Užitočné tipy

Ako pestovať forsythia

Pin
Send
Share
Send
Send


Kvitnúce Forsythia, posiate stovkami jasne žltých kvetov, je nemožné nevšimnúť si! Ak chce letný obyvateľ každú jar na jar zdobiť svojím pozemkom dekoráciu, výsadba a starostlivosť na otvorenom priestranstve sú kľúčovými etapami na ceste k úspechu.

Vytrvalé kríky v Európe, jeden z prvých, ktorý porušil monochróm skorej jari, prišli z Ázie a boli pomenované po botanikovi, ktorý dodal prvé sadenice starému svetu. Dnes je Forsythia najobľúbenejším druhom pre terénne úpravy a vytváranie živých plotov.

Ako a kedy zariadiť výsadbu a údržbu porastov na otvorenom priestranstve v letnej chate? Čo potrebuje Bush pre priateľský rast?

Podmienky výsadby Forsythia na otvorenom priestranstve

Forsythia je úžasná rastlina, ktorá mení svoj vzhľad každú sezónu. Na jar sú to vetvy bez lístia, ale husto posiate kvetinami. V lete je krík pokrytý zeleňou, ktorá na jeseň mení farbu na zlatú alebo fialovú. Pri hľadaní miesta pre syntézu by ste mali venovať pozornosť oblastiam, v ktorých bude krík jasne viditeľný a osvetlený.

Hoci Forsythia môže stáť v tieni, na slnku je krík formovaný hustejšie a rovnomernejšie. Rastlina je nenáročná na úrodnosť pôdy, ale vyvíja sa lepšie na pôde s alkalickou reakciou a dobrým odvodnením. Kultúra:

 • nízka údržba
 • Má vynikajúcu odolnosť proti mrazu, čo zjednodušuje zimovanie Forsythie na otvorenom priestranstve,
 • dobre znáša sucho
 • dobre reaguje na strih a môže byť použitý na pestovanie živých plotov.

Existujú dve možnosti výsadby Forsythia v zemi: na jar a na jeseň. V prvom prípade mladé kríky po aklimatizácii okamžite začínajú rásť a vytvárajú nové výhonky. Kríky, ktoré boli na jeseň premiestnené do záhrady, sa zakorenili a po zimovaní rastú.

Dátumy výsadby Forsythia

Čas na presun sadeníc do záhrady sa volí v závislosti od regiónu a kvality sadivového materiálu. Mnoho škôliek dnes ponúka mladé rastliny s uzavretým koreňovým systémom. Sadenice pestované v kontajneroch sa presádzajú spolu s hlinenou hrudkou, takže korene netrpia, Bush sa ľahko a rýchlo prispôsobí novému bydlisku. A letnému obyvateľstvu je zaručená ľahká starostlivosť o forsythiu na otvorenom priestranstve po výsadbe vždy, keď k tomu dôjde: na jar, v lete alebo na jeseň.

Pre sadenice s otvoreným koreňovým systémom je výsadba v jarných mesiacoch, keď hrozba náhleho mrazy zmizne alebo na jeseň, asi mesiac pred začiatkom sezónneho chladu, lepšia. Počas tohto obdobia sa krík aklimatizuje a bude sa môcť pripraviť na zimu.

Keďže sú klimatické podmienky v regiónoch krajiny značne odlišné, existuje výrazný rozdiel v načasovaní výsadby a udržiavania lesa na otvorenom priestranstve, v moskovskom regióne a napríklad v strednej a severnej Sibíri, kde sa teplo príde neskôr a leto je oveľa kratšie:

 1. Ak oneskoríte výsadbu rastlín v záhrade, ich prispôsobenie a zakorenenie sa oneskorí a výhonky venované letu nebudú mať čas na to, aby sa posilnili pred začiatkom mrazu.
 2. Začiatkom jari hrozí, že zmrazí púčiky, vrcholy výhonkov a silným mrazom na pôde - porážka rastových bodov a koreňov.

Na jeseň závisí výsadba Forsythia v zemi tiež na poveternostných a klimatických podmienkach a môže sa líšiť dokonca aj v rámci tej istej oblasti, napríklad takej veľkej ako Ural. Ak na juhu záhradkári žijú podľa kalendára podobného tomu, ktorý používajú chalupári v letných mesiacoch, je na severe počasie oveľa tvrdšie a premenlivejšie.

Výsadba Forsythia na otvorenom priestranstve

Forsythia preferuje suchú, odvodnenú pôdu a netoleruje stagnáciu vlhkosti v pôde. Preto v spodnej časti pristávacích jám s hĺbkou 60 a šírkou 50 cm je silná drenáž vyrobená z lámanej tehly, expandovanej hliny alebo štrku. Je obzvlášť dôležité nezanedbávať toto opatrenie v oblastiach s hustou vodou zadržiavajúcou pôdou a tam, kde podzemná voda leží príliš blízko. Príkladom je vykládka a starostlivosť o potravu v Leningradskej oblasti.

Vrstva piesku a predtým pripravená pôdna zmes na základe:

 • 2 časti pozemkov,
 • 1 diel rašeliny,
 • 1 diel piesku.

Pre každú jamu sa do zeme zmieša 200 gramov preosiateho drevného popola. Substrát sa naleje pahorkou, po stranách ktorej sa rozprestierajú korene kríky. Po naplnení jamy sa pôda zhutní a hojne sa zaleje vodou 10 až 15 litrov na rastlinu. Na jeseň po výsadbe Forsythia spočíva starostlivosť o ker v silnom mulčovaní kmeňa kmeňa. Pomôže to chrániť vodu v pôde a chrániť korene pred podchladením.

Mulčovanie pomôže na jar, najmä tam, kde sa leto rýchlo rozrastá a pôda rýchlo zasychá a je pokrytá hustou nepreniknuteľnou kôrou.

Forsythia starostlivosť po výsadbe na otvorenom priestranstve

Dôležitou výhodou Forsythie je nenáročnosť a absencia osobitnej starostlivosti. V teplom období kríky, ktoré rýchlo rastú s minimálnou potrebou starostlivosti:

 • pri zavlažovaní, ak nedochádza k prirodzeným zrážkam a pôda pod rastlinami je úplne suchá,
 • pri udržiavaní čistoty a drobivosti kmeňov,
 • trikrát kŕmiť,
 • vo strihu, ktorý pomáha udržiavať zdravie a tvar koruny.

