Užitočné tipy

Ako liečiť kliešte u kurčiat?

Pin
Send
Share
Send
Send


Niektorí chovatelia hydiny zúfajú chcú zbaviť kliešte v domoch: „Nič nevyberá kuracie kliešte. Obzvlášť násilné v lete, schovávajúce sa na jeseň. Už mnoho rokov nemilosrdne bojujeme proti tomuto parazitu, ale nič nepomáha. “ Na niektorých farmách hydiny bol tento problém skvele vyriešený s pomocou zahraničných odborníkov.

Kuracie bedrá mnohých amatérskych chovateľov hydiny sú vyrobené z rôznych materiálov od hliny po škvarky a žiaruvzdorné tehly. Zvnútra sú potiahnuté vápnom vápnom - dobré budovy, ale je tu jeden malý detail - v najmenších štrbinách a priehlbinách nájde kliešť kliešť. Vo dvore je mierne teplejšie, kliešť začína svoju „prácu“. Najprv sa prilepí na nohy kurčiat a potom sa plazí na svoje telo. Namiesto toho, aby ste si cez víkend oddýchli, musíte sa porozprávať s chlorofosom vtáctva (2 polievkové lyžice prášku v vedre s vodou) a kurčatá sa vykúpať. A tak v lete 5-6 krát. Okrem toho sa použili ďalšie prostriedky, ktoré podľa všetkého zabili kliešť: spálili gumu a síru v kurníku, spálili dymové bomby, naliali steny kreolínom a Boh vie, čo iné „divoké“ metódy nemuseli kliešťom otráviť.

Snažili sme sa o finančné prostriedky osobitne a zasiahli sme spolu - celý týždeň to stačilo a potom sa kliešť opäť oživil. Raz experimentoval jeden z farmárov hydiny - dal šmýkač do pohára a nechal ho 7 mesiacov bez jedla, bez vody. Parazit je suchý, tenší ako hodvábny papier. Potom ho vysadil kuracím mäsom ao hodinu neskôr pila kliešťa krv a je nažive - aspoň to. Požiadajte o pomoc miestnych veterinárnych lekárov. Radia kuraciemu kurníku, aby spálil a vyrobil nový. A ako? Koniec koncov, okolo štruktúry. Je pravda, že existuje jeden silný liek na kliešte. Zomrie pri požiari fúkača. Keď chodíte v plameňoch cez trhliny, stojí za to iba trhlina.

Čo robiť s kliešťom? Viacmenej zdravou metódou je kúpanie kurčiat v roztoku chlorofosu. Píšu, že mazanie drevených častí domu dechtom, ktorý nie je škodlivý pre vtáky, pomáha. Musíme to zobrať spravidla najmenej raz ročne, na jar, na vyčistenie celej miestnosti a tiež na vymývanie stien. Je užitočné robiť preventívne ošetrenie na jeseň pred zimou. Čím prísnejšia je čistota, tým menej sa usadzujú parazitné roztoče, čím sú kurčatá zdravšie. V čase spracovania je vták odstránený zo stodoly.

Ak ste úplne zúfalí v boji proti kliešťom a rozhodnete sa vypáliť kuracie mäso zamorené nimi, pri stavbe nového kuracieho koňa si dajte za úlohu - nedať kliešťom miesto na presídlenie. Drevené steny by mali byť starostlivo hobľované, potom dobre bielené. Okrem toho je pekné pridávať do vápna kyselinu karbolovú (nezabije sa, vystraší ju z osady). Tehlové steny sú hladko omietnuté cementom alebo vápnom, bielené a zdobené všetkými nepravidelnosťami, priehlbinami a rohmi, ktoré sú pre kliešte pohodlné.

