Užitočné tipy

Thorntail: Funkcie jašterice

Pin
Send
Share
Send
Send


Dubb, egyptian tenon

Jašterica egyptská (anglicky)

Ägyptischer Dornschwanz (nemecký)

čata - šupinatá (Squamata).

rodina - Agamidae (Agamidae).

podčeľaď - Thorntail (Uromastycinae).

druh - tŕňové chvosty (Uromastyx).

vyhliadka - tŕň obyčajný (Uromastyx aegyptia).

poddruh - má dva poddruhy: U. a. aegyptia je nominatívny poddruh a U. a. microlepis - arabský tenon, tenón malého rozsahu (microlepis).

Široko distribuovaný v líbyjskej púšti v severozápadnej Afrike a na Strednom východe od Sinajského polostrova na severe do Sýrie a Iraku, ako aj na východ do Iránu a na juh do severnej časti Arabského polostrova.

Poddruh U. a. aegyptia je bežná v Líbyi, Egypte, Izraeli, Jordánsku.

Poddruh U. a. microlepis je bežný v Jordánsku, Sýrii, Iraku, Iráne, Saudskej Arábii, Kuvajte, Katare, Spojených arabských emirátoch, Ománe, Jemene.

Žije v suchých kamenitých púšťach a polopúšťach, ako aj v xerofytických húštiny s riedkymi krovinami a skalnatými kaňonmi. Vedú pozemný životný štýl, denné aktivity, dokonca aj pri vysokých teplotách (do 40 stupňov). V prírode sú veľmi hlboké nory pochované ako úkryty - až 2 metre hlboké a 10 metrov dlhé, alebo používam nory iných zvierat. V rovnakých norych sa chvostový hibernát.

rozmery dospelé hroty do 75 cm, s chvostom. Hmotnosť dospelých samcov je do 2 kg. Samice sa nelíšia od samcov v dĺžke tela, ale samcov možno rozlíšiť chvostom, ktorý je na spodnej časti hrubší a väčšie femorálne póry, t.j. sexuálny dimorfizmus je mierny.

Farba je ochranná, maskuje jašterice na pozadí podkladu - od šedohnedej po červenohnedú. Mladé jašterice sú svetlé, sivohnedé so žltými pruhmi a škvrnami na chrbte. Muž a žena sa nelíšia vo farbe.

Farba chvosta čapu sa môže líšiť v závislosti od podmienok. V noci sú chvosty tmavšie, pretože ráno slnko rýchlejšie zahreje tmavé objekty. Ale počas dňa sa chvost zosvetľuje tak, že pri vysokých teplotách odráža slnečné lúče, a teda sa neprehrieva.

Jedná sa o veľké a zaujímavé plazy. Je zaujímavé sledovať ich v teráriu. Ľahko si zvyknú na osobu a pokojne si sadnú na ruky. Môže ich uhryznúť, iba ak sú veľmi vystrašení alebo v kúte. Dážďovky sú medzi Arabmi veľmi populárne, ktoré ich udržiavajú vo svojich domovoch a veria, že prinesú šťastie. Niektoré kočovné kmene ich používajú ako jedlo.

So zvýšením teploty môžu tenké črepy zmeniť farbu z takmer čiernej na bielu alebo žltú. Pretože nechty sú obyvateľmi suchých oblastí, majú kvôli šetreniu vody pri nose špeciálny orgán, ktorý odstraňuje minerálne soli. Takže blízko nosa môže byť biela kôra - nie je to nebezpečné, iba minerálne soli.

S príbuznými môžu byť agresívne, veľmi teritoriálne, dvaja muži sa spolu nevydávajú. Počas párenia môžu samce uhryznúť samice.

terárium Vyžaduje sa horizontálny typ, pretože chvosty chrbta sú terestriálnymi plazmi. Minimálna veľkosť terária pre jedného jednotlivca je 100x50x40 cm. Pre pár by mala byť veľkosť väčšia. Thorntail môže byť tiež držaný s harémou muža a niekoľkých žien, ale terárium by malo byť veľmi veľké.