V horúcich a suchých časoch sa rastliny polievajú raz alebo dvakrát mesačne, pole, na ktorom sa pôda uvoľní, burina a mulčujú. Ako mulč môžete použiť nížinnú rašelinu zmiešanú s humusom a drevným popolom. Toto zloženie chráni korene pred prehriatím a vynikajúcim dlhodobým pôsobením hnojiva. Okrem toho kríky dobre reagujú na aplikáciu plných minerálnych hnojív pred a po odkvitnutí.

V druhej polovici leta nezhnojujte kríky dusíkom. Spôsobí to aktívny rast mladých výhonkov, ktoré ani pri správnom výsadbe a starostlivosti o nútenie v Urali, na Sibíri av prostrednom pruhu nebudú mať čas dozrieť a zomrieť s nástupom námrazy.

Dôležitou súčasťou nútenej starostlivosti je orezávanie kríkov. Z hygienických dôvodov sa odstraňovanie mŕtvych, starých alebo poškodených vetiev uskutočňuje na jar a zostrih na udržanie tvaru - začiatkom leta, keď končí hromadné kvitnutie. V poslednej dobe sa žlté výhonky kvetov môžu skrátiť na polovicu dĺžky a staré konáre sa odrežú nad zemou, takže niekoľko púčikov zostane na základni.

Raz za 3 až 4 roky je omladenie omladené a rovnomerne rozrezáva všetky výhonky na polovicu alebo dve tretiny dĺžky. Počas leta obnoví rastlina korunu, ktorá bude hustá, jednotná a mladá, takže na jar budúceho roku poteší priateľské svetlé kvitnutie.

Rastlina vo väčšine regiónov vynikajúco prezimuje bez prístreškov. Ak zimy nie sú príliš zasnežené, pred zimou sa silne nakloní ksyntia na otvorenom teréne, zafixuje sa a pokryje smrekovými konármi alebo hustým netkaným materiálom. Pri prvej príležitosti sú kríky hodené snehom.

Propagácia Forsythia na otvorenom priestranstve

Časť vetiev zostávajúcich po orezaní je vynikajúcim materiálom na získavanie odrezkov, ktoré budú slúžiť na šírenie sily. Zelené výhonky sa nakrájajú na kúsky s dĺžkou 10 až 15 cm, takže každá z nich má niekoľko zdravých obličiek. Spodné listy sa odtrhnú a výsledná stonka sa po ošetrení stimulátorom koreňov vysadí do skleníka.

Na jeseň je možný iný spôsob šírenia Forsythie na otvorenom priestranstve. V škole, organizovanej na pokojnom mieste, chránenej pred vetrom a povodňami, sa vysádzajú lignifikované odrezky. Po dobu, ktorá zostane pred chladom, semenáčik dá korene a na jar sa nad povrchom zeme prebudia 2-3 púčiky, ktoré sa prebudia a vytvoria mladú korunu kríka. Budúci rok na jeseň môžu byť tieto rastliny vysadené na stálom mieste.

Funkcie Forsythia

Forsythia nie je príliš veľký strom alebo ker, ktorého výška sa môže líšiť od 1 do 3 m. Hnedasto šedá kôra má drsnú textúru. U niektorých druhov sú listové platne trojité. Najčastejšie sú však oválne, jednoduché, protiľahlo umiestnené, nemajú chlopne so zúbkovanou hranou a môžu dosahovať dĺžku 2 až 15 centimetrov. Nasýtené žlté kvety sú zvonovitého tvaru. Forsythia kvitne na začiatku jari s dobou kvitnutia 20 dní (v niektorých prípadoch aj dlhšie). Ovocie je krabica s okrídlenými semenami.

Funkcie kultivácie forsythia

Dnes je v európskych krajinách väčšina námestí, súkromných záhrad a mestských ulíc zdobená zlatou brázdou. Považuje sa za symbol príchodu jari. Predstavte si skorú jar, keď je všetko na uliciach stále šedé a nepopsané a zrazu váš pohľad chytí jeho svetlé kvety žiariace predpovede. Charakteristickým rysom tohto kríka je jeho veľmi skoré kvitnutie. Táto rastlina si tiež veľmi zaslúžila záhradníkov kvôli tomu, že na podmienky pestovania a starostlivosti nestanovujú špeciálne požiadavky. Hlavné črty pestovania:

 • taká rastlina rastie najlepšie na dobre osvetlenom mieste, ale môže sa pestovať aj v tieni,
 • vhodná pôda musí byť vápenatá,
 • Odporúča sa zasadiť vedľa ihličnanov tmavo zelenú farbu.

Na jeseň zelené listy menia farbu na fialovo-fialovú alebo zlatú, čo spôsobuje, že rastlina opäť získa vysokú dekorativnosť.

Aký čas zasadiť

Môžete vysadiť alebo transplantovať Forsythe na jar alebo skoro na jeseň, pred začiatkom mrazu, pretože pred začiatkom mrazu musí byť rastlina dobre zakorenená. Táto rastlina rastie dobre v tieni, ale uprednostňuje slnečnú oblasť, ktorá musí byť chránená pred nárazmi vetra. Kvalita pôdy nie je pre túto rastlinu dôležitá, ale najlepšie je v suchej, mierne zásaditej pôde. V prípade, že pôda v lokalite je kyslá, odporúča sa pri výkopu pridať drevný popol.

Forsythia Europa (Forsythia europaea)

Forsythia Europa (Forsythia europaea)

Vo voľnej prírode nie je príliš časté, možno vidieť v Albánsku v Kosove. Rastie na skalnatom teréne v lesoch.

Listnatý trvalý, dva metre vysoký, má silné, elastické konáre, na ktorých sú v pároch usporiadané svetlo zelené listy s dĺžkou 5 až 7 cm, ktoré rýchlo rastú: v priebehu roka je nárast 25 cm a rovnako široký. Začiatok kvitnutia - marec - apríl. Pred listami kvitnú zlaté žlté kvety podobné zvončekom. Ich priemer je 3 cm, dĺžka - asi 7 cm.

Forsythia Europa (Forsythia europaea)

Krík má dlhú životnosť: v dobrých klimatických podmienkach as minimálnou starostlivosťou dorastá až do 70 rokov. Pristál jednotlivo aj v zloženiach, živé ploty.

Forsythia European miluje svetlé oblasti. Do pôdy a vlhkosti je nenáročný, odolný proti mrazu. Po zamrznutí sa výhonky na jar rýchlo obnovia. V zime sa odporúča mulčovať pôdu okolo rastliny listami.

