Užitočné tipy

Ako sa stať emočne stabilným človekom?

Pin
Send
Share
Send
Send


Z vedeckého hľadiska sa psychologická stabilita interpretuje ako schopnosť jednotlivca primerane fungovať pod tlakom nepriaznivých podmienok. Ezoterici sa domnievajú, že psychologická stabilita je naplnením jej karmických úloh v živote človeka. Môžete si zvoliť ľubovoľný pohľad. Existujú účinné metódy rozvoja vašej postavy psychologickej stability.

Vývoj emočnej stability: etapy formovania

Psychológovia porovnávajú emocionálnu stabilitu osoby so štítom, ktorý chráni pred negativitou a zlom. Pomáha znižovať negatívny vplyv stresových situácií na ľudí.

Aby ste sa stali emocionálne stabilnou osobou, musíte dodržiavať niekoľko pravidiel:

Zastavte sa a koncentrujte sa.

Každý z nás nepochybne pociťoval taký nával emócií, ktorý premohol naše hlavy a znemožnil racionálne uvažovanie. To platí rovnako pre pozitívne aj negatívne emócie.

Teraz postupujte podľa odporúčaní:

Nezameriavajte sa na to, ako vaše telo reagovalo na vonkajší stimul. Ak máte rýchly srdcový rytmus alebo sa objavilo potenie, prejavy sa zosilnia, len ak sa na ne sústredíte,
Nedodržiavajte všeobecný vzorec. Nemodelujte si vývoj konkrétnej situácie. V okamihu, keď mozog dostane signál o výskyte podnetu, sa telo nechá reagovať tak, ako bolo naprogramované vopred. Preto nereagujte na podráždenie v rovnakú sekundu. Zastavte sa, počítajte pomaly na desať a začnite tvoriť nový model správania,
Sledujte svoje vlastné správanie. Pomôže to odstrániť zbytočné reakcie, ktoré sú známe. Reakcia človeka na vonkajší stimul pozostáva z kombinácie reakcií na niekoľko informačných tokov z rôznych zmyslov. Zameraním sa na to, čo teraz cítite a počujete, sa zachránite pred výbuchom zbytočných emócií šablón.

V tom okamihu, keď reagujete na dráždidlo, vaše telo zodpovedajúcim spôsobom reaguje - chveje sa, je obklopené chladom alebo teplom, potí sa, svaly sa napínajú, váš pulz sa zrýchľuje, vaše dýchanie sa stáva prerušovaným, atď. Tieto pocity vznikajú v čase, keď sympatický nervový systém pod vplyvom stresu uvoľňuje do krvi obrovské množstvo aktivačných hormónov. Patria sem dobre známy adrenalín. Zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite rovnakým spôsobom. Pokračujte, kým si neuvedomíte, že napätie ustupuje.

Použite brušné dýchanie. Mali by ste cítiť, že sa vaše brušné svaly s hlbokým dychom odkláňajú od napätia,
Položte jednu dlaň na hrudník, druhú na žalúdok. Nezáleží na tom, v akej polohe budete vykonávať toto cvičenie (sedenie, ležanie alebo státie), hlavnou vecou je narovnanie chrbta. Dlho a pomaly vdychujte vzduch nosom a potom ho vydýchnite cez pery zložené do trubice. Musí sa vykonať najmenej šesť takýchto dychov za minútu,
Zamerajte sa na tieto cvičenia, aby ste odvrátili pozornosť od problému.

Úsmev je jedným z prejavov pozitívnych emócií, ktoré človek prežíva. Úsmev a budete sa rozveseliť.

Ak sa usmievate, je pre vás ľahšie zvládať stresové situácie. Postavte sa pred zrkadlo a usmejte sa na seba. Ale robte to nielen svojimi perami. Zapojte sa do tohto procesu všetky svaly tváre a najmä oči. Nevyšlo to? Potom prekliatie, určite to spôsobí nielen úsmev, ale aj smiech.

Vrátane fantázie si môžete nájsť také tiché a bezpečné miesto, kde prejdete ťažkosti a nešťastia. Cvičením predstavivosti je človek schopný výrazne zjednodušiť svoj vlastný prístup k životu.

Emocionálna stabilita človeka začína skutočnosťou, že sa človek prestáva cítiť v nebezpečenstve. Pozrite sa na to veľmi bezpečné miesto, kde vás prechádzajú problémy a protivenstvá. Ak to nie je v skutočnom živote, pomyslite si na seba - azúrové pobrežie, vrchol hory, loď uprostred tichého povrchu jazera atď.,
Teraz sa uistite, že vás nikto neobťažuje. Vyberte miesto a čas, kedy vás nikto nebude obťažovať. Potrebujete len pár minút, aby ste boli sami so sebou,
Posaďte sa v kresle alebo pohovke. Zaujmite pozíciu, v ktorej sa budete cítiť pohodlne.

Ako vyzerá? Čo tam cítiš? Čo tam vonia a aké zvuky sa vám najviac páčia?