Pretože pôda, štrk alebo hrubý piesok je vhodný s vrstvou najmenej 10 - 15 cm, pretože chvostové chvosty radi vykopávajú otvory. Veľké kamene a naplavené drevo sú vhodné ako dekorácie a prístrešky. Na udržanie optimálnej teploty potrebujete tepelnú rohož alebo tepelný kábel. Môžete jednoducho vytvoriť bodové kúrenie zaslaním žiarovky alebo zrkadla na veľký kameň. Odporúča sa piť, aj keď hroty pre dospelých nepijú často, pretože žijú v púštnych oblastiach, kde je málo vody. Pitie je povinné pre mladé a oslabené zvieratá, ako aj pre tehotné samice.

teplotaovzdušia v noci 15 - 25 * C, počas dňa 28-34 * C, v zahrievacom bode - 38-40 * C.

vlhkosťovzdušia nízka, 50 - 60%.

osvetlenie svetlé, žiarovky alebo žiarivky. Povinné ultrafialové osvetlenie.

Bodliaky - bylinožravé jašterice, jedia hlavne rastlinné potraviny.

V prírode sú dospelými tenónmi vegáni - živia sa rôznymi rastlinami - listy, ovocie, šťavnaté kvety. Mladé trnité chvosty sa živia hlavne bezstavovcami.

V teráriu je potrebné ich kŕmiť rôznymi spôsobmi, dať jedlo jemne nasekané v plytkej miske po odstránení misky, aby sa zvyšky potravín nezhoršovali. Ako jedlo sú vhodné rôzne šaláty, púpavy, cukety, tekvica, mrkva (vrátane vrcholov), jablká, hrušky. Dospelí môžu byť kŕmení každé dva dni, ale je to lepšie každý deň. Raz týždenne môžete kŕmiť zviera - šváby, cvrčky, novonarodené myši. Do potravín musíte pridať minerálny dresing, raz mesačne - vitamíny. Ako minerálny vrchný dresing môžete do pitnej misky naliať mladú vodu Borjomi.

Mladý rast uprednostňuje hmyz, preto sa oplatí kŕmiť ho primeranými cvrčkami a švábmi pridaním rastlinných zložiek a minerálnych krycích zálievok, vitamínov.

Veľký a zaujímavý v správaní druhov jašteríc.

Nevhodné pri údržbe a kŕmení.

Ľahko sa skrotí, sedí na rukách a berie jedlo z rúk.

Vyžaduje veľké terárium.

Strava musí obsahovať živé krmivo.

Zimovanie je nevyhnutné pre chov.

Špicaté chvosty zriedka ochorejú. V dôsledku nedostatku vápnika v krmive a nedostatku ultrafialového žiarenia sa môže vyvíjať krivica - prejavuje sa ako zakrivené končatiny. Zabráni sa správnemu obsahu. Ošetruje sa injekciami vápnikových prípravkov, ktoré by mal robiť veterinár.

Oviparous view. Chov doma je veľmi ťažké. Špicaté chvosty sú sexuálne zrelé vo veku 4 až 6 rokov, muži dozrievajú skôr ako ženy.

V zimných mesiacoch si jašterice musia zabezpečiť odpočinok. V rámci prípravy na zimu sa denné svetlo a čas zahrievania postupne znižujú o dva týždne a v 6 hodín v deň, keď sa prestanú kŕmiť hodiny. Potom sa po týždni umiestnia do svetelne odolnej vetranej klietky naplnenej pilinami alebo dobre vrásčeným machom rašelinovým. Teplota počas zimovania by mala byť + 10 až 12 stupňov Celzia. Vlhkosť sa udržuje postrekovaním pôdy raz týždenne. Trvanie zimy do 2 mesiacov. Chvost chvosta sa zo zimy postupne odstraňuje, čím sa zvyšuje denné svetlo a zvyšuje teplota. V 6 hodín denne zahrňte kúrenie a ponúkajte jedlo. Po ukončení zimovania sú jašterice premenlivo kŕmené a ponúkajú výživu a vitamíny. 50 - 60 dní po párení kladie samica vajcia do zeme. Hĺbka pre vajíčka by mala byť najmenej 30 cm do hĺbky, čo je veľmi ťažké zabezpečiť doma. Murivo sa odstráni a umiestni do inkubátora pri teplote 28 až 30 ° C. Počet vajec v spojke je 3 až 41 kusov, najčastejšie 20 až 30 kusov. Po 75 až 90 dňoch sa mláďatá vyliahnu, po resorpcii žĺtkového vaku sa môžu kŕmiť primeraným hmyzom (cvrčky, šváby, múky, neskôr môžete pridať zoofóbie).