Funkcie vykládky

Vstupná jama by mala mať veľkosť 50 x 50 x 60 centimetrov, zatiaľ čo koreňový systém zasadenej rastliny by mal byť v hĺbke 0,3 až 0,4 m. Pri výsadbe viacerých vzoriek naraz by sa mala medzi nimi pozorovať vzdialenosť najmenej 150 centimetrov. Na spodok pripravenej pristávacej jamy je potrebné položiť drenážnu vrstvu drveného kameňa a lámanej tehly, ktorej hrúbka by mala byť od 15 do 20 centimetrov. Zhora je pokrytá vrstvou piesku, ktorého hrúbka by mala byť 10 centimetrov. Potom sa do jamy naleje pôdna zmes pozostávajúca z piesku, listovej pôdy a rašeliny v pomere 1: 2: 1, do ktorého by sa malo pridať 0,2 kg drevného popola. Sadenice by sa potom mali umiestniť do pripravenej jamy, ktorá je naplnená zeminou a dobre zhutnená. Vysadená Forsythia by mala byť hojne napojená. Počas jarnej výsadby sa bude musieť sadba postarať ako dospelá rastlina. Keby sa výsadba uskutočňovala na jeseň, potom bez ohľadu na to, ktorá rastlina bola vysadená, bolo by potrebné naplniť kruh kmeňa vrstvou mulča. V zime musí byť rastlina zakrytá. V takom prípade by sa mal použiť poťahový materiál iba ten, ktorý prepúšťa vzduch, aby kvetinové puky nezačali v zime spievať počas malých teplôt.

Forsythia drooping (Forsythia suspensa)

Forsythia drooping (Forsythia suspensa)

Táto odroda Forsythia sa kvôli dlhým klenutým vetviam často nazýva „zavesenie“, „plač“, „kývanie“. Krík dorastá do výšky troch metrov, má priamy kmeň s rozprestierajúcou sa korunou a klesajúcimi výhonkami dosahujúcimi zem. Vyhnite sa listy rastú 10 cm na dĺžku, sú opačné. Zelené lístie získava na jeseň fialový odtieň. Pri kvetenstvo kvitnú tri až päť žltých zvončekových kvetov. Vytrvalé kvety v piatom roku po výsadbe.

Forsythia drooping (Forsythia suspensa)

Rodiskom rastliny je Kórea a severovýchodná Čína. Pestovaný ker má mnoho hybridných odrôd: Siebold, Fortuna, Ditsipiens (podvod), Variegata (pestrý) a ďalšie.

Napriek dobrej zimnej otužilosti potrebuje krik útočisko. Vyzerá dobre v osamelosti na pozadí vysokých budov, plotov.

Funkcie starostlivosti

O Forsythia sa musí zaobchádzať rovnako ako s ostatnými kríkmi pestovanými na záhrade. Ak v lete pravidelne prší, nebudete musieť túto rastlinu zalievať. Toto by sa malo robiť iba pri dlhodobom suchu 1 alebo 2 krát za 4 týždne, pričom na 1 krík sa vyberie 10 až 12 litrov vody. Po napojení rastliny, burine a uvoľnení pôdy do hĺbky bajonetu lopaty, len tak bude možné zabezpečiť normálny prístup vzduchu do koreňového systému. Po dokončení uvoľnenia by mal byť kmeň posypaný vrstvou mulča (suchá zemina alebo kompost).

Forsythia by sa mala počas sezóny kŕmiť trikrát. Prvýkrát musíte kŕmiť rastlinu na začiatku jarného obdobia. Na tento účel sa na povrch kmeňa kmeňa položí pomerne silná vrstva hnoja (nevyhnutne zhnitá), uistite sa, že sa nedotýka vetiev alebo kmeňa. Potom sa zavlažuje veľkým množstvom vody. Hnoj sa stane nielen organickým hnojivom pre rastlinu, ale tiež mulčom. Vložte do pôdy plné minerálne hnojivo (na 1 meter štvorcový od 60 do 70 gramov) by malo byť v apríli. Keď rastlina mizne a začnú sa ukladať puky kvetov na budúci rok, bude potrebné kŕmiť ju univerzáliou Kemira (na 1 meter štvorcový od 100 do 120 gramov).

Orezávanie Forsythia

Mladé kríky potrebujú iba sanitárne rezanie, počas ktorého sú odstránené všetky zaschnuté, poranené a tiež poškodené stonky mrazu. Ak je Forsythia dospelý, odrezajú sa na jar iba zmrazené končeky konárov. Hlavný strih sa vykonáva v lete, keď Bush ustupuje. Tie vetvy, ktoré kvitli, by sa mali nakrájať na polovicu, zatiaľ čo sušené a staré by sa mali rezať vo výške 40 až 60 mm od povrchu pôdy. V takom prípade z nich vychádzajú mladé bočné výhonky. Pomocou prerezávania môžete regulovať výšku, hustotu a tvar koruny, ktorá môže byť guľovitá alebo šálková. V prípade, že starý krík potrebuje omladzujúce prerezávanie, musia byť všetky jeho konáre odrezané do výšky 4 až 6 centimetrov alebo skrátené o 2/3, vďaka čomu sa tieto mladé výhonky začnú aktívne rozvíjať. Orezávanie proti starnutiu je však často nemožné, pretože toto predpovede budú veľmi rásť, ale kvitnutie sa úplne zastaví. Omladzujúci strih sa spravidla odporúča vykonať raz za 3 alebo 4 roky.

Choroby a škodcovia

Táto rastlina je vysoko odolná proti chorobám a škodcom. V zriedkavých prípadoch môže byť krík ovplyvnený moniliózou, vädnutím alebo bakteriozou. Krík infikovaný vädnutím by sa mal ošetriť roztokom Foundationazol (2–5%). Ak Forsythia zasiahla bakterioza, potom sa musí vykopať a spáliť. Ak sa na povrchu listových listov vytvorili hnedé škvrny, znamená to, že rastlina trpí moniliózou. V tomto prípade sa odporúča, aby boli všetky postihnuté časti rastliny odrezané a dôkladne očistené od zdravého tkaniva. Kríky môžu tiež trpieť háďatkami, v tomto prípade dezinfikujte pôdu karbáciou.

