretože telo dieťaťa je veľmi citlivé na rôzne infekcie. Pamätajte, že hnačka a ďalšie nepríjemné príznaky, keď zúbky netrvá dlhšie ako 3 dni.
 4. Adsorbenty pomôžu odstrániť škodlivé látky z tela, najbezpečnejšie lieky pre deti - Smecta, Enterosgel.
 5. Pri črevných infekciách je nevyhnutná naliehavá hospitalizácia, pred príchodom sanitky by sa malo dieťaťu podať hydrant alebo pravidelná voda - trochu, ale často. V terapii sa používajú antibiotiká, antivírusové a antipyretické lieky, adsorbenty.
 6. Ako nakŕmiť dieťa hnačkou? Dojčte dieťa na požiadanie, doplňte nedostatok tekutín. Umelci môžu dostať obvyklú zmes, ale 6 hodín po prvej dávke rehydrantu. Deti staršie ako 6 rokov sa môžu kŕmiť obvyklým spôsobom, len aby sa zvýšil denný príjem tekutín.

Telo dojčiat je veľmi citlivé, najmenšie zmeny môžu spôsobiť hnačku - stres, zníženú imunitu, zmenu v obvyklom prostredí. Hnačka je pre dieťa nebezpečná nielen dehydratáciou, ale aj nedostatkom vitamínov, anémiou.

záver

Dnes sme zistili, prečo sa hnačka vyskytuje u novorodenca s dojčením a umelým kŕmením, je to vždy nebezpečné a čo by sa malo robiť v takýchto situáciách.

Povedzte nám v komentároch, ak ste mali hnačku, ako ste bojovali, aké prostriedky liečby považujete za najúčinnejšie. Nezabudnite zdieľať článok so svojimi priateľmi na sociálnych sieťach - každá mama potrebuje užitočné informácie o zdraví dieťaťa.

Čo je normálne?

Najprv musíte zistiť, ktorá stolica sa považuje za normálnu, pokiaľ ide o novorodenca. Jeho farba sa môže líšiť od svetlo hnedej po tmavo hnedú, konzistencia bude hebká. Kým je dieťa úplne dojčené, jeho stolica nebude tvrdá. V priemere bude chôdza vo veľkej strúhanke asi 5-krát denne, čo je normálne.

Ako vyzerá hnačka u novorodenca? Koniec koncov, posudzovanie hnačky u dieťaťa podľa počtu pohybov čriev je nesprávne. Takže musíte venovať pozornosť predovšetkým farbe výkalov. Ak sa zmenila, stala sa netypickou farbou - zelenou alebo jasne žltou - je to príležitosť poradiť sa s lekárom. Tiež je potrebné zavolať lekára, ak má dieťa v stolici prímes krvi, šírenie hlienu alebo stolica je vodnatá. Alarm môže spôsobiť aj pomerne časté vylučovanie dieťaťa: ak to robí v malých častiach viac ako 8-krát denne, je to ďalší alarmujúci znak.

Sprievodné príznaky

Hnačku u novorodenca môžu sprevádzať aj tieto príznaky:

 1. Zvýšenie telesnej teploty (až do približne 38 ° C).
 2. Zvracanie.
 3. Letargia, ospalosť.
 4. Bolesť brucha.
 5. Výstup plynu.
 6. Na tele dieťaťa sa môžu objaviť drsné škvrny. Najčastejšie sú postihnuté líce, lakte, brucho a nohy novorodenca.

Ak má dieťa aspoň niektoré z vyššie uvedených príznakov, určite by ste sa mali poradiť s lekárom, aj keď doteraz nedošlo k hnačke.

Prečo sa u novorodencov môže vyskytnúť hnačka? Mnoho matiek si myslí, že ak je dieťa dojčené, nie je prakticky ohrozené. Nie je to však tak. Prvou príčinou hnačky v strúhanke (ak je dieťa dojčené) je výživa matky. To znamená, že matka žerie, konzumuje a dieťa iba v spracovanej podobe. Medzi príčiny hnačiek u dojčiat sa rozlišujú črevné infekcie a nedodržiavanie hygienických pravidiel.