Obnovte dych, uvoľnite sa. Ak sa vám prvýkrát nepodarilo, neobviňujte sa. Môžu sa objaviť pocity neistoty a úzkosti. Skúste to znova a budete úspešní,
Pokúste sa predstaviť každú negatívnu emóciu vo forme určitého objektu, javu alebo zvieraťa. Predstavte si, že žiarlivosť je horiaca sviečka. Bez prítoku kyslíka nemôže horieť, takže ho „prikryte skleneným uzáverom“ a sledujte, ako plameň zhasne. Alebo si predstavte, že stres je nepríjemná myš, ktorá škrabá celú noc pod podlahou a udržuje vás hore. Pustite „spasiteľa mačiek“ do miestnosti, ktorá sa rýchlo vyrovná s hlodavcom a zbaví vás emocionálnych starostí.

Naučte sa zvládať stres.

V stresu je pre človeka ťažké ovládať svoje emócie. Nedá sa im vyhnúť, ale zvládanie stresu je veda. Existuje niekoľko spôsobov, ako pomôcť upokojiť a zmierniť stres:

Niekoľko hlbokých nádychov a dlhých výdychov vám pomôže upokojiť sa a začať primerane vnímať situáciu,
Pomaly počítajte do desiatich, aby ste si dali čas na sústredenie sa na problém,
Urobte si časový limit a niekoľko minút sa od problému vzdajte, potom sa vráťte a obnovte jeho riešenie s obnovenou energiou.

Vypnite kognitívne skreslenie.

Toto sú určité vzorce správania, ktoré sa vytvorili v ľudskej hlave, ako štandardné reakcie na určité podnety. Stáva sa tak, že tieto modely môžu fungovať súčasne, čo vedie k preťaženiu pocitov a emócií. Ak sa naučíte rozpoznávať a odstraňovať kognitívne zaujatosti, oslobodíte sa od zbytočných zážitkov.

Neustále predpovedanie katastrofy (katastrofa).

Toto je stav, keď človek „nafúkne“ každú udalosť do veľkosti nenapraviteľnej katastrofy. Keď vo svojich myšlienkach zachádzate tak ďaleko, že ste sa už dlho nespoliehali na skutočné fakty, jednoducho cítite, ako sa bojí všetkých nových „detailov“, ktoré vaša fantázia priťahuje. To vedie k tomu, že narazíte na niekoľko negatívnych emócií: hnev, smútok, túžbu, podráždenie atď.

Zavoláte manželovi a na nejaký čas neodpovedá na volanie. O päť minút neskôr to skúste znova - výsledok je rovnaký. Panika začína vo vašej duši rásť: „Je možné, že neodpovedá na moje volania! Takže sa na mňa na niečo hneval. Za čo? Čo som povedal alebo urobil zle? Možno zistil, že je múdrejší a poslušnejší ako ja? Čo robiť?
Uvoľnite sa v každej nepochopiteľnej situácii tým, že myšlienky by sa mali zakladať na faktoch. Nedovoľte, aby sa myšlienky držali špekulácií a špekulácií. Nestavajte reťaze na to, čo nie je dokázané. Ak neodpovedá, je zaneprázdnený. A pokiaľ ide o urážku a prítomnosť inej ženy v živote, musíte sa ho opýtať.

Nadmerná zovšeobecnenie alebo „všetko v jednej hromade“.

Podobné hodnotenie situácie sa týka ľudí, ktorí sa snažia nájsť súvislosť medzi skutočnosťami, ktoré nemajú nič spoločné.

Prešli ste náročným pohovorom a bola vám zamietnutá práca. Mnohí v tejto situácii nezúfajú a naďalej hľadajú prácu. Existujú však ľudia, ktorí sa prikláňajú k sebadisciplíne a myslia si, že jeho zlyhanie je priamo spojené s „kliatbou“, ktorú mu sused uložil, alebo že je životným zlyhaním. Z toho vyplýva, že nikdy nenájde prácu,
Ak si všimnete podobný súbor myšlienok za vami, nezúfajte, je to opraviteľné! Nájdite dôkazy, že ste porazeným. Áno, dnes nemáte slušnú prácu, pretože v starom mieste služby došlo k zníženiu počtu zamestnancov a spadli ste pod ňu. Možno nezodpovedá spoločnosti, v ktorej sa rozhovor uskutočnil, úrovni vedomostí alebo vzhľadu. Existujú dve možnosti, ako napraviť situáciu: problém nájdete, zbavíte sa ho a skúste znova získať rozhovor, alebo pôjdete do inej spoločnosti, úspešne prejdete touto fázou a získate vysoko platenú a zaujímavú prácu. Záver - jedným zlyhaním nemôže byť správnosť. Stáva sa tak, že v živote každého človeka môžu byť „čierne pruhy“.