Forsythia po odkvitnutí

Aby Forsythia v zime nemrzla, mala by byť zakrytá. Za týmto účelom musíte posypať kruh kmeňa spadnutými listami, pričom hrúbka vrstvy by mala byť 10 centimetrov. Vetvy sú ohnuté k pôde a zafixované v tejto polohe, potom je krík pokrytý smrekovými konármi. Na samom začiatku jarného obdobia sa musí prístrešok odstrániť a vetvy sa musia uvoľniť, zatiaľ čo spadnuté listy by sa mali odstrániť z kmeňa. Ak sú kríky stále mladé, na zimu sú pokryté jedľovými vetvami. Ak je v zime veľa snehu, potom sa Forsythia nezaobíde bez prístrešia, nikto však nemôže presne predpovedať predpoveď pre celú zimu.

Forsythia Giraldiana

Tento druh je veľmi podobný európskym zápalom, ale je menej odolný voči mrazu. Na výšku môže puzdro dosiahnuť aj 200 centimetrov. Takmer všetky výhonky sú rovné, sú však zafarbené hnedo-žlté a sú štvorhranné. Темно-зеленые листовые пластины эллиптической формы в длину достигают 10 сантиметров. Цветение наблюдается в мае. Изящные большие бледно-желтые цветки обладают перекрученными лепестками.

Форзиция свисающая, или поникшая, или пониклая (Forsythia suspensa)

Данный кустарник с раскидистой кроной в высоту может достигать 300 сантиметров. Тоненькие четырехгранные дуговидные поникающие ветки обладают оливковым либо коричнево-красным окрасом. На старых стеблях листовые пластины простые, при этом на ростовых — тройчатые. Veľké žlto-zlaté kvety (priemer asi 25 mm) sa zbierajú do niekoľkých kusov po strapcoch. Pestuje sa niekoľko foriem:

 1. slzičkový (forsythia variegata). Farba kvetov je bohatá na žltú. Listové listy svetlo žlté, pestré.
 2. šťastie (forsythia fortunei). Kvety tmavo žltej farby sa zbierajú do zväzkov. Úzke listy sú trojité.
 3. Fialová stonka (forsythia artocaulis). Stonky sú tmavo červené. V čase otvorenia sú doskové dosky natreté rovnakou farbou.
 4. Iné formy: Forsythia zo Zimboldu, Forsythia klamá, Forsythia visí šťastie.

Forsythia tmavo zelená (Forsythia viridissima)

Výška puzdra nepresahuje 300 centimetrov. Jeho zelené konáre sú nasmerované nahor. Hrúbka rastúcich jednoduchých listových dosiek má podlhovastý tvar, ich horná časť je zúbkovaná. Sú natreté v tmavo zelenej farbe, dosahujú dĺžku 15 centimetrov a šírku 4 centimetre. Malé zväzky pozostávajú z kvetov, ktoré sú maľované v bohatej žlto-zelenej farbe. Je odolný voči suchu.

Forsythia stredná (Forsythia x intermedia)

Tento hybrid bol vytvorený krížením forsythia tmavo zelenej a forsythia drooping. Na výšku môže dosiahnuť 300 centimetrov. Krík začína kvitnúť až potom, čo mu dovŕšia 4 roky. Listové dosky sú spravidla podlhovasté so zúbkovanou hranou, ale sú tu aj trojité dosky, ktorých dĺžka dosahuje 10 centimetrov. Maľujú sa v tmavo zelenej farbe, pričom ich farba zostáva nezmenená až do neskorej jesene. Farba kvetov je bohatá žltá, zhromažďujú sa vo zväzkoch po niekoľkých kusoch. Kvitnutie je pozorované v apríli a máji. Tento ker rýchlo rastie, je odolný proti mrazu a suchu. stupňa:

 1. Beatrix Farrand, Krík na výšku dosahuje 400 centimetrov. Nasýtené žlté kvety majú na spodnej strane pruh tmavožltej farby.
 2. Denziflora, Výška a priemer puzdra je 150 centimetrov. Krútené kvety sú svetlo žlté. Kvitnutie je pozorované v máji, a to trvá 15-20 dní. Netoleruje mráz.
 3. Spektabilis, Táto odroda patrí medzi najkrajšie. Výška puzdra je asi 100 centimetrov a jeho priemer je 120 centimetrov. V teplom období majú lístkové dosky zelenú farbu, ktorá sa na jeseň mení na bohatú žltú a fialovú. Priemer tmavo žltých kvetov je asi 45 mm, kvitnutie začína v posledných dňoch apríla.

Forsythia ovata

Výška puzdra sa môže meniť od 150 do 200 centimetrov. Šírenie konárov má žlto-šedú farbu. Dĺžka listových dosiek je asi 7 centimetrov, v lete sú natierané do sýto zelenej farby, ktorá sa na jeseň mení na fialovú. Priemer jednotlivých kvetov je asi 20 mm, ich farba je žltá. Tento druh začína kvitnúť skôr ako ostatné. Je rýchlo rastúca a odolná voči mrazu a suchu. Najpopulárnejšie odrody sú:

 1. Jarná sláva, Výška puzdra je asi 300 centimetrov. Listové listy sú v lete zelené a na jeseň sa pestujú (od tmavofialovej do svetlo žltej). Svieži kvet je pozorovaný v máji. Veľké kvety majú bohatú žltú farbu.
 2. Tetragold, Výška puzdra je asi 100 centimetrov. Priemer tmavo žltých kvetov je približne 30 mm. Kvitnutie začína v druhej polovici apríla.
 3. Goldzauber, Táto odroda je veľmi cenná a obľúbená. Veľké kvety sú zafarbené žlto-zlaté. Odolné voči mrazu. Kvitnutie začína v druhej polovici apríla a trvá približne 20 dní.

vzhľad

Nevšimnúť si alebo nevenovať pozornosť násiliu je jednoducho nemožné. Je to priamo rastúci, rozľahlý ker, ktorý sa podobá stromu vo svojej veľkosti - na výšku môže dorásť až do 4 ma šírky 2 m. Forsythia rastie veľmi rýchlo a môže dorásť do maximálnej veľkosti za 2-3 roky.

Listy Forsythia sú jednoduché, malé, oválneho tvaru so zárezmi. Vetvy kríka sú silné, pružné, tuhé. Sú husto pokryté malými štvorlistými jasne žltými kvetmi, ktoré divoko kvitnú začiatkom apríla. Vďaka obrovskej koncentrácii kvetov na konáre rastlina vyzerá fantasticky a nedá sa jej nepáčiť. Prvý svetlý, šťavnatý a plný farieb z kvetov vo vnútri poteší oko a vytvorí jarnú náladu.

