Užitočné tipy

Ako a ako vyčistiť kávovar z vodného kameňa - najlepšie spôsoby

Pin
Send
Share
Send
Send


Pitie kávy ráno je pre mnohých nielen zvykom, ale nevyhnutnosťou. Voňavý a chutný nápoj pomáha budiť sa rýchlejšie a v dobrej nálade a začať nový deň. Väčšina ľudí používa na výrobu tohto nápoja kávovary, pretože sú pohodlné a ľahko použiteľné. Kávovar však potrebuje náležitú a pravidelnú starostlivosť, rovnako ako akékoľvek iné vybavenie. Preto, aby sa používanie zariadenia nestalo problémom, musíte presne vedieť, ako čistiť kávovar efektívne a rýchlo, aby to neovplyvnilo chuť pripraveného nápoja a predĺžilo životnosť stroja.

Prečo potrebujem vyčistiť kávovar

Pri kúpe kávovaru v dome musíte byť pripravení na to, že sa musí pravidelne čistiť z vodného kameňa. Pretože ide o populárny a často používaný domáci spotrebič, veľa milovníkov kávy sa musí naučiť čistiť svoj kávovar z rozsahu.

Bez ohľadu na to, akú vodu používate na výrobu kávy, neustály kontakt kvapaliny s prvkami kávovaru vedie k tvorbe vodného kameňa, zhoršuje činnosť zariadenia a kvalitu vareného nápoja a znižuje prevádzkovú životnosť produktu. Ak sa včas nevykonajú drastické opatrenia a stroj sa nevyčistí, veľké množstvo vodného kameňa poškodí domáci spotrebič.

Dnes je veľa známych modelov kávovarov vybavené automatickým odstraňovaním okovín. Táto funkcia umožňuje uložiť kávovar z vodného kameňa a plaku jednoducho stlačením tlačidla. Na takýchto modeloch je často aj indikátor, ktorý signalizuje, že je čas vyčistiť kávovar.

Ak technika tieto vlastnosti nemá, je potrebné ju nezávisle zbaviť povlaku a povlaku. Na čistenie používajte špeciálne domáce a ľudové prostriedky.

Špeciálne čistiace prostriedky sú vo forme tabliet, tekutín a prášku. Pre každý kávovar sa predáva samostatný produkt, ale môžete použiť univerzálne možnosti.

Ako vyčistiť kávovar kyselinou citrónovou

Kyselina citrónová sa často používa na čistenie kávovarov, pretože je to lacný a pomerne účinný nástroj. Ako teda vyčistiť kávovar kyselinou citrónovou? Postupujte takto:

 • v litri teplej vody rozpustite 30 gramov kyseliny citrónovej, zamiešajte a nalejte do kávovaru,
 • ak má stroj tlačidlo automatického čistenia, stačí naň kliknúť,
 • ak nie je k dispozícii žiadne tlačidlo, zapnite kávovar a počkajte, kým sa voda s kyselinou citrónovou nedostane z nádrže do kávového hrnca,
 • po tom, čo je všetok roztok v kávovom hrnci, musí byť kávovar odpojený od napätia a všetky časti práčky musia byť umyté čistou vodou,
 • Aby ste z kávovaru odstránili zvyšnú kyselinu citrónovú, musíte dvakrát poklepať do nádoby s čistou vodou a zapnúť spotrebič, potom voda z vnútornej strany opláchne všetky časti a naleje do kávového hrnca.

Čistenie rohovníka

Je potrebné pravidelne a včas čistiť kávovar na výrobu karamelu z vodného kameňa a vodného kameňa. Ak je voda mäkká a čistá, postačia štyri postupy ročne, v iných prípadoch bude potrebné častejšie čistenie. Opláchnite kávovar na pečenie improvizovanými prostriedkami a špeciálnymi chemickými roztokmi na čistenie. Chemické prípravky obsahujúce kyselinu fosfolínovú, citrónovú a maleínovú sa považujú za populárne a často používané odvápňovače. Ak chcete presne vedieť, ako vyčistiť rohovník, musíte sa naučiť určité pravidlá:

 1. Berieme 125 mililitrov lieku, liter vody a pripravíme roztok, potom ho nalejeme do nádrže.
 2. Tretina výsledného roztoku prechádza cez roh a čaká pätnásť minút.
 3. Kompozícia tiež prechádza trubicou.
 4. Berieme čistú vodu a umývame roh a trubicu.