Taktiež sa poraďte s epidemiológom a parazitológom: „Navrhujem, aby pred stavbou stien, mastných dosiek, prekrytia klincov (časť, ktorá bude z vnútornej strany), pevná. Ak je čalúnená preglejkou alebo lisovaným papierom - to isté. Pevný olej zahrievajte do varu v vedre a kefou, bez lisovania, potiahnite doskami. To som urobil, keď som zakryl strop dosiek na farme v kurníku. Na každý horúci tuhý olej sa nanesie tenká vrstva a potom sa položí iba na dosky, piliny a popol. Solidol vzal 2 kg. Nehoda bola nútená upozorniť na neho. Po rozbití starého domu musel v ňom objaviť miliardy týchto parazitov. A šesť mojich dosiek bolo rozmazaných tuhým olejom a na nich neboli žiadne kliešte. Pri prestavbe priestorov som túto záležitosť vzal do úvahy a tu je výsledok: kliešť sa neobjaví dva roky. “

Niektorí amatérski chovatelia hydiny sa však pomocou kremennej lampy zbavili kliešťov v kurníku. Pri vývoji univerzálnej metódy sa rozhodli zistiť príčiny pôsobenia pevného oleja a kremennej lampy na kliešť. Tu pomohli skúsenosti západných odborníkov, ktorí vykonávali výskum a zistili, že zloženie sololu má určitú zložku, ktorej meno si nepamätalo, čo bráni rozvoju chovného aparátu u mladých kliešťov. Kremenná lampa zase oslňuje a dezorientuje kliešte. Kombinované použitie týchto dvoch metód preto prinieslo požadovaný účinok.

Nebráni to pridávať čistotu, poriadok, dodržiavanie hygienických pravidiel v dome a žiadny kliešť sa nikdy neusadí, a ak sa usadí, potom to nebude mať žiadne stopy.

Príčiny kliešťov v domoch

Nie je možné úplne vylúčiť možnosť preniknutia parazitov do kurčiat. Kliešte vstupujú do domu niekoľkými spôsobmi:

 • pri osídlení novoprijatých kurčiat infikovaných,
 • poľnohospodár si môže priviesť parazity na svoje oblečenie alebo so svojím vybavením,
 • pri kontakte zdravých vtákov s pacientmi počas chôdze.

Kliešte sa množia rýchlo a ovplyvňujú celé hospodárske zvieratá. Teplé počasie a vysoká vlhkosť prispievajú k šíreniu a aktivácii parazitov.

Prečo sú kliešte nebezpečné?

Ektoparazity spôsobujú kurčatám nepohodlie, ale spôsobujú aj vážne zdravotné problémy. Poškodzujú pokožku a infekcia ľahko preniká mikrodopravami. Okrem toho sa kliešte živia epidermálnymi časticami a krvou, čo vedie k vážnemu vyčerpaniu chorých jedincov. U infikovaných kurčiat imunita oslabuje a ukazovatele produktivity klesajú.

Varovanie! Kuracie roztoče sú nosičmi pseudomoru hydiny, moru, tuberkulózy.

Druhy parazitov ovplyvňujúcich kurčatá

Kurčatá parazitujú niekoľko druhov kliešťov. Niektoré z nich žijú na koži vtákov, iné žijú na okraji peria. Roztoče z peria postihujú nielen kurčatá, ale aj iné vtáky - morky, perličky, kačice a dokonca aj papagáje.

 1. Perie z peria alebo oviec.
 2. Svrab roztočov.
 3. Kuracie roztoče.
 4. Ixodid kliešť.

Syringofília u kurčiat (perie)

Táto choroba je spôsobená kliešťom peria Syringophilus bipectinatus. Paraziti žijú v dutinách peria vtáčieho peria. Vnútri prenikajú cez štrbinovité trubičky papily pera. Syringofilus má podlhovasté telo vybavené prístrojom na hlodanie úst. Kurčatá sú v ohrození staršie ako 6 mesiacov.