Existuje kategória ľudí, ktorá rozdeľuje svet na „biely“ a „čierny“. Nie sú pre nich žiadne stredné tóny. Všetko by malo byť dokonalé, alebo vôbec nič nepotrebujú! Toto stanovisko je v rozpore so všetkými zákonmi zdravého rozumu. Predložením prehnaných požiadaviek na seba človek dosiahne iba to, čo uzná za svoju zbytočnosť a bezcennosť. Toto sa skončí v stave hlbokej depresie.

Ste na prísnej strave. Ukazuje sa však, že sa ocitnete so svojím priateľom v kaviarni a zjete koláč. Keď pochopíte, že ste porušili stravu, viníte sa za to, že ste slabí, bezcenní a vzdáte sa. Myslíš si, že teraz budeš jesť všetko a budeš tučný, pretože si pre seba nemôžeš urobiť tak trochu,
Prestaňte sa nadávať! Predstavte si, že váš priateľ jedol tento koláč. Obviňujete ju z tohto „hrozného priestupku“? Samozrejme nie! Ani jeden úspech nie je pre človeka ľahký. Na ceste k splneniu túžob vynaložili veľké úsilie. Vráťte sa k strave a znovu vstúpte do rytmu zdravého životného štýlu.

Formovanie emocionálnej stability začína skutočnosťou, že človek sa učí, že sa nemusí báť sveta a ľudí okolo.

Emocionálne zatvorení ľudia nedostanú úplný obraz o pocitoch, ako sú láska, dôvera, priateľstvo, vzájomné porozumenie atď.,
Nestaňte sa perfekcionistom. Tento koncept nemá nič spoločné s ambicióznosťou a túžbou po samostatnom rozvoji. Vyžaduje si od vás, aby ste boli nedosiahnuteľní, aby ste ostatným dokázali svoju životaschopnosť. Otvorení ľudia sa neboja robiť chyby, ľahko prežívajú zlyhania, rýchlo sa z nich zotavujú a naďalej sa posúvajú k zamýšľanému cieľu.

Ak chcete rozvíjať emocionálnu stabilitu v sebe, rozhodnite sa, či sú vaše životné presvedčenia solídne alebo váhate. Pomôže vám to udržať pocit sebavedomia v tých chvíľach, keď potrebujete brániť svoj názor.

Racionalizačná metóda

Táto metóda je založená na skutočnosti, že je potrebné vedome zmeniť váš postoj k situácii. V tomto prípade sa situácia stáva pre osobu menej traumatizujúcou. Väčšina konfliktov sa dá vyriešiť vašim úsilím. Nemôžete nasmerovať konflikt vo svojom vnútri, pretože to môže vyriešiť vašu vnútornú energiu. Na zvládnutie tejto metódy je potrebné znížiť emocionálne sfarbenie udalosti, ktorá sa vám stala. Vypnite emocionálne pozadie. Dajte si inštaláciu "ako dobre, že ....". Sledujte svoju reč, dokonca ani vo svojich myšlienkach nehovorte „prepáčte ...“, „ako by sa to mohlo stať“. Ak ste už v konfliktnom stave, nepremýšľajte o tom, ale o tom, ako situáciu vyriešiť.

Spôsob prepínania

Schopnosť prepnúť v čase je skvelý darček. Najčastejšie kopáme do emócií a začíname analyzovať, čo sa už stalo. Toto sa stáva obzvlášť často, keď je situácia zdĺhavá. Musíte prejsť na to, čo máte radi. Môže to byť váš obľúbený koníček, stretávanie sa s priateľmi. Pomáha tráviť čas v spoločnosti priateľov, smiechu a humoru. Hlavná vec v tomto prípade je získať pozitívne emócie a zbaviť sa negatívnych.

Metóda katarzie

Katarzia je duchovné čistenie tela, spôsob, ako neutralizovať negatívne emócie. Katarzu použil Aristoteles pred viac ako dvoma storočiami. Katarzia sa v psychoterapii aktívne používala na liečbu neurózy. V modernom zmysle možno katarziu považovať za duchovný rozhovor s priateľmi. Nemali by ste si robiť starosti len s problémami, pretože nie každý sa môže vyrovnať s hromadenými problémami. Lepšie hovoriť s milovanou osobou.

Metóda reklamácie v papierovej forme

Túto metódu používali mnohí už od detstva, ale v priebehu rokov sa na ňu často zabúda. Takmer každý človek v detstve mal denník, v ktorom sme písali svoje skúsenosti a problémy. V dospelosti vám písanie vašich myšlienok pomôže porozumieť sebe a vyriešiť problém. Získajte notebook, v ktorom si počas konfliktu vyriešite svoje myšlienky. Ak píšete na papier všetko, čo považujete za potrebné, prečítajte si ho znova neskôr a zadajte potrebné informácie. Môžete tiež napísať akčný plán.

Všetky metódy sú dobré, ale hlavná vec na zapamätanie je, že neexistujú neriešiteľné situácie. Vo väčšine prípadov nájdete najlepšie riešenie. Všetko záleží na vašom úsilí a schopnosti byť psychicky stabilný.

Pin
Send
Share
Send
Send