Po použití chemikálií na čistenie musíte uvariť štyri porcie kávy a naliať. Toto bude posledná etapa čistenia kávovaru, po ktorom môžete bezpečne pokračovať v príprave voňavého nápoja.

Ako čistiť odkvapkávač na kávu

Ak je v dome odkvapkávač na kávu, je potrebné ho každý mesiac vyčistiť. Zvyšky mletej fazule môžu poškodiť zariadenie a ovplyvniť chuť kávy. Pred čistením odkvapkávacieho kávovaru by ste sa mali oboznámiť s bežnými domácimi opravnými prostriedkami:

 • čistiace tablety
 • kyselina citrónová
 • ocot.

Nepoužívajte sódu, pretože môže upchať skúmavky a filtrovať. Nemiešajte bielidlá s formuláciami obsahujúcimi kyseliny.

Čistenie kávovaru octom

Čistenie kávovaru octom je obzvlášť účinné. Táto metóda pomáha rýchlo sa zbaviť vodného kameňa aj pri najťažších nečistotách. Bohužiaľ, na rozdiel od kyseliny citrónovej, ocot zanecháva nepríjemný zápach, takže kávovar sa musí niekoľkokrát umývať. Túto nuanciu je potrebné zohľadniť pred čistením kávovaru.

Na riešenie potrebujete pohár stolového octu a tri poháre vody. Zmiešame ingrediencie a výsledný produkt nalejeme do kávovaru. Po vyčistení spotrebič niekoľkokrát dôkladne opláchnite čistou vodou.

Užitočné tipy

Proces čistenia kávovaru nie je komplikovaný, ale dôležitý. Každý milovník kávy by mal vedieť, ako správne vyčistiť kávovar, pretože to ovplyvňuje životnosť zariadenia a jeho fungovanie. Aby ste vedeli, koľkokrát je potrebné kávovar prepláchnuť, musíte venovať pozornosť tvrdosti vody: čím je vyššia, tým častejšie sa musíte o zariadenie starať.

Na čistenie je zakázané používať mydlo. Toto len skomplikuje situáciu a skomplikuje postup. Ak je kávová kanvica vyrobená zo skla, na čistenie je lepšie použiť bielidlá, ale v žiadnom prípade ich nemiešajte s octom.

Ak viete, ako doma čistiť kávovar pomocou improvizovaných a špeciálnych nástrojov, môžete predĺžiť jeho životnosť a každý deň si vychutnať svoju obľúbenú a chutnú kávu.

Použite vyššie uvedené odporúčania a tipy, postupujte podľa vyššie uvedených receptov a nikdy sa nestretnete s problémom rozbitia kávovaru v dôsledku predčasného čistenia. Pravidelná starostlivosť je všetko, čo je potrebné pre bezproblémový chod každej jednotky.

Funkcie čistenia rôznych druhov kávovarov

Vo vode sú vždy kovové soli, najčastejšie sú to uhličitany vápenaté a horečnaté. Látky sa získavajú počas tepelného procesu a zostávajú na povrchu prvkov kávovaru. Všimnite si, že pitie trvá dlhšie ako predtým, objaví sa nepríjemná pachuť alebo aróma a v hrnku sa vytvorí zrazenina. Podľa odborníkov na opravy domácich spotrebičov je veľké množstvo kávovarov typu kaprový a kapricový, ktoré sú náchylné na zablokovanie.