 • zníženie produkcie vajec,
 • samozhryz - vtáky zažívajú silné svrbenie, preto sa klovú,
 • vyčerpania
 • postihnuté perie stráca lesk, krehké a vypadne a jeho hlavná časť stmavne,
 • vzhľad holej kože.

Vonkajší boj proti týmto parazitom je neúčinný. Spreje a masti nepomáhajú zbaviť sa kliešťov, ktoré žijú vo vnútri hriadeľa pera. Drogy jednoducho nemôžu preniknúť do svojej hustej škrupiny. Choré kurčatá pijú ivermektín. Liek sa vstrebáva z tráviaceho systému do krvného obehu a pôsobí na kliešte cez kožu. Produkt sa zriedi vodou a nápoje sa naplnia výsledným roztokom. Ivermektín sa podáva kurčatám trikrát - dvakrát s intervalom 24 hodín a potom jedenkrát po 2 týždňoch.

Varovanie! Dávku pre kurčatá rôzneho veku vyberá veterinár s prihliadnutím na hmotnosť vtákov.

Knemidocoptóza a spôsoby boja proti svrabám

Ochorenie spôsobuje malé svrab roztoče Kmemidokoptes mutans. Žije v povrchovej vrstve epidermy a osídľuje oblasti tela, ktoré nie sú pokryté perím. Mikroskopické parazity stúpajú pod stupnice na labkách vtákov a robia tam početné pohyby. Tieto kliešte sa živia exfoliovanými epidermálnymi fragmentmi a lymfatickou tekutinou.

Varovanie! Ektoparazity postihujú predovšetkým jedincov so oslabeným imunitným systémom.

Príznaky poškodenia kurčiat svrabovými roztočmi:

Kmemidokoptes mutans u kurčiat

 • infikovaní jedinci čurajú labky kvôli silnému svrbeniu,
 • choré vtáky sú vyčerpané
 • na končatinách je pokožka zrnitá, váhy sa zdvihnú,
 • v pokročilom štádiu choroby sa na labkách vytvárajú škaredé výrastky.

Varovanie! Nedostatočná liečba môže viesť k nekróze tkaniva labky a smrti nosníc.

Knemidocoptóza sa lieči externými akaricídnymi liekmi. Dobrý účinok sa dosiahne po aplikácii aversektínovej masti. Na ošetrenie svrabovitých roztočov stačí niekoľko ošetrení s intervalom 5 až 7 dní. Masť sa nanáša na postihnutú pokožku tenkou vrstvou pomocou vatového tampónu.

Ako terapeutické činidlo sa niekedy používa rastlinný olej alebo vazelína. Olejovitý film, ktorý pokrýva pokožku, zabraňuje toku kyslíka do tkaniva, čo vedie k smrti kliešťov. Táto metóda liečby nie je vhodná pre majiteľov veľkých hydinových fariem, pretože chorí jedinci sa budú musieť liečiť každý deň počas 10 dní.

Kliešť červeného kurčaťa: príznaky a metódy liečby

Tento typ ektoparazitu sa líši od predchádzajúcich v tom, že je ľahké ho odhaliť voľným okom. Kliešte parazitujú na povrchu kože v oblasti hlavy prilepením na ňu. Chovajú mimo tela vtákov a vyberajú si odľahlé miesta v kurníku.

Varovanie! Červené kuracie roztoče útočia na sliepky v noci. Popoludní sa skrývajú v trhlinách a vrhu. To je dôvod, prečo je jedným zo znakov infekcie neochota kurčiat vrátiť sa do kuracieho koša večer po prechádzke.

Ďalšími príznakmi choroby sú vyčerpanie, znížená produktivita a sebakousanie. Na hlave kurčiat nájdete malé bodky červenohnedého odtieňa. Toto sú kliešte. Sú zvlášť nebezpečné pre kurčatá. Pri silnej infekcii sú kurčatá také slabé, že môžu uhynúť následkom vyčerpania.