Ťažká hnačka so slizom alebo krvou

Takáto hnačka u novorodencov sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku otravy. To znamená, že možno povedať, že vírusová alebo bakteriálna infekcia je prítomná v čreve. Lekári väčšinou u novorodenca nachádzajú salmonelózu, enterovírus, shigelózu alebo rotavírus. Cesta infekcie u týchto detí je fekálno-orálna. To znamená, že príčinou môže byť výživa matky aj špinavé ruky, ktoré dieťa môže „vtiahnuť“ do úst.

Vyznačuje sa nízkym prírastkom na váhe, nadúvaním brucha dieťaťa. Dôvodom môžu byť rôzne druhy alergických reakcií (napríklad na laktózu) alebo črevná dysbióza. V niektorých prípadoch možno podobné problémy pozorovať u detí, ktoré majú určité vrodené choroby spojené s metabolickým procesom.

Hnačka u novorodenca je veľmi nebezpečný jav. Ide o to, že pri tejto chorobe sa z tela omrvín vylučuje nielen veľa dôležitých živín, ale aj tekutina. A to je plné dehydratácie. V takom prípade môžu oči dieťaťa klesať, sliznice vyschnúť a pery môžu prasknúť. Môže sa tiež zmeniť farba moču: stane sa tmavožltou farbou, jej množstvo sa výrazne zníži. Okrem dehydratácie je zvracanie nebezpečné aj pre dieťa (sprievodný príznak hnačky), pretože dieťa môže neustále zvracať zvracanie, keď je neustále v ležiacej polohe.

Čo by mama mala urobiť ako prvá?

Ak sa u novorodenca začala hnačka, čo mám robiť? Pred príchodom lekára by mama mala zbierať obsah stoličky omrvinky v pohári. Je to veľmi dôležité, pretože predbežná diagnóza sa dá vykonať iba na jednom výkaze (ich farba, konzistencia). Po každom pohybe čreva sa musí omrvina umyť. V prípade hnačky je najlepšie odmietnuť používanie vlhkých detských obrúskov ako hygienického prostriedku. Ich časté používanie môže v skutočnosti viesť k podráždeniu omrvín na koži a k ​​výskytu alergických reakcií. A čo je najdôležitejšie, každá matka by si mala pamätať: liečba hnačky u novorodencov sa môže začať iba so súhlasom lekára. Samoliečba v tomto prípade môže byť mimoriadne nebezpečná. Až po príchode špecialistu a stanovení diagnózy je možné začať s liečbou dieťaťa. Je tiež dôležité si uvedomiť, že tradičná medicína pre novonarodené dieťa nemôže byť menej nebezpečná ako negramotná alebo predpísaná medikácia.

O čo sa postarať?

Ak hnačka začala u novorodenca, čo by mala mama urobiť, aby nepoškodila dieťa?

 1. Upravte svoju stravu (ak je dieťa dojčené). V tomto prípade by matka mala ísť na diétu, ktorú dodržiavala, ak by mala hnačku. Z stravy je potrebné úplne vylúčiť mliečne a kyslé mliečne výrobky, mastné potraviny, polotovary. V tomto prípade je dobré mamke konzumovať ľahké polievky, varenú zeleninu a obilniny. Budete sa tiež musieť vzdať čerstvého ovocia.
 2. Posúdiť stupeň dehydratácie dieťaťa. V prípade hnačky u dieťaťa by matka mala starostlivo sledovať stav svojho dieťaťa. Ak zostane veselý a aktívny, nebojte sa. Avšak, ak sa dieťa stalo letargickým, ospalom, prestalo písať - musíte začať aktívne dabovať dieťaťu vodou, aby ste zabránili takémuto hroznému problému, ako je dehydratácia.
 3. Sledujte váhu. Každá matka by si mala uvedomiť, že zníženie hmotnosti dieťaťa o 5% je nebezpečný jav, o 10% - úplne patologický. Takže ak dieťa ešte schudlo, môže to zase hovoriť o dehydratácii.
 4. Výživa na výživu. Ak má dieťa hnačku, malo by byť stále kŕmené. Ak je dieťa dojčené, počet občerstvení by sa nemal znižovať, ale množstvo konzumovanej potravy by malo byť menšie. Ak je to umelá osoba, musí sa počas tohto obdobia jeho zmes zriediť na polovicu vodou, porcie sa tiež znížia na objem.