Životnosť - Je ťažké posúdiť životnosť obyčajného čapu, pretože väčšina jednotlivcov vstupuje do terária z prírody a je ťažké určiť ich presný vek. Žijú však dlhý čas, najmenej 25 - 30 rokov.

Udržať v zajatí

Horizontálne terárium s rozmermi 100 x 50 x 40 cm je vhodné na uchovanie jedného alebo dvoch chvostov chvosta. V teráriu je potrebný zdroj. kúrenie, Môže to byť tepelný kábel, tepelný kameň, tepelná rohož alebo žiarovka.

Vykurovací zdroj sa počas dňa zahrieva na 38 - 40 ° C. Teplota pozadia v teráriu sa udržiava na 28–34 ° C počas dňa a 15–20 ° C v noci. Nočné vykurovanie je nevyhnutné pre tenonový chvost iba vtedy, ak v tme teplota miestnosti klesne pod 10 ° C.

Chrbty chvosta radi relaxujú kryty pre voľné formy - napríklad za kopcom kameňov alebo v rozbitých kvetináčoch.

Špicaté chvost terária vrstva štrku alebo piesku hrúbka najmenej 10 cm. Zdravá dospievajúci výbežok sa dokáže dlho bez vody. Odporúča sa umiestniť pijana do terária iba ráno na niekoľko hodín.

Dospelé chrbtice chvosta in vivo sa liečia samy rastliny, Mláďatá sa živia hlavne hmyz.

V zajatí tenonové chvosty krmivo nastrúhané ovocie a zelenina, listy kapusty, púpava a greeny tradescantia, bobule a čerstvé strukoviny. Rastlinná strava sa dá diverzifikovať živé jedlo: cvrčky, múky, šváby, novonarodené myši.

Mladí ľudia sú kŕmené živou stravou každý deň a postupne začínajú striedavý jej so zeleninou. Rastlinné krmivo v tenónovom teráriu je umiestnené v širokom a nízkom žľabe.

Okrem rastlinných a živých potravín sa odporúčajú aj chvosty minerálny vrchný obväz - drvené vaječné škrupiny alebo vápnikové prípravky. Raz mesačne sa môžu jašteričníkom ponúkať koncentrované vitamínové prípravky. Do nápoja sa môže pridať minerálna voda.

chov

Vo veku 4–6 rokov dospelí dosiahne zrelosť.

Na získanie potomstva sa samec a samica zasadia spolu. 45-60 dní po párení si samice kladú vajíčka. Aby boli murované, mali by byť pripravené v teráriu dúpä hĺbka najmenej 30 cm. Odporúča sa zabezpečiť tehotné ženy samostatné terárium s hrubšou vrstvou podlahy.

Vajcia kladené samičkou sa opatrne prenesú do inkubátora a inkubujú sa pri teplote 28 až 30 ° C počas 75 až 90 dní. Ak je teplota v inkubátore vyššia (33–35 ° C), deti sa objavia skôr - po 55 - 60 dňoch.

V zime padajú chvostové čapy hibernácie, Dva týždne pred hibernáciou sa denné svetlo chvosta čapu postupne znižuje, ako aj doba činnosti prístrojov na ohrev terária. Za šesť hodín denného svetla chvosta čapu prestaňte kŕmiť. Po ďalšom týždni sa jašterice umiestnia do ľahkej, ale dobre vetranej klietky s pilinami.

Špicatý chvost v zime pri teplote 10 - 12 ° C. Pôda v klietke striekané vodou raz týždenne. Zimovanie trvá asi dva mesiace. Z hibernácie je potrebné odstrániť tenorový chvost postupnezačalo ich kŕmiť a ohrievať na šesť hodín denného svetla.

Pozrite si video: MicroProfile on Thorntail Demo (Október 2022).

Pin
Send
Share
Send
Send