Kultivácia Forsythia

Okrem úchvatného vzhľadu je tiež potešujúce, že forsythia je veľmi nenáročný závod a nie je potrebné špeciálne úsilie na jej pestovanie.

Najbežnejším typom sily, ktorá sa pestuje v našich zemepisných šírkach, je hybridná forma stredného stredného stupňa. Táto skupina zahŕňa niekoľko druhov, ktoré majú podobné vlastnosti. Podnebie našej oblasti je optimálne vhodné pre tento hybrid.

Pri výbere miesta pre Forsythia je potrebné zohľadniť jeho pôsobivú veľkosť. Je vhodné zvoliť slnečnú oblasť, forsythia môže rásť v čiastočnom tieni, hlavnou vecou je vyhnúť sa silným prievanom. Pôda je vhodná na strednú plodnosť, ľahká, nekyslená.

Je lepšie zvoliť klíčky na výsadbu s veľkým množstvom pôdy na koreňoch - takže existuje väčšia šanca, že rastlina rýchlo a bezbolestne zakorení.

Keď ste sa rozhodli pre miesto a klíčky, je čas ísť priamo na pristátie. Najlepší čas na to je polovica jari alebo začiatkom jesene, obdobia, keď nie je silné teplo, ale pôda je teplá a dosť vlhká. Je potrebné vykopať dieru s rozmermi 50 x 50 cm a hĺbkou 50 - 60 cm. Na dno nalejte drenáž z úlomkov tehly a štrku, na vrch je zmes humusu, piesku a zeminy. Potom do hĺbky 30 - 40 cm opatrne zasadte rastlinu, posypte zemou a vodou.

Polievanie by malo byť mierne, forsythia toleruje sucho ľahšie ako zamokrenie. Je potrebné zabezpečiť, aby voda pod krytom nestagnovala. A nezabudnite uvoľniť zem po každom zalievaní.

Pred kvitnutím a po ňom je vhodný čas na hnojenie. Za týmto účelom môžete zobrať hnoj, zasadiť do vody a zaliať kríky. Hlavnou vecou v tomto prípade je prísne dodržiavať proporcie. Na jar, pod silnou trávou, je potrebné umiestniť hnoj v pomere 50 - 100 g na krík a vodu všetko hojne. Predtým, ako rastlina začne kvitnúť, musí byť kŕmená minerálnymi hnojivami. Tretí vrchný dresing je potrebný potom, čo už rastlina vybledla. Forsythia sa musí tiež kŕmiť fosforom a draslíkom, ale iba na konci letného obdobia. Vetvy sa nakláňajú a dobre zabalujú na zimu.

V apríli sa tiež uvádza na trh plné minerálne hnojivo 60 - 70 g / m2. Ďalšie orovnávanie sa vykonáva po odkvitnutí, keď sa ukladajú nové puky kvetov. Odporúča sa vozeň Kemira 100 - 120 g / m2.

Forsythia toleruje suchú pôdu lepšie ako nadmerná vlhkosť pôdy. A iba v lete, ak je sucho dlhé, sa kríky zavlažujú raz za mesiac v pomere 10 - 12 litrov na každý krík. Po zalievaní a zalievaní sa pôda pod rastlinou uvoľní a melie.

V zimnom období musia byť kríkové konáre ohnuté k zemi, pripevnené sponkami do vlasov a posypané listami. Takáto prikrývka pomôže rastliny úspešne zima, prežiť mrazy.

Kríky Forsythia rastú veľmi rýchlo a aktívne, takže ak chcete vyzerať dobre upravené a upravené, je potrebné ich orezať. Rastlinu môžete orezať až potom, čo už kvitla najmenej raz. Môžete dať akúkoľvek formu podľa vašich predstáv. Pri správnom prerezávaní bude Bush kvitnúť ešte viac. V procese prerezávania sa odstránia staré odumreté konáre, prehustia sa príliš silné miesta a výhonky, ktoré vybledli, by sa mali skrátiť.

Estetický význam

Forsythia je veľmi dobrá voľba pre záhradníkov s fantáziou. Kríky Forsythia sa dajú ľahko dať do požadovaného tvaru a úspešne zapadnú do vonkajšej časti stránky.

Z kríkov si tiež môžete vytvoriť živý plot neuveriteľnej krásy a vďaka svojej štruktúre (silné a flexibilné rozprestierajúce sa konáre) bude tento plot tiež praktický.

Bohužiaľ, vo výrobkoch sa pravidelne vyskytujú chyby, sú opravené, články sa dopĺňajú, vyvíjajú, pripravujú sa nové. Ak chcete dostávať informácie, prihláste sa na odber správ.

Ak niečo nie je jasné, opýtajte sa!
Opýtajte sa. Diskusný článok.

Pivonky. Rastie. Výsadba, rozmnožovanie, zalievanie, vrchný dresing, starostlivosť. Farbu.
Ako pestovať a pestovať pivonky. Ako sa množiť, voda, krmivo, starostlivosť.

Treska veľká (fritillaria). Rastie. Výsadba, rozmnožovanie.
Ako cisársky orol bielohlavý pestovať a pestovať. Ako sa množiť, voda, kŕmiť.

Urob si sám bronzový vták vyrobený z papiera. Chvost: telo. Popis, detail
Ako si vyrobiť suvenír - bronzového vtáka. Pokyny krok za krokom.

Pletenie. Prelamované fantasy, prúžky, kosoštvorce. Schémy vzorov.
Ako pliesť nasledujúce vzory: Prelamované fantasy, prúžok, kosoštvorce. Podrobné pokyny.

Pletenie. Mriežkované okno z farebného skla. Pictures. Schémy vzorov.
Ako pliesť nasledujúce vzory: Mriežkované okno z farebného skla. Podrobné pokyny s vysvetleniami.

Pletenie. Prelamované tulipány, elegantné prelamované. Pictures. Schémy vzorov.
Ako pliesť nasledujúce vzory: Prelamované tulipány, elegantná čipka. Podrobné inst.

Pletenie. Večerný vánok. Pictures. Schémy vzorov.
Ako pliesť vzor - Večerný vánok. Podrobné pokyny s vysvetleniami.