Prípravky na rehydratáciu

Rehydratačné látky môžu obnoviť rovnováhu voda-soľ v tele po hnačkách u detí. Pri liečbe sa používajú roztoky a mlieko. Ak sa stav zhorší, objaví sa zvracanie, liečba pokračuje intravenózne. Normalizácia čriev:

 1. Rehydron je prášok obsahujúci komplex solí. Spôsob prípravy: 1 sáčok sa zriedi v 1 litri vody. Výslednú zmes dajte dieťaťu po celý deň. Tekutinu môžete zmiešať s mliekom, vývarom.
 2. Glukozán je liečivo obsahujúce glukózu, hydrogenuhličitan sodný a chlorid. Uvoľňuje sa vo forme prášku a tabliet. Dávkovanie 15 mg / kg hmotnosti dieťaťa. Rozpustite kompozíciu v 1 litri vody a pite dieťa po celý deň.
 3. Hydrovit - ako súčasť dextrózy, draselnej soli, sodíka. Dávkovanie - 15 ml / kg hmotnosti. Správne množstvo lieku rozrieďte v 200 ml vody, podávajte počas dňa.

S cieľom normalizovať črevnú mikroflóru a zvýšiť imunitu proti negatívnym účinkom antibiotík, patogénnych baktérií, sa odporúča podávať biologické výrobky obsahujúce kyslé mliečne prebiotiká. Skupina bezpečných liekov na hnačky u dojčiat zahŕňa:

 1. Bifidumbakterín - obsahuje bifidobaktérie, ktoré obnovujú tráviaci trakt. Uvoľňuje sa v práškovej forme. Ak chcete pripraviť, rozrieďte tretiu časť injekčnej liekovky teplou vodou a výsledný roztok rozdelte na 2 dávky.
 2. Linex v kapsulách obsahujúcich laktobacily. Otvorte kapsulu, zmiešajte produkt s akoukoľvek tekutinou, dajte dieťaťu 3 dávky.

Dĺžku užívania biologických látok určuje lekár.

Hnačka spôsobuje narušenú syntézu a vylučovanie enzýmov. Pre zlepšenie zdravia, normalizáciu tráviaceho systému, sú dojčatá predpísané enzýmy, ktoré prispievajú k rýchlemu uzdraveniu.

Ako sa stav zlepšuje, počet nutkaní klesá, výkaly sú tvrdšie a dieťa sa začína zotavovať. Po úplnom zbavení sa hnačky sa odporúča po konzultácii s lekárom vrhnúť silu na posilnenie imunitného systému.

Prečo je dôležité navštíviť lekára?

Ak sa nájdu alarmujúce príznaky, odporúča sa ísť do nemocnice, kde bude predpísaná komplexná liečba. V opačnom prípade môže dieťa rýchlo vyvinúť dehydratáciu spôsobenú stratou tekutín. Nebezpečný stav u dojčiat je možné zistiť suchými perami, potopenými očami, tmavohnedým močom, ktorý sa znižuje s pribúdajúcim ochorením a kŕčmi. Prítomnosť zvracania sa považuje za nebezpečný stav, ležiaca poloha môže prispieť k uduseniu odchádzajúcimi masami.

Pri hnačkách u detí je lepšie zavolať sanitku a ísť do nemocnice, ktorá je jediným spôsobom, ako zachrániť dieťa, poskytnúť kvalifikovanú pomoc. Hnačka je nebezpečný stav pre malé telo, ktoré vyžaduje okamžitú liečbu.

dehydratácia

Liečba hnačky u novorodencov by sa mala vykonávať súbežne so zachovaním rovnováhy voda-soľ v tele omrvín. Je to veľmi dôležité, pretože dehydratácia môže viesť k rôznym problémom a nezvratným následkom. Čo potom treba urobiť?