Ektoparazity z červeného kurčaťa

Na ošetrenie kurčiat z červených kuracích roztočov sa používajú lieky:

Ošetrenie postihnutej pokožky sa vykonáva 2-3 krát v intervaloch 7-10 dní.

Ixodid kliešť

Tento parazit sa dá ľahko zistiť vďaka svojej pôsobivej veľkosti. Priľne na koži a je nasýtená krvou vtáka. Najčastejšie je kliešť ixodid pripevnený k mäkkým tkanivám kurčiat alebo k vrcholu hrebeňa kurčaťa. Kliešte Ixodid sú aktívne začiatkom leta. Útočia na obeť na ulici pri chôdzi. Je ľahké sa ho zbaviť - miesto zavedenia parazita sa naleje rastlinným olejom, po ktorom sa jemne otočí proti smeru hodinových ručičiek.

Liečba kuracieho domu

Klíčatá peria a iné druhy ektoparazitov môžu dlho žiť bez hostiteľa. Schovávajú sa v podstielke, v prasklinách medzi doskami, v najodľahlejších rohoch domu. Liečba kurčiat nebude účinná, ak sa nebude liečiť kuracie mäso.

Po nájdení kliešťov v dome je potrebné miestnosť úplne vyprázdniť, vybrať všetok inventár a spáliť podstielku. Po dôkladnom vyčistení by sa všetky steny a podlaha mali prepláchnuť parou a kovové konštrukcie by sa mali zohriať pomocou ofukovača. Nápojové misky a kŕmidlá sa umývajú a ošetrujú roztokmi hmyzu-akaricídov, ako napríklad:

Kontrola obsahu síry pomáha zbaviť sa všetkých typov ektoparazitov v miestnosti a navyše ničí vírusy, baktérie a huby. Spracovanie sa uskutočňuje v neprítomnosti vtákov. Po 7 až 10 dňoch sa postup opakuje.

Prevencia kliešťov

Ektoparazity sa zriedka začínajú v hydinárňach, kde poľnohospodári pravidelne čistia. Na jar a v lete je dôležité udržiavať čistotu neustále a miestnosť dobre vetrať. Vo vnútri je potrebné nainštalovať kúpeľ s pieskom a drevným popolom. Sliepky, ktoré sa do neho zaplavujú, nezávisle spracúvajú svoje perie a pokožku, ktorá slúži ako prevencia proti infekcii kliešťami.

Je dôležité pravidelne vymieňať podstielku a dezinfikovať dom. Steny a strop sa zvyčajne ošetrujú vápnom, ničí nielen kliešte, ale aj rôzne infekcie. Zoznam sa premyje každý týždeň a oparuje sa vriacou vodou. Ak sa nájde infikovaná osoba, je potrebné ju oddeliť od jej susedov. Až po ukončení liečby sa môže kurča vrátiť k príbuzným.

Varovanie! Novo znášané sliepky a kurčatá sa umiestnia do karantény, aby sa zabránilo kontaminácii hospodárskych zvierat.

Perie a iné druhy kožných parazitov sú veľmi nebezpečné. Prispievajú k šíreniu infekcií, na ktoré môžu uhynúť hospodárske zvieratá. Po objavení prvých príznakov infekcie v jednej alebo viacerých vrstvách neváhajte. Chorobní jedinci sú okamžite sedatívni a ošetrení, zvyšok by mal vyšetriť veterinár. Kuracie mäso a súpis sú ošetrené roztokmi hmyzu-akaricídu.

Ako rozpoznať kuracie kliešte

Perie z kuracieho peria je parazit, ktorý nasáva krv a žije na tele domácich sliepok v kuracích kôpkach.

Nebezpečný hmyz je nositeľom infekčných chorôb. V dôsledku aktívnej reprodukcie kliešťov je predovšetkým potrebné znášať produktivitu nosníc. Ako vyzerá obyčajný kliešť? Vzhľad kuracích roztočov sa nelíši od ostatných vtáčích parazitov. Vďaka svojej malej veľkosti (do 1 cm na dĺžku) sú ľahko vybavené v štrbinách a malých miestnostiach.