Forsythia stredne pokročilý (Forsythia intermedia)

Forsythia stredne pokročilý (Forsythia intermedia)

Hybridný veľký ker dosahujúci výšku 3 metre, šírku 2,5 metra. Kvet začína vo veku troch rokov, začiatok kvetu - koniec apríla, trvajúci 20 dní. Na vzpriamených hustých výhonkoch mäkkých žltých kvetov sú veľa kvety, sú umiestnené tesne pri sebe a vytvárajú kvetenstvo. Listy sú pretiahnuté, zubaté.

Táto trvalka je vytrvalá, odolná voči suchu a rýchlo rastie. V krajinnom dizajne sa používa ako živý plot.

Populárne odrody tohto typu sú: "Densiflora", "Lynwood", "Spectabilis", "Melissa", "Víkend".

Forsythia ovata Nakai

Forsythia ovata Nakai

Rodiskom rastliny je Kórejský polostrov. Výhodou trvalky je odolnosť proti mrazu a suchu. V polovici zemepisnej šírky môže v zime bez prístrešia. Medzi nevýhody patrí prechodnosť kvitnutia. Malé jednotlivé kvety (2 cm) prosím so žltou farbou o niečo viac ako dva týždne. Prvé kvitnutie je možné pozorovať 4 roky po výsadbe. Forsythia rýchlo rastie.

Forsythia ovata Nakai

Krík rastie nie viac ako 2 metre.

Kôra na stúpajúcich vetvách je drsný, sivožltý odtieň. Zelenina je svetlá, na jeseň sa objavujú fialové a oranžové odtiene na siedmich centimetrových listoch.

Slávne odrody sú Drážďany, Goldsauber, Jarná sláva, Tetrahold.

Forsythia tmavo zelená (Forsythia Veridissima)

Forsythia tmavo zelená (Forsythia Veridissima)

V prírodných podmienkach rastie v čínskych lesoch s vysočinou. Krík je pomerne vysoký - 3 metre, so zelenkavou kôrou. Je husto pokrytý veľkými tmavozelenými listami (dĺžka - 15 cm, šírka - 4 cm). Kvety s priemerom 4 cm majú zeleno-žltú farbu. Názov zodpovedá celému vzhľadu tohto zástupcu flóry. Trvalka po výsadbe kvetov po 5 rokoch, nie každý rok.

Tento druh je nenáročný na pôdu, v suchých oblastiach sa cíti dobre. Ale v zime negatívne reaguje na nízke teploty, bez krytu sa krík nemôže nechať v mrazivom období. Preto bola pre stredné šírky vyvinutá špeciálna odroda „Bronxensis“, ktorá sa vyznačuje svojou krátkou postavou.

Sneh Forsythia (Forsythia abeliophyllum)

Sneh Forsythia (Forsythia abeliophyllum)

Okrasný ker vysoký 150 až 200 centimetrov. Listy sú oválne, tmavo zelené, dlhé 8 cm, na jeseň menia farbu na fialovú. Trvalka sa líši od všetkých ostatných Forsythia v jej jedinečnom kvitnutí - svieža kvetenstvo pozostáva zo snehovobielych kvetov, počas kvitnutia rastlina vyzerá ako snežná dráha.

Pristátie na otvorenom priestranstve: kedy a ako zasadiť?

Je lepšie pestovať a transplantovať Forsythia v jarnej sezóne alebo začiatkom septembra, takže rastlina rastie na mráz.

Etapy pristátia:

 1. Pripravte výživnú pôdu - ľahkú a dobre vetranú. Na tento účel pripravte zmes pozostávajúcu z dvoch častí piesku a jednej časti humusu a listovej pôdy. Ak je kyslosť pôdy v záhrade vysoká, odporúča sa do výsadbového otvoru pridať vápno (300 g) alebo popol (200 g).
 2. Vykopte otvor na pristátie s hĺbkou a šírkou pol metra. Na dne položte drenážnu vrstvu (10 - 15 cm) z drveného kameňa a drveného tehla. Naplnenie odtoku vrstvou šesť centimetrov piesku.
 3. Opatrne vyberte Forsythia z nádoby, spustite ju do otvoru a usnite s pripraveným zložením pôdy. Krk koreňa by mal zostať na povrchu. Zem rozdrvte okolo rastliny, vody a posypte zvarenou vrstvou: humus, zhnité listy alebo slama.

Pri výsadbe viacerých kríkov by sa mal medzi nimi dodržať interval 1,5 až 2 metre, v závislosti od druhu odrody.

Hnojivá a hnojivá

Forsythia musí byť kŕmená najmenej dvakrát v teplom období. Vrchný obväz priaznivo ovplyvňuje hojnosť a trvanie kvetu trvaliek.

 • Prvé hnojivo sa aplikuje skoro na jar. Ako vrchný dresing sa používa zhnitý hnoj, ktorý sa musí rozprestrieť okolo kríka bez toho, aby sa dotkol jeho kmeňa. Hnoj vylejte vodou. Takáto organická hmota bude „katalyzátorom“ rýchleho rastu trvaliek po zime av budúcnosti - jej bujným kvetom.
 • Po rozkvetu kríka sa zavedú minerálne hnojivá (Kemira-lux alebo dusičnan draselný), ktoré pomôžu pri tvorbe púčikov pre budúcu jarnú sezónu.
 • Organické dresingy je možné aplikovať na jeseň ako mulč, bude slúžiť ako zimné útočisko a potrava pre rastlinu.

Pri pestovaní Forsythie musia byť buriny pravidelne buriny a uvoľnené pôdy.

teplota

Forsythia je teplomilná rastlina, nemá rada prievan. Je lepšie vysadiť ju v oblastiach chránených pred vetrom. Pred výsadbou rastlín sa musíte rozhodnúť, aký typ forsythie sa bude vo vašich klimatických podmienkach cítiť dobre. Takmer všetky druhy predvídavosti vydržia malé mrazy (nie nižšie ako -10 stupňov), ale niekedy ich aj úkryt nezachráni pred mrazom. Tento faktor je nepriaznivý pre rast a kvitnutie trvaliek.

Druhy ako Forsythia Drooping, Giralda a Dark Green netolerujú mraz a pre svoju kultiváciu sú vhodnejšie oblasti s teplým počasím.

Forsythia „európska“ a „v tvare vajca“ patria medzi druhy odolné proti mrazu.

osvetlenie

Okrasná rastlina sa dobre vyvíja a hojne kvitne v oblastiach posvätených slnkom. V čiastočnom tieni sa Forsythia tiež cíti dobre, ale stále by sa malo vyhnúť silnému tieňovaniu.