 1. Novorodenca by sa mal nanášať na hrudník tak často, ako je to možné. Mamino mlieko úplne nahrádza dojčatá, nielen jedlo, ale aj pitie. Takže ak nechcete, aby sa omrvinky dotierali vodou, musíte mu dať prsia tak často, ako je to možné.
 2. Ak má dieťa prvé príznaky dehydratácie, je potrebné dať strúhanke také lieky, ako je Smecta (môže sa podať aj novorodencom). Táto zmes by sa mala vypiť v malých dávkach približne každých 20 minút.
 3. Bezpečné pre deti je tiež droga "Hillak". Užíva sa pred jedlom, asi 15 kvapiek. Pomôže vyrovnať sa s dehydratáciou, dá tiež do poriadku črevnú mikroflóru.

Pred príchodom lekára

Ak hnačka začala u novorodenca, čo by mala mama robiť pred príchodom lekára, ako zaobchádzať so svojím dieťaťom? Ak je to potrebné, môžete dať antipyretikum na zníženie teploty dieťaťa. Je prísne zakázané podávať dieťaťu také lieky, ako je Biseptolum alebo Enteroseptolum. Mali by ich predpisovať iba lekári. Neodporúča sa používať žiadne ľudové prostriedky na odstránenie hnačky.

lieky

Rodičia by mohli mať záujem o otázku: „Čo dať novorodencovi z hnačky?“ Takže bez strachu môžete dať svojmu dieťaťu tieto lieky:

 1. Droga "Smecta", ktorá pomôže udržiavať rovnováhu voda-soľ teliesok v dobrom stave.
 2. Môžete tiež dať svojim dieťaťom sorbenty. Môže to byť liek „Enterosgel“. Najlepšie sa však používa na lekársky predpis. Účel tohto nástroja: rektálne odstránenie toxínov z tela omrvín.
 3. Droga "Hillak", ktorá normalizuje črevnú mikroflóru.

Všetky ostatné lieky má predpisovať výlučne lekár, v závislosti od diagnózy a príčin hnačky. Čo sa dáva novorodencom z hnačky so súhlasom lekárov?

 1. Môže ísť o lieky založené na baktérii Bacillus subtilis. Ľudské telo takéto baktérie nemá, preto sa musí zavádzať zvonka. Bojuje s infekciou a pomáha normalizovať prácu postihnutej sliznice.
 2. Ak počas hnačky dôjde k vážnemu poškodeniu omrvín, lekár môže predpísať priebeh laktobacilov alebo bifidobaktérií. Môžete použiť liek, ako je napríklad laktóza.

Ľudové lieky

Čo robiť, ak hnačka začala u novorodencov? Ako môžu deti s touto chorobou liečiť bábätká? Napokon sa s týmto problémom môžete vyrovnať aj pomocou tradičnej medicíny. Najprv by som však chcel povedať, že moderná medicína odmieta akúkoľvek nedrogovú liečbu novorodencov, pretože to môže byť nebezpečné pre zdravie drobčekov.

 1. Môžete si pripraviť špeciálny liečivý vývar. Aby ste to dosiahli, musíte naliať polievkovú lyžicu listov brusnice obyčajnej s pohárom vriacej vody, všetko variť asi 5 minút, trvať asi hodinu. Ďalej sa liek podáva dieťaťu čajovou lyžičkou asi 10-krát denne.
 2. Pomáha tiež čerstvá šťava z bobúľ brusníc. Dať to dieťaťu by malo byť pol čajovej lyžičky asi 7-8 krát denne.
 3. Môžete si pripraviť špeciálnu infúziu. Aby ste to dosiahli, musíte naliať jednu čajovú lyžičku sušenej granátovej jablkovej kôry s pohárom vriacej vody, dusiť asi 15 minút na miernom ohni a trvať asi dve hodiny. Ďalej sa liek filtruje a podáva sa dieťaťu. Dávkovanie: infúziu užite pred jedlom (ďalší okamih aplikácie na hrudník), každá čajová lyžička.

Pin
Send
Share
Send
Send