Škodcovia sa rýchlo prispôsobia akémukoľvek prostrediu a prežijú pri extrémne nízkych alebo vysokých teplotách, čo komplikuje pozitívne výsledky boja proti nim. Kuracie parazity žijú v nečistých, surových domoch a so slabým vetraním. Zaberá podstielku a hniezda a potom sa presúva do tela vtáka. Húževnatí paraziti hryzú ľudí, ale iba v zriedkavých prípadoch, keď človek trávi veľa času pri kurníku. Kuracie červené kliešte u ľudí sú však úspešne vyliečené. Jeho uhryznutie je veľmi bolestivé a veľmi nebezpečné pre zviera a človeka. Jed do kuracieho kliešťa sa vstrekne do rany a vytvorí bolestivé červené zameranie až do priemeru 5 cm a zabraňuje zrážaniu krvi. V dôsledku toho sa sprievodné choroby na pozadí oslabenej imunity môžu stať vážnym problémom, ak s nimi nebudete bojovať.

Ak kliešť hryzie kurčatá, na tele vtákov zostanú malé rany a vysušená krv.

Všimnúť si uhryznutie je ťažké, znamená to, že je potrebné starostlivo vyhľadávať červenú aj ďalšiu kuraciu kliešť, najmä pod tučným kuraťom. Vtáky vykazujú nervozitu a bolestivý stav, pretože pernaté vtáky nie sú schopné poškriabať miesto uštipnutia v dôsledku štruktúry tela. Mladé zvieratá trpia zamorením kliešťami častejšie ako dospelí. Pravidelné zaobchádzanie s kuracím mäsom rôznymi prostriedkami proti škodlivým parazitom je zárukou zdravia všetkej hydiny, a preto žiadny kuracie roztoče v tomto prostredí nebudú nebezpečné.

Dôsledky uhryznutia kliešťom

Ak sa znáškové vajcia nosníc znížili, vták neustále svrbí (správa sa agresívne alebo je príliš aktívny) a mladý výrastok nevyzerá dobre, mali by ste vtáky vyšetriť a skontrolovať kurník a skontrolovať infikovaných vtákov. Časti tela, ktoré trpia uhryznutím hmyzom:

V niektorých prípadoch môžete sledovať pohyb kliešťa po tele kurčaťa (miesta, kde je najcitlivejšia tenká pokožka), ale na takéto tipy by ste nemali čakať. Nebezpečenstvo invázie kliešťov je, že útočia na uši, hrtan a priedušnicu brojlerov, kvôli čomu sa prvé príznaky vtákov neobjavia okamžite a na pozadí sekundárnych chorôb sa objavia viditeľné znaky. U chorých vtákov začína triaška hlavy, objavujú sa záchvaty kašľa, je počuť pískanie v pľúcach.

Pri prvých prejavoch choroby musíte začať s liečbou a vykonať úplné čistenie kuracieho mechúra. Aby ste skontrolovali, či sú v dome parazity alebo či pomohli núdzové opatrenia, mali by ste si zobrať čistý kúsok papiera a umiestniť ho do ťažko prístupných častí kurníku. V štrbinách pod podlahou alebo pozdĺž zle vetraných stien. Ak sa na papieri objavia tmavé bodky, kliešte nezmizli.

Metódy kontroly parazitov

Aby sa zbavili kliešťov u kurčiat, poľnohospodári namažú uhryznutie oleja tými časťami pernatého tela, na ktorých sú viditeľné nezhojené rany a nohy. Po niekoľkých dňoch kliešte zomrú. Rany sú dezinfikované a rozmazané krémom, ktorý podporuje rýchle hojenie. Dom by sa mal po chorobe a ošetrení vyčistiť a dezinfikovať a kurčatá by sa mali premiestniť do suchej, dobre vetranej miestnosti. Výsledkom bude, že nebezpečný kuracie roztoče budú úplne zničené.