Trvalo dosť zrážok, ktoré padajú. Polievanie je potrebné pri dlhom suchom počasí. Stačí pod každý ker naliať vedro vody dvakrát mesačne. Po tomto postupe uvoľnite pôdu, ktorú môžete mulčovať.

Forsythia rýchlo zakorení a rastie. Je lepšie okamžite zvoliť vhodné miesto na pristátie. Je ťažké transplantovať dospelého kríka, nie vždy zakoreniť v novej oblasti.

Ak napriek tomu vznikla potreba transplantácie, musí sa vykonať čo najpresnejšie a najpresnejšie.

V akej sezóne bude táto práca závisieť od klimatických podmienok oblasti. Ak žijete v južnom regióne a rastlinná odroda je odolná voči zimám, môžete ju na jeseň transplantovať. V iných oblastiach musíte transplantáciu riešiť na jar.

 1. Skontrolujte veľkosť koruny trvalky, nakreslite na zem kruh s približne rovnakým priemerom. Veľkosť koruny a korene sú zvyčajne rovnaké. Čím starší je ker, tým väčšia je jeho veľkosť, takže jeho vykopanie bez poškodenia koreňového systému bude ťažké. Kvôli bezpečnosti odrežte mladé odrezky na zakorenenie.
 2. Celý koreňový systém nekorenuje, preto je pred presadením potrebné odrezať časť koruny. To sa musí urobiť, aby sa zabezpečila úplná výživa rastliny, pretože obnova koreňov bude nejaký čas trvať. Všetky staré konáre sú odstránené, je potrebné ponechať iba jednoročné výhonky a skrátiť ich o tretinu (na rast sú potrebné 2 až 3 púčiky). Určenie veku vetvy je jednoduché: ročný výhonok je flexibilný, zatiaľ sa neznížil.
 3. Vykopajte krík v kruhu a postupne sa prehlbujte. Vykopanú Forsythiu položte na látku alebo plastovú fóliu položenú vedľa nej na zem. Zbierajte materiál pri koreňoch tak, aby sa pôda nerozpadla. Preniesť trvalku do vopred pripraveného vykladacieho priekopy (pripraveného rovnakým spôsobom ako pri vykládke). Je dôležité izolovať puzdro na zimu priedušným materiálom a mulčovať kruh kmeňa. Malé, po prerezaní, kríky môžu byť pokryté ihličnatými smrekovými konármi a spadnutými listami, keď padá sneh, posypte ho snehom.

Jednou z dôležitých etáp starostlivosti o výrub je prerezávanie, vývoj kríkov a množstvo kvetov na ňom v mnohých ohľadoch závisí. Sanitárne prerezávanie sa vykonáva na jar: zmrazené, choré alebo zlomené vetvy sa odstránia. Tvarovanie zrážok sa odporúča v lete alebo na jeseň, keď rozkvitla Bush. Orezajte staré výhonky a zanechajte nízke pne. Skráťte mladé vetvy o tretinu. Je potrebné odrezať vetvy dotýkajúce sa zeme v čase tak, aby nevyklíčili. Ak chcete vytvoriť korunu: obdĺžnikový alebo guľový, odporúča sa iba 3 roky po výsadbe.

Starý ker môže byť omladený rezom všetkých konárov do výšky troch pukov. Takýto postup bude stimulovať rast nových silných vetiev silíc. Радикальную стрижку можно проводить каждые 5 лет, но не чаще.

Многие сорта форсайтии устойчивы к зимним холодам и могут легко перенести небольшие морозы без какого-либо укрытия. Но погода в последнее время непредсказуема, поэтому проведение ряда мероприятий (особенно для молодых кустиков) до наступления морозов будет не лишним:

Po poklesnutí lístia je potrebné hrabať z krovia, vody a uvoľniť pôdu v blízkosti kmeňa a pridať hnojivo fosforu draselného. Mulčovanie s hrubou vrstvou pôdy okolo Forsythia so slamou, rašelinou alebo pilinami.

Pružné dolné konáre sa môžu ohýbať k zemi a fixovať. Na vrch prikryte ďalšou ochrannou vrstvou smrek, slama alebo krycí materiál.

Keď sneh padá, vytrvalá „pochovávanie“ v závese, chráni ho pred mrazom a vetrom.

Jednou z možností prístrešia je mini skleníková stavba. Drevené škatule, rámy z vetiev a dosiek okolo Forsythie sú pokryté priedušným krytom alebo pytlovinou. Takéto prístrešie chráni rastlinu pred chladom a umožní jej „dýchanie“.

Akonáhle je zem na jar bez snehu, kryt sa odstráni. V opačnom prípade môže Forsythia zablokovať ohnuté výhonky do pôdy, aby sa uvoľnili, aby sa nezakorenili.

Chovné metódy

Na predvídanie chovu používajte tri metódy.

Proces rozmnožovania semenami je časovo náročný a dlhý. Semená sa môžu zbierať až po odkvitnutí, a to najskôr po piatich rokoch od výsadby trvaliek. Do konca jesene dozrievajú v semenných boxoch, ktoré sú prasknuté. Semená sa musia zbierať včas a musia sa uchovávať až do dozrievania, dva mesiace, v interiéri pri teplote +5 stupňov.

Klíčenie samoobslužných semien bude 30 percent.

Semená Forsythia je možné zakúpiť v špeciálnom obchode.

V marci zasiať semená do krabíc s výživnou pôdou, hojne vodou, zakryť nádobu pohárom. Sklo pravidelne vyberajte, aby sa pôda odvzdušnila. Je lepšie zvlhčiť zem striekacou pištoľou. Semená sa vyliahnu asi po 5 týždňoch. Sklo sa odstráni. Keď klíčky dosiahnu výšku 5 cm, potápajú sa, vysadia sa v skleníku alebo skleníku. V lete sa mladá rastlina stáva silnejšou, v septembri je možné ju vysadiť na stále miesto. Slabé kríky potrebujú prístrešok na zimu.

Začínajúci záhradníci uprednostňujú tento spôsob propagácie. Zdravé konáre kríkov s naklonenými púčikmi a špendlíkom k zemi. Na kôru výhonku možno urobiť malý rez, aby sa urýchlilo zakorenenie. Posypte miesto výsadby trochu úrodnej pôdy, vody. Do jedného roka sa bude koreňový systém dobre rozvíjať a zakoreniť, nad Zemou sa objavia mladé výhonky. Nový ker sa oddelí od materskej rastliny a vysadí sa na trvalé miesto. Tento spôsob reprodukcie môžete použiť od jari do jesene.