Ako čistiť rohovník a iné druhy kávy

Kávovary na prípravu strukov, rohoviek a kapsúl pracujú na rovnakom princípe ako kvapkanie, ale ich rozdiel spočíva v dizajne kávovaru. Čistite podľa poskytnutých pokynov:

 • odpojte spotrebič, aby ste neboli náhodne šokovaní,
 • odstráňte naplnený roh s kávou, nalejte koláč,
 • opláchnite prijímač a potom ho naplňte 500 ml vody 2 lyžicami. kyselina citrónová. Nechajte pôsobiť 20 minút
 • vypustite vodu z nádoby, zapnite spotrebič,
 • nastavte režim prívodu pary a prejdite okolo 200 ml roztoku cez trysku stroja na výrobu cappuccina,
 • zmeňte režim prípravy kávy a zvyšok roztoku nechajte prejsť čistým rohom.

Po dokončení všetkých operácií naplňte nádrž na vodu na maximálnu úroveň a znova spustite program na prípravu nápoja. Zopakujte postup, po ktorom môžete začať normálnu prevádzku zariadenia.

Ako vyčistiť kávovar z vodného kameňa

Vápno môžete odstrániť pomocou kyseliny citrónovej, octu a sódy. Tieto látky ničia dokonca perzistentné zlúčeniny. Kávovar môžete čistiť týmito metódami každých 200 šálok alebo keď je znečistený. Pri príprave roztoku najskôr cez filter prejdite vodu, aby ste odstránili kovové soli. Pri pravidelnom čistení vás prístroj poteší vynikajúcou aromatickou kávou po mnoho rokov.

Kyselina citrónová

Najobľúbenejším odvápňovačom je kyselina citrónová. Na 4 šálky vody odoberte 30 g sušiny, rozpustite a naplňte do nádrže na kvapalinu. Pridajte studenú vodu po maximum, zapnite zariadenie na 10 minút. Po pol hodine postup zopakujte. Ak ste po vyčistení uvarili kávu a máte kyslú citrónovú príchuť, kávovar niekoľkokrát opláchnite čistou vodou.

Ocot má podobný účinok ako kyselina citrónová. Vezmite 9-percentný roztok v množstve 100 ml, trikrát ho zrieďte vodou. Potom nalejte tekutinu do nádrže. Zapnite kávovar a nechajte ho pôsobiť 15 minút, aby ste odstránili vodný kameň. Vypustite zvyšnú tekutinu a vypláchnite nádobu vodou. Kvôli vyššej účinnosti môžete ocot zmiešať s kyselinou citrónovou (30 g citrónu a 3 - 3 polievkové lyžice octu v 500 ml vody), taký roztok sa vyrovná aj so silným meradlom.

Soľ a sóda

Vaša kuchyňa má určite vždy sódu a soľ, takže z nich môžete urobiť vynikajúci čistiaci prostriedok. Zmiešajte lyžicu každej látky a pridajte 400 ml vody. Roztok nalejte do priehradky na tekutinu tak, aby sa nahromadil vodný kameň, a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom vypusťte roztok, vypláchnite nádobu čistou vodou a môžete vyčistiť zariadenie v práci.

Prehľad výrobkov pre domácnosť

Výrobcovia kávovarov vyrábajú koncentráty a tablety na čistenie systému. Výber závisí od modelu a typu zariadenia. Dajú sa kúpiť v obchodoch, ktoré predávajú domáce spotrebiče. Najobľúbenejšie sú čistiace kvapaliny od Bork, Saeco, Krups, tablety Bosch, Siemens. Pri nákupe nakupujte iba originálne výrobky a postupujte podľa odporúčaní výrobcu uvedených v pokynoch. Postup použitia čistiacich práškov, tekutín a tabliet je uvedený na obale výrobkov.

Ako používať režim automatického čistenia

V drahých modeloch kávovarov existuje veľmi výhodná funkcia - automatické čistenie. Ak má vaše zariadenie takúto výhodu, nezabudnite ho použiť. Pred prečítaním pokynov by mala existovať písomná procedúra. Potom kávovar zapnite, nájdite tlačidlo automatického čistenia a stlačte ho.