Existuje veľa metód, vďaka ktorým je ľahké a efektívne zvládnuť kliešte. Účinné metódy boja proti kliešťom sú tieto:

 • Ošetrenie kŕdľa kuracieho mäsa začína ošetrením pernatej kože špeciálnymi terapeutickými látkami. Postup sa vykonáva dvakrát v úderoch s týždenným intervalom. „Sevin“ prášok je najlepším liekom na roztoče z kuracieho peria. Perie sa posype práškovým prípravkom a vtáky a ich biotopy sa postriekajú dezinfekčnými sprejmi.
 • Piesok a popol sú najlepšie prírodné prostriedky na úplné odstránenie škodcov. 2 zložky sa zmiešajú a potom sa zmes naleje do sklenenej nádoby. Nádoba s produktom je umiestnená na dvore. Sliepky, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti produktu, sa nezávisle od kliešťov zbavia. Čoskoro si nemôžete robiť starosti s problémom s kliešťami.
 • Peľové roztoče netolerujú príliš vysoké teploty, preto je užitočné ošetrovať podlahu a steny kuracej múky vriacou vodou, plameňom (ak dom nie je drevený) alebo fúkačkou. Kremenné žiarovky robia vynikajúcu prácu pri zabíjaní kliešťov, táto metóda sa používa na veľkých hydinových farmách. Doma je tiež vhodný na ničenie hmyzu.
 • Priniesť takýchto cudzincov pomôže rastlinám. Mäso, petržlen, cibuľa, zeler a cesnak sa rozložia v kurníku (okolo obvodu). Konkrétne pachy rýchlo vyháňajú škodcov z domu.

Лечение спреями и аэрозолями без консультации со специалистами использовать нельзя. Ветеринар безошибочно назначит медикаментозное лечение и детально расскажет, как бороться с куриным клещом в домашних условиях без вреда для пернатых.

Клещи для птиц опасны. Вредители переносят серьезные заболевания: чуму, боррелиоз и холеру. Ak neprijmete vhodné opatrenia na liečbu a prevenciu, vtáky uhynú a poškodia osobu.

Mrzačenie vtákov

Na nohy a pokožku hydiny útočia dva druhy škodcov: hmyz z akarformy a peria. Kliešť na kuracích stehnách (akarforma) spôsobuje vážne ochorenie - knemidocoptózu. Kohouti trpia komplexným ochorením častejšie ako kurčatá a nosnice. Príznaky nebezpečného ochorenia sú nasledujúce: horná vrstva kože na nohách sa stáva silnejšou, falangy prstov sú pokryté sivou vrstvou a vták vyzerá slabo a letargicky. Ak sa neodkladná lieková liečba nezačne, nedá sa napraviť deformácia končatín kohúta.

Opravné prostriedky na knemidocoptózu nebudú pre poľnohospodára príliš drahé. Na liečbu tejto choroby ľudia používajú lacný a prírodný brezový decht. Liečba s charakteristickým zápachom lieči postihnuté oblasti pokožky (aby sa infekcia nerozšírila po celom tele). Liečba ľudovým liekom prebieha 6 dní.

Akaricídy sa používajú na liečbu hydiny ako najúčinnejších liekov. Nástroj sa vtiera do dolných končatín kohúta. Požadovaný výsledok je možné vidieť na druhý deň. Perie kliešťov kurčiat sa usadzuje na stonke peria a v diere, pričom priamo nasáva krv pernatého vtáka. Strata krvi vedie k úplnému zničeniu peria a kura, pokiaľ sa nelieči včas, môže zostať bez peria. Dôsledky takého útoku na kuracie bedrá sú na mnohých fotografiách.

Pin
Send
Share
Send
Send