Celá teplá sezóna je výhodná pre zakorenenie odrezkov.

Vyberte si mladé výhonky so živými púčikmi a pripravte pätnásť centimetrových odrezkov. Natáčanie sa umiestni na jeden deň do koreňového roztoku na stimuláciu rastu. Rastlina v nádobe s vlhkou pôdou, prehlbovanie päť centimetrov. Prikryte vrecom alebo nádobou. Rezne musia byť napojené a vetrané. Korene sa objavia na rukoväti asi za mesiac. Za jeden rok môžete vysadiť rastlinu na otvorenom priestranstve. Musí sa zakryť mladý ker na zimu. Forsythia kvitne za 4 roky.

Možné problémy

Ak Forsythia zľahka kvitne, potom sa jej niečo nepáči. Dôvodov môže byť niekoľko:

1) Nevhodné miesto pristátia:

 • Forsythia miluje ľahkú, nekyslú pôdu, vždy s drenážou,
 • pozemok nie je osvetlený, rastlina je neustále v tieni,
 • prievan a vietor sú pre závod nepriaznivé.

2) Nesprávna starostlivosť:

 • nadmerná vlhkosť vedie k rozpadu koreňového systému,
 • v suchom počasí je potrebné zalievať: vedro pod kríkom raz za 2 týždne,
 • nadmerné množstvo a podvýživa,
 • nedostatok uvoľnenia.

3) Nesprávne orezávanie alebo jeho úplná neprítomnosť.

4) Výhonky je potrebné skrátiť až po odkvitnutí. Rezajte staré konáre postupne, a nie naraz. Zriedené zarastené kríky sú potrebné, aby korene mohli poskytnúť celé kríži živiny bez toho, aby ich minúť na ďalších vetvách.

5) Nedostatok opatrení na organizovanie zimovania.

Tieto opatrenia sú potrebné najmä v oblastiach so studenou klímou pre odrody Forsythia odolné voči mrazu.

Choroby a škodcovia

Forsythia je zriedkavá. Hlavnou príčinou choroby je nadmerná vlhkosť v pôde. Ak ju preháňate zalievaním, je potrebné časté uvoľnenie vrchnej vrstvy pôdy. Pôda tak rýchlejšie schne a koreňový systém nehnije. Rastlina dobre znáša mierne sucho.

Trvalky by sa mali pravidelne vyšetrovať, aby sa predišlo rozvoju choroby, keď sa objavia prvé príznaky. Medzi choroby postihujúce Bush patria:

 • Bakterióza je najnebezpečnejšou chorobou predpovedí. Jeho príznakmi sú žltnutie listov s okrajom, ktorý sa rýchlo šíri na celý list, zatiaľ čo žily sčernú. Krík čoskoro začne miznúť. Bakterióza sa nedá vyliečiť. Existuje iba jedno riešenie problému - zničenie trvaliek: vykopú ho a spália. Ak sa tak nestane, choroba sa zmení na stromy, kríky a dokonca aj kvety rastúce blízko. Pôda po vykopanej rastline musí byť dekontaminovaná - ošetrená obyčajným manganistanom draselným.
 • Zvädnutie je choroba jednotlivých vetiev počas obdobia kvitnutia. Choré konáre sa odstránia, celý ker sa ošetrí fungicídmi.
 • Monilióza je tvorba tmavých škvŕn na listoch. Poškodené vetvy sa vyrezajú, zdravé sa postriekajú tekutinou Bordeaux.

Okrem chorôb môžu hmyzí škodcovia navštíviť aj Forsythia.

Vošky začínajú na spodnej strane listu, ktorý sa potom krúti. Malý hmyz je veľmi plodný, ak nie zničený, rastlina oslabí. Chemické a ľudové lieky pomôžu vyrovnať sa s škodcom. Pri menšej infekcii dôjde k záchrane mydlového roztoku (rozpustí sa 200 g mydla v 10 l vody), účinné sú horké bylinkové dekorácie nechtíka lekárskeho, púpava, červená paprika. Ak sa rozvedie veľké množstvo hmyzu, je potrebné použiť chemikálie, napríklad korbofos (postrek 0,2% roztokom kríka).

Na preventívne účely sa môže použiť popol: posypať kmeň stromu a postrekovať samotnú rastlinu.

Nematodes sú malé červy, ktoré infikujú zelené listy. Keď sa objavia, farba listu sa zmení zo zelenej na priehľadnú, tvoria sa na ňom otvory, list sa zloží. Ak ste infikovaní háďatkami, musíte zmeniť hornú vrstvu pôdy na novú a ošetriť krík pomocou „karbácie“. Aby sa zabránilo vniknutiu hmyzu na Forsythiu, môžu sa nechať vysadiť nechty nechtíka lekárskeho, vôňa kvetov odradí nevítaných hostí.

Forsythia môže byť v zime škodlivá. Ak nie sú k dispozícii prístrešky, klovú puky krovia. Môže chrániť krík pred pernatým a mrazovým agrofibrom, ktoré sa musí hádzať na rastlinu.

Použitie v krajinnom dizajne

Forsythia je slnečný ker, ktorý symbolizuje jar. Kvet jej začína okamžite po roztopení snehu. Táto trvalka sa často nazýva „snežienka“.

Krajinní dizajnéri používajú syntézu na navrhovanie pôvodných kompozícií s použitím rôznych odrôd rastlín. Zasadia ju v mestských parkoch a námestiach jednotlivo aj v skupinách. Forsythia pôvodne vyzerá s ihličnatými stromami a vždyzelenými kríkmi - zimostráz, brčál a ďalšie. Trávniková tráva sa vysieva pod trvalku, na zelenom pozadí vyzerá kvitnúci ker ešte jasnejšia. Rastlina vyzerá neobvykle na pozadí budov a štruktúr, na svahoch a kopcoch, v živom plote.

Záhradníci začali čoraz viac využívať predpovede na úpravu svojich osobných pozemkov. Na jar poteší luxusným kvetom, v lete slúži ako vynikajúce zázemie pre jasné farby, na jeseň priťahuje oranžovými alebo fialovými farbami.

Pozrite si video: Park Častolovice s vůní růží (Január 2023).

Pin
Send
Share
Send
Send