Po prijatí príkazu sa zariadenie samočistí. Pravidelne budete musieť dopĺňať čistú vodu a robiť príkazy zobrazené na displeji. Typicky výrobca odporúča samočistenie každých 100 - 150 šálok.

Ako vyčistiť kávovar

Proces čistenia kávovaru sa zdá byť jednoduchý, ale má množstvo funkcií. Ak urobíte chyby, môžete zariadenie poškodiť, takže to nikdy neurobte:

 • Ak na odstraňovanie vodného kameňa používate špeciálne čistiace roztoky, nepridávajte do nich ďalšie látky. Značkové zmesi sú už k dispozícii v správnej koncentrácii a ich zmena spôsobí, že čistenie nebude účinné,
 • pri čistení pracovných povrchov nepoužívajte drsné látky a výrobky, zanechávajú veľa škrabancov,
 • na čistenie nelejte vodu z vodovodu, koncentrácia solí sa v nej zvyšuje, takže nemá zmysel čistiť ju pomocou vodného kameňa. Nakupujte balenú vodu alebo použite predfiltrovací systém.

Pri pravidelnom čistení vám aj ten najdrahší kávovar vydrží dlho, takže nezabudnite na tento proces. Nečakajte, kým stroj zlyhá, včas vykonajte preventívne opatrenia proti tvorbe vodného kameňa. Starostlivá prevádzka zariadenia je kľúčom k získaniu chutného nápoja.

Ako vyčistiť rohovku?

Starostlivosť o akýkoľvek kávovar (Delongi, Bork) zahŕňa včasné odstraňovanie okovín. V regiónoch s mäkkou a stredne tvrdou vodou by sa mala vykonávať najmenej trikrát ročne, v opačnom prípade ešte častejšie. V tomto prípade sa môže odvápnenie vykonať improvizovanými prostriedkami a špeciálnymi chemickými čistiacimi prostriedkami.

Medzi najobľúbenejšie patria výrobky Saeco. Vysoká účinnosť chémie je daná jej silným zložením (prípravok obsahuje kyselinu citrónovú, maleínovú a fosfolínovú). Ako teda vyčistiť kávovar špeciálnym odvápňovačom? Postupujte podľa pokynov:

 • rozpustiť liečivo vo vode v súlade s pomermi na obale (125 ml: 1 l),
 • nalejte zriedenú zmes do nádrže,
 • prejsť 1/3 výrobku rohom, stáť 20 minút,
 • riadiť kompozíciu cez cappuccino trubicu, podstavec,
 • ak je silno znečistený, zopakujte predchádzajúce dva kroky,
 • opláchnite roh a parnú trubicu jeden po druhom (použite 2-2,5 litra čistej fľaškovej kvapaliny).

Po použití chémie je potrebné variť espresso a cappuccino (2-3 porcie), ale nepiť. Toto je posledná fáza odvápnenia zariadenia, po ktorej môžete začať normálnu prevádzku kávovaru.

Venujte pozornosť! Aby sa predišlo poruchám zariadenia pri používaní chemikálií, nemali by sa miešať s kyselinou a sódou.

Dôvody výskytu stupnice

Príčina vodného kameňa je slabo rozpustná vo vodnej soli s tvrdosťou CaCO3 a MgCO3 (soli vápnika a horčíka kovov vzácnych zemín). Tieto zlúčeniny sa tvoria zahrievaním hydrogenuhličitanov Ca (HCO3) 2 a Mg (HCO3) 2, ktoré sú súčasťou prírodnej vody a rozkladajú sa pri teplotách nad +40 ° C.

Ca (HCO3) 2 = CaCO3 + H2O + CO2,

Mg (HCO3) 2 = MgC03 + H20 + C02.

Ak na vstupnú vodovodnú rúrku nainštalujete iónomeničový filter alebo zariadenie na zmagnetizovanie vody, môžete výrazne znížiť ukladanie solí tvrdosti na ohrievačoch a predĺžiť tak životnosť nielen kávovaru, ale aj kotla, rýchlovarnej kanvice, práčky a umývačky riadu.

Známky upchatia kávovaru

Pri použití vody obsahujúcej tvrdé soli sa v kávovare nevyhnutne vytvorí vodný kameň. Kávovary na jednoduché odkvapkávanie aj na výrobu kapsúl alebo rohoviek sú náchylné na upchatie.

Čím viac ohybov a menší priemer rúrok na priechod vody v kávovare, tým väčšia je pravdepodobnosť tvorby vodného kameňa. Častice vodného kameňa upchávajú vodné kanály.

Nie všetky kávovary sú vybavené vstavaným ukazovateľom (počítadlo počtu uvarených šálok kávy), takže vo vnútri zariadenia musíte rozpoznať znaky vodného kameňa:

 • príprava jednej porcie nápoja trvá dlhšie ako predtým,
 • keď sú trubica a výstup upchaté, stonka hotovej kávy sa stáva tenkou, a preto pohár trvá dlhšie,
 • chuť nápoja sa zhoršila
 • bol tam zápach
 • pracovné zariadenie začalo vydávať nezvyčajné zvuky,
 • v šálke je viditeľná svetlo šedá zrazenina,
 • zvýšená spotreba elektrickej energie pri bežiacom kávovare.

Podľa odborníkov na opravy sú kávovary kotla a kaprárskej kávy z kotla najčastejšie náchylné na upchávanie ohrievača a upchávanie rúrok. V zariadeniach s termoblokom voda nestagnuje a proces tvorby vodného kameňa je pomalší.

Ak sa objavil vodný kameň, musíte sa ho zbaviť a doma je možné vyčistiť kávovar od vodného kameňa.

Vo veľmi pokročilých prípadoch bude musieť byť kávovar rozobratý

Profesionálne a populárne kávovary

Výrobcovia kávovarov si už dlho vytvárajú samostatný zdroj príjmu: vyrábajú a predávajú výrobky na odstraňovanie okovín. Modely najnovšej generácie majú funkciu automatického čistenia s nevyhnutným používaním proprietárnych produktov. Po príprave 200 - 300 šálok kávy inteligentný stroj signalizuje, že je čas začať čistiť. Profesionálne výrobky sú dostupné vo forme tabliet, práškov a tekutín.

Každý výrobca kávovarov tvrdí, že môžete používať výlučne vlastné nástroje. Toto nie je nič viac ako marketingový trik. Ak si na etikete prečítate zloženie, je zrejmé, že hlavnou zložkou je kyselina citrónová. Stojí za to utrácať značné peniaze (od 1 000 do 1 200 rubľov) na nákup značkového výrobku, keď vrecko s kyselinou citrónovou stojí niekoľkonásobne lacnejšie a predáva sa v ktoromkoľvek obchode s potravinami?

Použitie jedlej kyseliny citrónovej na čistenie kávovaru od vodného kameňa má niekoľko výhod:

 • kyselina citrónová nespôsobuje znečistenie životného prostredia, neemituje toxíny,
 • proces rozpúšťania vápenatých útvarov prebieha jemne, bez uvoľňovania nebezpečných chemických látok zdraviu,
 • na rozpustenie dokonca starých formácií je potrebné malé množstvo kyseliny vo forme kryštalického prášku (30 g na 1 liter vody).

Rôzne typy pokynov na odstránenie vodného kameňa

Spôsob odvápnenia kávovaru závisí od konštrukcie zariadenia. Je vhodné umývať práčky s odnímateľným filtrom a varnou jednotkou pod tečúcou vodou v tečúcej vode. Ak zariadenie pravidelne pripravujete po príprave kávy, dôkladné čistenie kyselinou citrónovou alebo zakúpenými tabletami nie je možné vykonávať viac ako 1-krát mesačne.

Modely so vstavanou jednotkou majú často funkciu automatického čistenia (odvápnenie), a ak nie je k dispozícii, potom sa váha odstráni samostatne pomocou čistiaceho roztoku.

В основе большинства современных средств – лимонная кислота

Чистка от накипи капельной кофеварки

 1. Вымыть фильтр тёплой водой с мягкой щёточкой (ненужной зубной щёткой) и вернуть его на место.
 2. Приготовить рабочую жидкость из лимонной кислоты: 30 г кристаллического порошка растворить в 4 стаканах тёплой воды.
 3. Залить раствор в резервуар для воды. Pridajte studenú vodu do nádrže po značku Max.
 4. Zapnite kávovar na 5-10 minút. Po 30 minútach postup zopakujte a počkajte, kým celý roztok neprejde do zbernej banky.
 5. Ak sú na filtri stále stopy vodného kameňa, ponorte ho do horúceho roztoku pripraveného týmto spôsobom a nechajte ho hodinu.
 6. Filter dobre prepláchnite a vymeňte.
 7. Nalejte niekoľkokrát čistú vodu do kávovaru, aby kyselina úplne vyšla.

Kyselinu citrónovú je možné nahradiť octom. Na tento účel použite biely stolový ocot s obsahom 9%, rozpustený vo vode v pomere 1: 2.

Ak je sklenená nádoba na zber hotovej kávy zakalená, musíte ju naplniť teplým roztokom a po 30 minútach dôkladne opláchnuť vodou.

Odstraňovanie vodného kameňa z kávovaru, kapsuly a kávovaru

Princíp činnosti kávovarov týchto typov je takmer rovnaký, jediný rozdiel je v konštrukcii prijímacieho zariadenia pre kávový prášok. Metódy odstraňovania okovín sú preto rovnaké:

 1. Odpojte kávovar.
 2. Vyberte použitú kávu z rohu (držiaka).
 3. Vymyte odnímateľnú nádrž pod tečúcou vodou a naplňte ju roztokom produktu pripraveného podľa pokynov výrobcu alebo roztokom kyseliny citrónovej (podľa vyššie uvedeného receptu). Nechajte pracovné riešenie pracovať 15 - 20 minút.
 4. Vyprázdnite nádobu a vyprázdnite koláč.
 5. Z odkvapkávacej misky nalejte vodu.
 6. Zapnite kávovar.
 7. Uvoľnite asi polovicu zohriateho roztoku cez dýzu stroja na výrobu cappuccina a zapnite režim prívodu pary.
 8. Zostávajúci roztok prejde cez prázdny roh (držiak kapsuly) v režime prípravy kávy.

Po odstránení vodného kameňa začnú umývať vnútro kávovaru, proces pozostáva z dvoch cyklov.

Cyklus oplachovania nakladacieho bloku a ohrievača:

 • naplňte nádrž čistou vodou (až po značku Max),
 • spustiť kávový program,
 • Zbytočnú vodu zbierajte do nepotrebnej nádoby.

Cyklus oplachovania Cappuccino:

 • doplňte nádrž čistou vodou (po značku Max),
 • Vyberte a spustite program výroby pary. Splachovaciu vodu zozbierajte z trysky cappuccina do náhradnej nádoby.

Automatické čistenie

V moderných kávovaroch a kávovaroch najnovšej generácie je k dispozícii režim „automatického odstraňovania okovín“ (odvápnenie). Po dokončení prvých 6 bodov vyššie uvedeného algoritmu pre manuálny režim musíte povoliť funkciu „Auto Clean“. Inteligentný stroj to všetko zvládne sám. Zostáva iba doplnenie čistiaceho roztoku alebo vody podľa pokynov, ktoré sa zobrazujú na LCD displeji zariadenia.

 • ak dom nemá filtre na úpravu vody na báze ionomeničových živíc, na varenie kávy používajte iba balenú vodu s obsahom soli 75 až 250 g / l,
 • nemiešajte roztoky značkových výrobkov s kyselinou citrónovou alebo octovou,
 • na čistenie kávovaru z vodného kameňa je zakázané používať brúsne výrobky,
 • niekoľko porcií kávy uvarených ihneď po vyčistení sa musí naliať: nemôžete ich piť.

Pin
Send
Share
Send
Send